Hendrikse Go's Bank N.V., N°. 94 Maandag A Augustus 1950 117 Jaargang Uit de Pers. Het meisje, dat met een Koning trouwde Uit de Radiowereld Onze Leestafel. Sport. PpoVincienieuWs COUPONS EN LOSSINGEN dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Boycot van Duitsche goederen. Een waarschuwend, woord van het „B. 77' De Berlijnsche correspondent van het „Handelsblad" meldt: De Duitsche bladen hebben tot dus ver opmerkelijk weinig aandacht ge schonken aan den boycot van Duit sche industrieproducten in Nederland Thans wijdt het „Berl. Tageblatt" er een artikel van anderhalve kolom aan, waarin het blad er op wijst, dat deze dreigende boycot een kwestie van zeer groote beteekenïs is. „Nederland is sedert vele jaren de beste afnemer van Duitsche industrie producten. Van den geheelen Duit- schen export gingen de laatste jaren 11 a 12_tyo naar Nederland, dat is ongeveer evenveel als de export naar Afrika, Azië en Australië tezamen. Het blad geeft een uitvoerig over zicht van de voorgeschiedenis van deze boycot beweging, waaruit ander maal blijkt, dat het zoogenaamde par ticuliere verdrag betreffende den in voer van groote hoeveelheden Finsche boter en kaas tegen vaste wereldmarkt prijzen in Duitschland niet, naar te onzent veelal wordt aangenomen, reeds tot stand is gekomen, maar dat de on derhandelingen over dit verdrag in tegendeel zijn afgesprongen. Helaas heeft de Duitsche regeering het nog steeds niet noodig geoordeeld, zegt het „B. T.", de bezwaren van Nederland en de Scandinavische lan den te ontzenuwen door het particu liere verdrag, dat practisch reeds heeft afgedaan, officieel prijs te geven", en verder: „De gunstige ontwikkeling van den buitenlandschen handel, die een van de weinige lichtmunten in den eco- nomischen toestand van Duitschland is, zal onder deze omstandigheden (een boycot niet alleen in Nederland, maar ook in de andere boter en kaas cxpor- teerende landen, corr.) zonder twij fel ernstig te lijden hebben. Met na druk dient er daarom, zooals, naar wij vernemen, de Deutsche Industrie- und Handelstag reeds heeft gedaan, van de regeering verlangd te worden, dat van een hervatting der onderhande lingen over het particuliere verdrag eens en vooral zal worden afgezien. Dit zou een geruststellende uitwerking op de stemming in het buitenland heb ben. Met boycot en handelsoorlogdrei- gementen komt men niet verder dit dient ook tegenover Nederland met klem te worden betoogd. Juist thans, onmiddellijk voor de Rijksdagverkie zingen, bestaat de kans, dat de Duit sche agrarische politiek na de protec tionistische excessen van den laatsten tijd, weer in redelijke banen zal wor den geleid. Deze kans wordt door groote woorden en gebaren slechts ver minderd. Kalmte en bezonnenheid zijn noodig, ook in het buitenland maar vooral bij de Duitsche regeering, die na tal van gewaagde experimenten ein delijk weer een verstandige handels- politieken koers dient in te slaah. 31 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „Mevrouw". Ze was verschrikt en ik vermoed, dat zij iets bemerkt heeft van hetgeen er in mij omging. „Ieder een is klaar. De Koningin-Moeder zal wachten. Is Uwe Maejsteit niet wel?" „Ik ga niet naar den schouwburg vanavond", herhaalde ik. „Wees zoo goed hun dat mede te deelen". „Maar, Mevrothv, wèt moet ik zeg gen?" Ze geleek op dit oogenblik veel op een angstig, doch nieuwsgierig vo geltje, zooals ze daar stond in haar oranje kostuum, met haar geelachtige oogen en donker bronskleurig haar. „Zeg alleen maar, dat de Koningin ongesteld is", zeide ik. Het was de eerste maal, dat ik mezelf „de Ko ningin" noemde en ik sprak op de be sliste wijze van iemand, wier woorden niet mogen worden tegengesproken. Maar God alleen weet, dat ik me zoo uitte uit woede en niet uit ijdelheid. Daar zij nog steeds aarzelde, voegde Naar uit Essen wordt gemeld is daar een conferentie gehouden tusschen vertegenwoordigers van den West- Duitschen landbouw, waarin o.a. de Nederlandsche boycotplannen werden besproken. Naar aanleiding van deze plannen telegrafeerde de vergadering aan den Rijksminister van landbouw, dat zij onmiddellijke maatregelen te gen de Nederlandsche boycotbeweging dringend noodzakelijk acht. De land bouw zal den strijd aanvaarden, zoo wordt gezegd, en verzoekt de rijksre- geering om ondersteuning. De inwer kingstelling van beschermende rech ten voor landbouwproducten is, zoo wordt verklaard, bijzonder dringend; een verlaging zou tot den ondergang van den landbouw leiden. Een adres van de A. V. R. O Aan de Koningin Het A.V.R.O.-actle comité te Hil versum heeft een verzoekschrift aan de Koningin gezonden, waarin zij H.M. onderdanig verzoeken Haar medewer king te willen verleenen, opdat de golflengte van 1071 M. geheel ten dien ste van de A.V.R.O. worden gesteld, eventueel aan de A.V.R.O. recht ge geven wordt tot een vollen zendtijd van zeven dagen per week op een eigen zender door haar en volgens haar systeem te bouwen, en dat zij het op hoogen prijs zouden stellen, indien 't H.M. zou mogen behagen een der ondergeteekenden van het ver zoekschrift in particuliere audiëntie te willen ontvangen, teneinde hem in de gelegenheid te stellen het verzoek schrift nader toe te lichten. Album der Zee. De N.V. Stoom-Zeepfabriek „Het Klaverblad" te Haarlem, heeft op ha re uitgaven Bloemen- en Vogelalbums thans laten volgen een Album dei- Zee, geschreven door den heer A. Mei link, leeraar bij het Middelbaar On derwijs der gemeente Haarlem. Het blijkt uit de wijze waarop de schrijver den tekst van het Album heeft samengesteld, dat deze behalve op natuurhistorisch gebied, ook rijke ervaring als opvoeder der jeugd be zit. Ongetwijfeld toch zullen de jon gens groote belangstelling hebben voor de wereldkaart der oude Grieken.de dieploodmachine, het visschen op ver schillende diepten, zoutwinningen en oestercultuur, koraalriffen, de reuzen der zee als walvisschen en potvis- schen, zeeslangen en zeemeerminnen, ook veel dingen die wel eens buiten het streng afgebakend natuurhisto risch gebied gaan, doch die ook de moeite waard zijn te weten. Het is een werk, dat op populaire en onderhoudende wijze met kennis van het onderwerp geschreven is en dat, nu in dezen tijd het diepzee-onder ik er kortaf aan toe: „Wees zoo goed onmiddellijk mijn boodschap over te brengen, gravin Hulda". „Madame", ging zij voort, „moet ik werkelijk zeggen, dat U ongesteld is?" Ik geloof, dat het mij zelf wat te machtig werd, want ik begon te lachen. „Kan een koningin óók niet ziek zijn, Gravin Hulda?" vroeg ik sar castisch. .Mevrouw scheen aan het diner niet ongesteld te zijn", zei ze. Ik bemerk te, dat het arme meisje ten einde raad was. „Ik geloof niet, dat men het zou begrijpen". „Is de Koningin-Moeder dan nooit ziek?" hield ik vol. Ik weet niet, wat mij mankeerde. Ik veronderstel, dat ik tengevolge van mijn eigen ellende er behoefte aan had haar te pijnigen. „Voor zoover ik me herinner is dat nooit het geval geweest", antwoordde ze. Ze wierp mij een smeekenden blik toe. Ze wist, dat Max's moeder op mij wachtte. Ongetwijfeld zou zoodets zwaar gestraft worden, vooral wat be treft de arme Hulda, die volstrekt niet in de gratie staat bij de Koningin- Moeder. Ze wilde echter ten koste van alles haar positie behouden, om dicht bij Hugo Resta te kunnen zijn. Opgewonden vervolgde zij: zoek zoo actueel is, met zijn vele zwartwitte illustraties het album voor jongelieden tot een buitengewoon leer zaam boek maakt. In den vacantie- tijd aan het strand is het voor jonge lieden en ouders een onmisbaar hand boek. De kleurteekeningen en plaatjes zijn schitterend afgewerkt en kunnen de vergelijking met het beste werk op dit gebied doorstaan, o.a. de groote plaat Koraalvisschen is al zeer mooi. LUCHTVAART. Vliegtuig brandend neergestort. Twee inzittenden gedood. Vrijdagavond tegen zes uur vloog een vliegtuig op groote hoogte boven Montpellier, toen de bewoners plotse ling tot hun schrik zagen, dat het vliegtuig als een brandende fakkel naar beneden stortte. De tweedekker kwam terecht op een buiten de stad gelegen stuk land, waar landarbeiders onmiddellijk te hulp schoten. Het was echter onmogelijk de in volle vlam staande machine te naderen. Toen het eindelijk gelukte het vuur te blusschen konden uit de resten nog slechts de lijken der beide inzittenden, twee in genieurs van de militaire luchtvaart groep, te voorschijn worden gebracht. Waterschappen. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 27 Sept. 1930 tot dijkgraaf van den Oost Nieuw- landpolder de heer L. Overbeeke te Wolphaartsdijk b. met ingang van 1 Aug. 1930 tot gezworene van den Oud-Noord-Beve- landpolder de heer G. N. Chr. Israël te Colijnsplaat; c. met ingang van 1 Aug. 1930 tof lid van het bestuur van het water schap voor de uitwatering door de sluis aan den Oosterlandpolder de heer C. van Nieuwenhuijze te Goes; d. met ingang van 1 Aug. 1930 tof gezworene van den Wilhelmïnapolder (Zuid-Beveland) de heer G. Verburg te Wilhelmïnadorp. W. J. Sprenger De teraardebestelling. Zaterdagmiddag stonden in de Noord straat te Middelburg velen het oogen blik af te wachten, dat het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. J. Sprenger de woning zou worden uit gedragen en in de buurt hadden ver schillende de gordijnen gesloten ten teeken van rouw over het heengaan van den man, die zoovele jaren daar heeft gewoond, en die zich op ver schillende wijzen verdienstelijk heeft gemaakt voor Middelburg. De overledene was destijds lid van de firma Spoors en Sprenger, en van zijn nog niet vermelde functies, noe- „Niemand is hier ooit ziek, Me vrouw, als er iets gedaan moet wor den. Ik geloof, dat de Koningin-Moe der van haar sterfbed zou opstaan om een afspraak te houden, die zij gemaakt had. Het is voorschrift het volk nooit teleur te stellen". De strenge waarheid, welke in deze woorden lag opgesloten, was mij maar al te goed bekend. Mijn moeder en al mijn Engelsche familieleden volg den dezen stelregel eveneens op haar eigen bescheiden manier. Plotseling drong het tot mij door, dat ik mij als een hysterisch schoolmeisje gedroeg. Wat moest Gravin Hulda wel niet van me denken? Op dat oogenblik werd er aan de deur geklopt en wenkte ik Hulda open te doen. Ik onderscheidde de stem van een der Kamerheeren. „Zijne Majesteit draagt mij op Uwe Majesteit mede te deelen, dat het rij tuig voor staat". Het hielp niets.... Ik' moest mijn rol blijven spelen en vertrekken om die vrouw gade te slaan. Wellicht zou ik ook nog tegen haar moeten glim lachen, zooals men wenscht, dat ko ninginnen dit tegen beroemde arties ten doen. Ik mocht niet aan mijn per- soonlijke gevoelens denken. Waar schijnlijk zouden de meeste menschen ALLE per 1 Augustus vervallende worden verzilverd door GOES. men wij thans nog die van agent der Nederl. Handelsmaatschappij en die van president-commissaris der Mid- delburgsche Maatschappij voor Stoom vaart. Even twee uur zette 'de lijkstoet zich in beweging. De lijkkoets, waaraan een krans van de kinderen en een van de kleinkinderen hingen, werd gevolgd door 7 rijtuigen met familieleden en kennissen. Op de begraafplaats waren velen aanwezig om den overledene een laat sten groet te brengen. Aan de geopende groeve nam de heer Ds. J. de Visser, het woord en zeide dat het zeker niet in den geest en naar den wensch van den over ledene zou zijn als er aan zijn graf uitvoerige redevoeringen werden ge houden, maar het zou ook niet goed zijn als niet met enkele woorden dank werd gebracht voor wat de afgestor vene was voor zijn familie, voor de stad en voor vele menschen. Hij was gezegend met een groote gave en hem is een hooge leeftijd beschoren ge weest, maar vooral voelde hij zich een met God en daarom herinnert spr. er aan, dat men het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde heeft toevertrouwd, maar dat allen leven in de hoop op het hier namaals. Spr. ging daarop voor in gebed. De zoon van den overledene, de heer Ir. J. W. Sprenger, bracht dank aan alle aanwezigen en ook aan de oude getrouwen, die zoolang bij zijn vader in dienst waren, voor de laat ste eer zijn vader bewezen. Nadat de familieleden bloemen in het graf hadden gestrooid, verlieten allen den doodenakker. De feesten te Hulst. Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan. De feesten ter gelegenheid van het 750-jarïg bestaan van de Stadsrech ten voor Hulst, zullen 15 Augustus in den morgen in de Raadszaal geopend worden, waarna des middags de ver schillende tentoonstellingen en ook „Oud-Hulst" de poorten voor de be zoekers openzetten. Behalve de plaat selijke muziekkorpsen zal ook de Phi lips Harmonie" zich dien dag doen hooren. Op 16 Augustus trekt de groote historische optocht voor het eerst uit en zal de Koninklijke familie het voorbijtrekken vanaf de pui van het Raadhuis gadeslaan. Zondags en Maandags 17 en 18 Augustus wordt op het attractieterrein het openlucht spel „Ter Kruisvaart" opgevoerd.Voor de volgende dagen staan muziekuit voeringen, ballonwedstrijd enz. op het programma en des Zaterdagsavonds deze heel kinderachtig noemen. Ik weet, dat de heele geschiedenis van Max bekend is en niemand schijnt er iets verkeerds in te zien. Ik riep Hulda terug en zij hielp mij bij het omslaan van mijn cape. Ik spoedde mij naar beneden. De Konin gin-Moeder was reeds weggereden. Max en ik arriveerden het laatst. Hij scheen een weinig kribbig te zijn, omdat wij zooveel over tijd kwa men. Gedurende den rit begreep ik, dat het heel dwaas van mij geweest was als ik niet gegaan was. Natuur lijk zou Max de reden van mijn voor gewende ongesteldheid geraden heb ben, na de scène met het portret. Hij zou weten, dat ik van alles op de hoog te was, en ik stierf liever dan dat zooiets mocht gebeuren. Hij mocht er nooit achter komen, dat het voorval mij bekend was. Dit kon mijn omstandigheden nog onmo gelijker maken, en het zou het einde van alles beteekenen. Oh, hemeltje, ik voel me als een intrigeerende vrouw, die op allerlei spitsvondigheden zint. Ben ik nog het zelfde meisje, dat bijna eiken keer, wanneer ze naar Max keek, in tranen wilde uitbarsten, omdat ze hem zoo mooi vond en zooveel van hem hield? Het ergste van alles echter is, dat 4 AUGUSTUS. Als ik mij niet vergis, zal het antwoord van den mi nister van Euitenlandsche Zaken op ds vragen van het Eerste Kamerlid Mendets als volgt luiden, ie. De minister heeft kennis gekre gen van hetgeen den Nederlandschen Staatsburgers Johan Smidt en diens echtgenoote op een reis in Italië zou zijn wedervaren van de zijde der Staatspolitie aldaar. ze. De minister heeft in die be richten geen aanleiding gevonden, naar de juistheid der gepubliceerde feiten een onderzoek te doen instellen, daar hij van verscheidene kennissen heeft vernomen, dat men in Italië volkomen veilig reizen kan. Het eigener bewe ging instellen van een zoodanig on derzoek is, zooals de geachts afge vaardigde kan weten, geen gewoonte van de regeering, doch als de geachte afgevaardigde er op staat, zal de mi nister een onderzoek instellen te Parijs De minister vraagt zich verder af, waarom men juist in Italië moet rei zen, het is een onvriendelijke daad tegenover dit tand, dat reeds te klein is voor zijn talrijke eigen bevolking. Voorts is het niet van onvoorzichtig heid vrij te pleiten, een naam te dra gen, die gelijkluidend is met dien van een om politieke redenen ongewenscht persoon. 3e. De vraag welke resultaten dit onderzoek heeft opgeleverd kan hier mede als beantwoord worden be schouwd. 4e. Indien de feiten juist mochten blijken, is de Minister voornemens, Nederlandschen onderdanen die den naam Schmidt dragen, geen paspoort meet te doen uitreiken. 5e. Het is den minister niet bekend, dat van de zijde van het Nederland sche consulaat en het gezantschap te Pome geenerlei hulp of tusschenkomst is verleend. Indien dit zoo is, is het niet absoluut strijdig met de traditie. Ook hiernaar zal te Parijs een onder zoek worden ingesteld. Voorshands meent de Minister te moeten aanne men, dat de heer Schmidt en zijne echtgenoote op eigen verzoek naar de gevangenis zijn vervoerd, 6e. De minister kan den heer en gevrouw Schmidt niet in audiëntie ont vangen in verband met de ongepaste uitlatingen door ds. Ekering tegen zijn college van Waterstaat geuit in een protestvergadering van de A. V. P. O. Zie het onderzoek naar de resul taten met „Matafto" te Madrid. - Ped. 23 Augustus een waterfeest en een vuurwerk. Zondag 24 Augustus trekt de historische optocht weer uit. De laatste dag der feesten is Maandag 25 Augustus. Gemeenteraad van Rilland-Bath. Financieete voordeden bij de nieuwe belastingheffing. Vrijdag vergaderde de raad. Afwe zig zonder kennisgeving de heeren A. ik inderdaad wanhopig verliefd op hem ben. Wat moet ik doen? „Voor een Koningin, mijn beste Margaret", fluisterde de Koningin- Moeder mij toe, zoodra wij in de loge aankwamen, „is nauwgezetheid een van de belangrijkste deugden". Ik vond de berisping buitengewoon onaangenaam. Het volgende oogenblik begon mijn hart met felle slagen te kloppen, want wij werden met oor- verdoovend gejuich verwelkomd. De Lostrasianen zijn zeer demonstratief, en het is volkomen geoorloofd dat het geheele publiek in een schouw burg op luidruchtige wijze uiting geeft aan zijn trouw. Vanavond golden ze echter in hoofdzaak de „Karekin" dat ben ik. Max's moeder wordt „Ka- rekna" genoemd, waarvan de betee- kenis hef midden houdt tusschen groote" en „oude"' Koningin. De men schen zijn buitengewoon hartelijk. Ze raken bijna buiten zichzelf, wanneer ik buig en glimlach. Ik heb steeds het idee, dat dit komt omdat ik blond ben en geheel in uiterlijk verschil van hun eigen vrouwen. Het was inder daad een schitterende ovatie, welke mij vreeselijk ontroerde. Max scheen het ook heel aangenaam te vinden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1