Transpirerende Stadhuis van Goes, N° 101 Woensdag 5 September 1950 li7 Jaargangi Sport. Land en Tuinbouw LINTVELT's BAZAR het meisje, dat met een Koning trouwde Uit de Radiowereld. FroVincienieuWs dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, bulten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ZWEMMEN. Over het kanaal. Naar wordt vernomen, vertrekt Don derdag a.s. de bekende zwemster, me vrouw Brouwer, die Woensdag j.l. den tocht van Stavoren naar Enkhuizen met succes volbracht heeft, naar Kaap Gris Nez bij Calais, ten einde zich voor te bereiden voor den tocht over het Kanaal. Het kleine gezelschap zal in een klein hotelletje in He nabijheid logeeren. De Engelschman Burgeff de eerste man die het Kanaal overzwom en sedert te Gris Nez woonachtig is, zal als technisch leider optreden. Van het oordeel van sir Burgeff bij het proefzwemmen van mevrouw Brou wer, zal het afhangen of zij den tocht zal ondernemen. De oorzaken der landbouwcrisis. Prof. Diepenhorst schrijft in „Stem men des Tijds" over de oorzaken der huidige landbouwcrisis. Als twee hoofd factoren noemt hijde toenemende rationalisatie en den wassenden pro- fectionistischen stroom in het buiten land. Die twee met name hebben de we reldmarkt ontwricht en stellen ook Nederland voor een benauwend pro bleem. Wat de rationalisatie betreft, ze verricht wonderen, maar smijt tegelijk duizenden en duizenden arbeiders op de keien. De spoorwegen van Boston en Mai ne hebben een rangeermachine inwer king gesteld, die in staat is een mil- lioen goederenwagens per jaar zonder hulp van een remmer of rangeerder te verwerken. Alles wordt geleid door één man in den wachttoren, die wa gens met een capaciteit van 100.000 ponden op een terrein van 230 H.A. in 225.000 sporen leidt. In de Amerikaansche automobiel industrie presteerden in 1925 30 ar beiders evenveel als 100 in 1914. Philips gloeilampenfabrieken geeft voor de vier hoofdbewerkingen van gloeilampen op 20, 40, 40, 60 presta ties per dag en per arbeider in 1900. Welnu in 1928 is dit 1000, 1000, 1200 1000 in enkele jaren tijds, dank zij de rationalisatie, een 50, 2530 en 17-voudige vermeerdering der prestatie Bij de Kwatta-fabrieken steeg van 1922 op 1928 de voortbrenging met 30 pet., terwijl het aantal arbeiders daalde van 11 a 1200 tot 940. In Van Gelders papierfabriek ging de productie sedert 1913 met 70 pet. omheog, terwijl het arbeidersaantal slechts steeg met 20 pet. Ook in den landbouw doet de ra tionalisatie zich meer en meer gel den. In Nederland vooral. Oordeel in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 45 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik geloof, dat het laatste het on aangenaamste is waf iemand zeggen kan, want dan voel je je zoo klein en dwaas. Ik was toch al in de war tengevolge van de afschuwelijke ont dekking, dat mijn neef Arthur alles van Max en Karina Valona wist, en nu werd ik vreeselijk geïrriteerd. Daardoor kwam het dan ook wel licht, dat ik scherp antwoordde: „Mijnhemel.... Wat heb ik er dan aan Koningin te zijn, als ik me niet eens mag kleeden, zooals ik zelf wil Ik hoorde iemand achter mij gi- chelen. De Koningin-Moeder richtte haar oogen, waarin thans een ijskoude uitdrukking lag, op mij en zei: kundige bemesting, aanwending van stikstoffen, leidde tot verrassende re- sulfaten. Op de machine werd allengs meer vertrouwen gesteld; uit Gronin gen kwam het bericht, dat daar de wiedmachine sterker zal worden ge ïmporteerd. De „regenmaker" Veraart moge met zijn proeven geen klaterend succes hebben, de pogingen van den ingenieur Riemens in den proeftuin Westland, om met behulp van electri- citeit den plantengroei te bevorderen, moge nog in een aanvangsstadium ver keeren dat zij werden genomen is een aanwijzing van de vorderingen, die het rationalisatïeproces ook in Ne derland maakte. Wanneer wij Rusland en China uit schakelen, blijkt de tarwe-productie over heel de wereld in de laatste vóór- oorlogsjaren 82.3 millioen ton per jaar te bedragen, terwijl deze in 1928 steeg tot 105.1 millioen. In 1929 werd in Ca nada 10 millioen H.A. bebouwd met tarwe tegen 4.5 millioen in 1913. Ook in Amerika, Argentinië en Australië zette het bouwoppervlak zich sterk uit. De uitvoer uit deze vier overzee sche landen, die van 19091913 gemid deld 14.3 millioen ton per jaar be droeg steeg van 19251927 tot ge middeld 94.7 millioen ton. Van die enorme export-vermeerde ring kreeg ook Nederland zijn deel, ja meer dan zijn deel, evenals van an dere voortbrengselen, in wier produc tie gelijke tendenz is aan te wijzen. De kortegolf-ontvanger vooriedereen Zooals men weet, heerscht ook op het gebied der ultrakorte golven in den aether een groote bedrijvigheid. Talrijk zijn de uitzendstations, welke tusschen 10 en 100 M. golflengte sei nen, telefoneeren en radio-omroep programma's uitzenden. Waar deze zeer korte golven meestal worden ge bruikt voor radio-communicatie over zeer groote afstanden, heeft het luiste ren er naar zijn eigenaardige beko ring. Het is een geheel aparte sensatie te luisteren naar muziek of gesproken woord, welke van de verst verwijder de punten der aarde tot ons komt! Aan die ontvangst echter waren voor den leek tot op heden haast onover komelijke moeilijkheden verbonden. De meer technisch ontwikkelde ama teur kon met zijn toestel, dat hij tot in de kleinste details kende, dikwijls uitstekende resultaten bereiken, door b.v. zeer critische instelling van an tennekoppeling en van terugkoppeling, door een uitbalanceerïng der afstem- organen, door verwisseling van spoe len, door het kunstje het toestel door handeffect te beïnvloeden, enz., maar als de leek met hetzelfde toestel zoo iets probeerde, draaide het meestal uit op een mislukking. Op een klein deeltje van de afstem-organen dwar relden dozijnen stations door elkaar welke weliswaar elkaar niet onderling stoorden, maar die onmogelijk te schei den bleken. De veelal veel te grove afstemming was oorzaak, dat zulke proeven voor den leek ontaarden in een soort goo cheltoer, die mislukte! Daarom is het toe te juichen, dat Telefunken het thans met een geheel Je begrijpt me verkeerd, beste Mar garet. Ik zei het alleen voor je best wil. En sta me toe, je er even op te wijzen, dat het feit dat je Koningin bent, nog geen reden voor je kan zijn er ordinair uit te zien". Terwijl ze sprak, voelde ik heel duidelijk dat ze het land aan mij moest hebben. Waarschijnlijk is zij in alle opzichten in mij teleurgesteld. Na de lunch had ik nóg een kleine scène, doch thans met Max. Toen ik alleen was, kwam hij mijn boudoir binnen en zei vrij barsch: Zeg Meg, je moet wat voorzichti- tiger zijnIk bedoel met je neef Arthur. Je weet hoe de menschen zijn, en je maakt telkens lange wandelin gen met hem, zonder dat er een derde bij tegenwoordig is". Ik kon ternauwernood mijn ooren gelooven en keek hem verbaasd aan. „Maar Max", riep ik uit, „iedereen beweegt zich toch vrij en doet wat hij wil". Dat weet ik. Jij bent echter per slot van rekening anders en je ver nieuwe constructie van ontvangtoestel de Telefunken 32 den leek moge lijk maakt om zich op het terrein der ultrakorte golven te begeven, zon der gevaar te loopen daar te verdwa len in een chaotische verwarring, want het gebruik van dit toestel is niet moeilijker dan van een normaal apparaat voor ontvangst der lange om- roepgolven, terwijl het apparaat ijk- baar is. Dit wordt bereikt door een vijfvou- digen schakelaar in verbinding met een groepskiezer, die weer in 60 meet- bereiken onderverdeeld is, waarbij dan elk dezer 60 onderverdeelingen over het geheele bereik wordt afgestemd door een condensator met schaal var volle 360 graden. Dat is de ingenieuse oplossing, wel ke Telefunken vond voor een kwes tie, welke daar steeds dringender naar vroeg. Sydney en San Francisco, Bandoeng en Kaapstad, Nau-n en Schenectady zijn even gemakkelijk af te stemmen als op het omroep-oritvangtoestel Da- ventry, Hilversum, Parijs, enz. Gemeenteraad van 's Gravenpolder. Nog geen beslissing van Ged. Staten op de gem.-begrooting. Vrijdagmiddag vergaderde de ge meenteraad. De heeren Kousemaker en van Liere waren met kennisgeving afwezig. Wethouder Schouten bracht verslag uit van het onderhoud, dat de wethouders gehad hebben met Ged. Staten betreffende de gemeentebegroo- ting en de jaarwedde van den veld wachter. Het resultaat is geweest, dat machtiging werd verkregen tot uitbe taling van alle salarissen. Verder heb ben Ged. Staten nog geen besluit ge nomen. Ingekomen was een schrijven van den burgemeester van Goes waar in gevraagd wordt of de gemeente be reid is samen te werken met de zie kenhuisbesturen te Goes en de andere gemeenten op Zuid- en Noord-Beve land om een ziekenbarak te stichten. Na ampele bespreking werd besloten voorloopig niet samen te werken, aan gezien de gemeente reeds een over eenkomst met het Gasthuis te Goes heeft gesloten, waarbij is bepaald, dat de gemeente de beschikking heeft over een bed in de ziekenbarak tegen een retributie van 1 cent per inwoner, ter wijl de kosten bij samenwerking 6 ct. per inwoner zouden bedragen. Voorts zou er volgens de plannen één bed voor elke 2500 inwoners ingericht worden, terwijl de gemeente volgens de bestaande overeenkomst reeds de beschikking heeft over één bed voor haar 1118 inwoners. Verder kwam ter tafel een mededeeling van Th. de Klerk, dat van de door hem verleden jaar gekochte grond 4 M2. in de Lan- geweg valt, met verzoek aan de ge meente om deze grond over te ne men. Besloten werd hem te verzoeken een en ander nader aan te toonen. Door den heer Joziasse werd verslag uitgebracht van het onderzoek van de gemeenterekening. Hij deelde mede, dat het getal leerlingen op de open bare lagere school volgens het school geldkohier niet overeenstemt met de toont je veel te veel met hem. Hij is een keurige, fatsoenlijke kerel, dat zal ik niet ontkennen, maar je schijnt bij sommige menschen den indruk gewekt te hebben, dat je een weinig al te vriendschappelijk met hem bent". Welk een schandelijke beleediging was dit.... „Max", zei ik mij met groote moeite beheerschend, „bedoel je hiermede, dat je naar kletspraatjes hebt geluis terd, die men over mij verkiest rond te strooien? Die komen waarschijnlijk van je moeder of die afschuwelijke mevrouw Resta". Toen liet ik een har den lach hooren. „Het is eenvoudig al te dwaas, Max. Je moet krankzin nig zijn zooiets te durven beweren. Ik mag toch zeker ook wel een beetje plezier in mijn leven hebben? Ik meende, dat wij afgesproken hadden, dat jij en ik ons niet met eikaars za ken zouden bemoeien?" Hij keek me zóó verdrietig aan, dat ik spijt van mijn uitval had. Ik had mezelf evenwel gedwongen heel wat dingen op den achtergrond te schuiven oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 6o ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. opgaven van het hoofd der school. B. en W. deden de toezegging een on derzoek in te zullen stellen. De ge- meenterekening werd daarna-voorloo pig vastgesteld met een batig slot van f 1395,53. De heer Verhulst bracht ver slag uit van het onderzoek van de rekening van het Burgerlijk Armbe stuur. De commissie was van oordeel dat de uitgaven wegens schilderwerk aan de veldwachterswoning te hoog waren. De voorzitter antwoordde, dat die woning nog steeds in de grondverf stond, zoodat de uitgaven voor schil derwerk nog bij de stichtïngskosten behooren. Wefh. Schouten zeide, dat de huurprijs hiernaar berekend is. De rekening werd goedgekeurd met een batig saldo van f 1413,93. De voorzitter deelde mede, dat de waarde van het in bruikleen gegeven schoolgebouw is geschat op f 11.300. Het schoolbestuur moet 15 pet. hiervan als waarborgsom storten. De heer Verhulst wees nog op de waterafvoer van de woning van Wilhelmina Eversdijk die niet goed geregeld is. Hij verzocht B. en W. bij het verleenen van bouwvergunningen hierop toe te zien. Dit werd toegezegd. Gemeenteraad van Rilland-Bath. Ken gulden per leerling beschik baar voor de Koninginnefeesten. Vrijdag vergaderde de raad. Afwe zig met kennisgeving wethouder van Boven. De begrooting van den Vleesch- keurïngsdienst voor 1931 wordt goed gekeurd. In verband met de uitvoe ring der besmettelijke ziektenwet ver klaart de raad zich bereid tot samen werking inzake den bouw van een ba- rak voor Zuid- en Noord-Beveland. Van de Oudercommissie van een der O. L. scholen en hef bestuur van een der Bijz. scholen kwam een verzoek in om een bedrag te willen beschikbaar stellen voor een feestelijke herdenking van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Alle leden stemmen met deze gedachte in. Besloten wordt voor alle scholen een bedrag van een gul den per leerling beschikbaar te stel len. Op voorstel van den heer van de Sande wordt besloten voor de leer lingen der bewaarscholen f 0,50 per leerling te voteeren. Door de com missie tot nazien der gemeente-reke ning, bestaande uit de heeren West strate en David, wordt bij monde van den laatste verslag uitgebracht Over eenkomstig het voorstel van de com missie wordt de rekening voorloopig vastgesteld. De inkomsten van den ge wonen dienst bedroegen £71.590,67t/2> de uitgaven f 69.649,13V2, derhalve een goed slot van f 1941,54. De inkomsten van den kapitaaldienst bedroegen f 81.343,751/2. de uitgaven f80.949,35, alzoo een batig slot van f 394,401/2. De commissie tot nazien van rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, bestaande uit de heeren Blok en Deurloo, rapporteert en adviseert en was er langzamerhand in geslaagd te gelooven, dat het me allemaal niets meer kon schelen en ik me uitstekend amuseerde. Toen Max me echter op die manier aankeek, begreep ik maar al te goed, dat als ik slechts wist dat hij van me hield, ik Arthur's gezel schap niet meer zou zoeken. Daarna zag ik dat vreeselijke schepsel Va lona weer in gedachten voor me, en ik voelde me zoo ontzettend gegriefd en werd zoo woedend, dat ik meende hem te haten. Welk recht had hij aan merkingen op mij te maken? Hoe durfde hij een dergelijke hou ding aan te nemen? Onmiddellijk had ik me echter weer volkomen in mijn macht en op killen toon antwoord de ik: „Ik beloof je voorzichtiger te zijn, Max. Wanneer ik weer met mijn neef Arthur ga wandelen, zal ik Hulda meenemen". Max keek me even met een som beren blik aan, wendde zich toen om en verliet de kamer. 3 SEPT. Er was een tijd, dat de meteorologie in haar kinderschoenen stond. De weervoorspellingen werden samengesteld door den jongsten be diende vat} de redactie, die een gron dige studie had gemaakt van den Enk- huizer almanak en de tegenwoordig heid van geest had, voor hij zijn voor spelling neerschreef, naar den hemel te kijken. Later namen de bladen de zaak ernstiger op. Dat wil zeggen, men belastte met deze taak een ouderen redacteur, die meer stormen over zijn hoofd had zien gaan. Maar toch kwam het nog voor, in den tijd dat de dag bladen weervoorspellingen met een plaatje gingen geven, dat de weer- redacteur van een Amsterdamse/} blad acht van de tien maal den kikker in de krant zette, die den barometerwij- zer op veranderlijkzette, omdat dit cliché het eenige was waar een ad vertentie bij hoorde die van een paraplu-winkel. Toen kwamen de groote dagen van De Bilt. Alle kranten konden ziek voortaan abonnesren op de officieele mededeeling, dat het, behoudens neer slag, droog zou blijven. Men zou meenen, dat er nu niets meer te wenschen overbleef. Doch een ernstige courant in Den Haag, die de zaken grondig wenschte te behande- heeft nu sedert eenige maanden het nieuwste uitgevonden: de weervoor spelling van den vorigen dag. Het is inderdaad een idee, waarop niet ieder komen zou. En zoo kan men in die courant lezen, waarom het gisteren ge regend, gesneeuwd of gedooid heeft. Een voorspelling, die het voordeel heeft, de redactie brieven te besparen van menschen, die teleurgesteld zijn over bedorven vacanties of zometklee- ren. Het risico is zoo vrijwel tot nul gereduceerd. Het is in ieder geval een feit, dat er in deze schoone nazomersche dagen in de geheele courant niets is, wat met zooveel spanning wordt gelezen als het weerbericht. En faloersch als ik ben op de belangstelling, die de weer- voorspellers op het oogenblik vinden, kan ik de verleiding niet weerstaan, mij voor éénmaal ook eens aan een weervoorspelling te wagen: „Een typische nazomer luchtdrukver- deeling valt te constateeren over ge heel Europa, met inbegrip van Hapa- randa, de Far Oer en de Orkney- eilanden. (Deze namen mogen in een weerbericht niet ontbreken, ik weet niet waarom). Dit nazomerluchtdruk- verdeelingstype maakt echter de kans op verstoring van het mooie weer des te grooter. Zoo kan ook de depressie boven den Oceaan plotseling aanlei ding geven tot weersomslag. In dat ge val is het met het mooie weer gedaan. Het is dus volkomen duidelijk, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: óf de luchtdrukver deeling blijft on gewijzigd, óf zij ondergaat een veran dering. In het eerste geval kan men op bestendiging van de mooie periode rekenen, in het tweede is slecht weer te verwachten. Volkomen zekerheid kan men zich verschaffen door op te letten of de barometer stijgt of daalt) in het laatste geval is het weer goed. Ook voortdurende zonneschijn is daar voor een vrij betrouwbare aanwijzing" Nu heb ik haar met mijn eigen oogen gezien en ik zou wel van schaamte kunnen sterven. Vanavond gaan we naar een concert in het Casino, dat gegeven wordt ten bate van het Los- trasiaansche Roode Kruis. Verschei dene wereldberoemde artiesten zullen zingen en spelen, waaronder ook de Italiaansche tenor, wiens stem ik dien avond van de gala-voorstelling te Lon den zoo bewonderde. Ik zal een nieuw kostuum dragen van zilver tule, afgezet met kleine vergeet-mij-nietjes van fluweel. De speld, die ik van Arthur kreeg zal ik opsteken, terwijl ik me van boven tot onderen wil behangen met paar- len, turkooizen en diamanten. Ik heb het vaste voornemen me te amuseeren. Het verdere gedeelte van mijn le ven zal ik op een andere manier door brengen: ik wil genieten. Wat er gisteren gebeurde is even wel het toppunt en nu geef ik om niets meer. (Wordt vervolgd). I u

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1