1st Voonbnis en Erf, Ruime Zit-eu Slaapkamer Van Overal. Uit de Pers. Advertentiën. zoekt PENSION, Twee dames en één heer stapten er uit Net zooals doodgewone andere menschen wandelden ze verderop en sloegen de Tullinghstraat in. Daar werd aangebeld aan de school van Jan Ligthart, die het gezelschap per soonlijk verwelkomde. Men kwam er op bezoek om er den daar gevolgden leergang bij het onderwijs in de prac- tijk eens gade te slaan. Nu, zulke be zoeken waren daar niet zeldzaam.Van- daag waren 't Finnen, morgen Fran- schen, later Engelschen, Noren, Ame rikanen, die soms in een der hoogere klassen door de leerlingen met bun eigen volkslied werden begroet. Dus werd er door de kinderen niet meer zoo heel erg verbaasd opgezien, wan neer er menschen in de klas kwamen, daar maar tusschen de schoolbanken rondliepen, goed hunne oogen den kost gaven en door allerlei vragen liefst bij de leerlingen zelf hun licht opsta ken. De kinderen gingen meestal leuk weg hun gang, bleven aan hun werk voortgaan. Onderwijl werd dan schijn baar achteloos antwoord gegeven op een vraag, net zooals ze dat een ka meraad over den schouder heen zou den hebben gedaan. Op dien bewusten morgen ging het er dan al niet anders toe. In de 1ste klas waren de kleintjes met handen arbeid bezig en uit stevig papier een deur aan 't knippen, die open en dicht moest kunnen gaan. Al direct verspreidde het gezelschap zich tus schen de banken, met aandacht te schenken aan ,t werk waarmede 't jonge goed zich in vollen erc.st bezig hield. Hier en daar werd eens waf gevraagd, wilde men een en ander toch ook wel even in de handen heb ben om 't nret groote-menschen-aan- dacht te kunnen bekijken. Maar de belangstelling der jeugdige leerlingen bleef aan hun werk hangen, ging al lerminst op de bezoekers over. Zoo werd door één der dames het deurtje open en dicht gedaan. En klonk het heel vrijmoedig: „Juffrouw, doe de deur gauw Toe, anders tocht het zoo". Weer een ander, die in de gaten kreeg dat de bewuste juffrouw het beschei den knipwerk drommels aardig vond, vroeg of de juffrouw er ook een wilde hebben. Nadat het gezelschap in de lsfe klas lang genoeg had vertoefd om van dat aantrekkelijk kleuterwerk kennis te nemen, werd een ander lo kaal betreden, om zoo, de wandeling vervolgend, den ganschen ochtend op Ligtharts school vertoevend, aan de werkelijkheid te toetsen, hoe 't er daar met diens eigen onderwijsmetho de toch wel aan toe ging. Maar ein delijk was met een bezoek aan de hoogste klasse de rondwandeling dan toch volbracht. Toen ging de bewuste juffrouw, die zich even te voren door één der kleuters van de 1ste klasse een papieren deurtje zag aangeboden, tot den bovenmeester, tot Jan Ligt hart en zei hem: „U weet niet, wat een prettige uren u mij vanmorgen bezorgd heeft". Toen werd het in cognito der bezoekers opgeheven en mochten .allen het weten, zelfs Lena de schoonmaakster van de school, dat deze juffrouw niemand minder dan Koningin Wilhelmina was geweest. Volgens de door Ligthart ontwor pen regeling heeft Prinses Juliana naar de regelen van zijn methode haar eer ste schoolonderwijs ontvangen. Aan vankelijk werd dit gegeven door Mej. B. Cohen' Stuart, verder door Mevr. A. v. d. Reydcn, terwijl later ook Mej. H. L. Diecke een belangrijk deel van oiderwijs en opvoeding voor haar re kening k.eeg. Dit drietal leerkrachten was van Ligtharts school afkomstig". Het personeel der K. L. M. Het onderzoek naar de rechts positie van de vliegers. Rege ling van de arbeidsvoorwaarden Naar vernomen wordt, zijn voorhef onderzoek omtrent de rechtspositie van de vliegtuigbestuurders der K. L. M. aangewezendoor den raad van be stuur der K. L. M.mr. L. H. Slote- maker, ambtenaar der maatschappij; door de vereeniging der vliegtuigbe stuurders de heer W. M. O. A. Beek man; door den minister van Water staat: mr. dr. C. J. H. Schepel, raads heer in den Hoogen Raad der Neder landen, die zich daartoe welwillend beschikbaar heeft gesteld en zich met de leiding belast. Op de vraag van het Tweede Kamer lid den heer Van Braambeek betref fende de regeling der arbeidsvoor waarden van het personeel der Kon. Luchtvaart Mij. heeft de minister van Waterstaat geantwoord dat daar de drie bedoelde vragen de rechtspo sitie der vliegtuigbestuurders betrof fen en de uitslag van het hieromtrent aanhangig' onderzoek, dat aan weder- zijdsche vertegenwoordigers onder lei ding van een door den minister aan gewezen persoon ïs opgedragen, be hoort te worden afgewacht het ver kieslijk scheen, op die vragen niet weer afzonderlijk in te gaan. Bloembollen voor Amerika. Vermeerdering van export. De directie der American Diamond Lines te New-York meldt, dat het ver schepingsseizoen voor de bloembollen in vollen gang is en dat genoemde maatschappij de laatste vier weken mer dan 30.000 kisten met bollen heeft vervoerd. Voor de Noord-Atlantische havens wordt het geheele vervoer dit jaar geschat op ongeveer 80.000 kisten, waarvan ongeveer 70.000 kisten voor New-York en 10.000 kisten voor Bos ton, Philadelphia en Baltimore. Dat is een vermeerdering van ongeveer 20 pet. in vergelijking met het totaal van een jaar geleden. Uit een overzicht dat de New-York Sun over den bloembollenaanvoer in de Ver. Staten geeft, wordt er nog op gewezen, dat dezg vermeerdering zich voordoet, ondanks het feit, dat de in komende rechten voor bloembollen in Juli 1.1. aanzienlijk verhoogd werden Voor tulpen moet nu 6 dollar per duizend stuks worden betaald en voor hyacinthen en crocussen resp. 4 en 2 dollar. Voor alle andere soorten wordt een ad valorum recht van 30 pet. geheven. In hef geval van de tulpen bedraagt de verhooging niet minder dan 200 pet. Volgens hetzelf de blad zouden de handelaren over het algemeen, in weerwil van de ver hoogde rechten, niet tot een verhoo ging van hun prijzen zijn overgegaan. Wraakneming. Op den mooien man. Gisteravond heeft de 35-jarige kap ster J. H. te Rotterdam een aanslag gepleegd op een 37-jarigen bioscoop portier aldaar. Deze had met de vrouw liefdesbetrekkingen gehad en deze ver broken. De vrouw, die intusschen te weten was gekomen dat L. gehuwd en vader van 5 kinderen was, maakte hef hem den laatsten tijd aan den ingang van het City Theater in de Hoogstraat, voortdurend lastig. Ook gisteravond was dit weer het geval, waarop een collega van L. de politie opbelde. Wel dra verscheen er dan ook een agent om een onderzoek in te stellen. De kapster liet zich echter door de aanwezigheid der politie niet weerhou- houden plotseling een scheermes te voorschijn te halen en L. daarmede, nog voor de agent haar arm gegrepen had, een diepe snede over de rech terwang toe te brengen. Zij werd hierop in verzekerde be waring gesteld en verklaarde, dat zij L., die zich een mooien man noemde, den neus had willen afsnijden. Onze onbewaakte overwegen. Een brik aangeredeneen oude man gewond. Gistermorgen, toen dc trein uit Leeu warden om 10.36 uur het station Meppol had verlaten en de onbewaakte overweg te Tweilo naderde. wilde de 77-jarige Landbouwer Harm Snijder uit Ruinerwold met paard en brik nog dien overweg pas- seeren. De brik werd van achteren gegre pen door de 'locomotief. In de brik be vond zich behalve Snijder diens klein zoontje. Beiden werden door den schok uit het voertuig gesiingerd. Snijder werd bewusteloos opgenomen; hij was gewond aan hoofd en hand en is naar bet zieken huis te Meppel vervoerd. Het kleinzoon tje had geen letsel. Ook bet paard was ongedeerd. De brik is totaal vernield. De trein stopte na de aanrijding, doch kon spoedig weer vertrekken. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. Veel belangstelling. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik hébben Maandag een officieel bezoek gebracht aan -Rotterdam. Na de begroeting aan bet station D. P. (de Ko ninklijke familie met gevolg was per extra trein naar Rotterdam gereisd), werd in een gala calèche gereden langs Stationsplein pn Stationsweg naar het Stadhuis. In de burgerzaal werden dé hoo- ge gasten ontvangen door den gemeente raad, op het baicon werd een zang- hul'de aangehoord. Hierop werd een rij toer door de stad gemaakt. De belang stelling en bet enthousiasme waren over al, maar vooral op den Coolsingel grooter dan ooit. Op' verschillende punten werd halt gehouden om een bloemhulde in ont vangst te nemen. Zoo werden de gebou wen van de Rotterdfamsche Lloyd be reikt. De Koninklijke familie begaf zich aan boord van 'het s.s, Indrapoera, welk motorschip bezichtigd werd. Hier weid de thee en later het diner gebruikt. Te kwart over 8 verliet de Koninklijke familie de Indrapoera, om aan boord van de stad Rotterdam egn tocht te ma ken over de Maas langs de< (geïllumi neerde schepen tot aan het Maasstation, vanwaar de Kon. familie pm goed half tien Rotterdam verliet. Kind verbrand. Maandagavond hebben burgers brand ontdekt op den zolder van een woonhuis in de Westmolenstraat t» Schiedam, be-, woond door de familie Tettelaar. Boven gekomen, zag men een bed in brand' staan, waarin het 7-jarige dochtertje Elisabeth lag, dat brandwonden over het geheele lichaam had gekregen. Een driejarig kind stond vóór het brandende bed en was on gedeerd. De burgers namen hel kind uit bed en bluschten den brand. In de nabij heid Lag nog een kind van 5 jaar. Dr. Groenewegen was spoedig ter plaatse en liet het gewonde meisje per brancard naar het ziekenhuis brengen. Vermoedelijk -hebben de kinderen met lucifers gespeeld, want een doosje Is in bed gevonden. De moeder was den liCelen middag en avond afwezig. Een 14-jarig dochtertje had do anderen tegen 7 uur naar bed gebracht en daarna ook de wo ning verlaten. De vader werkt in Ecner- veld. Gisternacht is bet k ind aan de bekomen brandwonden overleden. De maildienst op Indië. Reorganisatie. De snelheid opgevoerd. De wekelijksche maildienst op Neder- landsch-Indië van de stoomvaart-maat schappijen Nederland en Rotterdamsche Lloyd zal met ingang van Juni 1931 een zoodanige verandering ondergaan, dat deze in plaats van met 14, met 12 mailsche pen kan worden onderhouden Voor de Nederland zullen dan varen de motor schepen Marnix van Sint Aldegonde, Ja- han van Oldenbamevelt, Christiaan Huy- gens, Pieter Cornells zoon Hooft en de stoomschepen Jan Pieterszoon Coen en Joban de Witt; voor de Rotterdamsche Lloyd de motorschepen Dempo, Baloeran, Sibajak, [ndra-poera en de stoomschepen Slamat en Fatria, Om deze besparing van twee schepen te bereiken, is het noodig, de snelheid op te voeren, in verband waarmee het voorstuwingsvermogen van de schepen P. C. Hooft, Indrapoera en Slamat zal worden vergroot en ook de stroomlijn van deze schepen verbeterd zal worden. De snelheid van deze schepen wordt dan zoo danig, dat zij dezelfde tabel kunnen uit voert n ais de Johan van Oldenbamevelt Mamix van Sint Aldegonde, Baloeran, Dempo, Christiaan Huygens en Sibajak. Alleen de J. P. Coen, Johan de Witt en Patria zullen met de tegenwoordige snelheid blijven doorvaren en voor deze schepen zal het noodig zijn, extra maat regelen te nemen deze schepen zullen b v. niet meer in den Oosthoek kunnen laden en de J. P. Coen en Johan de Witt moeten Algiers overslaan. Verder zal voor alle schepen het ver blijf te Belawan op de thuisreis worden verkort en het vertrek reeds des Zaterdag- namiddags in plaats van des Zondagsvoor- middags plaats vinden. Het is de bedoeling Jat het vliegtuig van de lijn Batavia Medan desniettemin op Zaterdagochtend van Tjlilitap blijft vertrekken en de post en eventueele passagiers nog dienzelfden dag te Belawan aan boord van het mail schip komen. De reisduur over het mailtraject, t.w. GenuaMarseille naar Batavia en omge keerd, wordt gebracht op 20 dagen, be halve voor de schepen J, P. Coen, Johan de Witt en Patria, die dit traject zoowel op uit- als thuisreis in 22 dagen zullen afleggen. Het traject Belawan -Genua Marseille vordert 17 dagen, zoodat een brief, verzonden van Batavia per vlieg machine, mailboot en boottrein, na 18 dagen reeds in Nederland bezorgd wo dt Tengevolge van den overgang van den dienst van 14 op 12 schepen, zal er zeer waarschijnlijk geen passagiersschip op S Juni 1931 van Nederland vertrekken Voor het vervoer van de mail zal dan echter een snelvarend motorvrachtschip ingelegd worden, hetwelk de mail van Nederland en van Genua naar Indië zal overbrengen. Henry Ford zal vian Vrijdag tot en met Zondag in Rotterdam vertoeven/, waar hij met de hem vergezellende personen zijn intrek zal nemen in het hotel Weimar. De Duitsche ex-kroonprins heeft zich uit Berlijn naar Doorn begeven om een bezoek te brengen aan zijn vader. De burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijm, heeft Miaandagmid|- dag afscheid genomen van den gemeente raad. Gistermiddag is te Eindhoven het buizennet der gemeentelijke gasleiding ver bonden met de leiding van het gas van de staatsmijnen in Zuid-Limburg. Hiermedie zijn de oude gasfabrieken te Eindhoven buiten werking gesteld en wordt voontaan het gas betrokken uit de mijnen. Het vlootplan-Deckers. Aan een hoofdartikel in het Vader land", dat o.a« het vlootplan-Deckers be spreekt, ontlcejncn we de volgende pas sage: „(Wij vinden het geld, dat Minister Deckers vraagt, passez nous le mot, be roerd geld. Maar het is niet onze schuld, dat die uitgaven nog noodig zijn, en wij kunnen hier Dirk Rafaëlsz. Camphuy- zen nazeggen: „Ach waren alle Menschen wijs, En wilden daarbij wel! De Aard' ware dan een Paradijs, Nu is ze meest een hel". En juist, omdat de menschen nog zoo onwijs zijn, moet men ze opvoeden in den afschuw van den oorlog. Hier hebben de Kerk en de Schooi een groote taak te vervullen, maar denkt men nu wezenlijk» dat men vredelievende menschen kweekt, door een opstand te verwekken tegen een zeer matig defensieplan van een land, dat er niet aan kan denken en er nooit aan zal denken offensief op te treden? Wij zijn niet anders dan de bewoner van eeni glooit, alleenstaand buitenshuis, die zich een re volver heeft aangeschaft, om eventueel tegen inbrekers te gebruiken, maar die God iederein dag bidt dat dit niet noo dig zal zijn. En als de InternatioinaL» Sociaal-democratie, de S. A. I. ernst wil maken niet hare anti-ooriogsactie, laat ze dan met petitionnementen loopen in Frankrijk, België en in Engeland, voor- ai in het laatste, maar niet in ons land:, dat zich nimmer verbeeld heeft, of er ook naar gestreefd heeft, door wapengeweld tot macht te kunnen komen. Mr. Marchaxit heeft op de vergadering van de Nooit-meer-oorlog-Federatie (in Den Haag gehouden Red. G. C.) een zeer wijs woord gezegd, en wei dit, dat het noodzakelijk is de volken te door dringen van de vredesged!achte, omdat de Regeeriwgem dan wel zullen volgen. Maar die vredesgedachte is er nog lang niet, als men het petitionnement tee kent. Als die zoo gemakkelijk te verkrijg gen was, waren wij spoedig waar wij we. zen moeten, maar het zal niet giaan. Er zal geen vrede komen, zoolang er in de harten strijd en haat is. De vredtesge dachte lean dus slechts hare plaats vinden bij hem in wiens hart geen strijd of haat leeft, dus niet bij de- mannen van den klas senstrijd, die trouwen® door MacDonald, als in strijd met Christus' leer, veroor deeld is- En ze vindt ook geen plaats bij iemand als den Hr- Merchant, die zoo'jn haat koestert tegen de vrijzinnigen, die niet tot zijne partij wenschen te behooren, dat hij ze in eene wel overdachte opge schreven rede voor „gedegenereerden" uit maakte. Ook hij is een van die beheer ders tot den vrede, wien de Genestet zou hebben toegevoegdJan moet met Jan beginnen." VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 30 Sept. 1930. Tomaten A kwaliteit f 18,80, B kwal. f 18,10, C kwal. f 15, CC kwal. f3, alles per 100 K.G. i Kleine veiling. Bonne Louisse d'Avranches f30 a f59, Doyenne du Cornice f29 a f76, Duch. d'Amgoulême f 16 a f 32, Leghi- ponts f20 a f28, Minister Dr. Lucius f20 a f32, Fondante de Charneu f 13 a f25, William's Duchesse f 14 a f39, Sol dat Laboureur f 15 a f 28, Maagdeperen f 17 a f22, idem FraJnsche f 19, Beurré Superfin f 16 a f 42, Beurré Hardy f 18 a f 28, Beurré de Merode f 13 a f 18, Beurré Clairgeau f 11 a f 22, Beurré Du- randeau f 14 a f28, Beurré Alexander Lucas f 14 a f 39, Berré van der Ham f 10 a f 17, Beurré Lebrun f 10 a f 20, Beurré d'Aremberg f 12 a f 24, Beurlfté Six f 15, Nouveau Poiteau f 10 a f 23, Conférence f 19 a f21, Alexandrine Drouillard f21, Comtesse de Paris/ f 12 a f 19, Herzogin Elsa f 12 a f27, Bezy van Schonauwen f9 a f 15, Groene Chau- montel f6 a f 12, Bruine idem f9, a f 1 Triumphe de Viemme f 18 a f26,, Zwijnr drechtsche Wijnperen f 18 a f21, Calar basse Oberdicht f 10 a f 12, Calabas&o Tirlemont f 12 a f 16, Maria Louisse f20 a f31, Marg. MarilLat f 15, Libe ral Nouvêt f 14, General Totleben f 14, Vijgeperen f 15 a f20, Forellenpeer f 12, le Curé f10 a f14, Koning Carel van Wurtemburg f 16, Peren zonder zaadhuis f10 a f 12, Winter Bergamotten f10 a f 14, Winter Suikerijen f7 a f 10, Jo denperen f7 a f 15. St. Remey f 10 a f 13, Pondsperen f 10 a f 14, Gieser Wildeman fll a f21, Kleiperen f8 a f 12, Schellebellen f9 a f 12, IJzerpe, ren f6 a f8, Afval- en Kroetperen fl a f 10, AppelsSterappels f 24 a f 50i Lanes Prince Albert f 18 a f 30, Zu- calmaglio Reinetten f21 a f28, Goud Reinetten f 19 a f50, Baumans Reinet ten f 13 a f 18, Fransche Goud Reinet ten f 19 a f24, .Annanas Reinetten fl9è Schutters Reinetten f 14, Cox 'OrAnje Pipping f 17 a f52, Blenheims Pipping f20, Charles Ross f26 a f39, Bramley Seedling f21 a f28, Notarisappels f 17 a f40, Paesgood Nonsuck f23 a f27, Willem Saai F19 a f28, Tratisp. de Croncels f26 a f28, Signe Tillish f 22 a f38, Manks Codïin f24 a f33, Cox Pomona F18, Bismarck F18 a f26', Jacques Lebe 1F 20 a f31, Lemoenap- pels f20 a f37, Roode Paradijs f 15 a f 18, Princesse Noble f28, Zure Belle fleur f 15 a f28, Dubbele Zure Bellefleur f 17 a f30, Fransche Bellefleur f 13 a f20, Groninger Kroon f22 a f31,Gan- zerodes f20 a f23, Present van Lunte- ren f22, Hondsmuilen F17 a f20, Grauwzuur f 17 a f23, Belle et Bonne f 15, Tante Dora f20, Court Pen-du f21, Striepeiingen f 17 a f20, Zoete Arm- gaarde F16 a f21, Zoete Campagner f 15 a f21, Zoete Bellefleur f 15 a f20, Zoete Ribbeling F15 a f21, Pomme d'Oranje f 18 a f27, Lindenappei f 18, Geidersche Hollaart f 16 a f 18, Herfst- Blomzoet f 18, Afval (gen Kroetappels f2 a f20. Diversen: Blauwe druiven f45 a f53, Frambozen f36, Groene Noten f27 a f34, Noten f79, Tomaten f 12 a f 15, Snijboonen f 12 a f48, Stokprin- cessen f25, Perfect f 16 a f23, Wage naars f 14, Dubbele Princessen f 13 a f21, Groene boonen f5 a f7, Spruiten f 13 a f 18, Sjalotten f5 a f7, Uien f2, Kleine Uien fl, Aardapipelen f5, alles per 100 K.G., Meloenen f9 a f41, Sier-Calabassen f6, Witte Komkomimers f 1 a f3, Bloemkool f 6 a f 10, Roode kooi f3 a f4, Groene Savoyekool f 3 a f 6, Gele Savoyekool f 4, Chineeschje Spitskool f 1 a f4, Andijvie f 0.J90 a f 1,90, Kropsla f 0,40 a f 1, Noten f0^64 a f 1,20, Perziken fl a f2, alles per 100 stuks, Prei f 9, Bloemen f3 a f 30, alles per 100 bos, Bloemen f27 per 100 pot, Patrijzen f 0,52 a f0,57 per stuk. LICHT OP. Donderdag 2 October 7.06 uur Vrijdag 3 October 7.03 uur STAATSLOTERIJ. 5e klasse 9e lijst. Trekking 29 Sept. f1500.- 19424 f 1000: 514 570 1187 1248 2726 2802 3625 3860 f 400: 3758 12092 18877 19669 20439 f 200: 10631 20857 20997 f 100: 5072 5231 6683 6954 7294 10443 13697 14983 14990 15014 15211 17085 18216 18504 20481 5e klasse 10 lijst. Trekking 30 Sept. f1000: 1466 9159 9330 f 400: 5851 20164 f 200: 11369 14439 14443 18191 19015 f 100: 1739 4798 8265 8483 15878 16341 19034 BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Herman Cornells z.v. Cor nells Merison en Johanna Jacoba Pandke; Adriana d.v. Pieter Geene en Jozïna Remijnse; Jacobus Leendert z.v. Gommert van Koeveringe en Ma- chalina Bastiana Nieuwenhuijse. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 2 dezer luidt: zwakke tot matige N. tot N.W. wtnd, afwisselende bewolking» waarschijnlijk nog eenige regen, iets koeler. De Heer en Mevrouw F. HAMIL TON—v. DIJK geven met blijdschap kennis van de geboorte hunner dochter HETTY. Goes, 2Q September ig}0. Ganzepoortstraat 16. De Notaris H. JONKERS te Goes, zal op Dinsdag 14 October 1930, des avonds om 8 uur te Goes, in de „Prins van Oranje", ten verzoeke van den heer W. WALRAVE te Goes, publiek vetkooperi: te Goes, aan de Trompstraat nr. 4, groot 81 centiaren. Voorzien van gas- en waterleiding. Te aanvaarden 1 November a.s. Te bezichtigen op 7 en 8 Oct. a.s. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris. AANGEBODEN: met VOLLEDIG PENSION op mooien stand. Brieven onder No. 836, Bureau van dit blad JONGEDAME, werkzaam fe Kapelle, TE GOES OF OMGEVING. Brieven onder No. 837, Bureau de zer Courant

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3