J PUROL De Kleine Bazar nC- IV0 99 Vrijdag 29 Augustus 1950 117 Jaargang* abonnement Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel ^Herrie over een film NU in Het meisje, dat met een Koning trouwde Lfaod en Tuinbouw -Ijs per kwartaal in Goes f2, ij bulten Goes f2, izonderlljke nummers 5 cent. erschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De r.-k. filrrt-centrale en de r.-k. pers,- wat de katholieken in het Zuiden volgens de r.-k. pers niet zien mogen; uiting van onmacht. Zooals men weet zijn we hier te lande reeds eenigen tijd gezegend met een centrale filmkeurings-commissie ingesteld door het Rijk. Deze commis sie heeft de bevoegdheid filmen, die zij om de een öf andere reden voor de Nederlanders minder oorbaar of te wel gevaarlijk acht uit onze bioscopen te weren. Alle filmen die in ons land in het openbaar op het witte doek ge projecteerd worden zijn dus door de commissie vrij gegeven en zij worden geacht het Nederlandsche volk aan zijn ziel geen schade te berokkenen. De bezorgden voor de ziel van Ne derland hebben lang moeten zeuren, dreigen en smeeken alvorens bedoel de commissie tot stand kwam. Ver wacht werd dat de instelling der keu ringscommïssie aan de verlangens van alle bezorgden een einde zou maken. Dit was echter niet het geval. De ka tholieke geestelijkheid in Noord-Bra bant en Limburg, mitsgaders de plaat selijke overheid in die streken, welke min of meer onder den invloed der r.-k. kerk staat, rustten niet voordat voor de bewoners van die landen nog eens een extra na-keuring in det leven was geroepen. Iedere film, die in bios in Noord-Brabant en Limburg loopt, is dus eerst gekeurd door de Rijks commissie en vervolgens door de r.-k. film-centrale, in welk laatste instituut alleen r.-k. deskundigèn zitting deb- ben. Alweer zou men mogen verwach ten dat alle bezorgden voor de zielen der r.-k. in het Zuiden des lands met de r.-k. filmcentrale ten zeerste in genomen zouden zijn. Dit is echter niet het geval. De eerste klankfilm van den Duit- schen film-acteur Jannïngs: „Derblaue Engel", waarvan we dezer dagen in een Haagsch theater de première bijwoon den, werd behalve door de rijkskeu ringscommissie ook door de r.-k. film centrale „vrij gegeven". De r.-k. gees telijken in het Zuiden gaven daardoor blijk van deze film geen slechten in vloed op de bewoners van Noord-Bra bant en Limburg te verwachten. Blijkens enkele r.-k. dagbladen zijn die geestelijken er nu eens glad naast. Volgens „De Maasbode" dient het gegeven voornamelijk om gepeperde situaties te fotografeeren en het ge heel te laten verloopen in de onmo gelijk dik-Duitsche sentimentaliteit en de grove tragiek van het ouderwetsche melodrama. „De Tijd" schrijft o.m. „Het spel van Emil Jannings is in dezen gruwelijken filmdraak, zooals voor uw ITin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 40 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik antwoordde niettemin bevesti gend. Max zat aan het stuur en we reden geheel alleen uit. We hadden ons nog nooit zoo vrij in het publiek vertoond, doch Max zegt, dat wan neer wij eenmaal in het Zomer-Paleis in Gritna zijn, wij gedurende een paar maanden bijna alles kunnen doen, wat wij zelfs slechts willen. Hoe prettig kon dit zijn, als de omstandigheden slechts anders waren We reden door bijna verlaten stra ten. Het was gloeiend heet. Max stak het in den laatsten tijd steeds was, overdreven, grof, berekend op effect, niets meer dan een aangeleerd ma niertje, zonder de minste innerlijke bezieling en waarachtigheid. Zijn te genspeelster doet filmisch veel beter werk, maar moreel niet. Haar creatie is van zoo'n achterbuurt-brutaliteit, van zoo'n weerzinwekkende canailleus heid, dat wij er perplex van staan, hoe het mogelijk is geweest, dat de r.-k. filmcentrale deze film toelaat baar heeft verklaard voor openbar: vertooning voor personen boven d; 18 jaar. Dat de Rijkskeuringscommis sie zooiets doet, verwondert ons niet meer. Indien de r.-k. filmcentrale, die altijd zoo prat gaat op haar moreel inzicht, deze keuring niet ernstig her ziet, zal het katholieke Zuiden, dat bij haar bescherming zocht, ervan lusten en vermoedelijk de r.-k. filmcentrale zelf ook. Ons oordeel over dit Ufa-product luidt zonder eenige restrictie: afge keurd voor alle leeftijden". Deze veroordeelingen door de r.-k. groote bladen is dus wel een klap in het aangezicht van de r.-k. filmcen trale, die verzuimd heeft den r.-k. be woners van het Zuiden een soort porno grafisch filmwerk te onthouden. Met dezen klap heeft de r.-k. pers de on bevoegdheid van het r.-k. filmkeu- rings-instituut uitgesproken, en tevens aan de buitenwacht medegedeeld, dat zelfs onder de r.-k. geen eenheid van inzicht omtrent goede en slechte (ze delijk goed en slecht!) filmen be staat. Het benieuwt ons hoe dit geval zal eindigen. Zal de r.-k. filmcentrale voor de pers-verwijten zwichten en de film van Jannings alsnog voor het Zuiden verbieden of zal zij voet bij stuk hou den en de r.-k. pers negeeren? Trekt zij de film alsnog in, dan zal weer opnieuw tot uiting komen dat aan de r.-k. beneden den Moerdijk op filmgebied iets onthouden wordt, wat de r.-k. in Holland kunnen genieten, zal opnieuw blijken dat de Zuidelijke katholieken door de r.-k. anders wor den aangeslagen dan de katholieken elders in ons land. Blijft de r.-k. filmcentrale op haar standpunt staan dan loopt zij gevaar door de r.-k. pers omver geloopen te worden, teneinde de bestaande film centrale te kunnen vervangen dooreen andere, die zwaardere zedelijke eischen aan de filmkunst zal stellen. Hoe de afloop ook zij: het geheel is een onverkwikkelijke geschiedenis voor de keuring van filmkunst in het algemeen en voor die door. r.-k. in het bijzonder. Het is tevens een uiting van on macht om kunst aan banden te leg gen, omdat kunst zelfs door geeste lijk in één genootschap of kerk ver- eenigden nu eenmaal verschillend be oordeeld wordt. LUCHTVAART. Van Lear Black f Een voortvarend pionier. Hope, de man van de taxidiensten in Londen, kreeg in 1927 de vraag van één der vele Amerikanen, die naar het goede, oude Europa komen, of hij dadelijk zou kunnen starten naar Cairo. Neen, Hope kon dat niet, daarvoor waren zijn machines te klein, de mooie rivier, de Teral, over. Het water daarvan ziet donkergroen en het stroomt altijd met groote snel heid onder de bruggen door. Er zijn er drie in het geheeleen daarvan werd gebouwd door Max's vader ter eere van zijn overgrootvader, den be roemden Koning Maximiliaan de Twee de. Het is een schitterend stuk werk, zoo sierlijk en licht. Aan ieder uit einde staan mooie beelden, voorstel lende middeleeuwsche soldaten, die groote vlaggen van verguld brons in hun handen houden. Max bleef langs den over aan de overzijde rijden en wij legden mijlen en mijlen af door een heerlijk land schap vol kersen en pruimen-boom- gaarden. Hier en daar gingen wij door dorpen vol houten huisjes met eigen aardig ouderwetsch houtsnijwerk,terwijl bijna alle ramen balcons hadden, die bezaaid waren met geraniums en anjers Na eenigen tijd sloegen wij een an maarer was maar één maatschap pij, die dat zou klaar spelen en die Maatschappij wasde K. L. M. Hope's voorspelling kwam uit. De K. L. M. bleek dadelijk bereid; Geys- sendorffer en Scholte kregen opdracht om den Amerikaan te bedienen. Zóó kwam de Amerikaansche millïonair Van Lear Black in aanraking met de Ned. Luchtvaartmaatschappij en met de Fokkermachine, een kennismaking, die leidde tot de vele groote vluchten, welke de Ned. luchtvaart beroemd ge maakt hebben over de geheele wereld. Mr. van Lear Black was een merk waardig man. Hij had plotselinge in vallen. Hij hield ervan menschen op gaven te verstrekken, om ze in de ge legenheid te stellen wat meer te doen dan de gewone gang van de dage- lijksche dingen veroorlooft. Toen hij de millïonair gezien had, dat de K. L. M. van aanpakken hield, ging hij verder experimentee ren. In die dagen was de vliegerswe- reld vol van de Indische plannen. In 1924 immers was van der Hoop met de zijnen naar Batavia gegaan. Dat moeten we nog eens doen, zei mr. van Lear Black. Hij had het eenmaal op Geyssendorffer, Scholte en We ber. Met die drie luchtvaarders ver beterde hij den tijd in de F VII A., 861/2 vlieguren verdeeld over 13 da gen. Ieder zal zich jle grootsche hul diging in Amsterdam herinneren. De Amerikaan en zijn piloten en meca nicien werden ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Amerikaan bleef nog wat door Europa zwalken. Dan hier dan daar streek de K. L. M. met den voort varenden Amerikaan op een vliegveld neer. Toen plotseling kwam de Amerikaan met het plan bij Hans Martin om naar Afrika te vliegen. Tusschen lunch en diner moest beslist worden. Dat was weer echt Van Lear Black. Met zijn geld stelde hij anderen in staat om eens te laten zien wat zij kunnen. De K. L. M. sloeg toe, hoewel de eerste verkenning van de route al vol doende was om tot het inzicht te ko men, dat de grondorganisatie niet zou meevallen. Wel waren er Engelsche militaire velden, maar er was geen organisatie. Van Den Haag uit moest opdracht gegeven worden om dan en dan het lange olifantengras te maaien. En de benzine moest naar het binnen land gedragen worden. Maar de orga nisatie kwam gereed. De Fokker ging op weg, maar na vier dagen gaf men bij Kartoem op, een vleugel trilde. De machine werd gedemonteerd en naar de Fokkerfabrieken gezonden. Daar bleek er toch niets aan te man- keeren. Het Afrikaansche plan bleef bestaan maar Van Lear Black liet de K. L. M. los en ging op eigen gelegenheid vlie gen, Geyssendorffer en Scholte gin gen over in zijn dienst Bij Fokker bestelde mr. van Lear Black een eigen machine met drie motoren. In Februari 1929 werd ge start. Dwars door de wildernis ging het naar Pretoria, Johannesburg en Kaapstad en terug. Menigmaal werd over streken gevlogen, waar een nood landing buitengesloten was. Maar be houden kwam men in Londen terug. Inmiddels had de Amerikaan een nieuw plan opgevat: Tokio. In Mei v,an het vorig jaar vertrok men, maar in Calcutta liep men averij op en later werd het vliegtuig door een cycloon Doorzitten Stukloopen Zonnebrand deren weg in en volgden een zijtak van de rivier, die leidde naar een lief, klein dal, aan alle kanten met lage heuvels bedekt. Daar het ongeveer half vijf was, hielden wij stil voor een kleine herberg dicht bij den oever en gebruikten hier een kop koffie met gebakjes. Het was heel gezellig. Ik vergat bij na alles, en verbeeldde me dat ik nog in Engeland was, waar ik me zoo gelukkig heb gevoeld. Max gedroeg zich als een opgewonden jongen en maakte me voortdurend aan het la chen. De waardin bracht ons nog meer warme gebakjes en ze was zoo opgetogen over onzen eetlust, dat ze ons bleef gadeslaan. Ze hield ons voor een pasgetrouwd paartje, dat op de huwelijksreis was en maakte zulke wel is waar goed bedoelde opmerkingen, dat mijn wan gen gloeiden van schaamte. Voordat wij echter vertrokken, werd Max door vernield. Per boot kwamen de lucht vaarders terug. Op 9 Februari van dit jaar is met een nieuwe machine opnieuw voor To kio gestart. Via China, dat onveilig was, werd Tokio bereikt, de ontvangst der Japanners was allerhartelijkst. Per boot stak men over naar Amerika, van Frisco werd weer naar Baltimore gevlogen, waar van Lear Blacks twee de vaderland ligt. Nieuwe plannen en opdrachten aan zijn drietal spookten door het hoofd van den Amerikaan. Wereldvlucht, Si berië, de geruchten kwamen telegra- sch door. Maar niets stond nog vast, toen mr. van Lear Black varen ging op zijn jacht, waarmee hij nu verdron ken is. Geyssendorffer en Scholte wa ren met vacantïe in Europa, de eerste ging naar Kopenhagen, waar zijn vrouw woont, de ander bleef in Holland. Voor hen beiden, en ook voor den mecanicien Dunk, is het ongeluk een zware slag. Uit Baltimore wordt nader gemeld, dat Van Lear Black met zijn jacht „Sabalo" op een kruistocht was voor de Amerikaansche kust. Ter hoogte van New-Jersey sloegen hooge zeeën over het schip. De heer Van Lear Black bevond zich op het voorschip en men vermoedt dat hij door een der zeeën over boord is geslagen. De opvarenden van het jacht misten den millionair eerst later. Onmiddellijk na de verdwijning werd de kustwacht ingelicht. Het jacht en schepen van de kustwacht begonnen onmiddellijk naar het lijk van den (mil lïonair te zoeken. Ook vliegtuigen na men aan het opsporingswerk deel. Tot dusver heeft men het lijk van den heer Van Lear Black nog niet ge vonden. Dagboekblaadjes. Mond- en klauwzeer. In de Haarlemmermeer werd gedu rende de laatste vier maanden op ruim honderd boerderijen de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer gecon stateerd. Van deze gevallen deden zich on geveer 40 in Vijfhuizen en bijna 30 in Nieuw-Vennep en Abbenes voor, terwijl verder verschijnselen van deze ziekte werden waargenomen in boer derijen bij Halfweg, in Rijk, in Hoofd dorp en bij Aalsmeeer. Zelden was in den Noordhoek van den Haarlemmermeerpolder het aan tal gevalleen van deze ziekte zoo groot als nu. Men zal moeten zoeken naar vee, dat nog niet aangetast is. Het is een groote ramp en het valt niet bij benadering te zeggen, hoeveel schade sommige veehouders er van ondervinden. Het scheelt soms meer dan de helft in de melkgift, daarbij komt nog, dat de koeien in vele gevallen met kracht voeder op de been moeten gehouden worden. Ook onder de varkens komt de ziekte al veelvuldig voor. Bij den land bouwer M., aan den Spieringweg al daar, stierven niet minder dan 14 zeu gen aan deze ziekte. haar zoon herkend, waarop de echt genoot en twee donker-oogige kinde ren te voorschijn kwamen. Allen We ven de handen omhoog en riepen: Karak, Karekin". (De Koning en de Koningin). Ze zeiden nog meer en zagen er erg verschrikt uit. Daarom gaven Max en ik hun een hand, ter wijl de kinderen wat geld kregen. Toen wij vertrokken stonden ze ons bewe gingloos na te kijken, alsof we geest verschijningen waren. Later hield Max nogmaals stil: wij stapten uit en wandelden langs het water. Hij vertelde me allerlei verha len over vischpartijen en op den terug weg naar den wagen, stak hij zijn arm door de mijne en zei dat wij een prettigen tijd in Gritna tegemoet gin gen. Wij konden veel aan sport doen, zwemmen, picnics bij maneschijn hou den en alle mogelijke leuke andere dingen meer. Er lag iets in den klank van zijn Nu een gezelschap Amerikaan sche journalisten de Zuiderzee werken heeft bezocht, wacht ik met spanning op hun verslagen. Want Amerikaansche reportage is een kruising van nïets-ont- ziende openhartigheid, indis crete achterklap, cowboy-ach- tige romantiek en bliksemflits achtige actualiteit, die betaald wordt met astronomische be dragen (the biggest of the wurrld) maar niet altijd geba seerd is op voldoende feiten kennis. Al licht is er één bij, die het volgende telegrafeert: 22 AUG. Dringend. Fabrikanten van Urkerbroeken zitten met handen in haar, vragen zich in wanhoop af welk volk of secte zij deze karakte ristieke kleederdracht kunnen in maag douwen nu Zuydersee verdwijnt en met haar ürkervisschers. Dezen gaan eeuwenoude pofbroek verwisselen voor werkkiel van landbouwer, diamantbe werker, kellner of tramconducteur. Grootste ethnologische omwenteling sedert afschaffing fez door Turken. Kamp enorm voor fabrikanten die met millioenen yards pofbroek zitten, wijl Zuydersee evenals Kronos, niet alleen badplaats llrk verslindt maar ook haar andere kinderen Zandvoort, Scheve- ningen, kortom alle beroemde vis- schersdorpen en badplaatsen der Zuy dersee, die uitsluitend van Amerikaan sche bezoekers leefden. F abrikanten trachten derhalve „boom" in andere kleederdrachten te forceeren waar voor het oog gericht naar streken om Schiedam, beroemd om alcoholhou dende bronnen, provincie Doorn waar ex-keizer gevangen zit en provincie zeeuwschflanders twistappel holland belgië. Ik woonde heden droogmaking Zuydersee bij. Grootste werk sedert Zwitserland werd drooggelegd. Aan dezen 250 millioen-dollar fob (naar mij verzekerd wordt, geheel door vrij willige giften van idealisten bekostigd nemen deel 3000 arbeiders allen blanken, negers kent holland niet die tezamen ruim 750 eeuwen oud zijn en ruim 7000 kinderen bezitten. Tweehonderd ingenieurs hebben weel- deleven vaarwel gezegd, baggerlaarzen aangetrokken, zich op de zee, hol lands erfvijand, geworpen. Honderd hunner gehuwd, van wie helft voor tweede maal en zestien voor derde. Hel van Dante verzinkt in het niet bij beproevingen en ontberingen die deze helden der zee zich getroosten voor bereiking nationaal ideaal.- vetovering twaalfde provincie. Eenige verpoozing ingenieurs en arbeiders bestaat uit spe ciaal tot dit doel gebouwd eiland bree- zand geheeten waarop bioscoop; dit Montmartre der Zuydersee is wonder der techniek dat wells fules verne ab soluut uitscoort. Voorts vrijdags weke- lijksche uitgang naar Alkmaar, Neder lands residentie, waar 'kleurrijk oud- hollandsch openluchtspel, „De Kaas markt" geheeten, wordt vertoond. Po ëtische aard van dit werkersvolk ge karakteriseerd door feit, dat machtig, stoomgemaal dat in recordtijd wierin- gerpolder drooglegde naam draagt van Lely, vermoedelijk symboliseerend toekomst van dit gebied, bestemd een maal te worden parel in kroon van hollands bloembollenvelden. Na af loop zes maaltijden maag overvoerd geld op sein drie duizend carlton Am sterdam. stem, dat mijn hart zoo deed kloppen, dat ik er bang van werd. Ik gedroeg me, alsof ik heel vroolijk was en schertste met hem op de Engelsche manier, zooals iemand doet, die niet ernstig wil zijn. Ik kon echter de lichte aanraking van zijn arm niet verdragen. Hierdoor voelde ik nog sterker al mijn ellende, en het maakte me verdrietiger dan ooit, als hij me met dien half teede- ren, half guitigen glimlach aankeek, dien ik in de dagen, toen ik me ver beeldde dat hij van me hield, een voudig aanbad. Ik werd terneergesla gen, kwaad, en raakte in de war en het was heel moeilijk voor mij gere geld te kunnen denken. En toen ik een blik op hem sloeg, nadat hij zijn arm had weggenomen, was zijn ge zicht vuurrood en leek hij bepaald op een bestraften schooljongen. Hierop dacht ik aan zijn moeders brief aan Baron Waldemar. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1