N° 109 Maandag 15 September 1950 Ii7 Jaargang* Buitenland, Het meisje, dat met een Koning trouwde baud en Tuinbouw Sport. School en kerk. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESGIIE 1 COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant |||||||||j|| en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 j <- gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonné op Goesche Courant opgeven, ontvangen de tot October a.s. verschijnende nummers kosteloos. De Volkenbondsvergadering. Jhr. Beelaerts van Blokland aan het woord. Onze minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland heeft Vrijdag in de Volkenbondsver gadering een belangrijke rede gehou den, die, als steeds weer aller aan dacht had. De wereldoorlog heeft de noodzake lijkheid doen gevoelen van een orga niseering van de internationale samen werking, aldus de minister. De volken moeten niet meer in een eng nationa- len zin denken. Op geen enkel gebied is een ver andering van een dergelijke denkwijze zoo noodig als op economisch gebied. Juist in de jaren na den oorlog is overal de neiging tot protectionisme toegenomen en niets is schadelijker geweest aan de ontwikkeling van den jongen Volkenbond dan deze neiging. Minister Beelaerts herinnerde aan de pogingen die echter mislukten, ter verbeteringde wereldconferentie van 1927, de Parijsche conferentie, decon- ventie-Colijn voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden. Hierna wees minister Beelaerts er op, dat er ook op ontwapeningsgebied weinig reden tot tevredenheid bestaat, evenmin met betrekking tot de codi ficatie van het volkenrecht Onder luid applaus verklaarde mi nister Beelaerts, dat wij zoo niet kun nen voortgaan. Wij kunnen dat niet doen met betrekking tot den bouw van het nieuwe paleis, maar in nog veel sterker mate kunnen wij dezen gang van zaken niet voortzetten met be trekking tot het werk van den Vol kenbond zelf. Minister Beelaerts gaf overigens toe, dat het oorlogsgevaar in veel opzich ten verminderd is, door het Volken bondsverdrag, het Kellogg-pact, de verplichte arbitrage door het Interna tionaal gerechtshof in Den Haag, en door het inzicht van de geweldige ge volgen, die een oorlog met zich brengt. Doch zoolang er een chaos op econo misch gebied in de wereld blijft be staan, zal er oorlogsgevaar blijven. De minister dankte Briand voor zijn moedig initiatief en voor het feit, dat hij de kwestie van de nauwere aan eensluiting der Europeesche staten daar gebracht heeft, waar de kwestie besproken moet worden, n.l. in de Volkenbondsvergadering. Maar wat ook het resultaat zal zijn van de beraadslagingen hierover, men kan voorspellen, dat noch de Vol kenbond, noch een Europeesche fede- rale Unie zal kunnen slagen, indien de geest der volkeren niet in meer in ternationale richting wordt geleid. 50 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik vond de wijze, waarop ze dit laatste zei volstrekt niet hinderlijk, daar het niet op een hatelijken toon werd gezegd, zooals de Koningin-Moe der soms placht aan te nemen. „Wan neer je echter ouder bent, en wat meer van de wereld ziet, zul je tot de conclusie komen, dat ons leven toch inderdaad heel interessant kan zijn. Ik was even jong als jij, toen ik met Paul trouwde, en dol verliefd op een anderen man, zoodat je je wel kunt ■oorstellen, hoe ellendig ik me voel de. Ik nam me echter voor me er doorheen te slaan en zoo goed moge lijk mijn plicht te vervullen." „Je bent dan ook volkomen daarin geslaagd, Stephanie", kon ik niet na laten te zeggen. „Iedereen bewon dert je". „Mijn beste kind, ik stel heel veel belang in mijn leven", antwoordde ze. Een nationaal belang kan slechts als zoodanig beschouwd worden, als het in overeenstemming met het algemeen belang is. Na nog andere werkzaamheden der Volkenbondsvergadering te hebben be sproken, eindigde de minister met deze wijze woorden: Het Volkenbondsverdrag bevat een artikel, volgens hetwelk de Volken bondsvergadering van tijd tot tijd de Volkenbondsleden kan uitnoodigen over te gaan tot een nieuw onderzoek van verdragen, die niet meer kunnen toegepast worden en van internatio nale toestanden, waarvan handhaving den wereldvrede in gevaar kan bren gen. Men zou zich kunnen afvragen of wij op het oogenblik niet behoefte hebben aan een ander artikel, dat al dus zou luiden: „De Volkenbondsvergadering kan van tijd tot tijd de Volkenbondsleden uit noodigen, over te gaan tot een nieuw onderzoek van een nationalisme, dat niet meer toegepast kan worden en van economische opvattingen, waarvan de handhaving den wereldvrede ingi vaar kan brengen". Coöp. Suikerfabriek „Roosendaal" Resultaten van het afge- loopen jaar. Te Roosendaal is Vrijdag, onder voor zitterschap van den heer Jac. Vos Azn. de algemeene vergadering gehouden van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Roosendaal G.A., waarin rekening en verantwoording gedaan werd over het boekjaar 19291930 en verslag werd uitgebracht over den toestand der ver- eeniging. De heer G. Koenraadt bracht rap port uit omtrent de balans en verlïes- en winstrekening, die de vergadering goedkeurde. Tot plaatsvervangend lid der finan- cieele commissie werd benoemd de heer Guust de Schutter te Dinteloord. De vergadering ging er met op vier na algemeene stemmen mede accoord, het bestuur een crediet te verleenen van f 30.000 voor noodzakelijke verbe teringen der fabriek. In de rondvraag gingen stemmen op tegen de Ned. Spoorwegen, die wei gert de vrachttarieven voor het ver voer van bieten te verlagen. Overwo gen zal worden de bieten zooveel mo gelijk per schip te vervoeren. Aan het verslag ontleenen we de volgende cijfers: Geleverd zijn 152.044.785 K.G. bieten ten met een gemiddeld suikergehalte van 17.450/0. De grondprijs voor de in de campagne 19291930 geleverde beetwortelen van 14 0/0 suikergehalte, werd door het bestuur vastgesteld op f7,Voor elke 1/10 0/0 gehalte meer dan 14"/o werd die prijs met tien cent verhoogd. De premie bedroeg voorde op het terrein der fabriek geleverde bieten fl,50 per 1000 K.G. Voor de overige bieten, waarvan het te beta len gewicht aan de fabriek werd vast Ik verveel me nooit een oogenblik, en mag Paul graag lijden, terwijl ik mijn kinderen aanbid. Amuseer je, flirt een weinig met een paar van die knappe Lostrasianen, en toon Max dat je totaal niets om hem geeft. Dat is mijn raad, beste kind. Iedereen zegt, dat je op een wonderbaarlijke wijze de sympathie van het volk hebt ge wonnen. Nu, dat is al een groote troost. Vertoon je heel veel in het publiek. Dit neemt evenwel niet weg, dat er toch iets gedaan moet worden". Wat zou er dan op gevonden kun nen worden. ,Waf zou er dan op gevonden kun nen worden?" vroeg ik op eenigszïns geïrrïteerden toon. „Alles is verkeerd en het kan nooit meer goed gemaakt worden. Vanaf het begin al was het een scheeve toestand, Stephanie". „Natuurlijk heeft hij zich afschu welijk gedragen", gaf ze toe. „Het is bijna ongelooflijk." Ze keek me aan en glimlachte teeder tegen mij. „Hij is echter zulk een knappe, aantrekke lijke man, Meg, dat het mij meer dan de moeite waard toeljjkf hem uit de klauwen van dat schepsel te bevrij den". Ik probeerde minachtend te lachen, doch ik slaagde hierin niet 3I te goed. gesteld, f 1,per 1000 K.G. Aan ver goeding voor niet afgenomen pulp werd f 3,50 per 1000 K.G. bieten uitgekeerd. De onkosten volgens art. 21 der sta tuten bedroegen f23,90 per aandeel. De aanschaffingsprijs der verschil lende bezittingen bedraagt f3.752.588. Hiervan werd in 1929—1930 afgeschre ven f66.162, zoodat er dan in totaal is afgeschreven f 2.599.609, en de boek waarde der fabriek nog bedraagt f 1.152.978. Het reservefonds werd verhoogd met f 5000,dat daardoor gebracht werd op f372.658. VOETBAL. België—Holland België wint met 4—1 ruststand 11. Gisteren had te Brussel de interland wedstrijd fusschen het Belgische en het Nederlandsche elftal plaats in het nieuwe stadion, dat ongeveer 80.000 toeschouwers kan bevatten, ter eere van het 100-jarig Onafhankelijkheids- feest Van België. De stand met de rust was 11. De Belgen wisten de Hollanders met 41 te kloppen. LUCHTVAART. Kingsford Smith nog niet hersteld. De „Daily Herald" verneemt, dat de bekende aviateur Kingsford Smith het vliegen zal opgeven, wanneer zijn ge zondheid niet spoedig verbetert. De Oceaanvlieger verklaarde Donderdag tegenover een verslaggever, dat zijn geneesheer geweigerd heeft hemvoor- loopig verlof te geven om weer te vliegen. Smith heeft zijn voorgenomen solovlucht naar Australië opgegeven. Hij verklaarde verder niet zoo dwaas te zijn hef doktersadvies in den wind te slaan. Mocht zijn gezondheid niet volledig herstellen, dan zal hij nim mer meer een vliegtuig besturen. Tekort aan onderwijzers 7 Tenminstegeen liefhebbers. Voor de betrekking van onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Zuilen hebben zich slechts 2 solli citanten aangemeld, terwijl dat aantal 5 jaar geleden bij de stichting van de tweede openbare school meer dan 200 bedroeg. Temeer is dit verwonderlijk, daar Zuilen een gemeente is die bin nenkort 10.000 inwoners zal tellen en niet ongunstig is gelegen. Immers Zui len ligt onder den rook van Utrecht, is grootendeels aan deze aangebouwd, behoort tot de 2e salarisklasse, geeft door ligging uitstekend gelegenheid voor verdere studie en heeft boven dien modern ingerichte scholen. Doordat er ook na herhaalden op roep voor sollicitanten voor de be trekking van hoofd aan de openbare lagere school te Echten (gem. Lem mer) zich geen sollicitanten hebben aangemeld, terwijl ook voor de functie ,Je beweert toch zelf, dat hij een paar dagen geleden zei dat alles nu uit was?" ging zij voort. Je weet, waarom hij dat gezegd heeft", bracht ik bitter in het midden. Zijn moeder heeft met hem gespro ken en hem aangespoord het goed tus- schen ons te maken, dat blijkt maar al te duidelijk". ,Ik geef toe, dat het er heel veel op lijkt", zei ze. „Ik kan me voorstel len, hoe die stijve Augusta een derge lijk onderwerp heeft behandeld. Het kan ook echter waar zijn, dat Max genoeg van Valona heeft gekregen." Weer keek ze me glimlachend aan, Jk zeg je toch, dat hij nog den dag te voren bij haar was", viel ik haar in de rede. „Ik heb hem met mijn eigen oogen gezien". ,Hij kan bepaalde redenen hebben gehad om haar te bezoeken, mijn bes te", zei Stephanie wijsgeerig. „Mis schien heeft hij haar indertijd brieven geschreven en wilde hij die nu terug hebben. Een dergelijk schepsel heeft een groote macht over mannen, Meg. Ik heb verschillende knappe en ver standige mannen van mijn eigenland hooren beweren, dat zij een van de bekoorlijkste vrouwen van heel Euro pa is. Zeer waarschijnlijk heeft ze van tijdelijk hoofd geen liefhebbers zijn, is thans een tijdelijk hoofd aan genoemde school benoemd. Bij herhaalde Oproeping voor hoofd der openbare school te Nes meldden zich geen sollicitanten aan. Voor tij delijk hoofd meldden zich evenmin gegadigden aan. Middelburg Brandenburg- De vele branden, die den laatsten tijd in Middelburg hebben gewoed, zijn voor de Zeeuwen aanleiding ge weest hun hoofdplaats „Brandenburg" te noemen. Een der lezers van „de Tel." uit Amsterdam, verzond aan iemand te Middelburg een brief, dien hij adresseerde met den naam en daar onder: Brandenburg, Zeeland. De brief kwam terecht. De post heeft wel voor moeilijker opgaven gestaan. Koninginnefeesten te Nisse. Tractatie der kinderen en ver schillende kinderspelen. Woensdag j.l. was deze gemeente in een feestdos gehuld, om den 50sten verjaardag onzer geëerbiedigde Konin gin met de schoolkinderen van ver schillende scholen feestelijk te her denken. In den voormiddag begon de tractatie der schoolkinderen in de openbare school. Des namiddags wer den verschillende kinderspelen gehou den, o.a. zakloopen, koekhappen, ring en hindernisrijden met fietsen en stoel- tje-loopen. Dit feest werd door het muziekgezelschap „Ons Genoegen" op geluisterd. Tot slot werd des avonds met de "kinderen, die ieder een ver lichte lampioen droegen, met het mu ziekgezelschap voorop een wandeling door het dorp gemaakt. Doordat er dansmuziek werd gegeven, werd het feest door de grooteren, van en buiten de gemeente, tot middernacht zeer ge zellig met een kalm verloop voortgezet. Gemeenteraad van Ovezande. Bovengrondsche leiding enelec- trische straatverlichting. De gemeenteraad van Ovezande ver gaderde Vrijdag. Aanwezig waren alle leden, alsmede de heeren De Regt en Dijkstra als vertegenwoordigers van de P.Z.E.M., ter bespreking van de elec- trificatie. Na een duidelijke uiteenzet ting en toelichting der genoemde ver tegenwoordigers van de P.Z.E.M., werd met algemeene stemmen besloten in deze gemeente een bovengrondsche lei ding te laten aanleggen, alsmede de straatverlichting electrisch te maken. De begrooting van 1931 werd den raad aangeboden in ontvang en uitgaaf elk op f31.703,24. De onderwijzerswoning werd wederom voor 1 jaar verhuurd aan het Bestuur der Christelijke school te Ovezand. In verband met het aan schaffen van nieuwe leermiddelen voor de Christelijke school werdeene geldleening aangegaan. Ingevolge de Motor- en Rijwielwet werd de kom der gemeente vastgesteld zooals zij door Ged. Staten is aangegeven. In de begrooting van 1930 werd eene wij ziging aangebracht. dagboekblaadjes 15 SEPT. Men vraagt mij, wat ik denk van het conflict tusschen de Ra dio Controle Commissie en de V. A. R. A. Dit ter verontschuldiging, want ik zou het uit mezelf niet ge waagd hebben, u ermee lastig te vallen. Trouwens, laat ik u dadelijk zeggen, dat ik in radiokwesties volkomen neu traal ben, d.w.z. voor de A. V. R. O. opkom. Maar ik dwaal af. Mij bleef niets anders over, dan de betrokken par tijen over het geval te interviewen. Ziehier wat een S. D. A. P.-leider mij Max met weinig moeite aan zich kun nen binden, want hij is nog zoo jong. Hij is natuurlijk niet tegen haar lis ten opgewassen. Ik vermoed, dat niets haar er toe zal "kunnen bewegen hem op te geven. Wellicht is ze zelfs ver liefd op hem, want Max is een char meur, Het zal me niet verwonderen, of ze maakt scènes, werkt op zijn ge voel en bedreigt hem zelfs van tijd tot tijd. Zulke vrouwen lijken soms op duivelinnen, Meg. Vergeef me ech ter mijn langdradige ontboezemingen, kind". ,Ik wilde, dat ik-een weinig van je levenswijsheid had", riep ik ver drietig uit. „Je moet die trachten te krijgen, mijn beste. Ik hoop niet, dat je me kwalijk zult nemen als ik handelend wil optreden". ,Hoe zou je dat kunnen?" vroeg ik verbaasd. „Ik weet het niet precies, doch ik heb een vaag plan. Wees in elk ge val niet boos op me, als ik mijn oogen eens den kost geef. Ik zal het echter zeer Waardeeren als je zoolang ik hier ben, je hart bij me lucht en me ook later zult schrijven. Ik weet, dat het je goed zal doen. Er is niet ergers dan onaangename dingen zelf temoe- Natuurlijk dénken wij er niet over, onze redevoeringen tegen het vloot- plan-Deckers vooruit te geven. Wat zouden onze menschen er wel van denken, als ze hoorden, dat onze beste improvisaties door ons uit het hoofd geleerd worden en dat onze vurigste peroraties in een studeervertrek voor een spiegel worden ingestudeerd.Trou- wens, de commissie is óók snugger! De tirades, die door de censuur ge schrapt werden, zouden we toch zeker heel eenvoudig door goed-voor-de-mi- crofoon-geplaatste interruptors er tus schen laten gooien! Voor interrupties kan toch zeker niemand ons verant woordelijk stellen! Eu ten slotte, wie geeft de Commissie het recht, ach terdocht tegen ons te koesteren? Ver geet u niet: wij zijn algemeen! Het is minister Reymer zelf, die ons dien eere-naam gaf en ons om die reden een kwart van allen beschikbaren zendtijd toewees, ten koste van de niet-algemeene A. V. R. O., de ge vaarlijk sectarisch liberale Algemeene Vereeniging Radio Omroep: De regeeringspersoon, dien ik be zocht, zat met een zakdoek om zijn hoofd. Wie had dat gedacht, kreunde hij. Een politiekze hebben een politieken wat voor een!Te gen minister Deckers zijn zeEen schande, voor een ,/ilgemeenen om roep" Dat had meneer Reymer op 15 Mei moeten weten, en ze halen de Katholieke arbeiders ook nog over. Let u 's op, dat vlootontwerp is er nog niet!De partij van meneer Reymer valt in de Kamer heelemaal uit mekaarStank voor dank Je moet de kinderen maar grootbren gen Wilt u dien doek even onder de kraan houden?Algemeen 'n SchandaalOver speeltuinen, en Ons Huis, en vólkstuintjes dachten we, dat ze zouden omroepenDe Vlootwat halen ze in hun hoofdNee als we dat hadden kunnen voorzien Ik hoop, dat de lezer nu voldoende is ingelicht over de stemming in de .betrokken kringen". ten verwerken. Je kunt me volkomen vertrouwen, kindlief". „Het is heel vriendelijk van je", zei ik dankbaar. Het was precies, wat ik noodig had om dat vreeselïjke ge voel van eenzaamheid kwijt te raken. Er was iemand, die van alles op de hoogte was en me begreep. Terwijl ze me kuste, zei ze harte lijk: „Ik wil je oudere zuster zijn, Meg, en je mooie sprookjesdroomen mogen niet bedorven worden. We heb ben er nu echter vandaag genoeg over gesproken, vind ik. Ik kwam je fei telijk vertellen, dat ik Max gevraagd had met mij mee te gaan naar die hooge rots aan de grens, zoodat ik met mijn eenen voet in Moldavia kan staan en met den anderen in Lostra- sia. Het zal grappig zijn. Hij maakt er een heel uitstapje van. Wij zullen zorgen er tegen zonsondergang te zijn, en pïcnicken buiten. Ga nu maar wat rusten, doch maak dat je tegen vijf uur gereed bent. Trek je mooiste ja pon aan en doe een warmen mantel om, want waarschijnlijk zal het op den terugweg koud zijn. Vergeet niet, dat wanneer een vrouw gelukkig wil zijn, ze sentimenteel moet wezen, zon der dit echter te laten bemerken". - (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1