brand en Tuinbouw Sport. School en kerk. Stadsnieuws Binnenland Op Jlijm. Middelburg en Vlïssingen bedraagt de verhooging f300. De jaarwedden van de ontvangers worden iets hooger. Voor de gemeen ten van 3000 tot 6000 inwoners en de gemeenten Zierikzee, Middelburg en Vlissingen blijft de bestaande toestand gehandhaafd. De wethoudersjaarwedden worden ook hooger (Terneuzen o.a. van f600 op f 1000) met uitzondering van Zie rikzee, Goes, Middelburg en Vlissin gen, waar de toestand onveranderd blijft. Nieuw is een kindertoeslag van 21/2 pet. van de bruto wedde, met een mi nimum van f 50 en een max. van f 200 voor ieder wettig of wettelijk erkend kind beneden den leeftijd van 18 ja ren, te beginnen bij het derde kind. De wethouders vallen buiten deze toelage. Voor de toekenning van periodieke verhoogingen voor burgemeester en se cretaris komt in aanmerking de dienst tijd, als burgemeester, wethouder, se cretaris of bezoldigd ambtenaar boven den leeftijd van 23 jaren doorgebracht ter gemeente-secretarie of provinciale griffie. De aftrek bij gelijktijdige vervulling van meer dan een betrekking blijft on veranderd. De titularissen, die steeds in het ge not zijn geweest van een hooger be drag, dat boven de norm van eenige vroegere regeling was toegekend, blij ven het recht op dat hoogere bedrag behouden. Ernstig tram-deraillement. Te Middelburg. Gisterenavond is van de electrische tram, die te half negen van Vlissingen naar Middelburg was vertrokken en dus over kwart voor negen den bocht aan het einde van den Nieuwen Vlis- singschen weg bij de brug over de wa tergang had bereikt, zeer vermoedelijk door te snel rijden in dien bocht de motorwagen uit de rails geloopen en is deze bij het op de bestrating komen door de vaart geheel omgekeerd, zoo dat hij met de voorzijde weer in de richting van Middelburg af kwam te staan. Zeer gelukkig naast de boomen, die langs den watergang zijn ge plaatst. Dat de wagen hier tot staan kwam moet mede te danken worden geacht aan het feit, dat de koppelin gen met den eersten bijwagen en tus- schen dezen en den tweeden het goed uithielden en dus beide bijwagens den motorwagen in zijn vaart belemmer den. Toch waren ook deze beide bijwa gens ontspoord en stond alles dwars en scheef naast elkaar over den weg. Van de passagiers kreeg slechts Mej. H. uit Middelburg verwondingen aan hand en knie. PROVINCIALE SNIPPERS. Vrijdagmiddag had te Wol- phaartsdijk bij den molen van den heer De Regt een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van de P. Z. E. M., bestuurder de heer Dijkstra, en een personen-auto van dhr. Meijer uit Oudelande. De vrachtauto was licht beschadigd; de personen-auto moest door een kraanwagen naar Goes worden gesleept. De politie heeft de zaak in onderzoek. In Yerseke is tot nachtwacht benoemd de heer D. Nijssen. Er zal een vierde zeetelefoon kabel worden gelegd tusschen Neder land (vanaf Domburg) en Engeland. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Yerseke heeft bedankt Ds. H. C. van Reis te Hooge Zwaluwe. Met den minister van Defensie pleegt de minister van Waterstaat overleg over de oprichting van een vierde radio-peilstatïon in of nabij Vlissingen of nabij Cadzand, welke in het belang van de scheepvaart wordt geacht. De Zaterdag te Rilland gespeel de voetbal-match tusschen T.V.V. I (Tholen) en Volharding II (Rilland) bracht een 4—2 overwinning voor T. V. V. Een hotelhoudster te Terneuzen is de dupe geworden van een man, genaamd v. d. M., die zich journalist en schrijver noemde en drie weken bij haar logeerde. Tevens liet hij een ka mer voor een door hem verwachten vriend reserveeren. Toen hij vertrok, gaf hij een bewijs af, dat hij drie we ken gelogeerd had en zeide, dat het geld bij een bankier ter plaatse kon worden geïnd, wat niet waar bleek te zijn. v. d. M. is aangehouden. De ontzettend hevige regens, die Zaterdagavond te elf uur aanvingen en gedurende ongeveer vier uur niet van beteekenis in hevigheid verminderden, hebben op verschillende plaatsen in Middelburg 3e sjraten en pleinen in poelen herschapen, omdat de rïoolen het water niet konden verzwelgen of wel dat de roosters door zand, slijk en blaren verstopt raakten. Zeer erg was de toestand in de Lange Viele, waar het water steeds steeg en reeds in verschillende huizen onder door de deuren binnen drong, zonder dat de bewoners het aanvankelijk bemerkten. De politie heeft hier ingegrepen en door het trofseeren van regen en wa termassa's is zij er in geslaagd de rioolroosters vrij te maken, waardoor het water de rioolen in stroomde en erger ongerief voor de bewoners werd voorkomen. Ook in Wilhelminadorp is de 50ste verjaardag der Koningin niet ge heel onopgemerkt voorbijgegaan. Op initiatief van den directeur van den Wilhelminapolder werden de school kinderen onthaald op chocolademelk en koekjes. Er werden verder eenige spelen uitgevoerd, waarvoor veel be langstelling bestond. Aan het einde hiervan ontving elk der kinderen nog een cadeau. De heer Hanken heeft we derom getoond een groot kindervriend te zijn. Van de motorvrachtboot „Hel vetia", gedomicilieerd te St. Anna- land, zijn Zondagmiddag 3 vaten lijn olie over boord gewaaid, ter hoogte van de Wemeldingsche Vlije. Het ber gingsvaartuig „Trio" van Hoogenboe- zem en Van der Tak's Bergingsbe drijf, kapitein van Nimwegen, heeft deze vaten later opgevischt en aan land gebracht. Hedenmorgen is aan den Schel- dedijk, nabij de oude uitwateringssluis, onder de gemeente Schore aangespoeld het lijk van een manspersoon. Het lijk verkeerde in een staat van ont binding. Uit de kleeding en volgens een signalement kon worden opge maakt, dat het zeer vermoedelijk het lijk is van den op 12 dezer te Wal soorden over boord geslagen bakschip- per A. Blokland, oud 56 jaar en ge woond hebbende te Sliedrecht. Radio-nachtvorstberichten. Worden heden weer uitge zonden. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat van heden tot nadere aankondiging nachtvorstverwachtingen radio-telefonisch zullen worden ge seind door het station van het Ko ninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt (P.I.M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 M. te 15.45 en 21.00 Amsterdamsche Zomertijd (in het laatste geval na het gewone avond- weerbericht). Van 6 October af ge schiedt de uitzending te 15.45 en 20.00 Amsterdamsche tijd. VOETBAL. Gisteren werden de volgende wed strijden gespeeld, met uitslagen als volgt Zuidelijke le klasse K.N.V.B. P. S. V.-L. O. N. G. A. 8 -2 N. O. A. D.Eindhoven 22 De ValkWilhelmina 4—3 Zuidelijke 2e klasse A K.N.V.B. ZeelandiaD. O. S. K. O. 3-5 BredaMiddelburg 23 DongenT. S. C. 60 M. E. V. O. -R. B. C. 3-3 Zuidelijke 3e klasse A K.N.V.B. Middelburg II—Walcheren 6—2 SinotoVlissingen II 41 Zuidelijke 3e klasse B K.N.V.B. AllianceGoes 40 Dosko IINieuw Borgvliet 16 H. K. I.-N. A. C. III 7-2 LUCHTVAART. Parachutist verongelukt. Een vreeselijk einde. Tijdens de door de Belgische vlieg club op het vliegveld in Brussel ge organiseerde internationale demon straties is gisteren een tragisch onge luk gebeurd. Een parachutist, Stacnewsky gehee- ten, sprong op een hoogte van 1200 M. uit een vliegtuig, met drie valschermen bij zich, waarvan hij de eerste twee successievelijk zou loslaten, zoodat hij ten slofte met één parachute den be- ganen grond wilde bereiken. Het eer ste valscherm opende zich naar be- hooren. Na 700 M. te zijn gevallen, liet Stacnewsky het geopende val scherm los, waarna zich even later de tweede parachute opende. Na nog een paar honderd meter te zijn gevallen, liet de parachutist ook dit tweede valscherm los, in de stellige verwach ting, dat zich thans de derde para chute zou openen. Tot groote ontzetting van het talrij ke publiek gebeurde dit echter niet. Het laatste valscherm, dat Stanetvsky tof zijn beschikking had, weigerde en de ongelukkige parachutist sloeg op 200 M. afstand van de tribune te pletter. Stacnewsky, die 32 jaar oud was, was de zoon van een tsaristisch kolo nel. Bij het uitbreken der revolutie in Rusland nam hij voor de bolsjewïki de wijk en verdiende sindsdien als pa rachutist zijn brood. Een schoolstaking. Een ongeschikte leerkracht. „Volksonderwijs" deelt mede, dat te Noordsche Schut, gem. Hoogeveen, alle ouders weigerden hun kinderen ter school te sturen toen het school hoofd van zijn ziekteverlof terugge keerd was. De jongere kinderen, be- hoorende tot de laagste drie klassen, die niet door het schoolhoofd onder wezen werden, gingen wel naar de school, die, behalve het hoofd, nog één leerkracht heeft. Oorzaak van het verzet der ouders was niet, dat aan het hoofd dezer school in den tijd der wachtgeldersmisère een katholiek hoofd werd geplaatst, dat in 9 a 10 jaar geen onderwijs had gegeven, maai de ouders hadden bezwaar tegen het optreden van dit schoolhoofd, dat tot drie malen toe twee maanden „ziekte verlof" kreeg. De ouders wilden hun kinderen niet meer toevertrouwen aan het ruw optredende, vloekende school hoofd en gaven er de voorkeur aan hun kinderen naar een bijzondere school te sturen of uit wanhoop een neutrale bijzondere school te stichten. „Volksonderwijs" keurde de „sta king" af, maar stond overigens aan de zijde der ontevreden ouders. Intusschen liepen de kinderen rond, maar de ouders wilden tot géén prijs de leiding van den teruggekeerden pa tiënt die in zijn houding niet de minste wijziging bracht voor hun kinderen opnieuw aanvaarden. Op 3 Sept. heeft de algem. secre taris van „Volksonderwijs", onder lei ding van het bestuur der afd. Hooge veen van de Vereeniging, een bijeen komst gehouden met de ouders, waar op besloten werd, dat alle ouders den volgenden ochtend hun kinderen naar de school zouden sturen. „Volksonderwijs" telegrafeerde daar op aan den inspecteur van het 1. o. te Assen: „Hoofdbestuur „Volksonderwijs" ver zoekt u dringend onmiddellijk te wil len ingrijpen openbare school Hooge veen Noordsche Schut. Kinderen zich gisteren en heden aangemeld, na een paar uur weer door hoofd terugge zonden. Terugkeer van waarnemend hoofd dringend noodzakelijk". Hierop kwam Maandag het bericht, dat na terugkeer der kinderen het schoolhoofd weer ziek werd en verlof „vroeg" en dat een tijdelijke leer kracht weer was aangesteld. Tot zoover „Volksonderwijs". Uit dit relaas blijkt dus, dat er wel eens ongeschikte leerkrachten op de jeugd losgelaten kunnen worden, en dit wetende schreven we destijds eeni ge malen over „Geschiktheid voor on derwijzer", van welke artikelen het resumé is: voor tal van beroepen wordt onderzoek gedaan naar speciale vakgeschiktheid, voor onderwijzer en leeraar evenwel niet. En dat is 'een ernstige misstand. Niet iedereen, die de noodige examens met goed gevolg aflegt, is geschikt voor de onderwijs taak en dat blijkt bijna altijd te laat; tot nadeel van de jeugd, die de dupe wordt van zoo'n verkeerde beroeps keuze. Buurtvereeniging De bewoners van Bouwplan III wa ren Vrijdagavond ter vergadering bijeen geroepen om te komen tot oprichting eener buurtvereeniging. Het bestaande comité, hetwelk tijdens de laatste feeste lijkheden was werkzaam geweest, werd daardoor ontbonden. Staande de verga dering traden 19 personen als lid toe, ter wijl van meerderen, niet ter vergadering aanwezig blijken van sympathie waren ontvangen. Alsnu werd een concept-reglement voorgelezen, en na de noodige wijzigin gen vastgesteld. Als bestuursleden werden gekozen de heerein J. A. H. Abeleven, voorzitter; J. Ruisaard, L. de Jonge, J. C. v. <J. Weert, Smits, Poppelaiar en Peperzak.- Een tuinbouwcursus. Aan de rijkslandibouwwinterschool zal met ingang van 1 Januari voor oudleer lingen, en bij wijze van overgangsmaat regel ook voor personen welke de school niet hebben bezocht, een tuinBouwcursus worden gegeven. De bedoeling is, om, in dien hiervoor voldoende animo blijkt te bestaan, te komen tot een volledig derde jaar, waarin dan speciaal de tuinbouw- vakken zouden worden onderwezen. In- en uit. Ingekomen: A. M. Huiszoon. dienst bode, van Wissenkerke, Oostsingel 84; M. Sluijer, tijd. rijksklerk, van Ommen, Piccardtstraat 46; A. H. Mooij, gasfitter, van Huizen, Heemisseweg 56; A. A. J. Verhagen, bouwk. teekenaar, van Eind hoven, 's Heer Hendrikskinderenstraat 38; P. M. Moreauw, dienstbode, van 'is Gravenpolder, de Ruijterlaan 34; G. M- Klerks, liefdezuster, van Maastricht, Kloetingsche wegg 5a; J. van Sabben, dienstbode, van 's Gravenhage, Westsingel 83; F. O. Schulz, leerling kok, van De: Bilt, Groote Markt 40; J. Gunst, groen- tenkoopman, van Kloetinge, Westsingel 139; B. Schreuder en gezin, bedrijfsleir der, van Veur, Corn. Eversdijkstraat 5; M- W. Moerman, dienstbode, van Oost burg, Wilheiminastraat 23; S. Affourtit, schoenmaker, van Amsterdam, St. Ja- cobstraat 22; J. van der Bijl, depotchef; van Haarlem, A. J. Kade 7; T. Faasse- Welleman, zonder beroep, van 's Heer Arendskerke, Korte Vorststraat 14; M. de Bart en gezin, autobus-on dernemer, van Wissenkerke, Piccardtstraat 32; H. Koelewijn en gezin, monteur, van St. Laurens, Hinckelingestraat 10. Vertrokken: Wed. J. C. H. Holi- mann en gezin, zonder beroep, naar Woer den, Haven 11; A. M. v. d. Swaluw, dienstbode, naar 'sHeer Arendskerke; M. J. Roose, dienstbode, naar Rotterdam, Prins Hendrikkade 141; P. D. Molhoek, zonder beroep, naar Hilversum, Ver meerlaan 13; J. A. Kotterink, verpleeg ster, naar Leiden, Nieuw Acad. Zieken huis; J. Pb. van Dijk, reiziger, naar Rot terdam, Schiedamsche weg 134a; A. P. v. d. Visse, zonder beroep, naar Amster dam, Vondelstraat 110; M. van Fraas- sen en gezin, autobusondernemer, naar Vlissingen, de RuijtCrStr. 7; O. D. Ver- wer, zonder beroep, naar Oudenbosch, Kostschool „St. Louis"; P. B. H. Hoor- nick, zonder beroep, naar Oudenbosch, kostschool „St. Louis"; C. W. Louisse en echtgenoot©, koopman, naar Middel burg, Gbrtstraat 34; D. J. A. van Balie- goyem de Jong, zonder beroep, naar 's Her togenboscb, van Tloorenburgstraat 82; W. K. Koevoets en gezin, gasfitter, naar Heemstede, Heerenweg 149; M. D. Peels leeri. machinist, naar Vlissingen, Bree- straat 14; P. D. Meeuwse, zonder be roep, naar Kampen, Cellusweg 5; J. v. d. Berg, barbier, naar Middelburg, F 201; Dampoortstraat; P. C. 'Pauuwe, dienstbode, naar Vlissingen, Badhuisstr. 46; S. Hofstra, zonder beroep, naar Nij megen, Ubbergscheyeldweg 117119; N. C. A. Maijs, zonder beroep*, naar Delft, Hertog Govertkade 2; C. Knie riem, leer!, verpleegster, naar Breda, Dia- comessehuis Wilhelminasingel; S. Steke- tee, verpleegster,, naar Leiden, Nieuw Academisch Ziekenhuis; J. P. de Vrieze, dienstbode, naar Borssele, 258; C. Man- ge, dienstbode, naar 's Gravenhage, Sw©e- linckplein 18; M. C. Joossens en gezin, machinezetter, naar Maassluis, Arie Krijgsmainistraat 6zw.; A. Harinck, win kelbediende. naar Heinkenszand, Dorps straat; E. C. Jansen, apoth. assistente, naar Vlissingen, B. de Ruijter 46. T axl-onder neming. We verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin de heer O. Tissing allhier mededeeiing doet van de oprichting der Eerste Goeische taxi-onderneming. Jeugdige inklimmer betrapt. Handelde hij in opdracht van een doodkistenmaker? In de Spaarndanimerstraat te Rotter dam zag Donderdagmiddag een voorbij ganger dat een jongen bezig was een huis binnen te klimmen. Hij stelde een agent hiervan op de hoogte en deze posteerde zich voor het huis, waarin de jongen in tusschen verdwenen was. Toen hij weer langs denzelfden weg terugkeerde, liep rij regelrecht in de armen van den agent, die hem naar het bureau Spaarndammer- straat bracht. Daar werd hij aan een streng onderzoek onderworpen. Het bleek, dat hij niet veel gestolen had, slechts een paar voorwerpen van weinig waarde kwa men uit zijn zakken te voorschijn. Bij het verhoor kwam echter een veel ernstiger feit aan het licht, aldus de ,dVlsb.5' De jongen bekende namelijk, al dus gehandeld te hebben op aanstoken van een doodkistenmaker in de Gouds bloemstraat. Onmiddellijk werd deze man door rechercheurs van zijn woning ge>- haald en naar het bureau Spaarndammer- straat gebracht. Bij een huiszoeking vond men in zijn woning vier fietsen, waarvan er reeds twee als gestolen zijn herkend. Hoewel hij toegaf den jongen te kennen, zeide hij nergens van af to( weten. Hij toonde zich zeer ontdaan over tde verdenking die op hem rust. De politie houdt hem op het bureau vast. Er is eebter weinig uit hem te (krij gen. Hij schijnt in den concurrentiestrijd welke ook al in zijn vak' heerscht, aan la ger wal geraakt te zijn. Met den jongen, die timmermansleer ling is. onderhield hij reeds geruimen tijd connecties. Of de man meer dergelijke minder jarige handlangers heeft dan dezen 15- GIFTGAS. (Van Zaandam begint de victorie.) Aan de Zaan geeft men het voorbeeld, Hoe men, vóór ecn burger kermt Van vergiftiging door gassen, Deze liefderijk beschermt, Opdat men bij 'n nieuwen oorlog Niet meer pijnlijk wordt verrast, Daar alsdan meneer de burger. Vóór hij tweet reeds is vergast! Ernstig gaat men reek'ning houden Met het welbekende feit, Dat de moeders niet meer tellen In den meer modernen strijd', Dat de grijsaards en de kind'ren, Vroeger werd dit steeds verzuimd, Ook al zijn ze dan niet weerbaar, Grondig "dienen opgeruimd! Dit is namelijk heilzaam fnuikend Voor des vijamds vecht-moreel, 't Doel rechtvaardigt toch de midd'len, Want, nietwaar, dat scheelt te veel! Oorlog is nu eenmaal oorlog, Waar hij slaat daar is het raak, En we strijden altijd eerlijk Voor het recht en voor een zaak! Alles wat dit kan verhind'ren Moet maar rechtstreks van de baan, Liever e€n hoeveelheid burgers Dan de zege naar de maan. Dit zijn zoo de nieuwste leuzen Van het komend vecht-seizoen, We aanvaarden alles rustig: ,jAch, wat is er aan te doen?!" In Zaandam nu heeft men keurig, Ter voorkoming van paniek, Naast de brandkast des ontvangers Ook een „gas-kast" voor 't publiek. Een behoorlijk onderkomen, Keurig in de verf ein frisch, Voor wat moeders en hun kindjes Als de dood op handen is! Voor het traangas is 'tniet noodig. Tranen zijn dan 't ergste niet, Maar voor blaren in je Iongen Door 't geniepig „yperiet".,.. Dwaze, dolgeworden werèïd, Die dit alles kalm aanvaardt, Heb je nog wel een geweten, Ben je nog bescherming waard?! jarigen knaap, die niet al te scherpzinnig blijkt te zijn, wordt thans nog onderzocht. De jongen is door de politie weer aan zijn ouders teruggegeven. Malversaties te Groningen. Een boekhouder gearresteerd. Bij een accountants-onderzoek bij' de N.V. Albino-Maatschappij te Groningen zijn ernstige vervalschingen aan het licht gekomen. In verband daarmede is een der boek houders. de 28-jarige J. B. gearresteerd. Het is n.l. gebleken dat in de af geloopen jaren tweemaal een bedrag van f 1000 werd uitbetaald op een valschen wissel, terwijl in de boeken vervalschingen waren aangebracht om deze fraude te verbergen. Tevens is gebleken dat op dezelfde wijze het vorige jaar ©en bedrag van f300 was uitbetaald. Daar dit bedrag eenige maan den later weer in de kas was gestort is deze fraude onontdekt gebleven. De gearresteerde boekhouder is tel" be schikking van de Justitie gesteld. Auto te water gereden. Chauffeur verdronken. Vrijdagavond zijn 3 jonjgelui uit Ouder kerk a. d. IJssel met eeni (auto van een hunner uit toeren gegaan in de richting Rotterdam. Bij terugkeer naar huis des nachts om half twee zijn zij,' onder Ouder kerk a. d. IJssei van den hoogen dijk ge reden en in de IJssel terecht gekomen ter plaatse waar 5 M. water staat. De beide achter in den wagen gezeten personen C. de Vries en de visseher H. Hol, beiden uit Ouderkerk a. d. IJssel, komdeni door stukslaan van de ruiten zich naar buiten wringen .waardoor zij hun leven konden redden. De 28-jarige melkhandelaar J. Slingelant, dae de auto bestuurde* werd 's morgens te 5 uur toen de auto met be hulp van een kraanwagen op het droge werd gebracht, levenloos achter het stuur aangetroffen. Botsing tusschen motorfiets en auto Een doode. Zaterdagmiddag zijn op den weg tus schen De Klomp en Ede een motorrijder de heer Klappers uit Blaricum en een auto, bestuurd door den heer v. d. Z. uit Bilthoven tegen elkaar gebotst. Laiats- genoemde week uit voor een fietser, die uit een zijweg naderde. Hij remde, waar door de auto op den gladden weg slipte en tegen een boom reed. De} auto kwam zoodoende op het linkerweggedeelte, juist toen van den anderen kant de heer Klap per uit Blaricun# per motor naderde-. De heer K. botste met zoo'n kracht met zijn hoofd tegen den auto dat hij onmiddellijk dood was*

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2