Stadhuis van Goes, fl°. iOi Woensdag 27 Augustus 1950 117 Jaargang* Buitenland* LINTVELT's BAZAR liet meisje, dat met "èen Koning trouwde Binnenland dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G0ESCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertenflën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Het mandaat over Palestina. Het rapport der mandaten- commissie en het antwoord der Britsche regeering. Maandagmorgen werd op het Vol- kenbondssecretariaat te Genève, het rapport der Mandatencommissie aan den Volkenbond in zake de troebe len in Palestina en het antwoord der Britsche regeering op vrij scherpe cri- tiek der commissie, gepubliceerd. Het rapport behandelt eerst de oor zaken, die tot het uitbreken van de ongeregeldheden geleid hebben voor zoover de commissie die kan nagaan uit het rapport der enquêtecommissie Shaw en andere gegevens. Het rapport verklaart onomwonden dat de commis sie het niet eens is met de conclusie der commissïe-Shaw als zouden de troebelen niet gericht zijn tegen de Britsche autoriteiten. Een brief van de Arabische delegatie in Palestina verklaart dat de oorzaak der troebe len is gelegen in de weigering der Britsche regeering om den Arabieren hun natuurlijke rechten toe te kennen. De mandatencommissie geeft toe, dat de mandaafmogendheid op politiek ge bied groote moeilijkheden met de Arabieren gehad heeft, die voortdu rend geweigerd hebben met de Joden in een wetgevenden raad samen te wer ken. Het rapport laat echter duidelijk merken dat de mandatencommissie de houding der Engelsche regeering niet krachtig genoeg gevonden heeft. De commissie is van meening dat wanneer de Engelsche regeering in plaats van de kolonisatie voor de ves figing van hun nationaal Tehuis ge heel aan de Joden over te laten zich zelf hiermee bemoeid had en hierdoor het geheele land ook voor de Arabie ren welvarend had gemaakt de ge spannen verhouding tusschen de on georganiseerde Arabieren en de ka pitaalkrachtige Joden niet zou zijn voorgekomen. Op dit verwijt antwoordt de Engel sche regeering dat zij hierover ten sterkste verbaasd is, aangezien in de afgeloopen jaren de opmerkingen der mandatencommissie in zake de ont wikkeling van het gebied, het onder wijs enz. nooit een dergelijke critïek hadden doen verwachten. Bovendien wijst de Engelsche regeering op het feit dat zij in de afgeloopen jaren 9 millioen pond sterling in het mandaat gebied gestoken heeft. Wat de onmiddellijke oorzaken van de troebelen betreft, staat het voor de mandatencommissie vast, dat de troebelen voorafgegaan zijn door de incidenten van den Klaagmuur en zij verwijt de Engelsche regeering verder een doeltreffende regeling van den status quo voor Arabieren en Joden in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. i42 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik begreep echter te goed, dat het niet zoo was, als ik me wilde ver beelden. Max, de Koning van Lostra- sia, sprak en hij hield heelemaal niet van me. Hij gedroeg zich slechts dus danig, omdat hij toevallig een Ko ning was en ik zijn Koningin en hij moest denken aan de gewichtige „Staatsredenen", zijn plichten tegen over zijn land en het volk. Zijn moeder had alles omtrent zijn verliefdheid voor Madame Valona ont dekt en hem ernstig onder handen ge nomen. En dit bleek nu het resultaat daarvan te zijn. Ik weet niet precies, wat er gebeur de. Ik rukte me los uit zijn armen, vloog de kamer uit en sloot me op in mijn slaapkamer. Toen de kame niers als gewoonlijk verschenen, zei met betrekking tot hun rechten op den klaagmuur niet eerder doorge voerd te hebben dan op het laatste oogenblik en dat zij bovendien zoo klaarblijkelijk telkenmale dat zich een incident voordeed verrast was, hetgeen aantoont dat de inlichtingendienst zeer onvoldoende is geweest. De mandatencommissie betoogt ver der dat de bijna totale ontwapening die Engeland in Palestina heeft door gevoerd niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen der mandatencommis sie oorzaak is geweest van de hevige uitbreiding der troebelen en het ge welddadig karakter daarvan. De Engelsche regeerïng antwoordt hierop dat de herhaalde waarschuwin gen slechts een zeer vaag karakter droegen. Het rapport eindigt in zeer hoop gevende bewoordingen n.l. dat men de Britsche regeering niet moet ver wijten dat zij in de afgeloopen acht jaar nog niet bij machte is geweest om het Joodsche ras zijn volle ont wikkeling te geven en een vrije regee ring in te stellen aangezien dit ten slotte alleen het einddoel van hef stelsel is. De Britsche regeerïng spreekt haar voldoening uit over het feit dat de mandatencommissie blijkbaar niets te critiseeren vindt op de maatregelen die zij voor de toekomst genomen heeft, doch protesteert op scherpe wij ze tegen het naar haar meening over het hoofd zien van het deskundig rap port der commissie-Shaw waartegen over de mandatencommissie zich over de Engelsche regeering heen heeft doen beïnvloeden door de Joodsche en Ara bische protesten hetgeen tengevolge heeft dat het nu schijnt alsof de Brit sche regeering alleen de schuld voor de troebelen moet dragen. De Britsche regeering belooft op de geheele kwestie terug te zullen komen hetgeen dan waarschijnlijk gedurende de a.s. Raadszitting zal zijn. Hevige trambotsing te Amsterdam Niemand gewond. Op het Stationsplein, ter hoogte van de brug naar het Damrak, heeft Maandagmiddag te 1 uur een hevige trambotsïng plaats gehad. De bestuur der van een wagen van lijn 13 wilde van die brug komende naar links het Stationsplein oprijden, toen op hetzelf de oogenblik een motorwagen, even eens van lijn 13 en van den kant der Prins Hendrikkade komende, de bocht naar deze brug omzwenkte. Met een hevigen klap stieten de voorbalkons der beicte wagens op de kruising der rails op elkaar, waarbij de ruiten aan splinters gingen. De passagiers in de beide motorwagens, alsook in de bij wagens waren hevig ontsteld en de gemoederen kwamen eerst tot kalmte toen gebleken was dat niemand ver wondingen had opgeloopen. Wel was er vrij groote materieele schade. Van lijn 13 S was het voorbalkon geheel en dat van den anderen motorwagen was gedeeltelijk ingedrukt Beide rij ik hoofdpijn te hebben en reeds te bed te liggen. Thans ben ik al een uur bezig te schrijven. Geruïmen tijd heb ik zit ten huilen. Ik geloof niet, dat ik dit dagboek langer zal bijhouden. Ik heb er geen behoefte meer aan: het is te vernederend. Dit is het einde van alles. Max maakt mij slechts het hof om „Staatsbelan gen". Gisterenavond dacht ik niet meer te kunnen schrijven, doch van daag kom ik er weer op terug. Hef geeft mij tenminste iets te doen en het is ook eenige troost voor mij. Men zegt „gedeelde smart is halve smart, gedeelde vireugde is dubbele vreug de", en ik heb het gevoel, alsof mijn dagboek mijn verdriet met me deelt. Vreugde te deelen heb ik niet Ik kan nu wat Lostrasiaansch lezen en ik zag in de courant, dat Madame Valona, dtt beroemde actrice, haar villa aan zee te Gritna heeft betrok ken. Het h: üs wordt „Het Vogelnestje" genoemd, e n moet volgens de beschrij ving op een heuvel van de rotsachtige kust liggen.. Dus zij is daar ook om zooals de d agbladen aankondigen „een kalm besta an" te leiden. En Max, we tende, dat hij haar daar zooveel zien tuigen konden echter naar de remise rijden. De wagenbestuurder van de tram uit de richting Prins Hendrik kade heeft verklaard, dat hij vlak voor de botsing zijn positieven eenige oogenblikken is kwijt geweest. Een mooie daad. Naar men zich herinneren zal, heeft verleden week een uit de richting Am sterdam komende motorwagen van de Gooische Tram nabij Vinkebrug een woonwagen versplinterd, waarbij de eigenaar een lichte hersenschudding opliep, terwijl zijn echtgenoote onge deerd bleef. De man, die ter verple ging in het Burger Ziekenhuis werd op genomen, is daaruit weer ontslagen. Hij was zeer verrast, toen de ge meenteveldwachter Van Dïemen hem een bedrag van 60 gulden ter hand stelde, hetwelk deze veldwachter in ontvangst had genomen van een me delijdenden automobilist, die de plaats van het ongeval passeerde. Door den trein gegrepen. Zondagavond omstreeks half zeven heeft op het stafion Leidschendam Voorburg een doodelijk ongeluk plaat? plaats gehad. Een dame wilde derails oversteken doch bemerkte niet, dat de electrische sneltrein uit Scheveningen naderde. De dame werd circa 25 me ter met den trein medegesleurd en to taal vermorzeld. Het slachtoffer bleek te zijn de 60-jarige mevrouw v. d. B. uit Voorburg. De overblijfselen zijn per brancard naar het lijkenhuisje in Voorburg gebracht. Door den elecfrischen stroom gedood Zaterdagavond te ongeveer kwart over tien was de dienstbode A. M. B van den slager v. Z. te Geldrop be zig met het schoonmaken van de? winkel. Bij het poetsen van de elec trische vleeschsnïjmachine kwam zij tot op heden onverklaarbare wijze in aanraking met den electrischen stroom. Op haar noodkreten kwam de slager en zijn vrouw toegesneld en vonden haar over de machine hangen. VanZ. trok haar er van af en kreeg ook een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is aan de ge volgen overleden. De ontvangsten der Spoorwegen. Belangrijke achteruitgang. De geschatte ontvangsten van de Ne- derl. Spoorwegen over de maand Juli geven in vergelijking met de defini tieve ontvangsten van diezelfde maand in 1929 een achteruitgang te zien van niet minder dan f 1.192.681. De totalen bedragen n.l. resp. f 16.322.110 en f 17.514.791. Een achteruitgang van ruim f500.000 valt te constateeren in de ontvangsten van reizigers en baga ge. Hieraan zal zeer zeker het slechte weer in Juli niet vreemd zijn. De opbrengst voor goederen bleef meer dan f700.000 achter bij Juli 1929. Auto tusschen tram en huis gekraakt. De 25-jarige T. H. uit Boxmeer, in dienst bij een vrachtrijder aldaar, reed Zaterdag met een wagen pluimvee bij Afferden (Limb.) den Rijksweg op. Uit de richting Venlo naderde toen kan als hij slechts wil, gedroeg zich gisterenavond op een dergelijke wijze tegenover mij. Oh, ik wenschte, dat ik hem haten kon. Soms denk ik, dat dit inderdaad het geval is. Ik ver moed, dat het een vanzelf sprekend feit is, dat zij overal heengaat, waar hij isKarbïnka, Vesteral, Gritna. Waarschijnlijk zal zij, wanneer wij in het voorjaar een officieel bezoek aan Engeland brengen, daar óók zijn. Oh, Goddank, dat gisterenavond mijn trots sterker was dan mijn lief deEn toch klinken mij nog die teedere, verlegen woorden in de ooren: „Ik dacht, dat je een weinig van me hield". ,Een weinig"Maar waarom was hij niet eerlijk tegenover me geweest, in plaats van mijn hart te breken? Vermoedelijk ook „Staatsbelangen". Oh, ik word hard en cynisch. Hoe benijd ik het armste boerenmeisje, dat kan liefhebben en bemind worden al leen ter wille van de 'heerlijke liefde zelve OM STAATSREDENEN. Na het ontbijt sprak ik Max. Eerst waren wij erg vormelijk en beleefd. de Maasbuurttram vrij snel. De auto bestuurder kon niet meer verhinde ren, dat het voorste gedeelte van zijn vrachtwagen in botsing kwam met de locomotief. De tram loopt hier op ge ringen afstand van de huizen, met het gevolg dat de auto tusschen het woonhuis van den heer F. en de traiv bekneld raakte en verbrijzeld werd. De chauffeur werd in zeer ernstigen toestand onder de brokstukken te voorschijn gehaald. Een verpleegster uit Afferden verleende de eerste hulp. De ontboden geneesheer uit Gennep constateerde gebroken borstkas bij den chauffeur. Een vat benzine ontploft. Een jongen gedood. Bij den spoordijk van den nieuwen spoorweg Gouda-Alphen waren onder Waddinxveen Zondagavond eenige jon gens aan het spelen. Onderaan den spoordijk lagen eenige vaten benzine en de jongens hadden de onvoorzich tigheid om met vuur te spelen. Waar schijnlijk hebben zij dicht bij een van de vaten een vuurtje gestookt, want plotseling is een vat uit elkaar gesla gen. Van een der jongens, den 13-ja- rigen Nijhoff, werd een been afgerukt. De jongen is in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, waar hij Maandagmorgen is overleden. Brand op de rivier. Een roeier gewond. Maandagavond is brand uitgebroken in een hoeveelheid vloeistof, welke dreef op de Maas onder de gemeente Pernis. Ter plaatse voer juist een roei boot met twee mannen. Zij zijn over boord gesprongen en naar twee daar liggende lichterschepen gezwommen. Eén heeft brandwonden aan armen, handen, hoofd en schouders gekregen. Hij is per sleepboot naar Rotterdam vervoerd, waar hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opgenomen. De beide lichterschepen hebben brand schade gekregen. De oorzaak van den brand is niet bekend. Pastoor overvallen. Onnoozele overvalt 's nachts een pastoor, In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd de pastoor te Leimui- den gewekt door 't opengaan van zijn slaapkamerdeur. Vóór hij zich van hef geen er gebeurde kon vergewissen, werd hem een deken over het hoofd geworpen en deze met beide handen zoo vast over hem gedrukt, dat hij bijna geen adem kon halen en enkel nog een gil kon slaken. Het hondje van den pastoor begon daarop luide te keffen, waarop de indringer de vlucht nam in een naastgelegen ka mer. Hij sloot de deur achter zich om van vervolging bevrijd te blijven. Uit deze kamer klom hij door het raam op de serre en door den tuin ma-akte hij zich uit de voeten. Nader bleek, dat hij met een ladder op de serre en vandaar met een trapje door het opengeschoven' raam was binnen gekomen. Dadelijk werd de politie ge waarschuwd, wie het onmiddellijk op- Hij zag er vermoeid uit en het leek, alsof hij slecht geslapen had. Hij ver telde me, dat eenige Engelsche oor logsschepen reeds te Gritna waren aangekomen en dat ik mijn neef Ar thur dus gauw verwachten kon. Hier na vervolgde hij: „Zeg, Meg, vergeef me wat ik giste renavond deed. Ik meende slechts, dat alles anders tusschen ons zou kunnen worden. Ikik was er niet heele maal zeker van, dat je op dezelfde manier als voorheen wenschte door te gaan. Ik geloof, dat 'de volgende generatie moet inzien, dat Koningen en Koninginnen eenvoudig mensche- Iijke wezens zijn. Ikoh, maar het geeft niets of ik er over spreek". Ik werd bitter, toen ik dacht aan het „Vogelnestje" te Gritna. „Je hebt gelijk, Max", zei ik. „Ik geloof niet, dat het eenïg nut heeft er over te praten. Je vroeg me in het begin of ik alles begreep en ik heb bevestigend op je vraag geantwoord". ,En je wilde zélf alles zoo heb ben?" ging hij voort. Ja", zei ik opzettelijk. „Ik ben het volkomen met je eensWij zijn menschen van vleesch en bloed en kunnen niet op commando liefhebben". 2y AUG. Sedert in het fascisti sche paradijs (waarin alle treinen op tijd vertrekken, tenminste voor men schen, die een pas machtig wordenj1 een openbare kus tusschen verloofden gewroken is met drie maanden voor waardelijke kerkerstraf met een proef tijd van vijf jaar, kan het niemand verbazen, dat de Italiaansche fabri kanten van badcostuums hebben be sloten, een ltaliaansch badpak voor vrouwen te ontwerpen, „hetwelk de wetten der eerbaarheid zaleerbieden". Du sublime au ridicule, il if y a q,u 'un pas. Is dit adagium juist, dan is, gezien de mentaliteit der Italiaansche zederechters, het fascistische systeem subliem. Een standaardbadpak dus. Dat een verstandige Italiaansche rustig aan den standaard zal laten hangen. Een eenheidsbadpak, van gelijken snit voor dun en dik, voor kort en lang. voor bruin en zwart, voor oud en jong, voor arm en rijk, een tyran- nieke, dictatoriale eenheidsworst, die de originaliteit in boeien slaat en de persoonlijkheid vermoordt, zooals het fascisme alle originaliteit in boeien en alle „persoonlijkheden" vermoordt. Hoe zoo'n éénheidshansworst er uit moet zien, laat zich denken.- hooge hals met staande baleinen, duikerpak met pofmouwen, zivart-baaien rok (tot 5 centimeter onder den voet), boks- handschoenen en kaplaarzen. Veel zal het niet schelen. Dat de vrouwen er wat ongemakkelijk in zullen zwem men, er wellicht in zullen zinken on en fiche. Het fascisme heeft maling aan vrouwen. Kaèrels heeft de Duce noodig, die bereid zijn om hun man te staan, als de groote onzicht bare vijand komt, die Italië wil over rompelen, maar waarvan voorloopig niemand weet waar hij zit. Wat mij intusschen verbaast, is, dat de aandacht der Italiaansche macht hebbers nog niet gevallen is op de verregaand onbehoorlijke wijze, waar op de Italiaansche babies vaak in hun wieg liggen en op hun ergerlijke klee ding, die dikwerf met alle wetten der eerbaarheid spot. De kruipbtoek van heden is het [bad pak van morgen. Caveant consules! viel, dat er niets ontvreemd was, ter wijl het allen schijn had, dat de in dringer zich terstond op den pastoor had geworpen. Nadat de omtrek zon der resultaat was afgezocht, viel ten slotte de verdenking op den als on- noozel bekend staanden W. v. B., die met den toestand in de pastorie uit stekend op de hoogte was, aangezien hij meermalen in de pastorie was ge weest, wijl de pastoor zich zijn lof had aangetrokken. Hij werd aange houden en naar de pastorie gebracht, alwaar hij bekende en de geheele toe dracht van het voorval nog eens in scène zette. De jongeman zal zoo spoe dig mogelijk in een gesticht worden ondergebracht. Het gebeurde verwekte natuurlijk heel wat beweging onder de bevolking van het zoo rustige dorpje. Hij keek me eenigszïns verbaasd aan. „Ik had gehoopt, MegIk kan het echter niet verklaren. Ik begin je nu eerst te leeren kennen en dat maakt alles zoo heel anders.. Voel je echter precies hetzelfde als vroeger?" „Precies hetzelfde", antwoordde ik. Ik verwachtte, dat hij zoo laag zou zijn om te trachten mij ervan te over tuigen, dat hij eerst nu mijn charmes begon te ontdekken. Om „Staatsrede nen" werd hij zich zoogenaamd be wust van mijn aantrekkelijkheden. ,Dan zal ik je niet meer lastig val len", zei hij bedaard. ,Nu", antwoordde ik lachend, „dat is uitstekend". Mijn eigen stem klonk me heel vreemd in de ooren, toen ik vervolgde: „In het begin vroeg je me, of ik het begreep, Max. En ik zei, dat dit wel het geval. Wij zouden goe de kameraden zijn". Ja", viel hij me opgewonden in de rede, „maar toen wist ik niet dat...." Ik luisterde nauwelijks naar hem. „Jij beweerde, dat we het elkaar niet lastig hoefden te maken, Max. En ik heb evenmin het plan mij met jouw zaken te bemoeien, als jij het met de mijne wilt doen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1