De Kleine Bazar N° 102 Vrijdag 29 Augustus 1950 li7 Jaargang Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland, Koloniën NU in i I Het meisje, dat met een Koning trouwde Onze Leestafel. Land en Tuinbouw ProyincienieuWs COUPONS EN LOSSINGEN Hendrikse Go's Bank N.V., ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 Na 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De opstand in Peru. In Peru is het mis. Dat weten we nu al sinds eenïge da gen. De bevolking en het grootste deel der regeeringstroepen is tegen den staat in opstand gekomen en het succes is groot geweest. De president der republiek is afgetreden en ge vlucht; hef kabinet heeft eveneens ont slag genomen; in de meeste steden zijn de regeeringstroepen overgeloo- pen naar de zijde der opstandelingen Generaal Sarmiento heeft voorloopig de leiding ter hand genomen. De staat van beleg is in geheel Peru afgekon digd. Terechtstellingen volgen elkaar snel op. De bevolking viert feest, om dat het nu „bevrijd is van de onder drukkers". De opstandelingen hebben een pro clamatie gepubliceerd, waarin o.a. ge zegd wordt, dat de internationale ver dragen volkomen zullen blijven ge handhaafd, dat echter de monopolies zullen worden afgeschaft en de ver mogens van alle aanhangers der vo rige regeering in beslag zullen wor den genomen. Verder zullen in de di plomatieke vertegenwoordiging perso- neele veranderingen worden doorge voerd, terwijl algemeene verkiezingen zullen worden uitgeschreven. Binnen kort zal politieke amnestie worden ge geven. De vroegere president Leguia die zich thans op een oorlogsschip be vindt, zou, naar verluidt, ernstig ziek zijn, terwijl zijn beide dochters en de schoonzoon de wijk hebben genomen in de ambtswoning van den Ameri- kaanschen zaakgelastigde. Generaal Ponce verzekerde aan een deputatie bestaande uit den nuntius en de diplomatieke vertegenwoordi gers van Chili, Duïtschland en Japan dat er uitgebreide bescherming zou worden verleend aan de zaken en eigendommen van buitenlanders en aan de diplomatieke missies. De opstand, die een militair ka rakter draagt, vestigt de aandacht der vereld weer eens op een der wonder lijkste landen der schepping, op Peru. Eindelijk krachtiger optreden. Tegen koppensnellende Papoeas. De „Indische Courant" verneemt dat verband met de sneltochten welke a regeld door Papoeas in de Mimika- reek, Nieuw-Guinea, werden onder omen, in het begin van April een bri gade politie uit Ambon derwaarts werd gezonden. Deze ageerde, onder Tin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 43 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Ik zie het volkomen in", zei hij en weer lag er die vreeselïjk droevige klank in zijn stem. „Ik had evenwel gedacht.... ik hoopte, Meg...." Hij hield op en vervolgde daarna op haas tigen toon: „Je geeft dus werkelijk niets om me?" Ik schudde met het hoofd. Ik kan mezelf er niet toe brengen een woord te zeggen. Hoe was het mogelijk, dat hij niet bemerkte hoe intens ik naar hem verlangde „Prachtig. We begrijpen elkaar vol komen. Ik ben een lammeling geweest, Meg, en verdien ten volle er voor te moeten boeten. Het was krankzinnig van mij op iets te hopen". Die woorden troffen mij tof in het diepst van mijn ziel. Ze klonken zoo oprecht, zoo verdrietig. Hoe minachtte leiding van den bestuurs-assstïent Ru- gebregt eenige maanden vruchteloos weshalve ze mede in verband met het doorkomen van den regentijd naar Kai- mana is teruggekeerd. Thans verzocht de gouverneur der Molukken aan den gewestelijk militair commandant twee brigades militairen naar bedoeld ge bied te zenden. Deze zullen half of eind September met den gouverne- nientsstoomer,, „Deneb" vertrekken onder bevel van den eersten luitenant G. J. Wulfhorst, terwijl ook een of- cikier van gezondheid meegaat, als mede dertig dwangarbeiders. De duur van de expeditie is voorloopig gesteld op minstens twee maanden. Een enorme brand. In de dessa Sikoer, Oost-Lombok, heeft een hevige brand gewoed, waar door 3500 huizen zijn vernield. De schade bedraagt f75.000. De oorzaak is onbekend. Er vonden geen persoon lijke ongevallen plaats. „Kunst". We ontvingen ter beoordeeling het Vlaamsche tijdschrift „Kunst", perio diek voor beeldende kunsten, onder leiding van Wïlfried Bouchery. En we kunnen er niet anders van zeggen, dat het onze hooggestemde bewonde ring afdwingt. „Kunst" is een prachtig verzorgde uitgave met zeer fraaie bij lagen en een zeer lezenswaardige in houd. Speciaal vermelden we het door Bouchery samengestelde houtsneenum mer, dat een groot aantal origineele houtsneden van v. Straaten bevat en een kostbaar bezit vormt. Ongetwijfeld zal dit serieuze tijd schrift ook in Nederland veel belang stellenden vinden. Verhooging invoerrecht op boter. De directie van den landbouw deelt mede dat van Hr. Ms. gezant te Bern telegrafisch bericht is ontvangen, dat het invoerrecht op boter bij besluit van den Zwitserschen Bondsraad van 70 tot 120 francs per 100 K.G. ver hoogd is, met ingang van 1 Sept. a.s. Rechtstreeksche zendingen welke tot en met 25 Aug. j.l. waren afgezonden, zullen nog onder de berekening van het oude tarief worden toegelaten. Stand der landbouwgewassen. Aan het in de Staatscourant opge nomen overzicht van den stand der landbouwgewassen op 20 Augustus 1.1. onfleenen wij het volgende: De langdurige regenperiode heeft op de meeste akkerbouwgewassen een zeer nadeeligen invloed geoefend. Vele gewassen waren gaan legeren, andere moesten te langen tijd op het land blijven staan; zoowel in de gezichte als ongezïchte granen is dïentengevol ge veel schot opgetreden, terwijl ook een gedeelte tot verrotting is overge gaan. De opbrengst van de granen zal dientengevolge slechts matig tot vrij goed zijn. ik hem echter weer toen ik me dwong in te zien, wat ze werkelijk beteeken- den. Hij kon zelfs zijn stem verdrietig doen klinken, en een treurig of opge wekt gezicht zetten om „Staatsredenen". Uittreksel uit een brief van Graaf Hugo Resta aan Z.M. den Koning van Lostrasia. Graaf Hugo was naar Gritna gegaan, het zomerverblijf van het Hof, met een particuliere en persoonlijke op dracht van den Koning. Hier volgt een vertaling uit het Lostrasiaansch daar van: ,Het doet me ontzettend veel leed je niets gunstigs te kunnen melden. Ik heb mijn uiterste best gedaan, doch er is niets met de dame te beginnen. Ze is van plan op „Het Vogelnestje" te blijven, zoolang het haar belieft en overwegingen betreffende de belan gen van andere menschen hebben niet den minsten invloed op haar. Ik ben zelfs wat bang voor haar. Mijn advies is, om haar openlijk niet te trotseeren. Het is ellendig zooiets te moeten zeggen, maar ik doe het ge De wintergerst, die vroeger geoogst werd, is beter dan de andere granen. Ook de erwten zijn voor een belang rijk deel bedorven; de stand is matig. De bruine boonen daarentegen zijn goed tot vrij goed. De aardappelen vertoonen veel ziek te in loof en knollen. Het loof is vroeg afgestorven. Zoowel wat con sumptie- als fabrieksaardappelen be treft zijn de verwachtingen ten aan zien van kwaliteit en opbrengst sterk gedaald. De stand is vrij goed. Van de handelsgewassen zijn vlas kanariezaad en blauwmaanzaad ma tig tot vrij goed. Mosterdzaad en kool zaad zijn vrij goed, terwijl de karwij grootendeels goed is binnengekomen. Suikerbieten en uien maken een gunstige uitzondering op den algemei nen slechten toestand der gewassen; deze staan goed, hoewel verwacht wordt dat het suikergehalte van de bieten niet hoog zal zijn. De graslanden staan algemeen goed. Er is volop voedsel voor het vee. Laag gelegen landen hebben echter door het overtollige water geleden. Veel gras werd daar ook door het vee vertrapt. Hef Iaat gemaaide gras is bedorven. Er wordt veel ingekuild. De feestweek te Middelburg. Mooie verlichting van oude gebouwen. De feestweek, welke Middelburg houdt ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin, is Dinsdag geopend met een étalage wedstrijd, waaraan ruim 90 winkelier? in verschillende deelen der stad deel nemen en dit met voor een groot dee,1 zeer goed geslaagde, fraaie étalages. Intusschen is de laatste hand gelegd aan de versieringen en verlichtingen In den nacht van Dinsdag op Woens dag is een groot deel der electrische verlichting beproefd om eventueel ge- wenschte verbeteringen op te sporen. Wij hebben een groot deel van die proeven medegemaakt en zijn daar door in de overtuiging gesterkt, dat Middelburg in een zee van licht uif zullen, belichtingen enz. enz. zal ba den. Wij noemen bijzonder twee zui len bij de Stationsbrug, die een lamp- vorm hebben en waarin steeds in kleur wisselend licht draait. Dat gebouwen als het Stadhuis, Militair Hospitaal enz. enz. door belichting in een zeld zame schoonheid wordt vertoond, zal ieder begrijpen, die de oude gebou wen van Middelburg kent. De ringrijderij. Bezoek van Kingsford Smith Al behoorde zij niet direct tot de feestweek, die Middelburg houdt voor den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin, toch verdient de jaarlijk- sche ringrijderij te paard op het his torische Abdijpleïn, waarbij o.a. ver reden worden wisselbekers van H. M. de Koningin, dr. H. W. van Loon, de gemeente Middelburg en de bur gerij van Middelburg, vermelding, want ook nu is zij weer goed geslaagd heel in jouw Belang. Haar optreden bevalt me niet, en ik geloof dat ze on hebbelijk en gevaarlijk kan worden. Ze verkeert in de meening, dat jouw gevoelens ten opzichte van haar aan het verkoelen zijn. Ze is erg achter dochtig, en het zou totaal geen nut hebben haar geld aan te bieden. Ik heb alles gedaan, wat ik kon. Ik vrees, dat het in haar bedoeling ligt je ten koste van alles vast te houden. Ik zinspeelde er op, dat je waar schijnlijk later te Karbinka zou ko men voor de jachtpartijen en vermoe delijk alleen in gezelschap van hee- ren, zoodat je haar dan gemakkelijker kon bezoeken dan hier, waar het le ven zoo vrij is en jullie ontmoetingen zeer zeker in het oog moesten loo- pen. Ze antwoordde slechts, dat zij het prettig vond in dit jaargetijde In „Hef Vogelnestje" te wonen. Het spijt me je ongerust te moeten maken, maar ze trad zeer onbe schaamd op. Oh, ik wenschte dat je nooit in die geschiedenis verstrikt was geraakt, of dat Karma een ander soort vrouw was. Natuurlijk moeten wij uiterst voorzichtig te werk gaan, zoo dat Hare Majesteit niets hiervan ter ALLE per l September vervallende worden verzilverd door GOES. en werden winnaars der genoemde be kers de heeren: L. de Voogd Wz. te Domburg, J. Mesu Jzn. te Veere; L Koole Wzn. te Rittliem en P. Reijnïer- se Jz. te Koudekerk-e. De heer dr. vay Loon woonde een deel van den wed strijd bij in gezelschap van Kingsford Smith, terwijl de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, den beker van de Koningin aan den gelukkigen prijswinnaar uitreikte. Schietwedstrijd Wolphaartsdijk. De prijsuitreiking. Dinsdagavond 26 Aug. werden de prijzen uitgedeeld voor de op Zater dag j.l. gehouden schietwedstrijd der Bijz. Vrijw. Landstorm aldaar. Na een hartelijk welkomstwoord door den burgemeester, werd overgegaan tot hef uitreiken der prijzen. Aan den eer sten prijswinnaar A. Hoebeke werd een verguld zilveren wissel-medaillf uitgereikt. De le prijs werd door A. Hoebeke gewonnen met 50 p.; 2e J. Zegers 49 p.; 3e I. Wisse 49 p.; 4e C. Wagenaar 47 p.; 5e C. Sinke 46 p.; 6e I. Flipse 45 p.; 7e N. Schoolmees ter 45 p.; 8e J. Snoodijk 45 p.; 9e P. de Regt 45 p.; 10e H. Kraak 45 p.; lie A. Nieuwenhuïze 45 p.; 12e Jac. Meu- lenberg 44 p.; 13e P. v. Hekke 44 p.; 14e D. Zweedïjk 44 p.; 15e C. Remïjn- se 44 p.; 16e A. Kallemein 43 p.; 17e J. v. d. Linde 43 p.; 18e P. den Her der 43 p.; 19e G. v. Strien 42 p.; 20e J. Snoep 42 p.; 21e Th. v. Gemert 42 p.; 22e A. Meulenberg 42 p.; 23e Joh. Eggebeen 42 p.; 24e A. van Dam me 42 p.; 25e A. v. Keulen 41 p.; 26e L. Schipper 41 p.27e J. "Kloosterman 41 p.28e D. Boone 41 p.29e F. Ossewaarde 38 p.30e J. Bliek 37 p.; 31e M. v. d. Kreeke Jz. 37 p.; 32e G. Simonse 37 p.; 33e J. Boone 36 p.y 34e W. Meeuwse 35 p.; 35e C. Steen bakker 35 p.; 36e Jac. de Koster 34p.; 37e J. J. v. d. Voorde 33 p.; 38e J. de Vrieze 31 p.; 39e L. Kraak 31 p.; 40e M. v. d. Kreeke Cz. 29 p.41e D. Vleugel 27 p.42e F. Kasse 16 p. Gemeenteraad van Wemeldinge. De fin. verhouding tusschen het Rijk en de gemeente. Woensdagvoormiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig met kennisgeving de heer M. Hoogesteger, zonder kennisgeving de heer J. A. Do- mïnicus. De notulen worden na een opmerking van den heer Dekker vast gesteld. Medegedeeld wordt, dat dp wijziging der bouwverordening is goed gekeurd en afgekondigd. Een schrijven van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren betreffende te nemen maatre gelen tot het loskoppelen van vee bij stalbranden wordt gezonden aan de Landbouwvereenïging met verzoek om oore komt. Je kunt zooals altijd steeds op mij rekenen. Ik ben meer in de war dan ik je zeggen kan. Ik heb haar op alles ge wezen en in het bijzonder maakte ik haar er op attent, dat zij niets zou bereiken, indien een openlijk schan daal veroorzaakt werd en dat, indien zooiets gebeurde, zij de eenige zou zijn, die er onder leed. Het spijt me te moeten bekennen, dat ze me har telijk uitlachte. Er zit iets achter, wat ik niet begrijpen kan. Je toegenegene Hugo". Uittreksel van een brief van de Koningin-Moeder van Lostrasia aan Baron Wal- demar. Deze werd gezonden vanuit de bad plaats in de bergen, waar Hare Ma jesteit vertoefde nadat het Hof Ves- teral had verlaten. ,Bij nader inzien, mijn beste Wal- demar, heb ik niets aan mijn zoon gezegd omtrent Karina Valona, noch aangaande zijn plichten tegenover zijn vrouw en het land. Ik vermoed, dat Dagboekblaadjes. 2g Augustus 1935. Te Florence is een jongeman tot 5 jdpr gevangenis straf veroordeeld, omdat hij openlijk met Tgrt portret van zijn verloofde in den zak liep. De ltaliaansche pers wijst in dit verband op den verderfelijken invloed van het buitenland. Alle vreem delingen, die Schmidt heeten, moeten het land verlaten. 30 Augustus 1933. Vijf millioen werkloozen in Engeland, vijf millioen in Duitschland, millioen in Nederland. Scherpe kritiek op de Elftalcommissie in verband mat de samenstelling van het nationale team tegen België. Win kels moeten voortaan de geheele week gesloten zijn, behalve 's Zaterdags van 1 tot half 3. Het hebben van een ra diotoestel en het lidmaatschap van een sectarische vereeniging verplicht gesteld. 31 Augustus 1933. Ter eere van den 55sten verjaardag van H. M. de Koningin verzorgt de V. A. R. A. het Omroepprogramma. Historisch over zicht van het koningschap door Teun de Klepperman Jr. Ontstemming over de uitreiking van de eerste aanslagen der Zuiderzeestropbelasting. Er gaan toch hardnekkige geruchten, dat de Antwerpsche Tentoonstelling nu bin nenkort gesloten wordt. De Economi sche Commissie te Genève ontwerpt een overeenkomst, waarbij vrijhandel wordt verboden. 1 September 1933. Debacle van verscheidene maatschappijen van „tal kies", in verband met de groofe vraag naar „smellies". De werkloosheid neemt dagelijks toe. Interview met den voorzitter der Elftalcommissie. Het team wordt niet gewijzigd. 2 September 1935. Maarschalk Tsjing of zoo verslaat maarschalk Tsjang of zoo iets, met milliard yen. Amerika wint het wereldkampioen schap pingpong van Japan. Het laat ste theater te Amsterdam gesloten. 3 September 1935. Onze regeering stelt een noodoffervoor, in verband met de toenemende werkloosheid. Ir. Kips voorziet een Nederlandsche over winning of gelijk spel met België, fiuft- sche schatgravers hebben bij Den Haag een oude oorkonde opgegraven, gedateerd van 1929, waarin de A. V. R. O. verlof vraagt, met eigen geld een afzonderlijken zender te mogen bou wen. Over de verkoudheid van de kat van Mussolini zullen geen bulletins meer worden verstrekt. ter zake van advies te dienen. Aan het verplegingscomité wordt ter ftne van advies gezonden een dossier, be treffende het plan van de vereeniging „Samenwerken in Nederland tegen tu berculose". De gemeentebegrooting, dienst 1931 wordt aangeboden, zoome de die voor het gasbedrijf, voor ge noemd dienstjaar. De raadsleden A. Dominicus, J. Smits en P. J. J. Dekker worden benoemd tot leden der com missie voor het nazien dezer begroo ting. De heer A. Dominicus rappor teert vervolgens namens de commissie U het met mij eens zult zijn, dat in dit geval een diplomatieke wijze van optreden beter is. Ik vind het een te teer onderwerp om te behandelen, zelfs met mijn lieven zoon, en ik vrees meer kwaad dan goed te doen". Uittreksel van een brief van Z.M. den Koning van Los trasia aan Graaf Hugo Res ta, die bij zijn moeder op haar landgoed logeerde. .Alhoewel je niet slaagde, ben ik je toch heel dankbaar, oude jongen. Ik vreesde wel, dat ik haar zelf on der handen zou moeten nemen, maar het was heel vriendelijk van je aan te bieden d it voor mij te willen doen. Als mij groote moeilijkheden wach ten, dan is het niet meer dan mijn verdiende loon. Ik ben een onvergeeflijke dwaas ge weest, Hugo; daaraan bestaat geen twijfel. Het is mij echter een groote troost er met iemand openhartig over te kunnen praten. Ik ben door mijn eigen schuld in een vervloekt lastig parket geraakt. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1