No its Maandag 22 September 1950 it 7 Jaargang* Binnenland Het meisje, dat met een Koning; trouwde Rechtszaken. Kunst FroVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2,—- bulten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COIRANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTISN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnê op de Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot i October a.s. verschijnende nummers kosteloos. De hervatting van de vluchten op Indië De plannen der K. L. M. In een persconferentie heeft de K. L. M.-directïe nadere mededeelingen gedaan over de a.s. hervatting van de Indië-vluchten. Het eerste vliegtuig, de P.H.-A.G.R. bemand met Evert van Dijk, Th.Wiers ma en M. C. H. Buitenhuis, resp. len 2en bestuurder en werktuigkundige, zal 25 September 's morgens vroeg van Schiphol vertrekken, om, indien de vlucht volgens het opgestelde schema wordt uitgevoerd, 12 dagen later in Batavia aan te komen. Eén week na 25 September, n.I. op 2 October, vertrekt wederom een post vliegtuig en daarna zal elke 14 dagen een vertrek naar Indië plaats hebben. De eerste terugreis vangt te Batavia op 17 October aan, de tweede en vol gende telkens veertien dagen later. Data van vertrek en aankomst zijn ditmaal zóó gesteld, dat men tusschen den dag van aankomst te Batavia en de daarop volgende terugvlucht 4 da gen tijd heeft voor beantwoording der mail; in Holland is dit twee dagen. Zoo kan het antwoord op een per luchtpost verzonden brief binnen 28 dagen na verzending worden ontvan gen, hetgeen een belangrijke versnel ling vergeleken bij het vorige jaar be- teekent. Het hoofdbestuur der P. T. T. heeft een reeks maatregelen genomen ter bevordering van het luchtpostver- keer. Zoo is allereerst een nieuw brief- gewicht van 5 gram hiervoor inge voerd; omslagen met bïjbehoorend pa pier, tezamen 5 gram wegend, zijn te gen den prijs van 2 cent aan alle post kantoren verkrijgbaar. Buiten het ge wone tarief van 6 cent is voor zulk een brief een luchtrecht van slechts 30 cents verschuldigd. Men is dus voor 38 ets. klaar met een brief van één velletje (2 bladzijden). (Van Indië uit voor 42V2 ct., buiten het papier). Verder worden van P. T. T.-zijde overal reclamebiljetten aangebracht en tenslotte werd de reeds aangekondig de film vervaardigd, die in verschil lende theaters in ons land wordt ver toond. Het luchtrecht kan worden voldaan door middel van gewone postzegels of van luchtpostzegels. De vliegtuigen nemen briefpost mee voor Syrië, Irak, Perzië, Britsch-Indië, Birma, Siam, Indo-China, Straits-Set tlements, Ned.-Indië en verder gelegen landen. De vliegdienst zal aanvankelijk met 53 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. KARINA VALONA. De andere ontmoeting, welke ik had, was met Karma Valona zelf. Ja, ik heb haar gesproken. Zij en ik heb ben samen een vriendelijk en eenïgs- zins komisch comediespel gespeeld. Ik heb van aangezicht tot aangezicht ge staan met de vrouw, op wie Max zoo krankzinnig verliefd is, en met haar gesproken, zooals ik vermoed dat vrouwen altijd bij dergelijke gelegen heden met elkaar praten, gereserveerd en uiterst beleefd. Ik heb haar goud kleurige huid gezien en in haar won- der-mooie oogen gekeken, en ik ont dekte, dat de kleur van haar haar, het welk op een tijgervacht gelijkt, volko men natuurlijk en niet geverfd is. Ik ben er echter achter gekomen, dat haar roode lippen zeer opgemaakt zijn: ze heeft daarenboven afschuwe- welijk gevormde enkels en ze gebruikt een ordinair doordingend parfum. Niettegenstaande dit gaat er een onbe schrijflijke charme van haar uit. drie-motorige Fokker F VII b-toestel- len, waarvan de K. L. M. er 5 heeft, worden uitgevoerd. Op 13 November echter zal het nieuwste en grootste vliegtuig der K. L. M.-vloot, de F XI P HA G A, een heen- en terugvlucht aanvangen. Het bijzondere van deze vlucht is, dat hierop proeven met ra dio-ontvang en zendtoestellen, bene vens een peil-inrichting, zullen wor den genomen. De heer A. O. L. Strij kers, chef van den radiodienst op het vliegveld Waalhaven, zal de vlucht daartoe meemaken. Bij Fokker zijn op het oogenblïk een tweede F IX- en een F XII-toestel in bouw, welke t.z.t. op de Indië- route zullen worden ingezet. De F XI heeft 15, de F IX 20 zitplaatsen. Deze vliegtuigen zullen vermoedelijk tegen het einde van dit jaar in de vaart komen. De algemeene secretaris der K. L. M., de heer Hans Martin, bevindt zich thans in Britsch-Indië ter controlee ring van verschillende landingsplaat sen in de Indië-route. Ook in Ned.-Indië heeft men niet stil gezeten. In Medan verrijzen een groote vliegtuigloods en een modern stationsgebouwtusschen Medan en Palembang zijn eenïge noodlandings terreinen aangelegd. De K. N. I. L. M. zal, zoodra het vliegveld bij Pakan Baroe is gereed gekomen een weke- lijkschen dienst BataviaMedan ope nen. Tenslotte worden onderhandelingen gevoerd teneinde te geraken tot ge regelde luchtlijnen naar Australië. De K. L. M. ontving reeds verschei dene aanvragen voor passage per vlieg tuig naar en van Indië. Met het oog op 't feit, dat de organisatie langs de route thans nog in een ontwikkelings stadium verkeert, worden dergelijke passages nog niet aangemoedigd. Wan neer echter over grootere vliegtuigen, zooals de F IX en de F XII kan wor den beschikt, zal de gelegenheid tot het medenemen van passagiers wor den verruimd. Echter kan een weke lijksche luchtdienst van passagiers en post niet voor einde 1932 aanvangen, daar voordien niet over een volledige bemanning en een complete vloot kan worden beschikt, terwijl ook de grond- organisatie niet eerder gereed kan zijn. De Vrijz.-Dem. tegen de Vlootwet. Protestvergaderingen in den lande. Het hoofdbestuur van den Vrïjzin- nig-Democratischen Bond is van oor deel, dat ook van vrïjz. dem. zijde een krachtige actie tegen de vlootplannen van minister Deckers moet worden ge voerd. Nu in de Tweede Kamer de voor zitter heeft meegedeeld, dat het vloot- plan op de agenda van 14 October en volgende dagen is geplaatst, meent het hoofdbestuur van den V.-D. Bond, dat van deze zijde in de eerste helft van October een groot aantal protest vergaderingen tegen deze vlootplan nen moeten worden gehouden en wel Als zelfs ik, Max's vrouw, dit voel, welken indruk moet zij dan wel niet op mannen maken? Het gebeurde als volgt Max heeft een prachtigen wolfshond, Sambro ge heeten, die veel beweging moet heb ben. Max en Arthur waren den ge- heelen dag gaan jagen op een land goed ongeveer twintig mijl van hier verwijderd. In den middag voelde ik me zeer rusteloos, en ging daarom met den hond een autotochtje maken. Niet ver van Madame Valona's huis weigerde de wagen verder te gaan. Ik stapte uit en deelde den chauffeur mede, dat ik terug zou loopen. Ik was geheel alleen. Nu Max's moeder weg is, voelde ik me veel vrijer dan vroe ger. Het was biet zulk een groote af stand, welken ik af te leggen had. Vlak bij het hek van „Het Vogelnest je", kwam ik plotseling voor Madame Valona te staan. Ze was vergezeld van haar witten Barzoi, en het duurde geen oogenblïk of de twee honden vlogen elkaar naar de keel. Ik stond even als aan den grond genageld. Niet omdat ik bang was voor het hondengevecht, maar met het oog op het onmogelijke van de situa tie. Ik herinner me, dat ik hoofdzake lijk heftig verontwaardigd was, omdat Max deze vrouw veroorloofd had hier te zijn, waardoor ik aan een scène als deze kon worden blootgesteld. te Alkmaar, Amsterdam, Rotterdam, Middelburg, Utrecht, Den Bosch, Arn hem, Zwolle, Assen, Groningen en Leeuwarden, op de wijze als in 1923 is geschied. Ook zal de V.-D. bondsbrochurehan- del een vlugschrift tegen de vlootplan nen doen verschijnen. Reflectoren op rijwielen. Slechte kwaliteit der reflec toren en verkeerde stand De voer rijwielen verplichte reflec toren worden dikwijls zóó geheel ver keerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste effect sorteeren. De kwaliteit van de reflectoren is dik wijls zoo slecht, dat van terugkaatsing van het daarop geworpen licht geen sprake is. Tot de Ministers van Justitie en Waterstaat heeft de B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de reflectoren en naleving van art. 59 van het Motor en Rijwiel-reglement. De landstorm en vrouwelijke vrijwilligers. In normale tijden geen vrou welijke personen toegelaten. Een eerstdaags verschijnende leger order behelst de mededeeling, dat vrouwelijke personen in normale tij den niet en in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone om standigheden slechts nadat de minis ter van defensie daartoe in het alge meen of voor iedere verbintenis af zonderlijk de machtiging zal hebben verleend, tot een verbintenis zullen worden toegelaten. Schipper verdronken. Nadat hij zijn kind had gered. Donderdagmiddag is nabij Zuid-Bar- ger (gem. Emmen) de 48-jarige beurt schipper K. Dijkstra op treurige wij ze om het leven gekomen. Zijn 7-ja- rïg dochtertje viel van het schip in het Oranjekanaal. Haar vader sprong haar na en wist het meisje zoolang boven water te houden totdat een be hulpzame schipper haar in zijn boot kon nemen. De vader zonk onmiddel lijk daarna in de diepte en kon slechts levenloos worden opgehaald. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Optreden van stakers te Geldermalsen. Geen „terrorisme". Het Tweede Kamerlid ir. van dei- Bilt had den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw vragen ge steld betreffende het instellen van een onderzoek naar het optreden van sta kers bij de staking aan de Nederland- sche Chamottefabrieken te Geldermal- n. Uit het door de ministers van Justi tie en van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ingesteld onderzoek is ge bleken, dat, hoewel bij de staking te Niettemin kwam er een gevoel van nieuwsgierigheid over mij. Ze deed geen enkele poging de die ren v an elkaar te scheiden, doch bleef bewegingloos staan. Eerst dacht ik dat ze angstig was, daar ze haar hand te gen haar borst gedrukt hield, maar even later ontdekte ik dat ze lachte. Ik floot Sambro en riep hem bij zijn naam: daar hij echter zijn tanden in den nek van den witten Barzoi had gezet, nam hij niet de minste notitie van me. Ze maakten een heïdensch kabaal: de Barzoi jankte en Sambro gromde woedend. Ik begrijp nog niet, dat geen mensch in de buurt er iets van hoorde. Toen werd Madame Valona bang voor haar hond, Sambro was twee maal zoo sterk en een geboren vech tersbaas. Ik geloof, dat de Barzoi eenigszins laf was. Ze vloog op ze toe en stond op het punt te trachten de beesten van elkaar te scheiden, toen ik niet kon nalaten in doodsangst uit te roepen: „Bemoeit U zich niet met hen. Sam bro zal U aanvliegen. Hij duldt niet, dat een vreemde hem aanraakt. Laat het maar aan mij over". Wanneer ze hetgeen ik zei niet ver stond, begreep ze toch in elk geval mijn bedoeling. In mijn opgewonden heid had ik in het Engelsch gesproken. Ze ging achteruit, doch eensklaps Geldermalsen inderdaad ongeregeld heden die nimmer geheel zijn te kee- ren van een „waar stakers-terro- risme" geen sprake is of is geweest, terwijl op het beleid van den burge meester, als hoofd der politie aldaar, gegronde aanmerking niet kan yallen. Bij voortduring wordt, in samenwer king van rijks- en gemeentepolitie en met versterking, voor zooveel noodig, van de aanwezige politiemacht nog op 3 September j.l. is het detache ment rïjksveldwacht met 10 man uit gebreid voor de handhaving der openbare orde en veiligheid gewaakt. In verband met het vorenstaande bestaat er, aldus luidt verder het ant woord, voor den minister van Justitie en voor den minister van Binnenl. Za ken geen aanleiding tot ingrijpen. De verboden weg. De Kantonrechter te Middelburg veroordeelde P. H. uit Hansweert, die een voor rijwielen verboden weg met zijn stalen ros bereed tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Johan Strauss naar Nederland 3o concerten in ons land. Johann Strauss, die met zijn Weensch Orkest op 't oogenblïk weer een rond reis door Europa maakt, is door de N.V. Internationale Concert-directie Ernst Krauss ook voor een groote tournée door Nederland geëngageerd, en wel voor 30 concerten in Januari en Februari 1931. Jaarwedde-regeling. Nieuwe regelingen,- toeken ning van een kinder-toeslag. Ged. Staten van Zeeland hebben thans de bij hun besluit van 9 Mei 1930 ontworpen regeling der jaarwed den van de burgemeesters, secretaris sen, ontvangers en wethouders der Zeeuwsche gemeenten, definitief vast gesteld en opgezonden ter Kon. goed keuring. In het destijds aan de ge meenteraden toegezonden ontwerp-be- sluit zijn enkele wijzigingen aange bracht Behoudens afwijkingen op grond van vroegere regelingen voor in functie sprong Sambro op haar toe, hierdoor den Barzoi voor een oogenblik los latend. Ik nam die gelegenheid te baat, na derbij te komen, gaf Sambro een har den tik met de karwats en trok vlug den riem door zijn zwaren met zil ver beslagen halsband. De Barzoi was beslist een lafaard, want hij sloop gluiperig weg, terwijl hij diep medelijden met zichzelf scheen te hebben. Welk een toestand voor de Konin gin van LostrasiaEen woedenden wolfshond in bedwang te moeten hou den, staande tegenover de vrouw, op wie haar man verliefd is. Ik geloof, dat ik uit louter zenuw achtigheid begon te lachen. In elk ge val weet ik, dat ik zei: .,Ik hoop, dat Uw hond niet ern stig gewond is, Madame?" ,Ik sprak nu Fransch. Ze antwoord de in dezelfde taal. „Ik vermoed van niet, Mevrouw. Hij is een aartslafaard. U gedroeg zich heel dapper en wat een prachtigen hond heeft U". Dus die houding nam ze aan en ze deed, alsof ze me niet herkende, doch me voor een van de gewone badgas ten van Gritna hield. Natuurlijk wist ze heel goed, wie ik was. Ik heb haar honderden malen gezien en ik voelde altijd, dat ze me met onbeschaamde Dagboekblaadjes 22 SEPT. Ik belde gisteren mijn vriend F rits op, die in Amsterdam woont. Wat ik met hem te bepraten had, doet et eigenlijk weinig toe, maar het is bekend, dat iedereen verzot is op het afluisteren van een anders te lefoongesprek, en daar ik er voor be taald word om mijn lezers aangenaam bezig te houden, zal ik van dat ge sprek wat vertellen. Ik zou Zondag naar Amsterdam gaan en wilde we ten of mijn vriend 's avonds vrij was voor een bridge. Nadat ik drie damesstemmen had gehoord, die mij alle met roerende be langstelling vroegen of ik met Amster dam wou spreken, drong een bleeke, kwijnende stem uit de andere wereld tot mij door. Het was de vrouw van mijn vriend. Nauwelijks had zij haar naam genoemd, of een mitrailleurvuur van gebel verscheurde mijn trommel vlies, gevolgd door een gesuis, als van tien ketels water, dat, hoe weldadig het na 't bellen ook aandeed, mij ver hinderde mijn gesprek aan te vangen. Na drie minuten echter verminderde het gesuis gelukkig tot halve kracht, al bleven kleine ontploffingen, ook in den loop van de volgende 3 minuten, niet uit. En nu had het volgende ge sprek plaats: Een je morgen vrij voor een bridge Waarom ben je blij voor Frits? Nee, je verstaat me niet! Wie verlaat je niet? Die verbinding is abominabel! Wie z'n kinderen zijn stapel? Ik zei dat ik morgen kom kaarten! Ik ken geen Oom Maarten. Op dezen opgewekten toon praatten wij de drie minuten vol, zonder dat ik er evenwel in slaagde, mij te doen verstaan. Maar nu lees ik het volgende opr zienbarende bericht in de krant: „De rijkstelegraafdienst is er in ge slaagd, het gesproken woord in een zoodanigen anderen vorm te brengen, dat dat voor een mede-luisteraar vol komen onverstaanbaar wordt". En nu weet ik niet of de vrouw van mijn vriend niet op mijn bezoek ge steld is, óf dat de rijkstelegraafdienst vandaag al haar interessante uitvin ding toepaste. Overigens lijkt de uit vinding mij allesbehalve nieuw zijnde ambtenaren, is de nieuwe rege ling als volgt: De jaarwedden van de burgemees ters worden verhoogd en weer gelijk gesteld met die van de secretarissen, met uitzondering van Middelburg en Vlissingen, waar de jaarwedden van de burgemeesters f500 hooger worden dan die van de secretarissen. De jaarwedden van de secretarissen blijven zoo goed als onveranderd. In gemeenten tot en met 800 inwoners wordt met f100 verhoogd, in de ge meenten Zierikzee, Goes, Terneuzen, blikken opnam. Bovendien liggen mjjn portretten overal in de winkels, en speciaal de gekleurde briefkaart, waar op ik een japon draag van rose, blauw en lila is heel bekend. Men heeft mij gezegd, dat deze als het ware wegvlo gen en veel beter verkocht werden, dan de afbeeldingen, waarop ik in mijn kroningsgewaad voorkom en van top tot teen behangen ben met juweelen. Ik liet me haar houding aanleunen, en weet nog niet waarom ik dit deed. Daar men niet verwachtte, dat ik ooit alleen zou uitgaan, hoorde ik daar dus niet te zijn, en was het mijn eigen schuld me in een eigenaardige posi tie te bevinden. Ik mocht het dus Ma dame Valona niet kwalijk nemen, als zij me niet verkoos te herkennen. Misschien handelde ze wel zoo om dat daardoor alles veel gemakkelijker gemaakt werd. Wellicht deed ze het ook uit verregaande brutaliteit: dat kan ik niet zeggen. ,Hij is vrij woest", zei ik op Sam- riem trok, omdat hij met alle geweld bro wijzend, die grommend aan den weer op den Barzoi wilde toespringen. Ik moet U mijn excuses aanbieden, mevrouw". Ik trachtte mijn stem zoo rustig mogelijk te «doen klinken. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1