Sport. Stadsnieuws de Jonge Mz. De heer W. v. d. Dries wenschte niet meer in aanmerking te komen. Met algemeene stemmen werd de bouwverordening op voorstel van B. en W. gewijzigd. De begróoting der gemeente voor 1931 werd behandeld en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f54.240,25, met een post voor on voorzien van f2912,95. Met 6 van de 7 stemmen werd nog besloten B. en W. een crediet van f 500,toe te staan om te doen onderzoeken of een riolee- ringsplan in deze gemeente mogelijk is, met hef oog op de daaraan verbon den kosten. De heer Nijsse stemde te gen den post, in de overtuiging dat dit plan niet uitvoerbaar is. Oesters kweeken. Ervaringen van de Wad denzee. Wij lezen in het „Handelsblad": 1 October is de tijd, dat het vïs- schen naar oesters in de Waddenzee is opengesteld. Nu is dat vïsschen naar oesters in de Waddenzee zeer proble matisch, omdat er nagenoeg geen oes ters meer zijn. Toch heef 't telken- jare weer, dat 1 October het oester korren begint. Maar als er dan toch geen oesters zijn, waarom moet er dan speciaal een datum worden vastgesteld, waarop hef visschen naar die schelpdieren is toe gestaan? Dat dateert van jaren her, toen de Waddenzee, flink bezette oes terbedden had en de z.g. Texelsche oester een zekere renommée bezat. Het is nog niet zoo heel lang gele den, dat er een flinke handel, in herfst- en wintertijd was, uit de plaatsen in het Waddengebied gelegen, en dat deze oester nog een niet te negeeren object was op de oestermarkt, waar mee in Zeeland nog wel even reke ning werd gehouden. Thans is deze Waddenzee-oester een quantité négli- geable en de Zeeuwsche kan beschik ken over een monopolie-scepter, al thans in het gebied van den Neder- landschen oester. Waarom nochtans voortgegaan met over de oesterbanken te spreken en die vrij te geven voor de visscherïj? Vermoedelijk omdat men toch nog hoopt, dat er eenmaal weer zooveel „broed" zal vallen, dat er een ko lonie zal worden gesticht. Als men de oude kronieken leest, dan was er op de oesterbanken een geweldige hoeveelheid dezer schelp dieren aanwezig. Men had eigen oes terputten, waar de gevischte voorraad werd bewaard, totdat men die voor den handel noodig had. Jaar na jaar verminderden de vangsten en nu zijn er zoo goed als geen oesters meer in de Waddenzee. Waaraan dit is toe te schrijven 1 Voornamelijk hieraan, dat een ziekte de oesterbedden heeft gedecimeerd, met het noodlottig gevolg, dat daar door ook de voortplantingskracht ver loren ging, zoodat er te weinig „broed" viel. Het intensief bevisschen van de oes terbedden, tengevolge van het daarop mede aanwezig zijn van de „wulken" (in de wandeling genoemd „slakken") welke van jaar tot jaar grooter waar de kregen, is mede oorzaak der ont volking dier bedden. Vroeger toch, werd de wulk beschouwd als bijvisch, zoodat men het oesterbed met rust liet als niet voldoende oesters werden ge- vïscht, waardoor er dus voor de over blijvende oesters gelegenheid was zich rustig te ontwikkelen. Op eigen initiatief hebben enkelen nog gepoogd door het planten van jonge oesters de oesterbedden weer te bevolken, doch resultaat heeft dat niet opgeleverd, vermoedelijk door hef nog niet tot staan gebracht zijn der ziekte. De particulieren, die zelfs „plantgoed" lieten komen uit Enge land, leden daarmee een gevoelig ver lies, zoodat ten slotte de poging is gestaakt. Dat is jammer, want in de Waddenzee kon de oester voor de kleine visscherij in dit zeegebied nog wel een gedeelte van het jaar bron van inkomsten opleveren. Van overheidswege is men er voor een paar jaar toe overgegaan onder Texel een aantal plantoesters te de- poneeren, welk gebied onder toezicht staaf. De mogelijkheid bestaat dus, dat ten slotte door de stroomingen, het op die plaats ontstane broed zich ver spreid over de Waddenzee, zoodat men langzamerhand weer een vorming van oesterbedden verkrijgt. Oesters behoeven voor hun goede ontwikkeling een bepaalde grondsoort, zoodat alle plekken, waar het broed valt, voor den groei niet even geschikt zijn. Een wat slikkerige bodem is de meest gewenschte plantgrond. Zand grond is niet geschikt daartoe. Eertijds wisten de vïsschers, haast nauwkeurig waar zich de beste oester- gronden bevonden. Thans, door de snel vorderende indijking der Zuider zee, is ook de visscher de kluts kwijt. Dat begon al bij het afdammen van het Amsteldiep. Toen namen de stroo men een heel andere richting dan die ze tientallen van jaren hadden ge volgd. Slikgrond werd weggevoerd en er ontstond zandbodem. Wierwaarden werden onder zand bedolven en daar, waar anders zand was, treft men thans slik aan. Geulen verzandden en op andere plaatsen vormden zich geulen. Daarin zal geen rust komen vóór de geheele afsluitdijk geheel gereed is. Maar dan nog zal het waarschijnlijk jaren duren vóór er van een eenïgs- zins stabielen toestand in de Wadden zee sprake zal kunnen zijn. Heelemaal rust kent de zee niet, maar vermoe delijk zal het dan toch wel zóó wor den, dat de visscher ten naaste bij een houvast heeft aan de gesteldheid van den zeebodem. Te hopen is het, dat de overheids bemoeiing met het planten van oes ters op het Texelsche Wad van gun- stigen invloed zal mogen zijn op de bestaansmogelijkheid van de kleine zeilvisschers, die, door de indijking, van hun vroeger zoo bekend terrein verdreven werden en worden. Tentoonstelling te Kapelle. Producten van ds tuinbouw geëxposeerd; de vlaggen uit; hoe de tentoonstelling offi cieel geopend werd. Gisteren was het feest in Kapelle. De bewoners hadden de vlaggen uit gestoken den geheelen dag heerschte in het dorp een levendige drukte. Aan leiding tot de vlaggerij en tot de drukte was de tentoonstelling van tuin bouwproducten, die men in ons blad reeds meermalen aangekondigd heeft gezien. Te half twee heeft hef gemeentebe stuur van Kapelle het eere-comité der expositie in het gemeentehuis ontvan gen. Behalve het comité en het ge meentebestuur vonden tal van voor aanstaande mannen in land- en tuin bouw een plaats in het gemeentehuis. Aanwezig waren daar o.a. Jhr. J. van Vredenburch en de heer B. Gerritsen, resp. rijkslandbouwconsulenten in Bel gië en Engeland. Burgemeester Bierens sprak de op- gekomenen met een hartelijk woord toe. Spr. zei dat de gemeente er trotsch op is dat de vereeniging van oudleer lingen van de tuinbouwcursussen deze tentoonstelling heeft georganiseerd. Vier jaar geleden had eenzelfde ten toonstelling veel succes. In vier jaren is in den tuinbouw weer heel wat veranderd en verbeterd. Deze verbe tering tot uiting te brengen is het doel der expositie. Spr. sprak dan over het verband dat er tusschen Ka pelle en den tuinbouw bestaat. Hef is mede de tuinbouw die Kapelle tot bloei heeft gebracht. De veiling breidt zich steeds uit. Van de directie der groentendrogerij bereikte spr. weder om een aanvrage voor werkvergunning van 175 menschen voor dag en nacht. Dit alles stemt tot verheuging. Spr. eindigde met de beste wenschen voor de tentoonstelling. De voorzitter der vereeniging van oudleerlingen, de heer W. Glas, sprak als volgt Geachte Heer Burgemeester en uw College. Het is voor ons als vereeni ging van oudleerlingen een groot ge noegen U en Uw college op deze plaats hulde te brengen voor het plan, om ons met het eere-comité zulk een ontvangst te bereiden. Het is een blijk van medeleven met het streven van onze vereeniging, welke deze dagen wil maken tot leerzame en genoegelijke Immers onze gemeente is toegenomen door den tuinbouw. Het zal ook voor het eere-comité een genoegen zijn, dat hier de eerste ontmoeting plaatsvindt. Een dronk werd gewijd aan B. en W. Den heer A. v. d. Graaff deed het genoegen om als voorzitter van de tuinbouwvereeniging Bïezelinge en om geving zitting te mogen hebben in het eere-comité. Spr. wenscht de vereeni ging van oudleerlingen met haren wak keren voorzitter en werklustigen secre taris nu reeds geluk met het aanvan kelijk succes. Hij prees het werk der vereeniging. De heer v. d. Plassche had lof voor de waardeering, die het gemeentebe stuur toont voor het werk in den tuin bouw. Spr. meende hieruit te mogen opmaken dat wanneer moeilijke tijden modhten aanbreken voor den tuin bouw, men niet aan een doovemans- deur zal kloppen. Nadat de burgemeester hulde had gebracht aan de P. Z. E. M. die den toren heeft verlicht en die lichtzuilen heeft geplaatst, werd per auto naar het tentoonstellingsterrein gereden. Het fanfare-corps „Ons Genoegen" speelde daar een welkomstmarsch. Wederom voerden verschillende spre kers het woord. De eerste die het po dium betrad was de voorzitter der ex- poseerende vereeniging. Het is voor mij, aldus de voorzitter, een groot genoegen U hier welkom te mogen heeten. Meermalen is geaar zeld om deze tentoonstelling te doen doorgaan met het oog op het weinige fruit en de malaise, doch aangemoe digd door onzen rijkstuinbouwconsu- lent en niet te vergeten onzen eere- voorzitfer, hebben wij doorgetast. Dat het goed was door te zetten, zal de rondgang langs de stands doen zien. Er is algemeene medewerking ge weest. In de allereerste plaats dankte spr. het veilingsbestuur voor het af staan harer gebouwen en de plaatse lijke vereenigingen voor alle medewer king. Spr. gaf hierna het woord aan den heer H. A. Hanken, voorzifter van hef Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen in Zeeland. De heer Hanken richtte zich aller eerst tot de vereeniging. In alles ziet spr. dat zij wakker is en waf aan durft. Wanneer hij de bladen inziet en de berichten nagaat, zitten Kapel- le's oudleerlingen niet stil, maar zij werken. De tuinbouw leeft en groeit steeds weer. Gewezen werd op den straks te stichten proeftuin. Ook aan het gemeentebestuur brengt spr. hul de voor de belangstelling. Spr. roemt dan het doorzettingsvermogen van deze vereeniging, welke ondanks den alge- meenen roep: „Er is geen fruit", zal toonen dat er wel fruit is; Nu wekt hij op om alles mee te laten werken voor den tuinbouw. Spr. zegt: „De baker mat zijn de meisjes". Ook hier goed gezien door het oprichten van een meisjescursus, dat zijn de a.s. moe ders, waaruit de kweekers geboren zul len worden. Wanneer spr. op al dezen vooruitgang ziet, dan denkt hij aan ja ren terug, aan den te vroeg gestorven D. J. van der Have, die zulk een machtigen stoot heeft gegeven aan het tuinbouwbedrijf, dat thans voortgezet wordt door zijn zoon. Alle hulde, al dus spr., aan de familie D. J. van der Have. Hij verklaarde de tentoonstelling geopend. De voorzitter van de veiling K. B. O., de heer H. A. Nijssen, hoopte dat deze tentoonstelling een succes mag worden. Evenals 4 jaar geleden aarzel de het bestuur geenszins hare gebou wen beschikbaar te stellen. De heer v. d. Plassche, rijkstuin- bouwconsulent, roemde de activiteit van deze vereeniging. Altijd is men be reid tot medewerking om den tuin bouw te bevorderen. Spr. stelde hef ook nu op prijs dat alles wat ce aan schouwen is, eigen werk is. Ook na mens de jury afd. fruit, de heeren B. Gerritsen en R. Lijsten, de afd. bloemen Jhr. J. van Vredenburch en M. N. van der Plassche, mag hij het zeggen dat men heel wat vooruitge gaan is op het gebied van verpakking, sortement, kwaliteit enz. Spr. felici teerde met dit succes. De heer A. van der Have niet van plan het woord te voeren, wilde toch gaarne met zooveel anderen hulde brengen aan deze vereeniging. Zoo- velen toonen te leven voor den tuin bouw. Bij hen is niets te veel om deze te bevorderen. Spr. dankte de heer Hanken voor de gevoelvolle woorden tof hem gericht. De voorzitter hoopte, onder alle lof hen toegezwaaid, klein te blijven. Als attractie verscheen Zr. Schef- fer met een klein gedeelte van haar kinderkoor om te zingen: „De vier jaargetijden". Alleraardigst werd dit lied uitgevoerd. Vervolgens maakte het eere-comité een wandeling langs de stands. Op de tentoonstelling komen we in ons volgend nummer terug. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij den vakwedstrijd „Ons Da- gelijksch Voedsel" te 's Herfogenbosch behaalde de heer J. Felius, bakker te Kloetinge, een zilveren medaille voor waterbrood. Woensdagmorgen had een aan varing plaats in den Biezelingschen Ham tusschen de voor Londen be stemde motorschoener „Irene" en de sleepboot „Papin". Beide schepen be kwamen belangrijke schade, doch de „Papin" heeft de reis naar Dordrecht voortgezet. De „Irene" is naar Hans- weert teruggekeerd en wacht thans op een expert. Woensdag herdacht Ds. A. de Visser, Ned. Herv. predikant te Gro ningen, den dag, waarop hij zich 25 jaar geleden aan deze gemeente ver bond. Ds. de Visser aanvaardde 24 Maart 1895 't predikambt te Herwij nen. Achtereenvolgens stond hij te Harlingen, Wolphaartsdïjk, om zich 1 Oct. 1905 aan zijn huidige gemeente te verbinden. Te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde, de heer A. W. Griep te Rilland-Bath. Gisterenmiddag had op de alge meene begraafplaats te Middelburg, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den bijna 8-ja- rigen J. Mink, die Maandag door een auto werd overreden. Aan de geopen de groeve sprak Ds. van Voorst Vader woorden van troost tot den vader en de verdere familie, terwijl dokter C Orbaan, als voorzitter van de ouder commissie van de Rijksleerschool, na mens die commissie, het onderwijzend personeel en leerlingen woorden van deelneming sprak. Een broeder van den heer Mink dankte voor de be toonde belangstelling en de gesproken woorden, namens den vader, die diep bedroefd afscheid van zijn kind nam. Tal van bloemstukken, waaronder een van de leerlingen der klas, dekten de baar. Ged. Staten van Zeeland heb ben aan den heer J. F. Koevoets, die sedert 1 Januari 1899 in dienst der provincie is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent bij den pro vincialen stoombootdienst op de Wes- terschelde te Terneuzen. In zijn plaats is benoemd de heer J. P. Stoffels, thans agent bij dien dienst te Hans- weert, terwijl in de plaats van dezen is benoemd de heer J. van Tatenhove, thans goedcrenklerk bij den dienst te Terneuzen. Alles met ingang van 1 Januari 1931. De Kamer van Koophandel en Fabrieken verzoekt ons te vermelden dat mededeeling is ontvangen dat in verband met de verwisseling van de vloeddeuren van het binnensluishoofd der Wesfsluis te Hansweert, van 6 October 1930 tot en met 11 October 1930 door die sluis niet met de vloed- deuren, maar uitsluitend met de eb deuren zal worden geschut. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare school te Ka pelle zijn geplaatst: A. G. Bruïnshoofd, W. K. Vliegenhart en Jac. Kole te Kru iningen. Gisterenmorgen kwamen de be stuurder van een motor, de heer W. Mol uit Krabèendijke, en een auto uit Stavenisse met elkander in bot sing, in de nabijheid van de Groen tendrogerij te Kapelle. De motorrijder had onderscheidene verwondingen en is per auto naar huis vervoerd. Ook de motor was deerlijk gehavend. De inzittenden van de auto kwamen met den schrik vrij. Van de aanrijding is proces-verbaal opgemaakt. Tot notabele der Ned. Herv. Ge meente te Kruiningen is gekozen de heer H. Waverijn. Ds. M. Hofman te Krabbendijke is beroepen te Vlaardingen; Ds. A. W. T. Waardenburg te Wemeldinge te Oldebroek. Bij het schoonmaken kwam Mej. N. te Yerseke te vallen. Dr. Klinkenberg te hulp geroepen, con stateerde hersenschudding en schreef absolute rust voor. De patiënt mocht niet naar huis worden vervoerd. In Sept. werden de navolgende oesters verzonden: Engeland 2.033.700 stuks; België 462.145 stuks; Duitsch- land 297.920 stuks; Nederland 160.685 stuks; Frankrijk 33.850 stuks; diversen 9200 stuks. Totaal 2.997.500 stuks. In Sept. 1929 werden 2.462.350 oesters verzonden. Dit jaar werd dus in de maand Sept. een half millioen meer verzonden. De heer W. Talsma te IJzen- dijke, die opvolger zou worden van den heer J. J. Wallien te Breskens, als lid der Provinciale Staten, zal even als deze de provincie verlaten. Op volger op de Chr. Hist, lijst is de heer M. M. Schippers te Kamperland. SCHIETEN. Nationale schietwedstrijd te Domburg. De uitslag van de op 12, 13, 19, 26 en 27 door de Schietweerbaarheids- vereeniging „Domburg" gehouden na tionale schietwedstrijd is wat de korps wedstrijden betreft de volgende: Geweer' M. 95, afst. 200 M., max. 250 p., schijf Loosduinen: 1. Schïetver. „Domburg" 222 p.; 2. H.M. Wachtschip Vlissingen 211 p.; 3. „Nut en Genoe gen" te Biggekerke 195 p.; 4. Burger wacht Vrouwepolder 195 p., resp. 36 en 34 als laagste serie. Buks, max. 250 p.: 1. „Soranus" te Oostkapelle 224 p.; 2. „Frank van Borssele" te Borssele 219 p.; 3. „Tot Ontspanning en Oefening" te 'tZand 208 p.; 4. „Marnix van St. Aldegonde" te Oost- en West-Souburg 206 p. Rijks-cylinder max. 50 p.: 1. „Dom burg" 286 p.; 2. „Soranus" 282 p.; 3. „Marnix van St. Aldegonde" 275p.; 4. „Prins Hendrik" te Gapinge 269 p. Op de eerebaan geweer M. 95 be haalde J. Bruinooge te Borssele den eersten prijs met 48 p.; op de perso- neele baan M. 95 was de Munck te Borssele no. 1 met 46 p.; J. Bruinooge te Borssele no. 6 met 45 p.; S. Blok te Kortgene no. 7 met 45 p. en A. Boot te Kortgene no. 10 met 44 p.; op de vrije baan M. 95 was S. Blok te Kortgene no. 3 met 88 p.; J. de Loof te Kortgene no. 5 met 87 p.; J. Bruinooge te Borssele no. 11 met 85 p. Van de dagmedailles behaalde J. de Loof die van 19 September met 87, S. Blok die van 26 September even eens met 87 p. Gemeenteraad. ^Zitting van Woensdagmiddag). Voorzitter: De heer G. A. Hajenius. Afwezig, de heeren Van Poelgeest en Van Bommel van Vloten. Geldleening. Voorstel tot het aangaan van een geld leening ter conversie van rijksvoorsdhot- tein inzake woningbouw. I Nadat de raad in besloten zitting i9 geweest deelt de voorzitter mee, dat de heer Van Bommel van Vloten hem een schrijven heeft gezonden over dit voorstel. Blijkens dit schrijven kan de voorzitter der finantieele commissie zich met deze conversie vereenigen. De heer Van Bommel van Vloten heeft zich afge vraagd of men op den duur geld' zal kun nen legnen tegen een lager percentage dan 4 pet., doch omdat op die vraag geen defi nitief antwoord te geven is, adviseert hij persoonlijk tot de voorgestelde leening tegen 4 pet. over te gaan. De voorzitter deelt mede dat het voor stel bedoelt f 1228000 tegen 4 pet. te leenen van de Bank-Associatie, ter con versie van f 162266,35 aan rijksvoorschot- ten (destijds verkregen tegen 5 pet.) De overige gelden werden opgenomen voor de gas voorziening te Kapelle, voor de verbetering van bet Beursgebouw, voor de uitbreiding van de standplaats voor auto bussen, voor de verbouwing van het pand in de St. Adriaanstraat en van enkele kleinere werken. De Bank van Ned. gemeenten acht de leeaing z^er voordeelig. en de ministers van financiën en van arbeid kunnen zich met de conversie vereenigen. De voorzitter stelt voor het voorstel van B. en W. goed te keuren. De raad besluit hiertoe zonder hoofdelijke stem ming, nadat de heer Simons nog zijn instemming met het voorstel heeft uitge sproken. Eveneens gaat de raad zonder stemming over tot definitieve vaststelling van het in de vergadering van 24 Juli j.I. aangebo den concept-besluit tot wijziging van het U itbreid ingsplan 1924. Goes en de P.Z.E.M. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. met het bestuur der P.Z.E.M. ge correspondeerd hebben over de lichtsto- ringen in September. De P.Z.E.M. heeft geschreven dat zij de storingen ter zeer ste betreurt. Zij heeft B. en W. een uit eenzetting van de oorzaken der storingen gegeven. (De voorzitter doet hiervan voor lezing. De lezer kent ze reeds uit ons blad. Red.) Nieuw in de mededeeling is dat bet mede door bet ontbreken van een telefonische verbinding met Noord-Kraa- ijert te wijten is dat een der storingen vrij lang aanhield. Rondvraag. De beer B u ij s klaagt over de t^ebte verlichting van de Wilbelminastraat en van andere stadsgedeelten. Hij vraagt B. en W. in dit euvel te willen doen voorzien. De heer Potter wenscht wijziging van art. 7 der brandvemrdening, omdat van dit artikel (hetgeen slaat op het opbergen van brandbaar materiaal als takkenbossen enz.) volgens hem de bakkers veel over last ondervinden. De herren Eckhardt en v. Mei te spreken het laatste tegen. De politie treedt zeer gematigd op. Eigenaars^ van heete-lucht-ovens ondervinden geen hinder van art. 7. De heer Eckhardt zegt tot den heer Buijs dat de leden van dn ga scorn- missie reeds eenigen tijd het plan hebben met den directeur der gasfabriek en met den commissaris van politie op een avond een wandeling door de stad te maken ten einde de gasverlichting te controleeren. De voorzitter merkt op, dat de klacht van den beer Buijs geenszins onge grond is. Hij zal er aandacht aan wijden. De heer Simons verzocht waarschu wingsborden voor automobilisten te plaat sen in de nabijheid van de r.k. school op de Vlasmarkt, zooals dat bij andere schor len gescbied is. De beer Crudq informeert wanneer electrisch licht in de Violenstraat geïnstal leerd zal worden. De voorzitter zegt, dat er reedis een accoord getroffen is met bet dag. bestuur der P.Z.E.M. over de verdere electrificatie der stad. Het wachten a nog slechts op de goedkeuring van den raad van bestuur der maatschappij. Zoo dra die afkomt zal den raad' een voorstel bereiken. Het ligt in de bedoeling de ver dere electrificatie 'door middel van een ondergrondsch net tot stand te brengen.: De heer v. d. Does vestigt de aan dacht op een onbewoonbaar verklaarde woning in de Rozemarijnstraat. Bij stormweer waaien er pannen naar beneden

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2