Uit den Westboeb Buitenland. Rechtszaken. School en kerk. Jit de Radiowereld ProviDcieDieaWs VAN DIJK GEHULDIGD. De Hollander is van nature niet en thousiast en hij laat zich niet gemak kelijk vinden voor huldigingen, die een enthousiast karakter dragen. Eigenlijk schaamt hij zich voor uitbundig eer betoon, hij denkt bijna altijd aan het figuur daar hij er bij zal maken en aan hetgeen de omstanders zullen zeggen of denken. Slechts zeer zelden komt de Hol lander los. We herinneren ons b. de begroeting van de nu bijkans ook weer vergeten danseres Josephine Ba ker in Den Haag, bij welke begroeting een enthousiasme zich baan brak zoo als men zelden in ons land aanschouwt. Over die on-Hollandsche geestdriftige in-haling van een danseres, die placht op te treden in een minimum aan kleedij, hebben de moraliseerende en zwaar op de handsche vaderlandsche pers-organen toen nogal gemokt. Wij hebben daaraan niet mee ge daan. Niet omdat we Josephine Baker zulk een geweldig personage vonden, doch omdat we ons te zeer verheug den over hef plots los-breken van honderden stijve Hollanders. Voor ons was toen dat enthousiasme hoofdzaak en bijzaak de oorzaak daarvan. Het deed goed den in moraal, fatsoen en burgerlijkheid verstrikten vaderlander los te zien en hooren komen. Dit is dezer dagen weer eens ge schied. N.l. op Schiphol in Amster dam, toen Evert van Dijk, onze natio nale luchtheld den Hollandschen bo dem weer betrad. Duizenden en dui zenden hebben op on-Hollandsche wij ze Van Dijk toegejuicht. Blijkens de verslagen in de groote bladen moet de begroeting een opwindend en heerlijk karakter hebben gedragen. Wellicht zijn er weer onder ons, die zich afvragen of zoo'n ontstuimig enthousiasme wel op z'n plaats was, en of men het niet beter had kunnen besteden aan professor die of dominé zoo, mannen van zoo bij uitstek groote verdiensten. Het eenige antwoord op de laatste Vraag kan luiden: „Neen1." Van Dijk heeft iets gepresteerd dat de Hollandsche harten sneller heeft doen kloppen, dat de Hollandsche har ten zeer heeft goed gedaan. Hij heeft ze in brand gezet, zoodat ee moesten Ontploffen. Fijn, dat we dit mochten beleven, dit eerlijk Hollandsch enthousiasme voor een daad van een dapperen Hol landschen jongen, die zich door het gejuich van duizenden niet uit z'n gezonde koers zal laten drijven. Alle zwaarwichtige Hollandsche zwa righeid ten spijt: „Hoera!" Politierechter te Middelburg. Mishandeling. W. v. d. V., 22 jaar, arbeider te Kapelle, werd verdacht dat hij 18 Mei j.L, te Middelburg, W. van den Driest heeft mishandeld. Eisch: f10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak: f10 boete of 10 dagen hechtenis. Dure sigaretten. W. v. 't W., bakker te 's Heeren- hoek, werd verdacht dat hij op 24 Juni 1930 te Goes, 2 doosjes sigaret ten, toebehoorende aan J. Rosier, heeft weggenomen. Eisch: f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: f20 boete of 20 dagen hechtenis. Mr. v. d. Weel, verdachte's raadsman, vroeg vrijspraak. In hotel Carlton is daarna een feest diner aangevuld. Ook tijdens dat di ner is Van Dijk nog meermalen ge huldigd. Een aanslag op den koning van Denemarken. Verscheidene arrestaties op IJsland. De Parijsche „Liberté" bevat een bericht uit Kopenhagen omtrent een mislukte poging, die gedurende het duizend-jarig feest van IJsland te Reykjavik zou zijn gedaan, om een aanslag te plegen op het leven van den koning van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning verschei dene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden, het duizend jarig feest van het IJslandsche Par lement niet te gaan bijwonen. Deze geheele correspondentie werd in han den van de Deensche politie gesteld, die tezamen met de IJslandsche po litie een onderzoek instelde, dat tot resultaat had, dat te Reykjavik de schrijver en afzenders van de brieven werden ontdekt en kort voor het be gin der feesten werden gearresteerd. Niettemin ontving de koning nog den dag vóór zijn vertrek een waarschu wing om zich niet in te schepen. Ge durende de geheele reis naar IJsland werd de koning vergezeld door twee der bekwaamste Deensche en twee En- gelsche detectives, die een speciale op dracht hadden te letten op verdachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van den koning zouden komen. Gedurende een deel van de feesten verbleef het vorstelijk paar in een tent, en weldra was de aandacht der poli tiemannen getrokken door twee jon.- gelui, die zich herhaaldelijk in de om geving van deze tent bewogen. Toen op den dag, dat de koning zijn rede hield, deze jongelui zich wederom op alle mogelijke manieren in de nabij heid van den koning trachtten te drin gen, besloot men hen te arresteeren. Èr werden geladen revolvers op hen gevonden, alsmede eenige handgrana ten. Zij hadden hun intrek genomen in een der vele tenten, die in tenten kampen speciaal voor het herbergen van de vele duizenden, die van ver schillende deelen van IJsland voor hef bijwonen der feestelijkheden naar de hoofdstad waren gestroomd, waren op geslagen. Bij onderzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de onststeker echter nog ont brak. In stilte werd het onderzoek voort gezet met het gevolg, dat twee an dere mannen en een vrouw eveneens werden gearresteerd. Het zouden be kende persoonlijkheden zijn, die in het officieele en openbare leven van IJsland en zijn hoofdstad een voor aanstaande rol spelen. Zij schijnen lid te zijn van een IJslandsche partij, de „Vrijheidspartij", die, naar men weet, den bestaanden band, die IJsland nog tot 1947 aan Denemarken bindt, wil verbreken en in hef algemeen fel anti- Deensch is. Voorts zouden deze lieden in contact met Deensche communisten en zelfs met Moskou staan. Door een indiscretie zou de zaak, die aanvan kelijk geheel geheim werd gehouden, in de IJslandsche en vervolgens in de Deensche pers bekend zijn geworden. De regeering van IJsland heeft den koning haar verontschuldigingen aan geboden. Men zou te Kopenhagen niet geheel gerust zijn, aangezien er nog steeds dreigbrieven aan het adres van den koning zouden worden ontvangen. Geen plaatsengeld meer. Het college van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Wijk aan Zee en Duin had eenige weken geleden een regeling tot heffing van plaatsengeld bij de godsdienstoefeningen ingevoerd, waarbij tegen betaling van tien cent een plaatsbewijs bij den ingang der kerk werd verstrekt. Deze bepaling is later op aandrang van den kerke raad weer opgeheven op grond van daartegen ingebrachte principieele en practische bezwaren. Verschillende menschen wenschten de kerk niet meer te bezoeken uit hoofde van waf zij een entrée-heffing, strijdig met het karakter van een gods dienstoefening, noemden. A.V.R O. en V.A.R.A. Een openbaar debat. De heer H. F. Oets, hoofdbestuurs lid der V.A.R.A. en voorzitter der af- deeling te Haarlem van de V.A.R.A., heeft den heer mr. L. G. van Dam, voorzitter van het Haarlemsche A.V. R.O.-comité, uïfgenoodigd tot een open baar debat met den heer G. J. Zwert- broek, algemeen secretaris der V.A. R.A. Mr. Van Dam heeft deze uitnoo diging aanvaard. Het debat zal eind Sept. te Haarlem worden gehouden. Chr. Kweekschool voor Zeeland. Viering van het 20-jarig bestaan. Dinsdag is de dag herdacht, waarop de Christelijke Kweekschool voor Zeeland te Middelburg 20 jaar be stond en tevens heeft de directeurs wisseling plaats gehad. Na opening met het zingen van Ps. 145 vers 1 en gebed, heeft de voorzitter van hef schoolbestuur, mr. P. Dieleman, er op gewezen, dat hij een historisch over zicht beter vindt bij het 25-jarig be staan, maar nu alleen uiteenzette het groote nut der school, die nadat de schoolstrijd was uitgestreden tot groei en bloei kon geraken. Spr. bracht hul de aan den scheidenden directeur, den heer C. Weeda, die van af de oprichting af deze functie heeft be kleed en die steeds pal is blijven staan voor het christelijk onderwijs. Blikkende in de toekomst wees spr. er op, dat het op de school niet gaaf om een bepaalde politieke richting, maar wel in de jeugd op te voeden naar de waarheden van het Evangelie, hen te leeren ook dat stoffelijke goe deren, hoe waardevol zij ook zijn, ach ter staan bij de geestelijke, op te voe den ook voor vorming van karakter, waarop het dikwerf meer aan komt in de maatschappij, dan op groote ken nis en wetenschap. Zich tot den nieuwen directeur, den heer dr. K. Huizenga, wendende, ver klaarde spr. dezen voor geïnstalleerd en wenschte hij hem 's Heeren on- misbaren zegen op zijn arbeid toe. De heer A. Rïenks, hoofdinspecteur van het L. O., bood zijn gelukwen schen aan, bracht dank aan den heer Weeda, wien hij nu bijna 10 jaar als directeur heeft zien werken, terwijl hij verklaarde met genoegen aan de be noeming van dr. Huizenga te hebben medegewerkt. Namens de leeraren sprak dr. Hui zenga den heer Weeda toe en bood hem een schilderij aan van den heer J. H. Klarenbeek, leeraar aan de school. De heer ds. P. J. Steinz sprak na mens het Chr. schooltoezicht, de heer v. d. Welle namens de leeraren tot den nieuwen directeur; de heer K. Dekker als directeur van de Rijks kweekschool en sprak daarbij den wensch uit, dat de aangename ver standhouding moge blijven voortgaan. Verder werd gesproken namens de oud-leerlingen door den heer A. Schout; als oud-voorzitter van het be stuur over de lagere scholendoorden heer mr. L. van Andel en namens het huidige schoolbestuur door den heer dr. Huizenga. De heer J. Hage sprak als een der hoofden, wier scho len als leerschool worden gebruikt; de heer de Wolf namens de af dee ling Walcheren van de Vereeniging van Chr. onderwijzers, waarvan de heeren Weeda en Huizenga beide lid zijn. Ten slotte hebben beide heeren Weeda en dr. Huizenga dank gebracht voor de door allen tot hen gerichte woorden. Ten slotte deed de voorzifter zin gen Ps. 27 vers 7 en ging hij voor in dankgebed. Gemeenteraad van Wemeldinge Subsidiën aan werkloozenkas- senbarakken voor besmette lijke ziektenover een weg wijzer. In de op Maandag te Wemeldinge gehouden raadsvergadering waren alle leden aanwezig. Medegedeeld wordt, dat kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente niet, doch het B. A. en de diaconie der Ned. Herv. Gemeentewei wenschen bij te dragen in de kosten van subsidiën aan Werkloozenkassen, als gevolg van de toetreding tot de regeling vervat in het Werkloosheids besluit 1917. Op een verzoek van de broederschap van Ontvangers in Ne derland, om de kosten van zekerheids stelling van den ontvanger dezer ge meente te restitueeren, wordt afwij zend beschikt. Vastgesteld worden de door den ontvanger overgelegde sta ten van oninbare posten over den vo- rigen dienst, vermeldende een bedrag van f 4,68, wegens ziekte en eenige posten ten bedrage van fl6,27V2 we gens verleende afschrijving ter zake van schoolgeld gewoon lager onder wijs, alsmede een post van f 3,als gevolg van reclame hondenbelasting. Daarna wordt aangeboden de gemeen terekening, dienst 1929, sluitende met een ontvangst van f75.507,03, en een uitgaaf van f 62.835,17Va> goed slót 12.671,851/2 op den gewonen dienst, en met een ontvangst van f 45.045,121/2 en een uitgaaf van f 47.620,06, nadee- lig slot f 2574,931/2 op den kapitaal- dienst. De rekening van het gasbedrijf wordt tevens aangeboden, sluitende met een ontvangst van f 20.223,891/2 en een uitgaaf van f 20.168,411/2, goed slot f55,48 op den gewonen dienst en met een ontvangst en een uitgaaf van f4345,— op den kapïtaaldienst. Tot commissie voor het nazien dezer re kening worden benoemd de heeren A. Dominicus, J. A. Dominicus, J. Smits en P. J. J. Dekker. In de bouwver ordening worden ingelascht bepalingen betreffende het aanbrengen van brie venbussen aan woningen. De voorzit ter deelt mede, -dat hij in een te Goes gehouden vergadering de wenschelijk- heid heeft te kennen gegeven om voor de oprichting van barakken voor be smettelijke ziekten door samenwer kende gemeenten voorloopig het oor deel van den raad te kennen. Uit het door den voorzitter uitgebracht rap port blijkt, dat de gemeente Goes be reid is met de beide aldaar gevestigde ziekenhuizen in overleg te treden en een kostenberekening te maken. Hier voor zal het noodig zijn, dat de ge meente Goes eenige zekerheid heeft aangaande de gemeenten op Noord en Zuid-Beveland, die wenschen sa men te werken. De heer Smits ver trouwt dat naderhand vernomen zal worden welke keuze tusschen beide ziekenhuizen is gedaan. De heer Lin- denbergh meent, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat een van beide ziekenhuizen zich van medewerking onthoudt. In elk geval zal moeten wor den gewacht op het resultaat dat de gemeente Goes met bovengenoemd overleg heeft. De heer J. A. Domini cus veronderstelt, dat beide zieken huizen, zoo zij niet reeds vooralen zijn, elk voor zich een barak zullen kunnen bouwen. De voorzitter zegt, dat het ook niet onmogelijk is dat de gemeen ten naar keuze zullen bijdragen aan hef ziekenhuis, waaraan de voorkeur wordt gegeven. Spr. zegt, dat thans hier een regeling geldt die destijds is getroffen met een ziekenhuis teVlis singen. De heer A. Dominicus vraagt of het niet wenschelijk is, alvorens verdere stappen te doen, om naar de door het ziekenhuis te Vlissingen ge stelde voorwaarden te informeeren. De voorzitter zegt, dat het in de ge geven omstandigheden zijns inziens wenschelijk is te kunnen beschikken over een inrichting te Goes. De heer A. Dominicus acht de tegenwoordige communicatiemiddelen geen bezwaar meer voor vervoer naar Vlissingen. De heer Lindenbergh meent eveneens dat het zijn nut kan hebben om met hef Vlissingsche ziekenhuis alsnog in cor respondentie te treden. De heer J. A. Dominicus verklaart het eens te zijn met den voorzitter die aan Goes de voorkeur geeft. De heer Lindenbergh zegt dat de voorwaarden van het zie kenhuis te Vlissingen belangrijk beter zullen moeten zijn, zullen ze te aan vaarden zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten aan de gemeente Goes toezegging te doen dat de gemeente Wemeldinge in principe bereid is me de te werken aan gemeenschappelijke oprichting van bovenbedoelde barak (ken). Bij de rondvraag wijst de heer A. Dominicus op de door hem in de vorige vergaderingen aangewezen ge vaarlijke ijzeren punten van hekwer ken en op de wenschelijkheid om het urinoir in het plantsoen aan de Wil- helmïnastraat van tijd tot tijd te doen schoonmaken. De heer Hoogesteger zegt, dat dit geregeld geschiedt De voorzitter zegt overweging en voor ziening toe. De heer J. A. Dominicus geeft in overweging om ten behoeve van het vreemdelingenverkeer een weg wijzer te doen plaatsen aan den Hoo- genweg, begin Ruisweg, aangevende de richting Kattendijke over den zeedijk. De heer Dekker wijst er op dat de Shell-Mij. dit veelal op eigen kosten doet. De heer Smits meent, dat ook aan den ingang van den Reepweg een wegwijzer behoorde te staan. Gemeenteraad van 's Heer Arendskerke. Salarisregeling van den veld wachter; vaststelling pensioen grondslagen; een slechte weg. In de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering van 's Heer Arends kerke, waren de heeren Van Gorsel en Goedegebure afwezig. De raad ver wierp een voorstel van B. en W. om de minimumjaarwedde van den eer lang te benoemen gemeenteveldwach ter te 's Heer Arendskerke, in afwij king van de door den Commissaris der Koningin vastgestelde salarisrege ling, te bepalen op f1300,in plaats van op f 1200, Besloten werd den pensioengrondslag van de volgende ge meente-ambtenaren vast te stellen, t.w. die van den heer J. van der Made als gemeentegeneesheer te 's Hqer Arends kerke op f 1000,en als geneesheer van het B. A. van 's Heer Arendskerke op f 140,en die van den heer A. K. Gelderblom als gemeentegeneesheer te Nieuwdorp op f 500,— en als ge neesheer van het B. A. van 's Heer Arendskerke op f210,en die van den heer M. Finson, als gemeente veldwachter op f1822,Vervolgens werd besloten aan het bestuur van de Bijz. lagere school te Nieuwdorp, aan dat van de Herv. Chr. school te 's Heer Hendrïkskinderen en aan dat van de R.-K. Bijz. lagere school te Lewedorp op de gemeentelijke vergoe ding overeenkomstig art. 101 der L. O.-wet 1920, ten behoeve hunner scho len over het jaar 1930 een voorschot toe te kennen van resp. f 800, f 430 en f 613. Eenige wijzigingen werden gebracht in het aantal lichtpunten van de electr. straatverlichting te 's Heer Arendskerke, buiten de kom. Tot se- cretaris-penningm. van het Groot Arm bestuur van 's Heer Hendrikskinderen werd met 6 stemmen benoemd de heer S. Dekker Cz., wonende aldaar. De heer J. Snoodijk, die mede op de aan beveling voorkwam, verkreeg 3 stem men. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Weele of hef leggen van de elec- trische kabels te Nieuwdorp wacht op de straks te nemen besluiten betref fende overname van het electrisch net aldaar en hiermede ook verband houdt de verbetering van het dorpsplein, waarop de voorzitter een bevestigend antwoord gaf. De heer Schipper wees op den slechten toestand van een ge deelte van den Oostweg, bij de ge meente in onderhoud en hij drong op verbetering van dit weggedeelte aan. De voorzitter zei dat getracht zal wor den dezen weg zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Ten slofte vestigde de heer Vermue de aandacht op het ge vaar dat het drukke verkeer langs den Rijksweg in het Lewedorp oplè- vert. Hij zou gaarne zien, dat maat regelen werden genomen. Gemeenteraad van Wissenkerke. De nieuwe belastingvoorstel len,- f0,40 per kind voor de Koninginnefeesten. Maandag vergaderde de gemeente raad van Wissenkerke. Afwezig was de heer Breure. Een verzoek van J. van der Velde te Kamperland om de scheidingsloot langs den weg, welke door de gemeente is gedicht in plaats van met palen en weidedraad, met betonpalen en harmonicagaas te willen afscheiden, werd in handen van B. en W. gesteld. Aan Mej. Louwerse, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wissenkerke, werd wegens huwelijk eervol ontslag verleend te gen 1 Nov. De belastingvoorstellen van B. en W., in verband met de nieu we regeling inzake financieele verhou ding, werden aangenomen. Besloten werd de gemeente te rangschikken in de le klasse gemeentefondsbelasting, de gemeente te handhaven in de 8ste klasse voor personeele belasting, laatst genoemde belasting te verdubbelen en op de vermogensbelasting 50 opcenten te heffen. De gemeenterekening 1929 werd aangeboden met een goed slot gewone dienst f 10.649,86, kapitaal - dienst f 8187,64. Naar aanleiding van een schrijven van de P.Z.E.M. werden B. en W. gemachtigd met die maat schappij een contract aan te gaan in zake de straatverlichting. In verband met het instellen van een ophaaldienst van huisvuil te Geersdijk stelden B. en W. voor aan D. Fortuin hiervoor f 3,50 per week te betalen, hetgeen de raad goedkeurde. Eveneens werd goed gevonden om een aanbouw aan de O. L. school te Kamperland te gunnen aan C. de Mol en Zonen. Naar aanlei ding van een adres van de Oranje- vereeniging te Wissenkerke om subsi die voor een kinderfeest op den 50- sten jaardag van de Koningin, besloot de raad f 0,40 per kind toe te kennen. Bij de rondvraag informeerde de heer Abrahamse of als de P.Z.E.M. hier komt om de kabel te leggen, de werk- loozen te werk gesteld zullen worden. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer de Boer gaf in overweging om, nu hier een stoomwals is, over leg te plegen met den aannemer van den nieuwen weg om een gedeelte ma- cadamweg los te maken en opnieuw te walsen, bijv. 100 M. lengte. De voorzitter zegde onderzoek toe. De heer Noordhoek vroeg om een waar schuwingsbord bij het pakhuis van Schippers, omdat daar een gevaarlijke hoek is voor auto's. PROVINCIALE SNIPPERS. - Woensdag 6 Augustus zal een goedkoope trein Zeeuwen naar Nijme gen en Arnhem en weer huis-toe bren gen. Reizigers kunnen zich tegen re gen vêrzekëren. Op Zuid-Beveland heeft men naar schatting ongeveer 1 millioen Kg. kruisbessen aan de struiken laten han gen, omdat de prijzen de kosten van het plukken niet goedmaken. Tot onderwijzeres aan dfe O. L. school te Schoondijke is benoemd mej. J. P. de Klerk, onderwijzeres te Hoe- dekenskerke. De voordracht van hoofd der openbare school te yerseke bevat als no. 1 M. J. Steketee te Yerseke; als no. 2 A. Berkhcy te Hoek van Hol land. Ds. M. Hofman te Krabbendijke heeft bedankt voor het beroep naar s Gravenpolder. De kreeftenvangst te Yerseke gaat zeer goed. Alleen aan denThooJ- schen dijk is ze minder. De vangsten loopen van 4050 K.G. Te Wissenkerke is de voetbal club „Houdt Moedig Stand" opge richt. 21 leden traden reeds toe. Aan de school der Geref. Ge meente te Rilland is Mej. D. M. Vos te Delft tot onderwijzeres benoemd.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2