Uit den Westhoek, C MAêjNAPOL School en kerk. Koloniën PpoviociemeuWs Stadsnieuws Van Overal. Binnenland Stakers-terreur. Als het schrijven van de directie der Chamotte-fabrieken aan de „N R- C." men zie onder „Binnenland in dit nummer op waarheid berust (en we hebben geen enkele reden om daaraan te twijfelen) dan wordt mo menteel in Geldermalsen wel een zeer afschuwelijk staal van stakers-terreur vertoond. De arbeiders aan de Chamotte-fa brieken gingen in staking omdat de door hen verlangde verhoogïng der loonen niet werd ingewilligd. Dit sta ken was hun recht. Men kan nu een maal niemand tot werken verplichten, Als de stakers zich tot de staking be perkt hadden zou er dus geen reden zijn om over dit loonconflict meer te zeggen dan over de vele andere loon- conflicten van den laatsten tijd. De stakers gingen echter verder. Ze be letten met ongeoorloofde dwangmïd delen werkwilligen aan den arbeid te gaan, ze molesteerden werkwilligenen ze ontzagen zich zelf niet de eigen dommen van deze te vernielen. Een dergelijke uitwas van een sta king wekt een felle verontwaardiging op. Afkeer jegens machtswellust van hen, die het recht op arbeid met voe ten treden, die tot molest over gaan van hen, die niet in hun schuitje varen. Een dergelijk gedrag kan geen en kel weldenkend arbeider goed keuren. Zeer te betreuren is het dat hef hoofd der politie in Geldermalsen niet krachtiger tegen de stakers optreedt en dat hij lijdzaam toeziet hoe de vrij heid van het individu in zijn gemeente wordt aangevallen. In zijn plichten als politie-man is de burgemeester schroomlijk te kort geschoten. Hopen- lijk zal hem dit van regeerïngswege ondubbelzinnig duidelijk worden ge maakt. Hopenlijk! Want zeker is dat nog lang niet. We herinneren ons immers het ge val dat een burgemeester in Drenthe van de regeering zooiets als een uit brander kreeg omdat hij werkwilligen tegen stakers in bescherming had ge nomen! deze organen is één en hetzelfde, al is de bijzondere taak verschillend, zij stellen n.l. hunne bemiddeling in het algemeen voor iederen werkgever of iederen werkzoekende beschikbaar. Zij doen dit zonder te letten op de gods dienstige, staatkundige of maatschap pelijke overtuiging van hen, die van hun tusschenkomst gebruik wenschen te maken en eveneens zonder te let ten op het al of niet aangesloten zijn bij een vereeniging. Bovendien moeten ze hun bemiddeling kosteloos verlee- nen en mogen alleen vergoeding vor deren voor op uitdrukkelijk verzoek gemaakte onkosten. Vervolgens wor den ze gebonden aan de volgende al- gemeene regelen: Als ergens een sta king of uitsluiting bestaat, onthouden ze zich van plaatsing van werkzoeken den in dat bedrijf of die onderneming, evenmin verleenen ze medewerking aan bij een staking of uitsluiting be trokken werkzoekenden. Ook onthou den ze hun medewerking aan die ar beiders, die door een collectieve ar beidsovereenkomst gebonden zijn bij patroons, die eveneens door dat con tract gebonden zijn, wanneer een even- tueele plaatsing zou leiden tot het slui ten van een contract onder ongunsti ger voorwaarden. Ten slotte moeten ze mededeeling doen van een even- tueele ongunstige afwijking der ar beidsvoorwaarden in de plaats, waar arbeid aangeboden wordt, vergeleken bij die van de plaats waar de werk zoekende woont. Nooit kunnen deze overheidsorganen verantwoordelijk ge steld worden met betrekking tot de gevolgen hunner bemiddeling. Elke gemeente zal verplicht wezen een orgaan der openbare arbeidsbe middeling op te richten en in stand te houden. Van deze verplichting kan ontheffing worden verleend naar het oordeel van de Kroon op andere wijze voor voldoende arbeidsbemiddeling in den zin der wet wordt gezorgd of in dien bijzondere omstandigheden de ontheffing wettigen. Waar de dagelijk- sche leiding als zijn eenige of voor naamste taak aan den leider is opge dragen, heet dit orgaan arbeidsbeurs; anders draagt het den titel „agent schap der arbeidsbemiddeling". Een arbeidsbeurs moet opgericht worden in gemeente met meer dan 15.000 in woners. Twee of meer gemeenten kun nen onder goedkeuring van de Kroon gezamenlijk een arbeidsbeurs stichten en in stand houden. Het is de ge meenteraad, die het eene of het an dere orgaan der arbeidsbemiddeling opricht en onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten de verordening er voor vast stelt. In die verordening wordt tevens de taak en de bevoegd heid van de door den Raad benoem de Commissie van Toezicht vastge steld, waarvan de voorzitter en de le den eveneens door den gemeenteraad worden benoemd, geschorst en ontsla gen. Voor de samenstelling dier com missie geldt de regel, dat ze bestaat uit een gelijk aantal (de voorzitter niet inbegr.), doch tenminste twee, werk gevers (of hun vertegenwoordigers). Voor de benoeming dier leden wor den de algemeen erkende, centrale or ganisaties van werkgevers en van werk nemers of daarbij in de gemeente aan gesloten afdeelingen in de gelegen heid gesteld aanbevelingen in te zen den. Met de dagelijksche leiding van de arbeidsbeurs is een directeur be last, die door den gemeenteraad wordt benoemd, wiens instructie door B. en W. wordt vastgesteld. Van de agent schappen der arbeidsbemiddeling geldt matatis mutandis hetzelfde. Ook daar voor stelt de gemeenteraad onder goed keuring van Ged. Staten een verorde ningvast. Ook hierover wordt een com missie van toezicht benoemd. De laat' ste verplichting geldt voor gemeenten boven 500015.000 inwoners, voor ge meenten beneden 5000 zielen is dit fa cultatief naar het oordeel van den mi nister van Arbeid enz. 'Aan het hoofd van zulk een agentschap staat een agent, deze wordt, gehoord de Com missie van Toezicht, door den raad benoemd, enz., tenzij een algemeene gemeente-verordening anders bepaalt en hij geniet een door den gemeente raad te bepalen jaarwedde. Zijn in structie wordt door B. en W., de com missie van toezicht gehoord, vastge steld. 2X1 Huisurouu) txcj' boAfcg r®uni^Ln^araiddjeI Overlading van het Middelbaar Onderwijs. Dr. J. A. Vor der Hake schrijft in het „Algemeen Weekblad" over over lading van het middelbaar onderwijs, een overlading, die niet alleen in ons land gerapporteerd wordt, maar in de meest „beschaafde" landen van ons werelddeel. Er wordt echter door alle rapporteurs aan toegevoegd, dat er ook te groote gemak- en genotzucht is bij de leerlingen en bovenal een on juiste selectie. Ieder collega, die pas weer de lee raarsvergaderingen nopens overgang achter den rug heeft, ziet zich op nieuw geplaatst voor de kwellende vraag: overladen we nu werkelijk of niet. En ik schrijft dr. Vor der Hake kom er schuchter mee voor den dag en zal er aanstonds ook wel weer iets van terugnemen, maar ik geloof volmondig erkennend natuurlijk de vele en grove fouten, die er kleven aan een school met zooveel vakdes kundigen; erkennend, dat misschien nergens het spreekwoordzooveel hoof den zooveel zinnen, zoo op fcijn plaats is als op een school; erkennend het teveel aan, en de ondoelmatigheid van bepaalde vakken op de H.B.S., ik ge loof toch niet, dat die overlading zoo groot is, als men het wil doen voor komen in dien zin n.l. als zouden aan de normale leerlingen lasten worden opgelegd, die niet te dragen zijn, en ik geloof wèl, dat de fout moet ge zocht worden in het overmatig toege ven aan ontspanning en in de aan wezigheid op de middelbare school van een te groot aantal leerlingen, die daar niet moesten zijn. Maar ik zou iets terugnemen, be loofde ik daar even. En dat is dit. De vraag rijst en dat lijkt mij het benauwendste moeten wij niet, con stateerend, dat nu eenmaal een an der soort leerlingen onze scholen be volkt, constateerend dat er andere le vensopvattingen heerschen, constatee rend dat voor een groot deel der hui dige schoolbevolking het onderwijs overladen is, moeten wij misschien niet herhaal ik, de bakens verzetten, naar den veranderenden tijd de vensters anders openen, de norm verzetten'? Of is die middelbaar-onderwijs-norm voor alle tijden gegeven? Wie durft daarop het antwoord ge ven?" De pseudo-fakir. Hij liep op vuursteentjes. Hef gebeurde op een namiddag om half drie te Tandjong Priok, vertelt het „Nieuws". De K. P. M.-er „De Weert" lag gemeerd aan de kade en koelies zwoegden onder den last van de te lossen goederen. Van de loop brug daalt langzaam schuifelvoetend een boy naar de kade af. Bij eiken stap dien hij zet vertrekt zijn gezicht tot een masker van smart en ellende. Zijn oogen "spreken van felle pijn. Maar met den moed der wanhoop zet hij zijn moeïzamen gang naar de dou aneloods voort. De hoofdoppasser van de douane ziet den stakker naderen en stapt op den boy toe, die nu, met angstzweet parelend op zijn gezicht, van zijn eenen voet op den anderen wiegelt. De oppas ziet den gezonden boy aan, bekijkt zijn stevige beenen waarvan de voeten schuil gaan in zeil- doeksche schoenen. De meelijdende oppas wil den stakker helpen en zegt dat hij zijn schoenen moet uitdoen, dan zal hij zijn zieke voeten massee ren. De boy acht dit niet noodig. Er is toch niets aan te doen. Zijn kwaal is hopeloos. De oppas krijgt achter docht en beveelt nu den boy zijn schoenen uit te trekken. Bij eiken schoen die uitglipt hoort oppas een zucht van verlichting, en wat ziet hij? In de zeildoeksche schoenen had de boy 11/2 kilo vuursteentjes gestopt, in de hoop de 450 gulden invoerrechten te kunnen ontduiken! Maar het loo- pen op ll/s kilo vuursteentjes is geen gang op rozenblaadjes. De steentjes staken, prikten en priemden in zijn voeten als doornen, en het lukte den boy niet zijn smart te verbergen. Niet iedereen heeft een fakir-natuur! De Kon. Familie naar Zeeuwsch- Vlaanderen. Nadere bijzonderheden. De Kon. Familie zal voor het bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderenop Zaterdag a.s. reeds Vrijdagavond te Wouw aankomen en in het salonrijtuig overnachten. Zaterdagmorgen te 8 uur worden H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. de Prinses aan het stafion Vlake verwacht. Met de „Luctor et Emergo" van den Provin cialen Stoombootdienst wordt dan via Hansweert naar Terneuzen gevaren, waar de aankomst te half tien zal plaats hebben. Direct vertrekt dan hef hooge gezelschap met hofauto's voor een bezoek aan de gemeenten Axel, Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek. Alleen te Sas van Gent zullen de vorstelijke personen even den auto verlaten en op het bor des van het gemeentehuis gaan, in de andere gemeenten heeft de begroeting plaats, terwijl de auto's niet worden verlaten. Te half één zal Terneuzen weer be reikt zijn en vertrekt het hooge gezel schap per boot uit dit deel van hef vijfde district om te half drie te Wal soorden aan te komen. Tijdens dezen tocht zal een lunch worden gebruikt, aangeboden door het Prov. bestuur. Van Walsoorden, waar de auto's in- tusschen zullen zijn aangekomen, gaaf de tocht over Kloosterzande, gemeen te Hontenisse, Grauw en Langendam, Clinge, St. Jansteen, Koewacht naar Hulst. Alleen hier verlaat het geheele gezelschap de auto's en begeeft zich in het stadhuis, waar een meer uitvoe riger verwelkoming zul kunnen plaats hebben. Na die verwelkoming zal de Kon. Familie van af het bordes den historischen optocht gadeslaan. Te 6 uur zal Hulst worden verlaten en wordt rechtstreeks naar Walsoorden gereden, waar de boot te half zeven vertrekt om te half acht te Vlake aan te komen. Met den gewonen sneltrein van 7.33, waarin het Koninklijke rij tuig wordt gehaakt, verlaat de Kon. Familie Zeeland weer. Levering van boomen Niet aan één kweeker opgedragen. Op de volgende vragen van den Jieer Kersten Kan de Minister mededeelen of de levering van boomen ter beplanting van de rijkswegen in Zeeland en ook in Noord-Brabant bij herhaling is op gedragen aan één kweeker, zonder dat anderen i n de gelegenheid zijn gesteld naar de levering mede te dingen? Is de Minister bereid, indien dit het geval ware, maatregelen te nemen op dat kweekers gelijk behandeld wor den? heeft de heer Reymer, Minister van Waterstaat, geantwoord: De levering van boomen ter beplan ting van de rijkswegen in Zeeland en Noord-Brabant is nimmer aan één kweeker opgedragen. Behalve voor beplantingen van ge ringen omvang geschiedt de levering steeds bij openbare aanbesteding. In verband met het bovenstaande bestaat geen aanleiding tot het nemen van maatregelen. PROVINCIALE SNIPPERS. Woensdag 20 Augustus zal weer een goedkoope trein van Zeeland naar Rotterdam en Den Haag loopen. Maandag raakte een 25-jarige jongeman uit Middelburg te Utrecht, waar hij gelogeerd was, onder een ge meentelijke autobus. Het slachtoffer, dat wilde probeeren zijn broertje voor overrijden te behoeden, hetgeen ook gelukte, kreeg zelf den zwaren wagen over zijn lichaam en werd met zware inwendige kneuzingen in de rijkskli nieken opgenomen. Daar is hij na kor ten tijd bezweken. Mr. Mes, burgemeester van Hein- kenszand, heeft Zondag j.l. aan den heer A. de Jonge, die dit jaar het ko ningschap voor de handhoogschutte- rij „Soranus" behaalde, den wissel beker uitgereikt. De heer J. Vermeu len, die het vorig jaar hef koningschap behaalde, verkreeg een herinnerings beker. De heer J. Boonman te Schore is gekozen tot kerkmeester bij de R.K. Parochiekerk te Hansweert. De ingelanden van het Water schap ,,'s Heer Arendskerke" hebben tot dijkgraaf benoemd den heer D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke. Bij de Ned. Herv. Kerk te Hoe dekenskerke is beroepen Ds. S. J. van Hulsbergen te Grauwepolder. Gisteravond sloeg in Heinkens zand een paard op hol, dat gespannen was voor een rolsleper. De voerman H. B., kon zich niet spoedig genoeg uit de leidsels losmaken, waardoor hij een eind over de straat werd mee gesleurd. De man bekwam verschil lende bloedende wonden, zoodat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. Naar de Wouwsche plantage Veel animo 1 verzamelplaats Gasthuis. Dat onder hen, die voor den auto-tocht naar de Wouwsche Plantage Zaterdagmid dag a.s. in aanmerking 'komen, veel animo bestaat bewijzen de vele aanvragen die reeds binnen kwamen. Tot nu toe gaven zich circa 70 deelneemsters en deelnemers op en nog steeds bereiken de organisatoren nieuwe opgaven. Morgenavond zal de lijst evenwel gesloten moeten worden. Het aantal Goesenaren, dat auto's ter beschikking stelde is ons, eerlijk gezegd1, niet meegevallen. Desniettemin kan ver wacht worden dat alle oudjes een plaatsje in een particuliere auto zullen krijgen. Mochten er nog autobezitters zijn die meenem op hun eerste besluit te moeten terugkomen (die dus hun wagen niet voor een vaoantie-reisje, voor familie-zaken, voor werk enz., enz. noodig hebben) dan kunnen zij zich alsnog melden bij' Dr. Huese, bij den heer Jac. de Dreu en bij ons blad- Spoed1 is echter gewenscht. Zaterdagmiddag te half twee wondt aan het Gasthuis afgereden. De tocht leidt over den Kattemdijkschen dijk naar We- leldinge,. over den Postweg naar Bergen op Zoom, over Wouw naar de Plantage. Daar zal dokter Huese den oudjes een koelen of warmen drank aanbieden, en daar ook zullen de versnaperingen worden gebruikt die firma's Van Opdöip en Wattez en de heer J. C. -de Bruin, station- restauratiehooder zoo welwillend1 ter be schikking stelden. Over Ho-ogerheide, Schore, Biezelinge en 's Gravenpolder gaat vervolgen-s de reis huis-toe. Het wachten is nu nog slechts op goed weer- Een onkel regenbuitje zal echter wel niemand afschrikken, daar alleen met gesloten auto's aan den 'tocht déél wordt genomen. Passagiers en rijders zullen omtrent de regeling van dén afrit nog nader be richt ontvangen. Inlevering rentekaarten. De Raad van Arbeid' te Goes vestigt per advertentie dé aandacht (.op de ver plichting om de rentekaarten uit Goes, met de verschuldigde zegels beplakt, in leveren. Het plakken der verschuldigde zegels behoort te geschieden vóór of bij elké looinbetaling. Indien de zegels blijken niet te zijn ge plakt moet de Raad' van Arbeid hef ver- schuldigdé in geld navorderen doch dan wordt het verschuldigde bedrag met 10 pet. verhoogd, men stelle dus niet uit. Ook degenen, die zegels plakken voor zichzelf of voor anderen, met het oog op naderende invaliditeit mogen er wel mede rekenen, dat te laat plakken of te Iaat in leveren der rentekaarten. die rente in ge vaar brengt. De oudere verzekerldfen, die geen loon dienst meer verrichten, mogen zelf zegels plakken. Voor ouderdomsrente kan door deze soort verzekerden met zegels van 25 cent worden volstaan. Met het oog op invaliditeitsrönte en weduwen- en weezenrente verdient het echter aanbeveling zegels van hoogeire waarde te plakken. Ook personen die geen arbeid meer ver achten ell nog in het bezit zijn eewer ren- tekaart zijn verplicht deze op tijd' in te leveren. Geslaagd. Mej. A. M. Battes alhier slaagde te Utrecht voor het examen Engelsch L.O. Benoemd. De heer G. A. Maas te Dalen (Ov.) is als onderwijzer benoemd aan de Chr. schooi aan den Westwal. Concert. ffedenavond zal de Orkestvereniging „Kunstvrienden alhier een concert ge ven op de Groote Markt. Autobus in de sloot. Enkele licht gewonden. Zondagavond reed in den Smokkelhoek te Schore een autobus van den heer Van Fraassen alhier in de sloot dóórdat de chauffeur te ver uitweek voor een anderen autobus. In den bus zaten behalve de chauffeur. 23 personen die een voetbal wedstrijd te Hulst hadden bezocht. De heer L. M. Krijger uit Goes werd door de glasscherven -gewond aan den arm en de heer J. van de Stolpe uit Kloetimge aan den rug. Dokter Pfeiffer uit Kapelle, die spoedig ter plaatse was, verleende ge neeskundige hulp. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 88 biggen. Na de hitte der laatste weken is het weer in Amerika plotseling omge slagen. Vooral in het Zuiden dier Veree- nigde Staten worden temperaturen van 4 tot 10 graad Celsius waargenomen. In een stad in het Westen heeft het zelfs ge vroren. Een jongen verdronken. Zondagmorgen wilde schipper Horrius van het motorschip „De Volharding' dat een vrachtdiemst Harderwijk Rotterdam onderhoudt, de haven te Harderwijk bin nenkomen, doch kon op ongeveer 1500 meter van het havenhoofd niet verder we gens gebrek aan stookolie. De zeventien jarige opvarende C. Hoendervoogt bood aan, naar de haven te zwemmen om den eigenaar van een sleepbootje te verzoe ken, hulp te verleenen. Hoewel de schip per daartegen bezwaren maakte, hield de jongen, die een geoefend zwemmer was, aan en kreeg ten slotte toestemming zijn plan te volvoeren. Hij zwom in de vaar geul van baken tot baken, totdat men hem uit het oog verloor. Toen de uren verliepen zonder dat men van den wal iets bemerkte, kwam het vermoeden op, dat dé jongen de kust niet heeft kunnen bereiken. Men gaf noodseinen, de sleep boot voer uit en toen kwam het vast te staan, dat de jongen den wal niet heeft bereikt. Coöperatieve vereenigingen. Hun aantal in ons land. De Juli-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevat een overzicht Van het aantal coöperatieve vereenigingen in ons land. welke op 1 Januari 1930 ingeschreven waren in het Handelsregister. Sinds 1925 het jaar van het eerste onderzoek, ziet men wel een geringe, doch gestadige toe neming van dit aantal, n.l. van 3040 in 1925 tot 3115 en 3131 in 1930. Voornamelijk in den landbouw is het aaintal ingeschreven coöperatieve vereeni gingen toegenomen, n.l. in de groep in koop-, verkoop-, productiecoöperaties van 586 in 1925 tot 752 in 1929 en 804 in 1930 en wat de credietcoöperaties betreft, van 762 in 1925 tot 799 in 1929 en 807 in 1930. Het Maandschrift vestigt er hier bij de aandacht op, dat er heel wat meer boerenleenbanken zijn dan dé 807 in het Handelsregister ingeschreven landbouw- credietcoöperaties. Bij d:e beide centrale banken te Utrecht e-n Eindhoven waren n.l. einde 1929 totaal 1280 boerenleenban ken aangesloten. Vele daarvan zijn ech ter géén coöperaties in den zin der wet, al zijn zij economisch daarmede gelijk te stellen. Wat de zuivelindustrie betreft, is het aantal ingeschreven coöperaties gedaald van 542 in 1925 tot 528 in 1929 en 523 in 1930. Vrij belangrijk gedaald is ook het aan tal ingeschreven verbruikscoöperaties, n.l. van 536 in 1925 tot 460 in 1929 en 429 in 1930. In de groep inldustrieele coöperaties kwa men op 1 januari j.l. 33 vereenigingen voor electriciteitsvoorziening voor, 14 aardappelmeel-, 15 ijs- en 9 stroocarton- fabrieken. Hoe stakers huishouden. Staker-terrorisme in Geldermal sen; werkwiüigeW onbeschermd. De directie van de N.V. Ver. Nedl. Chamotte-Fabrieken te Geldermalsen schrijft aan de .N.R.C.'

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2