De Goesche Koninginnefeesten. Uit den Westhoek Stadsnieuws O P. z. E. M. Toen op laatsten Kermis-dag veel menschen in Goes waren om zich te vermaken, zei de P. Z. E. M.: „wacht usfloep..., uit''. Toen Woensdagavond veel lieden in Goes voornemens waren vroolijkheid te scheppen uit de Koninginnefeesten zei de P. Z- E. M.„Dan maar in 't donkerfloep uit'*. I oen de Gocsche feestgangers gis teren na het verdwijnen van de zon die er den geheelen dag niet geweest was, bij de Phïlips-zonnetjes eerst recht op dreef kwamen, zei de P. Z E. M.,,'t Zal niet gaanfloep uit". Het was niet aardig van de maat schappij, die ons gouden lichten be loofd heeft en allerlei gemakken, die ons het veilige vertrouwde gas de rug gen deed toekeeren, om aldus te spre ken en de stad, drie maal binnen vrij korten tijd, in het nachtelijk duister te zetten. 't Was niet aardig, en niemand vond het aardig. Zelfs amoureuse jong: paartjes niet, zelfs onze stedelijke gas commissie niet, hoewel er voor di laatste een reclame-hint van jewelste in zit. We hebben getracht een verklaring van de oorzaak van dit onaardig ge drag der P. Z. E. M. te vinden. Na tuurlijk, daar is men journalist voor Aanvankelijk hebben we die oorzaak in technische tekortkomingen gezocht, doch bij nader inzien hebben we de zen weg verlaten. Een maatschappij als de P. Z. E. M., bestuurd door hee- ren die in ons hoogste provinciaal college zitting hebben, mede beheerd door een aantal burgemeesters, die hun gemeenten al jaren technisch juist beheeren en leiden, kan aan techni sche fouten inzake de lichtvoorziening eener streek natuurlijk niet mank gaan. Aan allerlei geruchten en praatjes dat de P.Z.E.M. de kris en kras en wil lekeurig afgenomen stroom niet aan kon sleepen, dat de transformator-huisjes niet aan behoorlijke eischen zouden beantwoorden, dat de duisternis voor komen had kunnen worden indien een rechtstreeksche verbinding tusschende centrale en Goes tot stand was ge bracht, hebben we ons bij nader in zien dan ook maar niet gestoord. Dat zijn praatjes, en praatjes moet men laten voor wat ze zijn. Neen, de oorzaak schuilt niet in technische tekortkomingen, maar in de politiek, n.l. in de politieke constel latie van de hooge Pieten der P.Z.E.M. Het zal een ieder bekend zijn, dat er onder de P.Z.E.M.-beheerders mannen zijn die de kermis beminnen en ande ren die haar haten als de zonde, dat sommigen 365 dagen per jaar Konin ginnefeesten zouden willen hebben, en anderen zich op een Oranje-doek stor ten als een stier op een rooden lap. In die geaardheid zit 'm de kneep natuurlijk. Moet U maar eens over nadenken. Wat niet wegneemt dat de P.Z.E.M. in Goes en omgeving in de naaste toe komst zal heeten: „P(ret) Z(onder) E(lectrische) M(edewerking)", of „P(ech) Z(onder) E(enig) M(otief)''. verschillende verlichtingssterkten kon den worden ingeschakeld. Om zoo nauwkeurig mogelijk resultaten te ver krijgen, werden 106 waarnemingen ge daan op verschillende tijden en onder verschillende omstandigheden. Zoo ging men de invloed van de verlich ting op hef publiek na bij mooi en bij slecht weer, op dagen in het midden der week, op Zondagen en op feest dagen. De verkregen resultaten spre ken een duidelijke taal. Toen de verlichting van de in de meeste étalages gebruikelijke sterkte werd gebracht op het dubbele, steeg het aantal kijkers met 33%; bij een drievoudige verlichtingssterkte bedroeg dit aantal zelfs 73°/o. Merkwaardig waren ook de uitkom stenvan onderzoekingen met gekleurd licht in de étalage. Hierbij bleek, dat de aantrekkingskracht van gekleurd licht groofer is dan die van wit licht. Terwijl voor een étalage met wit licht, 3.64% der voorbijgangers bleef staan, trok dezelfde étalage in een passende kleurverlichting 10.4% van het pu bliek op de straat tot zich, welk per centage steeg tot 11.9%, toen in de étalage wisselende kleureffecten wer den toegepast. Het bleek tevens, dat de kleurwisseling, de beweging dus, ook de neiging tot koopen stimuleer de. Bij de stilstaande kleurverlichting in de étalage betraden 1.2% van de voorbijgangers tenslotte den winkel toen wisselende kleurverlichting werd toegepast, bedroeg dit aantal 2.15o/o, dus bijna het dubbele. Uit de hierboven gegeven voorbeel den blijkt wel duidelijk, van welk een groot belang de verlichting der éta lage uit een oogpunt van verkoopen vo -r den r sjenaar van een zaak kan De eerste avond; de P. Z. E. M. weigert: stemming; kin derzang, optocht en muziek: wat et heden te doen was. DE OPENING DER FEESTEN. En eindelijk dan heeft zich het feest ingezet met een vervaarlijk klokgelui. Er waren al dadelijk heel wat men schen op de been, en het grootste gedeelte onzer inwoners bleef ambu lant in afwachting van den rondrit van eere- en hoofd-comité. Deze vond te half acht plaats. Eigenlijk was dit wel wat vroeg, want het was nog vrij wel dag en de meeste buurtvereenigïn- gen hadden gehoopt op het bekende Goesche kwartiertje, dat ditmaal ech ter uitbleef. Zoodoende was de ver lichting nog niet overal aan. Voorafgegaan door een muziekkorps en gevolgd door slechts enkele feest gangers bezichtigden de comité's de versierde stad. Op den Oostsingel zorgde men, te hunner eere voor een Bengaalsche verlichting, die het uit stekend deed. Maar hier komen we op gevaarlijk terrein. We achten het n.l. niet ge- wenscht om een beschouwing te hou den over de versiering en verlichting der verschillende wijken. Want we hebben de overtuiging dat alle buurt vereenigingen naar het hoogste heb ben gestreefd bij de versiering van hun straten. Waar het resultaat niet zoo mooi was als elders, daar waren ook meestal minder gunstige omstan digheden; ook het omgekeerde was waar. We willen slechts enkele algemeene opmerkingen maken. Om te beginnen dit: het viel ons op dat de ouder- wetsche verlichting met vetpotjes over het algemeen mooier effecten geeft dan de electrische verlichting. Juist het trillende lichtbeeld heeft een bui tengewone bekoring. Het onbeweeglïj ke lichtbeeld is echter niet altijd fraai en vooral geschikt om effecten op grooten afstand te verkrijgen. Dan viel hef ons op, dat de meeste versierders over het algemeen bewust of onbewust nota hebben genomen van de critiek die ons blad ter gelegenheid van de feesten in 1923 meende te moe ten uitoefenen. Nergens vonden we tenminste die overlading welke in 1923 zeer veel voor kwam en niet aethetisch genoemd kon worden. Tenslotte moet ons van het hart, dat het ons meer aanbevelenswaardig lijkt een geheele wijk sober te versieren, dan alle versiering en verlichting te concentreeren op een enkel punt. Maar overigens niets dan goeds. De comité's zullen wel genoten hebben van den schoonen aanblik die onze stad bood; omgekeerd hebben vele feestgangers genoten van het aanhang sel van den stoet, de brik met hoog gehoede heeren als haringen in een ton, een verschijnsel dat eenigszins vreemd aandeed en Clinge Doorenbos onge twijfeld tot een nieuw lied op den hoogen hoed had kunnen inspireeren. Maar het electrisch licht, dat nogal eens beïnvloed schijnt te worden van demonen, die niet veel van Goesche feestvreugde moeten hebben (men den- ke aan de kermis), liet ons spoedig in den steek. De stad lag bijna geheel 't donker. Toen was het: leve de vetpotjes, die hierdoor een groote kans krijgen, weer in eere te worden her steld. De Egyptische duisternis vermocht echter de feestvreugde niet te verdrij- :n. Het concert op het Rimmelandplein vond voortgang alsof er niets gebeurd was, en trok veel luisteraars. En het bleef overal druk. Toen, later op den avond het licht weer aanfloepte werd het met hoera begroet en maakte het de stemming nog vroolijker. We moeten zeggen dat er voor den eersten avond een men vergeve ons de uitdrukking reuze stemming was. De meeste buurtvereenigingen trok ken en massa door door de straten en vormden hossende en zingende ben den. Ook zag men er in gepavoiseerde Janpleziers of in feestelijk versierde vrachtauto's. Opvallend waren de ve le mutsen en traveste's die aan Car naval deden denken. Tot laat in den nacht heeft de pret geduurd. Wanklanken hebben we niet kunnen ontdekken. Maar het eigenlijke begon eerst zijn. Een goed verlichte étalage is een van de beste reclame-middelen. Na het sluiten van den winkel gaat de verlichte étalage voort reclame tema ken; het heldere étalage vlak in de donkere straat dwingt tot stilstaan en kijken. Men late het licht in de éta lage ook in de late avonduren bran den om den voorbijganger te trekken; de kijkers van heden zijn misschien de koopers van morgen. Daarom licht, goed licht in de éta lages. Licht doet zien, zien doet koo pen en dus: Licht verkoopt. DONDERDAGMORGEN. Om acht uur klonk van den toren van hef Stadhuis muziek van een dub- bel-kwartet. Om half negen luidde de klok de voor den boeg zijnde feeste lijkheden in. Toen begon de opmarsch van de schoolkinderen naar de Groote Markt, 't Was geweldig aardig. Meer dan 1400 kinderen, allen feestelijk aan gekleed en gewapend met een oranje kleurig luchtballonnetje, attentie van de firma Van Nelle. Het was geen ge makkelijke taak, de beweeglijke jeugd op te stellen. En toen dit met eenige moeite was gelukt, liet een van de kinderen zijn ballonnetje los, dat sta tig opsteeg en verdween. Dat be schouwden de anderen als een teeken. In een oogwenk zwermden eenige hon derden ballonnen boven de Markt, zoodat dit nummer zichzelf en te vroeg aankondigde. Onder leiding van den heer W. 't Hooft en met medewerking van „Hosanna", voerden de kinderen een aantal zangnummers uit, welke muzikale prestatie door het talrijke publiek zeer werd toegejuicht. Daarna volgde de kleppermarsch, die keurig werd uitgevoerd. Ongetwijfeld was bur gemeester Hajenius de tolk van allen toen hij in een toespraak tot de kin deren den leider hulde bracht. Te 10.30 namen de WIJDINGSSAMENKOMSTEN een aanvang. In de Groote Kerk bleef geen plaats onbezet. De samenkomst werd geopend met Gezang 2 vers 1; daarna ging Ds. P. J. Steinz voor in gebed. De predikanten Steinz, Ds. J. Kastein en Ds. van der Vis voerden resp. het woord en gaven uiting aan de gevoelens die het Oranje-lievend volkgedeelte van diverse richting bij de herdenking van H. M.'s verjaar dag bezielen. De voorzitter van het hoofd-comité de heer Abeleven stelde voor in den vorm van een telegram onze Vorstin hulde te brengen. Zulks geschiedde. Het telegram luidde: „De Oranje-vereeniging te Goes, vol geestdrift haar drie-daagsch Oranje feest vierende, ter eere van den 50- sten verjaardag van Uwe Majesteit, geeft bij dezen namens de Oranje-lïe- vende bevolking van Goes uiting van hare groote verknochtheid aan het Oranjehuis; betuigt Uwe Majesteit haar eerbiedige hulde en spreekt den wensch uit, dat Uwer Majesteit's re geering onder Gods zegen nog lange jaren ten goede van ons Nederland- sche volk moge bestendigd blijven. ABELEVEN, Voorzitter." Het Zuid-Bevelandsch a Cappella- koor, onder leiding van den heer S. J. Tamminga, bracht verschillende zang nummers, op de bekende verdienste lijke wijze, ten gehoore. De samenkomst werd besloten met gebed, nadat door alle aanwezigen het Wilhelmus was gezongen. In de R.-K. Kerk heeft pastoor Dolle het woord gevoerd. Omstreeks één uur begonnen de deelnemers aan den AI.LEGORISCHEN OPTOCHT zich te verzamelen. Het duurde vrij lang voor de omvangrijke stoet, die tot ver op den Oostsingel reikte (en zoo men weet aan de Vogelzangsche weg het beginpunt had) opgesteld was. Vooraan reden de rijtuigen met auto riteiten; dan volgden de verschillende muziekvereenigingen en "daarbij sloot zich de stoet aan. Ook hier willen wij geen oordeel laten hooren over het afzonderlijke werk der deelnemers. We willen volstaan met de opmer king dat de optocht een fraaie geheel vormde en groote scharen kijkers trok, ondanks den motregen, die nu als kwelgeest ten tooneele verscheen. De optocht vond, dank zij de goede lei ding van orde-commissarissen en po litie, en de prettige houding van het publiek, zonder belangrijke stoornis sen plaats. Op het bordes van het Stadhuis sloe gen de Commissaris der Koningin Jhr. Quarles van Ufford en burgemeester Hajenius met hun dames en met en kele andere genoodigden den stoet ga de. Toen de rijtuigen van de optocht commissie voor het stadhuis reden, werd even halt gehouden. Namens het Oranje-comité werden mevr. Hajenius en mevr. Abeleven bloemen aange boden. De stoet vervolgde hierop weer zijn glorieuse ommetocht, bewonderd door duizenden toeschouwers, die de regen trotseerden. DE PRIJZEN. Op de hem eigen geestige wijze heeft de heer Abeleven te half zeven gister avond in het Schuttershof de meening van de jury voor den optocht kenbaar gemaakt en de prijzen uitgereikt. Er heerschte een alleraardigste stemming tijdens de prijsuitreiking. De jury kwam tot de volgende conclusies. Fraaiste wagen: le pr. no. 50 Zwem en badclub ,,'t Sas"; 2e pr. no. 20 Wa gen Bouwplan I met medaille voor beste verzorging; 3e pr. no. 23 Wa gen firma Jac. J. de Witte (fruitwagen) Aardigste wagen: le. pr. no. 12 Kin- derherst. en Vacantiekolonie; 2e pr. no. 47 Wagen van den heer J. A. de Witte (kleine fruitwagen); 3e pr. no, 9a Wagen Chr. Geheel-Ont. vereenï- giig. Groepen: le pr. no. 7 groep meis jes van de H.B.S. met de prijs voor de best georganiseerde groep; 2e pr. no. 27 Gymnastiekver. Volharding; 3p pr. no. 39 Damesgymnastiekver. „S. S. S." te Kloetinge; 4e pr. no. 9 Drie Indianen. Eenlingen: Extra B le pr. Zoeten Inval, v. Melle; 2e pr. no. 51 Cowboys (twee personen); 3e pr. no. 37 Jongeh. Den Herder; 4e pr. no. 17 Twee Vo- lendammers; Extra A 5e pr. Driewie ler (Siepman). DONDERDAGAVOND. Gisteravond hebben de regen en de P.Z.E.M. gezamenlijk getracht de feest stemming te ondermijnen. De regen door van een mot- in een plasregen over te gaan, de P.Z.E.M. door een groot gedeelte der stad wederom eeni- gen tijd in het donker te zetten. Beide spelbrekers hebben geen volledig suc ces geoogst, omdat een Goesche feest vierder nu eenmaal feest viert als hij zich dat heeft voorgesteld, en omdat.... er nog kaarsen en gaslicht in de stad aanwezig zijn. De menschen van bui ten zijn door den regen -f- P.Z.E.M. wellicht verjaagd.... de Goesenaren stonden pal. De firma Polderman, die zich des middags reeds zoo verdienstelijk had gemaakt, gaf in den vooravond radio- muziek op de Markt. Later speelde op het Marktplein, met tusschenpoozen, een onzer stedelijke muziekkorpsen. Ook op het Rimmelandplein deed een dier korpsen zich hooren. Het mu ziekgezelschap van 's Heer Arends- kerke dat op de Beestenmarkt stelling had genomen, moest ten gevolge van den regen weldra retireeren en vond een onderdak in de garage van den heer Krijger, waar de uitvoering werd voortgezet. De uitvoering van het muziekgezel schap van Kattendijke op een schip in de havenkom, trok zeer veel belang stellenden tot het licht uitging. Toen verdwenen de menschen, en, naar we meenen, ook de muziek. In de stad bleef het echter druk. Er werd gehost, gedanst en gezongen, terwijl de regen in stroomen neerviel. Bijzonder gezellig was het in het Schuttershof. Het tuinfeest kon na tuurlijk niet doorgaan, maar men had nu inderhaast ook de schouwburgzaal tot danszaal gemetamorphoseerd. In beide zalen was het een dolle boel. Er waren twee goede bands; er waren jeugd en vroolijkheid. Zelden zagen we in Goes een avond als deze: een feest zonder één enkele wanklank. En we hebben ons overtuigd, dat er niet al tijd alcohol noodig is om in „stemming" te raken; deze avond werd voorname lijk gevierd in de populairste kleur de zer dagen: Oranje, ranja! Ook in de „Prins van Oranje" werd gezellig gedanst De avond werd daar opgeluisterd door een conferencier,d ie bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. En zoo is deze verregende en ver duisterde avond toch nog voor velen een avond bij uitnemendheid geworden In de verschillende café's heeft de feeststemming eveneens tot een laat uur voortgeduurd. Toen de nieuwe dag reeds eenige uren versleten was, klon ken de feestliederen nog door de luchten. Regen en P.Z.E.M. zijn er niet in geslaagd het feest van gisteren in het water te doen vallen. VRIJDAGOCHTEND. Weer luidden vanmorgen de klok ken over de feestvierende stad. Deze ochtend was geheel bestemd voor de kinderen, die omstreeks half tien door de stad marcheerden, echter niet naar Klein Frankrijk". In verband met de weersomstandig heden was besloten de kinderen in de scholen te onthalen. De bestuursleden van het Oranje-comité hebben in den loop van den morgen acht scholen be zocht, waar zij zich konden overtui gen, dat de jeugd zich overal uitste kend amuseerde, mede dank zij de prachtige medewerking der onderwij- HEDENMIDDAG. Te 2 uur vanmiddag was de stad weer vol muziek. Het centrum der be langstelling was het Marktplein, dat den geheelen dag reeds met touwen was afgezet, zooats dat te doen ge bruikelijk is als er paarden worden voorgeleid en gekeurd. Vandaag be vonden zich tusschen de touwen ech ter geen paarden, maar turnsters en turners, die op de Markt arriveerden na een glorieuzen intocht in Goes te hebben gemaakt. De demonstraties van de gymnastiekmenschen vielen zeer in den smaak en oogstten terecht meer malen succes. Ook de korfbal-demon stratie „deed" het goed. Terwijl ons blad op de pers gaat, duurt een en ander nog voort. Verwacht wordt dat deze laatste avond der Koninginnefeesten (we ko men er in ons volgend nummer na der op terug) tevens het hoogtepunt zal vormen. Tenminste als men nog over een hoogtepunt mag spreken. Dank telegram. De heer Abeleven ontving heden het navolgend telegram ■JH-M. de Koningin draagt mij op dank te zeggen voor huldebetuiging en wan- schen. Van Kesteren, adjudant." Ommegang. De muzikale wandeling die tandarts v. d. Velde voorgenomen had gisteravond te organiseeren heeft wegens het slechte weer geen doorgang kunnen vinden. Bij goed weer wordt de wandeling thans he denavond gehouden, en wel na afloop van het vuurwerk. Vertrek van üe Groote Kade. Protest. Tegen de duisternis. Aan den Commissaris der Koningin in Zeeland te Middelburg is heden het na- 'olgend telegram verzonden: .^Gisteravond vanaf 8 uur 20 minuten tot 10 uur 40 minuten belangrijk deel van Goes, w.o. de Groote Markt weder om stroomloos geweest, tot groote schade en ongerief van vele ingezetenen. Goes, 12 Sept. Burgemeester van Goes, HAJENIUS. Naar we vernemen hebben tal van van buurtvereenigingen en particulieren be sloten protest aan te teekenen tegen de prijzen die de P.Z.E.M. voor de verlich ting tijdens de Koninginnefeesten zal be. rekenen. Statuten-wijziging. Met de Staatscourant van 9 Sept. zijn verzonden afdrukken van de Statuten be treffende de Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zee land, alhier gevestigd. (Wijz. in de Sta tuten). Verplaatsingen. Mej. J. Snoodijk, rijksklerk der direc te belastingen, tijdelijk werkzaam bij de registratie, is met ingang van 16 Sept. a.s. overgeplaatst naar Leiden. Mej. Hijman, werkzaam ter inspectie van de directe belastingen te Hansweert is met ingang van denzelfden datum over geplaatst naar Goes. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot inspecteur der Maatschappij tot in cul- tuurhrenging van den Wierjngermeerpol- der, de heer A. Minderhoud, oud-leerling van de Rijkslandbouw-Winterschool al hier. thans directeur der N.V. Grondve|>. beterings en Ontginningsmaatschappij te Hoogeveen. De heer Minderhoud is reeds sedert eenige weken in zijn nieuwe functie werk- Benoemd tot opzichter bij de gemeente werken te Zierikzee de heer M. P. Ver- jaal te Dreischor en tot dagelijksch op zichter bij de Domeinen te Temeuzen de heer H. B. Dootjes te Goes, beiden oud- leerlingen van het Zeeuwsch Technisch, Instituut. Bij beschikking van den minister van binncnlandsche zaken en landbouw is voor het tijdvak van 1 October 1930 tot 1 Oc tober 1931 wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouw-winterschool al hier de heer E. Visscher te Middelburg. Kantongerecht. Dé kantonrechter heeft veroordeeld wegens overtreding: Plet als schipper een rijkakanaal beva rende geen reglement aan boord hebben: A. J. V. te Rotterdam. Te Koudekerke harder rijden dan 20 K-M- per uur, met auto rijden zonder dat deze is voorzien van minstens twee goed werkende remmen, en met auto de veilig heid van het verkeer in gevaar brengen; P. T. te Goes f5 of 5 d„ f40 of 15 dL,i f25 of 10 d.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2