C. N. Jansen van Roosendaal, Het Advertentie-Bureau van de Goesche Courant Van Overal. Rechtszaken. Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. marktbericht. Advertentiën. Voorloopig bericht De heer v. d. Z., die zijin stuur dog weer omkeerde, reeds nogmaals tegen een hoorn. De auto werd zwaar beschadigd. De lieer v. d. Z. kreeg geen letsel. Nederlandsche motorboot omgeslagen, Vier dooden. Het Nederlandsche motorschip Foxholl uit Groningen is voor den mond van de Theems omgeslagen. Van de opvarenden zijn de schipper Lammers, diens vrouw en zijin tweejarig kind, alsmede een ma troos door verdrinking om het leven ge komen. Twee leden der bemanning, de Nederlanders Koch en Schluten, werden door de visschersboot Notre Dame des Ardennes uit Boulogne gered. Het auto-ongeluV bij Arnhem. Vrijdag heeft de politie te Arnhem den heer V., wiens vrouw en kinderen Don- derdagavond nabij paviljoen Presikhaaf zijn verongelukt, een verhoor afgenomen, Hieruit bleek, dat V., die van Arnhem naar het eenigszins afgelegen Presikhmaf reed, den weg niet goed kende en dezen aan een agent had gevraagd. Hij zette zijn auto op den Velperweg en ging zelf een zijweg af, welke naar Presikhaaf leidt. Hij verklaarde later geen hekken op den overweg te hebben gezien. Eenogen tijd later zei e,gn agent tot mevrouw V., dat zij beter deed den weg af te rijdenfijn ven- band met het drukke verkeer op den Vel perweg. Mevrouw V., die verklaarde zelf te kunnen rijden, deed zulks. De agent riep haar nog achterna. ..Dienkt' ui om den overweg.'* Dat schijnt zij echter niet ge hoord te hebben. Het helt van den over weg stond open. Juist toen zij er midden op was, kwam de sneltrein,, met dte beken de noodlottige gevolgen. De regenmaker geeft het niet op In October wederom proeven De heer A. Veraart zal zijn proeven voor het neerslaan van wolken op Vrij' dag 3 October des namiddags te vijf uur te Schevcningen boven de Noordzee her halen. Een hoeveelheid van circa 4000 kilo onderkoeld ijs zal worden uitgestort, Dit ijs wordt medegenomen in één drie- motorigem F IX, één twee-motorigen VIII en in nog één of twee toestellen van het F VIII of F VlI-type. Bovendien zullen eenige vliegtuigen van de Lucht- vaartafdeeling te Soesterberg aan de de monstratie deelnemen. Daar de heer Veraart in verband met de aanwezigheid van vele autoriteiten op het wandelhpofd te Scheveningen, dat ten deele gereserveerd wordt voor genoodig- den, niet aan de vlucht deelneemt, zal de technische leiding evenals de vorige maal het geval was, berusfen bij luitenant Visch chef van den Meteorologische» Dienst te Soesterberg. De heer Visch, die in de F IX meevliegt, zal worden geassisteerd door den eersten luitenant Van Giessen, Van de demonstratie zal een filmop name gemaakt worden teneinde de even- tueele resultaten blijvend vast te leggen. Als bijzonderheid kan tevens vermeld worden, dat ditmaal de groote luidspre- ker-installatie van Philips op de pier en een gedeelte van den strandboulevard zal worden opgesteld. Vóór en tijdens den tocht zal de heer Veraart eenige uiteen zettingen geven, welke dank zij genoemde luidspreker-installatie tot ver in den om trek hoorbaar zullen zijn. De lieer Veraart is voorts voornemens om in de maanden Maart en April a.s in De li en op Java proefnemingen per vliegtuig te houden ten behoeve van de In dische cultures, zulks op uitnoodiging van een onzer grootste Deli-planters, die ook groote belangen op Java heeft. De heer Veraart zal de reis naar Indië per vlieg tuig maken. Verbetering van het postverkeer Door middel van nachttreinen. In de Memorie van Toelichting opl de Postbegrooting voor het dienstjaar 1930 werd medegedeeld, dat de mogelijk- heid werd onderzocht om door invoering van nachtautodicnsten het verkeer zoo te leiden, dat de correspondentie, welke in de groote steden van Noord- en Zuid- Holland in den vooravond wordt ter post bezorgd en bestemd is voor de belangrijke plaatsen in de andere provinciën, den/vol genden dag ter plaatse van bestemming/ in de eerste bestelling kan worden opge nomen. In de mededeeling aangevuld in dien zin, dat het in del bedoeling lag het nachtverkeer zooveel mogelijk in beide richtingen te doen plaats hebben- Nader is evenwel gebleken, dat de Nederlandsche Spoorwegen bereid waren met ingang van d« winterdienst 19301 tot het inleggen van nachtgoedenentreinen met een snelheid van 75 K-Mj. per tiur'oip de trajecten RotterdamUtrechtGro ningen(Leeuwarden), Amsterdam- Utrecht—'s Hertogeribosch Maanstrïch) en Amsterdam—Amersfoort—Hengelo, indien de postadministratie voor het ge bruik daarvan een garantie wilde geven, met dien verstande, dat tenminste 12' /as sen per K.M. voor rekening van'Uen: post dienst zouden worden genomen. Door gebruik te maken van "deze' trei nen ldan het gestelde doel beter worden. bereikt en wordt een grootöre bed|rijfs zekerheid verkregen dan met autodien sten het geval zou zijn. Daarbij wordt bij treinvervoer de moge lijkbeid geopend om de correspondentie onderweg in de postrijtuigen te doen/ ver werken. In verband hiermede werd besloten niet tot de instelling van vorenbedoelde nacht autodiensten over lange afstanden- over te gaan, doch van de in tq leggen nachttrei nen gebruik te maken. Nagegaan wordt welke maatregelen noo dig zullen zijin om de meer belangrijke plaatsen, welke niet aan voormelde tra jecten zijn gelegen, eveneens van bedoelde nachttreinen te doen profiteeren. Afscheid van Katwijk Van prinses Juliana, Vrijdagmiddag heeft prinses Juliana officieel afscheid genomen van Katwijk aan Zee, waar II. K. H. van 19271929 de jaren van Haar studie aan de Univer siteit te Leiden, in de bekende vill ,'t Waerle" een gezellig en rustig home gevonden heeft. Dit afscheid, hetwelk, naarmate het zich voltrok, groeide tot een dieptrefl'ende plechtigheid, houdt teven een herinnering in voor altijd. Want bij de Oude Kerk aan de Zuid-Boulevard Godshuis, waarvan de verweerde muren en de stompe, laaggekoepelde toren de eeuwen hebben getrotseerd is een mo nument verrezen ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd omgekomen Katwijk- sehe visschers. Waardevoller geschenk had de Prinses Katwijk's bevolking moeilijk kunnen nalaten, evenmin als zij waarde voller daad had kunnen verrichten dan door het Zelve, in tegenwoordigheid Harer Ouders te onthullen Te half drie waren er in de Oude Kerk bijna 1200 genoodigden bijeengekomen, Onder hen bevonden zich ongeveer 465 nabestaanden van de visschers, die in de jaren 1914'18 bij hun gevaarvollen ar beid op zee omkwamen. Alleen Katwijk aan Zee moest in die jaren niet minder dan 95 vaders, broers, zoons of verloofden afstaan. In het kerkgebouw waren voorts aanwezig het gemeentebestuur, de ouder lingen en diakenen, hoofden van verschil lende scholen der gemeente, hoofdambte uaren, vertegenwoordigers van vakorga nisaties en vereenigingen in Katwijk alsmede vele particulieren. Tegen drieën arriveerden Koningin, Prins en Prinses met het volg voor het kerkgebouw. Begeleid door den burgemeester, mr. dr, Schokking, alsmede door eenige andere notabelen, leden van het comité van ont vangst, begaven de Vorstelijke Bezoekers zich naar de voor hen bestemde eere plaatsen. Vervolgens kreeg dr. Schokking gelegen heid tot het uitspreken van zijn gedach tenisrede, welke door de Koninklijke Familie en het andere gehoor met groote aandacht gevolgd werd. Daarna werd door Prinses Juliana het monument onthuld. Het beeld, dat behandeld is overeen komstig de eischen, welke graniet stelt en dat zich tevens bij het voetstuk aansluit geeft een voorstelling van een Katwijksche vrouw en kind voor een bijna uitgedoofd vuur. Het is een treurende groep en als teeken vaD rouw heeft het jongetje zijn muts in de hand genomen. Ter nadere illustreering er bij aansluitend, bevindt zich onder de hoofdgroep een drieledig reliefter linkerzijde een vóór den storm uitzeilenden loggerin het midden een logger, welke aangehouden wordt door een onderzeeër, terwijl het rechter relief een ontploffing te zien geefteen logger is op een mijn geloopen. Onder het drie ledig relief staan de woorden »De zee zal de dooden in haar wedergeven''en op het voetstuknTer nagedachtenis aan de stoere visschers. die gedurende de oor logsjaren 19141918 zijn omgekomen". Dan volgtDoor H. K. H. Prinses Juliana aan de bevolking van Katwijk aan geboden in dankbare herinnering aan Haar tweejarig verblijf in deze gemeente 1927- 1929". Het geheele monument is opge nomen in het muurtje rondom de Oude kerk. Het beeld, is 2.50 meter hoog, Vrijdagavond is tussohen Ouden- iboscih on Oud-Gastol <ee(n rondreizend koopman, die zicih tusschen de tramrails te slapen had gelegd, door de triam over reden en vermorzeld. De tram, die veel vertraging had, heeft het lijk meegenomen naar Oud Gastel, waar het m het R. FC. Gasthuis werd on dergebracht. De Wieringerme€rpolder is droog gevallen; het electrisch gemaal „Lely,p pompt niet meer. - Vrijdagavond vond men op den Wouwschen weg bij Bergen op Zoom den keurmeester der Warenwet uit Breda in bewusteloozfen toestand naast zijn mo torrijwiel liggen. Het onderzoek wees uit, dat de motorrijder in botsing was'gekomen met een wielrijder. Het slachtoffer werd per politiebrancard naar het algemeen burgergasthuis te Bergen op Zoom over gebracht. Zaterdagmorgen is de motor rijder aan de gevolgen overleden. Naar de ,,Limb. Koerier" uit goe de bron verneemt, zal de heer Fruytier, de vroegere gouverneur van Curacao, bij de arbeidsinspectie te Maastricht te werk worden gesteld. Bevestiging van dit bericht, dat echter ook niet werd tegengesproken, kon men niet bekomen. Bij twee leerlingen van de derde klasse der R.H.B.S. te Assen is dezer dagen nekkramp geconstateerd. Een jon gen afkomstig uit Oosterwolde is reeds overleden, terwijl een meisjesleerling uit Assen, die zeer ernstig ziek is, in <eein| ha- rak voor besmettelijke ziekten is opge nomen. Vrijdagmiddag is, naar de Tel. meldt, een ongeveer 18-jarig meisje door den sneltrein van Utrecht, die om 4.34 te Amsterdam C.S. moet arriveeren, op den onbewaakten overweg te Duivendrecht gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer is ongeveer honderd meter meegesleurd; het lijk werd zezir ernstig verminkt opgenomen. De identi teit kon niet worden vastgesteld. De benzineprijs in den kleinhandel is hier te lande verlaagd tot 16 ct.jperiL. Failliet verklaard: A. van der Bijl, landbouwer te Nieuwerkerk. Rechter-Commissaris Mr. A. van der Hoop. Curator: Mr. Chr. J. B. du Croo te Zierikzee. A. G. Vlaander, koopman te Axel. Rechter-Commissaris Mr. J. W. Zijl stra. Curator: Mr. R. J. J. Lambooy te Hulst. Revolver-aanslag te I^russel. De 36-jarige heer Silvestro Aurileo handelaar in levensmiddelen te Rotterdam is gisteravond in Brussel het slachtoffer van een anti-fascistische beweging gewor den. Hij bevond zich in België met zijn zwa ger. die naar Italië zou terugkeeran, ter wijl hijzelf naar Rotterdam zou vertrek ken. Toen de heer Aurileo om' tien minu ten voor halfzes In de Adolph Max-laan langs het gebouw der „American Express Company" liep werd eensklaps een aantal revolverschoten op hem gelost. Een der kogels trof hem in de zij, een tweede in den rug, terwijl twee andere kogels de spiegelruit der „American Express Com pany" doorboorden. Onder de talrijke (voorbijgangers heerschte uiteraard hevige ontsteltenis. De dader, de 25-jarige te Brussel woon achtige anti-fascist Rugiero Debabora, liet zich gewillig door de politie arrestee ren. Bij zijn verhoor verklaarde hij dat hij zoodanig door zijn fascistisch gezinde land genooten werd vervolgd, dat hij zich had voorgenomen, den eersten den besten fas cist dien hij zou ontmoeten, overhoop te chieten. In zijn revolver zaten nog twee patronen, terwijl hij in een doosje (nog 20 patronen bij zich had. t De heer Aurileo werd naar een' zieken, huis overgebracht waar men onmiddel lijk zou trachten de beidei kogelsl tte ver wijderen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoording der Redactie) Dansen. Mijnheer de Redacteur, Nauwelijks kan de kleine peuter op zijn beentjes staan of aan moeders of vaders hand, danst en springt het, dat het een lust is. Later, in zijn eentje, ziet men hem geruimen tijd huppelen en dartelen, zonder eenige vermoeidheid te too- nen, onder het uitgieren van de pret. Het schoolkind, naar school dan send en springend, haakt naar het speelkwartier om op het schoolplein liefst die spelletjes te doen, waarin loopen, dansen, springen de hoofd zaak zijn. In Holland staat een huis", „Kruip door, sluip door!", Sjo Sjo enz. Ja, die beenbewegingen zijn voorde kinderen een waar genot. En is bij de grooteren die lust om de beenen van de vloer te heffen, dan zooveel minder? Is er een volks feest denkbaar, waarbij niet gedanst en gehost wordt: Dansen om den Vrij heidsboom, Een patertje langs den kant, Hei 't was in de Mei, Kieze, kïeze enz. enz. Het te verbieden, ware onzedelijk en onmogelijk. En ouderen, ook die blijven niet achter. Ik ken families, die beurtelings bij elkaar op visite komen. Nog geen half uur zijn ze binnen of een van de ka mers is als balzaal ingericht, de gra- maphoon wordt aangezet en men be hoeft ze maar aan te zien hoe ze zich amuseeren. Och, hoe onschuldig is het! En nu zijn er van die despootjes, burgemeesterijes, domineetjes, vrome broedertjes, die het dansen willen ver bieden bij volksfeesten of kermissen. Ja zeker, op hun dorpjes willen ze den zedenmeester spelen, maar ont moet ze eens in Amsterdam, Den Haag, het Luna-park, tien tegen één, dat gij ze kunt vinden op plaatsjes van waar ze 't beste gezicht op een balzaal heb ben. En dan soms welk een balzaal en wat voor danseresjes? Heel wat an ders dan de hossende dorpsbewoners. Die zelfde noemen dansen onzede lijk, aanstekelijk, wereldsch, uit den booze, ja, wat niet al! Thuis dreigen zij giften of medewer king aan Oranje-Comité's te weige ren alser verlof gegeven wordt tot dansen. Wat zou onze Koningin daarvan vreemd opzien, Zij, die jaarlijks een of meer keeren een bal ten hove geeft? Bovengenoemden mogen dan wel be ducht zijn voor het zieleheil van onze Koningin en van de tallooze genoo digden, dames en heeren, heusch ook echte rechtsche. Maar scherts ter zij. Is het niet ergerlijk, zooals sommigen optreden om de onschuldige sport van onze dorpsgenooten te verbieden, ver dacht te maken? Maar ze zullen het nooit winnen, het verstandige volk laat zich hierin niet dwingen. Lezer, mijn belooning is weg, als gij na 't lezen van mijn stukje met uw huisgenooten een dansje rond de tafel of in de gang doet. Uw lichaam en geest varen er wel bij. R. Koninklijke belangstelling. Men meldt ons uit Den Haag: Naar we vernemen heeft de Konin gin het voornemen om op 24 dezer een gedeelte der leger-manoeuvres in de omgeving van Venlo bij te wonen. Men meldt ons, dat ook de prinses de leger-manoeuvres op 24 dezer zal bijwonen. Moordzaak Lans. 20 jaar geëischt. Men meldt ons uit Den Haag Onder buitengewone belangstelling is heden te 10 uur voor het Haagsdhe Ge rechtshof de strafzaak tegen den gewezen procuratiehouder v. O. voortgezet. Onder de aanwezigen was c.m. de oud-min. Dr. De Visser, vader van den waarnemend procureur-generaal. Na een uitvoerig requisitoir van 2t/2 uur, waarin Mr. De Visser de omstandig heden reconstrueerde, waaronder het mis drijf moet hebben plaats gehad, zei hij bewezen te achten do door/ v. O.lont- kende malversatiën alsmede de door hem ontkenden doodslag. Verdachte moet, na dat de accountant de verduisteringen aan het licht had gebracht. Bet grootstef belang hebben gehad dat Lans luit den weg werd geruimd. Twee uur na het controle-be zoek van den accountant was do moord geschied. Verdachte die directeur wensch- te te worden zou anders zijn ontslagen Hij heeft getracht alle- aanwijzingen van den bedreven moord te doen verdwijnen, doch dit is hem niet gelukt. De procureur-generaal eischte ver nietiging van het vonnis der Rotterdlam- sche rechtbank, die verdachte tot 15 jaar gevangenisstraf had veroordeeld, en eisch te dht het Hof, opnieuw recht doende) verdachte zal veroordeelen wegens valsch- held in geschrifte, 4 maal gepleegd, (we gens verduistering en wegens doodslag tot 20 jaar gevangenisstraf. Verdachte zeide nog voor God te'kun nen blijven verklaren onschuldig aan den moord te zijn. Hierna was het woord aan de verdedi ging- VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. September: 27 's Gravenpolder, inboedel, Oele. October: 14 Goes, huis en erf, Jonkers. 15 's Gravenpolder, landbouwersin- span, Oele. 22 's Heerenhoek, hofstede, Verbist. Waarde, hofstede, van Dissel. November: Schore, hofstede met tuin, boom gaard, bouw- en weiland, Kram. ROTTERDAM, 22 September 1980. VlasaaDvoer 5000 geel, onverkocht. Granen buitenlandsche flauw. Meel f 18,50 a f-.-, Mais f126,—. Haver f7,85. Boekweit, Danziger achtdaags f 9, Sept.- f 8.85, Nov.-Dec. f 8,55. Binnenlandsche: Tarwe f 6,25 a f 8,25 Chevaliergeist 3,50 a 6,25 Haver 4,50 a 6,- Erwten 8,— a 11,25 Schokkers, a (veel lager grootendeels onverkocht). Maanzaad (blauw) 25,a 30, Karwijzaad 27,a 29, Koolzaad 13,a 14,50 Mosterdzaad (geel) 18,-a 20, Lijnzaad (voer) 13,a 15, Aardappelen Zeeuwsehe Eigenheimers f8,25 a f3,50. Blauwe dito f 0, a f 0,- Zeeuwsche blauwe f3,75 a f ,4,50 dito bonten f8,75 a f4,50. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 997 eerste kwaliteit f 0,60 a f 0,62 tweede f 0,58 a f 0,60 derde f 0,56 a f 0,58 zouters f 0, f 0,export f0,54 a f0,58. Handel prijshoudend. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van/ 23 dezer luidt: matige N.W. tot Z.WI./wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog kans op regenbuien, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 23 Landbouw-Bioscoop, „De kleine Trompetter" en „Tempo, Tempo". 26 Prins van Oranje, „Flierefluiters Oponthoud". Geboren .Sara Elisabeth, d.v. Theodo res Maria Polfliet en Jacomina Goedhart. Overleden :Aagtje Fraanje, 81 jaar, echtgenoote van Comelis van de Repe.v LICHT OP. Dinsdag 23 September 7.26 uur Woensdag 24 September 7.24 uur Bij beschikking d.d. 17 September 1930 van den E.A. Heer Rechter-Com missaris in het faillissement van M. VAN DER HAVE, koopman, wonen de te Yerseke, is bepaald: a. dat de schuldvorderingen bij den ondergeteekende moeten zijn ingediend voor 1 November a.s. b. dat de verificatie-vergadering ge houden zal worden op Zaterdag 22 November a.s., des voormiddags om IOI/2 uur in het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg. De Curator: Mr. H. C. J. ZAAIJER. Goes, 22 September 1930. Als bestuurslid voor de Eerste Ned. Coöp. Beet wortelsuikerfabriek te SAS VAN GENT wordt ten zeerste aanbevo len de heer te Oostburg VELE LEDEN. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens in de maand NOVEM BER 1930, publiek te verkooperi .- DE HOFSTEDE „Het Hof Westdorp", te Schore, met erf, tuin, boomgaard en diverse perceelen bouwland en weiland in de gemeenten Schore en Yerseke, samen groot ongeveer 21 H.A. Inmiddels UIT DE HAND TE KOOP. ...na plaatst advertentiën in alle binnen- en buitenlandsche bladen. Deze advertentiën worden tegen den zelfden prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaaf worden geplaatst. U bespaart dus: le. tijd; één afschrift is voldoende. 2e. geld; één porto voor toezending copie. 3e. moeite; één kwitantie betalen. 3

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3