Belgisch Geld Hendrikse Go's Bank N.V. N0. 88 Maandag 28 Juli 1950 117 Jaargang. Binnenland Het meisje, dat met een Koning trouwde Buitenland. Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Amsterdam's gasdirecteur. Eervol ontslagen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in geheime zitting besprekingen gehouden over de zaak van den direc teur van het Gemeentelijk Gasbedrijf tegen wien het gerechtelijk onderzoek wel niets heeft doen blijken dat tot een strafvervolging zoude kunnen lel den, maar die volgens de meening van B. en W. toch bezwaarlijk in zijn functie kan blijven, terwijl hij gewei gerd moet hebben om uit eigen bewe- ging ontslag aan te vragen. In den raad is eenerzijds betoogd dat het ne gatieve resultaat van het gerechtelijk onderzoek het ontslaan van den direc teur tegen zijn wil niet kan recht vaardigen; daartegenover bleken an deren van meening, dat het gemeente bestuur volkomen verantwoord is als het hem tot heengaan noopt. De ge meenteraad heeft Vrijdagavond, na nog den geheelen middag ook in ge heime zitting over deze zaak te heb ben beraadslaagd, met 27 tegen 8 stem men besloten om aan dr. L. Terneden met ingang van 1 September 1930 eer vol ontslag te verleenen als directeur der Gemeentegasfabrieken en B. en W. te machtigen ten opzichte van dr. Terneden een financieele regeling vast te stellen. Eigenaardige woning-uitzetting. Ondanks het advies van de Gezondheidscommissie en van den geneesheer. Te 's Gravenzande heeft een geval van huisuitzetting plaats gehad, dat niet nagelaten heeft, onder de inwo ners verontwaardiging te wekken. De 49-jarige kleermaker H. J., was kortelings genoodzaakt, z'n woning in de van Straalenstraat te verlaten en werd tijdelijk met zijn gezin, daar geen behoorlijke woning aanwezig was, in een schuur aan den Gravenhoek on dergebracht. De Gezondheidscommis sie en de geneesheer, dr. Vonkenberg, die de vrouw van J. in behandeling heeft, adviseerden echter telkenmale tot ontruiming van deze woongelegen heid, daar gevaar ontstond voor de gezondheid van het gezin. In deze woongelegenheid ontbraken bijv. wasch gelegenheid, toilet, enz. Door den heer P. Boers is toen naast deze schuur een oude woning omgebouwd, doch toen- deze gereed kwam, bleek, dat de wo ning niet geheel aan de teekening vol deed, waardoor geen vergunning door B. en W. tot bewoning verleend werd.- Deze woning werd echter reeds vóór die weigering aan J. verhuurd, zoodat deze, op advies van de Gezondheids commissie en het belang van zijn echt- tegen voordeelige koersen GOES 28 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik begreep onmiddellijk, dat zij van alles op de hoogte was. Ik voelde hef intuïtief. Op volmaakt natuurlijken toon ik leer tegenwoordig uitste kend comedie spelen vroeg ik „Hoe ziet Madame Valona er uit? Wij hebben in Engeland veel over haar hooren praten, doch ik heb haar tof nu niet ontmoet". Huida's stem klonk eenigszins scherp, alhoewel ze toch bescheiden sprak. Ik geloof, dat ze nu reeds van me houdt t in elk geval lijkt het zoo. „Zij is erg vulgair, Mevrouw", ant woordde ze. „Ik heb me nooit kun nen begrijpen, waarom ze zoo gewild is. Vroeger speelde ze slechts in dra ma's, doch ze treedt tegenwoordig in blijspelen op. Natuurlijk is ze heel intelligent en in Parijs zijn ze gewoon weg dol op haar. Het kleine, bescheiden huisje was genoote reeds in de nieuwe, toen nog niet geheel afgebouwde woning zijn intrek nam. De Gezondheidscommis sie heeft aan B. en W. geadviseerd, om de woning niet wettelijk goed te keu ren, doch wel haar zoolang in ge bruik te doen nemen, totdat een betere gelegenheid gevonden was of aan de bouw-eischen zou zijn voldaan. Het wonen in de oude schuur werd echter geheel als onmogelijk geacht. Een ge lijkluidend advies werd door dr. Von kenberg uitgebracht, die vooral wees op den toestand van zijn patiënt. Deze argumenten werden echter in den wind geslagen en tot groote verontwaardi ging van vele inwoners, die rondom de woning samendrongen, werd het pand verzegeld. Men heeft zich thans tot een rechtskundig adviseur gewend, teneinde te vernemen, tot op welke hoogte het gemeentebestuur rechten had, den huurder de woning te weige ren, terwijl de gebreken er aan door den eigenaar werden gemaakt. Daar het beddengoed in het verzegelde pand was ondergebracht, moesten eenige omwonenden het gezin helpen, om den nacht zoo goed en zoo kwaad mogelijk te kunnen doorbrengen. De gastvrije patroon. Door een bediende voor f 4000,— benadeeld. Dezer dagen is door den stoffeerder B. uit de residentie in zijn filiaal te Rotterdam ontdekt, dat er een belang rijk kastekort was. Bij een deskundig onderzoek bleek, dat in de laatste anderhalf jaar herhaaldelijk posten niet geboekt of verkeerd opgeteld wa ren. Op die manier waren belangrijke bedragen verduisterd door den 20-ja rige kantoorbediende G. P. uit Hille- gersberg. Deze bekende ongeveer f 4000 te hebben weggenomen. De jongeman kocht voor het geld allerlei luxe voor werpen, waaronder een radiotoestel en zelfs een automobiel, terwijl hij in het pand van zijn patroon een etage huur de, welke hij gebruikte voor de ont vangst van padvinders. Tegen deze jongens zeide hij dan, dat zijn patroon zoo gastvrij was. Onder het zand bedolven Een arbeider gestikt. Vrijdagmiddag omstreeks kwartover vijf waren werklieden van de kalk zandsteenfabriek der firma L. de Rid der en van der Heide te Rhenen be zig met het wegwerken van den zwar ten grond onder aan de daar ter plaatse ongeveer 35 meter hooge Greb- heberg. Vermoedelijk door de vele re gens der laatste dagen is de berg over een oppervlakte van vijftig meter aan het verschuiven gegaan. Een der werk lieden, Pluigers, zag de zandmassa aankomen en waarschuwde zijn 66- jarigen mede-arbeider Verschuur. Het was echter te laat, de man werd door een stuk vallende boschgrond getrof fen en onder het zand bedolven. On middellijk werd aangevangen met werk zaamheden om Verschuur te bevrij den. Na een uur gelukte dit, doch de levensgeesten waren intusschen reeds geweken. een doorn in mijn oog. In gedachten zag ik Max bij haar zitten. Als Hulda er alles van wist, moest het natuur lijk iedereen bekend zijn. Ik kon me zelf er niet toe krijgen haar aan te zien. Ik begon heel vlug te praten en had het van vreugde wel kunnen uit schreeuwen, toen wij het drukkere ge deelte van de stad bereikten, waar ik voor het volk diende te buigen en glimlachen. Wij moesten bij de Koningin-Moe der lunchen, en dit zou een intieme maaltijd zijn. Buiten ons waren Gra vin Resta, haar zoon, Graaf Hugo, en Gravin Hulda aanwezig. Eensklaps zei de Koningin-Moeder tot haar zoon: „Max, ik geloof, dat het onze plicht is tegenwoordig te zijn bij de liefda digheidsvoorstelling, welke in den schouwburg gegeven zal worden ten bate van het Maximiliaan ziekenhuis. Daar ze weten, hoeveel belang ik stel in dergelijke vertooningen, ter wille van de herinnering aan je goeden va der, heeft men mij laten vragen, of ik bereid was den schouwburg met een bezoek te vereeren". „Zeker, moeder, laten wij dat doen"; antwoordde Max. „Vindt jij ook niet; Meg?" „Ik zou het heel graag willen", zei De tragische gebeurtenis te Loenen- De dader wordt niet schuldig geacht. Het onderzoek inzake den dood van den Amsterdamschen zilversmid, Zon dag 20 dezer op de Vecht, heeft thans uitgewezen, dat van eenïg opzet om den getroffene te dooden geen sprake is geweest. De zilversmid werd geraakt door een kogel uit een buks, waarmee eenige heeren, die zich aan boord van een motorjacht bevonden aan hel schieten waren. Als doel voor hun „spel" gebruikten zij een plank van een houten hek in een nabije weide. De boot van den zilversmid konden zij door een bocht in de Vecht niet zien. Vermoedelijk heeft nu een ko gel de plank gemist en het slachtoffer geraakt, met het bekende droeve ge volg. Juridisch is in dit geval dus eventueel sprake van „het veroorzaken van dood door schuld", in verband waarmede reeds twee opvarenden van de schuttersboot gehoord zijn, n.l. een stadhuïsbeambte uit Amsterdam en een dokter. Naar een derden, te Dor drecht woonachtigen maar thans op vacantie-tournée zijnden schutter wordt nog gezocht, waarna uitgemaakt dient te worden wie der heeren het doode- lijk schot gelost heeft. Dat er inder daad geschoten is, hebben de gehoor de personen intusschen reeds bekend. Rusland en Europa. De buitenla.nd.sche politiek. De nieuwbenoemde commissaris van buitenlandsche zaken der "Sovjet-unie, Litwinof, heeft aan buitenlandsche journalisten eenige mededeelingen ge daan over de buitenlandsche politiek der Sovejt-unie. Hij zeide dat zijn be noeming tot commissaris van buiten landsche zaken geen verandering in de buitenlandsche politiek der Sovjet unie met zich zou brengen. In een land waar onder de dictatuur van het pro letariaat de arbeiders en boeren ge heel en al over de macht beschikken, wordt de buitenlandsche politiek slechts door hun wil bepaald. De grondslag van de buitenlandsche politiek der Sovjet-unie wordt gevormd door de richtlijnen der October-revolutïe. In de verdediging der verworven goede ren der revolutie zonder storing door inmenging van buiten en -door mili taire interventies van kapitalistische landen ziet de Sovjet-regeerïng haar voornaamste taak. Het eerste doel is op het oogenblik de doorvoering van den socialistischen opbouw. Hierbij moet men bedenken dat de Sovjet-unie zich in een uit zonderingspositie bevindt, omdat zij alleen een socialistische staat is en overal door kapitalistische landen is omgeven. Dit feit mag niet over het hoofd worden gezien. De Sovjet-regee ring wenscht vriendschappelijke be trekkingen te onderhouden met alle buitenlandsche staten. Helaas mag niet buiten beschouwing worden gelaten dat zekere kapitalistische groepen een vij ik onmiddellijk. „Ik heb tot nu toe nog geen gewoon tooneelstuk gezien' „Dit wordt ook thans niet gegeven, Margaret", bracht de Koningin-Moe der in het midden, terwijl ze mij wat vriendelijker dan gewoonlijk toesprak. „Het is een afwisselend programma en alle groote sterren zullen optre den. Het zal wel minder officieel zijn dan hetgeen jij tot nu toe nog hebt bijgewoond. Bovendien zul je gelegen heid hebben de aangebeden godin van Vesteral Madame Yalona te hoo ren. Naar ik verneem zal ze een van haar komische rollen ten beste geven"; Ik voelde mezelf koud worden en durfde haar, noch een der aanwezigen aan te zien. Ik vroeg me af, waar om Max niet door den grond zonk. Hij redde zich er evenwel heel ge makkelijk uit en gaf op -den meest oppervlakkigen toon te kennen, dat het wel heel gezellig zou zijn. Ik vermoed, dat ik dergelijke din gen zal moeten verdragen. Ik kan niet gelooven, dat de Koningin-Moeder van iets afweet. Ik meende echter een sar* castischen blik in de oogen van Gra* vin Resta op te merken en een angsti- gen trek om den mond van Graaf Hugo. De bewuste dag brak aan. Wij zou den vergezeld worden van een groot andelijke propaganda tegen-de Sovjet- regeering voeren om de economische betrekkingen van vreemde landen tot de Sovjet-unie te verstoren. Litwinof was er van overtuigd dat al deze po gingen van zekere landen zouden mis lukken. Iedere vijandelijke propagan da tegen Rusland zal ook aan het bui tenland schade doen. In antwoord op een vraag zeide Lit winof ten slotte dat het begin der Russisch-Engelsche onderhandelingen over de erkenning der schulden op 2 October was vastgesteld. De toestand in Egypte. Een betasting-dreigement. De Britsch-Indische non-coöperatie- beweging, die al zooveel kwaad heeft gebrouwen, vindt navolgingin Egypte. De Wafdisten, die in nationa- listischen ijver voor de Gandhisten niet willen onderdoen, gaan de regee ring te Caïro met dezelfde strijdmid delen te lijf, als in Indië worden toe gepast. De oud-premier en leider der nationalisten Nahas Pasja heeft al ver klaard, dat de non-coöperatie-bewe ging in Egypte dadelijk zal worden in gezet met het niet betalen der belas ting. De Egyptische regeering zond het parlement naar huis daar de Wafd- partij (de nationalisten) die er de meerderheid hebben, het haar al te lastig maakte. De bijeenroeping van een buitengewone zitting van het par lement, door de Wafd geëischt, werd door koning Foead geweigerd. In hun clubgebouw te Caïro hebben de Waf- disten Vrijdag een eigen „parlements- zitting" gehouden, waarin zij natuur lijk een motie van wantrouwen tegen de regeering-Sidky Pasja aannamen. Voorloopig schijnen de nationalisten, na de bloedige botsingen te Caïro, Alexandrië en Port Said, zich van ge- weldadige actie te zullen onthouden. KORFBAL. De stand der Zomercompetitie van den Z. K. B. luidt als volgt; Zeelandia 1 5 5 0 0 10 2.- 36-5 D. O. S. 4 3 0 1 6 1.50 21-12 E. L. T. O. 4 2 0 2 4 1.— 21-12 V. I. O. S. 8 3 0 5 6 0.— 22-42 Zeelandia II 5 0 0 5 0 0.- 2- 31 LUCHTVAART. Botsing van vliegtuigen. 5 personen verongelukt, Boven het Mexicaansche vliegveld van Kalbuena zijn twee militaire vlieg tuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Vijf personen werden hierbij gedood. Van 1000 M. hoogte neergestort. Een wonderlijke redding De Noorsche vlieger Baglo is als door een wonder aan den dood ont snapt. Baglo bevond zich op onge veer 1000 M. hoogte boven de marine luchthaven Horten bij Oslo, toen hij plotseling in een wervelwind kwam en zijn machine pijlsnel naar beneden gevolg, daar het een gala-voorstelling betrof. De Koninklijke loge was spe ciaal verbouwd, en als het ware her schapen in een prieel van zeldzame bloemen. Ik had mij geheel voorbereid en was vast besloten mij er doorheen te slaan. Het was het uur, waarop ik wat uitrustte, alvorens mij voor het diner te kleeden. Max kwam echter niet zooals gewoonlijk bij me. Met kloppend hart en ontzettend zenuw achtig in het vooruitzicht, wat ik dien avond zou moeten doormaken, wacht te ik op hem. Hij verscheen evenwel niet, en de kameniers kwamen binnen om mij te kleeden. Ik maande hen tot spoed aan. Bovendien zou ik geen bijzonder ingewikkeld toilet dragen, aangezien het geen officieele gelegen heid gold. Toen ze vertrokken waren, was er nog een kwartier over, voordat het di ner zou aanvangen. Voor zoover ik kon nagaan, was Max nog niet terug gekeerd. Wanneer hij zich echter wel in zijn kamers bevond, had hij zich heel vlug moeten kleeden. Ik klopte aan de deur. Ik had het gevoel alsof ik hem zien moest en een paar woorden met hem spreken, om mezelf wat tot kalmte te brengen. Op dagboekblaadjes 28 JULI. Bertha, de bonte van boer Jaspers, keek mij met glazige oogen aan. Ik liep er eerst enkele malen om heen, verlegen met mijn eigqn dwaze figuur. Wie vraagt nu een koe om haar oordeelMaar ik vatte moed, en Ber tha bij de horens. Waar gezworen ka meraden als ..Nieuwe Rotterdammer" en „Handelsblad" elkaar wederzijds van vetvalsching betichten, mocht ik, om de zaak te dienen, toch wel min stens mijn verlegenheid overwinnen. Vergeef u memompelde ik. Het betreft „Matafto"Kunt wilt ugelooft u Spreekt u vrijuit, zei Bertha met een wijze trek van berusting om haar kaken. Ehu bent natuurlijk op de hoogte van de gedachtenwisseling in de pers over het middel van den heer Van den Berg den kwakzalver, vulde Ber tha kopschuddend aan. Is dat uw meening Absoluut. De man heeft niet de geringste wetenschappelijke scholing. Tal van professoren hebben zijn mid del voor waardeloos verklaard. Maar tal van anderenwaag de ik. vergissen zich, zei Bertha, verder schuddend en haar lippen tui tend tot een superieure trek van beier weten. Over zijn resultaten met ziek vee in Spanje schijnen de meeningen toch verdeeld te zijn. Bertha herkauwde en haalde haat schouders op. Ook de menschen hebben al leen vertrouwen in bevoegde genees kundigen. U hecht aan die berichten geen waardevroeg ik. DE KOEIEN ZIJN TEGEN HEM, decreteerde zij. Maar gesteld dat Van den Berg, ofschoon een onwetenschappelijk man, en leek op het gebied van de vee artsenijkunde, inderdaad in Spanje vee, heeft genezen dan wenschen wij dat schan daal in Nederland niet herhaald te zien. Ik herkauw, de koeien zijn tegen hem en onze vakvereenigingen van alle. schakeering, fa zelfs al onze omloei- vereenigingen zijn het op dit punt eens. Waar de wetenschap geen waar de hecht aan „Matafto"interesseert het ons niet of met dit middel in Spanje koeien zijn genezen of niet. U deelt dus het standpunt van de regeering, dat een plaatselijk on derzoek in ieder geval in Spanje over bodig is? Volkomen. Koeien en ossen heb ben in deze zaak slechts één opinie. Ik meende, dat ik dit geloei van een belanghebbende niet gan mijn lezers mocht onthouden. stortte. Even voordat het toestel op het water-oppervlak aan splinters sloeg, wist Baglo er uit ïe springen. Zonder eenige verwonding werd hij mijn kloppen kreeg ik geen antwoord. Ik opende de deur en trad zijn slaap kamer binnen. Deze was ledig. Ik liep door en begaf me naar zijn zitkamer doch ook hier was niemand te beken nen. Of hij was heel laat, óf hij moest reeds beneden zijn. Ik stond juist op het punt terug te keeren toen mijn oog viel op een paar groote stukken karton, welke op de tafel lagen. Het was een pakje, dat opengemaakt was geworden, en ik zag dadelijk, dat het een photografie be vatte. Er waren zoo dikwijls portret ten van ons gemaakt, dat ik natuur lijk veronderstelde, dat zich hierin eenige proeven bevonden. Ik nam er een op. In een oogwenk zag ik ech ter, wie het voorstelde.... KarinaVa lona. Ik had haar slechts tweemaal gezien, doch ik herkende haar on middellijk. Zelfs al had ik haar nooit ontmoet, dan nog zou ik intuïtief voe len, dat zij de vrouw was die met mijn man doen kon, wat zij wilde. Daar was het mooie, vreemde, harts tochtelijke en toch koude gezicht In de prachtige oogen lag een blik van verlangen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1