De Kleine Bazar N0. 87 Vrijdag 25 Juli 1950 117 Jaargang Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel Raadsfilm. NU in i I Het meisje, dat met een Koning: trouwde liand en Tuinbouw ProVincienieuWs ISM HEEREN-BAAI dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woengdag- t en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwena Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Onmiddellijk nadat de heer van Melle, de plaatsvervangend voorzitter gistermiddag de zitting van den ge meenteraad geopend had met voorle zing van het raadsgebed op een wijze dat geen predikant het hem verbeterd zou hebben, begonnen de raadsleden de christelijke beginselen, waaruit het gebedsformulier voortgekomen is, met voeten te treden. De vaste voorzitter momenteel van lucht, zee enre gen, in ambtelijke vrijheid genietend, had in de vorige vergadering blijkens de notulen gezegd, dat de heer van Bommel van Vloten zijn lidmaatschap van den raad niet behoorlijk kan waar nemen wegens tal van andere functies. Inplaats van den afwezigen zegger op christelijke wijze ook de andere wang voor een geheel onverdïenden slag toe te keeren, protesteerde de heer van Bommel van Vloten tegen deze be schuldiging, waarover we in een vol gende vergadering nog wel iets meer zullen hooren. Dit was de eerste zonde van den heer van Bommel van Vloten gisteren. De tweede volgde spoedig. Inplaats van zijn naaste, den heer Crucq te vergeven dat deze, vermoedelijk naar aanleiding van een teeken van hooger hand, trad uit de commissie, belast met het onderzoek naar de salarissen der gemeente-ambtenaren, en inplaats van dezen broeder bijvoorbaat te ver ontschuldigen zoo deze de als lid der commissie gehoorde geheime mede - deelingen voor propaganda-materiaal bij de verkiezingen mocht gebruiken, ging de heer van Bommel van Vloten den heer Crucq aan de hand van niet te weerspreken notulen in het nauw drijven. Indien de heer Crucq in de lijn van het raadsgebed had geleefd, zou hij zich in het nauw hebben laten drijven, en niet getracht hebben met behulp van eenige uitvluchten en ver dachtmakingen aan een boete-doening te ontkomen. Nu hij dit wel deed ge droeg hij zich niet in de sfeer van de opening der bijeenkomst. Erger: hij maakte sprongen als een poesje, dat in het nauw zit en hoewel hij niet de bedoeling daartoe gehad zal hebben, deed hij uitkomen dat in de S.D.A.P. de discipline vóór alles gaat. Inplaats dat de heeren Goedbloed en van Bommel van Vloten en ande ren de heilige onschuld de handen boven het hoofd hielden en handel- Tin en Luxe Artikelen Glas van Leerdam. 27 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Die afschuwelijke etikette maakt al les nog veel moeilijker. Ik mag niet met Max in het mooie Koningspark rijden. Dat is aan de Koningin niet veroorloofd. Ik mag niet met hem golf spelen op het veld en evenmin buiten de stad bij de rivier. Geen Ko ningin van Lostrasia heeft ooit golf gespeeldMax zegt, dat ik het zou kunnen wagen met hem te tennissen in den tuin van het Paleis, doch het feit, dat de Koningin-Moeder vanuit haar kamer daarop het uitzicht heeft, beneemt alle aardigheid daaraan. Max is niet bang voor zijn moeder. Het komt eenvoudig alleen, omdat zulke dingen nooit gedaan werden. Als ik het niettemin wil doen, heeft hij er geen bezwaar tegen. Ik vraag me zelf echter af, of het wel de moeite waard is? Ik ben hier pas een week en ik zou er alles voor over hebben een lange wandeling te kunnen maken. En den alsof de heeren Crucq en Buijs de zeer ingewikkelde herziene finan- tieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, en het daaruit voort vloeiend voorstel van B. en W. van Goes volkomen onder de knie had den, toonden zij met wreede en on broederlijke openhartigheid aan, dat deze er zoo goed als niets van be grepen, en dat aan deze heeren me nige les over de nieuwe wet verlo ren is gegaan Inplaats dat de heer Buijs deemoe dig was en de hoovaardigen stil liet begaan, riep hij uit: „De heeren be grijpen me wel, doch willen me niet begrijpen". Inplaats dat de heer van Bommel van Vloten de woorden: „Laat de eene hand niet weten wat de andere doet", in toepassing bracht, stelde hij voor de lieve kinderen op Koninginne dag slechts f 500 te laten verteren, en niet f1000. Inplaats dat de heer Crucq handel de volgens: „Geeft den Keizer wat des Keizers is"verklaarde deze zich tegen iedere uitgave ten behoeve der huldiging van de Nederlandsche vor stinne. We willen maar dit zeggen: een raadsgebed, al wordt dit nog zoo waar dig en innig uitgesproken, onthoudt niet iedereen van onchristelijke han delingen en gedragingen. Alleende heer Eckhardt heeft gisteren de lusten der rondvraag weerstaan! Verhoogde invoerrechten in Frankrijk. Nederland opnieuw getroffen. Gebruikmakend van de haar ver leende bevoegdheid, zoo meldt het Hbld." uit Parijs, heeft de Fransche regeering bij een thans openbaar ge maakt decreet nieuwe belangrijke ta- riefsverhoogingen afgekondigd, !dïe reeds terstond worden toegepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Nederlandsche invoeren treffen. De verhoogingen betreffen een aan tal producten van landbouw en vee teelt, waarvan de opsomming hier volgt. De genoemde cijfers zijn di; van het minimumtarief, dat voor ons landt geldt. Oud Nieuw tarief, tarief, frs. frs. Varkens per 100 K.G. 75 100 Speenvarkens per stuk 11.25 15 Versch varkensvleesch 100 K.G. 125 175 Bevroren varkensvleesch 100 K.G. 65 125 Reuzel (bruto) 100 K.G. 75 175 Reuzel geraff. 100 K.G. 120 250 Harde kaas 100 K.G. 60 100 Aardappelen ondergaan in het sei zoen, dat Frankrijk ze niet noodig heeft, tusschen 1 Juli en 1 JMaart daar aanvolgende een verhooging van 6 tot op 15 frs. per 100 K.G. Voor aard de atmosfeerEr schijnt een streng voorschrift te bestaan omtrent het ope nen van vensters. Eiken keer, als ik een van de mijne wagenwijd openzet, vind ik het gesloten als ik weer te rugkom. Meestal doe ik het dan op nieuw open, want ik moet wat lucht hebben. Daarbij worden de kamers ook veel gauwer stoffig, omdat ze vol gepropt staan met meubelen en alle mogelijke soorten beelden. Eigenaardig is hef, dat niettegen staande er in de tuinen een weelde rige bloemengroei is, deze zoo goed als nergens in de kamers te beken nen zijn. Toen ik er om vroeg, wer den mij eenige grappige stijve bossen boven gebracht, doch ik kon nergens een vaas ontdekken om deze in te plaatsen. Thuis rangschikte ik ze al tijd zelf, maar ik geloof dat als ik hier waagde een dergelijk iets te doen, het dak van het Paleis zou instorten. En is het eigenlijk wel de moeite waard? Ik zie Max heel weinig. Zijn ka mers grenzen aan de mijne en er ligt een groote wachtkamer tusschen de beide afdeelingen in. Ze zijn op dezelfde wijze gemeubeld. Alleen is zijn zitkamer op een mannelijker en meer Engelsche wijze ingericht Daar achter bevindt zich zijn werkkamer, die vol staat met kostbaar ingelegde appelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitgezonderd Zwitserland, met welk land op 8 dezer een han delsovereenkomst gesloten is, en Ita lië. In verband daarmee noemt het nummer van het tarief, dat vroeger sprak van „frommages dits de Hol- lande et de Gruyère" nu nog slechts de Hollandsche kaas. De verhooging van het invoerrecht op harde kaas komt dus vrijwel uitsluitend op ons land neer en het zou zeker in hooge mate gewenscht zijn, dat ook tusschen Nederland en Frankrijk een handels verdrag tot stand kwam waardoor on ze belangen dan ook wat meer dan thans gevrijwaard zouden zijn. Al is onder de tegenwoordige omstandighe den een triomf van de beginselen, die ons dierbaar zijn, in afzïenbaren tijd zeker niet te verwachten in tegendeel Nog sterker dan deze verhoogingen, waarvan men tenminste weet, waar aan men toe is, is hetgeen er gebeurd is met de rechten op zeevïsch. Te dien aanzien heeft de Kamer, voor zij uiteenging, een wetje 'aangenomen, waarbij het recht verhoogd werd vol gens een bijgevoegd tableau. Dit ta bleau was er echter niet bij, zoodat de regeering te dien aanzien als hef ware een blanco chèque in handen heeft. Op het oogenblik is bij de be trokken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de verhooging van dit voor ons land zoo belangrijke in voerartikel, die ons te wachten staat. Rupsenplaag. Vragen om maatregelen. Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat in verschillende deelen des lands en over belangrijke uitgestrektheden rupsen- plagen hecrschen, die groote schade aanrichten en ernstige gevaren ople veren? Zoo ja, acht de minister het dan niet noodig, alles te bevorderen dat uitbreiding en herhaling van deze pla gen kan voorkomen? Zoo ja, acht dan de minister niet behoud en uitbreiding van den vogel stand te zijn een van de middelen tot het bereiken van dit doel? Zoo ja, acht de minister dan niet den tijd gekomen, om het vangen, ver voeren en verhandelen van zoogenaam- naamde kooivogels te verbieden en de zoogenaamde „zwarte lijst" aan een grondige herziening te onderwerpen? Gemeenteraad van Kloetinge. Bezwaren der onderwijzers te' gen het gymnastiek-lokaaleen nieuw arrestanten-lokaal; ge- meente-rekeningenn. De gemeenteraad van Kloetinge ver meubelen, welke wij beiden afschu welijk vinden. Ik heb een zeer groote kleedkamer, met een menigte spiegels en kasten, en nog een kleine ruimte ook voor het opbergen van kleeren. Max zegt, dat ik alles volgens mijn eigen wen- schen moet rangschikken en er uit moet laten verwijderen, wat ik er niet hebben wil. Misschien zal ik dat wel eens doen. Mijn slaapkamer ziet er in derdaad niet onaardig uit, en er zijn verscheidene stukken van onschatbare waarde in: het is echter jammer, dat alles in geel is gehouden, daar dit een kleur is die ik haat Max is den geheelen dag bezig, even als ik. Natuurlijk moeten wij bijna iederen dag samen naar de een of andere openbare festiviteit. Voor het diner komt hij naar mijn zitkamer en praat een beetje met me, of ik ga naar de zijne, waar we dan samen een ci garette rooken. Alle vrouwen in Los trasia rooken, doch Max is de eenige gladgeschoren man, dien ik tot nu toe heb gezien. Wanneer ik 's middags voor het di ner nog wat zit te rusten, begint mijn hart telkens luid te kloppen. En dan komt Max zoo vroolijk en opgeruimd binnen en maakt allerlei grappige op merkingen over de dagelijksche voor vallen. Terwijl we praten en lachen, ÉCHTE FRIESCHE 20-50<Xpcrons gaderde Donderdagmiddag. Een schrij ven van het personeel der o. 1. school waarbij deze berichten dat naar hun ne meenïng de gemeentekamer niet voldoet aan de bij de wet gestelde eischen voor het geven van onderwijs in lichamelijke oefeningen en dat zij bovendien ernstig bezwaar hebben om onderwijs te geven in die lokaliteit omdat die als een onderdeel van een herberg is te beschouwen, werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien B. en W. in deze aangelegenheid nog een en ander moeten onderzoeken. Aan genomen werd het voorstel om hef arrestantenlokaal te bouwen tegen de achterzijde van de o. 1. school. De heer Zweedijk vroeg of het gebouw vrij van den openbaren weg komt te staan, waarop de voorzitter antwoordde, dat de te plaatsen omheining 70 c.M. van het gebouw komt De heer Straub vroeg of een eventueele arrestant, die wat veel lawaai maakt, niet hinderlijk zal kunnen zijn voor het geven van onderwijs in de school. De voorzitter zei dat tusschen het arrestantenlokaal en een leslokaal een zeer breede gang is. De gemeenterekening 1929 werd aangeboden. De inkomsten op den ge wonen dienst bedragen f 63.457,96V2, de uitgaven daarvan f 56.076,2215. Er is dus een batig slot van f7381,74. De inkomsten en uitgaven op den kapi- taaldienst hebben bedragen f 5712,80i j alzoo een slot van nihil. Tot leden der commissie belast met het nazien dier rekening werden door den voor zitter aangewezen de heeren Buiten huis, de Rijk en Straub. Eveneens werd ter goedkeuring aangeboden de reke ning 1929 en de begrooting voor 1931 van het Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten over 1929 hebben bedra gen f20.034,87, de uitgaven daarvan fl 7.612,89, alzoo een batig slot van f2421,98. De begrootïng 1931 sluit in ontvangst en uitgaaf op f 16.023,44. Tot leden der commissie belast met het nazien dier bescheiden werden be noemd de heeren Hoogstraate, van Liere en Zweedijk. Bij de rondvraag vroeg de heer Straub hoever men al gevorderd is met de onderhandeling met J. A. Trimpe Burger betreffende de afscheiding tusschen het erf van M. van Iwaarden en de o. 1. school. De voorzitter zei dat hij met Trimpe Burger afgesproken had om het ter rein te bekijken, doch later kreeg hij bericht, dat deze verhinderd was. Zulks heeft al een paar keer plaats gehad. De heer Straub verzocht om niet tot vernieuwing over te gaan voordat de heer Trimpe Burger er zelf om vraagt De voorzitter zei dat zulks in de be doeling ligt. De heer de Rijk sprak zijn verontwaardiging uit over een der gelijke handelwijze van Trimpe Burger. vraag ik mezelf af, hoe lang dit leven op deze manier kan blgven voortgaan. Hij behandelt me precies, alsof ik zijn zuster was. Ben ik dan de eenige, die de vreemde gedwongenheid voel. Ik slaag er evenwel in mijn rol be hoorlijk te spelen, en' begin er zelfs langzamerheid de noodige routine in te krijgen. Als hij dan weggaat en de deur achter zich sluit, dringt het tot mij door, dat niettegenstaande hij zich zoo tegenover mij gedraagt, hij als het ware het heele leven voor mij betee- kent. Eiken dag zou ik wel kunnen sterven van schaamte. „KRINKI". Ik kan dit bestaan niet langer ver dragen. Het is al te afschuwelijk. Ik moet schrijven over hetgeen vandaag gebeurd is. Dit zal mij beletten iets wanhopigs te doen. Het is echter meer dan ik verduren kan. Op het oogenblik is het twee uur in den morgen, maar ik geloof niet, dat ik meer zal kunnen slapen. Het is precies een week geleden, sinds ik voor het laatst schreef. Daar ik het echter heel druk heb gehad, komt het mij voor alsof het pas giste ren gebeurd is. Ik wil niet langer als een schoot hondje in de bitterste eenzaamheid in 25 JULI. Een plaatje van Daan Hoeksema in een kinderkrant heeft mij op een idee gebracht. Een fouten- zoekplaatje was het, waarbij de teeke naar aan de lieve kleinen de opdracht geeft, de fouten te ontdekken, die hij opzettelijk in het plaatje maakte. Waarom zou ik niet in proza net zoo'n puzzle kunnen samenflansen (dacht ik zoo) als Hoeksema in lij nen? Hier Volgt het: „Er zijn in Nederland vier politieke partijen: de Christelijken, de Katho lieken, de sociaal-democraten en de A. V. R. O. De A. V. R. O. noemt zich wet algemeen, maar dit is in Neder land verboden en daarom heeft de re geering gezegd dat ze liberaal is. Dat was heel wijs van de regeering, want toen kon ze den zendtijd Van de A. V. R. O. wegkapen en vierendeeten. „Maar nu begon de A. V. R. O. te huilen en zei ik wil niet liberaal zijn, maar de regeering zei, je ben lekker wet liberaal en de A. V. R. O. zei nie tes. Toen stampte de A. V. R. O. met haar voeten op den grond en Vink, een vriendje van de A. V. R. O., zei ik zal wel eens met meneer reymer gaan praten en zeggen dat je niet li beraal wil zijn. „Maar meneer reymer zei, ik ont vang je niet, want de A. V. R. O. is stout geweest en dat vind ik verschrik kelijk. „Maar toen zei Vink dan gaan ik naar ruys, maar rays zei, ik ontvang je ook niet, want reymer en ik zijn gezworen kamme-radio. „Maar toen zei Vink, dan gaan ik na meneer damme, de directeur van de Pesterijen, maar die verbeelde zich dattie ook minister was en liet Vink ook op de mat staan. Misschien was ie wet bang z'n mond voorbij te pra ten. „Maar toen stuurde Vink aan de Koningin een kwart millioen visite kaartjes van menschen die voor de A. V. R. O. opkwamen (die niet libe raal wou zijn) maar reymer en ruys lachten zich een korte golf, want er waren toch geen verkiezingen in het zicht, dus ze waren niks bang voor hun portefulje en damme lachte ook mee want hij dacht dat het 'n mop was. Toen ging Vink naar de onder- damme en de sub-onder-damme,maat zelfs geen één brievenbesteller wou hem te woord staan. Ze wouwen Vink geeneens postzegels meer verkoopen en het saldo van z'n spaarbankboekje werd hem zonder boe of ba naar huis gestuurd. „Toen vocht de A. V, R. O. tachtig jaar voor haar vrijheid en toen hoefde ze niet meet liberaal te zijn en toen werden damme, reymer en ruys we gens hooge leeftijd ontslagen. „En Wie hier de meeste fouten uit haalt, kan een prijs van f ïooo,ver dienen." (Om de oplossers alvast een beetje op weg te helpen, het woordje „een" in den laatsten zin moet zijn „geen" dit paleis blijven wonen, alleen om het volk te bedriegen. Ze hebben mijn ziel en lichaam niet gekocht. Ik wensch niet langer naar hun pijpen te "dansen. Waarom zou ik geen recht hebben mijn eigen leven te leven? Waarom wordt mij de gelegenheid niet ge schonken zelf te doen, wat ik wil? Ik heb het gevoel, alsof ik krankzinnig zal worden. Drie dagen geleden bracht ik een officieus bezoek aan een weeshuis, dat onlangs een nieuw gebouw heeft laten maken, hetwelk naar mij genoemd zal worden. Ik reed er alleen met Gravin Hul da heen. Wij zaten in een open, met twee paarden bespannen rytuig en ik werd buitengewoon hartelijk toe gejuicht. Terug namen wij een stilleren weg. Het weeshuis is buiten de stad gele gen. Aan de grens, juist achter een der middeleeuwsche poorten, bevin den zich eenige aardige kleine villa's, omgeven door mooie tuinen. Mijn oog viel op een daarvan, die er opvallend aantrekkelijk uitzag. Deze villa stond geheel alleen in een klein park. Ik vroeg Hulda, of zij wist wie daar woonde. Voor een kort oogenblik aar zelde zij, doch antwoordde toen een weinig kortaf, dat het de woning was van Madame Valona, de bekende ac trice. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1