De Kleine Bazar N*. 95 Vrijdag 8 Augustus 1950 117 Jaargang Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel VIER JAREN. NU in I Het meisje, dat met een Koning trouwde HEEREN-BAA! Sport. PpovincienieuWs -or -"re. J3. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,— Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Klceuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Een korte terugblik op de belangrijke Zeeuwscke kwes ties, die tusschen 1Q2Ó en thans opgelost werden. Toen we, nu ruim vier jaren gele den tot taak kregen het Zeeuwsche leven op den voet te volgen, en onze indrukken van dit leven op papier vast te leggen, waren er nog heel waf belangrijke kwesties aan de orde, wa ren er tal van vraagstukken die, om een oplossing vragend, de gemoe deren geregeld in beroering brachten. De kwesties groeiden in dien tijd als paddestoelen uit den grond, en hun veelvuldigheid deed ons wel eens af vragen of kwesties bij den Zeeuwschen aard behoorden, of zij een bestaans element van de bewoners dezer eïlan den vormden. Waarover men in die dagen zooal twistte, vergaderde en schreef? Over den aanleg van den locaalspoorweg door Zuid-Bevelandover de clectri ficatie van de Middengroep en van de Noord-groep; over den bouw van de motorveerboot voor den dienst Vlis- singenBreskens; over het stichten van gemeentelijke slachthuizen; over den toestand van den verbindingsweg met Noord-Brabant, over de afwezig heid van drinkwater op Schouwen; Duiveland, over de haven van Vlis singen, over autobus-concessies, over de verbindingen tusschen Zeeland en de buitenwereld, over het gebrek aan leidingwater in Z.-Vlaanderen Als we ons wel herinneren waren het in hoofdzaak deze kwesties die in het begin van ons verblijf in Zee land aan de orde van den dag waren of kwamen, en die in de Zeeuwsche bladen dag in dag uit de aandacht vroegen. In een tijdsbestek van 4 jaren zijn nagenoeg al deze kwesties, de eene na de andere van de vlakte verdwe nen, omdat ze een oplossing verkregen. Overgebleven zijn eigenlijk alleen de waterleiding-kwestie in Zeeuwsch- Vlaanderen, en de kwestie inzake de verbindingen» Veel is dat niet, als men boven staand lijstje eens nauwkeurig be schouwt, en als men tot zich laat doordringen wat aan alle, op het lijst je vermelde, zaken verbonden is ge weest. Bij een terugblik op de tot stand gekomen zaken in 4 jaren tijds, zal men moeilijk ontkomen aan de erken voor uw Tin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 33 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Dikwijls vraag ik me af, wat Max's moeder zal zeggen, als ze mijn nieu we garde-robe ziet. Op den morgen na die liefdadig heidsvoorstelling ten bate van het Maximilaan ziekenhuis kwam voor het eerst dat nieuwe, koude, harde gevoel over me, dat alles werkelijk een beet je gemakkelijker voor me maa'kt. Dien nacht deed ik zoo goed als geen oog dicht. Het was ver over drieën, toen ik ophield met schrijven. Ik leefde als in een droom en kan er nu bijna om lachen, als ik denk hoe ellendig ik me voelde, toen ik alles in gedachten nog eens naging. De beeltenis van Karina Valona verscheen mij voor den geest de vrouw met haar wonderlijken glimlach, de vul gaire wijze, waarop zij de aandacht op zich vestigt, haar mïsselijken wie gelenden gang, de uitdagende manier waarop zij lacht, haar fonkelende ju- ning, dat door de overheid zoowel als door particulieren kranig gewerkt is aan de verbetering van den Zeeuw schen toestand, en dat deze toestand heden ten dage, vergeleken bij dien van nog slechts enkele jaren terug, in een gunstig licht staat. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat hij ideaal is, en dat men onze pro vincie mag beschouwen als te zijn ge arriveerd aan de grens van alle rede lijke menschelijke verlangens. Gelukkig niet. Op het programma voor de eerste toekomst vinden we nog punten, die de Zeeuwsche samenleving op den duur niet onthouden mogen blijven. We noemden reeds de verbindings middelen tusschen de verschillende deelen van Zeeland. Buiten kijf zullen deze binnen niet te langen tijd in evenwicht met de verkeerseischen van onze eeuw gebracht dienen te worden. Voor ons staat dit zoo vast als het vast staat, dat Zeeuwsch-Vlaanderen op den duur niet aan een waterleiding zal kunnen ontkomen. Ook de gas voorziening van de Zeeuwsche dorpen ontdekten we nog op het programma, Veel meer punten echter niet. Want de meeste groote kwesties zijn reeds uit de wereld geholpen. Het is gemakkelijk voor de pers om in een tijd van veel nijpende kwes ties dankbaar werk te leveren; moei lijker wordt haar taak in dat opzicht als die kwesties afwezig zijn. Uitjour nalistiek oogpunt zou men zich dus eigenlijk over den huidigen stand van zaken in Zeeland niet zoo heel erg mogen verheugen. We doen het desondanks. En mede daarom zag dit artikeltje het licht. Uit vreugde over en uit erkenning voor den ontzaglijk belangrijken ar beid, in een tijdvak van ruim 4 jaren door Zeeuwen voor Zeeland verricht. ECHTE FRIESCHE tOóücCpa-oai MOTORRIJDEN. Motor-wedstrijd Tocht doop Zeeland. De Minister van Waterstaat heeft bij besluit van 5 Augustus 1930 gun stig beschikt op het adres van de Motorclub Scheldegouwen te Middel burg, waarbij ontheffing wordt ge vraagd van het bepaalde bij art. 21 der Motor- en Rijwielwet ten behoeve van het houden van een wedstrijd met motorrijtuigen op 9 Augustus a.s. Gereden wordt van Middelburg over Sloedam, Borssele, Baarland, Hoede- kenskerke, Schore, station Woens- drecht, Huijbergen, Oudenbosch en Princenhage naar Breda. Terug over Zevenbergen, Dinteloord, Bergen op Zoom, station Woensdrecht, Krabben dijke, Yerseke, Wemeldinge, Katten- dijke, Wilhelminadorp, Wolphaarts- dijk, Sloedam, Middelburg, Vlissingen, Zoutelande, Domburg en Serooskerke naar Middelburg. De gemiddelde snel heid mag niet meer bedragen dan 40 K.M. per uur. weelen en haar eigenaardige heesche stem. Waarschijnlijk hebben heel veel an dere vrouwen dezelfde hinderlijke eigenschappen, doch daarvan trek ik me niets aan. Hoe ik er echter over tob; aan het feit dat Max verliefd op haar is, kan niets veranderd worden. Oh, dien avond was ik bijna krank zinnig. Ik pijnigde mezelf met de her innering, hoe Max alleen bij het zien van de andere nummers gelachen had. Ik verbeeldde me, dat de overige le den van ons gezelschap op een weinig gedwongen wijze uiting gaven van hun bijval. Mijn trots moet dien avond diep ge wond zijn. Ik geloof, dat ik den beker der schande tot den laatsten bitteren druppel ledigde. Den volgenden morgen kwam Max zooals gewoonlijk in mijn kamer om het programma voor dien dag te be spreken. Hij scheen bijzonder vroolijk te zijn, want zijn oogen straalden van opgewektheid en hij was heel jongens achtig en aantrekkelijker dan ooit. ,Nu, Meg, hoe vond je de voorstel ling?" vroeg hij terwijl hij op de tafel ging zitten en met zijn beenen heen en weer zwaaide. Ik antwoordde, dat ik er van geno ten had. Toen kreeg ik plotseling het SCHWINGBALL. Een nieuw spel Een dezer dagen is op het terrein aan de Van Teyllstraat te 's Graven- hage een demonstratie van een nieuw uit Duitschland geïmporteerd spel ge houden, waarvoor, gezien het vrij on gunstige weer, de belangstelling vrij goed was te noemen. FrI. Schater demonstreerde de juis te techniek. Zoowel dames als heeren kunnen het spel beoefenen. Op een oppervlak van tien bij drie meter wordt een vak afgebakend van acht meter lang en één meter breed. Dit vak wordt in twee gelijke vakken gedeeld door er een lijn tusschen te trekken. Men mag tijdens het spelen niet buiten het vak komen, daar dit een verliespunt is. Er worden partijen gespeeld tot 25 verliespunfen. Het ma teriaal bestaat uit een kabel van drie meter, waaraan in het midden een gevulde bal is bevestigd. Aan elk uiteinde van den kabel is een handvat bevestigd. Het doel van het spel is, dat de één den ander met den bal tracht te treffen. De ander moet trachten den bal te ontwijken, doch valt ook weer aan. Het is een beweeglijk spel, dat alle spieren aan den arbeid zet. Vooral daar eenige minuten met de linkerhand en daar na met de rechterhand gespeeld wordt. Er wordt steeds door twee menschen tegelijk gespeeld. Degene, die de min ste verliespunfen heeft is winnaar. Of het spel hier echter ingang zal vinden, moet natuurlijk afgewacht worden. In ieder geval is het weer eens iets nieuws. LUCHTVAART. Een opmerking van Amy Johnson Ten gunste van Fokker. Uit Londen seint Reuter, dat de ambtenaren van de Imperial Airways weigeren in discussie te treden over een opmerking door Amy Johnson Woensdag gemaakt aan een lunch te harer eer gegeven, n.l. dat het Impe rial Airways-vliegtuig, waarin zij naar Engeland terugkeerde, wat snelheid betreft door een Hollandsche Fokker volkomen in de schaduw was gesteld. New-YorkLos Angeles. In minder dan 15 uur. Kapitein Frank Hawks, houder van verschillende snelheidsrecords en su perintendent van de luchtvaartafdee- ling der Texas Company, heeft met zijn vliegtuig Texaco no. 13 den vlieg tocht van den Atlantischen Oceaan naar den Stillen Oceaan volbracht en daarmede het bestaande snelheidsre cord van 18 uur 40 minuten verbeterd met 3 uur 50 minuten. De afstand van New-York naar Los Angeles, 2500 mijlen, legde hij in 14 uur 50 minuten gevoel, alsof ik iemand anders was, die met een hooge en onverschillige stem sprak. Ik wist, dat er slechts een enkele wijze was, waarop ik de on mogelijke kwestie kon behandelen. Ik moest hem in de verbeelding zien te brengen, dat ik niet het flauwste wan trouwen koesterde ten opzichte van Madame Valona. Daarom begon ik haar gezicht, kunst, kleeren en stem te prijzen en voegde er aan toe: „Tusschen twee haakjes, Max, het was heel dom van je dit te vergeten, doch het was Madame Va lona, met wien ik je dien morgen in Bondstreet gezien heb. Herinner je het je niet meer? Ik zei, dat ik haar zoo wondermooi vond. Zij was ook bij de gala-voorstelling in de Opera. Ik heb haar daar opgemerkt." „Ja, natuurlijk", antwoordde Max. Wat onattenf van mij dit te verge ten." Hij zag er een weinig beschaamd uit Het was schandelijk van mij, maar ik was blij dat ik hem verlegen had gemaakt. Waarom wil ik hem toch pijnigen, terwijl ik zooveel van hem houd? En", ging ik een weinig snibbig voort, „het is heel prettig, dat je in Lostrasia vrienden kunt zijn met ar tiesten en dergelijk soort menschen, af. Vijfmaal heeft hij gedurende 15 minuten gestopt. Hawks zal nu voor onbepaalden tijd in Los Angeles blij ven, maar daarna wil hij probeeren het West-Oost-record van 14 uur 21 minuten te verbeteren. Zijn toestel, dat het eigendom is der Texas Company, kan een snelheid v?n 250 mijlen per uur behalen. De een dekker heeft een Wright Whirlwind- motor van 300 P.K., een specïalen race motor dus. De vlucht is 30 voet. De Texas Company verzekert, dat de ge wone snelheid, waarmede de Texas no. 13 vliegt, 210 mijlen per uur be draagt. Het toestel werd geconstrueerd door de Travel Air Company te Wi chita in samenwerking met de Wright Aeromantical Corporation. De Texa co no 13, die lage vleugels heeft, is een vliegtuig, dat zich, omdat het zulk een groote snelheid kan ontwikkelen, uitstekend leent voor handelsverkeer. Telefoneeren op zee. Proefgesprek met d „Prinses Juliana". Woensdagmiddag te vier uur had van het zich op de Noordzee bevin dende s.s. „Prinses Juliana" der Maat schappij Zeeland, welke stoomboot te half twee van Vlissingen naar Har wich was vertrokken, een proefge sprek plaats per Radio Holland met de firma Jac. den Duik te Scheveningen. Dit gesprek, dat ongeveer vijf minu ten duurde, had zonder de minste storing plaats, zoodat ook deze proef geslaagd mag heeten. Kleine ongevallen. Drie auto-ongevallen hadden in Krui- ningen plaats, welke zonder persoon lijke ongelukken afliepens. De vracht auto van Ketelaars reed door een de fect aan het stuur in de sloot en moest door een kraanwagen gelicht worden; door verkeerd of te weinig uitwijken reden twee personen-auto's tegen el kaar, waardoor de één ook in de sloot terecht kwam. Dit geval liep met eeni ge schade en een harde woordenwis seling af. Op den hoek bij „Het Wa pen van Zeeland kwam een van de markt komende auto in aanraking met J. Wisse, die per fiets uit de Slabbe straat reed. De fiets werd erg bescha digd. PROVINCIALE SNIPPERS. Tot agent van politie te Zierik- zee is benoemd de heer J. Verlare te Yerseke. Geslaagd te Utrecht voor hef examen Engelsch L. O. de heer A. Kramer te Kats. Geslaagd voor coupeuse-leerares de dames K. de Koeijer en B. Bom te Yerseke. Zondag werd bij een drie-jarig knaapje uit Rotterdam, dat ten huize van den heer P. V. te Zierikzee ver blijf houdt, kinderverlamming gecon stateerd. Ook zijn 6-jarig zusje ver-. Max. In Engeland zou zooiets niet gaan, weet je. Tenminste, het moest in het geheim plaats vinden en dat is nog al vervelend". Hij keek mij met een woedenden, verwonderden blik aan. Maar hij ant woordde, dat de omstandigheden in Lostrasia eenigszins anders waren. Hij was een beetje knorrig en ik bemerkte duidelijk, dat hij het land had. Hij is zoo bedorven geworden, dat hij het eigenlijk niet helpen kan kwaad te zijn, nu men het waagde hem iets in den weg te leggen. Dien avond was er een groote recep tie in het paleis. Ik voelde me onver klaarbaar overmoedig. Daar er een menigte knappe, jonge menschen aan wezig waren en Max's moeder tenge volge van een verkoudheid haar pa leis niet kon verlaten, liet ik me vol komen gaan en amuseerde me uit stekend. Wat was er toch met me gebeurd? Ik wist het zelf niet. Zooals gewoonlijk begeleidde Hui- da mij naar mijn kamers en toen zij haar diepe buiging maakte, zeide ze met een guitige uitdrukking in haar geelbruine oogen: „Uwe Maejsteit heeft vanavond me nigeen tot slaaf gemaakt". Slaaf.... Wat wilde zij daarmede dagboekblaadjes 8 AUGUSTUS. De vriendelijke breiende dame in mijn pension is ver trokken. Haar plaats naast mij aan de table d' höte is ingenomen door een vriendelijke breiende dame. Gisteren avond heb ik aan tafel een onaange name ervaring met haar gehad. Iemand, d e mij vermoedelijk niet goed gezind is, had haar wijsgemaakt dat ik een ontdekkingsreiziger ben. Ze stelde me een reeks belachelijke vragen en daar ze doof is, kon ik met geen mogelijk heid haar woordenvloed stelpen. Door dat ik haar mijn antwoorden in het oor moest schreeuwen, voelde ik me hopeloos belachelijk. Ze vroeg me aanhoudend, iets over d? Eskimo's te vertellen, omdat dezen haar bijzonder interesseerden. Ik schreeuwde aan één stuk door: „Ik ben nooit bij de Eskimo's geweest! Dat is een dwaling!" Palingvroeg ze. Komen die zoo noordelijk voor 't Is allemaal een groote vergis sing! brulde ik. Zeker, allemaal groote visschep, hield ze vol. Hoe komt men eigenlijk op een walvischvaarder Waarschijnlijk door te sollici- teeren, antwoordde ik moedeloos, en door de juiste formulieren in te vullen. Wat zouden dat voor formulie ren zijn? hield zij aan. Ik zei, dat ik het niet wist, aange- gezien ik geen walvischliteratuur bij mij ronddroeg. Na het eten werd er gemusiceerd en een van de heeren, die vond dat ik nog niet genoeg had doorstaan, zei tot de vriendelijke oude dame.- Vraagt u mijnheer maar eens of hij een paar van die aardige folklo ristische Eskimo-deuntjes wil zingen. Gelukkig verstond ze hem niet; zij schudde haar hoofd en zei: „Natuur lijk". Toen ik haar goedenavond zei, vroeg ze me welk afgelegen oord mij nu weer trok; ik antwoordde: Goes. Zoo'n vacantia is meer dan een re delijk mensch verdragen kan; zoodra de zon doorbreekt, pak ik mijn kof fers en keer naar huis terug. toonde verdachte ziekte-verschijnselen. Beide kinderen zijn naar het zieken huis te Noordgouwe overgebracht. Te Wissenkérke is een zwem- club opgericht met aanvankelijk 56 leden. Het bestuur bestaat uit de hee ren W. Heijboer, voorzitter; J. van Halst, penningmeester; A. G. M. Mar- cusse, secretaris. In verband met den 50sten jaar dag van de Koningin heeft de Oranje- vereeniging besloten in de eerste week van September feest te vieren. Het voorloopig programma vermeldt ko- raalmuziek, godsdienstoefening, zang door „Hosanna" en het mannenkoor, kinderoptocht en zang op de muziek tent, een allegorischen optocht en volksspelen. Het slot is een lichtsfoet door het dorp. zeggen? Hoewel dit gezegde vermoede lijk vriendelijk bedoeld was, bracht dit bij mij toch een reactie te weeg en snikte ik me in slaap. EEN VROUW TE SCHANDE GEMAAKT. De Koningin-Moeder lunchte heden alleen met mij. Max was weg om de leger-manoeuvres bij te wonen. Deze worden aan de andere zijde van de Alpen gehouden, achter Karbinka. Hij blijft tien dagen afwezig. Hij neemt altijd deel aan die oefeningen als gewoon soldaat, dat wil zeggen, hij treedt op als de commandant van de Eerste Lijfgarde. Oppervlakkig lijkt het alsof de Lostrasianen geen militairistisch volk zijn, doch ik ge loof dat juist het tegenovergestelde het geval is. Ik ben tot eere-kolonel van het beroemde Regiment „Zwarte Lanciers" benoemd en zal na afloop der manoeuvres de groote wapen schouwing op het exercitieveld bui ten de stad bijwonen en met Max hef eerbetoon der troepen in ontvangst nemen. Het zal heerlijk zijn weer eens te paard te zitten en mijn uniform is zoo mooi. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1