Rechtszakep. Stadsnieuws Leer om leer. Ener kwamen klappen neet. Een inwoner van St. Jansteen had eenig geld te vorderen van een her bergier ter plaatse. Met het terugbe talen vlotte het blijkbaar niet erg. Ten einde raad machtigde eerstge noemde zijn zoon voor zijn rekening tot het beloop van het te vorderen bedrag het noodige bier te gaan drin ken in de betrokken herberg en de aanwezigen daarop te onthalen. De zoon gaf hieraan maar al te gaarne gehoor en voerde de vaderlijke op dracht met volledig succes en tot diens volkomen genoegen uit. Toen het op betalen aan kwam, zeide hij den herbergier, dat er was gedronken voor rekening van zijn vader. Deze bemerkende dat men door list de tus- schen hem en den vader van het jon ge mensch bestaande schuldvordering had vereffend, diende den uitvoerder een klinkenden muilpeer toe, wat voor dezen weer aanleiding was naar de politie te loopen en van deze mishan deling aangifte te doen. Zoodat deze zaak na verloop van tijd wellicht zijn algeheele ontknooping zal vinden voor den strafrechter. Gemeenteraad van Middelburg. Tapvetbod tijdens de feestens de stakende wetkloozen. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 13 tegen 2 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om niet te voldoen aan het verzoek van de afdeeling van den Nederl. Bond van Café- en Restauranthouders, enz-, om het tapverbod op de a.s. feestda gen ter gelegenheid van den Konin ginnedag niet van kracht te doen zijn. Naar aanleiding van het staken van de in Drente te werk gestelde werk- loozen, is een toelichting aan B. en W. gevraagd. Wethouder Onderdijk (s.-d.) zette uiteen, dat men ontevre den was over het loon en nog meer grieven had. Deze menschen mochten niet staken; zij hadden zich tot hef gemeentebestuur of tot de vakorgani saties moeten wenden, die al meer verbeteringen hebben verkregen. Maar zij negeerden een desbetreffennd tele gram geheel en gingen naar Middel burg terug. Hierdoor was men mach teloos tegenover den minister, die nu echter nog toestaat, dat de werkloo- zen Maandag weer naar Drente gaan. Eenige sprekers keurden de hou ding der stakers af. Verschillende wen- schen werden naar voren gebracht, in zonderheid met het oog op betaling voor regenverzuim. Op aandrang van den minister is bepaald, dat in het vervolg voor leer lingen der avondschool voor nijver heids-onderwijs, wier ouders fusschen f 1000 en f 1200 belastbaar inkomen hebben, ook f2 moet worden betaald. Het voorstel-Paul om B. en W, uit te noodigen, het verlof van het ge- meentepersoneel reeds te regelen als ware het ambtenarenreglement door den raad aangenomen, waarover de vorige maal de stemmen staakten, is thans verworpen met 87 stemmen. Het laatste punt der agenda was het voorstel van den heer Jeronimus (Bezuinigingspartij), om de salaris ver ordening zoo te wijzigen, dat loon en salaris dalen en stijgen met het in dexcijfer van Amsterdam. Over dit voorstel werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Het is ten slotte verworpen met 13—2 stemmen, die van de heeren Jeronimus en Naezer, bei den van de bezuinigingspartij. Bij de rondvraag werd nog eens aan gedrongen op het spoedig laten ver schijnen van het rapport van de K. N. B. W., over de reorganisatie van de Middelburgsche brandweer. PROVINCIALE SNIPPERS. Bij beschikking van den Minis ter van Defensie is aan J. Eckhardt en J. Schop te Schore, met ingang van 2 Oc'.ober a.s. voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht. Voor de vacature van onderwij zeres aan de o. 1. school te Schore, hebben zich 10 sollicitanten aange meld. Bij de Ned. Herv. Kerk te Yer- seke is beroepen Ds. G. J. Streeder te Heinenoord. De zangvereeniging „Crescendo" te Kruiningen, directeur de heer Q. van As, behaalde op het Woensdag gehouden zangconcours te Axel, den 3en prijs in de 1ste afdeeling. Te Vlissingen heeft men Woens dag den meesten regen uit geheel hef land gehad. Volgens de officieele waarneming is te Vlissingen 17 m.M. regen gevallen. De Bildt en Den Hel der registreerden resp. 16 en 12 m.M. In Engeland was de regenval nog veel grooter. Op sommige plaatsen viel van 31 tot 38 m.M. Woensdag behaalde „Cloefing's Gemengd Koor", directeur de heer S. J. Tamminga, op het zangconcours te Axel, uitgaande van den Zeeuwschen Zangersbond in de 2e afdeeling een lste prijs met 204 punten, zijnde het hoogste aantal punten van alle af- deelingen. Een inwoner van Arnemuiden, die zich van Vlissingen per trein huis waarts begaf, stapte in plaats van in den boemel- in een sneltrein. Voorbij Arnemuiden beging hij de groote on voorzichtigheid op den Sloedam uit den rijdenden trein te springen. Bij dezen sprong werd hij slechts licht gewond. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden uit gesproken: Het veroorzaken van lichamelijk let sel door schuld: M. K., 39 jaar, dro gist te Wemeldïnge. Vrijspraak. Een gewoonte maken van het koo- pen van goederen zonder volledige be taling J. B., 31 jaar, koopman en com- missionnair te 's Heer Arendskerke. Bekrachtiging verstekvonnis behalve de straf 4 maanden gevangenisstraf, voorw. proeftijd 3 jaar. Overtreding van de Motor- en Rij- wielwet: O. K. G. K., 33 jaar, vee koopman te Middelburg. Bekrachtiging verstekvonnis behalve de straf f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gemeenteraad. (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: De heer A. L. van Melle. Aanwezig alle leden. De heer Van Bommel van Vlo ten protesteert tegen de notulen der vo rige vergadering, volgens welke de voor zitter gezegd zou hebben dat de heer Van Bommel van Vloten dermate door parti culiere werkzaamheden in beslag wordt genomen dat hij het raadslidmaatschap niet naar behooren kan vervullen. Spr. heeft deze opmerking van den voorzitter niet ge hoord, anders had hij daartegen ijl de vo rige vergadering geprotesteerd1. Hij doet dit thans en zal nader op de kwestie terug komen als de heer Hajenius wederom een vergadering voorzit. Ingekomen stukken. Mededeeüng wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Goedkeuring van de gemeente-begroo ting voor 1930. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1929. Goedkeuring va». het raadsbesluit tot wijziging der begrooting van het Grond bedrijf voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van een woonhuis te Kapelle in verband met de gasvoorziening van die gemeente. Goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het verhuren van grond in de voormalige achterhaven. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting van het Gasbedrijf voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging van de begrooting van het Gasbedrijf voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit inzake verkoop van grond aan de Zaag molenstraat. Goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geld-lee- ning voor het Grondbedrijf. Goedkeuring der bij raadsbesluit vast gestelde Verordening op het Grondbe drijf. i Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der Gemcente-begrooting voor 1929. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting van het Open baar Centraal Slachthuis voor 1929. Verslag over 1929 van de Commissio van Toezicht op het lager onderwijs. Verslag, balans en rekening en verant woording van de Vereeniging „Wet- Risico", over 1929. Dankbetuiging van het bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Reini gingsdirecteuren voor het besluit tot het verleenen van financieelen steun. De heer Van Bommel van Vlo ten vraagt inlichtingen over een opmer king van Ged. Staten inzake de begrooting. De voorzitter deelt mede, dat Ged- Staten zich het recht gereserveerd heb ben om op de materie waarop de posten werkverschaffing en op een subsidie van het B. A. terug te komen. Dit wil niet heg gen, dat de begrooting niet is goedigjefeurd. De heer C r u c q heeft den burgemees ter geschreven, dat hij niet langer zitting zal hebben in de salaris-commissie. De heer Van Bommel van Vlo ten heeft ook zoon schrijven gekregen. Daaruit blijkt dat de heer Crucq bedankt omdat de meerderheid der commissie aan de opdracht van den raad een uitlegging geeft, die de heer Crucq niet kan appre- cieeren. Spr. is tegen een vergelijking van de salarissen dér ambtenaren met de ]oo- nen in particuliere bedrijven. De heer Van Bommel van Vlo ten merkt op, dat de loonen in het parti culier bedrijf van den beginne af bedoeld zijn voor een vergelijking. De heer Crucq heeft altijd geweten, dat het onderzoek zich tot de loonen in het particuliere bedrijf zou uitstrekken. Spr. spreekt het tegen dat de commissie buiten haar boekje zou gaan. De heer Crucq blaast den aftocht met onjuiste argumen ten. De heer Crucq houdt zich het reclht voor, zoo schrijft hij, gebruik te maken van de mededeelingen, die hem in de com missie verstrekt zijn. Spr. zegt dat de heer Crucq daartoe niet het recht heeft, want in de commissie zijn mededeelingen gedaan onder geheimhouding. De heer Crucq geeft toe dat bij dé begrootingsdebatten over particuliere loo nen is gesproken, doch hij spreekt tegen dat in de opdracht der salariscommissie de loonen betrokken zijn- Spr. heeft dit althans nooit begrepen. Hij heeft alleen gedacht dat de commissie tot doel had onbillijkheden in de salarissen van het ge- meentepersoneel te doen verdwijnen. Spr. zal geen gebruik maken van zaken die hem onder geheimhouding zijn medege deeld. De heer B u ij s zegt, dat de heer Van Bommel van Vloten geen toelichting heeft gegeven van de besprekingen over de sa laris-commissie na de eerste besprekingen. Dat is geniepig. De heer Simons merkt op, dat het steeds de bedoeling is geweest om de sa laris-commissie een uitgebreid onderzoek te doen Instellen naar die loonen in parti culiere bedrijven, zoowel als naar de sa larissen van ambtenaren elders. Spr. vindt het onjuist dat dé heer Crucq zich terug getrokken beeft. De voorz'itter acht het mogelijk dat iemand ontslag neemt uit een com missie als hij bemerkt dat da commissie anders zal werken dan hij oorspronkelijk dacht. Het ontslag van den heer Crucq is dus zooverre in ordé. De heer Crucq had echter niet zoo'n brief moeten schrij ven. De heer Crucq zegt, dat hij over de discussies in de salarisvergadering gerust mededeelingen zal doen. Deze zijn nooit geheim geweest. De heer Van Bommel van Vlo ten zegt, dat allen beloofd hebben over het gesprokene nooit te spreken. De heer Eckhardt vindt het laf dat de heer Crucq uit dé commissie is geloo- pen. Men moet desnoods een eigen meening tegen anderen durven volhouden. De heer S i m o n' s merkt op dat dia heer Crucq zijn plichten als raadslid niet na wenscht te komen. De heer Crucq roept dat de voorzit ter der salaris-commissie zelf gepraat heeft uit de vergadering. Hij heeft dus zoo'n grooten mond niet te hebben over mededeelingen van spr. De heer Van Bommel van Vlo ten heeft alleen de hoofden van dienst persoonlijk inlichtingen gevraagd. Als da heer Crucq dit onder „spreken" verstaat. In een volgende vergadéring zal de va- vature worden aangevuld'. Verzoek om afschrijving van belasting. Toegestaan. Vaststelling van het le suppletoir-ko hier der Hondenbelasting voor het jaar 1930. Aangenomen. i Voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de Provincie van den weg naar Wilhelminadorp. Ir. van Poelgeest wil worden ge acht te hebben tegen gestemd. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1930. Aangenomen. Voorstel tot regeling van het gemeente lijk belastingstelsel in verband met de tot standkoming der wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 338) houdende herziening van de financieele verhouding tusséhen het Rijk en de Gemeenten. Ir. van Poelgeest acht het niet wenschelijk dat voorstellen van B. en W. dagenlang op de secretarie blijven en ein delijk naar de raadsleden worden gezon den. Dit voorstel is weer erg laat geko men. De raad haid! hfet 3 weken eerdjer kun nen hebben. De voorzitter antwoordt, d!at het voorstel onmiddellijk naar de raadsleden is gezonden nadat de finantieele commissie er kennis van had genomen. Ir. van Poelgeest zegt dat alle raadsleden cle stukken gelijktijdig met de leden dér fin. com. hadden moeten krijgen. De raadsledén kunnen op deze wijze hun raadslidmaatschap niet naar behooren waar nemen. De heer Van Bommel van Vlo ten gelooft ook dat het wenschelijk is dat de raadsleden dergelijke voorstellen eer der krijgen. Spr- brengt dank aan B. en W. voor de duidelijke wijze waarop zij deze moei lijke materie hebben uiteen gezet. De fi nantieele commissie neemt evenals B. en W. het standpunt in dlat deze regeling vooral in de practijk haar bruikbaarheid zal dienen te bewijzen. Den heer Simons verheugt het dat het ontwerp een betere regeling inzake den kinderaftrek bevat. De heer Crucq juicht het toe dat Goes in de eerste klas zal worden onder gebracht. Hij zegt verder, dat in de laatste jaren de groote inkomens in Goes meer van belastingverlaging hebben genoten dan de kleinere inkomens. Hij zou thans pro gressie van 4070 willen aanbrengen in de opcenten dér fomdsbelasting, omdat dit de lagere inkomens kan verlichten. De heer Van Bommel van Vlo ten is hier tegen. De hoogere inkomsten zijn reeds vrij zwaar belast door de pro gressie in de fondsbelasting. De heer Crucq had het moeten waardeeren dat B. en W. voorgesteld hebben Goes in. klasse I te brengen. Welke inkomens door vroe gere belastingen het zwaarst getroffen zijn, doet weinig meer ter zake. Men staat thans aan het begin van een nieuw tijd perk. Wethouder Goed bloed is tegen de poging van den heer Crucq. Goes krijgt zijn belastbaar inkomen uit de middelma tige inkomens en het heeft weinig zin reeds thans in een nieuw belastingstelsel rigoureus te gaan ingrijpen zonder dat men de gevolgen kan overzien. Het kan toch weder niet in de bedoeling van den heer Crucq liggen de middelmatige en hooge inkomens dermate zwaar te belas ten dat Goes als woonplaats voor hen onmogelijk wordt? De v o o r z i 11 e r is ook te-gen ingrij pende wijzigingen. De heer B u ij s is voor progressie. In een plaats met democratisch en vooruit strevend karakter hoort die thuis. Hierover ontstaat nog eenige gedachtenwisseling., De heer Crucq stelt voor een pro gressie van 40 tot 70 in te voe-ren. Dit voorstel wordt verworpen. Alleen de S.D.A.P. voort. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van de Oranje-Vereeniging om subsidie ten behoeve van het kinderfeest op 11 September 1930. De heer Van Bommel van Vlo ten, als minderheid der finantieele com missie, zegt dat hij een bedrag van f 1000 te hoog vindt in verhouding tot het bedrag van f750, dat ie 1923 gegeven is. De tij den zijn heel wat slechter geworden. Uit een minder bedrag behoeft men geen min der eerbied jegens H-M. af te leiden. Spr. stelt voor f 500 subsidie te verleenen. De beer Simons spreekt als meerder heid der fin. commissie. Deze is voor f 1000 omdat het bedrag speciaal voor de kinderen is, en omdiat het een nationaal feest betreft. De heer Crucq is niet oranje-gezind. Hij zal daarover niet uitweiden, doch hij vindt het geen tijd om de- menschen op kosten der gemeente te laten feesten. Spr. is tegen het feestprogramma. Als attrac tie komt daarop ais punt 1 voor een Irac- tatie der min-bedeelden. Dan gaat men in kerken herdenkingsbijeenkomsten houden en vervolgens feestvieren. Wethouder Goed'bloed vindt het een edel streven dat feestvierenden, de min- bedeeldén ook in de vreugde laten deelen. De heer B u ij s acht het beter het geld voor werkverschaffing te gebruiken. De heer Koning steunt het voorstel van dein heer Van Bommel vna Vloten om f500 subsidie te verleenen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Tegen stommen de V.B. en de S.D.A.P, llll! 1.1 ('li! I i[ F-. Voorstel betreffende de levering van gas aan den 's Heer Hendrikskindierenr dij-k. De heer B u ij s acht wijziging der ver- ordening noodïg. Men kan niet ieder oogen- blik afwijken. Nu schept men een prece dent. Deheer Koning vindt zoo'n wijziging niet noodig, -omdat een verzoek als dit slechts zelden zal voorkomen. Wethouder Goedbloed zegt dat het niet erg is zoo'n precedent te scheppen. B. en W. doen het omdat het een voordeel voor de gasfabriek zal zijn. Bij eventueel latere verzoeken zullen- zij natuurlijk ook op dit belang letten. De heer B u ij s pleit nogmaals voor wij ziging der verordening. Als later eens iemand in -een slop gas wil hebben dan kan dat ook aan dé hand van de verordening. Ir. van Poelgeest zegt, dat B. en W. thans op den goeden weg zijn met dit plan tot levering van gas. De weg, hier be doeld', zal op den duur gas afnemen. Er wordt gebouwd1, en de gemeente doet er goed aan gasbuizen te leggen voordat de huizen er staan. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. "1 '- 1 1" Voorstel tot het opnieuw vaststellen der prijzen van de gemeentelijke bouwterrei nen, behoorende tot bet Grondbedrijf. Aangenomen. Voorstel tot aanvulling van het „Uit breidingsplan 1924". De heer Crucq wil het uitbreidings plan grooter maken. Z.i. heeft dit plan toekomst. De voorzitter merkt op, dat dit altijd nog kan. Het voorstel wordt aangenomen. Begrootingen van het Gasthuis, voor de dienstjaren 1929 en 1930. Goedgekeurd'. Voorstel tot het opnieuw onderhands verhuren van gronden aan dien Westhaveft- dijk. Aangenomen. De raad gaat hierna over tot besloten zitting. Vakschool voor meisjes. De uitslag der examens aan de Vak school voor meisjes is als volgt: Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse. M- de Bad1, L. Bouterse, T. Dam me, K. Francken, S. den Herder, P. Keukelaar, D. v. d. Kreeke. A. Dinge- manse, M. Koeman, D. Bom, F. den Herder, J. den Herder, L. Klap, J. Koe man, J. Reijerse, J. Smallegange, M, Snoep, M- Davidse. Niet bevorderd 2. Van de eerste naar de tweede middag cursus; J. Haartsen, J. v. d. Kreeke, D. v. Zweeden, J. Paniiekoek, J. Bil, D. Rijnberg. Van de eerste naar de tweede klass» huishoudsters: A. Dekker, J. Dekker, G. Davidse. M. de Jonge, C. Kloosterman en M. de Die. Van de tweede naar de derde klasse: J. Bil, T. de Kater, M. Kloet, J. Noordi- hoek, J. Oom, J. Polderman, L. Reijerse, H. Steutel, P. Allemekinders, J. dé Graaff, C. Kosten, J. Krombeen, M. de Regt, M- Sandee, M. Stokman, L. Versé, M. Hendrikse. Het getuigschrift voor de naald-vak ken ontvingen: K. Bouterse, J. Braam, W. Heintzbergcn, F. Korstanje, J. Pol derman, K. v. d'. Sande, M. Schouwe- naar, N. Waterman, M. Weststrate, N. Willemsen. Het getuigschrift voor de h u i s h o u- d e 1 ij k e vakken ontvingenT. Cor- stanje, T. Jakobs, C. Luijks, M. Mol, J. Scheffers, M. Willemsen, C. van Wijk hui jzen. Het getuigschrift van de ateliers- klasse ontvingenN. Dronckers, T. Geense, R. Gunst, J. Jeremiasse, T. Keim, L. Paauwe, H. Wiskerke. Het getuigschrift voor Hulp in de Huishouding werd verleend aanB. Braam, F. Koen, J. de Leeuw van Wee- nen, J. v. Strien, A. Weststrate. Het bewijs van getrouw volgen van den middagcursusT. v. d. Berge, T. Damme, J. de Koeijer, A. de Koeijer, M. Poel man ,A. van Strien. Geslaagd. Voor het „Mercurius-diploma" Boek houden staagdén onze beide stadgenooten de heeren J. Snoek en J. J. |dé Kramer.' Aan het St. Bemarduscollege te Echt slaagde voor het eind-examen gymnasium A, de heer P. Stieger alhier. nEuponia" te Antwerpen. Woensdag heeft „Euphonia" een con cert op de wereldtentoonstelling te Ant werpen gegeven. De reis werd per autobus afgelegd1. Verplaatst, Met ingang van 1 Augustus a.s. is de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst J. van Dalsen van Yer- seke naar Goes verplaatst. Reclameplaat De Oranje-vereeniging alhier zond ons de reclame-plaat, die- Wim Abeleven voor de in Goes te houden Kon in g iraicf ees ten vervaardigd heeft. Boven het in oranje- uitgevoerde getal 50 staat een in historische dracht gekleede knapen-figuur, die de oranje-wit-blauwe vlag, voorzien van een blauw doek, 'boven het hoofd zwaait. On der dit vlot motief bevindt zich het wapöri van Goes. Als teokeni-ng komt de plaat ons zeer geslaagd voor. Dat een groot ge deelte van het biljet ingenomen wordt door mededeelingen die in advertenties thuis behooren, komt de artistieke ver dienste van het geheel niet ten goedé. Landbouw-Bioscoop. Deze week loopt in de Landbouw-Bi oscoop „Dc Genadeslag", een sensatio neel filmwerk met in de hoofdlroljen Jack Daughtery en Virginia Faire. Als tweede hoofdnummer wordt ver toond „De vloek van het goud"een drama uit het gouddelversleven, met Neil Ma- milton. Kantongerecht. De kantonrechter te Goes veroordeelde wegens overtreding: Het gedurende den schooltijd een leer plichtig kind laten werken: C. P. te Elje- woutsdij'k f 0,50 of 1 d1. Zonder vergunning loopen over een weiland: C. v. B. te Colijnsplaat vrijge sproken. Als schipper eein rijkskanaal bevaren de geen reglement aan boord hebben; J. V, te Antwerpen f 20 of 2 d.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2