De Kleine Bazar N°. 96 Vrijdag IS Augustus 1950 117 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel Koloniën NU in I I Het meisje, dat met een Koning trouwde Kunst band en Tuinbouw HEEEEM-BAAI Buitenland. School en kerk. W etenscbappen. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goe3. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Militaire oefening op Curasao Hoe het een jaar te voren had moeten gaan! Vrijdagmorgen 18 Juli had onder hoofdleiding van den kapitein der ma riniers Ravellï een militaire oefening plaats in grooter verband, welke uit stekend geslaagd mag heeten. Van de veronderstelling werd uit gegaan dat een troep buitenlandsche revolutionairen zich meester gemaakt hadden van het fort Nassau. De aanwezige strijdkrachten hadden nu besloten aan deze bezetting een einde te maken en het fort te her overen. Aan deze herovering werd deelgeno men door H.M. „Van Galen", vier bri- gades mariniers, twee brigades mili taire politie, een brigade van het Cura- caosche Vrijwilligerskorps en een sec tie van drie kanonnen, 6 c-M. geschut. Het plan van aanval was als volgt De brigade mariniers en militaire po litie, onder commando van den luite nant der mariniers, Van den Ende: ging gedekt van Ararat naar punt 403: een der hoogste toppen ten Z. van fort Nassau en begon vandaar om half negen den aanval. Onder dek king van het vuur van de „Van Ga len" was een landingsdïvisie, onder commando van luitenant Van Waning aan de werf De Wilde aan wal ge gaan, waar zij zich vereenigde met een brigade van het Vrijwilligerskorps, onder luitenant Meyboom, om geza menlijk op te trekken. Geleidelijk werd langs de heuvelrij in puikjes opgetrok ken, om halverwege den heuvel, waar op het fort gelegen is, zich te ont plooien. Van weerszijden werd hevig gevuurd. De verdedigers van het fort, bestaande uit 37 manschappen van het Cur. Vrijwilligerskorps, onder com mando van luitenant Isbrucker, als mede Winkel en Schlag, brachten de aanvallers tot staan. Toen men geko men was op ongeveer 75 M. van het fort, werd onder den roep: Hoezee overgegaan tot den vereenigden storm loop; met handgranaten werden de verdedigers afgeweerd: en langs de bressen, die door de kanonnen en mitrailleurs van de „Van Galen" en het geschut van Ararat in den fort muur verondersteld waren geschoten te zijn, alsook langs de stukgeschoten voor uw Tin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 36 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Het betreft het volgende. Ik ben er achter gekomen, dat mijn zoon, de Koning, in de een of andere schan delijke verhouding staat tot de actrice Karina Valona. Dat vulgaire schepsel, mijn beste Waldemar.... Maar erger is het misschien mag ik den armen jongen niet te hard vallen als ik denk aan welke verleidingen een jon ge man in zijn positie is blootgesteld, want hij is natuurlijk geheel afgesne den van den gewonen omgang met vrouwen. Nog vreeselijker is het, dat ik tof de pijnlijke overtuiging ben ge komen, dat mijn zoon slechts in het huwelijk trad met Koningin Margaret, om aan de wenschen van het Parle ment en het volk te voldoen. Hij heeft ons zand in de oogen gestrooid, mijn waarde Waldemar. Ik heb vrijwel on weerlegbare bewijzen voor het feit, dat hij zijn bruid alleen liet om zich naar het kasteel van dat schaamte- looze schepsel te begeven op den zelfden avond van hun aankomst te poort drongen de aanvallers het fort binnen en heroverden het op de Roo den. Om half tien was het in de macht van 'de vereenigde troepen. Te ongeveer tien uur stelden d? troepen zich op, om met muziek naar de stad terug te keeren. Op het Hen drikplein defileerden zij voor Zijne Exc. den Gouverneur. De oefening werd van af hoogtepunt 403 bijgewoond door den gouverneur, terwijl de toppen rondom Nassau tot zelfs de Shelltank op Motet, met nieuwsgierigen gevuld waren. Luite nant De Boer van de „Van Galen' gaf aan de aanwezigen een verkla ring van de verschillende phasen van de manoeuvre. Remarque. Remarque, de schrijver van „lm Westen nichts Neues", heeft voor de „Daily Mail" een nieuwen roman ge schreven getiteld: „Kameraden", waar in het leven van de frontsoldaten ge durende en na den oorlog beschreven wordt Het recht van verfilming is toege wezen aan de Universal, waarmee reeds in October begonnen wordt. Filmsterren op de planken Uit Hollywood wordt gemeld, dat vijf bekende filmsterren, n.l. Mary Pickford, Colleen Moore, Lya de Put ti, Vilma Banky en Rod la Rocque hun geluk weer op het tooneel zullen gaan beproeven, en dat zij lens en microfoon althans voorloopig zullen verlaten voor de planken van Broad way. Mary Pickford zal in New-Vork gaan spelen, zoodra haar manager Ar- hie Selwijn er in geslaagd is, een goed tooneelsfuk te vinden met een voor haar geschikte hoofdrol. Lya de Putti zal van September af optreden in een blijspel „Made in France", Vilma Ban ky en Rod la Rocque zullen de hoofd rollen spelen in „How to be Happy' Colleen Moore zal optreden in een stuk, waarvan de naam nog niet be kend is. De opgeheven boycot. Duitschland moet de moeilijk heden uit den weg ruimen. Naar aanleiding van het besluit van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond om de boycot van Duitsche goederen voorloopig te staken, schrijft het „Berliner Tageblatt", dat dit be sluit na het mislukken der Duitsch- Finsche onderhandelingen wel te ver wachten was. Het is thans aan Duitsch land, om de moeilijkheden, die in het Duifsch-Nederlandjche handelsverkeer nog bestaan, geheel uit den weg te ruimen. Men mag thans verwachten, Karbinka. Uit dit alles blijkt duidelijk genoeg, dat hij totaal niet met Mar garet leeft als man en vrouw. Men beweert, dat die afschuwelijke Valo na hierover tegen iedereen pocht. Ik had er een voorgevoel van, dat er iets verkeerds was. Ons instinct bedriegt ons zelden. Bovendien vroeg Max mij op den avond van de liefda digheidsvoorstelling uitdrukkelijk niet voor te stellen, dat de artiesten in on ze loge zouden worden ontboden, en viel het mij op, dat het publiek Karina Valona niet zooals gewoonlijk harts tochtelijk toejuichte. Ik moet beken nen, dat ik tot dat moment geheel blind was geweest. Ik heb die goede Gravin Resta op een discreet onderzoek uitgezonden. Ik meende dat haar zoon, als Max's intiemste vriend, wel van alles op de hoogte zou zijn. Daarbij kwam echter nog, dat zij zich verschillende zin spelingen had laten ontvallen. Schoorvoetend toog mijn beste Resta er als detective op uit. Zij is een en al toewijding en denkt evenals U, aan niets anders dan onze eer en belangen. Welnu, dit is een heel droevige ge schiedenis, want mijn arme jongen is als betooverd door dat schepsel. Res ta ontdekte, dat hij bijna al zijn vrijen tijd bij haar doorbrengt en zooals het volk zegt, dat ze precies met hem doet wat ze wil. ECHTE FRIESCHE 'SOctprront dat de Duitsche tegen-boycot, tegen Hollandsche waren, die in West- Duïtschland is begonnen, onmiddellijk gestaakt zal worden. Voorts is het natuurlijk noodzakelijk, dat de Duit sche regeering zoo spoedig mogelijk klaarheid brengt omtrent haar ver dere plannen met betrekking tot de tarieven op boter en kaas. Het „Berliner Tageblatt" merkt ver der op, dat uit de kringen van den Landbond verklaard is, dat wanneer geen Privat-Vertrag tot stand zou kunnen komen, het handelsverdrag in elk geval zou moeten worden opge zegd, ja, dat het voor minister Schiele een portefeuille-kwestie is, of hij in dit geval de opzegging zal doordrij ven. Indien hij bij verdere afwijzing niet tot opzegging van het handels verdrag zou overgaan, zou hij eigen lijk in het belang van Duitschlands agrarische politiek uit de regeering moeten treden. Het „Berliner Tageblatt" merkt op, dat de Landbond met dergelijke ver klaringen den minister een slechten dienst bewijst. In de weinige dagen van den Nederlandschen boycot, schrijft het blad, hebben wij de erva ring opgedaan, dat Duitschland bij een „frisschen, fröhlichen" economi- schen oorlog niets te winnen heeft. Het opzeggen van het verdrag met Finland zou het signaal zijn voor een nieuwe boycot-beweging. De verant woordelijkheid daarvoor is zoo groot, dat wij ons niet kunnen voorstellen, dat het Rijkskabinet nog een stap op dezen weg zal verder gaan, eindigt het blad. Communistische terreur in China. Een nieuwe burger-oorlog uitgebroken. De berichten over den toestand in het Verre Oosten worden steeds ern stiger, en het schijnt nu welhaast ze ker, dat een groote burger-oorlog is uitgebroken, waarbij dan nog de com munistische actie gevoegd moet worden De laatste telegrammen uit het Oos ten melden o.a., dat Hankau door de communistische troepen bezet zou zijn. Na een hevigen strijd zou het de com munisten gelukt zijn de stad te ne men, terwijl de regeeringstroepen en een groot deel der bevolking op de vlucht zouden zijn geslagen. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe sterk de communisten zijn. De Chineesche troepen hebben de han den meer dan vol, om hen van het lijf te houden. En nu komt daar de Wat zult U, en terecht, dit ver schrikkelijk vinden, als U een en an der leest, mijn brave vriend. Alleen verzoek ik U mijn armen jongen niet te hard te beschuldigen. Ik reken op Uw raadgevingen en steun, wanneer U weer terug bent. Zooals U weet, is Max op manoeuvre. Na zijn terugkeer zal ik ernstig met hem moeten spre ken en hem het onbehoorlijke van zijn gedrag in strenge woorden onder het oog brengen. Dat is inderdaad een pijnlijke taak. Maar hij moet tot rede gebracht worden, en het is noodzake lijk hem duidelijk te maken, dat wan neer hij niet zorgt voor een troonop volger hij zich oneervol tegenover zijn land en zijn volk gedraagt. Resta vertelt me, dat er geruchten loopen omtrent de ontevredenheid van de bevolking in die gedeelten van het land, waar de vreeselijke socialisti sche begrippen zijn doorgedrongen. U kunt nagaan, wat er in mij om gaat nu op een onvergeeflijke wijze het ideaal van het Christelijk huwe lijk, dat ik altijd zoo hoog hield, is geschonden door iemand als de Ko ning, die juist het voorbeeld moest geven van een rein huwelijks- en fa milie-leven. Mijn beste Waldemar, haast U niet met terugkomen, doch ik verzoek U zoo gauw dit mogelijk is, weer af te reizen. Ik voel me bijna niet in staat onderlinge strijd nog bij. Deze was den laatsten tijd eenigszins op den achtergrond geraakt, waarschijnlijk, omdat de partijen weer wat op krach ten moesten komen. Uit een bericht uit Peking zou men thans kunnen op maken, dat die verschillende legers weer eenigszins hersteld zijn. Tenmin ste, telegrammen zijn ontvangen, in houdende dat tusschen de troepen der Chineesche Nationale reegering en de opstandige Noordelijke legers in de nabijheid van de spoorlijn Tientsin Poe-Kau een ware veldslag aan den gang is. Van beide zijden werden groo te troepenmassa's in het vuur ge bracht De tegenstanders zouden even sterk zijn en elk 25.000 man tellen. Ook vliegtuigen-escadrilles nemen aan den strijd deel. Uit bovenstaande blijkt maar al te zeer, dat China op het oogenblik ge teisterd wordt door een burger-oor- log, die een van de ernstigste van de laatste jaren genoemd mag worden en die den toestand uiterst critiek maakt. De steeds heerschende verdeeldheid onderling en de actie der communis ten maakt het land niet alleen on veilig, maar zijn tevens oorzaak, dat het groote rijk zich niet herstellen kan. Het heeft er absoluut geen tijd voor, want voordat China zich weer eenigszins heeft opgericht, wordt het opnieuw in vuur en vlam gezet. Men vraagt zich af waar dit op den duur naar toe moet. Tegen het korte haar. De kerkeraad van de Chr. Geref. Gemeente te 's Gravenzande heeft aan de leden van de gemeente bekend ge maakt, dat meisjes met kort haar niet meer op de catechisaties zullen wor den toegelaten, terwijl tevens aan de zen de kerkelijke huwelijksbevestiging zal worden onthouden. dagboekblaadjes. Goud Te Stockholm zijn, naar de „Köln. Ztg." van daar verneemt, berichten ontvangen dat een Zweedsch mijnwer ker, Johan Olofson, die op eigen ini tiatief naar Noorwegen was getrokken om er goud te zoeken, inderdaad bij Karasjok in Finmarken een goudader heeft ontdekt. Olofson die vroeger in Alaska goud heeft gezocht, maar niet gevonden, schijnt dus thans gelukkiger te zijn geweest. Heel fortuinlijk zelfs, want prof. Scheteling te Oslo heeft ver klaard dat zijn vondst haast een won der lijkt, omdat het hooggebergte in Finmarken door groote moraines be dekt is. In de streek, waar Olofson werkt, is trouwens al vroeger (in 1886) goud tot optreden in deze omstandigheden. En dit meisje 'die arme kleine Margaret is mooi, lief en buitenge woon aantrekkelijk. Hoe komt het, dat ze hem niet van die vrouw kan afhou den? Het is onbegrijpelijk. Zooiets had ik zelfs in mijn droomen niet kunnen verwachten. Ik reken op Uw hulp om mijn zoon te kunnen overtuigen van hetgeen zijn plechtige en heilige plicht is, niet al leen tegenover zijn volk, maar ook ten opzichte van zijn echtgenoote. Als altijd, mijn waarde vriend Uw toegenegene en dankbare Augusta". Uit het dagboek van H. M. -de Koningin van Lostrasïa. Karek Doma. Vesteral. Over veertien dagen gaan we naar de zee. Ik ben er heel blij om, want de hitte is ontzettend en het lijkt, of de heele stad gek is geworden. Ik heb nog nooit van zulk een onafgebroken opeenvolging van feestelijkheden ge hoord en het schijnt, dat alle standen er aan deelnemen. Er zijn wedrennen, kermissen, rivierfeesten, openlucht bals, concerten, welke zeven a acht uur duren, groote gymnastiek-wedstrij- den, reusachtige schïet-concoursen en een menigte andere festiviteiten. Het 15 AUGUSTUS. Het val niet te ontkennen, Nederland holt in zedelijk opzicht achteruit. Wie daar nog aan mocht twijfelen, wordt afdoende overtuigd door het beschamende besluit van de Haagsche zedenpolitie om den postzegelhande laar, die een zegel had tentoongesteld met een afbeelding van Goya's schil derij La Maya, niet te vervolgen. Ik heb de afbeelding niet gezien, maar als een meneer, die met vrouw en kind naar de uitstalling heeft staan kijken, er zich door geschokt voelt, dan hoort de postzegelhandelaar ach ter slot en grendel. Waar moet het heen, als men maar iederen postzegel in zijn étalage kan zetten, en als aan een klacht van iemand, die daar aan stoot aan neemt, geen gevolg wordt gegeven? Het minste wat de zeden politie had kunnen doen was toch, van den aanrander der goede zeden te eischen, dat hij den Goya-zegel al leen ter bezichtiging stelde voor per sonen boven de 30 jaar! Gelukkig is ons volk zedelijker dan onze over heid. Op het bericht, dat de politie tot procesverbaal zou overgaan, raak te de betrokken postzegelhandelaar al zijn Goya-zegels in een halven dag kwijt; zedig 's Gravenhage begreep haar plicht en zorgde er voor, dat de kwetsende zegels zoo snel mogelijk aan den omloop werden onttrokken.... Het lijkt mij een goed ding, dat men tegenwoordig zijn corresponden tie zelf kan afstempelen ter vervan ging van het ouderwetsche postzegels- plakken. Want wie is er in onze hoog staande maatschappij zeker van, dat niet een of ander heer-met-vrouw-en- kind op een dag aanstoot neemt aan de zedelooze bedenksels van een di recteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie en ons doet vervolgen we gens het verspreiden van postzegels met bloote gezichten erop? Ik zag deze week in een Haagsche tram een net burger aanstoot nemen aan het „contramerk"dat hij ont ving, omdat daarop de woorden „N.V. Gemengd Bedrijf" hem ten zeerste schokten. Gemengd Bedrijf? vroeg hij achterdochtig, wat kan daar achtet steken? En N.V.... N.V.... dat kan wel Naaktloopersvereeniging beteekenen! Hij weigerde het biljet te aanvaar den. En hij had gelijk. Men kan in Nederland niet voorzichtig genoeg zijn met wat men bij zich heeft. ontdekt en wel in het dal van de A-elf. Het was stofgoud, dat in ge ringe hoeveelheid in het rivierzand voorkwam; geologen waren van oor deel dat het met de moraines van el ders daar was aangebracht en dat er ter plaatse geen goudaderen voorkwa men. Zij schijnen zich als de be richten over Olofson's vondst juist zijn echter te hebben vergist. is de gewoonte, dat wij -dit alles, al thans voor een kort oogenblik bijwo nen. Wij hebben ternauwernood een minuut van den dag voor onszelf, en dan vinden er des avonds nog groote particuliere partijen, bals, diners, ga la-voorstellingen enz. plaats. Wij hielden drie recepties, die me eindeloos lang toeleken, want niette genstaande pracht en praal en de strenge etiquette van het Hof, is Los- trasia een democratisch land, waardoor het een vanzelfsprekend feit is, dat beroepsmenschen, kooplieden en de rest van den middenstand toegang heeft tot het Hof. Voor deze audiën ties wordt veel toilet gemaakt en moet ik me van boven tot onderen met ju- weelen behangen. Het meest houd ik van die drie reusachtige robijnen. Op een avond droeg ik een heel eenvou dig costuum van zilverlaken, gemaakt volgens het door het Hof voorgeschre ven model, en had ik elf snoeren paar- len om, welke tot aan mijn knieën reikten, benevens de robijnen, die bo ven elkaar bevestigd zijn aan een on- zichtbaren ketting, terwijl mijn kroon ook nog met robijnen versierd is. Vol gens mijn eigen opvatting zag ik er prachtig uit, niettegenstaande men be weert, dat robijnen blonde menschen niet kleeden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1