IV. 10» Kleine Bazar Vrijdag 5 September 1050 117 Jaargangt Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Sport. NU in Het meisje, dat met een Koning trouwde Koloniën School en kerk. BOTER EN KAAS „ZUID-BEVELAND" Uit de Radiowereld. ProVincieoieuWs ilEilÏHEEREN-BAAI -,S ABONNEMENT per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, anderlijke nummers 5 cent. nadag en Vrijdagavond. „(schijnt Maandag' GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant 01 Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 J gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LUCHTVAART. Parijs—New-York. De prestaties der vliegers In 37 uur en 18 minuten hebben de Fransche vliegers Costes en Bellonte den tocht van Parijs naar New-York over den Atlantischen Oceaan zonder tusschenlanding volbracht. Ruim een jaar geleden, Juli 1929. hebben de beide mannen, die tóf Frankrijks roemruchtigste vliegers be hooren, hun eerste poging gedaan om den Oceaan over te steken. Zij hadden hun weg toen anders gekozen, maar moesten boven de Azoren terugkeeren naar Villacoublay, na 28 uur in de lucht te zijn geweest en een afstand van 5500 K.M. te hebben afgelegd. Enkele maanden later verbeferden de heeren een wereldrecord met een vlucht van 7905 K.M. Korten tijd daarna keerden zij in minder dan vijf dagen te Parijs terug uit China, een prestatie, waarvan de snelheid en de regelmatigheid buitengewoon waren. Weer korten tijd later behaalde „Het Vraagteeken" want Costes en Bel lonte hebben al deze tochten op hun roode vliegtuig, „Het Vraagteeken" afgelegd een wereld-afstandsrecord zonder tusschenlanding met 8029 K.M. Met deze verrichting vestigden zij te- gelijk vijf andere wereldrecords op un naam. De groote droom dezer vliegers ileef echter de vlucht over den Oce aan, gelijk Lindbergh die volbracht nad, maar dan in Oost-Westelijke rich ting, van Parijs naar New-York. Dï droom is verwezenlijkt. „Het Vraagteeken" moet een voor- effelijk vliegtuig zijn, dat door den hatrijken parfum- en courantenko- 'g, Francois Coty, ter beschikking i de vliegers is gesteld met de be- eling aan de Fransche luchtvaart de iddelen te verschaffen om in de roote internationale vluchten de plaats -> te nemen, die haar toekomt. „Het Vraagteeken" is geheel van ral en wel van aluminium met doek >ekleed; het 'kan 5570 liter brandstof meenemen en wordt gedreven door een Hispano Suiza-motor met een maximum-capaciteit van 780 P.K. Het vliegtuig kan een gemiddelde snelheid bereiken van 230 K.M. per uur en is er op berekend 50 uur aan één stuk in de lucht te blijven. Ten slotte be schikt „Het Vraagteeken" over een in stallatie voor draadlooze telegrafie. Toen het vliegtuig Maandagochtend van Le Bourget opsteeg, had het 5250 liter benzine aan boord. Costes had aan de menschen op het vliegveld voor uw j Tin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 16 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Toen ik na de lunch met Max die scène had gehad, voelde ik me zoo ellendig en verdrietig, dat ik liet we ten dien dag niet meer uit te zullen gaan. Ik bleef den geheelen middag op mijn kamers. Omstreeks vijf uur echter kreeg ik behoefte eenige beweging te nemen, en besloot ik daarom alle conventies te trotseeren en geheel alleen een wan- deliitg te maken. Ik trok een ouden, donkergrijzen rok aan en een jersey van dezelfde kleur, zette een muts op, en sloeg een zijden shawl om, dif ik over mijn gezicht zou kunnen trek ken als het noodig was. Ongezien sloop ik het paleis uit. Ik liep een breeden weg op en ver dwaalde, totdat ik eindelijk bij een gezegd, dat hij rekende 35 uur noodig te hebben om New-York te bereiken. Hij heeft er twee uur en achttien mi nuten langer over gedaan. Wij herinneren er hier nog aan, dat deze vlucht van de Fransche vliegers Costes en Bellonte ParijsNew-York de eerste is, welke waarlijk als pen dant kan gelden van den sprookjes- achtigen tocht van den jongen Lind bergh, New-YorkParijs. In April 1928 zijn weliswaar de Duitschers Köhl en von Hünefeld met den Ier Fitzmaurice de eersten ge weest, die den Atlantischen Oceaan van Oost naar West hebben overvlo gen zij zijn echter te Baldonnel bij Dublin opgestegen en 'bp Greenly Is land, in het Noorden van Newfound land, geland. Ook de glorieuze Oceaan-tocht van de „Southern Cross" in Juni j.l., waar aan onze vlieger Van Dijk, in gezel schap van Kingsford Smith, zulk een groot aandeel heeft gehad, had Bal donnel tot uitgangspunt en de eerste landing na den overtocht, geschiedde toen bij Harbour Grace op Newfound land. De nalatenschap van Van Lear Black. Een legaat voor Geysen- dorffer en Scholte. In de nalatenschap van den Ameri- kaanschen krantenkoning Van Lear Black zijn, blijkens het testament, nog verschillende giften opgenomen, loo- pende van 25.000 dollar tot 250.000 dollar. Onder deze giften bevinden zich o.a. ook legaten voor de piloten, die al de luchtreizen met Van Lear Black hebben gemaakt, de Nederland- sche vliegers Geysendorffer en Scholte Auto-ongeluk. Tegen een boom gereden. Een auto, waarin gezeten waren de assistenten Leendertz en Houtman, werkzaam bij de Senembah Maatschap pij met hun echtgenooten, reden des nachts toen het gezelschap uit Medan terugkeerde in vollen vaart tegen een boom. Mevr. Leendertz was onmid dellijk dood; de andere inzittenden werden zwaar gewond. De auto werd ernstig beschadigd. Een christelijk insigne. Een vrager in „Het Zoeklicht" in formeert naar de wenschelïjkheid van een christelijk insigne, waardoor het contact tusschen „Christenen" zou worden vergemakkelijkt. Hierop ontwoordt Johannes de Heer: Zeker kan zulk een insigne zijn nut hebben. Maar toch lijkt mij de in stelling van een „algemeen" herken- ningsteeken over de geheele wereld niet goed uitvoerbaar. Er zijn reeds veel insignes. Men heeft het Hugeno- fenkruis, het Grieksche kruis, het oud Christelijke kruis. Velen dragen ook een Maranatha-insigne of een E.C. speldje. Ieder die het belang daarvan pad kwam, dat regelrecht naar den ingang van het „Vogelnestje" leidde. Ik haatte zelfs den aanblik van dit huis en was van plan haastig voorbij te loopen, toen het hek geopend werd om een huurauto uit te laten. Het was een gesloten wagen, doch de inzitten de leunde uit het venster, teneinde den weg te kunnen afzien, en ik ont dekte dat het Max was. Instinctma tig rende ik naar het olijfboschje te rug en verschool me achter een boom. Ik had genoeg gezien. Ook hij had een das om, waarin hij zooveel mo gelijk zijn gezicht kon verbergen. Ver der droeg hij een zachten vilten hoed en een sportcostuum, dat hij nog nooit te voren in Gritna had aangehad. Hier uit maakte ik op, dat het eveneens zijn bedoeling was geweest te trachten aan de aandacht van het publiek te ontkomen. De wagen reed den weg af. Even verder bevindt zich een andere laan, welke in verbinding staat met die, waarin het Zomer-Paleis gelegen is. Vlug stak ik over, kroop achter de haag van cactussen, die Madame Va- lona's tuintje omgeeft, en ik zag dat inziet, drage zulke herkenningsteeke nen zooveel mogelijk. Maar bij het vele, dat op dit gebied thans reeds bestaat, moeten wij niet nog eens een uniform-insigne gaan invoeren. Het zou toch weer al te spoedig een „nïet- uniform" worden, en achterhaald zijn door nieuwere herkennings-teekens. Ook zou het een goede gelegenheid geven voor schriftelijk bedrog of zoo als men dat tegenwoordig noemt voor „cellenbouw" d.w.z. dat spion- neerende en bedriegende geesten zich van een uiterlijk kenteeken voorzien, om zich onder dat masker dingen te veroorloven, die ze anders niet voor elkaar kunnen krijgen. Daarom lijkt mij het beste maar een insigne, dat niet na te maken is en dat ook niet gedragen kan worden door indringers of „cellenbouwers", n.l. het beste in signe van een stralend gelaat, een be hulpzame hand en een liefdevol ge moed om elkanders lasten (waaronder ook de lastigheden) te dragen. Kortom onze geheele wandel, onze kleeding, onze lectuur, onze gesprekken, hef moet alles Christus te zien geven. SMAKEN VERSCHILLEN doch over gaat maar één roep 1 FABRIEK TE GOES, Weer wat nieuws. Volkenbondsredevoeringen mogen niet op het alge- meene programma. De A. V. R. O. heeft van den direc teur-generaal der posterijen bericht ontvangen, dat de Algemeene Pro gramma-commissie hem had medege deeld, dat zij de uitzending van rede voeringen, welke tijdens de zitting van den raad en de algemeene vergadering van den Volkenbond te Genève wor den gehouden, niet geschikt acht voor het algemeene programma. Men herinnert zich, teekent de „N. R. Crt." hierbij aan, dat de A. V. R. O. bij vroegere gelegenheden belangrijke redevoeringen van vooraanstaande staatslieden, van vreemde zoo goed als van Nederlandsche, heeft weten uit te zenden, door zich van een ver binding met Genève te verzekeren. Zoo is toen ook de bekende redevoering van minister Beelaerts ten gehoore ge bracht Waarom dit nu niet tijdens de uitvoering van het algemeene pro gramma mag geschieden? De motieven van de commisie worden eenvoudig niet opgegeven. Mogelijk is haar be sluit gegrond op de overweging, dat de de automobiel bij. den eerstvolgenden hoek stilhield. Max stapte uit. De chauffeur reed door zonder hem te groeten. Het kruispunt, waarheen het pad dat naar het Zomer-Paleis leidt, uitkomt, lag ongeveer een kilometer verder. Hier liep hij geen gevaar, daar men kon veronderstellen dat hij ge woon een middagwandeling maakte. Bijna blind van woede en verdriet wandelde ik verder. Waarschijnlijk ge heel onbewust trok ik mijn shawi ver der over mijn gezicht zoodat niemand zou kunnen nagaan, wat er in mij omging. Een arbeider zat aan den rand van den weg een stuk droog brood te eten, en toen ik langs kwam, vroeg hij me met een veelbeteekenen- den glimlach, of ik de auto had ge zien, waarin de „Karek" had gezeten. Het was echter volstrekt niet zijn be doeling mij te beleedigen, daar hij er natuurlijk geen flauw idee van had, wie ik was. Hij zei, dat de Koning een bezoek had gebracht aan „Het Vogelnestje", dat zijn tweede tehuis was. Hij praatte aan één Stuk door en beweerde, dat het volk heel boos op den Koning begon te worden, omdat redevoeringen in een vreemde taal worden uitgesproken en de Nederland sche arbeider sedert de schrapping van het Fransch op het programma van de lagere school wordt geacht zelfs geen woordje van die taal meer te verstaan. De mogelijkheid van een overbrenging van de redevoeringen naar het bijzondere programma der A. V. R. O. stuit op moeilijkheden of is op zijn minst onzeker in verband met het vooraf niet bepaalbare tijd stip, waarop de redevoeringen zullen worden gehouden. Over een kermis. Een ingezonden stuk van een predikant. In de „Zierikzeesche Nieuwsbode van Woensdagavond treffen we het navolgend ingezonden stuk van de :hand van Ds. Hoogendoorn, Chr. Ge- ref. predikant aldaar. „Een stem Gods. Die zijn tijd waarneemt, kan zien en weten, dat de goddeloosheid niet ongestraft blijft. De oordeelen Gods grijpen onrustbarend om ons heen en werpen sombere schaduwen vooruit over 't leven van ons en onze kin deren. In die oordeelen nu is een stem Gods tot ons. Wij worden er door geroepen om nog bijtijds af te keeren van eiken boozen weg, opdat wij door Gods genade in het oordeel behou den kunnen worden. Wie nog ernstig genoeg is om naar deze roepstem Gods te luisteren, zal 't afschuwelijk kermis-monster, dat weer in aantocht is naar Zierikzee: hebben te mijden en te vlieden. Laten we geachte Schouwen- en Duivelanders geen enkelen voetstap drukken op den boozen kermis-weg. Laten we die kermis schuwen als de gevaarlijkste pest. Laten we door ons thuis blijven haar weghaten uit onze oogen, opdat ze voor goed eens van onze erve verdwijne. Dan zullen we van één zedelijk en geestelijk gevaar alvast verlost zijn. En dan zullen we medegewerkt hebben aan de ver heffing van het levenspeil onzer eiland bewoners." Gemeenteraad van Wolphaartsdijk 5 bestuursleden van het B.A.; telefoon voor de politie; toe treding tot den Prov. Brand- weer bond,- een leening van f 40.000, De gemeenteraad van Wolphaarts dijk vergaderde Woensdag voltallig. Medegedeeld werd dat het nieuwe hoofd der openbare school te Oud- Sabbinge 1 Oct. in dienst zal treden, dat de P.Z.E.M. 15 Sept. het tarief voor de woningverlichting zal vaststel- ECHTE FR1ESCHE 20-50ctptruo hij de mooie, jonge en goede Konin gin, met wie hij onlangs trouwde, zoo schandelijk behandelde. Het volk zou er echter wel voor zorgen, dat de Ko ning haar gevoelens niet langer kwet ste door zich af te geven met een ordinaire actrice. Hij noemde Ma dame Valona bij een naam, welke waarschijnlijk in het Lostrasiaansch een heel slechte beteekenis heeft. Ik wenschte hem haastig goeden avond en wist niet, waarom ik zoo bang voor hem was. Er lag iets drei gends in zijn donker gezicht Ik ren de als het ware den weg af en dacht onwillekeurig bij mezelf, wat hij wel gedaan zou hebben als hij geweten had, met wie hij stond te praten. Max was buitengewoon opgewekt aan het diner. Wij hadden de gewone gasten, waaronder verscheidene jon gelui waren en na afloop werd er ge danst. De vloer in de balzaal is ver rukkelijk en Arthur is een uitstekend partner. Hij danst wel niet zoo schit terend als Max, doch bijna evengoed. Vanmorgen zijn de heeren gaan zei len, hetgeen echter aan de dames in dit land niet veroorloofd is. Ik ver I>agboekblaadj$s Onmiddellijk toen op de „Bel- genland" bekend werd, dat Diamond Jack, het hoofd van een beruchte misdadigersben- de, aan boord was, werd hij formeel belegerd. De dames aan boord aanbaden hem. Hij heeft duizenden malen zijn handteekenïng gezet. In de balzaal bleek hij op een avond zijn vulpenhouder leeggeschre- ven te hebben met het zet ten van handteekeningen. 5 SEPT. Een brokje conversatie tusschen Amerikaansche dames: Wie is die oude heer daar Die? O, dat is een of andere dwaas van een professor uit Galveston. Niet de moeite waard. Nobelprijs of zoo, maar dat is in dollars 'n bedrag van niks. Danst niet eens. En die lange daar ginds, naast dat vrouwtje met die braadpan op d'r hoofd? Dat? Dat is 'n idioot van 'n in genieur, die een spoorweg gaat aan leggen in China, 't Idee. Knappe kerel als ie ooit 'n cent loskrijgt van die Tsjing Csung Zsjang. Zeker in de Sta tes niks te doen. Die met die rooie baard ken je natuurlijk? Nee? Lach je niet dood. Die spreekt tien talen. Van lotje getikt. Weigerde gisteravond een achtste cocktail van m'n man. Maximum bridgetarief 'n dollar per puntZal ons ook niet meer gebeuren, dat we ons daarmee afgeven! En die dikke naast 'm, zeker ook niks? Hm, is al 'n beter soort. Dan seur uit New-York, zomerverblijf in Florida. Goeie relaties. Begeleidt de vrouw van een der bekendste carous- selkoningen naar Berlijn. Chique ty pe. Interessant. By Hove Wat is er? DaarHijDiamond Jack Geweldige kerel! Wat 'n pracht van 'n bandiet! Heb je 'n nog niet ge sproken? Ik heb al dertigmaal z'n handteekeningJe kunt 'm gerust aanspreken. Hij is heel eenvoudig. Zoo'n nobele vent. En laat zich ner gens op voorstaan. Hij heeft ons be loofd, in Parijs met ons uit te gaan. En ik hoor, dat-ie altijd z'n beloften 'houdt. Durf je niet? Kom mee, ik stel je aan 'm voor. De kans van je leven len, en dat aan den burgemeester van 12 Sept. tot 1 Oct. verlof wordt ver leend. De gemeenferekening over 1929 werd vastgesteld. De gewone dienst bedraagt in ontvangsten f 67.397, in uitgaven f57.940; de kapitaaldienst wijst f 34.737 aan uitgaven aan en f12.043 aan ontvangsten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur be draagt in ontvangsten f 10.921 en in uitgaven f7339. De heer Lindenbergh merkte op, dat de jacht op 22 H.A. grond van het B. A. voor f5,— per jaar verpacht is aan den voorzitter van het B, A. De raad keurde de be grooting van dat college voor 1931 goed op f9636 met inachtneming van moed, dat Max's moeder er niet tegen kon. Toen gebeurde het. Ik had gedacht niet meer te kunnen lijden en dat het onmogelijk was dieper vernederd te worden dan al reeds geschiedde. Het was in den middag even voor de lunch, en ontzettend warm. Ik lag op een divan bij de open ramen van mijn boudoir wat te rusten en had mijn japon verwisseld voor een négli gé. De vensters kwamen uit op een groot marmeren balcon, overdekt met bloemen, terwijl daaronder de afloo- pende heuvelweg ligt, welke met won- der-mooie half tropische planten is begroeid en naar zee leidt, Max kwam binnen. Ik was hierop niet in het minst voorbereid en sprong geheel in de war overeind. Sinds den vorigen dag had ik hem niet alleen gesproken. Het is nog zoo kort ge leden ik schrijf voordat ik me van avond kleed dat ik nog niet goed kan denken, en vrees daarom niet pre cies te kunnen beschrijven, wat er plaats vond. Ik ben doodop. - sad 1'. TTl Ss*. - - i (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1