De Kleine Bazar N° 117 Vrijdag 5 October 1950 117 Jaargangi Dij |dit nummer be- hooren 2 bijvoegsels. Raadsfilm. NU in Het meisje, dat met een Koning trouwde Uit de Pers. Sport. hand en Tuinbouw Rechtszaken. PpoVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I fkl f. f r~*.1 r? ma 1*7 TB O AA f 1 n 11^ Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15cfc per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het geld is de laatste jaren aardig goedkooper geworden. Welke factoren daar zooal debet aan zijn, zullen we hier maar niet trachten uit te maken. Vast staat evenwel, dat de omstandig heid dat menschen en instellingen met veel contanten niet goed weten waar ze deze het veiligst in beleggen kun nen, een steentje aan het minder duur worden van het geld hebben bijgedra gen. Gemeentbesturen, niet bepaald be kend als gelegenheidskoopjes-jagers doen er verstandig aan van het goed- koope geld te profiteeren. En zoo was het van het Goesche gemeentebestuur een teeken van goed beleid, dat het Woensdag op voorstel van B. en W. een leening van een dik millioen tegen 4"/o bij de Bank-Associatie aanging, teneinde een andere leening, destijds nog tegen 5 afgesloten, kwijt te raken. Nadat de raadsleden dermate zon der blikken of blozen met een getal van 7 cijfers hadden gewerkt, alsof zij met een millioen naar bed gaan en opstaan, kwam de voorzitter met de lichtstoring gedurende de Koninginne feesten ter tafel. We vreesden een oogenblik dat dit kluifje gezapig af gekloven zou worden, dochdat viel in hooge mate mee. Hetgeen ook al weer verstandig van onze vroede vaderen was. Bij de rondvraag werd ter kennis ge bracht dat de gas-verlichtïng in enkele woonwijken te wenschen overlaat, dat de gascommissïe en de gas-directeur een dezer avonden met den commissa ris van politie gaan wandelen (men schrikke niet; de dagen van gaslucht zijn allang voorbij), dat sommige bak kers in oude ovens hun brooden bak ken, doch dat de drie bakkende leden van den raad hun oeuvre met behulp van heete-lucht-ovens om het eens Duitscherig te zeggen: „daarstellen" dat de electrificatïe van de nog steeds op electrïsch licht wachtende gedeel ten van Goes zoo goed als voor el kaar is, dat geen bovengrondsch net het stedelijk schoon van onze veste zal vernietigen, en dat de storm wel eens pannen van een onbewoonbaar verklaarde woning haalt. Als we nog mededeelen dat de heer Simons Woensdag slechts tweemaal iets toegejuicht heeft, meenen we ons plichtsgetrouw van ons film-taak te hebben gekweten. voor uw Tin en Luxe Artikelen I Glas van Leerdam. 58 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Blijkbaar is dit ook het volk ter oore gekomen, hetgeen het nog en thousiaster heeft gemaakt Ik ver moed, dat het feitelijk een soort re actie iseen gevoel van dankbaar heid, waarmede de geheele natie be zield is, omdat Max niet gedood werd. In elk geval zal ik naar het Casino rijden en me vertoonen. Arthur is buitengewoon goed ge weest, en gedroeg zich als een be zorgde, oudere broer. Stephanie is weer naar Moldavia vertrokken, doch komt de volgende week terug voor het gecostumeerde bal, dat wij ieder jaar in het Zomer-Paleïs geven. Dit is on geveer het slot van het seizoen: korf daarop keert iedereen weer naarVes- teral terug. Het zal op de gewone wijze plaats vinden. De doktoren beweren dat Max tegen dien tijd weer heelemaal beter zal zijn, hoewel het hem vermoedelijk niet veroorloofd zal worden te dan sen. Vandaag over veertien dagen is Wat te deuken geeft. In de „Vrijheid" lezen we: „In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Engwïrden vroeg de heer Hoekstra bij de rondvraag, hoe het stond met de werkloosheid onder de veldarbeiders. De wethouder de Wilde (s.d.) be antwoordde deze vraag en moest tot zijn leedwezen verklaren, dat men op dat gebied niet de noodige medewer king van de arbeiders had. Is men eenmaal bij de ontginning in de gemeente geplaatst, dan doet men hoegenaamd geen moeite bij de particulieren werk te krijgen, men blijft bij de ontginning. Men schijnt niet te begrijpen, dat werkverschaffing van gemeentewege uitzondering moet blijven en waar de heer Hoekstra secretaris is van de afdeeling van den Nederlandschen Landarbeidersbond, ried hij dezen aan zijn invloed aan te wenden daarin ver betering aan te brengen". VOETBAL Het programma voor Zondag a.s. dat voor onderstaande klassen is vast gesteld, luidt als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. EindhovenN. A. C. De Valk—N. O. A. D. M. V. V.Wilhelmïna. B. V. V.—P. S. V. L. O. N. G. A.—Willem II. Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. M. E. V. O.-D. O. S. K. O. De BaronieBrada. Zeelandia—Middelburg. DongenR. B. C. Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. S. I. N. O. T. O.—Zeelandia II. Vlissingen IIMiddelburg II. Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. AllianceBoeimeer. N. A. C. Ill—D. O. S. K. O. II. H. K. I.Vlissingen. LUCHTVAART. Naar Indië. Met een Pander-vliegtuig De heer van Tijen, in dienst van de Cacaofabriek van C. J. van Houten en Zoon, heeft het plan een zakenreis naar Ned. Oost-Indië met een Pan dervliegtuig te maken. Hij is oud-leer ling van de Rotterdamsche Luchtvaart- school. Het ligt in zijn bedoeling 15 October te vertrekken. In Mei of Juni van dit jaar heeft hij zijn brevet ge haald. Het vliegtuig is verbouwd om zooveel mogelijk benzine te kunnen medevoeren. de bewuste dag, en Max wil het om mij niet laten uitstellen. De doktoren maken zich alleen nog bezorgd over de koorts. Ze zeggen, dat aangezien hij zoo levendig en bewegelijk is, hij een zeer lastige patiënt is. Ik heb hem slechts twee keer ge zien en beide malen sliep hij. Nie mand, buiten de verpleegsters, mag bij hem komen. De waarheid is, dat men vreest dat mijn aanwezigheid hem veel te veel aan den aanval zal her inneren. De Koningin-Moeder heeft toen ze het huis van haar vriendin in Tirol bereikte, een klein ongeluk gehad. Het is niets ernstigs, doch zij moet het bed houden, en kan dus in de eerste twee of drie weken niet over komen. Waarschijnlijk gaat ze nu van Tirol regelrecht naar Vesteral. Dagelijks ontvangst zij per vliegtuig bericht over den toestand van Max. Ik kreeg heden een eenigszins aandoenlijk briefje van haar, waarin ze schreef: „Alhoewel ik evenals het geheele land je rid derlijkheid en moedig gedrag bewon der, hoop ik niettemin, dat deze laf hartige aanslag de aanleiding moge zijn tot een grootere populariteit van mijn zoon". Arme zielZe maakt er zich ang stig over, dat het volk niet meer zoo veel om Max geeft. Ze moet zich ech ter vergissen, want naar haar brief te De „Graf Zeppelin" komt niet Geen geschikt terrein te vinden. Na het bericht, dat de gemeente Am sterdam in October van dit jaar het vliegveld Schiphol niet voor een lan ding van de „Graf Zeppelin" kan be schikbaar stellen, heeft het weekblad „Het Leven" getracht in de onmiddel lijke nabijheid van Amsterdam een ander landingsterrein te vinden. Verschillende terreinen werden aan geboden, doch voldeden niet aan de voorwaarden, die de „Zeppelin" stelt; ten slotte kwam alleen in aanmerking de groote heide tusschen Hilversum en Bussum (terrein der voormalige renbaan), eigendom van de Erfgooïers van Stad en Lande. Reeds waren allerlei voorbereidin gen getroffen, toen de vertegenwoor digers der „Zeppelin"-maatschappij, na persoonlijk bezoek, mededeelen, dat ten slotte een vliegveld, dat technisch geheel is uitgerust, boven de Bussumer heide is te verkiezen. Daarop moest wel het besluit volgen, dezen tocht en de landing van de „Graf Zeppelin" tot een beter seizoen, in het a.s. voorjaar, uit te stellen. De spoorvrachten voor aardappelen. Op de vragen van den heer Weit- kamp betreffende vermindering der spoorvrachten voor de aardappel campagne van den herfst van 1930, heeft minister Reymer geantwoord, dat, naar voorshands wordt gemeend, thans de binnenlandsche afzet van aardap pelen in Drente en Overijssel niet in het bijzonder benadeeld wordt door hooge vrachten, welke bij verzending per spoor op dat product zouden drukken. De Regeerïng is bereid te overwegen of een vermindering van de spoor vrachten voor aardappelen, bestemd voor export, kan worden verleend, en, zoo ja, in hoeverre. De landbouw-crisis in Engeland. Ernstige toestanden. De „Morning Post" luidt de alarm klok over den toestand van de En- gelsche landbouwers. Volgens haar, zijn er alle aanwijzin gen dat de Britsche landbouw aan een van de grootste crises in zijn ge schiedenis het hoofd moet bieden. De redenen zijn: de buitengewoon slechte graanoogst; de daling van de prijzen voor binnenlandsche tarwe van 9 sh. 10 st. verleden jaar tot 6 sh!. 4 st. per 112 Engelsche ponden (50.8 K.G.) Maandag j.l., hoofdzakelijk tengevolge van het dumpen van Sowjet-tarwe op groote schaal; het niet hernieuwen van de contracten van de organisaties voor het distribueeren van melk voor het komende jaar. oordeelen, zou men haast zeggen, dat zij in de meening verkeert, dat ik meer bemind ben dan hij. Dat is natuur lijk bespottelijk. DE ENGEL DER LIEFDE. Vertaling van een uittreksel uit de „Vestralja Zetkenet", het Nieuwsblad van Vesteral. „Onze geliefde jonge Koningin heeft zich te Gritna aan het volk vertoond en kreeg zulk een enthousiaste, war me ovatie als nog nooit aan een lid van het regeerende huis is te beurt gevallen. Hare Majesteit werd letter lijk onder bloemen begraven en la chend en schreiend tegelijk nam zij de opgetogen uitingen van liefde en dankbaarheid van de natie in ont vangst. Wij in Vesteral zien verlangend uit naar de gelegenheid om eveneens uit drukking te kunnen geven aan onze trouw en aanhankelijkheid, zoodra het Koninklijk Paar in ons midden zal zijn teruggekeerd. Onze Koning is buiten gevaar, en is zoo goedertierend geweest te eischen dat de moordenaar niet te zwaar ge straft zal worden. Uit zulk een wel willendheid blijkt maar al te zeer zijn koninklijk karakter en wij hopen, dat zijn onderdanen dit op prijs zullen weten te stellen. De correspondenten van het blad in landbouwdistricten verzekeren dat de crisis zoo ernstig is dat het twijfel achtig is, of vele boeren tot Kerstmis hun bedrijf aan den gang zullen kun nen houden. De boeren hadden totdus ver geregelde inkomsten uit de leve ring van melk aan de organisaties voor het distribueeren daarvan. Daaruit konden zij hun arbeiders betalen en hun dagelijksche uitgaven bestrijden. Nu een groot aantal contracten met de vaste koopers niet hernieuwd zijn, ko men zij in een moeilijk parket. De re den waarom zoovele contracten niet hernieuwd zijn, is de toeneming van de melkproductie, welke gevolgd is op de inkrimping van den graanverbouw, en de jaarlijksche invoer van bijna 70 millioen gallons machinaal afgeroom de melk in blik uit het buitenland, waarvan de hoedanigheid voldoende gekenschetst wordt door het opschrift op het etiket: „ongeschikt voor kleine kinderen". De landbouw-medewerker van de „Daily Telegraph" vestigt de aandacht op een nieuwen vorm van dumping ten nadeele van de Britsche boeren. In Duitschland worden bij den land bouw hoe langer hoe meer tractors ingevoerd en daardoor paarden afge dankt. Deze paarden van zwaar slag gaan naar Engeland en worden voor lagere prijzen dan de Engelsche ver kocht. De boeren in Oost-Yorkshire, die ongeveer 150 jaar ploegpaarden voor zwaren en lichten bodem en voor de straatreiniging in de steden gefokt hebben, klagen steen en been. Naar bedl bepaalt de veldwachter Een inwoner van Tïenray moest voor den kantonrechter in Venlo verschij nen omdathij volgens de lande lijke begrippen niet op tijd naar bed was gegaan. Tot een goed begrip van zijn misstap dient er nog bij gezegd te worden, dat hij zich op den straat weg bevond en dus niet thuis z'n krantje zat te lezen. Om vollediger te zijn, moet er ook nog bij verteld wor den, dat hij een motorfiets, die een malheur had, gerepareerd had, zoodat den Blerikenaar, wien dit voertuig toe behoorde, de gelegenheid werd gege ven weder verder te gaan. En daar was nu de rijksveldwachter gekomen. Je gaat nu naar huis! Het werd op een toon gezegd, zoo als alleen veldwachters op eenzame plaatsen dit doen, die in wakkere oogenblikken zooiets denken van: Ik en de burgemeester kunnen bevelen. De man zeide, dat hij nog geen zin had om naar huis te gaan en dat hij z'n gangen zélf bepaalde. En hij voeg de er zooiets aan toe, dat wanneer hij niets onbehoorlijks deed of iets onbehoorlijks van plan was hem nie mand in den weg behoefde te staan. De rijksveldwachter voelde op dat Volgens het oordeel van ooggetuigen heeft de Koningin ongetwijfeld het le ven van Zijne Majesteit gered. Niet alleen omdat zij zich aan de voor hem bestemde kogels heeft blootgesteld en het mag een wonder genoemd wor den, dat zij niet werd getroffen maar ook omdat zij de aandacht van den aanvaller heeft afgeleid, waardoor het tweede schot deel miste. Heel jam mer is het echter, dat de kogel tegen het rijtuig weerkaatste en in den schouder van Z. M. drong. De Koning is evenwel jong en sterk en de dok toren vreezen, geen oogenblik voor slechte gevolgen. Daarom kunnen wij eerbiedig dank baar denken aan die daad van groote toewijding, welke gemakkelijk het le ven der jonge Koningin had kunnen kosten. In ons nationaal wapen komen ro zen en vogels voor; wij zouden daar aan toe moeten voegen een engel van liefde en barmhartigheid". VAN HET KONINKLIJK BALCON. Uit het dagboek van H. M. de Koningin van Lostrasia. Zomer-Paleis Gritna. De gebeurtenis in het Casino was inderdaad overweldigend. Alle men schen uit Gritna en omgeving waren verzameld. Nog nooit heb ik zulk een oogenblik waarschijnlijk z'n prestige aan een draadje hangen: aan z'n eer was hij dus verplicht in te grijpen en den filantroop In te rekenen. En zoo geschiedde. De Tienrayer werd naar den burgemeester geleid, doch deze oordeelde het beter om den man maar naar huis te laten gaan in plaats van het plan van den geleider om hem in een kleine besloten ruimte voor den nacht op te sluiten. Heeft de politie het recht iemand die zich niet verzet, mede te nemen? vroeg de Tienrayenaar. Daar gaf de rechter maar geen di rect antwoord op: „We zullen de zaak ernstig onderzoeken", zei hij ernstig. En daarmee kon de delinquent, die „het er niet bij zal laten zitten", gaan In Tïenray weten ze het ïntusschen: Naar bed, als de veldwachter het com mandeert! VERZET DE KLOKKEN. Er wordt aan herinnerd, dat de zo mertijd dit jaar eindigt op den 5 Oc tober te drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag op Zondag de klokken één uur moeten worden achteruitgezet, of een uur moeten stilstaan. Gemeenteraad van Heinkenszand. Linkshouden geoorloofd; 43 ct. per K. W. li.,- een onderzoek naar mogelijkheid van rioleering. Woensdagavond kwam de raad van Heinkenszand in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Tegenwoordig waren al le leden. De voorzitter deelde mede, dat het pad bezijden den keiweg aan het eind van de dorpsstraat tot rij wielpad is aangegeven, door middel van borden, zoodat op dit punt geen proces-verbalen meer zullen vallen wegens het niet houden van den rech terkant van den straatweg. Van de P. Z. E. M. was bericht ontvangen dat van de 247 aansluitbare perceelen in de kom zijn aangesloten 138 of 56% en dat de prijs per K. W. U. be draagt 43 cent. In behandeling kwam de rekening van het Algemeen Armbe- bestuur in ontvang f 1735,651/2, uit gaaf f 1660,04, en een goed slot van f 75,611/2. Deze rekening werd met al- gemeene stemmen goedgekeurd. De begrooting voor 1931 van hetzelfde li chaam werd eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd met in ontvang en uitgaaf op f 1791,861/2- Wegens pe riodieke aftreding van den heer W. v. d. Dries als lid van het Algemeen Armbestuur werd gekozen de heer J. menigte bloemen bij elkaar gezien. Men gaf mij een prachtigen wandel stok met een gouden en juweelen knop. Het was alleraardigst van hen. Men bood mij adressen van hulde aan en er werden heel veel redevoe ringen gehouden. Ik stond op het bal- con van het Casino met mijn gevolg, de Ministers en verscheidene leden van den adelstand om mij heen en ik moest natuurlijk antwoorden. De menschen klapten in hun han den, juichten en wuifden met hun zakdoeken. Ik was zoo geroerd, dat ik haast mijn zelfbeheerschïng verloor. Welk een ovatie zal het worden, als Max weer voldoende hersteld is om zich te kunnen vertoonen. Er wordt over niets anders gespro ken dan het gecostumeerde bal, wat een heel evenement schijnt te zijn. Daar Lostrasia zoo democratisch is, zal vrij wel iedereen in Gritna uitgenoodigd worden. Het zal echter de eenige gelegenheid zijn, welke Madame Valona niet zal kunnen bijwonen, want zij verkeert niet in gezelschapskringen. Oh, hemeltje, ik heb heusch in de laatste dagen niet aan haar gedacht en evenmin aan al de bitterheid en het verdriet, dat met haar verband houdt. Ik wilde, dat ik het ook nu niet ge daan had. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1