Koloniën ProVinciemeuWs Stadsnieuws Binnenland uit het water gehaald, waar men hem zwemmende tusschen de drijvende wrakstukken van zijn toestel vond. Dronken officieren. Een ergerlijk voorbeeld. Hedenmorgen om half vier aldus het „Bat. Nwsbl." van 26 Juni j.l., heeft een Inlandsch politie-agent op den openbaren weg, tusschen het Post kantoor en den Schouwburg te Welte vreden, in beschonken toestand sla pend aangetroffen een in uniform ge- kleeden lsten luitenant der infanterie. Hij probeerde den officier te wekken, doch dit gelukte niet. Met behulp van een kameraad heeft de agent hem in een taxi geheschen en naar het bu reau Senen gebracht. Ook hier geluk te het niet, den officier zoodanig bij te brengen, dat hij zijn naam kon op geven. Was dit laatste gebeurd, dan zou de politie hem naar huis hebben gebracht. Even later arriveerde op het bureau een tweede officier, eveneens in zwaar beschonken toestand, met den huisjongen van den bewusten of ficier. Deze bewustelooze bleek te zijn.... de heer H., die eenigen tijd geleden in beschonken toestand den hoofdagent van politie Hardy op het Koningsplein heeft doodgereden. De officier kwam zijn collega halen, doch in verband met den toestand, waarin hij verkeerde, ried de politie hem aan, liever voor zichzelf te zorgen. Hierop verdween de bezoeker. De heer H., die van top tot teen onder de modder zat, is, toen hij voldoende op zijn ver haal gekomen was, vrijgelaten. De mi litaire autoriteiten zijn met het voor val in kennis gesteld. De pet van den heer H. is door de politie teruggevon den op Rijswijk, voor het gouverne mentshotel. Gemeenteraad te 's Heer Abtskerke. Vaststelling van begroo tingen. De gemeenteraad van 's Heer Abts kerke vergaderde Zaterdagmïddag.Af- wezig waren de heeren Tolhoek en van Weele. Aan Mej. Wed. J. de Dood werd op haar verzoek 1/2 jaar onthef fing van hondenbelasting verleend. Aangeboden werd de gemeente-reke ning over 1929 met een ontvangst van f 16.493,97, een uitgaaf van f 16.547,50, nadeelig slot f53,53. Tot nazien der rekening werden benoemd de heeren Meijaard en van Weele; tot plaats vervanger de heer Luteijn. De rekenin gen der Armbesturen werden goedge keurd. Daarna werden vastgesteld de begrootingen der Armbesturen, resp.: 's Heer Abtskerke met een ontvang en uitgaaf van f7098,58, w.o. f2588,58 als voorzien; Sinoutskerke met een ont vang en uitgaaf van f 4919,451/2, w.o. f 1526,951'2 als onvoorzien; Baarsdorp met een ontvang en uitgaaf van f 3227,92 w.o. f797,92 als onvoorzien. Schiet-concours Te Ellewoutsdijk. Zaterdag 26 Juli hield de handboog sociëteit „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk haar jaarlijksch concours, waaraan werd deelgenomen door 15 vereenigin- gen met 57 schutters. De prijzen wer den gewonnen als volgt: Hoofdvogel: A. A. Geense van „Zorgvliet"; le klep: G. Verheijke van „Zorgvliet"; 2e klep: Jac. Smallegange Az. van „Zorgvliet"; de zijvogels door L van Wyngen van „Zorgvliet" en door P. Knuit van „Oefening en Uitspanning" te Vlake; de hoofdkallen door Jac. van Doorn Mz. van „Zorgvliet" en J. Koopman van „Soranus" te Heinkenszandde kleine kallen door Jac. van Doorn Mz. voornoemd en P. P. Stouthamer van „Zorgvliet". De wisselbeker der Vlis- singsche vereeniging werd voor de 2e maal gewonnen door G. Verheijke Jz. V erkeersonge vallen Auto op hol. Zaterdagmiddag zijn te Middelburg enkele verkeers-ongelukken voorgeko men, waarvan dat in de Lange Delft wel de meeste materieele schade, maar wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken ten gevolge had. Een auto der firma van Gend en Loos had goederen gelost bij de firma Larsen. Toen de chauffeur verder wilde rij den, moest hij eerst iets aan den mo tor nazien, omdat de starter weigerde. Plotseling zette de auto, waarvan de remmen blijkbaar niet voldoende wa ren vastgezet, zich in beweging en reed eerst den hardsteenen paal op den stoep van de woning der familie de Brakke stuk. Daarna moesten de beide rijwielhekken op den stoep van den nieuwen lunchroom van den heer Oosterhuis het ontgelden en werdeenï- ge schade aan de nieuwe verf toege bracht, vervolgens vernielde de auto het zonnescherm van den heer Ver hoog en een ruit in de luifel aldaar. De auto, die zonder bestuurder was, kwam nog even in aanraking met een andere auto, die daar stond en reed toen dwars de straat over, recht op den winkel van de firma Hélder af. Gelukkig wist juist bijtijds de chauf feur in de auto te springen en het stuur te grijpen en de wagen tot stil stand te brengen. Het mag zeker een groot geluk worden gencemd, dat geen voorbijgangers zijn getroffen. Een tweede verkeersongeluk had plaats op den Noordweg, waar een jongen van een wagen viel en een 25 meter door een der wielen werd mee getrokken. Hij bekwam gelukkig geen ernstige verwondingen. Een derde ongeluk had plaats op het stations-emplacement bij het ge bouw der veilingsvereeniging. Daar ging een jongen op een motorrijwiel zitten en gaf blijkbaar te veel gas, zoodat hij met het rijwiel tegen goe derenwagens aanreed en vrij ernstig aan het been verwond werd opge nomen. PROVINCIALE SNIPPERS. De Heinkenszandsche burger wacht heeft Zaterdag een onderlingen schietwedstrijd gehouden. De uitslag is als volgt: (max. 100 p.) J. Pieterse 97 p.; A. Pieters 95 p.; J. Walhout 94 p.; P. de Jonge 89 p.; A. v. Loon 86 p.; H. Helmstrijd 82 p.; A. de Jon ge 81 p.; M. Raas 77 p.; C. Pieters 71 p.; C. Pieters 67 p.; J. Raas 63 p.; C. Klap 60 p.; J. IJzerman 40 p. Vrijdagmorgen reed de heer de R. te Colijnsplaat met zijn auto van den dijk. De auto kwam in de sloot terecht en werd zwaar beschadigd. De heer de R., de eenige inzittende, werd in een veld suikerbieten geslingerd en werd met een zware beenbreuk naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Vrijdagnacht is het sleepschip „Unilever 10", schipper J. P. Dolk, geladen met grondstoffen voor dejur- gensfabrieken te Zwijndrecht, dat in het Oost Hellegat omhoog gevaren was en blijven zitten, door de ber gingsvaartuigen „Zeeland", „Trio" en „Zeehond", van het bergingsbedrijf Hoogenboezem en Van der Tak, nadat een gedeelte der lossing was overge pompt, vlotgesleept. Het schip dat op vier plaatsen gebroken was, is met gemelde vaartuigen naar de plaats van bestemming gebracht. De oogst dreigt op hef eiland Tholen door de vele regens een ca tastrophe te worden voor den land bouw. Op vele plaatsen zijn de granen en aardappelen reeds aan het door groeien. Indien er niet spoedig droog te komt, dreigt alles een groote mis lukking te worden, die te meer gevoeld zal worden daar hef vorige jaar ook geen gunstige resultaten heeft opge leverd. Zaterdagmiddag had te Schorc een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van den heer Weststrate uit Krabbendijke en de luxe auto van dokter H. uit Vlissingen. Laatstge noemde auto werd ernstig beschadigd. Hoewel genoemde hoek gevaarlijk is, is deze aanrijding voornamelijk ont staan doordat met de vrachtauto langs de linkerzijde van den weg de bocht werd genomen en deze auto dus direct in botsing kwam met den rechts van den weg rijdenden auto van dr. H. Te Domburg is Zondagmiddag de ruim 20-jarige W., wonende aldaar, die met een kameraad was gaan zwem men in de omgeving van de golflinks, dus ver van het officieele ba'dstrand af, verdronken. De jonge man was geen geoefend zwemmer en hef was gisteren vrij onstuimig op zee. De voetbalclub „Stormvogels" van 's Heer Hendrikskinderen speelde Zaterdag te Wemeldinge tegen S.M. I.T. I. De uitslag was 6—2 in het voor deel van eerstgenoemde club. Zaterdagmiddag is de motor schoener „Neerlandia", gedomïcileerd te Groningen, in het Schaar van Oude Tonge omhoog gevaren en blijven zit ten. Het bergingsvaartuig „Dorus Rij kers" is ter assistentie vertrokken. Betreffende den tocht van een aantal jeugdige Belgen, van wie ver luidt, dat zij de annexatie voorstaan van Antwerpen naar Zeebrugge op Za terdag en van Zeebrugge naar Ant werpen op Zondag, kan worden ge meld, dat de „Friesland", het stoom schip, waarmede de reis werd onder nomen, beide keeren de Wester-Schel- de is gepasseerd zonder dat een Ne- derlandsche haven werd aangedaan of een andere handeling, die op een be tooging geleek, werd verricht. Zaterdagavond speelde de voet- balvereeniging V. D. O. te Kapelle op eigen terrein tegen S.M.I.T. van We meldinge. De uitslag was 2—1 in hef voordeel van S.M.I.T. De afdeeling Wolphaartsdijk van de Z.L.M., „Landbouw en Veeteelt", vergaderde teneinde te beraadslagen over gezamenlijken aankoop van zaai granen en pootgoed. Voorgesteld werd over te gaan tot aanschaffing van een reinigingsmachine. Over dit voorstel zal in de volgende vergadering wor den beslist. Vrijdag schrok te Wolphaarts dijk een span paarden van den land bouwer R. van een vrachtauto. De dieren sprongen op elkaar in een sloot. Eén der paarden kwam daarbij om het leven. In de Vrijdagnamiddag gehou den vergadering van den raad van Waarde werd de rekening over het dienstjaar 1929 aangeboden. De Ge wone Dienst bedroeg in ontvang f37.736,09, in uitgaaf f 32.518,75i/2. Een batig slot van f 5217,331/2- De Kapitaal- dienst in ontvang f 20.292,70, in uit gaaf f20.269,43, alzoo met een batig slot van f23,27. Geslaagd. Voor het examen in Engelsche handels correspondentie voor de Vereeniging „Het Nederl. Handelsinstituut" te Amsterdam, slaagde mej. L. de Graag. Bij de militaire gasschool is na gunstig afgelegd examen geslaagd voor vaandrig met bestemming om nader te worden be noemd tot reserve-luitenant-gasofficier, omze stadgenoot dé heer H. J. van Buren. Beroepen. De heer M. B. van 'tVeer alhier is beroepen bij de Geref. Kerk te Zeven bergen. „Toonkunst." Uitvoering door de kindereneen zangspel van Otto Lies Vrijdagavond gaven de kinderen van de Zangschool van Toonkunst in de Prins van Oranje de jaariijksche uitvoe ring, die uitstekend geslaagd mag heeten. Reeds bij 't begin al (no. 2) no. 1 werd door onvoorziene omstandigheden «liet uitgevoerd konden we genieten van gaven kinderzang. No. 3, Sololiederen naar eigen keuze, werden door de groo teren keurig voorgedragen, de een deed het al aardiger dan de ander. En gelukkig waren de nummers alle van eigen of ver wanten bodem. Jonge menschen willen zoo graag bij vreemden zoeken, terwijl wij toch een schat van heerlijke liederen heb ben. We noemen b.v. Mijn moedertaal, Naar den Dam, Ons Lied', Het Zonnelied. De Rattenvanger van Hameln, van den bekenden componist A. van Milligen, met zijn aardige melodieën en gelukkige vonds ten werd met geestdrift gezongen. Het slot geraakte, waarschijnlijk door ver moeidheid der kinderen, een weinig uit don toon. Na de pauze werd' de hoofdschotel binnengebracht. Een zangspel: De pop penkastspeler, woorden en muziek van den beer Otto Lies; de woorden ontleend aan een sprookje van Andersen. Hier konden de kinderen eens los komen. Alleraardigst werd er gezongen en gespeeld. En wat een handeling! In 't begin al, waar de kinderen (poppen) elkaar een mooi plaatsje betwisten, om den keizer met zijn stoet te ziem: dan, waar dé kindé ren (toeschouwers) zich zóó laten gaan, dat ze de bedriegers te lijf willen. Maar vooral in het tooneeltje van Polytecbnicus en Directeur, waar de Polytechnicus met zijn tooyerkistje Iets geweldigs doet: van poppen maakt hij- levend materiaal. Volgt een leuke scène tusschen keizer, min is terts, herauten, bedriegers, het kleine kind en volk en den onthutsten directeur. Bij het opstaan uit zijn bezwijming vindt déze zijn geliefde poppen weer, door den Poly technicus omgetooverd uit het levend ma teriaal. Aan 't slot de moraal Wees altijd gelukkig als voorheen! Laat dwaze wensch U nooit bekoren! Blijf wat ge zijt en houd steeds vast: De kinderharten, die U toebehooren. De muziek is zeer illustratief; elke han deling wordt muzikaal uitgebeeld. Het slot is harmonisch geschreven. Men zou de -compositie eenige malen moeten hooren, om haar ten volle te kun nen genieten. Een woord van hulde aan den heer Lies voor zijn knap stuk werk. Een volle zaal met een meegaand, géést- driftig publiek, de kinderen in feestklee- dij, stevig contact tusschen uitvoerenden en zaal, Al deze factoren waren aanwe zig. Zoo werd de sfeer geschapen voor een gezelligen blijen avond. Vakschool voor Meisjes. Men meldt ons nog dat S. de Munck geslaagd is voor het examen in de huishou delijke vakken. M. Dronkers heeft geen examen gedaan, om het getuigschrift van de ateliersklasse te verkrijgen. 7-urige werkdag. Het maximum van den gemiddelden werktijd is vastgesteld op 7 uur per dag' voor de telefonisten en leerling-telefonisten die meer d|an 4 uur zijn' belast met posten- bediening o.a. op het kantoor Goes, zoo mede voor de telefonisten, die op hel kantoor alhier zijn aangewezen voor de functie van toezichthoudster op de tele foonzalen. Ford gekanteld- Goed afgeloopen. Op den Nieuwen Vlissingschen weg onder Koudekerks nabij de ijsbaan reed Zaterdagmiddag een Fordauto, bestuurd door een inwoner van Goes, terwijl twee andere heeren mede in de auto haddein plaats genomen. Bij het passeeren van een Duitsche auto geraakte het Ford je tus schen de tramrails, een wiel liep er af en de auto sloeg om. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. De auto kon makkelijk van de rails wordenverwijderd, zoodat de tram, die juist bij de Ijsbaan stond na korten tijd kon vertrekken. De auto, die deerlijk gehavend was, werd door de kraanauto van de garage Louisse gehaald. Of er van schuld sprake is zal door de politie wel worden nagegaan. Concert. Vrijdagavond te half negen zal „Eu- phonia" op de Markt het volgend concert geven 1. Goede Kameraden, Marsch, Ch. de Roy van Zuijdewijn; 2. Ouverture „Cor tege d'Attila, G. GatTenne; 3. Au Golfe de Naples, Gr- Valse de Concert, A. la Guardia; Si j'etais Roi, Fant. sur l'opéra Comique, A. Adam; Pauze. 5. L'Enfant de Troupe, Marche Militaire, A. Barbe; 6. La Terpsichore, Ouverture de Ballet, Jos. Kessels; 7. Rose-Marie Selection, F. Salabert; 8. Les Mousquetaires au Couvent, Fantaisie, A. Vemey; 9. Finale. Een onaangenaam reisavontuur. Tien dagen opgesloten te Li- vorno. Een zeer onaangename ervaring be leefde in het begin van deze maand een Nederlamdsch echtpaar tijdens een reis door Italië. De te Amsterdam woonachtige publicist en acteur Johan Schmidt en zijn onder den naam van Tula di Vista optre dende echtgenoote maakten in het einde van Juni een studie- en vacamtiereis door Frankrijk en Italië. Het reisplan was: Brussel, Parijs, Nizza, Livorno via Rome, Florence en Milaan door Zwitserland en Duitschland terug naar Nederland, en was geheel, met inbegrip van hotel en reisge legenheid, in orde gemaakt door Coolers Van Nizza ging het echtpaar Schmidt naar Corsica en van daar, van Bastia uit, met een Itaiiaansche boot naar Livorno. Aan boord van dit schip waren de heer mevrouw Schmidt de eenige niet-Italiianen. De overige passagiers toonden groote belangstelling voor de vreemdelingen, vooral eenige naar schatting 18-jarige jongelui, die zich na eenigen tijd voorstel den als te behooren tot de geheime politie en die het echtpaar meedeelden, dat zij te Livorno het schip niet mochten verlaten. Te Livorno werden de paspoorten aan boord aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Men stelde den heer Schmidt verschillende vragen, of hij politieke rela ties in Italië had, en tenslotte zocht men in een lijvig register, waarin den naam Schmidt gevonden werd. Men vertelde den Nederlanders, dat dit aanleiding was om een nader ondbrzoek in te stellen, en dat zij zich daarvoor, naar keuze wandelende of per rijtuig, doch' in ieder geval in ge zelschap van geheime politie, hadden te begeven naar de Carceri Giudiziaric. Groot was de ontsteltenis van het echt paar, dat verwachtte naar een of ander gerechtelijk administratiegebouw te wor den geleid', toen het merkte, bij een straf gevangenis, althans iets als een huis van bewaring, te zijn aangekomen. Nog erger werd het evenwel, toen de heer en mevrouw Schmidt gescheiden wer den, de e©n naar de mannenafdeeling en de ander naar de vrouwenafdeeling werd gevoerd, daar aan een nauwkeurig onder zoek werden onderworpen, en nadat hun alles wat zij bij zich hadden was afgeno men, naar een cel werden gevoerd. De heer Schmidt kwam terecht in een uiterst smerige cel, waarin reeds drie mannen verbleven, en in de cel, waarin mevrouw Schmidt opgesloten werd1, bevonden zich twee vrouwen, die diein volgenden dag we gens moord resp. tot twintig en tot idbrtig jaar gevangenisstraf veroordeeld wer den. Protesten baatten niet. Den volgenden dag mocht de heer Schmidt een brief schrij ven aan den Nedbrlandschen consul te Li vorno, een Italiaan, die op 5 Juli ant woordde, dat hij de Nederlandsche legatie te Rome van de aanhouding op de hoogte had gesteld. Na twee dagen water en brood te hebben gehad, kreeg de heer Schmidt zijn geld terug en werd hem mee gedeeld, dat hij en zijn vrouw hun voedsel uit een restaurant mochten betrekken. Bijna eiken dag werd' do heer Schmidt op het commissariaat verhoord, waarbij men steeds informeerdb, of hij anti-fascis tische relaties had, en of hij bekend1 was met Turati en of hij Matleotti gekend had. Na zeven dagen arrest, op 7 Juli, werd mevrouw Schmidt in vrijheid gesteld. Zij kreeg op het commissariaat reeds vage aanwijzingen, dat men waarschijnlijk den verkeerden Schmidt voor had. Inmiddels had men echter van haar echtgenoot po litiefoto's en vingerafdrukken genomen. Het vervoer van de Carceri naar het com missariaat geschiedde steeds per dieven- wagen. Toevalligerwijze had mevrouw Schmidt het contract bij' zich, hetwelk het echtpaar Schmidt verplichtte1, op 16 Juli te Waalwijk (N.B.) op te treden. Op het commissariaat legde zij den nadruk erop, dat een langere aanhouding con tractbreuk tengevolge zou hebben, em dat zij de Itaiiaansche autoriteiten voor dé gevolgen hiervan aansprakelijk stelde. Daarop werd den lOden Juli ook de heer Schmidt in vrijheid gesteld. Eerst nu kreeg ook mevrouw Schmidt haar paspoort te rug, en hun werd medegedeeld, dat zij Italië moesten verlaten, niet langs den weg Rome, Florence, Milaan, zooals hun reis biljetten in^orde waren gemaakt, maar via Pisa, Genua on Ventimiglia terug naar Nizza. Bovendien zouden zij tot de grens begeleid worden door een ambtenaar van de geheime politie, wiens kosten, maaltij den, enz. door den heer Schmidt betaald moesten worden. Na terugkomst te Amsterdam heeft de heer Schmidt zich met de bevoegde auto riteiten in verbinding gesteld. Het ver baasde hem in hooge mate, tijdens het geheele onaangename avontuur geen enke len s teun te hebben gekregen van het Ne derlandsche consulaat, noch van het ge zantschap te Rome. Zijn verloofde gestoken. De gevolgen van een twist. De 24-jarige scheepsklinker B. K. heeft gistermiddag in een tuinhuisje staan de op de volktuintjeg te Rotterdam twist gekregen met z'n meisje, de 19-jarige mej. T. v. P. uit de Commanderijstraat. Deze twist, die om een 'kleinigheid' begonnen was, liep zoo hoog, dat de jongeman een aard appelmesje greep, dat in dat huisje lag, en zijn meisje vier steken in den hals toe bracht. Hevig bloedend zakte zij ineen, luid roepend om hulp. Spoedig kwamen omstanders naderbij, die er voor gezorgd hebbeti, dat het meisje per auto van den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Coolsingel werd overge bracht, waar zij is verbonden. Daarna heeft men haar weer thuisgebracht. De jongen is naar het politiebureau overge bracht en opgesloten. Het mesje is in be slag genomen. De dader heeft een volle dige bekentenis afgelegd1. Vechtpartij te Deventer. De schrik van logementhouders In een logement aan den Noordenberg straat te Deventer kwam het Donderdag middag tot een vechtpartij tusschen d®n logementhouder S. en een gewezen gast de G. Laatstgenoemde trok hierbij een mes en verwondde den heer S. bloedend aan 't gelaat. Bovendien wierp bij een ruit in. Daarop trok hij naar „Achter de Muren", waar de woning van den heer T. het moest ontgelden en mej. B„ de echtgenoote van een zijner gewezen logementhouders, met een mes werd bedi-eigd. De inmiddels gewaarschuwde politie rekende dé G. veiligheidshalve in. De heer S. moest zich in het St. Joseph- gesticht laten verbinden. Liefhebbers van Ossentong Surveilleerende agenten te Oosterbeek zagen des nachts twee hun onbekende personen, die zich op verdachte wijze bij verschillende panden ophielden. Toen het tweetal zich ontdekt zag, namen zij op hun rijwielen de vlucht, achtervolgd door de politie. Tijdens deze achtervolging wierpen de vluchtelingen flesschen gortpap ineen perceel bouwland, welke flesschen later door de politie werden gevonden en in beslag genomen. Het gelukte den achter- volgenden agenten, één der personen onder de gemeente Arnhem te arxesteeren. waar bij hij werd overgebracht naar het po litieposthuis aan de Rijnbrug, lezen wij in de „N.R.C." De andere, die wist te ontvluchten, werd herkend van een aan het hoofdbureau van politie te Arnhem be rustende foto en den volgenden morgen door de Arnhemsche politie gearresteerd. Beide verdachten kwamen op bet bureau van politie te Oosterbeek terecht, waar zij voor den burgemeester werden geleid. Inmiddels was komen vast te staan, dat des nachts was ingebroken in het open baar slachthuis te Heveadorp, waar ge rookte ossentongen werden gemist, die op het rijwiel van een der verdachten werden aangetroffen. De flesschen gortpap ble ken ontvreemd van een melkwagen, die op een erf aan de Emmastraat had1 gestaan De politie meent door deze aanhouding de hand' te hebhén gelegd op een paar personen, die dén laatsten tijd deze buurt onveilig hebben gemaakt. Russische verstekelingen Niet naar hun land terug. Herhaaldelijk komt het den laatsten tijd voor, dat Russische verstekelingen, die .zich aan boord van naar Rotterdam varende schepen hebben verstopt, niet naar hun land teruggezondén worden. Zulks is ook het geval met twee Russische boe ren, de 24-jarige W. T, en dé 47-jarige

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2