ProVincienieuWs Koloniën Heeft Hulst altijd haar Souvereinen op bijzondere wijze geëerd, reeds van den tijd van Lodewijk van Male en Hen af, een voor een binnen haar wal len met den grootsten luister ontvan gen, met nog meer trots en eerbetoon heeft zij de groote Oranje-zonen bin nen haar veste begroet; Prins Mau- rits en Frederik Hendrik, die als hel den streden op en rond de nog be staande stadswallen, waar het bloed der Oranje's vloeide en zelfs Hendrik van Nassau het leven liet. En als in 1645 de „Stedendwinger", Prins Frederik Hendrik, de sterke stad Hulst innam en daarmede den hoek steen vestigde van het machtige ge bouw van de Republiek der Vereenigde Nederlanden, dan is de hechtste grond slag gelegd van de eenheid van Z. Vlaanderen met het overige deel van Nederland en van den band, die Z. Vlaanderen, Hulst in 't bijzonder, bindt aan het Huis van Oranje. De bevestiging van die duur bevoch ten eenheid met overig Nederland en van dien band met ons Vorstenhuis, dat is voor ïederen Zeeuwsch-Vlaming, voor iederen burger van de stad Hulst zijn leven, zijn liefde en ideaal. Zoo is het dan begrijpelijk, dat ieder stads feest als vanzelf wordt een Oranje feest. En ook deze herdenkingsdagen zoo luisterrijk ingezet met het allerver- eerendst bezoek van Uwe Majesteit en Uw Koninklijk gezin en eindigend met een bijzonderen Koninginnedag, het zijn dagen van hartelijke hulde aan het geliefd Oranje-Huis. Maar aan U, Majesteit, zijn wij de hulde verschuldigd, dat de oorzaak van de levendige liefde, die tot op den huidigen dag voor het Huis van Oranje bestaat, ligt bij U zelf. Nooit heeft Z.-Vlaanderen een Sou- verein gekend, die persoonlijk zooveel belang stelde in het wel en wee van deze landstreek. En draagt de groote Prins Frederik Hendrik den geweldi gen naam van „Stedendwinger", U zij de eerenaam van „Hartewinner"zelfs het kleine kind zal den naam stamelen Koningin Wilhelmina. Wij zijn U dankbaar voor zooveel daadwerkelijke liefde en brengen lof aan God, dat Hij ons een Vorstin heeft gegeven tot glorie van ons Vorsten huis en Vaderland, tot heil van Z. Vlaanderen. En het einde mijner woorden, die U zich gewaardigd heeft te willen aan- hooren, moge zijn een oprecht gebed tot den Allerhoogste, dat Hij U nog vele jaren moge sparen voor ons, Uw volk en dat de Zeeuwsch-Vlamingen, op de eerste plaats de ingezetenen van Hulst, mogen zijn en blijvende hechte schragen van Uw Troon, de stoute strijders voor tlw gezag, de kostbaar ste parelen aan Uw kroon. Tot slot, Majesteit, zij het mij ver gund, U namens de gemeente, als her innering aan dezen gedenkwaardigen dag, aan te bieden: het Gedenkboek onzer stad, waarin beknopt beschre ven staat de geschiedenis van de „Poorte van Hulst". De Koningin beantwoordde deze woorden als volgt: „Mijnheer de Burgemeester, Het is Mij en den Mijnen een waar genoegen heden opnieuw een blijk van medeleven met Z.-Vlaanderen te geven door Onze tegenwoordigheid bij de herdenking van de verleening der stadsrechten aan Hulst en tevens aan de gemeenten, welke Wij heden bezoe ken. Ik houd er Mij van overtuigd, dat de hechte banden, waarmede Z.-Vlaan deren aan het vaderland en Mijn stam huis verbonden is, indien mogelijk, heden nog nauwer zullen worden toe gehaald. Als op een dag als deze de vervlo gen tijdperken onzer geschiedenis aan onzen geest voorbijtrekken, dan daagt voor ons op de belangrijke plaats, welke dit deel van ons land in de historie van Nederland heeft ingeno men. Met waardeering vind Ik in uw woorden vertolkt, Mijnheer de Burge meester, de geestdrift en het krachtig besef van saamhoorigheid voor die eenheid, die ook heden weer van den kant der bevolking van Z.-Vlaanderen Mij tegenklonk en die bij Mij warmen weerklank vindt. U dankend voor de woorden tot Mij en de Mijnen gericht en voor de aan bieding van het Gedenkboek der ge schiedenis van „De Poorte van Hulst", besluit ik met den hartgrondigen wensch, dat deze stad haar alouden roem zal weten op te houden en door werkkracht en noesten ijver van haar bevolking een gelukkige toekomst te gemoet moge gaan". Nadat de thee geserveerd was trad de Kon. Familie naar buiten op het bordes om te kijken naar het voorbij trekken van den historischen optocht. Toen deze was voorbijgetrokken, volgde de zanghulde van de kinderen en van het mannenkoor „Laus Deo" uit Bergen op Zoom, waarna de gasten zich naar de historische tentoonstel ling begaven. Nadat enkele dames de thee hadden aangeboden, begaven de Vorstelijke gasten zich opnieuw op het bordes, om den voorbïjtrekkenden historischen optocht in oogenschouw te nemen. Spoediger dan de duizenden op de Markt en omgeving het wenschte, was het uur van vertrek aangebroken en reed de stoet naar Walsoorden terug, waar allen zich weer op de „Luctor" begaven, om via Hansweert Vlake weer te bereiken. Te kwart voor acht arriveerde Hare Majesteit met haar gevolg per stoom schip „Luctor et Emergo" aan den steiger bij het station Vlake, alwaar Zij andermaal door den burgemeester van Schore, de heer J. G. van Nieuwen- huijzen werd ontvangen. Ter zijde van den steiger was opgesteld het muziek gezelschap „Scheldegalm" van Hans- weert, dat, toen Hare Majesteit den wal betrad, het Wilhelmus speelde, zulks nadat Hare Majesteit den direc teur den heer F. H. Polderman nog enkele woorden had toegesproken. Hierna wandelde het hooge gezelschap naar het station, waarbij Zij door een ontzaglijke menigte luidruchtig werd toegejuicht. Te acht uur is de Konink lijke trein vertrokken. Hef bezoek aan Zeeland behoort weer tot het verleden. Kamer van Koophandel én Fabrieken De boottarievenopenstelling telefoon,- steun aan tuinbouw. In de Vrijdagavond ten stadhuize te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche Eilanden, waren aanwezig 14 leden. Afwezig waren de heeren M. Laernoes, de Vos, Enzlïn, Klok, An ker, van den Berg, P. G. Laernoes en Olthoff. De ingekomen mededeelingen werden alle voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen stukken. Hetzelfde geschiedde zonder discus sie met de reeds vermelde ingekomen stukken, behalve met het adres van de Vereenïging voor Vreemdelingen verkeer te Breskens aan de Prov. Sta ten, houdende, verzoek de boottarie ven voor passagiers te verlagen. De heer Jeronimus zeide in het al gemeen te meenen, dat de Kamer zich niet met prijspolitiek moet gaan be moeien. Maar hier is het iets anders en deze zaak moet men op zichzelf beschouwen. Vroeger hadden de boot diensten een lokaal karakter, doch nu al meer en meer een nationaal en zelfs een internationaal. Men gaat de bruggen in de groote wegen vrij laten voor het verkeer en deze bootdiensten zijn ook al meer en meer te beschou wen als een onderdeel van den weg, en spr. wijst daarbij op het gratis veer over het IJ te Amsterdam. Zoo wel handel als vreemdelingenverkeer hebben belang bij verlaagde tarieven, al moet de beslissing worden over ge laten aan hen, die het eindoordeel moeten vormen. De voorzitter, de heer C. Boudewijn- se, erkende, dat er in het algemeen veel voor de redeneering van den heer Jeronimus is te zeggen, maar voor bruggen gelden alleen aanlegkosten en zoo goed als geen exploitatiekosten en voor de booten juist wel. Spr. acht het dan ook beter een afwach tende houding aan te nemen. De heer Mes zeide, dat de tarie ven reeds iets verlaagd zijn en dat Ged. Staten verder de uitkomsten wil len afwachten. Hierna werd ook dit stuk voor ken nisgeving aangenomen. Zondags openstelling telefoon. Tegen het voorstel van het bureau om f20,te geven aan de Commissie voor de voortdurende openstelling van de telefoon te Middelburg op Zon- en feestdagen verklaarde zich alleen de heer Mes om princïpieele redenen. Telegramadressen en postboxtarieven. Het voorstel van het bureau om aan den minister van waterstaat te ver zoeken de tarieven voor telegram adressen en voor postboxen te ver lagen, gezien het groote verschil met Amerika, deed den heer van Bommel van Vloten opmerken, dat in Ame rika heel andere omstandigheden kun nen zijn en hij vroeg of men niet beter kan wijzen op Europeesche landen, waar de tarieven lager zijn, als dit zoo is tenminste. De voorzifter zeide aan dit voorstel niet te hebben medegewerkt, en meen de dat men de zaak beter nog eens kan aanhouden en nagaan hoe het in meer naburige landen is. De heer Stofkoper bracht hulde aan hem, die deze zaak naar voren heeft gebracht en noemde hem „onze Ame- rikaansche voorzitter". Spr. meende echter, dat het bijv. Zondags op het kantoor te Middel burg heel erg is als men in twee rijen op den post moet wachten, als er meer postboxen waren, zou het werk goedkooper kunnen worden gedaan, maar het komt z.ï. niet uit, dat men het recht van f2,50 op f10,bracht. De voorzitter bleef er bij, dat een vergelijking met Amerika niet sterk is en zou eerst inlichtingen over nabu rige landen willen inwinnen. De heer Jeronimus wees er nog op, dat men vroeger te antwoord kreeg, dat het sorteeren in de boxen nog meer werk is, dan het bestellen der brieven. Het voorstel werd aangehouden Steun aan tuinbouw. Het voorstel om niet in te gaan op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van het tuinbouw-onder- wijs op Schouwen-Duiveland te Haam stede om f250,bijdrage in het te kort, werd door den voorzitter nader toegelicht met er op te wijzen, dat het een principieel standpunt is, dat de Kamer geen tekorten moet helpen dek ken, doch dat het bureau wel voelt voor een subsidie als die wordt ge vraagd. Waar een lid van de commis sie van financiën wees op de beschei denheid der vereeniging om niet 'eer der steun te vragen wees spr. er op, dat reeds twee jaar geleden hij en de secretaris Schouwen bezochten en den voorzitter der vereeniging toen reeds een wenk werd gegeven, dat het bu reau voor een subsidie veel voelde, spr. begrijpt dan ook niet waarin de bescheidenheid bestaat. De heer Bosman vroeg of men niet zal komen tot steun aan een Coöp. Vereeniging. De voorzitter zeide, dat de coöpe ratieve vereeniging alleen het onder wijs krachtig steunt. Mocht er een subsidie-verzoek inkomen, dan kan het echter nader onder het oog worden gezien. Het voorstel tot afwijzende beschik king werd z. h. s. aangenomen. Register borgtochten. Het voorstel om geen adhaesie te betuigen aan het adres van de Ka mers te Meppel en Amersfoort inzake instelling van een registratie van borg tochten, deed den heer Massee opmer ken, dat zulk een instelling weer een leger ambtenaren zal noodig maken, terwijl de kans groot is, dat borg tochten niet zullen worden verstrekt als die openbaar worden. Het voor stel werd z. h. s. aangenomen. Provinciale belastingen. Het voorstel van de heeren Jero nimus en Mes om de regeering te ver zoeken ten spoedigste zoodanige maat regelen voor te bereiden, dat de onge- lijkmafige provinciale belastingdruk worde geëgaliseerd, tegenover welk voorstel het bureau afwijzend stond, werd verdedigd door den heer Jero nimus. Spr. meende, dat dit onder werp wel degelijk rechtstreeks de be langen van handel en industrie raakt. Als men alleen maar kijkt naar de op centen op het gebouwd, die in Zee land 50 en in Zuid-Holland 20 zijn, dan blijkt het belang voor de industrie. Spr. wilde eerst vaststellen, dat hef voorstel niet een beschuldiging in houdt aan de colleges, die de belas ting vaststellen, maar er is een on billijkheid in de regeling. De Kamer sprak reeds in 1923 over belastingen, n.1. over de zakelijke belasting op het bedrijf. Spr. zeide, dat in de toelich ting Zeeland werd geschetst als de provincie met de hoogste belastingen. Dat was toen zoo, maar nu is Drenthe nog hooger. Spr. acht het een belang voor allen en stelde de vraag oï het bureau het een belang acht als be lastingen hoog zijn? De voorzitter had niet veel meer toe te voegen aan hetgeen in de stukken door het bureau is gezegd. Zeker heb ben ook handel en industrie belang bij de belastingen, maar het is toch meer een algemeen belang. Natuurlijk is een hooge belasting niet gewenscht. Maar spr. achtte het vreemd dat beide hee ren dit voorstel deden, ten eerste om het gevaar dat er bestaat de politiek in de Kamer te halen, en ten tweede, omdat een hunner in één en het an dere lid in twee colleges gelegenheid heeft de zaak aan de orde te stellen en meer actief werkzaam te zijn. Maar juist laten beide toe, dat een gemeente steeds meer indirecte belastingen heft uit de opbrengsten der bedrijven en spr. doelde op f44.000,— winst van het electrisch bedrijf te Middelburg. De heer Mes wees er o.a. op, dat deze zaak ook in de Staten van Fries land is besproken en Ged. Staten toe zegden er hun aandacht aan te zul len schenken. De wetgeving gaat lang zaam. Wat betreft de winst op het electrisch bedrijf, er is vastrechttarief toegezegd en dit zal vermindering bren gen. Spr. meende, dat een overheids bedrijf een matige winst mag maken, men kan verschillen van meening over wat matig is. Zulk een winst helpt mede aan verlaging der belasting. Daarbij wordt niemand gedwongen veel te gebruiken. De Kamer heeft meer wijziging van tarieven 'behan deld. De goede leiding van den voor zitter doet geen intreden van de po litiek vreezen en men mag ten slotte niet bang zijn voor verschil van mee ning. Door een gezonde gedachten- wisseling komen goede zaken tot stand. De voorzitter gaf toe, dat zeker nie mand gedwongen wordt veel te gebrui ken, maar de groote verbruikers zijn toch handel en industrie en daarom is verlaging der tarieven meer in hun belang dan het nu voorgestelde. De zakelijke bedrijfsbelasting drukte al leen op de industrie, dus dat was iets anders. De heer Wesseling verklaarde zich voor het standpunt van het bureau. De heer Jeronimus meende men geen politiek binnenhaalt, het gaaf niet over het bedrag der belastingen, doch over de verdeeling en de ongelijkma tigheid. Als het kan is spr. ook voor verlaging der electriclteïtsprijzen, maar hij is er bang voor gezien de noodlijdende gasfabriek, die voor groo te uitgaven kan komen te staan. Ze ker zal er een tariefswijziging komen. Spr. vraagt of het wel juist is, dat de handel het meest bijdraagt, gezien de dag- en avondtarieven. Het voorstel werd vervolgens in stemming gebracht en verworpen met 10 tegen 4 stemmen, die der heeren Mes, Jeronimus, Veenis en Menheere. Rondvraag. De heer Mes vroeg of het bureau zekerheid heeft, dat de nieuwe sta- tionsbrug te Middelburg electrisch zal worden gemaakt. De secretaris zeide, dat dit is toe gezegd, omdat de brug te zwaar zal worden voor handbeweging. De heer Stofkoper onderschreef dit De voorzitter herinnerde er aan, dat toen jnen destijds vroeg de bestaande brug electrisch te maken, het ant woord ontkennend was, omdat men plannen maakte voor een nieuwe brug De heer Mes verzocht het bureau eens te wijzen op den toestand op het postkantoor bij het loket voor post zegels en postpaketten, vooral in den tijd, dat de rïjwielplaatjes worden verkocht, het gebeurdie dat er 40 menschen voor dat loket stonden te wachten, terwijl aan de andere lo ketten niemand stond, kan geen be tere verdeeling plaats hebben. De voorzitter zeide, dat het bureau deze kwestie zal bespreken. De heer Jeronimus wees er op, dat men het kanaal door Walcheren weer heeft afgelaten toen de oogstproduc- ten reeds werden vervoerd, te Goes is een vaste tijd voor het schoonmaken van de haven. De secretaris zeide dat destijds ge vraagd is aan de belanghebbenden wel ke tijd het meest geschikt is en toen is Jhni of Juli opgegeven en dit is ter kennis van den Waterstaat ge bracht, doch nu wijkt men er toch weer vanaf. Hierna werd de te 8 uur begonnen openbare vergadering te ruim 9 uur in eene met gesloten deuren omgezet. De nieuwe sluis te Vlissingen. 4 September de opening. De nieuwe sluis te Vlissingen zal op Donderdag 4 September officieel wor den geopend door den minister van Waterstaat, mr. P. J. Öeijmer. De ver eenïging „Vlissingen Vooruit" heeft het plan opgevat om deze voor de ge meente belangrijke gebeurtenis niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Zij is voornemens des morgens tij dens de opening een concert te geven en eveneens des avonds een openbaar concert te doen plaats hebben. Het mag als bekend worden veron dersteld, dat deze nieuwe sluis de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" in staat stelt schepen van de groot ste afmetingen te bouwen. Het eerste groote schip, dat deze sluis zal pas- seeren is de „Dempo" van den Rot- terdamschen Lloyd, welk schip Zater dag 26 Juli te water is gelaten. Eindles. De vereeniging voor glascultuur. Zaterdagmiddag hield de vereeniging van Glascultuur te Kapelle en Omge ving haar laatste practische les. De proeftuin in de Wilhelminapolder was hiertoe beschikbaar gesteld en de Rijkstuinbouwconsulent Ir. A. W. v. d. Plassche had ook hier evenals bij de vorige lessen, de leiding. De druiven- serre werd eerst bezichtigd en het ver schil aangetoond van korte en lange snoei aan twee-jarige druivenstruiken. Ook was duidelijk te zien het ver schil van rechtstaande en liggende struiken. Verder kregen het trekkastje en ook de jongere druivenkas waar verschillende proeven worden geno men met veredelen op diverse onder lagen een beurt. Algemeen was men vol lof over het mooie gave fruit in Zeeland's Proeftuin. Den Rijkstuin bouwconsulent Ir. v. d. Plassche werd dank gebracht voor de verschillende practische lessen en de talrijke voor lichtingen door hem gegeven. PROVINCIALE SNIPPERS. De voetbalveréeniging S. M. I. T, speelde Zaterdagmiddag te Hansweert gecombineerd tegen H.V.V. I. Eind stand 30 in het voordeel van S. M. I. T. - Bij de Geref. Kerk te Yerseke is beroepen Ds. P. van Strien, van Veere. Alkmaar is overleden de heer Jb. Bïjlo, in leven directeur van het Burger Weeshuis aldaar. fjjj schreef o.a. een Kroniek over Kapelle, waar hij geboren is. In Wolphaartsdijk is Zaterdag besloten den 50sten jaardag van de Koningin te vieren op 5 September. Voorzitter van het feestcomité is de heer M. Kloosterman, eere-voorzitter de burgemeester. In het comité heb ben verder zitting de heeren, die het installatie-feest van den burgemeester organiseerden. Onder de ingezetenen zullen gelden ingezameld worden. Hef voorloopig programma bevat: feest voor de schoolkinderen, allegorische optocht, stoelrijden door ruiters. Voorts zal getracht worden een ten toonstelling van bloemen en fruit te houden. Vrijdagmorgen zijn uit Yerseke de eerste oesters verzonden. De kwa liteit is nog maar matig, maar zij laaf zich goed aanzien. De groei is miniem. Uit Kapelle-Biezelinge wordt ons meegedeeld, dat door de Kroon ter vernietiging is voorgedragen het be sluit van den raad der gemeente Ka pelle om alsnog uit te keeren op grond van art. 72 L. O.-wet 1920 de aangevraagde vergoeding voor kap stokken wegens vermeerdering van het leerlingenaantal, nieuwe leerstof voor de hoogste klasse en nieuwe leesboe ken voor de derde en vierde klasse. De raad der gemeente besloot deze aanvrage niet in te willigen, op grond van reeds ontvangen langs den weg van art. 101 L. O.-wet 1920. Ged. Sta ten van Zeeland besloten het besluit van den raad te doen handhaven. Zaterdag reed een auto van Fran- sche nationaliteit in een langs den weg van Vlake-Postbrug liggend sloot je, en vervolgens tegen een telefoon paal. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto werd nogal ern stig beschadigd. Gisteren hield de handboogso ciëteit „Vooruitgang zij ons streven" Kwadendamme een concours, dat door 78 schutters werd bezocht De hoofd vogels werden door de navolgende per sonen geschoten. Hoofdvogel: J. Rijk van „Concordia" te 's Heerenhoek1ste klep: I. van Wingen, 2e klep: J. Smal- legange, 3e klep: P. Maat, allen van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk1ste zij vogel: J. van 't Westeinde van „Vic toria" te Kwadendamme; 2e zijvogel: C. Rijk van „Willem Tell I" te Ove- zand; 1ste hoofdkal: J. Koopman van „Soranus" te Heinkenszand; 2e hoofd kal: J. Rijk voornoemd; 1ste kleine kal: C. Priem van „Willem Tell II" te Ovezand; 2e kleine kal: C. Westdïjk, van idem. Politiedrama te Batavia. Onder-commissaris van po litie van Rees bij een huis zoeking vermoord. Bij de politie in Batavia was bericht binnengekomen, dat zekere Sihite, wo nende Petodjo Oelik, in het bezit was van een revolver, waarmee hij hef volk wel eens bedreigde. 'Het hoofd bureau van politie zond den onder commissaris K. P. V. van Rees met den hoofdagent Slierendrecht der waarts. Inderdaad werd daarbij een revolver bij Sihite aangetroffen. Bij zijn arrestatie vertelde hij dat de te. volver het eigendom was van Saimin, wonende Kramat Poelo. De politie nam Sihite mede naar Kramat Poelo, waar hij Saimin aanwees. Hierop volgde huiszoeking bij Sai min en terwijl de hoofdagent Slieren drecht achter bezig was, hoorde hij een schot; hij rende naar de voorga lerij, waar de heer Van Rees dood op den grond lag met een schot door het hart. De hoofdagent zag den moor denaar naar buiten vluchten. De moordenaar is nog niet gearres teerd, doch de woonplaats van zijn vrouw is bij de politie bekend. Hij staat bekend als een hoogst ongunstig type. Het slachtoffer bereikte den leeftijd van 55 jaar, had 32 dienstjaren en

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2