Rechtszaken. KuDSt Kolooiën ProViDcieoieuWs Stadsnieuws Binnenland Op ótijm. MILLIOENENDANS. (Burgerlijke nabeschouwing). Na den blijden derden Dinsdag Schrok men op door heel ons land, Want een somb're cijfer-zondvloed Overstroomde onze krant, 't Was niet meer om bij te houden, En we duizelden er van, Hulde aan een Excellentie, Die zoo kraning reek'nen kan. Velen volgden deze cijfers Vaak met min of meer succes, En ze werden pessimistisch, Want we raken op de flesch! Och, zoo'n batig wissewasje, Drie maal honderd millioen, Dat lijkt zelfs voor een minister Nog voorloopig om te doen! Nu zijn wij gewone menschen, En we reek'nen dus gewoon, En we denken onze toekomst Met zoo'n spaarpot, sterk en schoon! „Mis!" zegt dan de Excellentie, „Ook die spaarpot raakt eens op, „Wat is nu voor slechte tijden „Drie maal honderd millioen pop?!" En hij tracht ons bij te brengen, Met wat hoog're politiek, Dat de tijden ongezond zijn, Economisch zijn we ziek! Want als straks de wereld-dokter Ons de reek'ning presenteert Zou nog wel eens kunnen blijken, Dat de spaarpot is verteerd!! En we schrikken, want die spaarpot Schudde onze spaarpot leeg, Waardoor ons huishoud'lijk budget Reeds een flinke hoestbui kreeg! We betaalden toch den dokter In ons vaderlandsch bestaan, Het bedrag van de belasting Is toch trouw door ons voldaan! Blijven we dan steeds patiënten, Dié de fiscus opereert, Afgeleefde vaderlanders, Financieel geamputeerd? Ach, we konden best herstellen, En we raakten wel op streek, Als steeds iedere minister Maar „een Excellentie" bleek!! Politierechter te Middelburg. Niet toegelaten. F. v. G., 27 jaar, caféhouder feVlïs- singen, werd ten laste gelegd, dat «op 25 Augustus j.l. toen hij zich bevond op het terras van het hotel de „Zout keet" te Goes, niet heeft voldaan aan de vordering van de rechthebbende om het terras aanstonds te verlaten. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Uitspraak: vrijspraak. Mr. Kui pers vroeg vrijspraak. De roode lap. J. L., 58 jaar, arbeider te Baarland, werd verdacht dat hij op 1 Augustus 1930 te Hoedekenskerke den assistent der Directe Belastingen en Accijnzen A. W. v. d. Zande, die hem een dwang bevel kwam beteekenen, heeft belee- digd. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. De klap. G. J. M. B., 21 jaar, koopman te Overschie, werd beklaagd dat hij op 31 Juli 1930 te Waarde Adrïaan Dees heeft geslagen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hech tenis. Uitspraak: f25 boete of 25 da gen hechtenis. Mr. v. d. Beke Callen- fels vroeg bij schuldigverklaring een lichtere straf. Faillissementen. Failliet verklaard J. den Dekker-Riekwel te Nieuw- vlïef. Rechter-Commissaris Mr. Th. Portheine. Curator: Mr. P. M. W. J. van der Slikke te Vlissingen. De moord te Waddinxveen. Op 10 Aug. van het vorig jaar heeft de 36-jarige houtbewerker A. K. te Waddinxveen, zijn buurman met een scheermes vermoord. K. had ruzie met zijn buurman Schofmans over een heg die voor een gedeelte over het ter rein van K. hing. De houtbewerker had de heg voor een gedeelte afgeknipt. S. was hier zeer verontwaardigd over en diende een aanklacht tegen K. in wegens vernieling. De veete tusschen de beide buren werd hierdoor nog ver scherpt. K. werd door den politierech ter te Rotterdam tot f15 boete ver oordeeld. Dit proces lokte wederom nieuwe ruzies uit. K. schold zijn buur man S. en diens vrouw voor mein- eedigen uit. Op 10 Aug. wachtte K. zijn buur man S. op voor de woning op de brug; toen S. naar huis kwam, viel K. hem met een scheermes dat hij geopend in den zak droeg aan, en bracht S meerdere ernstige wonden aan den hals toe waardoor deze kort na den overval overleed. Deze zaak werd gisteren in hooger beroep behandeld voor het Hof te Den Haag. Na het getuigenverhoor, achtte de advocaat-generaal K. schuldig aan moord met voorbedachte rade. De eisch was vernietiging van het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank en opnieuw rechtdoende veroordeeling tof 15 jaar gevangenisstraf. De passiespelen te Oberammergau De passiespelen te Oberammergau zijn Maandag geëindigd. In totaal heb' ben 383.000 menschen de spelen be zocht. Daarvan zijn er 50.000 uit Noord-Amerika en ruim 28.000 uit En geland gekomen. Werkloosheid in Indië. Terugzending van Europeanen. Het (Semarangsche) „Algem. Hbld." vernam hardnekkige geruchten over een maatregel, die overwogen wordt om in verband met de heerschende malaise zooveel mogelijk alle Europea nen die langer dan vijf maanden bui ten betrekking zijn en die geen midde len van bestaan hebben, terug te zen den naar Europa. Ofschoon het blad ter bevoegder plaatse geen nadere be vestiging van dit bericht kon krijgen, bleek wel, dat men rekening hou dend met de terugzending van Euro- peesche gezinnen in de malaiseperiode 1923'24 zich zal moeten voorbe reiden op een toeneming van het aan tal terugzendingen. Reeds kwamen voor Midden-Java enkele aanvragen tot terugzending bin nen: Het „Hbld." hier te lande teekent daarbij aan: Zij, die zich herinneren hoe in de voorgaande malaise-periode vele Euro- peesche werknemers en hun gezinnen in moeite geraakten juist doordat zij hier al te langen tijd bleven rondhan gen in de hoop op een nieuwe betrek king, zullen de maatregelen voorspoe dige terugzending indien het ge rucht tenminste juist mocht zijn des te beter begrijpen. Daartegenover echter willen we op merken, dat de terugzending voor ve len weinig aantrekkelijk is omdat men in Nederland ook reeds met een groote werkloosheid heeft te kampen. Wij blijven het betreuren, dat de Ned. Ind. regeering in de „vette" jaren geen maatregelen van een landbouwkolonie etc. waardoor het aan werklooze Euro peanen mogelijk gemaakt wordt hier te lande den moeilijken 'tijd door te komen. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleidingkwestie. Een nieuw plan. Het rijksbureau voor drinkwatervoor ziening te 's Gravenhage heeft een nieuw plan samengesteld voor den leg van een drinkwaterleiding door- de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-maatschappij. Het andere plan, waarvan indertijd is afgezien, doordat verschillende Z.- Vlaamsche gemeenten zich uitspraken tegen den aanleg van een waterlei ding, is geheel gewijzigd tot een ver kleind plan. Het nieuwe plan omvat, volgens hef Dagblad van N.-Brabant", de gemeen ten, die zich indertijd vóór een water leiding verklaarden. Dit zijn o.a. Hulst, Terneuzen, Sas van Gent, IJzendijke, Breskens en Aardenburg. PROVINCIALE SNIPPERS. Er wordt aan herinnerd, dat de zomertijd dit jaar eindigt op den vijf den October te drie uur in den voor middag, zoodat in den nacht van Za terdag 4 op 5 October e.k. de klok ken één uur moeten worden achter uitgezet, of een uur moeten stilstaan. Het gemeentebestuur van Ka- pelle zal het eere-comité van de daar te houden fruittentoonstellïng officieel in het gemeentehuis ontvangen. De heer Hanken zal de tentoonstelling openen. De P. Z. E. M. zal het ten toonstellingsterrein verlichten, en ook den toren in Kapelle. Het laatste ge schiedt met schijnwerpers. Zaterdagavond is te Yerseke on der den wal (boven de oesferputteh in de Molenpolder) een flinke zeehond geschoten. Het gelukte den jager het' wild aan den wal te brengen en dus doende de premie te ontvangen. Een zeldzaamheid van den wal uit. De voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school te Kattendijke bevat de namen: L. P. Pieterse te Den Hoorn; J. J. Kole te Kruiningen; A. de Nooïjer te Goes. Zaterdagavond heeft iemand bij Mej. v. D. in de Noordzandstraat te Yerseke ruiten ingeworpen. Het is de politie gelukt den dader op te sporen. Dinsdagmorgen sloeg van den landbouwer Jac. Vermue te Yerseke, een span paarden op hol. Langs de Paardenmarkt en afrit holden ze den Breedenweg in, waar ze door den heer Buteijn werden gekeerd en tot staan gebracht. De bestuurder kwam met den schrik vrij. Een gaslantaarn aan 't einde van de eerste schotte werd door den slingerenden wagen geheel vernield. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Meliskerke is benoemd de heer P. J. Lamain te Kamperland. In de Zaterdag gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Grand Hotel Verseput te Middelburg, is aan den directeur, den heer F. Kluïvïng met ingang van 1 October eervol ontslag verleend en is besloten de exploitatie van hef nog staande deel van het hotel voort te zetten. Tot tijdelijk directeur werd be noemd de heer A. Loofen te Mid delburg. Geregeld iedere week wordt aan een 30 a 40-tal arbeiders, werkzaam aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen ontslag aangezegd, met dien verstande, dat zij na een maand kans hebben weder te worden aangenomen. Om de maand is dus een gedeelte van de arbeiders werkloos. Zékere kans om na een maand weder te wor den aangenomen, bestaat echter niet. Gisterenmiddag was een schil der bezig in de gang van perceel Markt C 9 te Middelburg, met het vullen van een benzinelamp, bestemd voor het afbranden van verf. De flesch met benzine viel om en in een oogeriblik ontstond een hevige vlam, die naar bui ten uitsloeg. Een paar op de Markt aanwezige mannen traden flink op en wisten alles wat brandde, naar buiten te werpen, waardoor vrij spoedig het vuur tot staan kon worden gebracht en de gevolgen slechts bestonden uit een paar schroeiplekken op de muren der gang. Intusschen had een der om wonenden de politie opgebeld en me degedeeld dat er een uitslaande brand was, zoodat de alarmschellen direct in werking werden gebracht. Dit had ten gevolge dat de autospuït, die de gemeente in huur heeft, spoedig op de Markt verscheen en andere spui ten gereed stonden om uit te rukken. De hulp was gelukkig niet meer noodig. Door het vertrek van den heer P. A. van Boven te Rilland naar Rot terdam, is voor de V.-D.-fractie in den raad een vacature ontstaan. Als opvolger staat als no. 1 op de lijst de heer H. A. Dronkers te Bath. In het begin van de Wemel- dingsche Vlije kreeg de beurtschipper M. Kole van Schore met zijn motor schip „Adriana", een defecte motor. De bergingsvaartuigen „Zeehond" van Hoogenboezem en v. d. Tak's bergings bedrijf en „Dorus Rijkers" vanSmit's bergingsbedrijf, vertrokken ter assis tentie. De „Adriana" is door de „Do- rus Rijkers" binnengesleept. Dinsdagmiddag geraakte op de loskade bij de Bonzijbrug te Wemel- dinge een paard, gespannen voor een wagen suikerbieten, door de gladheid van de kant in het kanaal. Doordat de disselboom brak, bleef de wagen op het droge. Het paard kon op den wal gebracht worden. Terwijl men bij den landbouwer Quist te Borssele in de schuur met de machine aan het dorschen was, viel een plank van het „dilt" naar omlaag. Deze kwam juist terecht in het gelaat van den arbeider B-, die een „pik" erwten op een vork omhoog heffend, het hoofd achterwaarts gebogen had. De man werd zoo gewond, dat onmid dellijk geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Dr. Folmer, die eerst nog vreesde, dat ook een oog zou ge kwetst zijn, constateerde later, dat dit niet het geval was. Dinsdag is in Kruiningen der aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. van den Berg te Hansweerf. De overledene behoorde tot de Chr. Hist, partij en had als zoodanig zitting in de gemeenteraad; hij was lid van het Burgerlijk Armbe stuur, en had een leidende positie bij den Bijz. Vrijw. Landstorm (afd. Scheepvaart). Ook de Chr. Hist. Kies- vereeniging verliest in hem een harer bestuursleden. Aan de geopende groe ve waren o.m. tegenwoordig de bur gemeester met eenige raadsleden, ter wijl ook het Burgerlijk Armbestuur en de commandant der B. V. L. aanwe zig waren. Ds. van Selms van Hans- weert sprak een troostwoord. Opvolger van den heer van den Berg in den gemeenteraad is de heer Jan Polderman. Gemeenteraad. Hedenmiddag te 4 uur kwam de ge meenteraad in spoedeischende vergade ring bijeen. De agenda bevatte de vol gende voorstellen: voorstel tot bet aan gaan eaner geld leaning ter conversie van rijksvoor schotten inzake woningbouw. De finitieve vaststelling van bet in de taads- vergadering van 24 Juni 'j.l. aangeboden concept-besluit tot wijziging van bet „Uit breidingsplan 1924". Een jubileum. Men schrijft ons: Heden herdenkt de heer A. D. F. van der Wart te Goes den dag waarop hij voor 40 jaar benoemd werd tot leenaair bij het middelbaar onderwijs, waarvan hij 38 jaar aan de H.BJS. te Goes ver bonden was- Ruim 25 jaar is bij tevens di recteur geweest van de ambachtsschool, welke onder zijn leiding (krachtig heeft gebloeid en veel bruikbare mannen heeft afgeleverd. Gek de Ned. Herv. Kerk heeft altijd zijn groote belangstelling gehad- Reeds sedert jaren is hij president-kerkvoogd en nog kort geleden heeft hij de kroon op zijn werk gezien door het gereed ko men van de restauratie der Ned. Herv. Kerk. Terecht werd toen bij de inwijding op zijn groote verdiensten gewezen. Onbestelbare post Brieven binnenland: L. Staal, Hilver sum. Briefkaarten binnenland: A. Jans- sens, Rotterdam. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar* heid aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 6 kalveren, 12 loopvarkensd 82 biggen. Een vrouw vermoord gevonden. Een bedrag van f4000,— verdwenen. Maandagmiddag is in een woning aan de Willebrordusstraat te Rotter dam een jonge vrouw vermoord ge vonden "door haar 5-jarig nichtje. Het meisje is omstreeks half één bij haar tante gekomen, maar kreeg op haar bellen geen gehoor. Ze bleef eenigen tijd bellen en omdat ze het tien maan den oude dochtertje van haar tante hoorde huilen, vroeg zij een rijwiel hersteller, die zijn werkplaats bene den in de woning heeft, haar te hel pen binnen te komen. De rijwielhersteller weigerde, omdat hij moest gaan eten. Hij liet het meisje aan de deur staan. Het kind bleef bel len. Na eenigen tijd kwam een heer zijn fiets stallen bij den fietsenmaker. Deze man heeft het kind gevraagd wat zij wilde, waarop het meisje zei, dat ze binnen het kind hoorde huilen en dat zij op haar bellen niet werd open gedaan. De heer heeft haar geholpen en het gelukte hem het slot, dat zeer eenvoudig van constructie is, open te krijgen. Het meisje liep naar binnen en vond in de achterkamer haar tante dood liggen. Ze is onmiddellijk naar de ouderlijke woning teruggekeerd, waar toevalligerwijze slechts haar grootmoe der thuis was. Toen zij haar grootmoe der vertelde wat ze had gevonden is de vrouw de straat op geloopen waar ze aan burgers heeft verteld dat haar schoondochter vermoord was gevon den. Deze hebben toen onmiddellijk de politie gewaarschuwd, die spoedig in de woning aan de Willebrordus straat aanwezig was- Daar vond men de vrouw in een plas bloed liggen. De vrouw was geheel gekleed, ze had zelfs een mantel aan. Een hoed droeg zij niet. In de woning was geen wan orde veroorzaakt. Een schrijfbureau was opengebroken. Hieruit werden f 4000,— vermist De dader is Maandag reeds te Oss gearresteerd. Omtrent het onderzoek, dat tot de aanhouding van den dader, den 22-ja- rigen zwager van den verslagene, leid de, vertelde een inspecteur aan de pers, dat al spoedig uit de getuigen- verhooren was gebleken, dat de man van den verslagene met een broer van hem en een anderen man een handel dreef in was- en poets-artikelen. De echtgenoot van het slachtoffer beheer de het geld van de zaak, dat hij in den regel thuis bewaarde. Eiken morgen ventten de drie man nen hun waren langs de straat en Maandagmorgen is de gearresteerde om half zeven uit zijn woning gegaan, om in Delfshaven te gaan venten. On middellijk na het bekend worden van het misdrijf heeft de politie hem op gespoord en uit het verdere onderzoek, het hooren van de familie en anderen, bleek een en ander omtrent de familie verhoudingen. Zoo kwam vast te staan, dat een broer, die blikbewerker te Oss is, eenigen tijd geleden bij zijn broers als knecht ïn dienst is geweest. Wegens zijn ongunstig gedrag was hij in de zaak niet te handhaven. Verder stond hij in de familie weinig gunstig bekend. Zaterdag i s deze broer naar Rotter dam gekomen, waar hij bij zijn moe der in de Johan Idastraat logeerde, omdat zijn moeder Zondag haar ver jaardag zou vieren. Zondagavond is hij op de familievisite geweest, waar hij zijn broer en diens vrouw ont moette. Maandagochtend zou hij weer naar Oss vertrekken. Hij is dan ook Maan dagochtend bij zijn moeder weggegaan en zij verklaarde na den moord, dat haar zoon met den trein van 8.16 naar Oss was vertrokken. De politie heeft een onderzoek ingesteld, of hij inder daad Rotterdam had verlaten. Zij zond daartoe een telegram naar de politie te Oss en in den loop van den dag kreeg men bericht van de politie te Oss, dat de man aan zijn vrouw had getelefoneerd dat hij eerst 's avonds thuis zou komen. Toen deze feiten bekend waren, viel de verdenking op dezen man en de Rotterdamsche politie heeft toen on middellijk naar alle steden ïn het land een telegram verzonden, waarin zijn aanhouding werd verzocht. In dit tele gram werd tevens een zeer gedetail leerd signalement opgegeven, hetgeen mogelijk was, omdat zijn moeder hem 's morgens nog had gezien. De man had in Rotterdam een nieuw pak ge kocht en het oude bevond zich in een voetbalkoffertje. Omstreeks half tien Maandagavond kreeg inspecteur van den Berg telefo nisch mededeeling van de aanhouding van den verdachte. Een inspecteur van politie te Oss en een wachtmeester van de marechaussee aldaar zijn, zoo dra zij het telegram met het verzoek van aanhouding hadden ontvangen, naar Den Bosch gereisd, waar zij den trein uit Rotterdam hebben afge wacht. In een van de treinen hebben zij op signalement den dader aange houden. In het koffertje, dat hij nog bij zich had, bevonden zich twee geld kistjes, die uit de woning van zijn schoonzuster zijn ontvreemd en waarin zich het geld nog bevond. Bovendien werd in het koffertje een bebloede bijl gevonden. Onmiddellijk bij zijn arrestatie be kende de aangehoudene. Als motief gaf hij op, dat zijn daad de eenige ma nier was, om aan geld te komen en verder door het leven te kunnen gaan. De aangehoudene is te Oss in polïtie- bewaring gesteld. Uit de vondst van de bijl is geble ken, dat de man zijn schoonzuster daarmede de schedel heeft verpletterd. Doodelijk ongeval. Zondagmiddag heeft te Alien een droevig ongeval plaats gehad. Om streeks 3 uur wilde de woonwagenbe woner H. J. Meerts, uit Rotterdam, een bezoek brengen aan zijn tante, de 61-jarige Oukje Nagtegaal te Haar lem, die met haar man in het woon wagenkamp aan den Steekterweg te Alfen verblijf houdt. Hij reed daartoe met een kleinen vrachtauto het woon- wagenterrein op, bij welks ingang Ouk je Nagtegaal en haar man post had den gevat Laatstgenoemde sprong bij het naderen van den auto tijdig ach teruit, doch de vrouw, die de bedoe ling van den bestuurder blijkbaar niet begreep, liep vlak voor den wagen, met het gevolg, dat zij onder de voor as raakte. Hoewel M- onmiddellijk stopte, bleek de vrouw reeds zulke ernstige verwondingen te hebben opge- loopen, dat zij kort daarop overleed. Koninklijk bezoek. Een herinnering aan Jan Ligtharf. Naar aanleiding van de onthulling van het monument voor Ot en Sien in Den Haag, haalt Secundus in de Re sidentiebode een aardige episode op uit hef leven van Jan Ligthart. Ligthart was bij de Koningin ont boden, die hem geraadpleegd had over onderwijs en opvoeding van haar doch ter. „Niet zoo heel lang nadat Ligthart bij de Koningin was geweest, gebeurde 't, dat er op een goeien ochtend een heel bescheiden rijtuig aan één dei- zijden van 't Oranjeplein stil hield.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2