Uit den Westhoek. Stadsnieuws Goes gaat feest vieren We willen de wijze waarop Goes iden 50sten jaardag der Koningin gaat vie ren niet voorloopen, maartoch moeten we alvast constateeren„Dat wordt goed, enwat loopt de zaak mooi". Bewaarheid is de meening van oude Goesenaren dat Goes moeilijk voor een feest in gang te brengen is, maar die gang een vlot gangetje blijkt als ie er een keer is. Met velen, die van de voorbereidingen van dezen Ko ninginnedag van dichtbij getuigen wa ren, hebben we wel eens een zwaar hoofd gehad in het succes van het werk der voorbereiders. Het enthou siasme van Goes liet n.l. heel lang op zich wachten. Maardat enthousiasme is nu aanwezig. En goed ook. Alle voortee kenen dat Goes enkele dagen in het teeken van pure feestvreugde zal staan kunnen worden opgemerkt. Het en thousiasme heeft aanstekelijk ge werkt Hoewel de meeste Bevelandsche dor pen hun eigen Koninginnefeest reeds achter den rug hebben, mag verwacht worden dat de Bevelanders bij de Goesche feesten aanwezig zullen zijn. Want Goes is immers het centrum van Zuid-Beveland! En wat zou Goes en een Goesch feest zonder de men- schen van buiten zijn? Onzen lezers van buiten wekken we hierbij, wellicht ten overvloede, tot bijwoning van de Goesche Oranje-feesten op. Stemming is er, een mooi program ma is er, ende Spoorwegen heb ben gezorgd dat de bezoekers van el ders laat in den avond nog naar huis kunnen. 12 Sept. n.l. zal de avondsneltrein van 11.25 (in de spoorwegtaai van 23.25) niet zooals gewoonlijk linea- recta naar Middelburg rijden, doch stoppen in 's Heer Arendskerke, Noord- Kraaïjert en Arnemuidèn. Te 23.30 ver trekt Vrijdag een extra-trein in de richting Roosendaal. Deze zal stoppen in Kapelle, Vlake, Kruiningen, Krab- bendijke, Rilland-Bath, Woensdrecht, Bergen op Zoom en Roosendaal. Wat de reisgelegenheid betreft: de Bevelanders behoeven geen enkel num mer van het mooie Goesche program ma te missen. De belangstelling daarvoor bleek zoo groot, dat verhuisd moest worden van de Dorpsstraat naar den Kanaaldijk aangezien de paardentractie niet naar behooren kon plaats vinden. Vervol gens nog uitvoeringen door de beide zangvereenigingen „De Lofstem" en „Luctor et Emergo", waarna een licht- stoet geformeerd werd, die hoewel de geringe deelname toch nog aardig was. Vooral de trouwpartij, uitgebeeld door het kinderkoor van de zangvereeniging „Luctor et Emergo", het vliegmachien „de kleine avïateur", etc., waren aar dige groepen. Kosten en moeite zijn niet gespaard om het geheel zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. Tot slot een brandbluschdemonstratie met het afsteken van vreugdevuur, in verband met hef 100-jarig bestaan van de We- meldingsche brandweer. Concessies ingetrokken. Daar de betrokken ondernemers haar diensten hebben gestaakt hebben Ged. Staten besloten in te trekken haar besluit, waarbij aan J. de Muijnck te Borssele vergunning werd verleend tot het in werking brengen van een auto busdienst van Borssele over 's Hee renhoe!., Nieuwdorp en Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg, en omge keerd (op Woensdagen); en eveneens hun besluit, waarbij aan L. van Liere te Kloetinge vergunning werd verleend tot het in werking houden van een dagelijkschen autobusdienst van Goes over 's Heer Arendskerke en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg, en omgekeerd. 25 jaren raadslid. De heer Bruinooge ge huldigd. Vrijdag 3 September, was het 25 ja ren geleden, dat de heer J. Bruinooge voor het eerst zitting nam als lid van den raad van Borssele en sinds dien tijd is hij onafgebroken raadslid ge weest, terwijl hij van 1911 af wethou der was. Dit jubileum wilde de bur gerij niet onopgemerkt laten passee- ren. 's Namiddags is in een buitenge wone vergadering van den raad in te genwoordigheid van familieleden en vele genoodigden de heer Bruinooge op waardige wijze gehuldigd. De bur gemeester sprak hem op hartelijke wijze toe. Hij wees er o.a. op, hoe hij steeds naar zijn beste weten de be langen der gemeente heeft gediend en dat hij steeds heeft getoond een rond borstige, dus een echte Zeeuw te zijn, daarbij den wensch uitsprekend, dat hij nog langen tijd, ook als raadslid, het belang der gemeente zal mogen fcr'->n-f!<'rn U-mm van den raad bood hij daarop den jubilaris een bloemstuk aan. Ook de gemeente ambtenaren offreerden hem een bloemstuk, terwijl hem van de bur gerij door een commissie een stoel werd ten geschenke aangeboden. De heer Bruinooge dankte voor de ge schenken en de tot hem gesproken woorden en daarna bleven allen nog eenigen tijd in het raadhuis bijeen onder het genot van een glas wijn, terwijl zoo nu en dan gezamenlijk een vroolijk lied werd gezongen. Des avonds bracht het fanfarekorps „Oefe ning Kweekt Kunst" den jubilaris aan zijn woning een serenade Gemeenteraad van Middelburg. Voorstellen aan den raad. B. en W. van Middelburg stellen den raad voor aan de AlgemeeneWo- ningbouwvereenïging een renteloos voorschot van f 1122 te verstrekken, zijnde het exploitatie-tekort over het boekjaar 19291930. De beide vorige jaren was het tekort f1788 en f2254. Verder werd voorgesteld de gemeen te garant te doen zijn voor een door de Godshuizen met de Rijksverzeke ringsbank aan te gane leening van f 118.000 tegen een rente van 4 elf zestiende pet. De commissie van fi nanciën wijst er op, dat hier feitelijk de kwestie is, dat een bouwcrediet van f 106.000 met niet minder dan f 118.000 is overschreden zonder dat de raad er in gekend is. B. en W. zeggen, dat het bestuur der Godshuizen voor het doen van uitgaven alleen toestemming noodig heeft van Ged. Staten, en dat het hier alleen gaat om de vraag, of de gemeente garant wil zijn. In het niet garant zijn zit alleen de consequentie, dat het bestuur duurder zal moeten leenen, wat ook voor de gemeente na deel beteekent, omdat zij het tekort op de gasthuis-exploitatie toch moet betalen. Nog wordt voorgesteld, ingaande 1930, aan de gemeentewerklieden een minimum aantal van 12 werkdagen verlof toe te kennen. De waterleiding op Schouwen en Duiveland. Verplichte aansluiting volgens den minister onmisbaar. Op de volgende vragen van den heer Kersten Is den minister bekend, dat bij een deel der bevolking van Schouwen- Duiveland ernstig bezwaar bestaat te gen de verplichte aansluiting aan de waterleiding, wijl hun woningen van goede regenbakken zijn voorzien? Is den minister bekend, dat de wa terleidingmaatschappij in de maand Juli reeds de kosten voor levering van water in de maanden Juli, Augus tus en September invorderde, met be dreiging van fl,kosten, indien bin nen 30 dagen na uitreiking niet was voldaan? Is de minister bereid, den dwang tot aansluiting op te heffen voor be staande woningen, als in Zuid-Beve land? Kan de minister zijn invloed doen gelden, dat geen vooruitbetaling ge vorderd wordt? Heeft de minister van arbeid, han del en nijverheid geantwoord: De vier vragen worden ontkennend beantwoord. Wat de derde vraag be treft, wordt hieraan het volgende toe gevoegd. Blijkens de ervaring geeft een drinkwaterleiding onschatbare vooir deelen voor hygiëne en bedrijf; het inzicht daarin wordt dikwijls eerst la ter het deel van velen, die zich aan vankelijk verzetten. Zonder redelijke rentabiliteit, gegrond op de daarvoor noodige aansluitingen, kan een drink waterleiding niet tot stand komen. Ver plichte aansluiting is daarvoor onmis baar. De gemeenten van Schouwen en Duiveland hebben de keuze gehad tus- schen verplichting tot aansluiting en garantie van een zekere opbrengst. Zij hebben alle de verplichting gekozen, waarvan ontheffing mogelijk is voor bestaande woningen binnen zekeren af stand van een hoofdbuis, indien die woningen een ander deugdelijk mid del voor drinkwatervoorziening heb ben. Regenbakken, zelfs wat men pleegt te noemen goede regenbakken, kun nen in den regel niet als deugdelijk middel voor drinkwatervoorziening worden beschouwd. Aan de ontkennende beantwoording van de vierde vraag wordt toegevoegd, dat de regeling van de betaling door de afnemers een zaak van intern be heer is, die bij voorkeur aan het be stuur moet worden overgelaten. Vooruitbetaling is overigens drinkwaterleidingen gebruikelijk. Koninginnedag te Yerseke. Vechtendemonstraties tegen den burgemeestereen groote politie-macht op de been. Yerseke, dat zich in menig opzicht van de ardet-p BeveGndsrhe do<-pen bij- onderscheidt we schreven er des tijds een „Westhoek" over vormt tegenover de buitenwereld, vooral als er iets aan 't handje is, een gesloten eenheid, waarvan men moeilijk wat te weten kan komen. Ook de nieuwsblad- correspondenten ter plaatse gaan schuil achter die eenheid, en nooit of te nimmer zullen ze uit eigen beweging hun redactie inlichten over voorval len, die het dorp in opspraak kunnen brengen. In het bericht van onzen Yersekschen correspondent omtrent de viering van den Koninginne-dag treft men dan ook geen enkele aanwijzing dat die dag niet absoluut in pais en vree verloopen zou zijn. Om het zacht uit te drukken: onze correspondent heeft de viering wat al te blijmoedig gezien, want Vrijdag j.l. zijn er in Yerseke tal van ongeregeld heden voorgevallen van zóó ernstigen aard, dat wij ze niet verzwijgen mo gen. De burgemeester van Yerseke had besloten om op Koninginne-dag geen dansvergunningen te verleenen. Dit heeft in Yerseke, waar men, als in alle Bevelandsche dorpen, geen feest zonder dans kan voorstellen, bij velen ontstemming gewekt, welke ontstem ming tot uiting kwam in enkele be dreigingen aan het adres van het hoofd der gemeente. Als voorzorgs maatregel was Vrijdag in het dorp een groote politie-macht aanwezig, o.a. een aantal marechaussees. Vrijdag avond toen de burgemeester in het gezelschap van enkele politiemannen zich tusschen de feestende menigte bewoog, kwam hij met enkele dorpe lingen in botsing. Van weerskanten vielen klappen. Gelukkig hebben de politiemannen niet van hun wapen ge bruik gemaakt. Hadden zij dit wel ge daan, dan zou het leed niet te over zien zijn geweest, want naar ons ter oore kwam, waren ook een aantal in woners van Yerseke met revolvers ge wapend. Later op den avond heeft een me nigte ruiten ingeworpen bij den heer Otte en bij enkele rechtsche raads leden. Nog weer later is de burgemeester opnieuw achtervolgd en heeft hij zich door verwijdering van den openbaren weg voor de verontwaardiging en de woede van een aantal dorpelingen in veiligheid moeten brengen. Yerseke is al meermalen een moei lijk te besturen dorp gebleken. Als het hoofd der gemeente tegen de psyche van het volk ingaat, pleegt het anders zoo rustige dorp geheel van streek te geraken. PROVINCIALE SNIPPERS. Ds. M. Hofman te Krabbendijke heeft bedankt voor het beroep naar Mïddelharnis. Het Departement tot Nut van 't Algemeen te Wofphaartsdijk heeft op 4, 5 en 6 Sept. in het gebouw T.A.V.E.N.U. een tentoonstelling ge houden van fruit, groenten en bloe men. De uitslag van de expositie is als volgt: lepr. fruitinzending J. A. Koert 2e pr. idem K. v. d. Slikke; le pr. verpakte appels J. A. Koert, 2e pr. idem K. v. d. Slikke; le pr. verpakte peren K. v. d. Slikke, 2e pr. idem J. A. Koert; le pr. luxe verpakking D. Zandee; le pr. fruitmand J. A. Koert; le pr. mooiste stand bloemen A. Abra. hamse; le pr. potplanten Mej. K. v. Strien; 2e pr. idem Mej. L. Note- boom; 3e pr. idem Mej. v. I waarden— den Engelsman; le pr. bouquetten M. de Vos; 2e pr. idem Mevr. A. Koert; 3e pr. idem Mej. M. Lindenbergh; le pr. bloemenmanden Mej. C. Vis ser; 2e pr. idem Mevr. J. Koert; 3e pr. idem dames de Regt; 4e pr. idem Mej. M. Dronkers; le pr. mooiste stand groenten D. Kloosterman Mz.; 2e pr. idem J. Koert; mooiste inzen ding cactussen Dr. A. Geill. Thans is het rapport van de Kon. Ned. Brandweervereeniging in zake de reorganisatie van de Mïddel- burgsche brandweer door B. en W. van Middelburg publiek gemaakt. Blij kens het rapport zal het noodig zijn nieuwe waterleidingbuizen door een groot gedeelte der stad te leggen. De commissie adviseert voorts tot aan schaffing van twee autospuiten, van een ladder van pl.m. 18 M. lengte op auto-chassis, en tot instelling van een centralen brandweerpost. Het rapport bevat verder aanwijzingen omtrent een alarmeer-inrichting en omtrent de per- soneelformatie van het brandweer corps. Het corps dient volgens het rapport te worden gevormd uit een vrijwillige brandweer en uit een kleine beroepskern. Door onbekende oorzaak geraak te Zondagmiddag de hooi- en stroo- berg van den landbouwer Iz. opT H. te Kapelle in brand. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen. De verbrande voorraad was niet verzekerd. Zaterdagavond speelde de voet- balvceeniging V.D.O. I te Kapelle tegen H.V.V. I en II gecombineerd van Hansweert. De uitslag was 2—1 in het voordeel van H.V.V. In Yerseke is het feest ter eere van den 50sten jaardag van de Ko ningin uitnemend geslaagd. Te half tien hield Ds. Kamsteeg in de Ned Herv. de feestrede. De versiering was slechts matig. De kinderen der diver se scholen werden getracteerd en hun zal een foto van 't Koninklijk gezin als aandenken worden geschonken. De rïngrijderïj en het daarop gevolgde stoeltjesrijden lokten reusachtig veel belangstelling naar den Burenpolder. Voorts zijn diverse kinderspelen ge houden. 's Avonds organiseerden de schoolkinderen een verlichten stoet. De firma van der Peijl zorgde voor goede muziek, die zeer op prijs werd gesteld, 's Avonds zongen de zangge zelschappen om beurten. „Mozart" ont haalde ten slotte de feestvierenden op een concert. Uit Yerseke meldt men ons dat Zaterdag twee zwemmers, begeleid door een roeiboot, getracht hebben van den Thoolschen dijk (het Veer huis) den Zui3-Bevelandschen wal zwemmend te bereiken. De één moest na 3 kwartier opgeven, terwijl de heer A. J. Vette er in slaagde na 3 uur bij den Breedschen dijk aan wal te stap pen. Ds. van Strien te Veere, heeft bedankt voor het beroep naar Yer seke. Tot de Zeevaartschool te VTissingn is ter opleiding voor de Java China -I a pa ti lij li toegelaten 11. de Koene te Brunisse vroeger te Kloetinge -Zaterdagmiddag had bij het in aai bouw zijnde Christelijk Ziekenhu s Bethesda aan de Kerkhoflaan te Vlissingen eeni ndiukwekkende plechtigheid plaats name lijk het inmetselen in den voorgevel van een gedenksteen door mevrouw E. Blum de Niet uit Aagtekerke. Een zeer groot aantal belangstellenden woonde deze plechtigheid bij De verbinding over het veer Veere Kamperland geeft sedert 1 teptember eent- belangrijke verbe ering ondeigaan door et daar heen overbrengtn van de booi ,-Zuidvliet' die tot voor korten tijd vom op hef veer KortgeneVVolphaarlsdijk zulks na grondige verbeteriug van de in richting van die boot. Tot kapitein bij den Provincialen stoombootdienst op de Oosterschelde it met ingang van I November benoemd di heer .1. Verdoorn, thans stuurman bij den dienst op de Wester.-chelde zulks in de s van den heer J Krebo, aan wien met ingang van dien datum met het oog op het bereiken van den pensioengerech tigden leeftijd op verzoek eirvol outslag verleend. Zaterdag heeft Notaris Matthijsti Wissenkerke voor de Erven van M'de Regt van der Mocre verkocht: een woonhuis schuur en erf, groot. 1 61 gemerkt A. 76, De hoogste iuschrijvei was de heer J A Markusse te Wissenkerki voor f 19UÜKooper dezelfde voor f 2145plus gewone onkosten. In Rilland en in Bath is Zaterdag het Koninginnefeest gevierd. In den voormiddag werden de school kinderen te Bath onthaald. In den namiddag werd een optocht inei de schoolkinderen met het muziekgezel schap „Rillandia» gehouden en werd op de weide van den heer M. Goense hel feest voortgezet Hier bij waren tegen oordig de Burgemeester eu de beide Weihouders. Een lich'stoet met muziek sloot het feest. Vergadering- Oranjevereeniging. Aanbieding van een vaandel; nadere bijzonderheden over de feesten; gezellige dagen in zicht. In het Schuttershof vergaderde Vrij dagavond onder leiding van den heer J. A. H. Abelevem, de oranje-vereeniging. De voorzitter roemde in zijn opeitings- ■oord dé prettige voorbereiding van de werkzaamheden. Moge dit een profetie zijn van. een gezellig feest. Spr- is zeer dankbaar voor het ver trouwen, dat hem vorig jaar is geschon ken door hem te benoemen tot voorzit ter van het oranje-comité. Het is spr. mogen gelukken een vastere basis te icheppen. Een Oranje-vereeniging is tot stand gekomen. Als bewijs van groote waardeering voor het in hem gestelde vertrouwen en van dankbaarheid1 voor de prettige samenwerking biedt spr. als geschenk aan een keurig uitgevoerd vaan del voor dé Oranje-ver2eniging, waarbij spr. meedeelt, dat hij bij de vervaardiging de mede werking van zijn zoon heeft in geroepen. Spr. hoopt, dat dit vaandiel moge dienen om den geest van samen- binding in de vereeniiging te versterken. (Krachtig applaus.) De heer Van Ballegoyem de Jong aan vaardt met hartelijken dank dit geschenk namens de vereenigiing. Mogen we onder dit vaandel nog menig mooi feest vieren en moge de heer Abeleven, nog heel lang onze voorzitter zijn. (Applaus). Nadat de secretaris, de heer Rothui zen, de notulen der vorige vergadering had gelezen, deed' de voorzitter enkele mede- deelingen. Allereerst dankte spr. den heer Wim Abeleven voor het belangeloos teekenen der plaat, den heer Doeleman te Zierik- zee voor het geven van 125 prijzen vofvr het Floraliafeest, en het magazijn Ne derland voor het beschikbaarstellen van een kunstvoorwerp, als prijs voor den optocht. Spr. dankt o k den heer M. v. d'. Velde voor 1iet inzamelen van gelden bij verschillende personen. Verder dbelt de voorzitter mede, dat in de jury voor den optocht in de plaats van den heer Melss is benoemd' de heer Mazure te Middelburg, dat behalve de reeds in de vorige vergadering genoem den, ook de leerlingen der Bewaarscho len worden onthaald, dat de optocht niet minder dan 52 nummers telt, dat door het comité daarvoor 18 prijzen zijn be schikbaar gesteld, dat de medewerking der padvinders bij dezen optocht is toe gezegd, dat het punt volkszang door ver schillende omstandigheden is vervallen en dat in de plaats daarvan de heer Polder man radio-muziek zal doen geven, dat het Dag. Bestuur besloot een der Donder dagavondconcerten niet op de Beesten markt, maar o|p het Rimmelandplein te doen geven, en dat in de plaats daar van op de Beestenmarkt waarschijnlijk gymnastische oefeningen zullen worden gehouden. De verlichting van toren, stadhuis, enz. heeft een langdurig punt van bespreking uitgemaakt. De kosten vielen niet mee. Maar een particulier heeft de verlichting van den beeldengroep van het Stadhuis financiëel mogelijk gemaakt. De voorzitter wekt hierna de burgerij op, de vlag reeds Woeosdlag uit te steken. Zaterdagmiddag zal nog eeni gecostu- meerde voetbalwedstrijd worden gegeven. Verder is alles nu zoo goed mogelijk voorbereid. Het wachten is nu op fret werk der buurtvereenigingenDaarvan heeft spr- hooge verwachtingen. Er wordt door vele buurtvereenigingen hard ge werkt. De heer Eckhardt vraagt of er prijzen worden beschikbaar gesteld voor gevel- versiering. De heer Rothuizen antwoordt ontken nend. Het Dag. bestuur heeft reeds een geraamd tekort van f200. De voorzitter merkt op, dat de begroo ting sluitende was te maken door het vervallen van de verlichting van kerk, stadhuis, enz. Maar hiertoe wilde het Dag. bestuur niet overgaan, omdat deze rerlichting ook in Middelburg zoo zeer in den smaak is gevallen. De heer Wessel deelt nog mede, dat de Beestenmarkt Donderdagavond van 810 uur op eigen kosten met steun van de Nieuwstraat, een concert zal doen geven door het muziekkorps uit 's Heer Arends kerke. De voorzitter dankt daarvoor. In antwoordt op een vraag antwoordt de voorzitter, dat men zich voor deel name aan optocht en Jichtstoet nog kan aanmelden bij de desbetreffende oommis sie. Ook antwoordt de voorzitter op ge stelde vragen, dlat tijdens de feestdagen extra-treinen en bussen zullen rijden en dat met den Commissaris van Politie aatregelen zijn besproken om het ver keer in de stad' te regelen. De burgemeester deelt nog, mede, dat voor café's enz. op de feestdagen geen iluitingsuur zal gelden. Spr, acht diit het beste. De heer Wessel vraagt of er toestem ming is gegeven voor dansmuziek. De burgemeester antwoordt, dat die vergunning in beperkte mate is toege staan, wat gevraagd is. Ook zal gewaakt worden tegen overlast. De heer Wessel merkt op, dat men op de Beestenmarkt op die dansmuziek niet gesteld is. De voorzitter sluit hierna de vergade ring, na nog eerst zijn beste wenschen voor het welslagen der feesten te hebben uitgesproken. Het beloven drukke, ge zellige dagen in Goes te worden. Onze loccaalspoorweg. In Mei hebben de ontvangsten van dien locaalspoorweg bedragen aan: reizigers f2879,58; bagage f55,26; goederen f2786,73; levende dieren f 209J12, di versen f65,47; totaal f5996,16. Floralia-wedstrijd. Zaterdagmiddag heeft de jury de door de schoolkinderen ingezonden planten voor den Floralia-wodstrijd gekeurd ein de

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2