N° 115 Maandag 29 September 1950 117 Jaargangi Buitenland, Uit de Radiowereld. Het meisje, dat met een Koning trouwde Rechtszaken. School en kerk. Kunst ProVincienieuWs 'Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f 2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant f||f|g|jijj§j|f en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf "ITn in XT~ t\AA J p Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De aanslag op den ftaliaanschen kroonprins. De dader tot 5 jaar gevang: nisstraf veroordeeld. De Rosa, die in Brussel een aanslag heeft gepleegd op den Italiaanschen kroonprins, is tot 5 jaar gevangenis' sflraf veroordeeld. Omtrent hetgeen aan de veroordee ling vooraf ging meldt „Belga": Na het pleidooi van den verdediger Spaak en een korte repliek van den procureur-generaal en den verdediger Soudan, trok de jury zich terug om te beraadslagen. De jury gaf een be vestigend antwoord op de vier volgen de vragen: De eerste betrof de poging tot moord de tweede de vraag of er met voor bedachten rade gehandeld was; de derde gold het gebruik van een valschen pas; de vierde het dragen van een val schen naam. Het hof en de gezworenen trokken zich daarna terug om te beraadslagen. Bij de bekendmaking van het vonnis had geen enkele betooging plaats. Gaat Europa ten onder Een pessimistische verzuch ting van Herriot. Arm Europa! schrijft de oud-pre mier Herriot in de „Ere Nouvelle arm Europa, dat het gekraak zijner verouderde instellingen niet hoort Arm Europa, dat voortaan gedrongen staat tusschen den overvloedigen rijk dom der Vereenïgde Staten, die het koloniseeren, en het offensief van een volk, dat nu nog arm is, maar dat zoo zeer door de natuur is begiftigd, dat het veeleer een arsenaal dan een re servoir is. En dit Europa, lijdende aan kortzichtigheid, weigert zich te vereenigen. Het stelt een program van aaneensluiting op, welks schijn de on begrijpelijkste werkelijkheid verbergt. Het plan-Wilson? Niemand bewon dert het meer dan ik, aldus Herriot. Maar wat is er van terecht gekomen? De Vereenigde Staten staan buiten de organisatie, die Wilson wilde schep pen. Ze staan er politiek en econo misch buiten. En hos denkt ge u een internationale economische entente zonder de macht van dit wereldcen trum van actie? Arm Europa, dom Europa dat niet begrijpt, ondanks de Engelsche werk loosheid, ondanks de Duïtsche werk loosheid, ondanks de stakingen in Noord-Frankrijk en de onthullingen welke deze hebben gebracht over den toestand in eenige der Fransche in- dustriën, dat het, gedrongen tusschen Vereenigde Staten en een thans reeds dreigend Rusland, gevaar loopt tus schen de bekken van een geweldige bankschroef te worden verpletterd. De A. V R. O. Wat wil de A. V. R. O.? Op deze vraag geeft haar orgaan, 56 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Hij zuchtte diep. Voor een kort oogenblik hield hij mijn hand vast in de zijne geklemd en liet die toen weer los. „Het wordt al donker, Meg", ging hij op onverschilligen, nietszeggenden toon voort. „Wij doen beter naar bin nen fe gaanHef is goed, Meg, ik begrijp het en misschien zal alles nog wel terecht komen. Als je van hem houdt, valt er natuurlijk niets meer te zeggen. Het was heel lief van je me geantwoord te hebben. Als zich ooit een gelegenheid voordoet, om je te kunnen helpen, beloof je me dan aan mij te denkenJe kunt op mij rekenen tof in den dood". „Goede, beste Arthur", fluisterde ik. Mijn oogen stonden vol tranen. Wij begonnen terug te loopen naar hef paleis. „Houd je maar flink, kind", zei hij de Radïobode,het volgende antwoord: Zij wil een eigen zendapparaat dat geschikt is voor de uitzending van alle golven, waarover de Nederlandsche staat beschikkingsrecht heeft of krijgt. Zij wil met dien zender uitzenden op de uren en dagen, die haar na 15 Mei zijn overgebleven. Daarnaast wil zij een zendersysteem in eigendom verwerven, dat haar in staat stelt op de overige dagen van de week om te roepen, zonder de op zoo trieste wijze verworven „rechten" van anderen aan te tasten. Zij wil dit doen op een z.g. Gleichwellen-systeem met gebruikmaking van twee z.g. „ondes communes". Wij wisten wel, dat er aan de uit werking van deze grootscheepsche plannen heel wat techniek, geld en zorg vastzit. Maar een omroep zon der doelstelling, hoop, durf en ver trouwen in eigen kracht heet geen A. V. R. O. Aan deze oplossing wordt thans „gewerkt". Wij weten niet of men den moed zal hebben om ons te vergunnen hef risico te aanvaarden. Aan den staaf kost het niet anders dan een hand- teekening. Maar die handteekening komt er niet, wanneer de partijen er voor zul len uitkomen, dat het er haar alleen maar om te doen is om de A. V. R. O. in haar groei te verstikken, uit vrees voor eigen overschaduwing. Opletten wat zij doen! Er is gesproken van een tipje, zelfs van een streepje blauw aan den A. V. R. O.-hemel! Het is er nog. Maar niemand weet wat de partijwolk zal doen. Een interessante tijd breekt aan. Rechtbank te Middelburg. De snelle rijder. J. P. v. A„ 20 jaar, koopman te Goes, was door den Kantonrechter te Goes op 15 Augustus 1930 veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, we gens overtreding der Motor- en Rij- wielwet, gepleegd te Sint Laurens op 15 Augustus 1930. (De vrijheid of de veiligheid van het verkeer belemmeren of in gevaar brengen, door in een moei lijke bocht van den weg een snelheid te rijden van circa 60 K.M., met een mo torrijwiel. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. De gift-menger. M. v. L., 26 jaar, werkman te Ka- pelle, was door den Kantonrechter te Goes op 15 Augustus j.l. veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, wegens het zich bevinden op een stuk bouwland, onder de gemeente Kapelle in de eerste helft van Juni j.l. met een giftig middel, zijnde eene stof, die zoowel arsenicum als koper bevatte. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. opgewekt. „Het is mijn schuld, want ik heb je verdrietig gemaakt. Ik had me er niet mee moeten bemoeien". „Je mengde je er heelemaal niet in", zei ik en gelukkig kon ik weer even lachen. „En, Arthur, hoewel ik er niet meer over kan spreken, dank ik je tochHet is een groote troost voor mij te weten, dat je mijn vriend bent". Uittreksel van een brief van Graaf Hugo Resta, die voor eenige dagen in Vesferal vertoefde, aan Z. M. den Koning van Lostrasia. Ik maak me ongerust over twee feiten, welke ik van Shoor de, die juist van Gritna komt. Ben jij hiervan op de hoogte? Het eerste is, dat Karinka een ontmoeting heeft gehad met Hare Majesteit en een ge sprek met haar voerde. De aanleiding daarvan was een gevecht tusschen den hond van de Koningin en den hare. Hare Majesteit was geheel alleen. Er wordt beweerd, dat Karina hierover tegen iedereen pocht. Ze zegt, dat ze zich gedroeg, alsof ze de Koningin niet herkende, en dat zij samen praat ten als twee gewone vrouwen. Overtreding Vleeschkeuringswet. G. K. v. d. B., 45 jaar, directeur der N.V. Vee- en Vleeschhandel v.n. fa. J. H. fe Koudekerke, vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter, f200 boete of 20 dagen hechtenis. G. K. v. d. B., voornoemd, Ph. Ch. W., 65 jaar, caféhouder te Middelburg, L. K., 33 jaar, veekoopman te Ove- zande, ten opzichte van v. d. B. en W. het vonnis van den Kantonrechter vernietigd en verdachten vrijgespro ken, bevestiging van het vonnis zoo ver het verdachte K. betreft, ontslag rechtsvervolging. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding van de Motor- en Rij wielwet. J. J. v. d. J., 44 jaar, gasdirecteur te Vlïssingen, vernietiging van het von nis van den Kantonrechter en vrij spraak. S. v. d. S„ 20 jaar, chauffeur te Kapelle, gedeeltefijke vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Oplichting. S. E„ 45 jaar, brandstoffenhandelaar te Amsterdam, vrijspraak. Hooger op. H. H-, 36 jaar, rijwielreparateur te Biezelinge, heeft cassatie aangetee kend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 19 September 1930, waarbij hij in hooger beroep, wegens overtreding van de Motor- en Rijwiel- is veroordeeld tot f 15 of 15 d. h. A. K., 21 jaar, onderwijzer te We- meldinge, heeft hooger beroep aange- teekend tegen een vonnis van den Kan tonrechter te Goes, waarbij hij ter zake van overtreding van de Motor en Rijwielwet is veroordeeld tot eene geldboete van f7,50 of 5 d. h. De huwende onderwijzeres. De gemeenteraad van St. Maartens dijk heeft besloten in de verordening, regelende het openbaar lager onder wijs, een wijziging te brengen, waar door in de toekomst een onderwijze res, die in het huwelijk treedt, niet meer ontslag behoeft te nemen. Verwaarloozing van schoolkinderen Directrice eener school tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Te Londen is Vrijdag de directrice eener particuliere school te Bickley in Kent tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verwaarloozing van aan haar zorg toevertrouwde kin deren van tusschen de vijf en negen jaar. De verwaarloozing had hierin be staan dat zij niet tijdig of in het ge heel geen geneeskundige hulp had in geroepen toen er kinderen ziek waren. Een dezer kinderen was overleden. Ik ben er van overtuigd, dat je dit niet weet. Het tweede is, dat Karina een be langrijke weddenschap heeft aange gaan, op het gemaskerd bal dat over veertien dagen in het paleis plaats heeft, te zullen verschijnen. Ze heeft gezworen op de een of andere manier binnen te zullen komen en aan jouw zijde te zijn op het oogenblik van het démasqué. Ik weet, dat het bespottelijk en on waarschijnlijk klinkt, maar van iemand met haar grenzenlooze brutaliteit kan men alles verwachten. Ik kon niet rusten, voordat ik je hiervan in ken nis had gesteld. Je weet dat je als altijd over mij kunt beschikken". Uit het dagboek van H. M. de Koningin van Lostrasia. Zomer-Paleis Gritna. Vanmorgen kwam Max in mijn bou doir. Ik was juist met mijn toilet ge reed en stond op het punt mijn cor respondentie te gaan behandelen. Hij zag er verlegen doch tegelijkertijd boos uit en sprak op zulk een beslis ten toon, alsof hij geen tegenspraak zou dulden. ,Meg, neem me niet kwalijk, dat De zaak was aanhangig gemaakt door de N. S. P. C. C„ de vereeniging tot het voorkomen van wreedheid tegen kinderen. Financieele moeilijkheden, zoo bleek ten processe, waren de oor zaak der verwaarloozing. M. Douwes DekkerHamminck Schepel, f Op 90-jarigen leeftijd is te 's Gra- venhage overleden mevrouw M. Dou wes DekkerHamminck Schepel, de weduwe van Multatuli. 1 --. Zoo men weet is het voornaamste werk van mevrouw Douwes Dekker de uitgave van Multatuli's Brieven, waar toe zij besloot uit piëteit voor haar overleden echtgenoot en om dezen door het publiek beter te doen ken nen. Zij heeft ook een klapper ge maakt van al zijn werken en schreef menigmaal een woord vooraf, wanneer een vertaling van „Max Havelaar" tot stand was gekomen. Gemeenteraad van Schore. Telefoon voor het gemeente huis1 de gascentrale „Oost einde". Vrijdagavond kwam de raad van Schore in openbare vergadering bij een.Ingekomen was een dankbetuiging van de Koningin voor de aangeboden gelukwenschen bij gelegenheid van de herdenking van haar geboortedag. Ben schrijven van het bestuur der Centrale Vereeniging ter behartiging der Maat schappelijke Belangen van Zenuw- en Zielszieken te Amsterdam, betreffende toetreding der gemeente als lid tegen een minimum-contributie van f 50 per jaar, werd voor kennisgeving aange nomen. Medegedeeld werd dat Mej J. van den Berge hare benoeming tof onderwijzeres aan de o. 1. school in deze gemeente, heeft aangenomen en dat de koopakte inzake verkoop aan het Rijk van den oprit van den Schoor sche Zouteweg nabij de grens met de gemeente Kruiningen op 4 September 1.1. is gepasseerd. Op voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen besloten tot telefonische aansluiting van het gemeentehuis. De rekening over het tweede halfjaar van 1929 van de gascentrale „Oosteinde" werd voor- loopig vastgesteld met voor den gewo nen dienst een ontvang van f 41.714,85, een uitgaaf van f 50.071,04'A) en een nadeelïg slot van f 8356,191/2- Vastge steld werd de gemeentebegrooting voor 1931 met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f28.414,71 ik dit zeg, doch ik moet je dringend verzoeken niet meer alleen uit te gaan. Je weet, dat ik volkomen begrijpen kan, hoe onaangenaam dit voor je moet zijn, doch er hebben voorvallen plaats gehad, waarover de Ministers zich zeer ongerust maken. Allerlei vreemdsoortige individuen loopen hier in de buurt rond. Ik hoop, dat je er van overtuigd bent, dat het me erg hindert je dit verzoek te moetendoen, maar het kan nu eenmaal niet anders". „Allright, Max", antwoordde ik op vroolijke, onverschillige wijze. „Trek je er niets van aan, want het komt er heusch niet zoo erg op aan. Waar schijnlijk had ik het niet moetendoen; ik vond het evenwel zoo prettig al leen wat rond te kunnen dwalen' Ik vroeg me af, of hij Karina Va- lona als „een vreemdsoortig individu" beschouwde, of zij hem op de hoogte had gebracht, en of de Ministers zich er inderdaad mede bemoeid hadden. Het is ongeveer elf uur. Over een uur rijden wij uit om een officieel be zoek aan Gritnovel te "brengen, waar een oorlogsschip te water zal worden gelaten. Er wordt van dit feit heel wat drukte gemaakt Oh, wat voel ik me ongelukkig en 2g SEPT. Met de originaliteit, hem eigen, heeft Musso'lini op afdoen de wijze een einde weten te maken aan de geruchten omtrent zijn ziekte. Hij ontbood n.l., -zoo vertelt het „Han delsblad", een aantal journalisten en verzocht hen. te aanschouwen hoe goed hij nog paardrijden kan. Hij toon- zijn twee Atabysche hengsten, be steeg ze om beurten en reed er mee rond. Daarna verkleedde hij zich snel, ging achter het stuur van zijn auto zitten en reed weg. Jammer, dat het bericht hiermee op houdt. De rest is waarschijnlijk in Italië gecensureerd. Maar toevallig heb ik gehoord, dat de demonstratie als volgt werd voortgezet: Weldra kwam Mussolini, in zwart tricot gestoken, op de fiets terug, reed tot voor de tribune, waar de verbaas de journalisten stonden opgesteld en voerde, op de fiets gezeten, een salto voor hen uit. Geen minuut later zat hij, in een leeren rijpak, op een motorfiets en tufte er met een vaart van 120 K.M. vandoor, om twee minuten later met een parachute uit een vliegmachi ne neer te dalen, juist op de teenen van den „Matin"-correspondent, die het van pijn uitschreeuwde, ofschoon hij een week tevoren aan zijn blad had geseind, dat Mussolini's lichaams gewicht met den dag afnam De Italiaansche journalisten hadden ternauwernood gelegenheid, dit uitste kend geplaatste démenti toe te jui chen, want reeds balanceerde de dic tator in zwierige gratie over een koord, dat het bestuur der Fascistische Or ganisatie in allerijl gespannen had tus schen de ooren van twee beruchte so cialisten en de vertegenwoordigers der wereldpers kregen nu de onverwachte gelegenheid, den Duce als koorddan ser te aanschouwen! De geestdrift nam enorme afmetin gen aan, doch wie schetst de bewon dering van de toeschouwers; toen de dictator tot slot zich voor de tribune der journalisten opstelde en vijf mi nuten lang geen rede hield! De jour nalisten keken elkander stomverbaasd aan, begonnen na de drie eerste mi nuten te applaudiseeren om na het verstrijken van de vijfde minuut tot een daverend en hartstochtelijk ge juich over te gaan. Zelfs de meest ver stokte tegenstanders van het fascisme moesten erkennen, dat de Duce zich thans definitief op den weg der beter schap bevindt. en voor den kapïtaaldienst een ont vang van f 15.30, benevens de begroo ting voor 1931 van de gascentrale „Oosteïnde" met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f96.743,87 en voor den kapïtaaldienst een ontvang en uitgaaf van f30.454,31. De commissie, belast met het nazien van beide begrootingen, heeft ook ken nis genomen van het aan de commis sie van toezicht der gascentrale ge richte schrijven van B. en W. van Krab- bendijke, waarbij bezwaren worden in- hoe afschuwelijk is het toch Konin gin te zijn! Het is bjjna ondragelijk.... Ik' werd zooeven, ongeveer twintig minuten geleden, opgehouden, doch kan nu doorgaan met schrijven, tot dat het tijd is mij te kleeden. Het was een tragisch incident Een arm meisje, dat ter dood veroordeeld werd, had een verzoekschrift om gra tie ingediend en mij verzocht haar te willen helpen. Dit request was door een menigte invloedrijke personen, waaronder geestelijken, advokaten, doktoren en professoren mede onder teekend. Natuurlijk heeft ze iets vree- selijks gedaan: ze vermoordde haar eigen kindje, maar ze is nog zoo bit ter jong. Ik schreef een brief aan den Minister van Binnenlandsche Za ken, waarbij ik haar verzoek sterk ondersteunde. Zooeven kwam hij om een audiëntie vragen. Het schijnt, dat het niet mogelijk is haar vrij te laten. Hoe ik ook voor haar pleitte, het hielp niets. De Mi nister is een groote, dikke man met koude, strenge oogen. Men zegt, dat het eenige waarvoor hij iets voelt, sport is. Als die goede oude Walde- mar er maar iets in te zeggen had, dan zou het gemakkelijker gaan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1