Stadsnieuws Sport. Uit de Pers. Binnenland tot goedkeuring bij monde van den laatste. De rekening beloopt in ont vangsten op f2350,01, in uitgaven op f 2146,68, dus een batig saldo van f203,33. De begrooting beloopt in ont vangsten en uitgaven f2456,29, uit de gemeentekas wordt een subsidie ge vraagd van f 1900,Aldus vastgesteld. De gemeente-begrooting voor 1931 wordt aangeboden. De kostprijs per leerling van het openbaar onderwijs over 1928 wordt vastgesteld op f 12,60. De vergoeding aan de R.-K. school wordt vastgesteld op f 431,55, zoodat onder aftrek van het voorschot ad f 320,nog te ontvangen is f 111,55. De vergoeding voor de school Völc- kerpolder wordt bepaald op f 425,25, zoodat onder aftrek van het voorschot ad f 280,nog is uit te keeren f 145,25. De vergoeding voor de Chr. School op Geref. grondslag wordt vastgesteld op f554,40, zoodat na aftrek van hef voorschot ad f 340,nog blijft uit te keeren f 214,40. De vergoeding voor de Geref. School wordt bepaald op f 617,40, zoodat na aftrek van het voorschot ad f 402,nog is uit te keeren f215,40. Het kohier der belas ting op de ongebouwde eigendommen wordt vastgesteld tot een totaal be drag van f 1461,50. Gemeenteraad van Kattendijke. Klokluiden bij begrafenissen,- maximum-snelheid voor auto's In de Vrijdag gehouden raadsverga dering werd de begrooting voor het dienstjaar 1931 aangeboden. Voorle zing werd gedaan van den bouw van barakken voor besmettelijke ziekten en werd besloten mede te werken tof den bouw van ziekenbarakken op Zuid- en Noord-Beveland en bij te dragen in de kosten van ongeveer 6 cent per hoofd en per jaar gedurende 40 jaren. De gemeente-rekening 1929 werd voorloopig vastgesteld in ontvang op f 39.740,47, in uitgaaf op f 36.408,—, goed slot f 3332,47. De rekening van hef algemeen armbestuur werd goed gekeurd in ontvang op f 2714,06, in uitgaaf op f2699,52V2> met een goed van f 14,531/2. De begrooting van dat armbestuur werd goedgekeurd in ont vang en uitgaaf op f 1656,701/2 voor het jaar 1931. De raad besloot met 4 tegen 3 stemmen tot de volgende be sluiten: met ingang van 1 Hei 1931 in te trekken de verordening op de heffing van opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting; geen ge bruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente ingevolge het bepaal de in artikel 14 der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 388) in een klasse voor de gemeentefondsbelasting te rang schikken; en de gemeente voor de heffing der personeele belasting in te deelen in de 8e klasse. Aan den heer H. A. Minnaard werd wegens zijne be noeming tot hoofd der school te Baar land eervol ontslag verleend als on derwijzer aan de O. L. school te Kat tendijke. Besloten werd, dat bij begra fenissen voor hen, die dat verlangen, de klok geluid zal worden, en wel op de volgende voorwaarde: de kosten bedragen f2,per half uur. Beslo ten werd maximum-snelheid in te voe ren, daar tegenwoordig op schanda lige wijze met auto's door de gemeen te gereden wordt. Koninginnefeest en Middelburg. Met klokgelui, koraalmuziek van het Middelburgsche muziekkorps van den Abdijtoren en reveilles is Maandag in de hoofdstad de Koninginnedag ge opend. Daarop volgde de herhaling van den kïnderoptocht, die nog veel beter tot zijn recht kwam dan Zater dag en werd aanschouwd door nog veel meer personen, die van heinde en ver waren toegestroomd. Het tweede voorname punt van het programma, de historische optocht, is een niet minder groot succes gewor den. Het betrof het bezoek aan Zee land van Prins Willem V met zijn ge malin en hun drie kinderen in 1786. Na den eersten ommegang hield het prinselijk paar in de raadzaal een receptie, die door 600 personen werd bezocht. Des avonds waren er mede zeer ge slaagde feestelijkheden. Hardhandig. Optreden van een ma rechaussee. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Biggekerke een voorval plaats gehad, dat zeker sterke afkeu ring verdient, schrijft de „Zeeuw". Twee menschen, die van de feesten in Middelburg waren teruggekeerd, bleven op het dorp nog wat napraten, toen van Koudekerke een marechaus see per fiets kwam aangereden, die, zonder dat hiertoe eenïge aanleiding bestond, daar de personen volkomen rustig waren, hen sommeerde huis waarts te gaan. Toen deze daaraan, begrijpelijkerwijs aarzelend gevolg ga ven, daar niet de minste reden aan wezig was, c'te de politieman aan mm® bü verkoudheden en rheuraaSieft Weiger namaak en let er op dat op elke iablet het woord "Bayer" staat. Prijs 75 ets. zijn sommatie kracht bij, door inover- matigen ijver de menschen enkele sla gen met den gummistok toe te dienen. De gemeenteveldwachter Verschuure die met deze menschen stond te pra ten, maakte zich bekend en vroeg, wat de oorzaak was van deze kloppartij. Voordat hij evenwel de gelegenheid had een verklaring aan te hooren, kreeg ook hij met den gummistok een paar klappen, die aardig aankwamen en waarvan één een hevig bloedende wonde boven het oog veroorzaakte. De veldwachter kreeg geen kans zich te verweren, daar zijn eigen gummi stok hem uit de handen was geval len. Toen het blijkbaar mooi genoeg was, ging de marechaussee er per fiets van door. Na onderzoek bleek hij te behooren tof de brigade West- kapelle. Hij was pas enkele weken bij het Wapen. De veldwachter en een van de beide andere personen heb ben zich onder geneeskundige behan deling moeten stellen, terwijl van een en ander proces-verbaal is opgemaakt. Het is te hopen, dat dezen mare chaussee aan het verstand zal worden gebracht, dat hij voortaan anders dient op te treden, wil hij geschikt blijken voor zijn functie, aldus de „Zeeuw". PROVINCIALE SNIPPERS. Ten gevolge van het springen van een voorband, is Maandagmiddag de motorrijder D. uit Veere, onder de gemeente Nieuw- en St. Joosland, met zijn motor over den kop geslagen, waarbij hij kwam te vallen en ernstige verwondingen bekwam. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Middel burg vervoerd. Door M. d. J. te Kapelle werd een luchtballon aan den Biezelingschen dijk gevonden, afkomstig van de lucht- ballonnenwedstrijd te Terneuzen. Een kaart met adres aan den ballon beves tigd, is aan den eigenaar toegezonden. De jaardag van de Koningin is te Kapelle Maandag kalm verloopen. Van de openbare gebouwen woei de driekleur, ook o.s. ingezetenen vlag den. De kinderen van de Chr. school te Kapelle-Biezelinge en Eversdijk werden Maandag gefracteerd, die der openbare school werden dit gisteren gedaan. Allen ontvingen een aanden ken n.l. een boekje van de Zeeuw en een plaat. Heden is te Biezelinge van wege de Chr. Herv. school een feestje gehouden. Zaterdag werd onderhands aan besteed het bouwen van een landhuis je aan den grintweg te Kruiningen, door den architect A. Ie Clercq. In schrijvers waren: Th. J. van Doorn te Krabbendijke f5276; Arn. Klap te Waarde f5190; J. A. Poleij te Krui ningen f4965; Gebrs. Allewijn te Krabbendijke f 5060H. van Koeve- ringe te Schore f4980; J. Krijger te Kruiningen f4890. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De lieer A. de Klerck, onder wijzer te Wilhelminadorp, is te Rot terdam geslaagd voor de hoofdacts. Dinsdagavond ontstond bij den landbouwer I. Janse te Wissenkerke brand in een stapel ongedorschte tar we, staande dicht bij een wagenschuur op het erf der boerderij. De stapel en een pas gebouwde aardappelbe waarplaats met een inhoud van on geveer 350 H.L. aardappels werden door de vlammen vernield. Dank zij de auto-brandspuit kon het wagenhuis waarin een groote hoeveelheid graan geborgen was, behouden blijven. De brand is ontstaan door het spelen van twee kinderen met lucifers. De aard appelbewaarplaats met inhoud was niet verzekerd; de stapel tarwe wel. In Ovezand hebben de leerlin gen der Chr. school, ter gelegenheid van den jaardag der Koningin, een wandeling door hef dorp en naar Driewegen gemaakt. Op de wandeling volgde een tractafie. Ds. Hulsberger te Vrouwepolder heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hoedekenskerke aangenomen. Gisterenavond heeft „Ons Ge noegen" te Kapelle aan den heer M. Glas, boekhouder 1ste chef bij de boomkweekerijen van de firma D. J. van der Have aldaar, een serenade gebracht, naar aanleiding van de hem toegekende Kon. onderscheiding. Hedenmorgen heeft de reiziger v. D. te Koudekerke, die reeds meer malen met politie en justitie in aan raking kwam, in een vlaag van deli rium zijn 87-jarige schoonmoeder met een mes in den hals eenige steken toe gebracht en gezegd er nog twee per sonen aan moesten. De oude vrouw heeft wel veel bloed verloren, doch is nog in het leven, zij werd naar het ziekenhu's te Middelburg overgebracht De dader is onder hevig verzet door rijks- en gemeente-politïe gearresteerd en naar het politiebureau te Middel burg overgebracht, waarbij hij door een klap van een sabel werd verwond. Eenige vooraanstaande personen in Har.sweert hebben gisteren den omroeper rond gestuurd om de be volking tegen Donderdagavond in vergadering 'bijeen te roepen, ten- te komen tot oprichting van een com missie, om alsnog een kinderfeest te organiseeren ter eere van den ver jaardag der Koningin. De hoofd-ingenieur-direcfeur van den Rijkswaterstaat heeft heden te Middelburg aanbesteed het verhoogen van den dijk langs de oost- en noord zijde van de zijhaven te Hansweert. Raming f6800,—. Inschrijvers waren: C. v. d. Klippe te Vlissïngen f7888; M. Meijer te Schore f7734; A. Warren te Ossenisse f7400; M. Hoogesteger te Wemeldinge f7240; J. Verheijke te Ellewoutsdijk f7170; H. Gelsing, Roo sendaal f7000; L. v. Boven te Elle woutsdijk f6980; A. v. d. Straaten Jr. te Hansweert f 6480P. de Koeijer Sr. te Yerseke f6476 en J. "C. van Dron- gelen te Walzoorden f6119. Koninginne-maand. Want van Koninginnedag kunnen we niet meer spreken. Zaterdagavond: werdén reeds de eerste vlaggen uitgehangen, Zon dag hingen er meer; maai" de meeste stad!- genooten wachtten op den Maandag. Dat was de officieele dag en er is dan ook druk gevlagid'. De meeste Goesenaars zijn echter in den loop van den middag naar Middelburg getrokken, zoodat het markt- concert dat Euphonia 's avonds gaf, bijna geen belangstelling vond. Echter hebben nog steeds alle kwade dingen hun goede zijde. Zoo ook hier. We hebben n.l. voor het eerst ongestoord van een marktconcert kunnen genieten en zijn weer eens te meer er vain overtuigd, dat tijdens de markt- comcerteji het voer tuigen verkeer dient te worden stilgelegd en tijdens het uitvoeren van muzikale nummers het publiek moet luisteren in plaats van wandelen, bossen en krijgertje spelen. Vacantie verlengd In verband met den verbouw van het gebouw der R- H. B. S. alhier, is de aan vang der lessen uitgesteld tot 15 Sep tember a.s. Gevonden voorwerpen. In Augustus zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: Een slinger van een auto, een jongens jas, een lot, twee damestaschjes met in houd, een jas, vier portemonnaie's met en zonder inhoud, een bolletje touw, een vulpenhouder, een knipmes* een voetbal broek en trui, een electriscbe lantaarn 4 zes rijwielbelast.mgmerken in étuu 1930 1931, drie kwartjes, twee rozenkransen, twee mutsen, twee lips sleutels,» een lad der, een knipmes, een dop van een radia- teur, eein boterhamzakje, een winkelschort, een badpak met handdoek, een kinder- hamdtaschje, een doos kinderspeelgoed (molentjes), twee broche's, een ledig ben- zinevat, twee pakken zakken, een kope ren dop met lederen schijf, een deukhoed, een medaille, een huissleutel, een tabaks pijp, een sleuteltje, een muziekiess^naar en een portefeuille met inhoud. Nieuwe telefoonaansluitingen- Opgaaf van nieuwe abonne's gedurende de maand Augustus 1930: J. Geense, Lange Vorststraat 49, Goes, No. 6; A. Baars, Piccardstraat 38, Goes, No. 388; Chr. A. Harthoorn, E 84y 's Heer Arendskerke ,No. 19; B. de Jon ge, A 106, Kapelle, No. 41; W. J. L. de Graaf, Zandweg, Kruiningen, No. 35; P. Nieuwenhuijze, B 252,, Kruiningen, No. 41; J. M. Lindenbergh, B 26, Wol- phaartsdijk, No. 18. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 1 loopvarken, 46 biggen. MOTORRIJDEN. „Ariel' -wimpeltocht naar Domburg. Hoofdprijs een „Ariel" - motorrijwiel. Een Koninginnedag om nooit te ver geten voor hem, die het Ariel-motor- rijwiel gewonnen heeft in de Wimpel- tocht naar Domburg, welke Maandag j.l. georganiseerd was doordeZeeuw- sche Ariel Club. Het was lang geen slecht idee om dezen dag voor zulk een wedstrijd te benutten, want thans werden alle rij ders uit alle oorden van ons land In de gelegenheid gesteld mede te din gen en zoo stonden er inschrijvingen geboekt van rijders uit Groningen ej Friesland, alsmede uit Zuid-Limburg, Noord-Holland en zelfs uit het buiten land. De heer Siemens uit Groningen won de prijs voor degenen, die des morgens gestart zijnde de grootste af stand had afgelegd, hij kwam n.l. van Hamburg, terwijl de beer Kakebeeke de prijs won voor de grootste afstand met onderbreking door te Parijs te starten. De gelukkige winnaar van het Mo torrijwiel was de heer F. J. Weijchert uit Haarlem, terwijl resp. 2e en 3e de heer Polderman uit Koudekerke en dhr. Lindenbergh uit Wolphaarts- dijk waren. In totaal werden 30 prijzen uitge reikt. ParijsNew-York. De tocht geslaagd. De vliegers Costes en Bellonte zijn op het vliegveld in New-York geland. Hun tocht, die 37 uur geduurd heeft, is in alle opzichten uitstekend ge slaagd. In Parijs heerscht een laaiend enthousiasme. Duizenden en duizenden volgden op de Place de la Concorde de radio-uitzending van de ontvangst te New-York. De vliegers zijn van plan per vliegtuig naar Parijs terug te keeren. Costes zal door de con tracten, die hij vóór het vertrek uit Frankrijk afsloot, de beschikking krij gen over 2 millioen dollars. Wien de schoen past,trekke hem aan Censuur op de A. V. H. O. We lezen in de „N. R. Crt.": Maandag werd aan het op den verjaardag der Koningin gesloten A. V. R. O.-bureau te Amsterdam te vergeefs een telegram van de con trole-commissie aangeboden, waarin werd gevorderd, dat van het uit te zenden gedicht „Morgengedachten", ter eere van den 50sten geboortedag der Koningin gedicht door Boutens, het 12de, het 28ste en het 29ste couplet moesten vervallen. Toen het telegram gistermorgen voor de tweede maal aangeboden en toen bezorgd, kwam het te laat, want h et gedicht was, met de geïncrimineerde coupletten, reeds Maandagavond uitgezonden. Het loont de moeite die coupletten hier eens af te drukken. Men zal zien, door welk een kwaad geweten de com missie als regeeringsorgaan gekweld wordt, want alleen iemand, die een schuld in zich voelt branden, kan aan de gewraakte coupletten aanstoot ne men. Het 12de couplet luidt: Gesloten staan de politieke kermiskramen Waar ieders zure draf smook joeg door schouw aan schouw; Verschald zijn al de kleineer- zuchtige ijdle namen, En zuiver proeft de lucht,, en ijler welft zijn blauw. En het 28ste en het 29ste couplet: Laat dan Uw dienaren wijs en onwijs, bedillen, Naar inzicht of partijgunst voor schrijft of beleert, Vaak het onnoozle doen en het verstandige willen, Daar was en is maar Eén Gij zij het die regeert. Over en met de kern Uws volks, het zout der natie, Dat nooit zijn smaak heeft in geboet voor valschen schijn, Dat in zijn midden voert Uw .vorstelijke Gratie, Als Isrel met zijn Efod toog door de woestijn De commissie, die onlangs het „Ren- dez-vous bij Léhar" van een program ma van de V. A. R. A. verbood, om dat zij meende dat bij zoo'n „rendez vous" wel iets onzedelijks moest ge schieden, geeft thans blijk, zoo niet van een kwaad geweten, dan toch van een politieke preufschheid zonder weerga. Maar laat ons erkennen: de zendtijdverdeeling geeft er alle aan leiding toe! Meisje ontvoerd. Een psychopaat aan het werk. Op het bureau vian de gemeentelijke arbeidsbeurs te Alkmaar verscheen dezer dagen een 38-jarig man, die verklaarde, Buis te heeten, uit Indië te zijn gekomen en e^n huishoudster te zoeken. Hem werd het adres gegeven vam mej. M- Jansonius, een meisje vam 22 jaar uit Noord -Scharwoudé. Genoemde heer Buis had inmiddels te Alkmaar een huis gehuurd en voorge geven, dat hij van zijn vrouw gescheiden was en zijn kindje met een baboe bij een broer van hem in Zeist had achtergelaten. Den huiseigenaar verzekerde hij, dat hij via de Twemtsche Bank hem vooruit huur zou betalen. Bij den autohandelaar Tasche kocht nij in een minimum van tijd een auto voor f 3000. Hij verklaarde ook daar, dat hij den anderen dag op de Twentsche Bank zou betalen en vroeg van hetzelfde merk een demonstratie wagen met een chauffeur, om in Alkmaar verschillende inkoopen te doen. Den geheelen dag heeft hij met den chauffeur rond gereden en op zijn uitnoo- digirng vergezelde mej. Jansonius hem, om hem van advies te dienen bij het aam- koopen van meubilair voor het inrichten van het gehuurde huis. In dén Ioo(p« van dein dag kocht hij voor niet minder dan f 15.000. De autohandelaar Tasche, wien het verdacht was voorgekomen, dlat de ver koop van! den auto nog geen vijf minuten had gevorderd, had inmiddels aan de Bank van Wisselink verzocht, hem in lichtingen over den genoemdenBuis te verstrekken, lezen wij in de "„Alkm. Crt.* Deze bank telefoneerde naar Zeist en al kpoedig bleek, dat de man een gefingeerd adres had' opgegeten. Buis was inmiddels met de auto en het meisje naar haar ouders in Noordi- Scharwoude gereden fen daar vertelde hij, dat hij in Heilo een villa bewoonde. Hij zeide, dat de chauffeur het meisje den volgenden dag; zou halen en verzocht ha:ar, al vast bij de inrichting van het hu/is behulpzaam te willen zijn. Den volgenden dag weigerde de auto handelaar echter, dien chauffeur opdracht te geven, om het meisje te halen. Hij had inmiddels de politie met het geval in ken nis gesteld, die onmiddellijk inlichtimjgen inwon bij de winkeliers, d'ie wel met el kander voeling hadden gehouden, maar de politie niet met de zaak in kennis hadden gesteld. De Bank van Wisselink won op ver zoek van de winkeliers ook bij de bijkan toren van de Twentsche Bank inlichtingen in en ook daar bleek, dat de rekening houder Buis uit Zeist niet bekend was. Toen in den loop van den dag den heer Jansonius te Noord-Scharwoude bleek.dat genoemde Buis hem als borg voor de in koopen had opgegeven en het bericht van de behouden aankomst van zijn dochter uitbleef, (zij zou met den heer Buis in koopen in Alkmaar doen) kreeg hij 'arg waan en begon ook hij inlichtingen in te winnen. Het bleek hem toen, dat Buis niet in Heiloo woonachtig was- Hij waarschuwde dadelijk de politie te Noord-Scharwouide die zich oogenblikkelijk naar Alkmaar be gaf en zich aldaar met de Alkmaarsche politie in verbinding stelde. Nadat het signalement van den man per radio verspreid was, meende een kellner in Bergen den gezochte te her kennen in een van de gasten, die daar voor zich en zijn huishoudster twee kamers besteld had. Het meisje was met den man te Amsterdam inkoopen gaan doen en de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, wachtte den man in hét 'hotel op en arresteerde hem. Hij bleek een fantast te zijn die voor een dergelijk feit reeds eer der onder bewaking gesteld was. Door zijn goed gedrag in de psychopateninrich- richtingen te Leiden en Heilo werd hem Woensdagmorgen toegestaan een korte wandeling te maken, waarvan hij niet meer in het gesticht terugkeerde. Aan het mi nisterie en den officier van justitie te Alk maar was van zijn verdwijning kennis gegeven. Het meisje bleek geheel onder dén fas- cineerenden invloed van Hen man gehan deld te hebben. Zij is gelukkig ongedeerd uit dit avontuur gekomen en vertoeft weer bij haar ouders. vr/ïlJ Geweigerde militaire eerdmldigiagr Op vragen van mevrouw Van Italië Van Embden, lid van de Twéede Kamer: le. Is het juist, dat onlangs bij de cre matie van een ridder in de Militaire Wil lemsorde militaire eerbetuigingen zijn ge weigerd? Zoo ja, wil de minister dan me- dedeelen, om welke reden die weigering plaats had? 2. Indien déze weigering, geschiedde, omdat een crematie streed' met de gevoe lens van den minister, is Zijn Excellentie dan niet van oordeel, dat deze laatste wensch van een overledene, die zich daar boven blijkens "het hem toegekende eer- gekende eerbewijs op meer idan gewone wijze heeft onderscheiden, van meer ge wicht behoorde te zijn dan de gevoelens van den minister? heeft de minister van defensie geant woord: le. Het is juist, dat onlangs bij' de cre matie van een ridder in de Militaire Wil lemsorde militaire eerbetuigingen zijn ge weigerd'. Krachtens het bepaalde in het regle ment op den garnizoensdienst kan een be grafenis met militair eerbetoon alleen ge schieden in een garnizoensplaats. Velsen is geen garnizoensplaats, zoodat reeds uit dezen hoofde de laatste wensch van dsn

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2