Stadhuis van Goes, no tie Woensdag 1 October 1950 117 Jaargangi Hoover's misslag. LlNTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde Buitenland. Ixaod en Tuinbouw W etenscbappen. 'Dagboekblaadjss. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zelden leek de populariteit van een staatsman zoo goed gefundeerd als die van den Amerikaanschen presi dent Herbert Hoover, maar zelden is zij ook zoo snel verminderd als juist bij hem. Hij heeft tijdens en na den oorlog getoond, een man te zijn die de regeering belangrijke diensten kon bewijzen. Hij heeft de geweldige taak volbracht, het Belgische volk tijdens de Duitsche bezetting en de Engel sche blokkade van voedsel te voorzien en bleek daarbij doortastend en prac- tisch te handelen. Het was een van de moeilijkste opdrachten, die ooit tot een goed einde gebracht zijn en het valt te betreuren, dat de geschiedenis er van tot nu toe nooit geboekstaafd werd. De voedselvoorziening berustte op samenwerking tusschen de Duitsche regeering, de gezanten der neutrale landen te Brussel, de groote Belgische financiers en last not least de „Com mission for relief in Belgium", waar van Hoover voorzitter was. Hoe deze samenwerking gedurende de vier oor logsjaren bewaard bleef, zoodat de nood in België nooit zoo hoog geste gen is als b.v. in Duitschland, is een zijde van den Wereldoorlog, die alle partijen tot groote eer strekt en Her- bert Hoover heeft zich in dien tijd zoo verdienstelijk gemaakt, dat hij al leen daarom al een historische figuur zal blijven. Toen heeft hij alleen ge werkt voor een zaak, maar nooit voor of tegen een partij. Zijn roem was van de beste soort. Des te merkwaar diger mag het genoemd worden, dat hij aan dezen roem afbreuk heeft ge daan door weer terug in zijn va derland aan partijpolitiek te gaan doen. Ook in Amerika heeft hij aan vankelijk den praktischen staatsman willen blijven. Het was zijn ideaal tot president te worden gekozen, niet als candidaat van een der partijen, maar door de stemming uit alle deelen van het volk op zich te vereenigen. Maar hij liet zich wijsmaken, dat men in Amerika alleen wat bereiken kon via partijpolitiek, hij verloor het ver trouwen in zijn eigen persoonlijkheid en de republikeinen legden beslag op hem. Natuurlijk werd hij tot president gekozen, maar in den verkiezingsstrijd toonde hij zich al niet meer den man van eertijds. In plaats van het prak tisch en zakelijk denken, kwamen par tijpolitieke overwegingen op den voor grond. En toch was juist na het ré gime van Calvin Coolidge een boven de partijen staande persoonlijkheid noodig geweest .iemand die zich al leen liet leiden door zakelijke over wegingen. Want toen de bekwame Coolidge voorspelde, dat de vette jaren van voorspoed ten einde liepen en dat in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 57 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Het geeft allemaal niets, want ik heb totaal geen invloed. Het is vree- selïjkvreeselijk om Koningin te zijn Vertaling van een telegram, hetwelk in alle avondbladen van Lostrasia ge publiceerd werd. „Een lafhartige aanval werd op den Koning van Lostrasia gepleegd. Hij was op den terugweg naar het paleis, na met zijn mooie, jonge Koningin bij de te water lating van een oor logsschip aanwezig te zijn geweest. Twee schoten werden door een jon gen man uit de menigte van heel dichtbij op hem gelost. De Koningin, die zich aan de zijde, van waaruit geschoten werd, bevond, sprong op en wierp zich tusschen haar echtge men met de hulpmiddelen, waarmede men den buitengewonen welvaart be reikt en in stand gehouden had, in de toekomst niet veel meer zou kun nen bereiken, wist hij, dat hij daarme; zijn kans om herkozen te worden, ver nietigde. Zijn partij had geen idee van wat de aftredende president voorvoel de. Zij meende het geheim van den welvaart te kennen en Herbert Hoo ver dacht, dat hij, bij wijze van spre ken, een goed ingerichte en verder gemakkelijk te leiden zaak had over genomen. Het feit, dat Coolidge zijn kans op herziening vrijwillig verknoei de, had hem tot nadenken moeten brengen. Maar hij dacht, dat het hem gemakkelijk zou vallen te regeeren met de grootste partij achter zich en met de meeningen van die partij als hulp middel. Maar juist tóén waren nieuwe ideeën noodig geweest, om de dreigen de economische crisis zoo mogelijk te voorkomen óf het hoofd te bieden. Want deze crisis is hoogstwaarschijn lijk het gevolg van de inflatie van het Amerikaansche kapitaal, welke een de flatie van het kapitaal in de meeste andere landen tengevolge had en daar door een achteruitgang in het ver bruik der verschillende waren, waar door zelfs de wetenschappelijke proef nemingen in verschillende landen met lamheid worden geslagen. Amerika had deze crisis voor de geheele we reld vermoedelijk kunnen afwenden door een ratïoneele regeling der in ternationale schulden. Maar zoo iets paste niet in het program der repu blikeinsche partij te Washington. Daar gold het verstandige politiek, al het geld van de geheele wereld naar de Vereenigde Staten over te hevelen en de andere landen zooveel mogelijk hun geld en crediet af te nemen. Daar door heeft Amerika een wereldcrisis veroorzaakt, die noodwendig op den binnenlandschen toestand terug moest slaan. Thans scheldt heel Amerika op Hoover. Maar nu kan hij zich niet meer losmaken van de partijpolitiek waaraan hij zich eenmaal gegeven heeft. De bevrijdende daad, die hij als zakelijk staatsman had kunnen doen, wordt hem nu door zijn eigen partij onmogelijk gemaakt. Men moet helaas de hoop op een beteren Hoo ver, op den vroegeren Hoover, laten varen. De straf van De Rosa. Ontevredenheid in Italië. Zooals te verwachten was, is de Ita- liaansche pers zeer verbolgen over de veroordeeling van De Rosa, die op den Italiaanschen kroonprins te Brussel schoot, tot vijf jaar gevangenisstraf. Opnieuw grijpt zij de gelegenheid aan om Frankrijk een hak te zetten. De openbare meening in Italië vindt, dat de straf belachelijk gering is. De pers stoot zich om te beginnen aan de wij ze waarop het proces geleid werd. Men had een strengere behandeling verwacht voor eer. man, die op het punt was twee regeerende huizen in rouw te dompelen. Het „Giornale d' Italia" betreurt de paradox, dat noot en zijn aanvaller. Als door een wonder werd zij niet geraakt, doch een van de schoten trof den Koning in den schouder, en ketste terug op het houtwerk van het open rijtuig. De aanvaller werd bijna aan stuk ken gereten door de menigte. Deze zelfopofferende daad van de jonge Koningin gaf het volk aanleiding op ongekende wijze uiting te geven aan hun trouw en genegenheid. De Ko ning is slechts licht gewond, doch hij lijdt aan hevige koortsen". Gedurende de twee laatste dagen weet ik zelf haast niet, wat ik doe. Hef is een ontzettende tijd geweest en ik ben zoo zenuwachtig, dat het me voorkomt, alsof ik slechts in een droom leef. Ik weet haast niet hoe te beginnen met schrijven. Het lijkt onmogelijk de woorden op papier te kunnen zetten. Iemand heeft geprobeerd Max te ver moorden, toen wij ons op den terug weg van Gritnovel bevonden, waar ik het oorlogsschip te water heb gela ten. De aanvaller loste uit een revol ver twee schoten op hem. Hij was heel dichtbij en ik zie in gedachten anti-fascisten en anti-Italiaansche uit gewekenen te Parijs, die uit moreel en intellectueel oogpunt de schande lijke daad verwekten, als getuigen wér den opgeroepen en gehoord. Het blad voegt er bij, dat het moreele gevoel daartegen in verzet komt en het rechts gevoel er mede is gekwetst. De „La- vore Fascïsta" schrijft, dat de presi dent van het Hof den plicht van den nauwgezetten en onpartijdigen magis traat heeft vergeten en goed vond, dat de rechtszaal tot een bespottelijke verzamelplaats is geworden, waar men met ter zijde stelling van de onderha vige zaak het regeeringsstelsel van een bevriend land tot voorwerp van een politiek proces maakte. Zijn manier van het proces te lei den, aldus concludeert het blad, krenkt het gevoel van het Italiaansche volk en de rechtvaardigheid. De „Tribuna' noemt de anti-fascistische getuigenis sen bakerpraat. Het blad gaat door: Als men gemeend heeft met zulke cri- tiek op een dergelijke manier indruk te maken op het fascistische volk van Italië, getuigt dit alleen van een treu rige gezindheid bij de democratie. Het blad beschuldigt de anti-fascisten te Parijs de medeplichtigen van De Rosa te zijn geweest in den aanslag op prins Humbert en zegt, dat het feit, de on tevredenheid van de Italiaansche mee ning in hooge mate verergerd heeft. Land- en tuinbouw-onderwijs Een commissie benoemd. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, heeft een commissie ingesteld, welke tot taak zal hebben middelen te be ramen om het lager land- en tuin- bouwonderwijs aan cursussen, meer onder het bereik der land- en tuin- arbeiders te brengen. In die Commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het Landbouwonder wijs, te 's Gravenhage; tot leden: J. Hilgenga, vertegenwoordiger van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf, te Utrecht; B. N. Loerakker, vertegenwoordiger van den Nederland schen Roomsch-Katholieken Landar- beidersbond „St. Deus-dedït" te Haar lem; J. van der Meer, secretaris der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden; Ir. J. C. van der Mo len, leeraar aan de Middelbare Land bouwschool en de Rijkslandbouwwin- etrschool te Groningen; H. Oudekerk Hzn., vertegenwoordiger van den Ne derlandschen Christelijken Landarbei- dersbond te Utrecht; Ir. J. M. Riemens Rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk. Als secretaris zal optreden de heer J. J. Wevers, Referendaris bij het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, te Voorburg. Moderne vogelverschrikkers. Op de boerderij Het Groenewoud bij de landbouwhoogeschool te Wage- ningen worden proeven genomen met een instrument om vogels te verjagen. Het toestel, geconstrueerd door de zijn gezicht nog voor me. Hoe hef gebeurde weet ik zelf niet, maar voor hij vuurde, waren mijn blikken reeds op hem gevallen. Hij was eigenlijk niet veel meer dan een kind. Hij deed heel vreemd en er was niets van woe de, haat of iets dergelijks bij hem te bespeuren. In zijn oogen lag een sta rende uitdrukking, alsof hij visioenen zag. Hij was doodsbleek en er kwam een lok zwart haar van onder zijn vilten hoed te voorschijn. Men vermoedt, dat hij krankzinnig is. Max heeft order gegeven hem eeni- gen tijd in observatie te houden. Zijn eerste woorden, toen hij wat van den schrik bekomen was, waren: „Doe den jongen niets. Hij is waarschijnlijk on der den invloed van Anarchisten ge raakt en heeft het zoo kwaad niet bedoeld". Dat is juist iets voor Max. Hij is nooit boos, wanneer men hem iets aandoet. Ik zie telkens nog dat bleeke eigenaardige gezicht met die woeste uitdrukking voor meDe couranten hebben een bespottelijke drukte ge maakt over hetgeen ik deed. Naar de manier waarop ze er over schrijven te oordeelen, zou men denken, dat ik N.V. Ned. Seintoestellenfabriek, be staat uit een spoel, die in verbinding staaf met het lichtnet en bij ingescha- kelden stroom twee afgeknotte kegels (van plaatijzer) aantrekt, welke ke gels bij uitschakeling wederom in hun ouden stand terugkomen. Deze beweging veroorzaakt een rof felend lawaai. Bovendien zijn er nog vijf blikken platen aangebracht, die bij aangetrokken kegels ontspannen en zich daarna weer spannen, waarbij een knetterend geluid wordt voortgebracht Het onderbreken van den stroom geschiedt van de boerderij af door middel van een schakelwals, waardoor eenige toestellen (er staan er vijf in bedrijf) om beurten kunnen worden ingeschakeld. Het voorloopig resultaat bleek een succes te zijn. De vraag blijft echter, of het vooral ten opzichte van de bru tale musschen van blijvenden aard zal zijn. Daar men bang is, dat de musschen aan het geluid zullen wennen, worden ook nog proeven genomen met een toestel, waarbij een nagemaakte sper wer zich beweegt langs een draad zon der einde. De sperwer is speciaal ge kozen, wijl deze vogel de grootste vijand van de musschen is, hetgeen duidelijk gedemonstreerd werd door een ander voorwerp langs de lijn te bewegen, waarbij de musschen rustig bleven zitten en bij vertoon van den sperwer namen zij onmiddellijk de vlucht Radium tegen kanker Een geneesmiddel handels object. Volgens het jaarboek met statistie ken van het Duitsche rijk neemt de kanker, één van de vreeselijkste ziek ten, van jaar tot jaar toe. In 1913 stierven van de 10.000 personen 7.4 mannen en 8.9 vrouwen aan kanker; in 1925 waren het 9.3 mannen en 11 vrouwen; in dit jaar stierven in het geheel 63.564 personen aan genoemde ziekte. Vroeger gold kanker als een absoluut ongeneeslijke ziekte; eerst na de ontdekking van de geneeskracht van het radium is de medische we tenschap er in geslaagd, vele gevallen van kanker met gunstig resultaat te behandelen. Helaas was het radium een uiterst zeldzaam element, zoodat het geneesmiddel zeer duur en dus slechts voor een gering aantal zieken verkrijgbaar was. Het radium werd aanvankelijk in bescheiden hoeveelheden gevonden in Joachimsthal in Bohemen en in en kele streken van Noord-Amerika.Voor korten tijd echter is in Zuid-Afrika, te Katanga een radïumader ontdekt, die meer opleverde dan alle andere vindplaatsen samen. Met deze vondst rezen de geneesmogelijkheden van kan ker, en de prijs van radium daalde tot op een tiende, ja zelfs tot op een twintigste van den vroegeren prijs. Edoch, radium is reeds sedert lang een handelsobject, waarmede groote winst te behalen viel. De gansche pro een heldin was. Ze zeggen, dat ik fei telijk zijn leven redde, en ik ben er zelf beslist zeker van, dat dit niet zoo is. Per slot van rekening werd hij nog leelijk gewond, doch de dokto ren beweren, dat het niet gevaarlijk is. Hij heeft echter hooge koortsen en moet zich heel rustig houden. Voor dat we het Paleis bereikten, viel hij flauw en hij moest van het open rij tuig overgebracht worden in een auto mobiel. Oh, het was een vreeselijke schok. De menschen houden voortdurend optochten door de straten. Dit gebeurt nu al twee dagen lang en ze zwaaien met vlaggen, terwijl ze „hoera' roe pen voor de Koningin. Het is buiten gewoon aardig van hen Hugo Resta zegt, dat nog nooit een Koningin zoo populair is geweest als ik. In Vesteral is het precies hetzelf de. De menschen loopen zingend en juichend heen en weer, terwijl ieder een getooid is met een speldje, waar op mijn beeltenis is aangebracht. Het lijkt wel een weinig overdreven, hoewel ik het natuurlijk heel prettig vind, dat ze me zoo genegen zijn. Nu echter het geheele volk zoo in ex- l OCT. Een Oostenrijksch pro fessor heeft onlangs een geneesmiddel uitgevonden, dat een revolutie van de wetenschap beteekent. Deze geleerde, prof. Haberlandt, van de Universiteit te Innsbruck, heeft ontdekt, dat die ren, door het innemen van extract voor runderhersenen, veel verstandiger wor den. Kikvorschen, waaraan hij derge lijk vocht toediende, vingen vijf maal zooveel vliegen als anders,- marmotfes die tot dusver hadden zitten suffen, werden zoo kwiek, dat professor ze nauwelwijks meer kon pakken! Maar daar bleef het niet bij. Want ten slotte was het den ont dekker er om te doen, ook menschen in staat te stellen, het verstand met lepels in te nemen. En waarlijk, verschillende personen hebben op zijn aanraden ongekookte runderhersenen in ouwels gegeten en na gebruik daar van verklaard, dat hun verstand veel vlugger en exacter werkte. Het is verre van mij als leek, met deze ontdekking van onafzienbare be- feekenis den draak af te steken. Inte gendeel, ik acht het den plicht van onze regeering (die immers ook dr. Fraenkel naar Spanje zond om een onderzoek in te stellen naar de ge neeskracht van Matafto) een commis sie naar Innsbruck te sturen om na te gaan, of deze ontdekking waarde heeft, in de eerste plaats voor haarzelf, en in de tweede plaats voor onze overige landgenooten. Mocht de waarde van runderhersen- extract voor de verbetering van het menschelijk denkvermogen inderdaad komen vast te staan, dan lijkt mi} de verplichte consommatie van een be paalde dosis daarvan („eiken dag één glaasje"), door eenige hoogwaardig- heidsbekleeders, die ik hier niet nader zal aanduiden, een gebiedende eisch van nationaal belang. Heeft een weten schappelijke commissie eenmaal vast gesteld, dat men hier niet te doen heeft met zwendel, bijvoorbeeld met een speculatie van gewetenlooze slach ters, die geen weg weten met de inge wanden van de door hen geslachte die ren, dan zal deze ontdekking een ge heele omwenteling in ons maatschap pelijk leven teweegbrengen. Iedereen zal zich de enorme kennis kunnen eigen maken, noodig om Kamerlid te wor den; alle exameneischen zullen, om een toevloed van geslaagden te voor komen, moeten worden verhoogd. En het epitheton „Rindvieh" zal plotse ling een eerenaam zijn geworden. ductïe van de wereld is in handen van een trust, welke dagelijk alles in hef werk stelde, en nog stelt, om een ver dere daling van den radiumprijs te verhinderen. Een gram radium kost 50.000 pond sterling. De balans van de mijnmaatschappij van Haut-Katan- ga doet zien, dat de inkomsten van de onderneming sedert 1928 met 117 millioen francs op 235 millioen geste gen zijn. De prijs van de aandeelen bedraagt 195.000 bij een nominale waarde van 500 francs. Geldzucht is nog moeilijker te genezen dan kanker 1 fase is, voel ik me erg verlegen en on beduidend. Ze willen hebben, dat ik van de week, zoodra Max's koorts verdwenen zal zijn, naar het Casino zal rijden. Men vindt, dat ik me moet vertoonen, en in hef bijzonder de Minister van Binnenlandsche Zaken dringt hierop aan. Ik ben zoo blij, dat men per slot van rekening toch gratie verleend heeft aan dat arme, jonge meisje. De Minister deelde mij mede, dat men dit op de volgende wijze had ge formuleerd. Het was een speciale be genadiging van H. M. de Koningin, uit dankbaarheid voor de barmhar tige wijze, waarop de Voorzienigheid het leven had beschermd van Zijne Majesteit, den Koning, op wien een lafhartige aanslag werd gepleegd. On der deze omstandigheden had het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken het mogelijk geacht het verzoek in te wil ligen. I Het lijkt nog al gezocht, maar per slot van rekening komt het toch op hetzelfde neer. Het arme kind zal ge spaard blijven. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1