Gpinnik^Pilletjes Gemengd Nieuws. Toen de man van den ijswagein uit het huis kwam, vond hij een kleinen jongen op een van zijn ijsblokken zitten. Wat doe je daar? riep de man, ga er af! De jongen hief zijn betraand gezicht op. Ben u ook een jongen geweest? Natuurlijk, zei de man. - En bent u nooit stil uit school ge bleven? Ook wel eens, zei de man, - maar wat zou dat? En heeft uw vadjefc' u toen nooit voor uw broek gegeven? snikte de jongen. Blijf maar zitten, vent, nu begrijp ik 't. Zij (boos)Ridderlijk ben je ook niet, zeg. Hij; Wat heb ik nu weer gedaan? Zij Vroeger spreidden de mannen hun mantels uit op den grond, zoodat een vrouw er over heen kon loopen, maar jij maakt er ruzie om, dat ik op je hoed! ben gaan zitten! „Vader zou graag de gramofoon een uur te leen hebben", komt het buurjonge tje vragen. „Willen jullie dansen,?" vraagt d'e vrien delijke buurman. „Neen, vader wil een dutje doen." „Denk je, dat Muller beleed'igd was. omdat ik zei, dat het drie generaties duurt, voor men een gentleman voort kan bren gen „Weineen, hij zei, dat jij vermoedelijk van den tijd droomt, dat je grootvader zult zijn." „Kindlief," zei de rijke tante, „voor ik gestorven ben, krijgen jullie geen geld van mij. En hoe langer ik leef, des te grooter wordt mijn rente." „O, maar tante, we hebben niet zooveel noodig," zei het bescheiden nichtje.... „Toen mijn zoon geboren werd, heb ik een meidoom in den tuin geplant. Hij is nu al meer dan .twee meter lang." „Man, dan kun je hem in een circus laten optreden!" „Pardon, ik bedbelde den boom!" Ik ging naar den dokter om te klar gen over geheugenzwakte. Wat zei hij Dat ik vooruit betalen moest. de stichting van jeugdtehuizen, jeugdlees zalen, jeugdherbergen. Kampeerterreinen dienen beschikbaar gesteld te worden, zwembaden, sport- en speelvelden ingericht." De Phohi-zender. Schadevergoeding wegens ont slag van een musicus. Een der musici, werkzaam bij den Pho|hi-zender, die ten gevolge van het slui ten van dien zenldier in verband met de ver deeling van den zendtijd is ontslagen bin nen den schriftelijk gecontracteerden tijd, heeft tegen de directie van den Phohi- zender een actie ingesteld tot het verkrij gen van schadevergoeding. De directie van den zender beroept zich op de statuaire overmadhtsbepaling, terwijl de musicus ontkent, diat hier van overmacht gesproken kan worden. De geheimzinnige smokkelauto. De chauffeur spot met gevaar. In de onmiddellijke omgeving van Sittard, op de Nederlandsch-Duitsche grens, speelt zich sedert een half jaar een smokkel-affaire af, waarbij smok kelaars de meest brutale en gevaarlij ke staaltjes van durf afleggen. In deze omgeving opereert meer dan een half jaar een geheimzinnige luxe-auto, welke nu eens hier, dan weer daar de grens passeert. In hoofdzaak vervoert deze auto koffie, tabak en sigaren, het geen dan frauduleus wordt ingevoerd. Soms worden door de Duitsche douane tien grensposten uitgezet. Herhaalde lijk heeft men den smokkelaar zoo doende in het nauw gedreven, maar ook meer dan eens stelde de douane haar leven bloot aan het gevaar, plot seling in volle vaart te worden over reden. De auto is een oude wagen, die zoo op het oog af niet in staat blijkt een grooten rit zonder pech af te leg gen. Wanneer men den wagen echter nader bekijkt, blijkt dat een bekwaam monteur aan het werk geweest is. Is de auto op zich zelf 'n oud vehikel, er bevindt zich een 80 P.K. motor in, terwijl de wagen op cardang en twee kettingen trekt. Ook is men op alles voorbedacht. Geen kogel kan de ban den doen springen, daar tusschen bui ten- en binnenband zich een metalen plaat bevindt, waarop elke kogel ketst Geen weg kan slecht genoeg zijn, om den motor boven krachten te brengen, want niet alleen door binnen- en veld wegen, maar ook door de akkers holt de wagen voort, zonder dat gevaar voor stoppen dreigt En zoo jaagt de geheimzinnige auto voort, elke week passeert hij drie- tot viermaal de grens, en kan maar niet gevat worden. Toch kan men hem reeds op verren afstand hooren, daar de motor eentonig, maar opvallend zwaar ronkt. Buiten den chauffeur bevinden zich in den wa gen nog twee handlangers, terwijl een drietal posten verkennen. Het is al gebeurd, dat de chauffeur op de Ne- derlandsche grens stopte, uitstapte en in de onmiddellijke nabijheid der be ambten kalm zijn boterhammen at. Nadien verdween hij weer, voorthol lend over akkers en weilanden, steeds djem korfsten weg nemend, om dan op onbegrijpelijke wijze een tiental kilometers verder ongestoord de Duit sche grens te passeeren. In een ander geval was de smokkelaar reeds een 50 meter de grens voorbij, vóór hij plot seling de douane ontdekte, maar vóór men den wagen genaderd was, zette deze met groofe snelheid terug en kwam buiten gevaar op Nederlandsch grondgebied. Het is typisch, dat deze smokkelaar steeds in de omgeving van Sittard opereert en hiervan nooit af wijkt. Meestal passeert hij de Duit sche grens nabij Millen-Tuddern-Wehr Savelen en Hillesberg. Nooit neemt hij den hoofdweg, maar meestal slechte binnen- en veldwegen, waarover hij zich met ongelooflijke snelheid voort beweegt. Het zal niet gemakkelijk val len, dezen maniak te arresteeren, ver klaarde een Duitsche douane, vooral daar zich in den wagen steeds drie personen bevinden, die dus op gevaar berekend zijn. Nog ergerlijker is het voor de douane, als men enkele we gen, welke de smokkelaar gewoonlijk neemt, barricadeert, en deze dan juist langs een nieuwen weg „das grosze Vaterland" 'binnenkomt! Reeds meer dan een half jaar drijft hij den spot met de douane en nog steeds passeert hij drie- tot viermaal per week de grens. Maar hoelang zal de waaghals nog victorie kraaien? 'Wie weet misschien komen wij hier ook reeds spoedig voor een grensdrama te staan, zooals zich onlangs in de omgeving van Kerkrade afspeelde. Het ongeluk te Koblentz. In zijn rede tijdens de rouwplechtig- heid in het stadhuis naar aanleiding van het vreeselijk ongeluk te Koblentz, waar door het instorten van een brug bij de bevrijdingsfeesten een 40-tal menschen omgekomen zijn, heeft de burgemeester ook de oorzaak bespro ken. Voor zoover vastgesteld kon wor den, zei de burgemeester, heeft men hier met een noodlottig toeval te doen. De weg, die over de brug leidt, wordt weinig begaan. Dinsdag passeerden er echter veel menschen, doordat de ove rige wegen vol voertuigen waren. De brug is eigendom van den Prui- sischen waterstaat, die steeds met de noodige voorzichtigheid te werk is ge gaan. Natuurlijk wordt de vraag waar de verantwoordelijkheid ligt, geopperd en onderzocht. Bij het reddingswerk hebben zich twee menschen bijzonder onderschei den. Een wachtmeester van deSchupo is geheel gekleed in het water gespron gen en hee/t 10 menschen weten te redden. Ook een brievenbesteller heeft herhaalde malen zijn leven op het spel gezet. Onder de slachtoffers van het on geluk bevinden zich 15 mannen, 18 vrouwen en meisjes en 4 kinderen. De tot nu geborgen slachtoffers kwa men vrijwel allen uit Koblentz en om streken. Twee mannen en 6 meisjes en vrouwen heeft men nog niet kun nen identificeeren. Onder de omge komen kinderen bevindt zich een Duitsch-Amerikaansch jongetje, dat bij zijn grootvader te Koblentz gelogeerd was. Ook de grootvader is omgekomen. De aardbeving in Italië. Dadelijk na het binnenkomen van de berichten over de aardbeving in het Zuiden van Italië, heeft minis terpresident Mussolini zelf de noodige aanwijzingen voor het steun- en red dingswerk gegeven, 's Nachts nog ver trokken er reeds hulpfreinen naar de geteisterde gebieden om de gewonden te vervoeren naar Potenza, waar zij in de ziekenhuizen ondergebracht zijn. Senator Cremonesi, de voorzitter van het Italiaansche Roode Kruis en de onderstaatssecretaris van openbare werken zijn dadelijk naar de getroffen streek vertrokken. In de vroege och tenduren zijn uit verschillende gar nizoensplaatsen militaire hulpkolonnes vertrokken. Volgens de laatste tellingen bedraagt het aantal omgekomenen inderdaad over de 150, dat der gewonden ruim 500. Daar zich hieronder vele ernstig gewonden bevinden, vreest men dat de doodenlijst nog wel stijgen zal. Naar VazDias uit Rome meldt, duurt het bergingswerk nog voort. Overal spelen zich nog hartverscheurende too- neelen af. Te Rionero, waar tal van kinderen door het instorten van het plaatselijk weeshuis gewond werden, werd onder de puinhoopen een vrouw te voorschijn gebracht, die tevergeefs getracht had drie kinderen met haar lichaam te beschutten, doch ook zelf eindelijk den dood vond. In de pro vincie Potenza hebben de aardschok ken zich te 5.50 en 6.55 uur herhaald, zonder gelukkig menschenlevens te eischen. Deze schokken werden het krachtigst waargenomen in de omge ving van de reeds lang uitgedoofde krater Vulfuro. Te Melfi, dat het ergst geleden heeft, werd o.a. ook het historische kasteel van Keizer Friedrich II ten deele verwoest. Bovendien werden in het aardbevïngsgebied verscheidene kerken en klokketorens verwoest. Z.H. de Paus heeft den bisschop van Melfi telegrafisch zijn sympathie met de slachtoffers betuigd en hulpverlee ning aangekondigd. Het aantal gevallen met doodelijken afloop te Napels is met 1 gestegen. Het betreft hier een vrouw, die gedu rende de aardbeving aan een hartver lamming is overleden. Proces over het halssnoer van Maria Theresïa. Uit New-York wordt gemeld: Aarts hertog Leopold Salvator, tegen wien een aanklacht was ingediend wegens verduistering in verband met den ver koop van het historische halssnoer van zijn tante, Aartshertogin Maria The resïa, heeft de mededeeling ontvangen, dat de instructie ten vroegste in Oc tober zal kunnen plaats hebben, om dat de twee voornaamste getuigen, ba rones Fisenmenger, gevolmachtigde van de aartshertogin, benevens de aartshertogin zelve, in Europa vertoe ven. De aartshertog was op eigen ver zoek in het Huis van Bewaring opge sloten teneinde op deze wijze de zaak te bespoedigen. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. Het halssnoer, een geschenk van Napo leon I aan keizerin Maria Louise ter gelegenheid van de geboorte van den koning van Rome, is door Leopold Salvator en den met den verkoop be lasten Engelschen overste Townsnend aan een New-Yorksch juwelier ver kocht. Van de koopsom hadden bei den het grootste deel als „onkosten en commissie" in mindering gebracht en de aartshertogin slechts een gering bedrag doen toekomen. Padvinders overvallen. In een bosch bij Eperjes in Slowa kije ondernam dezer dagen een bende zigeuners een aanval op een padvin derskamp. De zigeuners hadden het in het bijzonder op de levensmiddel- voorraden en op de kleeren en schoe nen der padvinders voorzien. Zij wa ren ongeveer 40 man sterk en met messen en schoppen gewapend. De 12 tot 15-jarige padvinders waren wel veel meer in aantal, echter ongewa pend. Desondanks verdedigden zij zich, met het resultaat, dat zij er ook in slaagden, den aanval der zigeuners af te slaan. Een tiental padvinders werd daarbij echter vrij ernstig en vele andere licht gewond. Den vol genden dag werd de zigeunerbende door gendarmen omsingeld en gear resteerd. Dief en boemelaar door een operatie. George Williams te New-York is 53 jaar. Tot Januari stond hij bekend als een stille en melancholieke man. Ter zelfder tijd was hij sober en eerlijk. Hij bracht geregeld bij zijn vrouw thuis de enveloppe met zijn salaris van D. 30, dat hij van de Sterling Watch Cy ontving, waar hij loopknecht was. Heel zijn leven was hij tevreden geweest met een baantje als kruier, los werkman of loopknecht. Hij had vijf jaar voor de Watch Cy gewerkt en genoot het volle vertrou wen. Hij woonde in Fort Wadsworth met zijn vrouw, zoon en dochter en stond te boek als een goed huisvader. In Januari werd hij naar een zie kenhuis gebracht om een buikoperatie te ondergaan. Met zijn herstel waren ettelijke weken gemoeid. Na de ope ratie namen zijn gezin en zijn vrien den een verandering bij hem waar. Hij was gezellig en hartelijk en vol levenslust. Van een zwijgend, pieke rend, stil zijn weg gaand mensch was hij geworden van het handschuddend en op den rug kloppend type. Hij scheen in een roes door zijn eigen opgewektheid te verkeeren. Zijn ver mogen om het leven te genieten zette zich opeens uit. De nieuwe George Williams, die te vreden was geweest met D 30 in de week, vond dat onvoldoende om zijn nieuwe leven te leiden en de wenschen te vervullen, welke de operatie klaar blijkelijk in hem had ontwikkeld. Na een halve eeuw van eerlijkheid veranderde hij opeens volkomen. 29 April ging hij er tusschen uit met D. 2260 aan salarissen voor het per soneel, welke hij van een bank had moeten halen, liet zijn gezin in den steek, maar nam onder zijn bescher ming een manucure uit Washington en begon een reis door de Staten. Nadat hij een goed deel van het Zui den en Midden West had gezien, stap te hij een politiebureau in Chicago binnen en gaf zich zelf aan. Hij had al het geld opgemaakt De nawerkingen van de operatie hadden uitgewerkt en hij verzocht naar New-York getransporteerd te worden om zijn schuld te boeten. De rechter daar heeft George Wil liams nu veroordeeld tot Sing Sing voor niet minder dan één en niet meer dan twee jaar. Het einde van een ideaal h u w e 1 ij k Het testament van mevr. Hicks in Edgewood wijst een vermogen van 87.000 dollar aan. Het zegt: Ik maak geen beschikking voor mijn echtgenoot Albert Hicks, omdat ik niet wensch, dat hij op eenigerlei wijze deelt in mijn nalatenschap. Dat moet wel een ideaal huwelijk zijn geweest! Het geld gaat voor 46.000 dollar aan den schoonzoon, voor 25.000 dollar aan een nichtje en voor de rest aan an dere familieleden en vrienden. De man blijft er koud van. Venus op den brandstapel. In Princetown is een der bekendste universiteiten van de Ver. Staten. Ze bezit een uitnemend en met zeer kost bare stukken toegerust archaeologisch instituut, waarin vooral een buitenge woon rijke verzameling gipsafgietsels van klassieke werken opvalt. Het glansnummer van dit museum is een gipsafgietsel van de Venus van Milo, de personificatie der klassieke schoon heid. Nu is Noord-Amerika bekend als het land der schoonheidswedsfrijden.Sinds jaren is men er druk in de weer om een nauwkeurigen maatstaf voor het moderne vrouwelijke schoon vast te stellen. Daarbij heeft men niet zelden de Venus van Milo als voorbeeld ge nomen, tot groot verdriet van vele jon ge Amerikaansche meisjes, wien de lichaamsverhoudingen der Grieksche godin der liefde absoluut niet beval len. Daarom besloot een aantal stu denten der Princetown University zich van dit schoonheidsideaal te ontdoen. Ze maakten gebruik van een oogenblik dat de patrouille welke de universi teitsgebouwen bewaakt, op haar rond gang juist het museum had verlaten, drongen daar in binnen en sleepten "het gipsen beeld na het in doeken te hebben gewikkeld, naar een eenza me plek, waar ze een brandstapel op richtten. Eerst toen de vlammen hoog oplaaiden, werd men gewaar, wat er gebeurde, zoodat de toesnellende uni versiteitsbeambten nog slechts de jammerlijke overblijfselen der schoon heidsgodin konden redden. De studen ten keken bij het blusschingswerk kalm toe. Slechts een hunner nam er aan deel; hij filmde de pogingen om het vuur te dooven. Het door den rec tor ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat. De aanstichters konden niet opgespoord worden. Daarom veroor deelde hij alle deelnemers aan de ver branding van Venus tot betaling van de schade. Het bevel werd prompt na gekomen. In plechtigen optocht brach ten de veroordeelden den rector het bedrag der schadevergoeding ad 70 dollar in 7000 losse centen. Avonturen van droogleg- gingsagenfen. In Marquette hield het Amerikaan sche legioen een groote vergadering, wat aanleiding was voor de droogleg gingsagenten om een groote macht sa men te trekken, teneinde te zorgen, dat alle drankverleiding verre bleef. Er liep een gerucht, dat een concen tratie van legionnaires in 'n zaal mef biljart, met welsprekendheid niets hadden uit te staan en rum ruikend trachtten 2 agenten de vergadering bin nen te komen en vonden zich eenige oogenblikken later in de goot sparte len. Ze waren door de legionnaires, die hen gesnapt hadden, doodeenvou dig de zaal en het gebouw uitgegooid. Mismoedig over het resultaat van hun inval reden de beide agenten naar McGregor, parkeerden daar hun auto bij een hotel en zochten hun bed op Om middernacht deed de burge meester van McGregor met zijn eigen politie een inval in het hotel en ar resteerde de twee agenten wegens overtreding van de stedelijke parkeer- verordening. Iets in het gedrag van de droogleggingsapostelen, nadat zij van hun bed gelicht waren, vormde de basis voor een bijkomende aan klacht van dronkenschap. Ze brach ten een dag in de cel door en moes ten ieder een boete van 99.99 dollar betalen, het maximum dat op overtre ding van de parkeerverordening staat Beiden werden naar de Grand Jury verwezen voor de beschuldiging van dronkenschap. De represailles volgen direct. De federal attorney in Cedar Rapids vaar digde een bevel tot in hechtenisne ming uit tegen den burgemeester en den town marshall van McGregor en de twee veldwachters van Marquette en wel omdat ze den droogleggings agenten de uitoefening van hun func tie zouden hebben belet. Een hoed, waaraan 2 jaar wordt gewerkt. Onze hoedenmaaksters hebben hoog stens een paar dagen noodig, om een dameshoed, al is hij nog zoo kost baar, te vervaardigen. Als zij zoo lang aan een hoed moesten werken, als dat op de Samoa-eïlanden het geval is, zouden de dames zeer ontevreden zijn en de hoed zou, voor hij voltooid was, allang weer uit de mode zijn, maar in den Stillen Oceaan is de mode niet zoo wispelturig, integendeel men houdt daar vast aan stokoude gewoonten, al wordt er nog zooveel tijd en werk voor vereischt De voorname vrouwen bij de Sa moa's, bewoners der Samoa-eilanden, dragen bij de feesten, die voor de on- ingewijden streng geheim worden ge houden, een zonderling hoofdsieraad, waarvan de vervaardiging twee jaren duurt. Ook de opperhoofden dragen als sieraad zulk een hoed, die „tuiga" wordt genoemd. Voor de vervaardiging gelden be paalde wetten, die honderden jaren oud zijn. De vrouwen, welke die hoe den maken, mogen niet afwijken van de vastgestelde regels, anders zouden zij zwaar worden gestraft. Het voornaamste gedeelte van den hoed bestaat uit den bast van een cocospalm, die door lang wrijven met steenen gladgemaakt en gepolijst wordt waarna de oppervlakte wordt bedekt met de zeldzaamste stukken wit en bruin paarlemoer. Minstens twaalf in boorlingen hebben vier maanden noo dig, om de garneering voor den hoed te zoeken, terwijl het vastmaken van het paarlemoer op den cocosbast duurt van zes tot acht maanden. Is de bast voorzien van zijn glanzende versie ring, dan wordt het geheel bovendien versierd met honderden kleine schel pen. Inmiddels doorzoeken vele in boorlingen de wilde wouden, om zeld zame papegaaien te vangen, waarvan de veeren helder rood en zuiver wit zijn. De veeren worden als een cocar- de op den hoed aangebracht door middel van fijne staafjes, die omwon den zijn met een gekleurd weefsel. Aan de staafjes wapperen bosjes men schenhaar, dat door een langdurige bewerking goudblond is geworden. Voor de hoed geheel gereed is, zijn twee jaren verloopen. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 23 Juli 1930. Zwarte bessen aanvoer f 10,30, Roode bessen f 6,20 a f 6,70, beiden per 100 K.G. Kleine veiling. KersenKlerken f 22 a f29, Ronde krieken f 18 a f 20, Eierkrieken f 19, uit schot kersen f6 a f9, Pruimen: Vroege oranje pruimen f22 a f34, Engfilsche Krozen f 22, Okkelanen f 22 a f 25, uit schot en afval pruimen f2 a f 13, Diver sen Kruisbessen, f 1 a f 6, Natte zwarte bessen f6, Roode bessen f6 a f7, Fram bozen f 22 a f32, Snijboonen f 14 a f 30, Groene boomen f 1 a f 12, Roode1 kool f 1, gescheurde Tomaten f3 a f5, Aardappe len f 5 a f 5,60!, alles per 100 K.G., Bloem kool f3 a f 17, Roode kool f 1 a f3, Sa- voye 'kool f 4, Meloenen f 18 a f 54, Witte Komkommers f 4 a f 6, Groene Komkom mers f2 a f3, Kropsla F 1,50, alles per 100 stuks, Bloemen f 6, Wortelen f 2, Kro ten f 4, Pootuien f 2,80, alles per 100 bos. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 23 Juli 1930. Dubb. princ. zonder draad f 7,30 a f8,10. Frambozen f 15,10 a f 16,60, Roo de bessen f6,70, Zwarte bessen f 10,10 a f 10,90, alles per 100 K G. I Kleine veiling. Klerken f 26 a f 38, Eierkriekem f 16 a f 23, Dubb. Eierkrieken f 16 a f 19, Vleeschkersetn f 14 a f 18. Ronde krieken f 18 a f 26, Burbankpruimen f 9, Roode bessen f 5 a f 10, Witte bessen f 7, Kruis bessen f 3 a f 12, Frambozen f 13 a f23, Oranjepruimen f 26 a f 39, Okkelanen f22 a f28. Druiven f72, Madeleinen f 14 a f 43, Roode Zomerperzikappel f 15, Oomskinderenperen f5 a f25, Janbaas peren f7 a f 11, Zomerlouwtjes f6 a f9, Spruitjesperen f 6 a f 13, Dubb'. prune, zonder draad f 6 a f 7, Snijboonen f 10 e f 19, Groene boonem f2 a f3, Sjalotter f 8, Doperwten' f 2, Aardappelen f2 a f 3, alles per 100 K.G., Witte kool f2, Roo de kool f 2, Perziken f 4 a f 7, Meloenen f25 a f51, Augurken f20 a f25, Kom kommers f 1 a f 4, Bloemkool f 3 a f 10, alles per 100 stuks, Wortelen f 2 a f 4 per 100 bos, Kropsla f 1 a f 2 per 100 krop.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 2