Stadhuis van Goes, N°. 98 Woensdag 15 Augustus 1950 li7 Jaargang. Rechtszaken. LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning- trouwde Land en Tuinbouw Sport. Uit de Radiowereld Uit de Pers. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 Na 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Rechtbank te Middelburg. Verduistering. J. S., 69 jaar, landbouwer te Kat- tendijke, werd ten laste gelegd, dat hij in 1928 en 1929 te Goes 3 obliga ties van f1000 elk van de Holl. IJze ren Spoorweg Maatschappij, toebehoo- rende aan F. J. Cornelissen, welke obligaties hij van dezen had ontvan gen om ze in een safe te bewaren, heeft verduisterd. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. Dood door schuld. G. J. L., 47 jaar, opzichter te Hou geug (België) had verzet gedaan te gen een verstek-vonnis der Rechtbank van 16 Juli J.I., waarbij hij wegens het veroorzaken van den dood van een ander door schuld, gepleegd te Sluis kil op 30 Mei j.l., toen hij daar als opzichter aan de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek dienst deed, en bij welk vonnis hij was veroordeeld tot 3 maanden hechtenis. Het betrof hier het geval waar bij het ophijschen van een betonbak een paal was gebroken, waardoor de werkman F. C. van der Wiele was getroffen en deze aan de gevolgen daarvan is overleden. Deze zaak werd uitgesteld tot 26 Sepf. a.s. Roekeloos rijden. A. W. V. d. 1. H„ 33 jaar, photo- graaf te Goes, werd ten laste gelegd, dat het aan zijn schuld is te wijten, dat op 29 Juni j.l. te 's Heer Arends- kerke Abraham Breeweg lichamelijk letsel heeft bekomen, waaruit tijdelijke verhindering in de uitoefening van diens beroepsbezigheden ontstond, door onvoorzichtig, roekeloos en on oordeelkundig met een auto op den Nieuwen Rijksstraatweg te rijden met een snelheid van 40 a 50 K.M. per uur, in de richting Middelburg, waar bij hij A. B., die op een fiets reed, heeft aangereden, waarbij deze op den grond viel en verwondingen bekwam. Deze zaak werd uitgesteld voor om bepaalden tijd. Politierechter te Middelburg. Heg beschadigd. P. R., 30 jaar, landbouwer te Ove zand, werd verdacht, dat hij op 5 Juli j.l. te Ovezand, een heg toebe- hoorende aan L. A. Beth heeft be schadigd, door daarvan takken af te knippen en af te beitelen. Eisch: f10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak f10 boete of 10 d. hechtenis. Hooger beroep. P. R., 30 jaar, klein-landbouwer te in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. 35 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Dit was niet het geval. Ik deed het geen zij verlangde en kort daarop ver scheen een knecht met een bos sleu tels, samen gebonden met een rood zijden koord. De Koningin-Moeder nam deze van hem aan en zei: „Ik zal Hare Majesteit zelf de kamer wij zen. Je behoeft niet te wachten". Samen liepen wij de groote trap op. Wij bereikten eenige kamers, welke vlak boven die van Max zijn gelegen en uitzagen op de tuinen en den prach- tigen toren van de Kathedraal, die als het ware de wacht hield over de stad. Zij zijn heel mooi, doch er staan weinig meubelen in en er liggen geen kleeden op de gepolijste vloeren. Om de waarheid te zeggen, leek het alsof ze eenige jaren leeg hadden gestaan. Het waren drie in elkaar loopende groote, luchtige vertrekken met breede ramen en daarachter lagen twee kleine re kamers of beter gezegd ruime kasten. „Nu, Margaret", zei de Konïngin- Ovezand, heeft hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den Po litïerechter te Middelburg van 12 Augustus 1930, waarbij hij wegens be schadigïng is veroordeeld tot een geld boete van f10 of 10 dagen hechtenis. Een oneerlijke steuntrekker. Een 33-jarige werklooze metaalbe werker, afkomstig uit Haarlem, had zich voor den politierechter te Am sterdam te verantwoorden terzake van het „listiglijk en bedriegelijk trekken van crisissteun, ad f 16,75 per week; hoewel hij wekelijks bij een waschver- zender omstreeks f 10,verdiende" Verdachte bekende het hem ten las te gelegde. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte zich gedu rende het tijdvak van 12 October 1929, door zich als „werkloos kenbaar te maken" een bedrag van f213,25 door den penningmeester van een metaal arbeiders-organisatie had doen uitbe talen, hoewel verdachte bekend was met het feit, dat hij zijn eventueele verdiensten moest opgeven. Hiervan wordt dan een derde in mindering van den steun gebracht. Verdachte had inmiddels f52,50 te rugbetaald. Deze restitutie is evenwel onderbroken, aangezien verdachte sinds eenigen tijd opnieuw werkloos is geworden. De Officier van Justitie achtte de oplichtingen bewezen, door het op zettelijk doorloopend teekenen op de controlelijsten, met medeweten en me dewerking van den werkgever van ver dachte gemakkelijk gemaakt en vor derde een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. De politierechter veroordeelde ver dachte, rekening houdend met het feit, dat hij zijn best heeft gedaan het financieel nadeel te verminderen, conform den eisch. Onstichtelijk kerkbezoek. Voor den politierechter te Arnhem heeft terechtgestaan een 71-jarige boer uit Doetinchem, die door dien rechter wegens mishandeling werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Hij heeft thans tegen dat vonnis hooger beroep aangetee- kend. Hij had tijdens de godsdienstoefe ning in de kerk een dame, die vóór hem zat, en die hij volgens zijn ver klaring niet kon uitstaan, met een kerkboek gestompt. Dit had hij al meer uitgehaald, tot men de politie er in heeft gemoeid, als de eenige weg om aan zijn uitingen van haat een einde te maken. Nederland en de Duitsche goederen. De F. N. Z. staakt voorloo- pig zijn actie tegen het koo- pen van Duitsche goederen. De Algemeene Nederlandsche Zuï- velbond (F. N. Z.) meldt: Moeder, „als je mijn raad wilt aan nemen, dan zul je deze bewaren voor kinderkamers". Ik had wel door den grond willen zinken. Eigenaardig genoeg had ik nooit aan dien kant van de kwestie gedacht, en vermoedde ik niet, dat zij of iemand anders dit gedaan had. KinderkamersMijn hart sprong op van vreugde, doch het volgende oogenblik, had ik neiging in bitter la chen los te barsten. Ik kon natuurlijk geen verklaring geven en moest be langstelling blijven voorwenden. Ik veronderstelde, dat zij verwacht had mij te zien blozen. Inplaats daar van werd ik bleek, maar ze scheen mij dit niet ten kwade te duiden. .Natuurlijk is het wel een weinig te vroég", ging ze voort met dien nieu wen teederen klank in haar stem. „Het in orde brengen der vertrekken zal echter veel tijd in beslag nemen. Wat betreft de opvoeding der kinderen, geloof ik, dat de Engelsche begrippen de beste zijn. Ik zou hier alles laten inrichten door die firma in Londen.... Murray heet ze geloof ik, is het niet? Ze kunnen menschen zenden, die voor alles zorgen de bedden, tapijten, baden en een kleine keuken-inrich ting. Ik heb hun catalogus bestu deerd. Ben je het niet met me. eens, Margaret?" De herhaalde pogingen om tusschen Duitschland en Finland tot het slui ten van een particuliere boter- en kaasovereenkomst te komen, ten einde den invoer van deze artikelen in Duitschland verder te bemoeilijken, zijn thans definitief opgegeven. Daarmede wordt de onmiddellijke aanleiding tot onze boycot-actie tegen Duitsche artikelen de inbreuk op de meestbegunstigingsclausule in ons han delsverdrag met Duitschland weg genomen. Wij staken daarom voorloo- pig onze actie tegen het koopen van Duitsche goederen. In den thans geschapen toestand zijn echter nog zooveel punten van onze kerheid met betrekking tot de Duit sche „boter-politiek" dat het geraden is, een afwachtende houding aan te nemen en deze tijd van afwachten zal door ons worden gebruikt om met andere belanghebbenden onze maat regelen van tegenweer, waaronder de boycot een zeer goed hanteerbaar mid del is gebleken, te bepalen om ze straks zoo noodig, verder .toe te passen. De te Amsterdam gevestigde Ne derlandsche Vereeniging van Handels agenten heeft aan de door haar leden vertegenwoordigde Duitsche fabrikan ten een circulaire gezonden, waarin zij dezen laatsten verzoekt, zich te ver zetten tegen een eventueele particu liere overeenkomst met Finland in zake den invoer van zuivelproducten en tegen een verhooging van de Duit sche invoerrechten. Ter motiveering van dit verzoek, wijst de Vereeniging op het gevaar van de uit de bedoelde maatregelen voortvloeiende boycot beweging in Nederland tegen Duitsche goederen. In de circulaire wordt er aan herinnerd, dat de totale uitvoer van Duitschland in 1929 9.924 millioen mark bedroeg en dat hiervan niet min der dan 1.355 millioen mark naar Ne derland ging, afgescheiden nog van den directen uitvoer naar Neder- landsch-Indië. Dat het gevaar, dezen besten klant gedeeltelijk te verliezen, niet denkbeeldig is hebben reeds ver scheidene leden van de Vereeniging aan den lijve ondervonden. LUCHTVAART. Amy Johnson. Door den koning ont vangen. De koning van Engeland heeft me juffrouw Amy Johnson ten paleïze ont vangen en haar de C.B.E.-onderschei ding overhandigd. Zij is daarop in haar machine, de Jason, van Londen naar Huil gevlogen. Toen Amy Johnson Maandagmiddag met haar vliegtuig op het vliegveld van Huil een keurige landing deed het was de eerste keer, dat zij na haar vlucht naar Australië in haar geboortestad terugkeerde bracht een groote menigte haar een grootsche ovatie. „Ja", antwoordde ik ijskoud. Ik be grijp niet, dat zij niets merkte, maar wellicht meende ze, dat het slechts verlegenheid van mij was. „Ik ben er zeker van", vervolgde ze, „dat je goede moeder de liefde voor kinderen bij je heeft aangewak kerd". „Oh, ja", antwoordde ik en dat was ook volkomen waar. „Nu, hoe meer er van dat kleine goedje komt om deze kamers mede te bevolken," zei ze, „hoe meer vol daan jij je zult voelen. Niet alleen omdat je weet je plicht tegenover het volk gedaan te hebben, maar het zal ook een persoonlijke vreugde voor je zijn. Ik heb altijd begrepen, dat het niet goed voor mijn lieven jongen was eenig kind te zijn. Vooral menschen in onze positie hebben behoefte aan groote gezinnen. Koningskinderen kun nen zich noodgedwongen niet in ge zelschap bewegen: ze moeten dus el- kaars speelmakkers zijn". Ik moet zeggen, dat zij er heel sym pathiek over sprak: nog nooit had ik haar zoo aardig gevonden. Er klonk zoo iets menschelijks in haar stem en terwijl ze doorging, viel het me op, dat er iets droevigs over haar lag. „Ik wenschte je deze kamers zelf te toonen, beste Margaret Ik heb ze zelf nooit gebruikt. Zooals je ziet, Amy werd vervolgens door den lord- mayor van Huil verwelkomd, die haar later in het stadhuis een geschenk aanbood, dat o.m. bestond uit een zilveren aardbol, waarop de door haar afgelegde weg was aangegeven. Juffrouw Johnson heeft het verzoek gedaan, dat een in de gemeente voor haar bijeengebrachte som gelds zou worden besteed voor een leerstoel in de wetenschap der luchtvaart aan de universiteit te Huil. Heldendood van een sergeant vlieger. Tusschen Falmer en Rottingdeam, Engeland, waar de troepen sedert ver schillende dagen de groote legeroefe- ningen uitvoeren, is een schrikkelijk ongeluk gebeurd. In een groote wei de, omringd van heuvels, had het voet volk post gevat en boven hen moest een luchtaanval plaats hebben. Reeds waren verschillende vliegtuigen opge stegen om den aanval te beginnen. De sergeant-vlieger Owen Mac Naïr vloog op zeer geringe hoogte boven het voetvolk-regiment, toen hij plotse ling bemerkte dat zijn motor niet meer regelmatig werkte en hij niet meer hooger kon stijgen. Mac Nair, die be kend staat als een zeer goede piloot, gaf een wenk aan de soldaten om zich plat tegen den grond te leggen om door de vleugels van zijn toestel niet weggemaaid te worden, doch weinigen verstonden zijn teekens. Dit ziende zwenkte de piloot en vloog met zijn toestel tegen den heuvel te pletter, liever dan in de soldaten te moeten neervallen. Men kon nog enkel een vreeselïjk verminkt lijkt uit de wrak stukken van het vliegtuig halen. De piloot was den heldendood gestor ven om het leven der andere solda ten te redden. Philips krijgt weer een eersten prijs. Uit Oslo wordt gemeld, dat de Phi lips-stand op een tentoonstelling te Drammen de hoogste onderscheiding verkreeg, n.l. een gouden medaille met diploma. Dit is in korten tijd de vierde hooge onderscheiding, die de produc ten van onze nationale industrie ten deel valt. Onze arbeids-wetgeving. De beteekenis der a.s. re organisatie. Binnen afzienbaren tijd zal de ge- heele arbeidsbemiddeling, zoowel die van de overheid uitgaat als die door particulieren, al dan niet uit winst oogmerk, uitgeoefend wordt, bij de wet geregeld zijn. De meest belang rijke vraag, die zich voordoet, wan neer we deze aangelegenheid overden ken, is de vraag naar het deel der arbeidsbemiddeling, dat voor rekening waren ze uitsluitend voor Max en zij zijn zoo groot." „Dank u, Mourekna", mompelde ik. Ze vindt het altijd prettig zoo door mij genoemd te worden. „Mourekna" beteekent „groote moeder". Het onderhoud was heel pijnlijk, doch niettemin was ik mij er toen niet ten volle van bewust. Nadat zij echter vertrokken was, en ik mij in mijn slaapkamer had opgesloten, barstte ik in een hard, schel lachen uit, waar door ik geheel van streek geraakte. Heeft ooit een vrouw ter wereld zooiets vreeselijks moeten ondervin den als ik? Brief van H. M. Koningin Augusta Victoria, Koningin- Moeder van Lostrasia, aan Baron Waldemar, die met veertien dagen verlof was om een ziek familielid te bezoeken. Deze brief kwam per ongeluk toe valligerwijze in handen van de jonge Koningin Margaret, en spreekt ze in de navolgende bladzijden daarover als „dat afschuwelijke schrijven". De in houd daarvan heeft een noodlottigen invloed uitgeoefend op de volgende paar maanden van haar leven. Dagboekblaadjes. ï3 AUGUSTUS. Het is voor de oudheidkundigen groot nieuws, het bericht van de vondst in China van twee goedgeconserveerde fossiele sche dels, van één waarvan dr. Smith op grond van de hem medegedeelde bij zonderheden aanneemt, dat hij afkom stig is van een mensch, die één mil lioen faren geleden geleefd moet heb ben. Volgens de foto's, die prof. Smith heeft gezien, zouden de schedels af komstig zijn van menschen die al spreken konden, waarop ook de stand der tanden wijst en de vorm van den schedel, waaruit een grootere activi teit der hersenen valt af te leiden. Millioen jaar hoe durft iemand het uitspreken! Toch zijn de geleer den het er vrijwel over eens, dat onze wereld nu al een 6o a ioo millioen jaar bestaat, tenminste voor zoover ze 't er over eens zijn. Maar waar ik op neer wou komen ik vind 't een ongezellig idee, dat weer een millioen jaar verder, dus in den jare 101.930, een of andere ver- nufteling of opgekomen baviaan mijn resten zou kunnen vinden en er dan ook over aan het roddelen zou slaan. De krant van over een millioen jaar als de menschheid dan tenminste nog niet zoover is, dat ze zichzelf, of althans de kranten, heeft uitge roeid zal dan weten te vertellen, dat palaeontoloog nummer zooveel (namen zijn in dien practischen tijd allang afgeschaft) in een hol het ver steende geraamte heeft aangetroffen van een individu uit het gemakzuch tige radio-cocktailtalkietijdperk, her kenbaar aan den vorm van den sche del, waaruit een uiterst geringe acti viteit der hersenen valt af te leiden. Mijn goed geconserveerde tanden zul len de geleerden verlokken tot ont hullingen omtrent mijn voorhistori sche gewoonte van toebacksuyghen en mijn rage voor ongekookte vitaminen,- de vergroeiingen van mijn beender- stelsel zullen getuigen van het dan sedert lang overleefde gebruik van automobielen, die elkander op den be- ganen grond trachtten uit te roeien, maar de meest verrassende conclusies zullen zijn te trekken uit mijn voeten, waaruit zonneklaar gesteld dat de zon dan nog licht geeft zal blijken, dat wij de gewoonte hadden, ons als mieren op de aarde Voort te bewegen. Hetgeen mij alles een onbehagelijk vooruitzicht lijkt. der gemeenten komt. De „Delftsche Crt." geeft een uiteenzetting, hoe een en ander zal worden. Voorop de zaak der arbeidsbemid deling in het algemeen betreffende. De organen dan der openbare arbeids bemiddeling zijn drieërlei: de gemeen telijke organen, waaronder verstaan wordt de gemeentelijke arbeidsbeurs of het gemeentelijk agentschap der ar beidsbemiddeling, dan de dïstricts- organen (districts-arbeïdsbeurs) en hef centraal Rijksorgaan. Het doel van al Jammer genoeg werd dit epistel in het Fransch geschreven. Indien de Lostrasiaansche taal gebruikt was ge worden, zou Koningin Margaret er niets van begrepen hebben, aangezien zij nog te weinig tijd gehad had deze te leeren. Maar niettegenstaande de Koningin-Moeder vloeiend Lostrasi- aansch sprak, was zij er toch niet vol komen in geslaagd zich het moeilijke schrift eigen te maken, zoodat ze bij na altijd haar correspondentie in hef Fransch voerde. „Vesteral". „Mijn beste en vertrouwde vriend. Ik heb een ontdekking gedaan, die mij met zulk een ontzettenden schrik vervult, dat ik mij ternauwernood in woorden kan uitdrukken. Ik heb er behoefte aan U onmiddellijk te schrij ven, daar slechts Uw verstandige, over leggende geest in staaf zal zijn eenige orde te brengen in het warnet van mijn gedachten en tot op zekere hoog te wellicht ook mijn ergste vrees eenigszins kunt kalmeeren. Ik zal kort zijn, daar ik weet dat U heel veel in beslag genomen wordt door Uw eigen verdriet. Ik voel ech ter, dat U steeds het welzijn en de eer van Uwen Koning boven alles in Uw leven hebt gesteld. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1