GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Het verbruik van vieesch Binnenland Kunst Sport. School en kerk. Uit de Pers. VAN DB VAN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 Het vleeschverbruik ter wereld neemt van jaar tot jaar toe. Niet alleen het ge zamenlijke verbruik, ook het verbruik per hoofd der bevolking. De stijging van het vleeschverbruik overtreft aanzienlijk de vermeerdering van het aantal menschen. De gezamenlijke hoeveelheid vieesch van allerlei soort, die in den internationa len handel wordt omgezet, werd voor de jaren 1909 tot 1913 op rond 1.500.000 ton geschat en is gemiddeld in de jaren 1924 en 1927 met 65 pet. of 2.500.000 ton toegenomen. Nu is de stijging van ck omzetten van vieesch in den wereldhan del niet van gelijke beteekenis als een even sterke stijging van het vleeschver bruik van de wereld, daar het laatste voor een groot deel is toe te schrijven aan de voortdurend meer en meer verbetejrd: transport- en conseiweeringsmogelijkhe den van het vieesch. Intusschen mag uit de bui teugje woon ste; ke stijging van de internationale vieesch- omzetten de conclusie worden getrokken dat ook het vleeschverbruik over de ge- heele wereld is toegenomen. Het verbruik van vieesch per hoofd der bevolking in de verschillende landen, is natuurlijk zeer verschillend, zoowel wat de hoeveelheid als wat de soorten vieesch betreft. Verreweg de grootste varkensvleesch eters zijn de Duitschers. Hier volgen eenige cijfers: Spanje: iedere bewoner gebruikt 17 K.G. vieesch per jaar, waarvan 47 pet, varkensvleesch, 29 pet. rund- en kalfs- vleesch en ruim 23 pet. schapenvleesch, Belgiëiedere bewoner gebruikt 32 K.G. vleesch per jaar, waarvan 56 pet. rund- en kalfsvleesch, 40 pet. varkens vleesch en slechts 3.13 pet. schapen vieesch. Duitschlandiedere bewoner gebruikt 51 K.G. vieesch per jaar, waarvan 62.1 pet. varkensvleesch, 36.1 pet. rund- en kalfsvleesch en 1 pet. schapenvleesch!. Frankrijk: Per jaar en per inwoner 53 K.G., 51 pet. run cl- en kalfsvleesch39 pet. varkensvleesch en 10 pet. schapen vleesch. Groot-Brittanniëiedere inwoner 59 K.G. vïeeseh per jaar, 53 pet. rund- en kalfsvleesch, 40 pet. varkensvleesch en ruim 3 pet. schapenvleesch. Vereenigde Staten: De Noord-Amen- kaan eet gemiddeld 64 K.G. vieesch per jaar, hiervan 56 pet. rund- of kalfs vleesch, 40.54 pet. varkensvleesch,, 3.34 pet. scbapenvleesch. De Argentijn is een geducht vieesch- eter. Gemiddeld gaan ieder jaar 150 K.G door zijirt keel. Bijna 85 pet. is rund- of kalfsvleesch, terwijl ruim 8 pet. schapen- In den wereldhandel in vieesch in de jaren 1924 tot 1927, was het ramdvleesdh het hoogst aan bod, 43.9 pet. van het totaal. In 1909 tot 1913 was het aandeel slechts 42.3 pet. Ook het aandeel van varkensvleesch is gestegen, eveneens ten koste van het ge bruik van schapenvleesch en de overige vJeeschs-oorten als gevogelte, wild en gei- tenvleesch. Een wonderdokter En een nijdige boer. In de „Prov. Gelderscbe en Nijmeeg- sche Courant", vinden wij het volgende: Een stevige boerenzoon uit de omgeving van Nijmegen voelde zich reeds lïenigen tijd niet wel. Om nu zijn vroegere blaken de gezondheid terug te krijgen zocht hij raad bij een kwakzalver. Deze stelde een nauwgezet onderzoek in en scheen den toestand donker in te zien, althans zijn gezicht betrok al meer en meer in gelijke mate steeg, de onrust bij den patiënt. En taa leste sprak <d< wonderdokter het hooge woord: zijn pa tiënt had kanker- Is het begrijpelijk dat het boertje met bezwaard gemoed huis waarts keerde en is het te verwonderen dat de openbaring van zijn kwaal, schrik en ontsteltenis bij de familie teweeg bracht Toch werd voor alle zekerheid nog eens de hulp ingeroepen van een w©rke- lijken dokter; die stelde eveneens eero on derzoek in, kwam ook tot een diaglnose en kon den man al gauiw gerust stellen: van kanker was geen sprake. Vreugde bij den patiënt, die tegelijkertijd den wonderdokter verwenschte voor den angst, weiken die hem had doen uitstaan. Tot zoover kan men zeggen, dat het geval een normaal verloop had. Onze landbouwer echter zon op w raak en in overleg met een drietal vrienden werd besloten den ©rsatz-esculaap uit te noodigen tot een onderhoiud, in e»en van de kleine, rustige cafétjes onzer* stlad'. Te Vlissingen heeft de eerste steenlegging plaats gehad voor het ziekenhuis „Befhesda". Deze steenlegging werd verricht door Mevr. Blum de Niet. Daar wachtten op het vastgestelde uur de vier stoere knapen, forsch van lijf en le den en met de beste voornemens bezield. Daar verscheen precies op tijd de wonden dokter, achter wien zich spoedig de café deur sloot. De geschiedenis leent zich nu niet verder voor preciese weergave. Slechts dit: het onderhoud had plaats en 'tdroeg n zeer geanimeerd karakter aan het eind verliet de wonderdokter strompe lend het rustige café. Hij heeft voorzeker al zijn kennis en vele medicamenten noo- dig gehad om de gevolgen van het geani meerd gesprek ongedaan te maken. Niet naar Amerika. Een waarschuwing aan land verhuizers. De directeur van het bureau der Ned. Ver. „Landverhuizing", gevestigd Bezui denhoutscheweg 97, Den Haag, schrijft het volgende: Pas ontvangen berichten uit de Ver Staten van Amerika noemen d© aldaar heerschende werkloosheid zóó ernstig en de kans op het vinden van Ioonend werk zóó uiterst gering, dat, voor dit jaar al thans, aan een ieder moet worden ontra den om naar dat land te emigreeren. Zij die voornemens zijn in de Ver. Staten een bestaan te zoeken, zullen hun vertrek ten minste moeten uitstellen tol het voorjaar van 1931. Zij zullen goed doen ook dan niet tot de afreis te' be sluiten vóórdat zij bij hoogergenoemdo vereeniging inlichtingen hebben ingewon nen of en, zoo ja, in hoeverre er verbe tering in den toestand is ingetreden. Thans keeren vele landgenooten teleur gesteld en verarmd uit de Ver. Staten terug. Een brutale inbraak. Vijf kantoren te Rotterdam doorzocht, vier brandkasten opengebroken. Woensdagnacht is in het kantoorpand Mercurius, aan de Boompjes no- 40 te Rotterdam, een echt ouderwetsche „kraak' gepleegd, waarbij de Inbrekers systema tisch te werk zijn gegaan, vijf kantoren hebben doorzicht, vier brandkasten heb ben geforceerd, tal van schrijf bureaux hebben geopend, vele kasten hebben door zocht, maar waarbij zij zich met een buit, die in waarde zeker ver beneden hun ver wachtingen is gebleven, tevreden 'hebben moeten stellen. Onder inbrekers geldt een vangst van ongeveer f 300, een fiets, ecnig© >apieren en een verguld zilveren medaille, jeinevens een paar sigaren, niet voor een honorarium dat evenredig is aan de vele moeite, welke men zich heeft getroost en aan het risico, dat men heeft geloopen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de inbrekers zich Dinsdagavond tegen den tijd, dat het kantoorpand zou worden gesloten, hebben verstopt in de kolen- kast van een momenteel leegstaand kan toorlokaal, dat gelijkvloers aan de voor- ijde is gelegen. Toen het pand verder geheel was verlaten, zijn zij aan den slag gegaan. In de keuken, welke niet was af gesloten, vonden zij een zakje met een groot aantal sleutels, waarmee zij de ver- jchillende kantoorlokalen konden binnen komen. Hun onderzoekingstocht beeft zich door het geheele pand uitgestrekt. Het eerste bezoek gold bet kantoor van de firma Binnenveld en Scheller, dat gelijk vloers aan de achterzijde van het pand is gevestigd. Hier hebben zij de brandkast opengewrongen, iaden van schrijf bureaux opengebroken, maar ondanks een mini- tieuze inspectie niets van hum gading kun nen vinden. Met enkele sigaren uit een van de schrijftafeltjes hebben zij zich tevreden moeten stellen, waarna zij naar de tweede verdieping zijn gegaan. Aan de achterzijde ligt daar het kantoor van de N.V. Julianaveem. Daar hebben zij een geldkistje opengebroken en een schrijfbu reau doorzocht. Deze arbeid leverde 60 cent op. Vervolgens zijn zij naar de voor zijde van het pand gegaan, waar een kan toor van de gist- en spiritusfabriek is gelegen. Dit kantoor is grondig doorzocht, maar zij hebben er geen succes gehad. Daarna zijn de inbrekers naar de derde verdieping gegaan, waar de kantoren van de firma Nübel en Co. en van de Hol land-Rijnlijin zijn gevestigd. In het eerst genoemde kantoor hebben zij van de brand kast bet slot uitgebroken. In de kast von den zij een ijzeren geldkistje, dat zij1 even eens hebben geforceerd. Uit dit geldkistje is een bedrag van ongeveer f300 gesto- stolen. In het kantoor van de Hollands Rijnlijn vonden zij twee brandkasten. De eerste hebben zij ter hoogte van het slot geforceerd, de andere hebben zij aan de bovenzijde opengebroken. In de eerste kast stond een ijzeren geldkistje, dat zij hebben opengebroken. Er zat evenwel niets van hun gading in. Uit de andere brandkast hebben zij een verguld zilveren medaille en enkele papieren gestolen. Daarna zijn zij weer naar beneden gegaan. Uit de gang hebben zij toen nog een riets meegenomen, waarna zij het pand hebben verIaten. De politie stelt een grondig 'on derzoek in. De Philips Fabrieken. Mededeelingen van den directeur. Een redacteur van „de Zakenwereld" heeft een vraaggesprek gehad met den heer Philips. Met hoeveel arbeiders hebt u te Eind hoven gewerkt? Is ontslag van arbeiders op groote schaal nog te wachten? Het antwoord luiddeHet hoogste aantal te Eindhoven was c.a. 23.000; op het oo'genblik hebben wij er c.a. 20.000 in dienst. Deze vermindering is in hoofd zaak toe te schrijven aan betere rationa- lisatie, betere inwerking van personeel, enz. enz. terwijl, voorzoo ver wij kunnen voorzien, nog alleen in die bedrijven ar beiders zullen worden ontslagen, die voor nieuwbouw en inrichting werkten, we lice langzamerhand hun voltooiing naderen. In werkingstelling van nieuwe machines, die groote besparing aan arbeidskrachten met zich meebrengen, zal natuurlijk van tijd tot tijd o0k aanleiding geven tot ontslag van werkkrachten, tenzij men deze kan in deden in andere groepen. Controle wegenbelasting. Streven naar een andere regeling Vanwege de Kon. Nederl, Automobiel- Club wordt gemeld: Reeds dikwijls weid van de zijidb van automobilisten aangedrongen' op een meer eenvoudige regeling van de controle der wegenbelasting. Uiteraard bleef ook de K.N.A.C. niet doof voor deze stemmen en heeft het harerzijds niet aan pogingen ontbroken in deze aangelegenheid d© zoo gew©nscht© verbetering te verkrijgen. In verschillende besprekingen met de belastingautoriteiten werd de invoering van een bewijs van betaalde wegenbelasting, aan te brengen fcegen den voorruit, bepleit, doch hoewei men gaarne wilde medewer ken om dein automobilist overlast te bespa ren, werd op grond van de wijze waarop deze belasting wordt geheven, toch ge meend, dat het verzoek voorloopig niet voor inwilliging vatbaar was. Bleek hieruit, dat het huidige stelsel voorshands nog wel zal blijven bestaan, zoo zoude toch ook onder het vigeer end© stelsel een vereenvoudiging mogelijk zijn, waardoor den autorijder al heel veel last en oponthoud zou worden bespaard. Hier bij wordt gedoeld op de methode zooials deze een tijdlang in Overijsel w©rd toege past, waarbij de controleerend© ambtenaar den automobilist bij eerste controle een bewijs uitreikt, dat, een dag geldig, den automobilist voor verdere controle op dien dag in deze directie vrijwaart. Na tuurlijk blijft de bevoegde ambtenaar ge rechtigd volledige controle uit te voeren, doch in normale gevallen kan met het toornen van het afgegeven controle-bewijs worden volstaan. Het behoeft geen betoog, dat een der gelijke rcg^hoig een stap in goede richting beteekende, temeer daar blijkbaar ook voeling werd gehouden met de aangr©n zende directies. Ook ov©r dez© npIosting had verschillende malen een uitvoerig on derhoud plaats, waarbij van de zijde dier belastingautoriteiten weliswaar bezwaren tegen het stelsel werden aangevoerd, doch overweging werd toegezegd. Een latere conferentie, waarin nogmaals "deze zaak werd besproken, leverde een negatief re sultaat, daar hernieuwde overweging niet tot algemeene uitvoering had kunnen do©n besluiten. Hoewel de gedane stappen niet met succes zijn bekroond, zal echter niet na gelaten worden om te blijven aandringen op de zoo vurig gewenschte vereenvoudi ging van de controle der wegenbelasting, in afwachting, dat 'het wellicht later mo gelijk zal blijken deze geheelje materie dusdanig te regelen, dat ook hier te land© geen bezwlaar meer bestaat tegen de invoe ring van de plakkaat op den voorruit, zoioals dit thans reeds in Engeland en Bel gië gebruikelijk is. Ruimf 15.000 nutteloos uitgegeven De directie van het electriciteitsbedrijf te Rotterdam deelt mede, dat in het jaar 1929 aldaar bijna 10.000 lampen in de straatlantaarns zijn vernield. Dit heeft d© gemeenschap ruim f 15.000 gekost. Er zijn verscheidene lantaarn palen, waarvan de lamp per jaar 10 tot 15 maal wordt vernield; er is er zelfs één welke 26 maal van een nieuwe lamp moest worden voorzien. Hoewel de daders zoo nu en dan door de politie worden betrapt, is het uit den aard der zaak onmogelijk te verwachten dat dergelijk vandalisme door de politie kan worden voorkomen. Hier ligt e©n taak voor ouders en onderwijzers om de be langstelling der jeugd op nuttiger bezig heid te richten. vroeg reeds bij den Westelijken ingang van de haven van Dover, waar zij ech ter niet meer vorderde. Zij zwom toen in Oostelijke richting, tot de vloed haar te pakken kreeg, die haar bij South Foreland aan wal zette. ZWEMMEN. Het Kanaal overgezwommen. In l6l!z uur. DeZuid-Afrikaansche zwemster Peg gy Duncan, die Dinsdagavond bij Kaap Gris Nez om 8.20 uur te water gegaan is, landde Woensdagmiddag te Soutb Foreland. Zij heeft het Kanaal dus in I6I/2 uur overgezwommen. De recordtijd voor dames is 14 uur 34 minuten, door de Amcrikaansche Gertrude Ederle. Mej. Duncan was Woensdagmorgen Dr. Willem Mengelberg. Naar Engeland. De „Daily Telegraph" meldt, dat dr. Willem Mengelberg thans benoemd is als vast dirigent van het Lon- densch Symphonie Orkest Hij zal niet alleen het meerendeel der con certen van dat orkest te Londen lei den, maar ook er mee in de verschil lende andere steden van Engeland, Schotland en Ierland optreden. Ons versnipperd onderwijs. De Vereen. Volksonderwijs schrijft in haar jaarverslag over 1929 o.a.: „Ook in 1929 was de arbeid van eiken dag vrijwel een dagelijksche strijd. Strijd tegen de versnippering der jeugd, strijd tegen de daardoor in talrijke deelen van ons land ko mende verlaging van het onderwijs- peil. Schooltjes met ruim 100 leer lingen worden gesplist in een drie tal kleinere tot schade van het on derwijs, tot schade van het éénheids- gevoel in ons volk. De splitsingswoede werkt door, niet alleen tusschen de „openbare" en „bijzondere" school jeugd, maar ook in de bijzondere scho len zelf. Naast of wellicht beter gezegd tegenover bijzondere scho len met 'n Gereformeerd bestuur, wor den Hervormde scholen gesticht en omgekeerd. Zoo wordt de opgroeiende jeugd, het Nederlandsche volk, dat over tien/twintig jaar de plaatsen van ons, ouderen, zal gaan innemen, steeds meer van elkaar vervreemd. Zoo wordt van onze natie gemaakt even veel volksstammen, als er kerkelijke overtuigingen in ons land bestaan". De luitenant-generaal. Aan den jongsten Parlements-film van D. Hans in de „Vrijheid" ontlee- nen we de volgende geestige ontboe zeming over de promotie van den heer Duymaer van Twist: ,Toen ik eenige maanden geleden er op wees, dat de generaal-majoor- titulair der infanterie buiten dienst Duymaer van Twist bij een schietwed strijd te Loosduïnen den Minister van Defensie pardoes onderste-boven ge schoten had, heb ik er aan toegevoegd, dat hij nu, wat mij betreft, luitenant- generaal kon worden. Ik wist trou wens dat het voor hem in het vet lag. Sinds hij in 1901 in de Kamer kwam, als eerste-luitenant, is hij voortdurend gepromoveerd en waarom zou hij nu eensklaps niet meer gepromoveerd worden. En: zoo heeft zich dan de wonderbaarlijke evolutie van luitenant tot luitenant- generaal voltrokken.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1