Uw Haar-k°,lr«-f Rechtszaken. Sport. Stadsnieuws gebracht tegen de begroofing der gas- centrale voor 1931. De commissie wenscht echter niet te beslissen of deze bezwaren gegrond zijn, doch ver trouwt dat alle mogelijke maatregelen zullen genomen worden om te komen tot de zoo hoog noodige bezuiniging. Wel acht de commissie de toelage aan den directeur voor het gebruik van eigen auto te hoog. Van een en ander zal kennis worden gegeven aan de commissie van toezicht der gascen- trale. De datum van ingang der be noeming van de onderwijzeres J. van den Berge werd nader vastgesteld op 13 September 1930, terwijl de pen sioensgrondslag van deze onderwijze res werd vastgesteld. De polder Walcheren Vaststelling dijkgeschot enz.; de leening van f 117.500, In de algemeene vergadering van den polder Walcheren, werd de re kening over 1929, aanwijzend een goed slot van f 4700 goedgekeurd. Aangedron gen is op een andere samenstelling der rekeningen, waardoor deze meer over zichtelijk wordt. Het dijkgeschot voor 1931 werd bepaald op f25 per H.A. schotbaar land, f 16,80 per H.A. vrij land en voor het gebouwd op f 1,80 per H.A. vrijland en voor het gebouwd op f 1,80 per f 100 belastbare op brengst van de gebouwde eigendom men. Besloten is om door tusschen- komst van de firma Hoboken te Rot terdam een 4 pet. leenïng aan te gaan van f117.000,af te lossen in 5 jaar. Nog kwam aan de orde het voorstel van de grootst mogelijke meerderheid van het dagelijksch bestuur om niet te voldoen aan het verzoek van den directeur der N.V. Duïnbeek tot het aanbrengen van een of meer paal hoofden voor de duinen van die ven nootschap. De voorstanders dezer paal hoofden, zien daarin voornamelijk een bescherming van het natuurschoon, daar de bosschen der vennootschap lijden door den wind over de steeds lager wordende duinen. De tegenstan ders meenen, zulks overeenkomstig hef advies van den ingenieur, dat het uit oogpunt van oeverbescherming thans niet noodïg is die paalhoofden aan te brengen. Het voorstel tot niet aan brengen is aangenomen met 17 te gen 11 stemmen. Gemeenteraad van Rilland-Bath. Afscheid wethouder Van Boven. Vrijdag kwam de raad van Rilland- Bath in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren tegenwoordig. Na het lezen der notulen en enkele in gekomen stukken werd gekozen tot lid der schattingscommissie in de va cature van wijlen de heer F. M. Boot, de heer J. v. d. Sande, tot onbezol digd ambtenaar van den Burgerlijken Stand werd gekozen de heer J. J. van Gorsel W.Fz. Opgemaakt werd verder het suppletoir kohier der hon denbelasting. Daar het thans de laat ste vergadering was, welke werd bijge- gewoond door den heer P. A. van Bo ven, wethouder dezer gemeente, die zich metterwoon te Rotterdam zal gaan vestigen, richtte de voorzitter zich tot hem met eenige hartelijke woorden van afscheid. Hij bracht den heer Van Boven den dank van den raad en van de burgerij over, en dank te den heer Van Boven, voor alles wat hij in de zeven jaren, dat hij het raadslidmaatschap alhier had bekleed in het belang der gemeente had ge daan. Vooral in de laatste drie jaren, de periode dat hij deel uitmaakte van het dag. bestuur, heeft hij getoond de belangen dezer gemeente, waarin hij werd geboren, en waarmede hij is sa mengegroeid, te kennen en te willen behartigen. Hij brengt hem zijnen dank voor de prettige samenwerking en de goede verstandhouding welke ook bij verschil van meening steeds bewaard bleef, en wenschte hem met zijn fa milie in zijn nieuwe woonplaats alle goeds toe. De heer van Boven be antwoordde de rede van den burge meester en betuigde zijn dank voor de prettige samenwerking in het dag. bestuur. Ook aan de leden van den raad bracht hij zijnen oprechten dank voor de goede en prettige verstand houding gedurende zijn zitting in den raad en zijn drie-jarige wethouders periode. Hierop richtte de heer J. v. d. Sande zich nog met enkele woor den van afscheid tot den heer van Boven, waarna de voorzitter de ver gadering sloot. De leden bleven nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ir. H. van Oordt. Zijn arbeid in Zeeland. In „de Ingenieur" komt een artikel voor voor ir. R. A. van Sandeck over ir. H. van Oordt, die met ingang van 1 Oct. aftreedt als hoofd-ingenieur- directeur van den rijkswaterstaat. Aan dit artikel is het volgende ont leend: Met 1 Oef. 1912 werd de nieuw be noemde hoofd-ingenieur-directeur Van Oordt als zoodanig benoemd in de 11e directie (Zeeland) te Middelburg. Mijn functie als regeerïngscommissa- ris bij de gemeente Vlissingen en re- geeringsgevolmachtigde bij de Kon. Mij „de Schelde" heeft mij in nauwe be trekking gebracht tot den hoofd-amb- tenaar, maar vooral met den mensch H. van Oordt. Het zij mij daarom ver gund over zijn arbeid in Zeeland in het bijzonder uit te wijden. Hij was lid der commissie van ad vies in zake de practische uitvoer baarheid van een waterwinning van den Brabantschen wal, ten behoeve van de drinkwatervoorziening in Z. Vlaanderen, waarbij het water door een of andere vaste verbinding door de Schelde gevoerd zou moeten worden Van Oordt vergezelde in 1919 den minister van buitenlandsche zaken naar Parijs bij de besprekingen tus- schen Nederland en België over het te sluiten tractaat. Gedurende het tijdvak van 1 Oct. 19121 Oct. 1930, toen Van Oordt te Middelburg werkzaam was, zijn in de directie Zeeland verschillende be langrijke waterstaatswerken voorbe reid en uitgevoerd. In de eerste plaats moeten daaronder worden genoemd de verbetering van de haven van Breskens (zie zijn artikel in „De Ingenieur" 1917), de verbeterïngswerken aan het kanaal van Zuid-Beveland met den bouw van nieuwe sluizen te Hans- weert, de bouw van aanleginrïchtingen voor den verbeterden veerdienst Vlis singenBreskens, de bouw van de keersluis te Vlissingen en de uitbrei dingswerken van de haven te Terneu- zen. Een belangrijk aandeel had Van Oordt, als ondervoorzitter, in de on derhandelingen, welke door de Werf- uitbreidingscommïssie, waarvan ik voorzitter was, met de Kon. Maatsch. „de Schelde" zijn gevoerd, terwijl hij voorzitter is van een interdepartemen tale commissie, in 1923 ingesteld, in zake de exploitatie van de haven te Vlissingen. Ook op het terrein der wegenverbe tering is veel tot stand gekomen en het verdient in dit verband zeker de aandacht dat Van Oordt reeds het initiatief nam fot belangrijke verbete ringen van het wegennet, toen hef automobielverkeer in deze provincie wegens de onvoldoende verbinding tusschen Zuid-Beveland en Noord-Bra bant, nog weinig te beteekenen had. Wanneer over enkele jaren de door gaande verbindingsweg van Vlissingen over Nïeuwland, Goes, Kapelle naar Noord-Brabant zal zijn voltooid, is zulks voor een niet gering gedeelte te danken aan de voortvarendheid en het doorzettingsvermogen van v. Oordt. Gemeenteraad van Hoedekenskerke Vaststelling gemeentereke ning; benoeming van een onderwijzeres. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad van Hoedekenskerke was de heer D. de Regt afwezig. Mededee- ling werd gedaan dat boeken en kas van den gemeente-ontvanger en die van den ontvanger van het Burgerlijk Armbestur waren opgenomen en in orde bevonden. Voorts dat het Bur gerlijk Armbestuur aan de gemeente f 100 subsidie over 1931 verleent in de kosten van den geneeskundigen dienst. De gemeenterekêning dienst dienst 1929 werd voorloopïg vastge steld in ontvang ad f 39.740,641/2, in uitgaaf ad f 37.638,37 V2, dus met een goed slot van f2102,27. De kapitaal- dienst met een batig saldo groot fl,99. De gemeentebegrootïng 1931 werd aangeboden in ontvang en uit gaaf ad f 39.778,751/2, met een post van onvoorziene uitgaven groot f935,44i2. De begroofing van het Bur gerlijk Armbestuur dienst 1931 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad f 6943,201/2- Aan J. van Belsen en J. M. van Belsen werd afschrijving ver leend van hondenbelasting over een half jaar wegens afschaffing van hunrie honden. Een stukje grond achter de o. 1. school gelegen, werd behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten opnieuw aan den tegenwoordigen pach ter J. van Dalen onderhandsch ver pacht voor 7 jaren tegen f5,— per jaar. B. en W. werden gemachtigd om ter uitvoering van art. 18 der besmet telijke ziektenwet onderhandelingen te openen met het gemeentebestuur van Goes, teneinde met de overige ge meenten op Zuid-Beveland aldaar voor gemeenschappelijke rekening een zie kenbarak te stichten. De heeren J. Franse en J. Steijn drongen daarbij aan om ook de mogelijkheid te ope nen om dergelijke lijders ter verple ging te doen opnemen in het R.-K. Ziekenhuis „St. Joanna" te Goes. Aan de orde was daarna de benoeming van een onderwijzeres. Na twee vrije stemmingen en een herstemming werd ten slotte als zoodanig bij loting be noemd Mej. Ripmeester te Middel burg. De raad wenschte niet in te gaan op een herhaald verzoek van Ged. Staten om wijziging te brengen in het eenmaal genomen besluit tot vaststelling van de bebouwde kommen in deze gemeente ter uitvoering van de Motor- en Rijwïelwet. Op verzoek van den pensioenraad werd hierna nog besloten den pensioensgrondslag van den gemeente-veldwachter S. Roelse per 1 Juli 1922 alsnog op f 1680,vast te stellen. De vergadering werd daar na gesloten. Algemeene Landbouwcursussen. Ook cursussen voor vol wassenen. In Zeeland zullen in den aanstaanden winter algemeene landbouwcursussen gegeven worden te Scherpenisse, Grijpskerke, Oostburg, Zierikzee, Eede, Wissenkerke, Haamstede, St. Anna- land, Hoek, W.'sika pclic, Gapinge, Aagtek:rke,N eu .verkerk, Korigene, Se- rooskerke (W.), Kwadendamme, Zuid- dorpe, Koewacht en St. Jansteen. Cursussen voor volwassenen, waarop één bepaald onderdeel uit het land bouwbedrijf wordt behandeld, zullen gegeven worden te Sluis, Oostburg, Biervliet, IJzendijke (2), Wissenkerke, Scherpenisse, Biggekerke, Ovezand en St. Maartensdijk. PROVINCIALE SNIPPERS. Donderdag te half 10 is op den Boomdijk tusschen'Krumingen en Krab- bendijke een vrachtauto geslipt en te gen een boom gereden. Een der in zittenden, een dame, afkomstig uit Kruiningen, werd uit de auto geslin gerd en liep lichte verwondingen op. Twee andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. De raad van Ovezande verga derde Vrijdag. In de vacature W. H. Zinkstok als lid der commissie tot we ring van schoolverzuim en commissie van toezicht op het lager onderwijs, werd benoemd de heer J. Geelkerken. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 103 4e lid der Lager Onderwijs wet 1920, werd de vergoeding over 1929 vastgesteld voor de R.K. school op f 2011,96 en voor de Chr. school op f 705,16. De gemeente-begrooting voor 1931 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf elk op f31.703,24. De heer P. Hoevens te Hans- weert, oud-leerling van het Z. T. I. te Goes, is benoemd tot waterbouw kundige bij het bureau „Bruggenbouw" aan het Departement van Waterstaat 's Gravenhage. Vrijdagmorgen ongeveer te vier uur is tijdens een hevig onweer de bliksem ingeslagen in de landbouw- schuur van L. van der Wekken Jr., on der de gemeente Kerkwerve. In een oogenblik stond de schuur in lichte laaie. De brandspuiten van Kerkwerve en Brouwershaven konden tegen het vuur niets uitrichten, maar moesten zich bepalen tot het nathouden van belendende perceelen. De schuur brandde tot den grond af. Twee var kens, eenige landbouwwerktuigen en een hoeveelheid graangewassen gingen in de vlammen op. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Het tweetal naar de Geref. Kerk te Yerseke bevat de volgende namen: Ds. J. Wiepkema te Rebben; Ds. J. van der Leek te Zaltbommel. Na een mislukte poging om ge heel Kwadendamme feest te doen vie ren ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de Koningin, vierden Zaterdag de bewoners van hef Lange Weeg je dit feest afzonderlijk. Een tweetal eerepoorten waren daar opge richt en werden op een weide verschil lende volksspelen gehouden. Een ge deelte van het muziekgezelschap „Con Affezione" verleende zijne medewer king, terwijl een honderdtal kinderen, in een broeikas van den heer Jac. Bal, daartoe bijeengebracht door de com missie, werden getracteerd. Van de ge boden dansgelegenheid werd druk ge bruik gemaakt. Ook verschillende be woners van omliggende plaatsen, be zochten dit feest, dat een goed ver loop had. De Minister van Waterstaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den raad van Schore tot verharding van den weg langs de westzijde van het kanaal door Zuïd-Beveland vanaf de Schorebrug noordwaarts tot de Spoorbrug. B. en W. zullen alsnog trachten den Minister van het belang van verharding van dezen weg te over tuigen. De Rijkswaterstaat heeft het ver- hoogen van den dijk langs de Oost en Noordzijde van de zijhaven te Hans- weert, gegund aan den heer J. C. van Drongelen te Walsoorden voor f 6119. In de Zaterdag te Terneuzen ge houden jaarlijksche algemeene verga dering van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, werd tot bestuurslid krijgt mooier glans en valt niet uit, in dien U I of 2 maal per week een wei nig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. gekozen de heer J. Ramondt Weijns te Schoondijke; tot plaatsvervangend lid der financieele commissie werd gekozen de heer A. de Feijter Iz. te Zaamslag. De wintercampagne der fabriek be gint binnen enkele weken; de aanvoer van suikerbieten neemt reeds een aan vang. Bij de op Zondag te Heinkens- zand gehouden schietwedstrijd van de handboogschutterij „Soranus", werd de le prijs behaald door den heer A. de Jonge; 2e pr. de heer I. Slabbe- koorn; 3de pr. de heer L. de Koster; 4e pr. de heer P. de Koster Lz. Als candidaten der Vrijz. Dem. Partij voor de Prov. Staten in Noord- Brabant zijn o.a. genoemd de heer J. G. van Niftrik te Putte, vroeger te Vlissingen, en de heer ir. J. W. Spren- ger, vroeger te Middelburg. De motorveerboot „Koningin Wil- helmina" van den dienst Vlissingen— Breskens wordt voor het gewone on derhoud 1 October a.s. uit den dienst genomen. B. en W. van Vlissingen deelen den raad mede, naar aanleiding van een gedane vraag van den heer Rorije, dat hef hun niet gelukt is een veror dening samen te stellen, die aan de bezwaren van radio-bezitters tegen electrische werktuigen in hun omge geving, tegemoet komt. Zij zijn even wel wel bereid aan het verleenen van vergunningen tot het plaatsen van electro-motoren in de toekomst de voorwaarde te verbinden, dat men den radio-bezitters niet mag hinderen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding Motor- en Rijwïelwet. W. J. L. d. G., 27 jaar, veearts te Kruiningen, vrijspraak. A. A. v. d. B„ 44 jaar, hoefsmid te Yerseke, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf f 15 boete of 15 d. hechtenis. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt: Zuidelijke le klasse K.N.V.B. N. A. C.-P. S. V. 3-3 L. O. N. G. A.-B. V. V. 1-5 Willem II—De Valk 5-1 EindhovenM. V. V. 11 WilhelminaN. O. A. D. 35 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. MiddelburgM. E. V. O. 2-1 D. O. S. K. O.Dongen 03 R. B. C.De Baronie 2—2 T. S. C.—Zeelandia 70 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Zeelandia IIVlissingen II 3—3 ZierikzeeMiddelburg II 30 TerneuzenS. I. N. O. T. O. 91 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. BoeimeerH. K. I. 12 Nieuw Borgvliet—N. A. C. III 31 Benoemd. Tot tijdelijk locraar aam de Chr. Land bouw winter sdiool te Ambt-Hardenberg is benoemd de beer ir. M. Blok alhier. Geslaagd. Voor het examen voor leerkracht bij de Rijkspluimveeteelt slaagden de heeren: A. Blok, Kloetiaige; J. Eversdijk, Kortgeme; J. C. P. Jansen Verplanke, Kruiningen; J. C. Ruitenbeek, KoudekerkeG. Beu- kelman, Mei is kerke; M. Nieu wenjfiuij sse, Krabbend ij ke; H. L. K. Leijs, Baarland; A. Kersten, Wamel; J. J. de' j3Reus> Beets (N.H.); C. Vös, Nieuwdorp; W. P. L. Bakker, Zierikzee; M. Vimke* Hoofdplaat; W. Blommaart, St. Jan- steen; P. E. M. Kuijpers, Kloosterzande R. van der Hoek, Biezelinge. Flierefluiters oponthoud Dat A. M. de Jong, die als journalist in dienst der S.D.A.P. dikwijls zee* rauw uit zijn hoek kan schieten, een dich ter en droomer is in het diepst van zijn gedachten, heeft zijn beschrijving van het ontluikend vrome zieltje1 van Merijntje Gijzen ons geleerd. Toen we vroeger de uitbeelding van tal van groote momenten uit Merijntjes eerste jeugd op het tooneel bespraken hebben we doen uitkomen niet welk een groot talent, maar met welk een fijn gevoelde liefde vooral De Jong een beginnend menschenleveoi geobser veerd en vastgelegd heeft. Dit talent en deze liefde zijn hem hij gebleven bij de verdere uitwerking van Merijntje Gijzen, thans voor het tooneel samen gebracht in een aantal losse scènes onder den naiam „Flierefluiters oponthoud". In deze serie1 levensmomenten van het Brabantsch jongetje, dat Merijntje hee£ gaat de schrijver een stap verder in de ontwikkeling van zijn hoofdpersoontje djan in het „Verraad Merijntje krijgt nieu we vraagstukken te behandelen, o.a. de verhouding van het opgroeiend knaapje t.o. van het meisje, en. de vriendschap je gens een ouderen man, wiens levensop vattingen Merijntje wel heel wonderlijk lijken. Met een meesterlijk talent heeft De Jong deze verhoudingen uitgewerkt en geweven in de sfeer van het Brabantsche werk. Het ouder geworden Merijntje js ook zoon gaaf vervolg van den jongen, dien ons in het „Verraad''' ter kennis making wej-d voorgezet. Behalve aan Me rijntje heeft De Jong in „Flierefluiters oponthoud veel en goede aandiacht ge wijd aan Flierefluiter, den zwerver met het kinderlijke hart, den Brabantschen vagebond, die weliswaar hier en daar te zeer geïdealiseerd werd, doch die als lite raire figuiur van niet te onderschatten be- teekenis is. Met Merijntje en Flierefluiter vormt de ons bekende1 pastoor uit het „(Verraad' de hoofdfiguren van De Jong's tooneel spel. Voor de uitbeelding van deze figuren kan men, onder eenige beperking, slechts lof hebben. Ciska Kremer „was" weer het wonderlijk droomerig Merijntje met een dialect, een mimiek en een bewegen in het primitief milieu, kortom m&t een talent, dat ons telkens weer tot verba zing brengt en ons doet afvragen: „Hoe ter wereld is het mogelijk". Als Ciska Kremer ontluikt volgens de beloften die nu in haar schuilen zal zij ééns tot d»e al lergrootsten in de tooneel wereld behoo- ren. Walther Smith gaf een prachtigen Flie refluiter, tintelend van leven. Dat hij het Bjsabantsche dialect lang zoo goed niet spreekt als Merijntje, kan men hem moei lijk ten kwade duiden. Bovendien zullen slechts zij, die het zelf beheerscfien* fost onderscheid gemerkt hebben. Jammer dat Smith zich in de scène van de begrafenis- feest-partij even liet verleiden tot een revue-achtigen zijsprong, toen hij de le lijkheid van een der boeren-vrouwen ac centueerde. Zooiets kan hij voortaan heter aan Buziau overlaten. 1 Prachtig in stijl, innig en groot-men- schelijk speelde Hans Brüning den ouden dorpspastoor, dien de katholieken wei in eere mogen houden. Alle liefde tot den mensch heeft De Jong in dezen pastoor verzameld, en het is Brüning die haai' ge stalten doet aannemen. Kranig kweet Mientje Pam zich van haar taak een reeds fel belevend en strak berekenend opkomend vrouwtje tegen droo merig Merijntje te stellen. Biozekriekske moge het fijne talent van Merijntje niet hebben: het was erg knap wat ze deed'. De overige figuren vormden bijna allen een juiste omlijsting van de hoofdf-motie- ven. De meid van den pastoor, ten ioo- neele gebracht door mevr. de la Mar-Kley worde hier nog eens extra vermeld. Een zeer goed gevulde zaal heeft de spelers herhaaldelijk toegejuicht, hehab ve na de sterf-scène van den pastoor, toen het auditorium zijn erkentelijkheid uitte in een doodstil zwijgen. Het aaneen rijgen der scènes geschiedde door een lezer, die efin ieder met den vorm van dit tooneelspel verzoend zal hebben. We vragen ons zelfs af of de toekomst van het tooneel niet ten deele in den ta- fireelen-vorm besloten ligt. Men denke maar eens aan de film en aan ons jachtig ongeduld, dat zich tegen lange pauzen verzet. Feestavond van „GoesM. Goed geslaagde avond; talrijke sprekerseen schat van bloe men,- tot slot een dansje. Zaterdagavond heeft alhier in het Schuttershof voor een geheel bezette zaal de aangekondigde feestavond' plaats ge had van de voetbalvereeniging „Goes* ter eere van het 35-jarig jubileum dezer vereeniging. De voorzitter, de heer Hoek stra, sprak het openingswoord, waarin hij alle aanwezigen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder den heer Van Bek» als afgevaardigde van de K.N.V.B. voor het Zuiden, en den heer M. Oele, notaris te 's Gravenpolder, als voorzitter van den Zeewschen Yoetbalbond. De vereeniging ,jGoes" is bij beide bonden aangesloten. Spreker memoreerde een en ander dat de vereeniging tijdens haar 35-jarig be staan heeft doorgemaakt. Al is het niet altijd voor den wind gegaan, toch heeft het bestuur nooit den moed laten zak ken. De laatste jaren heeft de voetbal sport weer opgang gemaakt, en ook in ,jGoes"' is thans vooruitgang te bespeuren. Ook de Goesenaren zijn niet achter ge bleven met hun «moreelen steun en spr. kon dan ook met genoegen meededen,

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2