Huidjeuk. N0. 97 Maandag 18 Augustus 1950 117 Jaargang. Kon. bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Het meisje, dat met een Koning trouwde ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De ontvangst te Vlake; rondreis door het Zeeuwsch-Vlaamsche landHulst in feesttooi het vertrek der koninklijke bezoekers Van Axel werd naar Zuiddorpe ge reden, waar vlaggenversierïng aantoon de, dat men ook hier het hooge be zoek ten zeerste op prijs stelde. Het was ruim kwart over tien, toen de bur gemeester, de heer A. C. van Waes, namens de geheele gemeente oen woord van welkom en dank voor de komst sprak en de andere leden van het dagelijksch bestuur voorstelde. Muziek en zang vulden aan, wat het korte gesproken woord niet tot uiting kon brengen en spoedig reden de auto's weer verder om over Zwarte hoek Westdorpe te bereiken, waar de bevolking om ongeveer kwart voor elf haar vreugde over de komst van de Kon. familie tot uiting kon brengen en burgemeester F. A. Hendrïkse dit met een enkel woord nog nader kon verzekeren. Ook hier de voorstelling der beide wethouders. Het was nu maar een korte rit naar het aan de Belgische grens gelegen Sas van Gent, het voor de scheepvaart zoo belangrijke stadje door de ligging aan het druk bevaren kanaal Terneu- zenSas van Gent, en te elf uur was men aan het stadhuis, dat door zijn ligging aan een kade minder geschikt is om er vóór vele menschen te ber gen. Om de bevolking toch in de ge legenheid te stellen van haar aanhan kelijkheid aan het Oranjehuis te doen blijken, verlieten de Koningin, de Prins, de Prinses en de Commissaris der Koningin, die den tocht in den Kon. auto medemaakte, den auto en begaven zich op het bordes van het stadhuis, vanwaar zij ook de aan de overzijde van het water samenge stroomde menigte konden gadeslaan. In deze gemeente was het burgemees ter L. W. G. Hoefnagels, die het wel kom uitsprak en van de dankbaar heid der Sassenaren gewaagde. Te Sas van Gent werd de Koninklij ke stoet met saluutschoten van Hr. Ms. mijnenlegger „Medusa" begroet, welke oorlogsbodem op verzoek van de plaatselijke feestcommissie door den minister van defensie naar deze plaats was gedirigeerd. Bij wijze van uitzondering verlieten hier de vorste lijke personen den auto om op het bordes van het stadhuis de hulde der bevolking in ontvangst te nemen. Een aardigen indruk maakte hier het op laten van een zwerm met oranjestrik jes getooide postduiven door de ter plaatse gevestigde duiven-vereenigin gen. Met een zanghulde door de schoolkinderen en een défilé der ver- eenigingen toonde ook deze belangrij Ue grensgemeente haar ingenomenheid met het Koninklijk bezoek. Na een kort verwijlen namen de vor sten weder in den auto plaats en nu ging het over het gehucht Driekwart waar ook dundoek en versiering uiting gaf aan de vreugde der bewoners, naar Philippine, het typisch gebouwde vis schersdorp, waaronder de visschers- trui het echt Zeeuwsch-Vlaamsche hart warm klopt voor het Vorstenhuis waar Zooals gemeld zouden de Koningin, prins Hendrik en prinses Juliana naar aanleiding van de herdenking van het feit dat Hulst 750 jaar geleden de stadsrechten verkreeg, Zaterdag een bezoek aan Hulst brengen. Vrijdagavond reeds was de Konink lijke trein te Wouw gearriveerd. Na in het rijtuig den nacht te hebben doorgebracht, zetten de vorstelijke personen met hun gevolg Zaterdag morgen de reis voort en kwamen te 8 uur te Vlake aan. Op het perron waren voor de ontvangst aanwezig de burgemeester van Schore, J. G. van Nieuwenhuijzen, de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford en Jhr. W. Z. van Teijlingen, kamerheer in buiten gewonen dienst, wonende te Oost kapelle. Vele belangstellenden juich ten het hooge gezelschap toe. Tijdens de wandeling van den trein naar de boot onderhield de Koningin zich met den burgemeester van Schore en vroeg belangstellend naar aangelegenheden de gemeente betref/ende. Vooraf wa ren de leden van Ge'd. Staten van Zee land met den Griffier der Staten reeds aan boord gegaan van de Provinciale boot „Luctor et Emergo". Met die boot, waarop de koninklijke vlag werd geheschen, werd de reis voortgezet via Hansweert naar Terneuzen. Te Hans weert moest de boot een tijd wachten in verband met het schutten. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt door de bemanningen der te Hans weert liggende Belgische plezierjach ten namens wie Hare Majesteit een bouquet bloemen werd aangeboden. De Koningin liet dankzeggen voor deze attentie. Te half tien meerde de „Luctor et Emergo" in de buitenhaven van Ter- neuzen en was daar ter begroeting aanwezig de burgemeester dier ge meente, de heer J. Huizinga, terwijl het plaatselijk muziekgezelschap zich deed hooren. Bij de aanlegplaats stonden de Vrij dagnacht overgezette hofauto's en en kele andere auto's gereed en namen de Vorsten en de hun vergezellende da mes en heeren daarin plaats, waarna langs den kortsten weg naar Axel werd gereden, dat te ongeveer 10 uur werd bereikt. Evenals te Terneuzen washier 't overgroote deel der bevolking op straat om den hoogen gasten blijken van dankbaarheid over hun komst te toonen. Bij het raadhuis werd halt ge houden en heette de burgemeester, de heer F. Blok, de Koningin en haar gemaal en dochter welkom, waarna hij de beide wethouders aan H. M. voorstelde. Muziek en zang weerklonk en bloemen werden aangeboden aan Koningin en Prinses. Het oponthoud duurde hier evenals in de andere te bezoeken plaatsen voor de bevolking zeker te kort, maar toch was men dankbaar dat ook Axel behoorde tof de gemeenten, die voor een oponthoud op dezen tocht werden aangewezen. 38 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „U bent tenminste nog niet klaar met het vervormen van mij", opper de ik. Toen begon hij te lachen en zei, dat ik schitterende vorderingen maak te met het Lostrasiaansch en er niets meer voor mij te leeren viel op het gebied van Hof-etiquette. Hierna be loofde ik hem zijn dapper geheim te zullen bewaren, gaf hem een wei nig slappe thee met een stukje toast en we praatten over andere dingen, doch steeds kwamen we weer op Max terug. Het viel me op, dat hij mij voortdurend met een droevïgen en ver legen blik gadesloeg. Nadat hij met de noodige dankbetui gingen vertrokken was, liep ik naar de andere zijde van de kamer om te bellen. wilde Gravin Hulda in mijn werkk uer kf.cn ontbieden, aangezien ik een menigte briefen te schrijven had en zij dikwijls als mijn secreta resse optrad. Juist toen ik den divan voorbijging, waarop Baron Waldemar gezeten had, zag ik een stukje opgevouwen papier op den grond liggen. Ik raapte het op. Tot op heden begrijp ik nog niet, wat mij er toe bewoog het open te maken. Vanaf het eerste oogenblik, dat mijn oog er op viel, begreep ik dat Baron Waldemar het verloren had. Het was volstrekt niet mijn bedoe ling mij met zijn particuliere zaken te bemoeien. Ik deed het eigenlijk meer werktuigelijk. Onmiddellijk her kende ik het stijle, duidelijke hand schrift van de Koningin-Moeder en zag ik, dat het een in het Fransch geschreven brief van haar aan den Baron was. Ik had dezen dadelijk moeten neer leggen. Wat had mijn moeder van mij gedacht als ze me daar had zien staan, een brief lezend, die aan een ander toebehoorde. De eerste woorden, waarop mijn blikken rustten, waren deze: „Die arme kleine Margaret.... Ze is mooi, lief en aantrekkelijkIk las verder ik kon het eenvoudig niet helpen. Mijn slapen klopten, en inwendig kookte ik van woede. van de bewoners op hun wijze blijk ga ven, terwijl hier burgemeester P. A. Rammeloo een kort woord tot Hare Majesteit richtte en ook de beide wet houders voorstelde. Het was half twaalf geworden en op den morgenrit moest nog een ge meente met een bezoek worden ver eerd en wel Hoek, waar het hooge ge zelschap te kwart voor 12 arriveerde en waar burgemeester van Tïenhoven de tolk der inwoners was in de enkele woorden, die hij tot de Vorstelijk; personen mocht richten. Na dezen ochtendtocht door de vele genoemde in feesttooi gestoken ge meenten bereikten dc auto's ruim 12 uur de haven van - crneuzen weer, waar het muziekkorps weer stond op gesteld en het Wilhelmus en Psalm 121 speelde. Nadat de vorstelijke personen, het gevolg en de autoriteiten zich opnieuw aan boord van de „Luctor et Emergo" hadden begeven, stoomde de boot de Schelde op naar Walsoorden. Tijdens dezen boottocht werd de door de pro vincie aangeboden lunch gebruikt, waar mede aanzat de heer G. J. de Jonge, directeur van den prov. stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. De lunch werd verzorgd door den gerant van het Grand Hotel „Britan nia" te Vlissingen, den heer Soerewïjn. Na den boottocht en de lunch, waar aan 22 personen deelnamen, kwam de „Luctor et Emergo" te half drie aan den steiger te Walsoorden aan, waar intusschen ook de auto's heen waren gereden. Walsoorden is een deel van de uit gestrekte gemeente Hontenisse, en het raadhuis van die gemeente staat te Kloosterzande, wat na een kleine 10 minuten werd bereikt en waar de bur gemeester, mr. R. J. J. Lambooy met enkele woorden de hooge gasten na mens de bevolking begroette en ook zijn beide wethouders voorstelde. Verder ging de tocht weer, nu door den Kruispolder en langs den Paal naar Grauw en Langendam, dat te kwart over drie werd binnengereden. De halte was ook hier het gemeen tehuis, waar burgemeester F. J. v. Campen een rede van enkele woorden hield en ook de beide wethouders aan de Landsvrouwe voorstelde. Over Sandberg en Zeegat werd te ruim kwart voor vier het dorp Clinge bereikt, zoo bekend om zijn klompen industrie, die mede door de nu twee maal gehouden klompenbeurs zulk een groot deel van de inkomsten der be volking uitmaakt. Het was de heer J. W. Vienings, burgemeester, die hier de eer had, zich met enkele woorden tot de Koningin en de Koninklijke Hoogheden te wenden. Ook hier weer voorstelling der beide wethouders. Hier werden niet alleen aan H. M. en H. K. H. bloemen aangeboden, zoo als in andere gemeenten, maar Z. K. H. de Prins had hier een paar sier- klompjes als symbool der nijverheid te Clinge in ontvangst te nemen, waar voor de Prins dank bracht. Muziek en zang ontbraken hier al evenmin als elders en ook Clinge was in feestdos, evenals de inwoners. Na Clinge was hef de gemeente St. ,Hoe komt het dat ze hem niet van die vrouw kan afhouden? Het is on begrijpelijk". Toen begon ik het epistel van hef begin af aan te lezen. Ik herinner mij niet precies de woorden meer, doch alleen die twee zinnen aangaan de mezelf zijn me goed bijgebleven. De Koningin-Moeder scheen echter al les omtrent Max en Valona ontdekt te hebben. Ze vroeg den Baron om raad, en beweerde, dat Madame Va lona tegenover iedereen er over poch te, dat ik slechts in naam Max's vrouw was. Ze zeide, dat men het hem niet zoo kwalijk kon nemen: het eenige, waarin hem schuld trof was, dat hij niet „zorgde" voor een troonopvol ger. Het kon haar totaal niets sche len, dat hij verliefd op die vrouw is. Blijkbaar veracht ze mij, omdat ik hem niet van dat mensch kan afhou den. Het voornaamste is het land het volk.... de Staat. Oh, hoe haat ik die woorden. Ik heb een diepe min achting voor hun schandelijke daad om een dwaas, onwetend meisje, zoo als ik ben, een dergelijk afschuwelijk leven van schijn op te leggen, dat met oppervlakkige pracht en praal, juwee- len, buigingen, glimlachjes en toejui chingen moet worden goed gemaakt, Bij huidjeuk, jeukende huiduitslag en eczema, zal met Purolpoeder de jeuk spoedig bedaren. Dit werkt bovendien opdrogend èn genezend. Het kost 6o ct. per bus en is evenals Purol, ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Janssteen, die met een bezoek ver eerd werd, waar de pas opgetreden burgemeester, de heer P. H. Geitnaer, het voorrecht smaakte nu reeds de Eerste vrouw van het vaderland met haar familie het welkom toe te roe pen. Terwijl daarop zang en muziek weerklonk, werd spoedig verder gere den, maar op het gehucht Heikant in dezelfde gemeenten werd nog even gestopt om daar de hulde van de schoolkinderen in ontvangst te nemen. Het was al laat toen de stoet stopte voor het gemeentehuis van Koewacht, waar men den geheelen dag met on geduld het blijde uur van inkomste der landsvrouwe had verbeid. De bur gemeester, de heer A. F. J. M. Die- rick, vertolkte hier de gevoelens der bevolking en stelde zijn beide mede leden van het dag. bestuur voor. Het was de laatste gemeente ge weest, die men bezocht voor aan het eind en niet het minst belangrijke doel van den tocht te komen, namelijk het aloude Hulst Op de trappen van het gemeentehuis in Hulst stond de burgemeester, de heer Truffino, met de zilveren ambts keten om. De Koningin inspecteerde de eerewacht, begroette minzaam den burgemeester en steeg de trappen op. Onder het fraaie baldakijn, dat de pui van het raadhuis versierde, wuif de de Koningin naar de jubelende schare. Binnen in de raadzaal verwel komde de burgemeester, de heer Truf fino, de Koningin namens het bestuur van de gemeente Hulst met de vol gende rede: Majesteit, Wanneer het mij geoorloofd is een enkel woord tot u te richten, dan kan dat niet anders zijn dan een hartelijk dankwoord namens alle ingezetenen voor de warme belangstelling, die Uwe Majesteit met Uw Koninklijken Gemaal en Koninklijke Dochter toont voor Zeeuwsch-Vlaanderen, in 't bij zonder ook voor de stad Hulst. Ik ben gelukkig Uwe Majesteit de verzekering te kunnen geven van de groote aanhankelijkheid en liefde der geheele burgerij jegens u en uw Ko ninklijk Huis. Het is een gelukkig samentreffen dat Uw hooggewaardeerd bezoek juist valt in de dagen, dat wij feestelijk her denken het 750-jarig bestaan der Stadsrechten. Immers behalve een re den tof vreugde over de in 1189 van Philips van den Elzas verkregen voor rechten, is die gebeurtenis een gereede aanleiding om in levendige herinnering terug terug te brengen de geschiede nis van ons stadje, waaraan zoo nauw verbonden zijn de groote daden uit het roemrijke Huis van Oranje. (Zie vervolg eerste kolom binnenkant van dit blad). 'Dagboekblaadjes. doch een bestaan dat eenvoudig ho peloos leeg is. Ik haat dat alles haat het en kan het niet langer vol houden. Het eenige waarvoor ik hier ben is om te zorgen, dat er erfgenamen voor den troon van Lostrasia zullen komen. Dat blijkt glashelder. Het komt er niet op aan of Max op vijftig actrices verliefd is, zoolang hij slechts zijn plicht tegenover het volk vervult. Ik vind het walgelijk. Ze zei ook, dat wanneer hij van de manoeuvres terugkeerde, zij heel ern stig met hem zou moeten praten en hem op zijn plicht wijzen, niet alleen tegenover zijn land maar ook ten op zichte van zijn vrouw. Is iemand ooit in zulk een afschuwe lijke positie geweest? Werd er ooit zulk een afgrijselijke brief geschreven? Gravin Resta heeft als detective ge fungeerd en ontdekte dit alles voor haar. Ik heb al dadelijk het land ge had aan die vrouw. Ze heeft waar schijnlijk haar zoon uitgehoord en er op gestaan, dat hij haar alles van Max's uitstapjes zou vertellen. Wat een vreeselijk soort menschen1. Max is een week geleden teruggeko men. Zou zijn moeder al met hem ge sproken hebben? Als dat het geval 18 AUGUSTUS. Het doet er niet toe, waar ik het tweetal ontmoette, maar het was niet in deze gemeen te. Aanvankelijk maakte ik alleen ken nis met den jongste, eigenaar van een u waarschijnlijk onbekende courant. Het verhaal, dat hij mij deed, was zoo aangrijpend, dat ik het mijn lezers niet mag onthouden. Hier is het, in zijn eigen woorden: Met een kapitaal van millioen ben ik begonnen. Ik had maar één ideaal: een frissche krant oprichten, „Het Vrije Woord" geheeten, waarin zonder aanzien des persoons de waar heid zou worden gediend. In het be gin liep de zaak heel aardig. Maar het lieve leven begon al gauw. Pers vrijheidDenk niet dat de lezers je die laten! Toen ik eens een beticht plaatste over vegetariërs, bedankten al mijn vegetarische lezers. Toen ik een artikel opnam over banken, raakte ik opnieuw 30 lezers kwijt. Een be schouwing over de diverse godsdien sten kostte mij de helft van de lezers, die ik nog over had. Een bijdrage over het Marxisme deed de socialistische lezers deserteeren, een grap over een onderwijzer kostte mij de sympathie van alle leerkrachten bij het lager en voorbereidend onderwijs: een aan merking op het werktempo van cfen gemeenteraad bezorgde me een col lectieven ontslagbrief van alle raads leden en een schrobbeering van den burgemeester. Toen plaatste ik een se rie artikelen over diverse beroepen. Achtereenvolgens eclipseerden uit mijn lijst van abonné's, de bakkers, slagers, kruideniers, loodgieters, en de rest. Ik kon geen bedrijf ter hand nemen of ik trapte iemand op de teenen. Maar werd u daar dan niet wij zer doorinformeerde ik. Men is idealist of men is het niet, luidde het trotsche antwoord. Plaatste ik iemands portret niet, óók een bedankje. U hebt geen idee. Gaf ik géén recensie, ik kreeg ruzie. Wèl een recensie óók ruzie, en bedank jes van de heele familie. Een artikel over de verveling in pensions be dankjes van pensiondames. Een ana lyseering van een balans, woedende brieven en annuleering van het ad vertentiecontract. Een pro-Duitsch ar tikel, ruzie met pto-Ftanschen; een pro-Fransch artikel, woede van pro- Duitschers. Hij maakte een algemeene opmer king over courantenlezers, die ik hier, niet zal herhalen, omdat ja men kan nooit weten, lezer, wat gij zoudt doen. En deze meneer'? vroeg ik nieuwsgierig, met mijn hoofd wijzend naar den metgezel, die tot dusver ge zwegen had. Dat is mijn abonné, zei de on gelukkige man. De laatste, die mij is trouw gebleven. Hij verliest ,mij niet uit het oogHij heeft vooruitbe taald en zijn abonnement loopt pas 31 December af. Ik sta voor de onwaarheid van mijn verhaal in. Maar denkt u er tóch eens over na is, dan heeft het heel weinig invloed gehad. Oh, ik zou van schaamte wel kun nen sterven. EEN LES VOOR DEN KONING. Gisterenavond werd ik gestoord, dus kon niet meer schrijven. Ik had nau welijks dien ellendïgen brief gelezen, of de Baron kwam vreeselijk opge wonden onaangekondigd binnen, het geen een onvergeeflijke inbreuk op de Lostrasiaansche Hof-etiquette is. Het epistel lag op de plaats, waar hij het had laten vallen, terwijl ik voor de theetafel zat met een boek in mijn hand. Ik had bijtijds zijn voet stappen gehoord. Ik voelde me ech ter volstrekt niet oneerlijk en dit is ook thans nog niet het geval. Ik ben alleen maar buiten mezelf van woede. Hij greep onmiddellijk naar de en veloppe en mompelde eenige veront schuldigingen. Het epistel moet tege lijk met het druppel-fleschje uit zijn zak te voorschijn gekomen en onge merkt gevallen zijn. Ik glimlachte en sprak luchtigjes over zijn excuses heen. „Het komt er niet op aan, Baron. Heeft U iets verloren?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1