Verplaatsingen. Stadsnieuws Binnenland Op &ijm. Blok Jz. en A. David. De voorzitter deelt mede, dat de Raad van Beroep te Middelburg de bezwaarschriften van A. P. Slicher van Bath te Aalten, Me vrouw A. baronesse d' yvoy van Hou ten te 's Gravenhage en den heer Jhr. Mr. J. C. Schorer te Culemborg tegen hun aanslag in de plaatselijke wegbe- lasting heeft van de hand gewezen en de aanslagen gehandhaafd. De Raad besluit zich aansprakelijk te stellen voor eventueele schade, door het leg gen van gasbuizen in den Rijksweg ver oorzaakt. Aan de gascommissie zal worden voorgesteld, dat het gasbedrijf de gemeenten in deze vrijwaart. Een aanvrage om subsidie van de stichting „Moederheïl" te Breda, zijnde een doorgangshuis voor ongehuwde moe ders en opleidingsschool voor vroed vrouwen en kraamverpleegsters, en van de R.-K. Militairenvereenigïng te Ber gen op Zoom als exploitante van het R.-K. Militair Tehuis, worden van de hand gewezen. Aan H. P. de Bokx wordt de gebruikelijke vergoeding toe gekend krachtens art. 13 der L. O.- wet voor één schoolgaand kind. Door B. en W. wordt de gemeenterekening over 1929 aangeboden. Tot leden der commissie tot nazien dezer rekening worden benoemd de heeren A. David G. Weststrate, tot leden der commis sie tot nazien van rekening en be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur de heeren A. Blok Jz. en J. Deurloo. De voorstellen, door B. en W. ingediend in verband met de wij ziging van de regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeen ten, worden met algemeene stemmen aangenomen. Besloten wordt de ge meente Rilland-Bath voor de heffing der gemeentefondsbelasting te plaat sen in de 3de klasse. Op deze belas ting worden geen opcenten geheven. Voor de heffing der personeele belas ting wordt de gemeente gehandhaafd in de 8ste klasse. Op de hoofdsom dezer belasting zullen 80 opcenten wor den geheven. Uit een aan de raads leden overgelegd vergelijkend staatje betreffende den belastingdruk blijkt, dat de nieuwe regeling voor de in woners belangrijke geldelijke voordee- len biedt: de fondsbelasting geeft een verlaging, die loopt tot 30 a 35o/o, terwijl eveneens de druk der perso neele belasting vermindert. Naar aan leiding van een bezwaarschrift van A. A. de Wilde te Middelburg, wordt diens aanslag in de plaatselijke be drijfsbelasting vernietigd. PROVINCIALE SNIPPERS. Door de stoomvaart-maatschap pij „Zeeland" is in haar Grand Hotel „Britannia" ten gerieve harer gasten een informatie- en reisbureau geopend, alwaar biljetten naar Nederland, Bel gië en Duitschland verkrijgbaar wor den gesteld. Ged. Staten beschikkende op het verzoek van J. Westdorp te Hein- kenszand van 5 Februari 1930 omver gunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Nisse over Heinkenszand en Nieuw- en St. Joos- land naar Middelburg en omgekeerd (uitsluitend op Donderdagen), beslui ten af te wijzen het verzoek van J. Westdorp voornoemd. Tot hoofd der openbare lagere school te Baarland is benoemd de heer H. A. Minnaard te Kattendijke. Het aanbrengen van steenslag deklagen op Rijkswegen langs het ka naal door Zuid-Beveland is door den Rijkswaterstaat gegund aan de firma Aug. van DijckPetit te Bergen op Zoom voor f26.885, De heer Jac. Welleman heeft tegen 1 Sept. ontslag gevraagd als burgemeester van Krabbendijke. Vrijdag schreven we dat in den gemeenteraad van yerseke geklaagd werd over de kosten van den auto van den Keuringsdienst van Waren. Dit moet zijn: van den Keuringsdienst van vee en vleesch. Het Belgische motorjacht „Mari- viane" heeft op de Schelde zijn schroef verloren en is te Hansweert door de sleepboot „Pefra" binnengesleept. Met behulp van een drijvende bok is een andere schroef aangehangen, waarna het jacht de reis naar bestemming heeft voortgezet. Wolphaartsdijk is Vrijdag aan gesloten op het elecfrisch net der P. Z. E. M. Alvorens den stroom in te schakelen bracht de burgemeester dank aan de heeren De Regt en Dijk stra. De heer Slooves, directeur der P. Z. E. M. dankte de propaganda- commissie voor.hare medewerking. Hij deelde mede dat het percentage der aansluitbare perceelen nog geen 50 be- be draagt. Na inschakeling van den stroom wer den in de propaganda-auto van de P. Z. E. M. eenige demonstraties ge geven. Ook radio-muziek werd ten ge- hoore gebracht. Een gecombineerd elftal der Goesche Boys speelde te Wemeldinge een wedstrijd tegen een combinatie uit S.M.I.T. aldaar. Het spel eindigde met 11. In Wissenkerke is de heer J. B. Wisse Zaterdag door den gemeente raad gehuldigd in verband met zijn zilveren ambtsjubileum als gemeente ontvanger. De burgemeester hield een toespraak, waarin hij de verdiensten van den jubilaris naar voren bracht. Spr. prees de heer Wisse, die in den loop der jaren zijn functie aanmerke lijk zwaarder zag worden, als trouw beheerder der gemeente-financiën. Als geschenk bood de raad den jubilaris een pendule aan. Behalve de burge meester voerden de secretaris en de heer De Regt het woord. 's Avonds bracht het muziekgezel schap „Apollo" een serenade. Een dezer dagen bemerkte de petroleumventer C. d. D. te Oudelan- de, dat het water in zijn welput ver ontreinigd was door petroleum. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagavond j.l. gaf het mu ziekgezelschap „Juliana" te Baarland voor zijn begunstigers te Oudelande een uitvoering. Jammer dat de hevige en aanhoudende regens er al te spoe dig een eind aan maakten en de uit voerders een goed heenkomen deden zoeken. Te Middelburg begint heden de kermis, die tot Zondag a.s. duurt. Voor hen, die hun afleiding niet op hef eigenlijk kermisterrein kunnen vinden, is er gelegenheid tot ontspanning in den Schouwburg, waar het gezelschap van Louis de Vries optreedt en in het Schuttershof, waar weer het bekende gezelschap van Faveur variété-voor stellingen geeft. HOEDEKENSKERKE. In Juli zijn ingekomen: Johannes Evertse, brood bakkersknecht, uit Wolphaartsdijk. Vertrokken: Johannes de Reij en gezin, zonder beroep, naar Goes; Pie- ternella Maria Moreauw, dienstbode, naar 's Gravenpolder. WEMELDINGE. In Juli zijn inge komen: D. W. Hoekendijk, van Mid- delharnis, naar Oosthoek C 2c; J. Fe- lius, van 's Gravenhage, naar Oost hoek C la; M. Feleus, van Kapelle, naar Vrede Best A 118; J. Meulen- berg, van Ellewoutsdijk, naar Oranje boomstraat B 72; H. M. Polie, van den Bommel; L. van der Hart, van Kruiningen, naar Noordelijken Ach terweg B 267; F. C. Adrïaanse, van Enschedé, naar Wilhelminastr. B 107. Vertrokken: I. C. Flipse, naar Wis senkerke, Middenstraat 60; A. Os kamp, naar Haaksbergen, BimroeF56; J. Jeremiasse, naar Kloetinge, Nïeuw- straat B 101G. Schouwenaar, naar Grouw en Langendam. WISSENKERKE. In Juli zijn inge komen: 3, Cornelis Steendijk, B 334; 15, Iman Cornelis Flipse, schilders- knecht, A 60; 14, Tannefje van der Weele, A 190; 10, Helena Strijd, B 5a; 29, Elisabeth Reirihoudt, B 140. Vertrokken: 3, Wilhelmina deLooff, zonder beroep, naar Prinsenhage, Bre- dasche weg 50a; 3, Tannetje Pieter- nella de Lange, dienstbode, naarKort- gene, Molenpad 48a; 4, Jacobus Jan van den Berge, bakkersknecht, naar Heinkenszand; 5, Pieter Hendrik Geel hoed, zonder beroep, naar Colijns- plaat, B 68; 5, Lambrecht Paulus van Halst, bakkersknecht, naar Kloetinge; 5, Hendrika Dina Ketelaar, naar 's Gra venhage, Doornikstraat 10; 16, Corne lis de Goffau, smidsknecht, naar Vee- re; 17, Maria Thona Louwerse, on derwijzeres, naar Kapelle (Z.-B.). Zeeuwen in Antwerpen. Het Zuid-Bevelandsch a Cappel- la-Koot zingt; een waatdeetend oordeel. Zooals men weet heeft het Zuid-Beve- ïairidsidh a Cappella Koor onder leiding van den heer S. J. Taniminga alhier Zaterdag op de Antwerpsche tentoonstelling gecon certeerd. Het „VadextaiKl" schrijft hier over: „Het concert was voor genoodigden, maar toen deze binnen waren, werd de toe gang tot de zaal niet al te streng meer bewaakt; en menig voorbijganger maakte hiervan gebruik om. zij het staande, een deel van dé uitvoering bij te wonen. Men zou om drie uur beginnen, doch met het wachten werd het bijna haifvier. Toen trad het koor op het geïmproviseer de podium en dadelijk ging er een gemur mel van verrassing door de zaal. Zij za gen er dan ook allerliefst uit, dé meisjes met haar grijze, groene, paarse en bonte omslagdoeekn, de stevige ronde armen uit het keurslijf, de roode bloedkoralen ketting,en om den hals e« boven de glan zend geborstelde donkere kuif de witte muts met gouden oorijzer, die zoo flatteus staat. Bescheiden, zooals bij zulk een ge zelschap aan het sterk® geslacht past, namen de jongens in hun eenvoudige zwar te pak in het tweede gelid' plaats. Voordat begonnen werd, sprak de heer Houtekamer uit Kloetinge, die vroeger zelf een uitnemend zangkoortje van Zuid- Bevelandsche kinderen heeft geleid, een kort woord ter inleiding. „Als er feest is", zeide Hij, „zingen de buren mee1, em zeker zulke naaste buren als wij. Men lacbt, zingt en danst dan mee. Welnu, dat zullen wij ook dben!" En zij deden bet. Zij begonnen met drie strofen van bet Oude Wilhelmus, die door alle aanwezigen staande werden aange boord. Toen begon bet eigenlijke program ma. Dit was een reeks van Nederlandscbe liederen, beginnende met de ernstige oude Nederlandscbe feest- en dankliederen uit de Gedenck-clanck van Valerius; die Bede voor bet Vaderland, Wilt beden nu treden en Gelukkig Vaderland; en daarna geleidelijk naar e€n Iicbteren, vroolijken toon overgaand tot liedjes als: De kinde ren van de Zoete Wey, muziek van P. J. Wierts, waarin bet geklepper van de kin- derklompjes zoo aardig treffend is nage bootst, bet kletterende liedje van de Mus- schen, eveneens van Wierts; bet Gooscbe steden!ied', de Zeeuiwsche Leeuw, enz. met als slotnummer de Vlaamscbe ker mis, van Renté de Ciercq, muziek van Wierts. Daartussebendoor deden zij ter afwisseling danseneerst een rei van Zeeuwscbe dansen, samengesteld door Mazure en Morks, een naieve klompen dans, later een ouderwetsch patertje langs den kant, die beide een groot succes bij bet publiek oogstten door de alleraardig ste manier, waarop alles werd uitgevoerd. Bovendien hoorden wij nog bet Angelus van Catherina van Renes, uitstekend ge zongen en door eenvoudige actie geïllus treerd. Het was aan den bijval na elk nummer te merken, dat de jongens en meisjiès met hun ongekunsteld, zuiver zingen het hart van bet publiek gewonnen hadden. De uit voering mag in alle opzichten geslaagd heeten, een succes voor bet koor, en zijn bekwamen directeur, en een ge waardeerde opluistering van de Nederlandsche week.1' Excursie. Het Zeeuwsch Technisch In stituut op stap. Men schrijft ons: Op 30 en 31 Juli maakten de examen- groepen van het Zeeuwsch Technisch In stituut te Goes een excursie door België. Limburg en Noord-Brabant. Eenige leera ren maakten de reis mee. De tocht ging met autobussen van den beer Van Fraas- sen uit Goes, over Antwerpen, Brussel, Wavre, Namen, Dinant over Huij naar Luik. Hoewel zoo nu en dan de regen rij kelijk vloeide, werd er toch geen binder van ondervonden, terwijl de mooie luch ten het landschap des te meer luister bij zetten. De stemming was dan ook uitste kend em met belangstelling volgden we de verandering der omgeving. De schoone Maasvallei tusschen Na men en Dinant werd algemeen bewon derd. Hoewel niet zóó fraai, was de route over Huij toch ook erg mooi. De daaropvolgende industriestreek bij Se- raing met de groeven, kolenmijnen en hoogovens trok vervolgens de aand'aclbt. De chauffeurs zullen dat niet zoo goed gezien hebben, daar bet voortdurend stij gen en dalen afgewisseld' met scherpe bochten te veel hun aandacht vergde. Ze hebben goed en voorzichtig gereden. In Luik werd de expositie bezocht onder leiding van dén heer Lemmens, Tedhm. Ambt. Prov. Waterstaat, die daarvoor uit Maastricht was overgekomen. Ver volgens naar Maastricht, waar overnacht werd. Voer den volgenden dag stond op het programma het Julianakanaal met de sluizen, bruggen .en stuwen. De heer Ten Hoepe, Techn. Ambt. Rijkswa terstaat was daar de gids. Eerst werd op het kantoor de inrichting verklaard. Daarna volgde dé bezichtiging der nieu we brug te Maastricht, wat verderop de stuw bij Limmel, en dé sluis, de brug en de kolenoverlaadplaats bij Maastricht. Te Eindhoven zagen we onder leiding van den heer Maas het nieuwe rioleerings- werk en de uitbreidingen. Tevens ont moetten wij daar eenige oud-cursisten en Goesenaran. De terugreis naar Goes vdr- liep uitstekend onder mooi weer. Allen waren voldaan over het geziene in die paar dagen en zullen er zeker later nog met ge noegen aan terugdenken. Vlaamsche touristen. Bezoek aan Goes, "Middel- burg en Vtissingen. De afdeeiing Wielrijders van dén Vlaamschen Toeristen Bond te Antwer pen en omgeving zal Zondag en Maan dag 10 en 11 Augustus een tocht naar Zeeland maken. Den eersten dag komen zij tot Goes en overnachten aldaar. In Zuid-Beveland zal o.a. een oesterkwée- kerij bezichtigd worden. Voor den Maan dag staan Middelburg en Vlissingen op het programma. Het gezelschap gaat van laatstgenoemde stad per boot naar Ter- neuzen om van daar uit weer per rijwiel huiswaarts te keepen. Geslaagd. De heer P. C. Hubregtse alhier slaag den voor het examen boekhouden M.O. Voetbal. Goes I heeft hier gisteren, ondanks het slechte weer, een wedstrijd tegen Hust I gespeeld. De Hulstenaren wonnen (met 6-3. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgaaf van nieuwe Rijksteiefoonaan- sluitingen over de maand Juli 1930: Jan J. de Jonge .Stationsweg 18, Goes, No. 387; M. v. d. Hooft, Nazareth B 4, 's Gravenpolder, No. 23; W. v. Liere, Sinoutskerke, 's H. Abtskerke, No. 2; F. Minnaard, A 42, 's Heer Abtskerke, No. 3; W. Zwerner en Zn., Molenweg, Kam perland, No. 26; J. v. Langevelde, Zand weg, Kruiningen, No. 39; Jac. Bruijn- zeel, A 256, Kruiningen, No. 40. Gevonden voorwerpen. In de maand Juli zijn aan het bureau van politie onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven: Een boodschapbbekje, een zilveren da meshorloge, een regenjas, twee jongens jassen, een parelsnoer, een paraplui, zes portemonnaies met inhoud, een zakdoek, een bril in étui, een kaart met knoopen, een kinderschoentje, een ceintuur, een vulpotlood, een paar gymnastiekschoenen, een studentenmuts, een rijwielbelasting- merk 1929 —'30, een vulpenhouder, een bosje sleuteltjes aan een touwtje, een hooivork, een atlas, een bijbeltje, een stofjas, een gouden zegelring, twee huis sleutels, een internationaal rijbewijs, een boodschaptasch, een stofdop van een auto, twaalf loten van de Groote Stichtsche Zomervei-loting 4e Utrecht, een paarden deken, e^ai dameshandtaschje, een ijzeren 1 K.G. gewicht en een zilverbon van f2,50. De berooving op het Koningsplein, te Amsterdam. Het naspel inzake de 65 mile. Men herinnert zich het geval van de zoogenaamde berooving op het Konings plein, waarbij een jeugdige kantoorbe diende zijn oom Van Dieren een bedrag van f65.000 in handen speelde. Van Die ren werd veroondèeld, het geljd schijnt hij indertijd aan een kameraad „overge dragen" te hebben, die inmiddels door gasverstikking om het leven is gekomen, doch die op zijn beurt den buit reeds had doorgegeven aan weer een andieren vriend, die nu door Van Dieren er van beschul digd wordt 't gestolen geld... verduisterd'te hebben. Want uitkeeringen, welke de vrouw van Van Dieren zou ontvangen, kreeg zij nimmer en Van Dieren heeft nu in de gevangenis het geheim van de 65 mille aan de justitie medegedeeld, als ge volg waarvan de onbetrouwbare vriend gearresteerd werd. Een klein deel van het geld is in zijn bezit gevonden en in ver band met de onvindbaarheid van de rest van het geld wordt nog naar eventueele verdere handlangers gezocht. Lou de Visser in de houthaven. Lou de Visser zag van het woord af. Vrijdag werdén in de Amsterdamsche houthaven communistische strooibiljetten verspreid waarop stond aangekondigd, dat bet Kamerlid L. dé Visser den volgenden morgen te 7 uur, bij het begin der werk zaamheden in de haven, daar zou spreken over „de beteekemis van dén komenden wereldoorlog". Daar voor het houden van deze toespraak geen vergunning was ver leend, togen dés morgens vroeg inspecteur A. Luteijn van het bureau Spaamdammer- straat en 'eennige agenten in uniform naar de houthaven. In de Tasmanstraat begon De Visser inderdaad zijn rede. De in specteur verbood hem verder te spreken en toen de redenaar toch voortging greep de politieman hem in dén kraag om hem naar het bureau te brengen. Het publiek trok op dat moment partij voor De Vis ser, het drong op en een der agenten was genoodzaakt met een revolver te dreigen teneinde ruim baan te krijgen. Lou de Vis ser koos toen de wijste partij en deelde den inspecteur mede, dat hij; van het woord afzag en rustig naar huis zou gaan. Hij kreeg de gelegenheid aan het voornemen gevolg te geven en daarmee was het och tend-incident in de Houthaven ten einde. Emigratie. Geen emigratie naar Amerika. De Nederland'sche vereeniging Land verhuizing, te 's Gravenhage1, acht het noodig allen, die emigratie 'overwegen', er op te wijzen, dat thans in onderschei dene immigratielanden, ook in de Ver. Staten van Amerika, ernstige werkloos heid beerscht, zoodat het zelfs voor immi granten, die bekwaam zijn in hun vak en die de taal van het immigratieland goed kennen, nu moeilijk is werk te vinden. In uit de immigratielanden ontvangen brieven wordt daarom emigratie in dit jaar ontraden, tenzij de emigrant zeker is van hulp van familie of vrienden, die wer kelijk tot helpen in staat zijn of als de HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE Nederland is weer onveilig. Overal dreigt het gevaar. En we spelen 'tmet een praatje Over 't plaatje niet meer klaar! „Even halen" of „vergeten" Wordt allang niet meer geloofd1, En de kool, bestemd voor and'ren, Heeft men steeds zichzelf gestoofd'! Menig achtenswaardig burger. Die justitie nauw'lijks kent, Door z'n ongerept verleden, Heeft bet eerlijk roer gewend! Menig achtenswaardig burger Wordt door de fiscale kracht. Met het schaamrood op z'n kaken. Zeer omstandig opgebracht! Hij tracht onbestemd te lachen. Maar dit red) niet zijn figuur, Hij is, net als ieder ander, Wat we ronduit noemen; „Zuur!" En de openbare schande Wordt hem waarlijk niet bespaard, Tijd'lijk wordt hij afgezonderd. En zijn fiets verbeurd verklaard'! Ziet hem schuldbewust verdwijnen Uit een oploop van 't publiek, Met een onbeholpen houding, En een zielige crifiek! Hoort hem zwijgend knarssetandén, Als hij 'trent'loos boete-geld, Vol opstandige beroering, Voor het stil loketje telt! Pas geboren rijwielplaatje, Gij zijt best Uw prijsje waard, Onze duurgekochte vrijheid Wordt door U weer wel bewaard! „Laat ze kijken, 'tis in orde, „Nee agent, U doet me niks!" Daag'lijks speelt men vrijheidsheldje Voor twee vijftig! Voor een riks 11 emigrant over zooveel geld beschikt, dat hij verscheidene maanden kan leven zon der loonend werk. Boycot van Duitsche goederen. Motie van engros-verzenders ton kleedingstoffen. De algemeene vergadering van de Eer ste Nederl. Vereeniging van engros-ver- zenders van kleedingstoffen te Amster dam, kennis genomen hebbende van de handelsovereenkomsten, die tusschen Duitschland en Finland tot stand kwamen of zullen komen; van meening, dat dbor deze overeenkomsten de clausule van meestbegunstiging ten opzichte van Ne derland wordt ontdoken; dat tengevolge van het tot stand komen van déze over eenkomsten de uitvoer van zuivelproduc ten belangrijk minder zal worden; dat hel landsbelang hierdoor ten zeerste wordt geschaad; dat stelling moet worden geno men tegen de zich steeds uitbreidende we ring van Nederlandscbe goederen in het buitenlandbesluit de boycot-actie van den Algem. Nederl. Zuivelbond zooveel moge lijk te steunen en alleen die goederen uit Duitschland te importeeren, die niet el ders te verkrijgen zijn; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Deutsche Tudh- und Wollwaren- fabrikantenverein te Berlijn en aan de i M'l V 1 Huldiging van vliegers. De Oceaanvliegers Kingsford Smith en Stannage op Schiphol. Wederom hebben duizenden Amster dammers zich Zaterdag per autobus, met auto's, fietsen, bootjes of te voet naar Schiphol begeven teneinde den Oceaan vlieger Kingsford- Smith en zijn metge zel Stannage welkom te heeten. Tegen half drie was het geleele terras met genoodigden gevuld terwijl langs de hekken duizenden belangstellenden de aankomst afwachtten. Schiphol bood een fleurigen aanblik. Onder de vele aanwezigen waren dé Amerikaansche gezant, de heer Diekema; de heer Van Ede van der Pais namens den Minister van Waterstaat; dé chef van den Marine Staf; wethouder Abra hams; D. W. H. Patijn namens de Fok kerfabrieken; de heer Plesman, directeur der K. L. M„ en natuurlijk ontbraken ook de heer en mevrouw Van Dijk niet op het appèl. Zoo nu en dan werden door den loud speaker, zooals dat ook bij de ontvangst van Van Dijk het geval was, mededéelm- gen tot het publiek gericht. Te vijf mum- ten over half drie werd gemeld, dat de P.H.-A.E.Z., waarmee de vliegers uit Hamburg zouden komen, Amersfoort gepasseerd. Eindelijk te zeven minuten vóór drie, kondigde een langdurig signaal van de sirene aan, dat het toestel in zicht was en werkelijk, heel in de verte werd de escadrille met in haar midden dé P.H.-A.E'.Z. zichtbaar. Nadat het vliegveld twee maal was om cirkeld, landde te vier minuten vóór drié de machine vlot op het terrein, terwijl de acht militaire vliegtuigen nog eenigen tijd in de lucht bleven. 1 Toen het toestel in de nabijheid van de douaneloods tot stilstand kwam, stap-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2