Op Jlijm. Koloniën Ljand en Tuinbouw7 Sport. Binnenland VACANTIE-REGEN. We gaan met vacantie, dat hoort er zoo bij', Zoo eens in het jaar gaan we ferm in de wei. Daar is dan ook weinig op tegen, Maar ,,iets' is er hier in ons Hollandsch klimaat, Dat trouw met ons mee op de zomerreis gaat, De kleffe gezel met het bleeke gelaat, De regen! 1 1 I !.l Mf Je trekt ais een held naar je oude pension, Daar zoek je de rust en de stralende zon, Je denkt je bestaan als een zegen! Er breekt door dé wolken een lapje van blauw, Hoera, op het pad, want dé stad was zoo nauw, Een halfuurtje later reeds heb je berouw, De regen! Het klettert brutaal op het dak van de schuur, Je droomt in het landelijk nachtelijk uur Van bosschen en zonnige wegen. Maar bij het ontwaken reeds word je verrast Met iets onpleizierigs, dat sijpelt en plast, Daarbuiten, daar wacht je de plagende gast, De regen.' Je houdt je verschooning hardnekkig gereed, Je wilt er op uit, 'tis Augustus, wie weet? Je hebt toch vacantie gekregen! Dat was inderdaad heel verstandig ontdekt, Maar 't heeft je per slot ook hardnekkig genekt.... Je vlucht naar je kamer, je druipt en je lekt. De regen! En keer je weer later terug naar de stad, Dan zeg je. „Ik heb het zoo slecht niet gehad, „Het viel me tenminste niet tegen!" Maar diep in je hart weet je best, dat je jokt. Je hebt toch per slot je vaoaistie vergokt, En wel wat te veel voor je reisje gedokt, De regen! De Middelburgsche kermis. Het eindeeen rus tig verloop. Het is Zaterdag, den laatsten dag der Middelburgsche kermis, des mid dags en in het begin van den avond niet over druk geweest, maar hoe la ter het werd hoe drukker, en onder de honderden die zich toen in de in richtingen begaven, op de Markt en ïn de straten rond liepen of de café's vulden, waren vooral ook vele Vlissin- gers, en tal van bewoners van an dere plaatsen. Het blijft zoowel voor de exploitanten, en de caféhouders als voor een groot deel van het pu bliek, vroeg, dat men te 12 uur de kermis er. te half één de café's moet sluiten, doch dit ging ook nu weer langs geleidelijken weg, zoodat het half één was voor de kermis en tegen één uur voor dat de café's op Markt en omgeving gesloten waren. De ker mis had een zeer kalm verloop, onge regeldheden kwamen niet voor en slechts één persoon werd in de ker- misweek wegens dronkenschap in ar rest gesteld. Zoowel de heer Louis de Vries met zijn gezelschap in den Schouwburg als de heer Faveur met het zijne in het Schuttershof, trokken veel belang stelling. Gemeenteraad van Hoedekenskerke. De nieuwe finantieele verhou ding; onzindelijke zangers. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad van Hoedekenskerke, waren alle leden tegenwoordig. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f400,voor het in orde brengen van het huis van het hoofd der o. 1. school. De gemeente-rekening 1929 werd aangeboden in ontvangst ad f 39.740,64Vs, in uitgaaf ad f 37.638,37'/a dus met een goed slot van f2102,27. Tot commissie van onderzoek belast met het nazien dier rekening werd door den voorzitter benoemd de hee- ren D. de Regt en J. Louisse, die 'in een volgende vergadering verslag van hun bevinding zullen doen. De ver ordening tot heffing van havengelden werd gewijzigd in verband met het feit dat ïn het vervolg ook de meet brieven van de schippers zullen ge wijzigd worden. Aan Mej. P. J- de Klerk, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier werd overeenkomstig haar ver zoek eervol ontslag verleend als on derwijzeres aan de o. 1. school al hier, zulks tegen 1 Nov. a.s. of zoo veel vroeger als haar opvolgster in dienst zal kunnen treden. Met 4 tegen 3 stemmen, die van wethouder Cha- muleau, M. Sfeijn Jr. en J. Franse, werd afwijzend beschikt op een ver zoek van de R.K. Militaire vereeni- ging te Bergen op Zoom, om een sub sidie ad f 10,uit de gemeentekas. In verband met de in werking tre dende wet op de finantieele verhou ding tusschen Rijk en gemeente werd beslotena. tot intrekking van de ver ordening tot heffing van opcenten op de vermogensbelasting; tot hand having van de verordening tot heffing van opcenten op de personeele belas ting; c. tot handhaving van de hef fing van 80 opcenten op de grondbe lasting op de gebouwde eigendommen en van 20 opcenten op de ongebouw de eigendommen; d. tot plaatsing der gemeente wat de gemeentefondsbelas ting betreft in de derde klasse; e. tot heffing van ten hoogste 35 opcenten op de gemeentefondsbelasting; f. tot handhaving der gemeente in de 8ste klasse wat de personeele belasting be treft. Bij de rondvraag zei de heer D. de Regt dat hem klachten hebben bereikt, dat de leden van de zangver- eeniging het schoollokaal gedurende haar oefeningen bevuilen. Besloten werd de zangvereeniging aan te schrij ven dat zulks niet meer dient te ge schieden, daar anders de toegang tot de séhool zal worden ontzegd. PROVINCIALE SNIPPERS. Het zoo rustig dorpje Nieuw- vliet in Zeeuwsch-Vlaanderen van nog geen 500 inwoners, is geheel in rep en roer door de uitgebroken land arbeidersstaking, wat, nu de oogst rijp staat voor de sikkel, voor den land bouwer zeer onaangenaam is. Reeds zijn er een 20 man politie aldaar ge- stationneerd om de Belgische jongens, naar en van hun werk te brengen en hen op het werk te bewaken. De oor zaak der staking is niet hef loon, maar het teekenen van een collectief ar beidscontract. Bij de gehouden stemming voor notabel der Ned. Herv. Gemeente te Borssele (vacature de heer A. Min- derhoud) verkreeg de heer J. Blok Jz. 38 stemmen en de heer Frans Wal- hout Jacz. 24 stemmen. Gekozen al- zoo de heer J. Blok Jz. Onder de gemeente Baarland is een hooimijt, bevattende ongeveer 8 a 9000 K.G. hooi van den landbou wer Bruggeman afgebrand. Men meent dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Het lijk van het meisje, dat 29 Juli 1.1. onder de gemeente Noord- welle bij het baden is verdronken, is Vrijdag onder de gemeente Duiven- dïjke aangespoeld. Vrijdagmiddag kreeg de schip per L., van het sleepschip „Johan", bij het invaren van de Oostsluis te Wemeldinge, doordat zijn schip on klaar viel, een slag van een staal draad tegen een zijner beenen, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel ern stig werd gekneusd. Per auto werd de man naar den dokter gebracht, waar heelkundige hulp werd verleend. Te Borssele werd Vrijdag aan besteed het zinkwerk voor de Water- keering van den Calamiteuzen polder Borssele. Raming f77.000,—. Daarvoor schreven in: K. Volker Fz. te Slie- drecht f78.880,Jan Lindenbergh Cz. te Wemeldinge f78.600,M. C. v. d. Plas te Dordrecht f78.400,J. de Vries te Heemstede f76.200,C. v. d. Klipp te Vlissingen f76.200,—; A. de Bruin te Terneuzen f76.000,Jan Roskam te Slïedrecht f75.900,J. W. Roeloffs te Papendrecht f 73.200, Behoudens goedkeuring gegund aan den laagsten inschrijver. Heinkenszand is Zaterdag op het electrisch net der P.Z.E.M. aange sloten. Alvorens hiertoe werd over gegaan vereenigden de officieele per sonen zich in het gemeentehuis, waar de burgemeester een korte rede hield, die de heer Slooves, directeur der P. Z.E.M., beantwoordde. Zaterdagavond speelde de voet- balvereenigïng V.D.C. I te Kapelle een vriendschappelijken wedstrijd tegen Z.B.B. I en II gecombineerd van Kat- tendijke, op eigen terrein. De uitslag was 22. Zaterdag bezochten 80 personen uit Kapelle de Wereldtentoonstelling te Antwerpen. De fruit-, groenten- en bloemen tentoonstelling, welke op initiatief van de vereeniging van Oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen te Kapelle zal gehouden worden, zal drie dagen du ren en is bepaald op 2, 3 en 4 Oc tober a.s. Ds. P. M. Veldhuijzen te Pae- sens heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Yerseke. Tijdens de voorstelling in de Electro-bioscoop op de Markt te Mid delburg, geraakte Zaterdagavond een film in brand, waardoor een paniekje ontstond en de aanwezigen op de vlucht gingen, o.a. door den nooduit gang, leidende naar de Vlasmarkt. Daar was de deur gesloten en de vluchtenden vei-sr-haften zich met ge weld een uitgang. Het vuur in de ca bine was spoedig gebluscht en verder gevaar voorkomen. De meeste bezoe kers keerden op hun plaatsen terug. De voorstelling kon worden voortgezet. Dr. J. J. Wallien, arts te Bres- kens, lid van den raad en wethouder aldaar, is benoemd tot geneesheer bij de arbeïds-inspectie te Ginneken. Door het vertrek van den heer Wallien ont staat een vacature in de Prov. Sta ten. Opvolger op de Chr. Hist, lijst is de heer W. J. Talsma te IJzendijke. Een afschuwelijke moord. De vrouw in het spel. De veldpolitie van Bindjei kreeg be richt, zoo meldt de „Deli Courant", dat ter onderneming Poelau Ramboeng een lijk was gevonden ïn de rivier. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het lijk van een Bengalees in een zak was ge naaid; alleen de voeten staken er uit. Het was vreeselijk toegetakeld; blijk baar is de Bengalees op gruwelijke wijze met paranghouwen afgemaakt en toen in een zak genaaid en in de ri vier geworpen. Het lijk bleek te zijn van een der Bengaleesche wakers van de onderne ming, en er kwam aan het licht, dat hij den vorigen avond ruzie had ge had met een anderen Bengaleeschen waker over een vrouw. In tegenwoor digheid van een derde, ook een col lega, is het toen „afgedronken"; er moet nogal stevig wat jenever zijn ge consumeerd. Daarna zou dan het slachtoffer door zijn medeminnaar achter de fabriek zijn afgeslacht. Deze medeminnaar heeft den vol genden morgen verlof gevraagd om naar Medan te mogen gaan, hetgeen hem, daar men nog aan geen kwaad dacht, werd verleend; hij heeft ech ter vermoedelijk de gelegenheid te baat genomen om naar Penang te ont vluchten. De derde Bengalees is voorloopig in hechtenis genomen opdat uitgemaakt wordt in hoeverre bij hem van mede daderschap kan worden gesproken. Tot nu toe ontkent hij iets van de zaak te weten. De zware regenval. Groote schade voor den landbouw. De zware regenval gedurende de af- geloopen dagen heeft in vrijwel alle deelen des lands groote schade ver oorzaakt aan den te velde staande oogst, schrijft de „Tel.". Zoo bericht een correspondent te Nieuwer-Amstel, dat de aanhoudende slagregens, gepaard gaande met hevige windvlagen, den bouwboeren in de polders, tot deze gemeente behooren- de en in den omtrek, voor duizenden guldens schade dreigen te berokkenen. Het vele hooi, dat nog buiten staat, gaat dagelijks in kwaliteit achteruit Enkele bouwers besloten, het te kui len of te v erbranden, daar de waarde ervan gering is. De kwaliteit van de diverse gewassen, die alle dagen bloot staan aan den gestadigen regenval, vermindert eveneens sterk. Geheele akkers, bebouwd met gerst, tarwe en haver, bieden een treurig aanzien, doordat alles plat tegen den grond ligt. Het oogsten dier gewassen zal dan ook met belangrijke onkosten ge paard gaan, te meer daar tal van per- ceelen niet met de machines bewerkt kunnen worden, hetgeen de kosten per H.A. wellicht met pl.m. f 50,— ver hoogt. Bovendien zal het te bezien zijn, of een voldoend aantal werkkrachten te bekomen is. Op tal van plaatsen is reeds schot in de haver waargenomen. Beloofde in het eind van Juni de oogst rijk te worden, thans is hiervan geen sprake meer. Erwten en boonen beginnen hier en daar reeds te rotten. Het langdurige natte weer heeft ook veel schade toegebracht aan de aard appels, waaronder veel ziek voorkomt, hetgeen voor den uitvoer groote risico veroorzaakt. Dit is te meer te betreu ren, daar de oogst zeer goed beloofde te worden. Ook in het gebied rond Montfoort is de schade aan de landbouwgewas sen zeer groot. Het te veld staande koren is geheel plat tegen den grond geslagen en door de overgroote nat heid beginnen de graankorrels reeds dit te 1 oopen. Het maaien wordt hier door zeer bemoeilijkt. Ook de vruchtboomen hebben zeer veel van het stormweer te lijden ge had. De boomgaarden liggen bezaaid met afgewaaid fruit en voor de pach ters die de boomgaarden tegen zeer hooge prijzen hebben gepacht, is het een grnofe sehad-no-.f. LUCHTVAART. De Europa-vlucht. Het resultaat gewijzigdi De start- en landïngsproeven, behoo- rende bij den wedstrijd voor kleine vliegtuigen: de Europa-rondvlucht,zijn afgeloopen en hebben het resultaat van deze vlucht totaal gewijzigd. De drie Engelschen Capt. Board, Butler en Thorn, die het eerste te Berlijn waren gearriveerd hebben bij bovenbedoelde proeven veel minder punten behaald dan eenige andere deelnemers en zelfs miss Spoonen kwam daardoor boven hen. De officieele uitslag is nu: 1. Mor- zik (Duitschland) op B.F.W.; 2. Poss (id.) op Klemm; 3. Notz (id.) op Klemm; 4. Miss Spoonen (Engeland) op Gipsy Moth; 5. Polte (Duitsch land) op B.F.W.; 6. Carberry (Cana da) op Mono Special; 7. Von Massen- bach (Duitschland) op B.F.W.8. Capt. Broad op Gipsy Moth. Het volgend jaar zal de Europee- sche rondvlucht weer van Berlijn uit gehouden worden. Een verhaal uit de oude doos. Een merkwaardig krantje. Onder de cour anten, aanwezig in het NederLandsche Persmuseum te Amsterdam uit de zeventiende eeuw, was tot nu toe de oudste van het jaar 1632. Thans is het Persmuseum in het bezit gekomen van een exemplaar uit 1620. Het is „gedruekt by Broer Jansz, O...J- Courantier int Legher van Zijn Princel. Excel, den 1 Meert." Het bevat een „Cort onderricht van de droevighe ende ellendige geschiedenisse in 't Coninckryck Bohemen op 't Slot tot Gytschin op den eersten Februari 1620 In dit „cort onderricht" wordt ver haald de geschiedenis van de oudste dioch- ter van oen zekeren heer Smivsitzky. Deze jonge dame wfas op een slot, gelegen op een hoogen berg bij de stad Gytschin, gevangen gezet overmits quade suspitie. Ze is daar twaalf jaar gevangen gehouden; ze zou vermoedelijk al lang uit haar gevangen schap zijn bevrijd, maar haar vader was in dien tijd gestorven en haar jongere zuster, die met den Heere van Slawata was ge trouwd, zich niet „sterck daer teghens gheoppose-rt hadda". Met den dood toch van den Heere van Smirsitzky was de laatste van dien naam heengegaan. Alle bezittingen kwamen nu aan den heer Van Slawata, ook het erf deel van d© oudste dochter zoolang deze gevangen zat. i Een zekere' heer Otto van Wartenbergh die met de „gheleghenbeyt van deze ghe- vanghene Joffrouw en haere bestorven goederen" goed' op de hoogte wasl, is met krijgsvolk naar het kasteel gegaan,, .be klimt het Slot, maeckt de ghevangen Jof frouw los, ende laet sich terstont met haer trouwen". Hij eischt zijn aandeel in de erfenis op, maar de Koning heeft „bevonden dat Wartenburgh onrecht hadde ghedaen, ende dat Slawata de afgenomen goederen we derom behoorden gherestitueert te wor den". Slawata reist dan met de aangewezen commissarissen naar het Kasteel, waar zij aanvankelijk geweigerd worden. Na eenige beloften worden ze toegelaten. Als deze beo ren Commissarissen „in t O ver getimmerte" van het Slot zijn gegaan om te inventariseeren, geeft de „Vrou van Wartenbergh" haar soldaten overvloedig wijn te drinken en deelt daarna „pulver uit in een gewelf, dat een groot aantal tonnen vol op elkaar gestapeld bevat. Een dronken soldaat komt met een brandende lont in de hand in het gewelf en laat die in een vat vallen en bjjna op hetzelfde oogenbiik wordt het grootste deeI van net Kasteel vernield, terwijl zoo goed als alle aanwezigen jammerlijk om het leven ko men. De slag is zoo hevig j^weest, dat in de stad Gytschin groote schade is aangericht. Hierna volgen, de namen van degenen, die den dood door de ontploffing hebben gevonden. Het stuk eindigt aldus: „Van dese treurige ende jammerlijc'ke toestant in Bohemen wort alderleys gedis- coureert. Wat inu sulcke onghehoorde tragicus casus de Croon van Bohemen beduyt en.de of het efM goede ofte quade voorbode is, weet Godt, den tydt salt leeren." Op een tweede bladzijde van dit oude krantje, dat aan een zijde is bedrukt, komt nog een aantal berichten voor. Zoo wordt o.a. gemeld, dat schepen uit Oost- Indië te Lissabon zijn aangekomen met de tijding, dat dicht bij Goa door aardbevin gen twee steden met alle inwoners te gronde zijn gegaan en, dat in de stad Teu- siglia in Peru 400 menschen zijn omge- ^Dh zeker merkwaardige krantje uit het begin van de zeventiende eeuw is m de permanente tentoonstelling van het Neder- landsche Persmuseum °PS^™"enno Het museum gevestigd N.Z. Kolk 28 is geopend Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur. Ladderwagen omgeslagen Op het asphalt geslipt. Vrijdag is een groote ladderwagen van de brandweer te Amsterdam, die van do hoofdkazerne aan de Nieuwe Achtergracht was uitgerukt voor een brandalarm aan den Amstel, in de Weesperstraat bij de Keizersgracht op het natte asphalt geslipt en omgeslagen. De wagen had op dé brug om den vluchtheuvel heen moeten rijden, omdat daar een tram stond. Bij het inrij den in de nauwere Weesperstraat moest hij een flauwe bocht maken, die 'hem nood lottig is geworden. Bij het slippen draaide het groote en zware voertuig een hal ven slag om, zoodat het met den kop in de richting van het Weesperplein kwam te staan, aan den anderen kant van de straat, en daarna is het op de rechterzijde omge kanteld op het trottoir. De op het voertuig gemonteerde ladder verbrijzelde het spie gelglas van een winkel in radio-artikelen, in welks uitstalling een ware verwoesting werd aangericht, en sloeg de hardsteenen stoep van oen bloemenwinkel daarnaast uit elkaar- Overigens is het ongeluk buitengewoon goed afgeloopen; noch iemand van de be manning van den ladderwagen, noch een voorbijganger heeft eer.ig letsel gekre gen. We! heeft de kolossus in zijn val de fiets van e«n passeerenden telegram besteller geraakt en vrijwel verpletterd, maar de berijder daarvan heeft zelfs geen schram gekregen. Het bleek al spoedig, dat het niet ge makkelijk was, het gevaarte van de straat te krijgen. Er werden twee kraanwagens van de stadsreiniging ontboden, maar voor dat die iets konden beginnen, moest de ladder gedemonteerd worden, en dit bleek in de positie, waarin het verongelukte voertuig zich bevond, heel wat voeten in de aarde te hebben. Personeel van de brandweer was den geheelen morgen met het lastige karwei bezig. De diefstal bij den brand te Zwartsluis Het vermiste geld teruggevonden. Van officieele zijde wordt uit Zwart sluis medegedeeld, dat het bij den brand aldaar vermiste geld later in een oude zeepbus werd teruggevonden. Vermoede lijk had men, daar de inhoud van het kistje bekend was, het geld in da bus ge stopt. Het totale bedrag was f 9.700,— in bankpapier. Ook werd nog een viertal gouden tientjes teruggevonden. De politie was tot de conclusie gekomen, dat aan misdaad niet behoefde te worden gedacht. De menschen waren zoo overstuur ge weest, dat zij niet meer wisten, waar zij den boel lieten. 1 Ernstige aanrijding, Auto teistert een... hotel. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over twee heeft op het Sweelinckplein bij ho tel Duinoord in Den Haag een ernstige aanrijding plaats gehad. De heer V. reed met zijn auto met flinke vaart op het trottoir en botste tegen het hotel. De pui van hotel Duinoord heeft zoodanig door den schok geledén dat voor instorting gevreesd wordt. Dadelijk heeft men maat regelen genomen om de pui te stutten. De heer V. kwam er zonder letsel af. Zijn zoontje werd echter door den hevi- gen schok uit den wagen geslingerd en kwam zóó ongelukkig terecht, dat hem al zijn boventanden uit den mond werden gestooten. Het kind werd1 in hotel Duin oord binnengedragen. De auto is zwaar beschadigd'. Als Amor het roer houdt.... Loopt de boot op een zandplaat. Te Rotterdam maakte men zich Vrij dag ernstig ongerust over het lot van een paar, dat Donderdag bij een bootenver huurder aan den Kreekweg aldaar- een roeiboot had gehuurd en niet was terug gekeerd. Wel was Vrijdagmorgen de roei boot onbeheerd aangetroffen, drijvende in de Maas. Men dacht aan een drama, aan een ongelukkige liefde, die slechts de op lossing uit de impasse zag in de donkere diepte van het koele water.... Maar het is geen drama geworden; het was anders, schrijft de N. R. Crt. Het paartje was gaan spelevaren en was het wonder, dat hij slechts oogen had voor haar en zij slechts voor hem? En toen ge schiedde het, dat het bootje met een bons op een zandplaat liep en bleef zitten. Een sleepbootkapitein zag het paartje in nood en belastte zich vrijwillig met de berging van schip en lading. Een tros werd uitge bracht, de sleepboot trok en het bootje gleed in het gladde water terug. De jonge man bedankte dien schipper en roeide voort. Maar als men jong is en verliefd en met het liefste meisje van de weffleld' jalleen in een bootje zit, dan denkt men naet aan gevaren. Men slaat geen acht op andere schepen, en let niet op verraderlijke klip pen, Een tijdje ging alles goed en toen..., bom! de boot stootte tegen den wal en bleef zitten. En ditmaal was er geen red- dende sleepbootkapitein in de buurt. Toen bond hij' de boot aan een riem vast en zij klommen aan wal. Hij waa vast van plan, de boot den volgenden dag

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2