N° 106 Maandag 8 September 1950 117 Jaargang* De A. V. R. O -meeting. UitdeRadioWereld Het meisje, dat met een Koning trouwde Koloniën Rechtszaken. School en kerk. Sport. ^ProViDcienieuWs ï>agboekbiaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE ft COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross'Drukkers-en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 - gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnê op de Goesche Courant opgevenontvangen de tot 1 October a.s. verschijnende nummers kosteloos. Wat ons de mesting een waarschuwend woord. Toen de A. V. R. O. eenige maan geleden protesteerde tegen het onbil lijke zendtijdbesluit, er toen overal in den lande protesten tegen dat be sluit opgingen, heeft men het in de A. V. R. O.-vijandelijke kampen doen voorkomen dat er een storm in een glas water was ontstaan. De penne voerders en propagandisten der bij zondere omi*>epvereenigingen sloofden zich uit om den indruk der protesten te verkleinen, en zij betoogden dag in dag uit dat de A. V. R. O.-beweging geenszins verband hield met het rechts gevoel der Nederlandsche natie. Zij schetsten de verontwaardiging van ons volk, over het onrecht de A. V. R. O, aangedaan, bijna als een kunstmatig in het leven geroepen vuurtje, dat slechts met moeite brandende te hou den wa3. Dat die schrijvers hun menscheneen gansch verkeerde voorstelling van za ken hebben gegeven, is Zaterdag op meer dan overtuigende wijze geble ken. De A. V. R. O.-meeting, die -dien dag op Houtrust in Den Haag gehou den is, omvatte bijna 140.000 demon stranten: de A. V. R. O.-meeting was volgens een Haagschen politïe-man, die het kan weten, de grootste meeting, die tot nu toe op Houtrust gehou den is. We geven het een ieder te doen voor een betooging ten gunste van een zaak die niet in de harten van ons volk leeft 140.000 menschen bijeen te brengen. Zelfs al zou men zwaar met geldelijke tegemoetkomingen werken, dan zou zulks nog niet lukken. De A. V. R. O. heeft niet met on kostenvergoedingen enz. haar leden naar Den Haag gelokt. 140.000 A. V. R. O.-vrienden zijn vrijwillig en uit verontwaardiging over het onrecht, de A. V. R. O. aangedaan, uit hun werk en uit hun woonplaatsen getrokken om in Den Haag van hun trouw aan de A. V. R. O. te getuigen. Deze practische daad zegt beter dan honderden theoretische betoogen, dat de A. V. R. O. in de harten van hef Nederlandsche volk een groote plaats inneemt, en dat zij ondanks tegenwer king van de overheid leeft en bloeit. Moge de overheid dit dra inzien. Opdat een vertrapt rechtsgevoel her steld worde! Opdat de A. V. R. O. op den duur niet verplicht zal worden een poli tieke rol te gaan spelen; een rol die nog wel eens tot verrassende resulta ten zou kunnen leiden! Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de p r ij s per regel slechts 16 cent. 47 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Hij begon met mij te vertellen, dat zijn boot den wedstrijd gewonnen had. Ik feliciteerde hem en zei, dat het volk zjch hierover verheugen zou, waarop hij op een eenigszins eigen- aardigen toon antwoordde: „Oh, ja, ze zijn er ongetwijfeld mee ingeno men, doch ik vermoed toch, dat ze liever gewild hadden, dat een ander gewonnen had. De man die het tweede aankwam was Gradivone, de olie- koning. Zijn zoon is volbloed socia list en de boezemvriend van mijn gek ken neef Joira, die van Lostrasia een republiek wil maken". Ik had natuurlijk wel eens van dien man gehoord. De Koningin-Moeder be weerde, dat hij opgesloten moest wor den, omdat hij stellig niet toereken baar was. Deze neef woonde in een steegje van een der groote olïe-ste- De A V. R. O. protesteert.' Een groote meeting in Den Haags 140.000 Nederlanders protesteeren tegen het zend tijdbesluiteen motie. Op Houtrust in Den Haag is Zater dag de vroeger aangekondigde mee ting van de A. V. R. O. gehouden. Uit alle deelen des lands hadden A. V. R. O.-leden zich naar de resi dentie opgemaakt, teneinde door hun ne aanwezigheid aan het protest der A. V. R. O. tegen het zendtijdbesluit kracht bij te zetten. Ook Zeeland ont brak niet op het appèl. Volgens schatting namen ca. 140.000 personen aan de meeting deel. Op Houtrust waren zeer uitgebreide voorzieningen getroffen om de dui zenden en duizenden luistervinken goed te ontvangen en hen zoo noodig van eet- en drinkwaren te voorzien. Zoo waren o.a. ongeveer 500 meter waterleidingbuizen aangelegd, waarop niet minder dan tachtig kranen rond om het groote veld waren aangeslo ten. En op het veld stonden ook langs de kanten 35 consumptie-tenten op gesteld, waar juist datgene te koop was, wat den inwendigen mensch ver sterkt en wat de dorst doet lesschen, dus broodjes met vleesch of kaas fruit, chocolade, limonade, bier enz. Nog voordat de duizenden en -dui zenden er met hun vlaggen waren, bood Houtrust al een vroolijken aan blik. Aan den ingang was naast de Haagsche, Nederlandsche en Oranje vlag de A, V. R. O.-vlag geheschen en boven op de tribunes wapperden tal van A. V. R. O.-vlaggen fier in den wind. Over het terrein verspreid waren drie muziektenten opgericht, terwijl er voorts een verhooging was gemaakt voor de microfoon-installatie van Phi lips, waar ook het A. V. R. O.-bestuur met het hoofd-actie-comité zouden ko men te zitten. Tegen twee uur kwamen de eerste groepen demonstranten opzetten en van dat oogenblik af zijn de honder den vrijwel zonder onderbreking het terrein opgemarcheerd. Het openingswoord werd te 4.55 ge houden door dr. F. Westerling, die zijn groote vreugde uitsprak over de buitengewoon groote opkomst en een woord van welkom richtte in het bij zonder tot de aanwezige autoriteiten. Hiervan noemen wij: jhr. mr. de Sa- vornin Lohman, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, de Tweede Kamerleden Mej. Westerman, Mevr. Italiëvan Embden, prof. ïr. v. d. Bilt, mr. J. A. Boon en mr. P. J. Oud. Van den Radioraad waren aan wezig: mevr. B. Boonv. d. Starp, de heer W. Graadt van Roggen en Bakker en de secretaris, de heer E. P. Weber. Onmiddellijk na het uitspreken van het openingswoord bracht NicoTreep met de zijnen den marsch „Alte Ka merade" ten gehoore. Vervolgens sprak dr. H. Molhuy- sen, voorzitter van de A. V. R. O. Op zijn, meermalen door instemming den, gelegen in de buurt van de bron nen. Hij had afstand gedaan van zijn titels als prins, verscheidene van zijn bezittingen verkocht of weggegeven en leefde eenvoudig als een van de arm ste werklieden. Door een zeker ge deelte van het volk werd hij veraf good, maar de meeste menschen be schouwden hem als krankzinnig. Nadat wij eenigen tijd met elkaar gepraat hadden, kwam Max naast me zitten. Hij keek heel ernstig en zag er uit als een jongen, die een standje verwacht. Meg", zeide hij, „vergeef me het geen ik gisteren deed. Het was on hebbelijk van me zoo tegen je te spre ken over je neef Arthur. Ik weef heusch niet, wat mij mankeerde. Na tuurlijk was het allemaal de grootste onzin. Toe, zeg dat je me vergeeft". .Zeker", antwoordde ik. „Er valt echter niets te vergeven. 'Misschien vergeet ik soms, dat ik niet meer in Engeland ben". „Gekheid!" riep hij uit en hij be gon op zijn aantrekkelijke hartelijke manier te lachen. „Zeg; Meg, dat is een alleraardigste japon, die je daar aanhebt". ,Het is geen japon", antwoordde ik. onderbroken rede, volgde een zeer langdurig applaus. Aan dr. Molhuysen werd een groote krans aangeboden. De volgende spreker was mr. J. H van Doorne, lid van het Dag. Bestuur der A. V. R. O. De laatste spreker was de heer W. Vogf, directeur van de A. V. R. O. die, toen hij het spreekgestoelte be klom, met een langdurig hoera-geroep begroet werd. Ook den heer Vogt werd een groo- ten krans der luistervinken aange boden. Het slotwoord werd uitgesproken door dr. F. Westerling, die een bij zonder woord van hulde bracht aan de Haagsche politie. Onder geweldige instemming werd bij hand-op-steken de volgende motie aangenomen „Meer dan honderdduizend leden der Algemcene Vereeniging Radio Om roep, vereenigd op den Landdag op 6 September 1930 op Houtrust in Den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze waarop de wet op de verdeeling van den zend tijd is toegepast. Naar hunne meening is het een eïsch van billijkheid, dat ieder Nederlander de geheele week een Nationaal Alge meen Programma moet kunnen beluis teren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit Algemeen Programma zal worden afgenomen ten bate van partij-uitzen dingen, die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de eenheid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Ma jesteit wel aandacht zult willen schen ken aan deze verlangens van een zoo groot deel van uw volk". Hierna werd spontaan door denaar schatting bijna 140.000 personen tot tweemaal het eerste couplet van het .Wilhelmus" gezongen. Om 6.55 zette de geweldige men- schenmassa zich in beweging en be hoorde deze massale actie, de groot ste, die Den Haag ooit gekend heeft, weder tot het verleden. Een goedkoop radio-toestel. In een onderhoud heeft dr. A. F. Philips aan „De Zakenwereld" mede gedeeld, dat er een geheel nieuw toe stel voor het groote publiek, dat niet over een ruime beurs beschikt, op de markt zal worden gebracht. De prijs zal tusschen f125 en f150 zijn. Noodlottige ontploffing. Zeven personen gedood, drie zwaar gewond, twintig licht gewond. In de olie-installaties van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij te Curacao heeft Zaterdag een ontzet tende ontploffing plaats gehad. Door hef geweld van de explosie werden zeven personen op slag gedood. Drie En plotseling, waarom weet ik zelf niet, kwam er een eigenaardig gevoel over mij. Ik schaamde me voor de doorzichtige peignoir met de lintver siering van lichtblauw en rose, terwijl mijn bloote voeten met de lichtblauwe satijnen muiltjes zichtbaar waren. Nu, hoe je die dan ook noemt", zei hij, „ik vind, dat je er heel mooi mee uitziet". Ik bloosde tot over mijn ooren. Als hij op die manier tot me spreekt en mij met zijn lachende oogen aankijkt, vergeet ik dat ik er nog zooiets als trots op nahoud. En wat je Engelsche afkomst be treft, Meg", ging hij voort, „daardoor ben je juist zoo aantrekkelijk.... Klein Engelsch meisje". Ik kon het niet verdragen. Ik stond op en zocht naar iets wat ik over mijn peignoir heen kon slaan, want ik voel de me als het ware geheel naakt... .Wat ik over Arthur zei, meende ik zoo niet", voegde hij er aan toe. ,Het was louter jaloezie van mij". „Jaloezie!" Zonder het zelf eigenlijk te weten, was dit woord er uit, en keek ik hem met de grootste verbazing aan. .Ja", antwoordde hij, terwijl hij heel personen werden zwaar gewond opge nomen en twintig anderen liepen lich te verwondingen op. Onder de doo- den en gewonden bevindt zich geen HoLandsch personeel van de maat- ■w.i: ppïj. De materieele schade is be langrijk. De niet ijdele automobilist, De kantonrechter te Middelburg heeft Ch. B. uit Goes, wegens het rij den met een auto zonder spiegel ver oordeeld tot f3 boete subs. 3 d. h. Onze dure kindertjes. Te Haulerwijk (Fr.) wordt eene Hervormde s Uesticht. Dan zijn er twee openi en vier Chris telijke schole i eene bevolking van 2500 inwoner VOETBAL. Het Nederl. Elftal samengesteld. In de Zaterdag gehouden vergade ring van de Technische Commissie van den Kon. Nederl. Voetbalbond is hef Nederlandsch Elftal, dat op 14 dezer te Brussel tegen het Belgische zal uit komen, als volgt samengesteld: v. d. Meulen (H.F.C.) doel; Ver metten (captain) (H.B.S.) rechtsach ter; v. Kol (Ajax) linksachter; Kools (N.A.C.) rechtshalf; v. d. Wildt (V. U.C.) middenhalf; v. Heel (Feïjen oord) linkshalf; Landaal (A.G.O.V.V.) rechtsbuiten; Tap (A.D.O.) rechtsbin nen; v. Reenen (Ajax) middenvoor; Strijbosch (Ajax) linksbinnen; v. d. Heyden (Wageningen) linksbuiten. Reserves: De Boer (Ajax), De Bruin (Hermes D.V.S.), v. Kesteren (H.B.S.) ZWEMMEN. Mevrouw Brouwers Kanaaltocht. Na 31/2 uur opgegeven. De Nederlandsche zwemster Mevr. Brouwer heeft haar poging om over het kanaal te zwemmen na 3!/2 uur opgegeven. Zij bevond zich toen op 5 mijl afstand van de Fransche kust. Feesten te Wemeldinge. Bloemententoonstelling 1 een uitgebreid Oranje programma. In Wemeldinge heeft de bloemen vereeniging „Floralïa" Woensdag en Donderdag een tentoonstelling geor ganiseerd. De tentoonstelling is door 900 personen bezocht. Donderdag had het Oranjefeest plaats. Reeds 's mor gens om half negen werd het feest ingezet met het spelen van volkslie deren en koraalmuziek door de mu- ziekfanfare „O. K. K.", gevolgd door dicht bij me kwam, zoodat ik zijn arm op mijn schouder voelde, en zijn lachend gezicht bijna het mijne aan raakte. „Ik ben jaloersch, Meg. Ik vind het allesbehalve prettig, wanneer je lief voor Arthur bent.... Ik wilde, dat je dat slechts voor mij kon zijn". Lief voor hem!.... Het was nu meer, dan ik verduren kan. Er werd bijna het ondragelijke van mij gevergd. Alles wat ik heb moeten doormaken, kwam bij me boven. Toen trok hij me eens klaps in zijn armen en was op het punt me te kussen. Als hij dit gedaan had, wat zou er dan gebeurd zijn? Ik strib belde echter tegen, duwde hem weg en slingerde hem de leelijkste woor den in zijn gezicht het gelaat, dat ik zoo liefhad. ,Hoe durf je", riep ik uit. „Hoe waag je het zoo tegen me te spreken! Jij wilt hebben, dat ik lief voor je ben. Waarom? Omdat je moeder je gezegd heeft, dat het moet dat het je plicht is tegenover je land. Waar om zou ik lief voor je zijn? Wat ben jij voor mij geweest? Wat beteekende al dat gepraat over het elkaar niet lastig vallen? Waar heb jij den eer sten avond in Karinka doorgebracht. Wilde je toen óók, dat ik lief voor 8 SEPT. Het is hesl gemakkelijk te lachen om het oordeel van de Al gemeen Programma Commissie, dat de redevoeringen van den Volkenbond niet geschikt waren voor het alge meen radio-programmamaar men kan daar niet over oordeelen, zonder de motieven te kennen. Mij is verteld, dat de afgevaardigden ter Volkenbondsvergadering van plan waren, de Nederlandsche Omroepwe reld een formidabele poets te bak ken! Door-de-hemel-weef welken kwa- jongensachtigen geest bezield, hadden zij het plan opgevat, in de openings zitting een revue op te voeren, waarin de heiligste beginselen van den Neder- landschen radio-omroep zouden wor den bespottelijk gemaakt. Lord Robert Cecil, de bekende pa cifist, wilde een monoloog voordra gen, getiteld: „Vrede!zelfs inden aether", die hoogst krenkend was voor de gevoelens van elk rechtgeaard Ne derlander en vergiftigend voor onze volksziel. Eriand en Tardieu hadden een scène in elkaar gezet over het schoonste plan der laatste jaren (dat van Briand natuurlijk); deze scène zou heeten: „La Plus Belle"! En er kwam zelfs een liedje in voor, geti teld: „Rendez-vous chez Eriand". Buitengewoon ergerlijk was het plan van den Belgischen afgevaardigde Paul Hymans om een gedicht van dr. P. C. Boutens, „Holland-Dolland" te de- clameeren, waarin de verderfelijke ge dachte werd beleden, dat een vorst boven de partij-politiek staat. Het toppunt spande echter de apo theose, waarin de geheele Chineesche delegatie zou optreden met een hu moristische „Ode aan de Chineezen van Europa". Wie deze bijzonderheden verneemt moet het toejuichen, dat onze wak kere Algemeen Programma Commis sie het complot van Genève heeft we ten te verijdelen. Het buitenland houde zijn handen van onze radiozaken af. Wij kunnen onzen Boon-tjes zelf ivel doppen. het zingen van een Jubïleumcantate door een speciaal daartoe gevormd zangkoor. Optocht en tractatie der schoolkinderen met als aandenken een fotogravure van de Kon. familie. Gym- nastiekuitvoering en gecostumeerde voetbalwedstrijd. Een zeer aardige al legorische optocht, waarin fraaie groe pen en afdeelingen, opgenomen wa ren, was zeker het glanspunt van den dag. De volksspelen t.w. tonnetje- kruien voor jongens van 10 tot 13 jaar, gemaskeerd door aankleeding van te groote kleedingstukken gaven aan de vele belangstellenden een on gekend groot genot, mastklimmen, tob betje-steken een echte waterpartij koekhappen, rïngrijden per versier de fiets en wedloop met hindernissen voor jongens, was een gedeelte van het programma dat weder succesvol bleek. Tot slot van de af deeling spe len het nummereen hobbelige paar- denrit op Job en Jil. Een zeer ver makelijk spel van grappige origine. je zou zijn? Je ging naar Madame Va- lonaJe gaat altijd naar haar toe. Je houdt van dat schepsel! Je geeft totaal niets om mij. Iedereen weet dat, of denk je soms dat ik de eenige ben, aan wie het bekend was? Ik geloof, dat je me voor een klein dwaas meis je hield, bereid en verlangend om Staatsredenen te trouwenJe hebt het echter geheel mis". Ik stampte met mijn voet op den grond en viel snikkend van schaamte en woede op den divan neer. Ik weet niet, hoe lang het duurde, voordat ik opkeek. De stilte begon plotseling als lood op mij te drukken. Het leek me, alsof ik in in een grafkelder was. Max stond mij aan te staren, terwijl er op zijn gezicht een uitdrukking van de vreeselijkste ontzetting lag, welke ik ooit gezien heb. Het was ontzet ting, vermengd met verbazing. Ik had hem vermoedelijk een groo- ten schok gegeven, Meg", zei hij bijna fluisterend. „Ik had er geen flauw idee van. Het is afschuwelijk. Ikik weet niet, wat ik zeggen moet. Ik zal je nooit meer durven vragen mij te willen vergeven". Is het waar, wat ik zei?" riep ik uit (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1