Transpirerende Stadsnieuws voor het nazien der gemeenterekening, dienst 1929. Spreker zegt, dat de com missie geen aanleiding vond tot het maken van op- of aanmerkingen ev adviseert tof voorloopige vaststelling dezer rekening. Aldus wordt besloten. Voorts komen in behandeling de voor stellen van B. en W. met betrekking tot de financieele verhoudingswet. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten: le. de gemeen te te plaatsen in de 5e klasse voor de regeling der gemeentefondsbelas ting; 2e. de gemeente in de 8e klasse te handhaven voor de personeele be^ lasting; 5e. te heffen 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting; 4e. 70 opcenten op de hoofd som der personeele belasting. De staking te Nieuwvliet Een werkcontract wordt nog niet geteekend. De staking onder de landarbeiders duurt hier nog steeds voort; alhoewel al velen zich bedenken en weer naar hun ouden baas toegaan. Worden ze dan nog aangenomen, dan kunnen ze weer als vroeger aan het werk, doch velen echter blijven hun stakingsbe ginsel getrouw, omdat de landbouwer hardnekkig weigert een werkcontract te teekenen. Werkwilligen worden nog steeds door stakers en leiders gevolgd naar en van hun werk, en ook wor den ze nog steeds door de politie op hun werk bewaakt. Teraardebestelling M. Westdorp. Een droeve plechtigheid. Gistermiddag had op de algemeene begraafplaats te Middelburg de ter aardebestelling plaats van den 54-ja- rigen M. Wesfdorp, die Zondagavond het slachtoffer is geworden van de aanrijding door een auto op den weg bij den Sloedam. Slechts enkele fami lieleden en Ds. J. J. Homburg uit Goes, volgden 'de lijkbaar, die gedekt was door één palmtak met aronskelken, toegezonden door den heer v. d. B, die de auto bestuurde, toen de aan rijding plaats had. Nadat de kist onder diepe stilte aan den schoot der aarde was toever trouwd, trad Ds. Homburg naar voren en wees er op, dat het altijd diep treu rig is een familielid heen te brengen naar het graf. Is dit nog tengevolge van een ziekte, dan legt men zich er gemakkelijker bij neer, maar des te erger is het als het een gewelddadige dood geldt Er zijn daarbij dingen, die men aan een graf laat rusten en die men elders zal uitzoeken. Men voelt hier weer het wonderlijke van God's wegen. Een huwelijksleven van slechts 5 of 4 jaar is hier afgesneden en men voelt dat de wegen van God zijn zoo diep en donker als het graf. Dit graf herinnert weer aan het kort stondige van het leven. Spr. schetste dan den overledene als een goed echt genoot en een liefderijk kind en wees er op, dat hij hard werkte voor zijn gezin en er nu juist wat boven op kwam. Daarvoor brengt spr. hem dank namens allen, die hem kenden. Spr. wees er op, dat men weder voelt de waarheid van het „Bereid Uw hui% want gij zult sterven" en riep al? Christen niet een afscheid voor altijd, maar een tot weerziens toe. Een historische tentoonstelling te Middelburg- Het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen heeft in een zijner zalen een tentoonstelling georganiseerd van verschillende zaken betrekking heb bend op het Huis van Oranje en in zonderheid op Willem V en zijn ge malin Prinses Wilhelmina van Prui sen, de beide hoofdfiguren uit de Maandag a.s. te houden historischen optocht. Er zijn vele oude platen, voor stellende o.a. de aankomst van ds Prinselijke vloot bij Weizingen en de nu ook weer te geven aankomst te Middelburg, verder portretten van df verschillende Oranjes en hun strijd voor Nederland. Ook de aan de Oran jes voorafgaande heerschers uit df Gravenhuizen zijn niet vergeten. Ver der treft men er aan twee kasten met porcelein, allen met de beeltenis en opschriften betreffende het genoemde stadhouderlijk paar, terwijl een groo- te collectie uit particuliere bezittingen afkomstige voorwerpen getuigen van de liefde, die in dien moeilijken tijd toch ook bij velen voor Oranje leefde Klap van een open auto-portier, Dronken autobestuurder laat zijn portier open staan. Woensdagavond had op den Spoor- dam te Rilland een aanrijding plaats De verpleger P. H. reed in gezelschap van zijn meisje per rijwiel in de rich ting Rilland. Hij werd door een auto; welke met een open portier reed, te gen den grond geslagen en bloedend verwond opgenomen. De slag was zoo hevig, dat het porfier van de auto werd afgeslagen. Bij onderzoek ble ken de verwondingen niet van ernsfi- Ter gelegenheid van de Zuiderzee-visscherijtentooinstelling welke ie Enkhuizen plaats vindt, werd Dinsdag een aloude West-Friesche boerenbruiloft opgevoerd, uit omstreeks 1800. Een rondedansje. gen aard. Het politieonderzoek heeft uitgewezen dat de autobestuurder was J. C. S. te Yerseke en sterken drank niet vreemd was aan het roekeloos rij den. De schade aan kleeding en rijwiej is door S. inmiddels vergoed. Koninginnefeest te Wemeldinge. Donderdagavond werd op de leden vergadering van de Oranjevereeniging Wemeldinge het feestprogramma op gesteld voor het te vieren Oranjefeest op Donderdag 4 Sept. a.s., waaraan het volgende kon worden ontleend Des morgens half negen concert van het muziekgezelschap met koraalmu- ziek en het spelen van vaderlandsche liederen; vervolgens uitvoering van de cantate door een zangkoor; optocht van schoolkinderen met tractatïe. Des middags optocht (waarin eenige aar dige groepen zullen worden opgeno men; gecostumeerde sportfeesfen volksspelen, met beslist prachtige at tracties waarbij tevens vlieger- en mo torenwedstrijden zullen worden gehou den). Voorts concert van zangvereni gingen en muziekgezelschap; licht- stoet etc. De buurtversieringen zullen de gemeente zeker een aankleedïng be zorgen, dat de belangstelling zekerde de moeite van een bezoek waard zaj blijken. Gezien de vele vergaderingen welke de commissie's beleggen en de deelname aan de spelen zal het zeker weer een gezellig feesten worden. Gemeenteraad van Waarde. De rekening over 1929 vastgesteld. Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad met 6 leden. De gemeen terekening 1929 wordt voorloopig vast gesteld. Voor den gewonen dienst be droegen de ontvangsten f 57.756,09, en de uitgaven f 52.518,751/2, goed slot f 5217,551/2, en voor den kapïfaaldienst ontvangsten f 20.292,70, de uitgaven f 20.209,45, goed slot f25,27. Naar aan leiding van de nieuwe finantieele ver houdingswet werden de verschillende voorstellen van B. en W. besproken en werd besloten tot plaatsing der ge meente voor de fondsbelasting in de i5e klasse, en op deze fondsbelasting 40 opcenten te heffen en handhaving der gemeente in de 8e klasse van de per soneele belasting. Na een aangebrachte wijziging in de begrooting voor 1950 werd de vergadering met dankgebed gesloten. Koninginnefeest te Heinkenszand. De feestcommissie besloot gister avond op 5 Sept. a.s. des morgens te 10 uur klokgelui, waarna de kinderen van alle scholen begeleid door het muziekgezelschap naar een speelter rein trekken, waar zij zullen worden getrakteerd en waar tot half één kin derspelen worden gehouden. In den namiddag volksspelen. Benevens het muziekgezelschap zal dan ook de mondharmonicaclub haar medewerking verleenen. Des avonds fakkeloptocht en vuurwerk. Daartoe door de mede werking der geheele burgerij in staat gesteld, belooft 5 Sept. een heel mooi program te zien te geven. Daaraan is het ook te danken dat een prachtig vuurwerk kan worden ontstoken. De tentoonstelling te Kapelle. Een advertentie in dit nummer geeft nadere bijzonderheden over de begin Oc tober te houden tentoonstelling van fruit, bloemen en groenten. Burgemeester Welleman. Men schrijft aan het „Volk" uit Krab bendijke; Onze gemeente staat plotseling en on verwacht voor een burgemeestersvaca ture. De heer Jac. Welleman, dis dit ambt reeds 17 jaren heeft bekleed en als raads lid en wethouder al meer dan 30 jaren de (burgerij heeft vertegenwoordigd, heeft tegen 1 September zijn ontslag aange vraagd. Gaarne sluiten wij on|s aam bij 'het overgroote deel der ingezetenen, dat dezen burgemeester met leedwezen ziet gaan. De Sheer W. leefde met de bevolking me de, was toegankelijk voor iedereen, be schikte over een groote werkkracht, zoo dat in onzen overwegend rechtschen ge meenteraad vaak besluiten rijn genomen, welke, zonder zijn krachtig optreden, zeker achterwege zouden zijn gebleven. Met hem g'aat uit ons gemeentebestuur een de mocraat en een goed mensch, die mede wist te gevoelen met het leed Van ande ren, iemand die altijd bereid was te hel pen, onverschillig wien dat gjold. Koninginnefeest te Schore. Op Dinsdag 2 September a.s. zal ter gelegenheid van den 50en verjaardag van H. M. de Koningin des n.m. 2 uur (nl.tf. een schoolfeest worden gehouden. Door de burgerij zijn ruime giften geschonken waardoor het houden van dit feest moge lijk is geworden. Om) 2 uur worden de kin deren in de school getracteerd waama in optocht naar een in de kom der gemeente gelegen boomgaard wordt gewandeld al waar verschillende spelen zulfan pljaats hebben. Deze boomgaard is belangeloos beschikbaar gesteld door het B. A. te Goes en den heer J. P. Rijn te Schore. Naar Wij vernemen zullen alle kinderen een drinkbeker ontvangen met toepasse lijk opschrift. Gemeenteraad van Nisse# De verkoop der dokterswoning niet gegund. Woensdagavond j.l. vergaderde de raad der gemeente Nisse. Aanwezig alle leden. Aan J. van 't Westeinde en A. Witkam werd een bijdrage verleend volgens art 13 der Lager onderwijswet. De gemeente rekening 1929 werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten f 20206,87 en uitgaven f 19201,50. Goed slot f 1005.37. De be grooting 1931 van het Burgerlijk Arm bestuur werd goedgekeurd iu ontvangst en uitgaaf op f5709,52 met een post van onvoorziene uitgaaf ad f 608,02. De voormalige dokterswoning welke des voor middags publiek was geveild en opbracht f 3880,werd niet gegund. Besloten werd tot plaatsing der gemeente in de 8e klasse wat betreft de personeele belasting en in de 3e klasse in verband met de wet op de financieele verhouding Voorts werd ingetrokken de verordening tot heffing van opcenten op de vermogens belasting en eveneens die van de perso neele belasting. Voorts werd vastgesteld een nieuwe verordening tot heffing van 130 opcenten op de personeele belastipg en ook een verordening tot heffing van 18 opcenten op de hoofdsom de- gemeentefondsbelas ting. Door een en ander zal naar schatting f1740,miader belasting behoeven te worden opgebracht. De gemeente-begrooting 1931 werd den raad aangeboden. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij Jbet uitvaren der haven te Wemel dinge is de zandmotor ^Charlotte" kapt. van Ries van Boom in aanvaring gekomen met de 746 ton groote zuurmotor //Mar garete" kapt, J. Meertensvan Rotterdam, waardoor aan beide schepen groote schade werd toegebracht, o.a. was de kluis van de „Margarete" geheel ingedrukt, terwijl de HCharlotte" een gat aan stuurboordzij bekwam. Na gehouden expertise heeft de „Charlotte" de reis kunnen voortzetten. Aan de R.K. Jongensschool te Middelburg is tot ouderwijzer benoemd den heer P. B. Hamei thans in gelijke betrekking te Heinkenszand. Donderdag werd door Notaris Oele van 's Gravenpolder ten verzoeke van het Burgerlijk Armbestuur te Nisse publiek verpacht 1.56 20 H A. weiland aan Adr. Nijsse aldaar voor f 60,,per gemet of f 239,80 den hoop. Dinsdag werd in den Wilhelmina- polder een reusachtige aardappelplant (gele Eigenheimer) gerooid. Ze leverde een totaal gewicht van 19 KG. aan aardappels op. De plant was gegroeid uii een pootaardappel die 8'/2 ons woog. Donderdag werd door Notaris Jonkers, te Goes, te Nisse verkocht de villa „Wilhelmina" met bouwterrein groot 70A. 80 cA. aan Marinus Cornells de Schipper voor f 3880 Voor het examen van waterbouw kundig opzichter, uitgeschreven door de Zeeuwsche Vereeniging tot opleiding van waterbouwkundigen, slaagden o.a. dhrn. J. Kooman enJ. Klap beiden te Wemel dinge. De Heer Ir. W H Brinkhorst, sederi 1 September 1923 hooldingenieur van den Rijkswaterstaat te Vlissingen, is tegen I October a.s. over geplaatst naar Utrecht De Heer Brinkhorst heeft de laatste ja ren een groot aandeel gehad aan de wer ken tot verbetering en vergrooting van de buitenhaven alhier en voor den bouw van de a.s. Donderdag te openen nieuwe keersluis. De heer J. A. Berger, Soc. Dem. lid van den gemeenteraad te Vlissingen, heeft aan dat college bericht, dat hij zijn ontslag neemt. Op Zondag 28 September a.s. hoopt ds. J. Baarslag van Lage Zwaluw bij de Ned. Herv. Kerk te Krabbendijke zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. Van der Snoek, van Veenendaal. Gemeenteraad. Hedenmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Hajenius. Afwezig, waren wethouder Van Melle en de heeren Van Bommel van Vloten., v. d. Does en Potter. Ingekomen waren o.m. de volgende stuk !ken; waarop de eronder vermelde beschik kingen werden getroffen. Verzoek van de Nederiandsche Ver eeniging om' medewerking ter voorkoming van het verbranden van vee bij brand' in stallen. 1 Voor -kennisgeving aangenomen. Verzoek van den Bond van Kleinhan delaren in groenten en fruit om aan den stoker van het gasbedrijf J- Brusket te verbieden als tnevenbedrijf te handelen m groenten en fruit. Naar B. en W. ter afdoening. Verzoek van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot verlaging van het aantal leerlingen per leerkracht. Verslag 'der commissie ad hoe inzake de salarissen cn Ioonen van het gemeente personeel. Beide voorgaanden naar B. en W. om prae-advies; het laatste gaat eveneens in afschrift naar de Raadsleden, spoedig zelf9, op verzoek van den heer Van Poel- geest. Enkele verzoeken om afschrijving van belasting worden goedgevonden. Onderhands verhuurt de Raad een stuk je grond bij den Biestermansput. Geweigerd wordt de subsidie aan de R.K. Militaire Vereeniging te Bergen op Zoom. (De heer Van Bommel van oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Vloten komt ter vergadering). Herbenoemd wordt voor 3 jaar mej. J. H. de Jonge, als gemeente-vroedvrouw. Met ingang1 van 1 October wordt eervol ontslag verleend aan den heer J. Kor- stanje als secr.-penningmeester van liet Gasthuis. De R.K. Jongensschool krijgt f 45 voor de aanschafffing van plantkundige platen; de Chr- Schoolver. f455,60 voor banken en leermiddelen. Het verzoek van „De Automaat" en de Bataafsche Import-Mij. tot overdracht van erfpachtsgronden aan den Westhaven- dij'k wordt z.h.s. goedgevonden. De voorzitter deelt nu, mede. dat de voorzitter van bet Gasthuisbestuur spr. zeide, dat het finantieele beheer in den vervolge in den hand des administrateurs komt; blijft over het secretariaat en daar voor wilde het bestuur zich voorloopig een kracht assumeeren. Vindt de Raad dat gioed Zulks wordt goedgevonden. Bij de rondvraag komt de heer Van Bommel van Vloten terug op de uitlating des burgemeesters in een vroegere raads vergadering. dat spr. zijn raadslidmaat schap1 niet behoorlijk zou kunnen vervul len wegens te drukke particuliere werk zaamheden. Handhaaft de voorzitter deze woorden? De voorzitter is zich er niet van be wust. deze woorden gebruikt te hebben; hij moet echter aannemen ze gebe- ïigd te hebben en neemt ze dan gaarne en volledig terug. De heer Van Bommel van Vloten is daarmedé bevredigd. De Raad gaat dian in geheime zitting over. Kunsthandel Wisse. De Brugsche schilder Albert Goethals. die voor ons geen onbekende meer mag heeten, heeft in den Kunsthandel Wisse eenige werken geëxposeerd die de vrucht zijn van een trip door Zeeland'. Goethals heeft den bijzonderen toon van het Zeeuwsche landschap goed we ten te vatten. Dit blijkt allereerst uit zijn aquarel|en. Het hoekje schorren bij Kattendijke is een prachtige wolkenstudie geworden, forsch van opzet en uitbeelding en voor naam van kleur- Zooals in al het werk van dezen schilder ook hier: vaart, een dynamische uitbeelding die een mooie te genstelling vormt met het rustige schorren landschap. Zeer goed geslaagd' is ook de kleine aquarel, uitbeeldend den steiger teBors- sele. Dit werkje trekt vooral door de kleur. I Maar Goethafs op-z'n-best vinden we in de drie teekeningen van het Schouw- sche landschap. Zoo sterk is deze schil der met de natuur vergroeid, dat hij de boomen werkelijk ziet als levende men- schen. Zie b.v. de teekening „Drijfzand": een boom die langzaam maar zeker door zandverstuivingen wordt bedekt, en in wanhoop zijn takken naar den hemel uitstrekt, als verwachtte hij vandaar zijn redding. Luguber bijna is "de „Heksendans twee boomen van een wonderlijke ver groeiing die als het ware een wilden dans uitvoeren. Grootsch is dit gezien en magistraal uitgebeeld. Realiteit en droom raken hier elkaar en vloeien samen tot een onver brekelijk geheel. Want dit is wel een der voornaamste zijden van Goethals' vitaliteit: Binnen de grenzen van het aanneembare en be grijpelijke weet hij het fantastische tot den hoogsten graad op te voeren. Zoo is zijn werk modern wat den geest betreft, en wordt geruggesteund door een dergelijke, virtuose techniek; wat per slot van rekening de Ideale combinatie is. Koninginnefeesten. De eerst© toebereidselen tot de viering van de Koninginnefeesten zijn reeds ge troffen. De telephoonmast op het Rim- melandplein "heeft een houten mantel ge kregen. In de Oostvest dreef gisteren eenzaam een moddérboot, waarop de na tionale driekleur vroolijk wapperde. Dit zijn goede voorteekenen. Alleen bopen we dat de elementen tegen den lOen Sep tember wat koelte in ons midden zullen brenegn- De storing gevonden. Het defect aan den electrischen kabel, dat die lichtstoring op Dinsdagavond ver oorzaakte, is gistermorgen gevonden. Het bleek dat de voedingskabel in de Oprit- Magdalenastraat dborgebeand was. De winkelweek. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een advertentie in dit nummer, waar-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2