Uit den Westhoek. Buitenland. Stadsnieuws Rechtszaken. VOOR DE KINDEREN. De agenda, die de gemeenteraad mor genmiddag ter afdoening voor zich krijgt, bevat o.a. het voorstel van B. en W. om f 1000 uit de gemeentekas te geven aan het oranje-comité, onder beding dat dit geheele bedrag zal worden besteed aan de kinderfeesten die dit jaar een onderdeel van de Koninginne-viering uitmaken. Het heeft ons verheugd dat B. en W. den raad1 voorstellen f 1000 aan het oranje comité te doen toekomen, doch geenszins verheugt het ons dat hun voorstel de wijze van besteding van dit bedrag tot een ver plichting maakt. De bepaling: f 1000 voor de kinderen, alleen voor de kinderen, en geen cent voor de onderdeelen der feestviering, waarbij anderen dan kinderen betrokken zijn, kan ons niet bekoren. Mede omdat zij allen grond mist. Hoewel we in de eeuw van het kind leven, hoewel we de kinderen verwennen en vertroetelen op een wijze, die voor de opvoeding van het kind meermalen scha delijk is gebleken, hoewel men het kind in de maatschappij meer en meer haantje die voorste laat spelen, is het ons niet duide lijk waarom B. en W. van Goes het kind bij de hier ter stede te houden feesten een finantieele gunst willen verleenen die in geen verhouding staat tot de finantieele gunsten jegens de overige deelnemers aan de feesten. Het is niet onmogelijk dat B. en W. overwogen hebben dat sommige leden van den raad gemakkelijker aan een subsidie ten behoeve der Koninginnefeesten zouden medewerken indien boven aangeduide be paling in hun voorstel werd opgenomen Zoo zij zich inderdaad door deze overwe ging hebben laten leiden, dan kunnen we het resultaat der overweging geenszins prijzen, terwijl we het practisch nut ervan betwijfelen. Het is bekend dat een der onderdeelen van de Goesche Koninginnefeesten, n.l. de historische optocht geen doorgang zal vinden omdat voor den optocht geen cent beschikbaar kan worden gesteld door het hoofd-comité. We vragen ons af of de raad hieraan morgen zal denken alvorens hij zal mede werken aan het voorstel van B. en W. om de kinderen met f 1000 te verrassen en de ouderen met niets. We gunnen de Goesche kinderen gaarne een pretje op Koninginne-dag, doch we kunnen ons met het pretje niet vereenigen, indien het zooveel gaat kosten dat andere feestelijkheden, waarvan de ouderen en de jeugd beiden zouden kunnen profiteeren, er door moeten mislukken. Kruiningen heeff willen houden, waar men zich dank zij het waterschaps bestuur zoo veilig gevoelt. Spr. hoopt dat het doel van den Bond steeds meer en meer bereikt mag worden. Hierop sloot de voorzitter, die reeds eerder prof. van Vuuren dank had gebracht, de vergadering. Spoedig daarop had in hotel „De Korenbeurs" de goed verzorgde ge meenschappelijke maaltijd plaats, tij dens welke de heer Dieleman eerst een dronk op de Koningin en Haar huis instelde en daarna op de jonge dames van den landbouwhuishoudcur- 6us, die zich belangloos bereid hadden verklaard aan tafel te bedienen. De waardeering voor het werk der Zuid-Bevelandsche schoonen sprak ook uit de uitnoodiging deel te nemen aan den nu volgenden rijtoer. Te twee uur werd Kruiningen ver laten. Eerst reed men naar de sluis van het waterschap Kruiningen aan de Wester-Schelde, waar een gemaal on- noodig is, daar bij laag water het over tollige polderwater kan worden ge loosd. Het tweede oponthoud had plaats bij het deel van den nieuwen weg dat thans in wording is en waar door den ingenieur van den Rijkswa terstaat eenige mededeelingen konden worden gedaan over dit voor het ver keer zoo belangrijke werk. De waar heid daarvan bleek op den verderen tocht, toen verschillende reeds voor het verkeer opengestelde nieuwe weg- vakken werden gepasseerd, waarbij de groote verbetering in oogenschouw ge nomen werd. De derde halte was te Bath aan de nu door den lagen wa terstand droogliggende haven. Van dit weinig bezochte plekje van Zuid-Be veland heeft men een keurig uitzicht op het deel der Schelde, waar België begint, op Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- Öeren; op Brabant met Woensdrecht, Ossendrecbt enz., maar ook op Bel gië zelve en bij helder weer zelfs op Antwerpen, maar ook opeen sleepboot die daar rustig soms weken lang ligt te wachten tot het oogenblik, dat een schip hulp noodig heeft. Via den nu minder gevaarlijken, doch beruchten overweg bij Rilland endoor het aardige, zindelijke Yerseke werd de dijkverhooging bij Yersekschen dam bereikt, die ook met belangstelling in oogenschouw werd genomen, waarna de officieele tocht was geëindigd en ieder een auto opzocht die hem of direct huiswaarts of wel bij een trein of boot bracht, waarmede hij naar zijn woonplaats kon terugkeeren. Het was voor de deelnemers aan vergadering en excursie weer een leerzame dag geweest. Goedkoope trein. Woensdag 30 Juli zal een goedkoope trein van Zeeland naar Rotterdam en Den Haag rijden. Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Feesten in Sas van Gent. Betreffende de feestelijkheden te Sas van Gent ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin op Za terdag 16 Augustus, wordt het vol gende gemeld: De koninklijke stoet zal van de Oost zijde, zijnde uit de richting Westdor- pe, zijn intrede binnen de gemeente Sas van Gent doen. De komst zal aangekondigd worden door bazuingeschal, kanongebulder en het beieren der klokken. De muziek zal opgesteld staan en het Wilhelmus spelen, terwijl de school kinderen Vorstin en Prinses bij haar verschijning op het bordes van het stadhuis met eenige liederen zullen begroeten. Aan elk der vorstelijke bezoekers zal een bloemenhulde worden gebracht Na afloop van het ceremonieele ge deelte wordt een rijtoer door de ge meente gehouden waarna in de rich ting Driekwart gereden wordt tot aan de school in de Zandstraat, waar ook weer een huldebefooging door de schoolkinderen gebracht wordt. Vervolgens rijdt de koninklijke stoet nog steeds voorafgegaan door twee auto's, waarin burgemeester, wethou ders en secretaris zullen gezeten zijn tot op de hoogte van de tramhalte in de Zandstraat, waar de Koningin en gevolg verder rijdt in de richting van Philippine en de beide escorteerende auto's terugkeeren. Toeristendienst van de K. L. M. OstendeVlissingen. Morgen opent de K. L. M. een toe ristendienst van Ostende naar Vlis singen. Deze speciale vluchten zullen uitsluitend op de Donderdagen 24 en 31 Juli, 7, 14, 21 en 28 Augustus, 4 en 11 September worden uitgevoerd volgens onderstaande dienstregeling 10.45 vertrek Ostende. Aankomst 17.20 11.00 aankomst Zoute. Vertrek 17.05 11.10 vertrek Zoute. Aankomst 16.55 11.45 aank. Vlissingen. Vertrek 16.00 in Nederland: Amsterdamsche zomer tijd; in België: Greenwich zomertijd. De Donderdagsche markt te Middel burg oefent, zooals bekend, bijzonder groote aantrekkingskracht op de En- gelsche badgasten, die hun vacantie aan de Belgische kust doorbrengen, uit. lederen Donderdag voor dag en dauw vertrekt een file sightseeingcars uit Ostende, Zoute en andere bad plaatsen, op weg naar Breskens, waar de veerboot voor het overbrengen naar Walcheren zorgt. Met dezen tocht heen en terug is circa 8 a 9 uur ge moeid, zoodat voor het eigenlijke doel, de bezichtiging van Middelburg, slechts een paar uur overschiet. Aan e§n rus tig bezoek aan de vele andere be zienswaardigheden van het schilder achtige Walcheren, kan niet worden gedacht Het gebruik van het vliegtuig als verkeersmiddel tusschen de vliegvel den van Ostende en Zoute eenerzijds en van Vlissingen anderzijds brengt hierin een algeheele verandering. Met de vlucht heen en terug gaat nog geen uur verloren, het oponthoud van het veer wordt geheel uitgeschakeld en de geheele middag staat ter beschik king voor een bezoek aan Vlissingen, Middelburg, Veere, Gapinge, Seroos- kerke, Oostkapelle, Domburg, Westka- pelle, Koudekerke en Biggekerke. De geheele organisatie, met inbegrip van de lunch, den autorit op het eiland en de rondleiding, is in handen van de K. L. M. en de Erven A. W. Smits te Vlissingen. De vluchten worden uit gevoerd met een vliegtuig van het ty pe Fokker F. Vila voor 8 passagiers. Deze machine doet dagelijks dienst tusschen Limpne in Zuid-Engeland en Ostende voor het overbrengen der En- gelsche dagbladen, en zoodoende wordt dus een aaneensluitende orga nisatie verkregen. Gezien het feit, dat des Donderdags een stroom van 3000 tot 4000 toeristen naar Walcheren gevoerd wordt, zal de luchtvaart een zeer gering aandeel in dit verkeer hebben. De geheele op zet is dan ook als een eerste proef neming te beschouwen. Bij welslagen ervan wordt het volgend jaar aan een organisatie op grootere schaal ge dacht Voor het geheele uitstapje wordt een vaste prijs, welke' zoo biïTljk 'mo gelijk gesteld is, berekend. Tijdens het verblijf van het vliegtuig op hef vliegveld Vlissingen zal de agente der K. L. M. te Vlissingen, de firma Wibaut en Zn., rondvluchten boven het eiland organiseeren. Met dit al hoopt de K. L. M. tege lijkertijd aan de gewoonlijk oppervlak kige en vluchtige indrukken, welke de toeristen zich verzamelen, een einde te maken en zoodoende mede te wer ken tot een beteren vorm van vreem delingenverkeer. PROVINCIALE SNIPPERS Voor het beroep naar de Ncd. Herv. Kerk te Yerseke heeft Ds. Tons- beek te Kamperland, bedankt. Geslaagd voor het eindexamen der R.H.B.S. te Bergen op Zoom, de heer J. de Goffau te Rilland-Bath. Op de Zevenmijls Tentoonstel ling te Enschedé verwierf de heer M. Nijsse Az. te Heinkenszand voor autogeenlasschen een eere-prijs ter waarde van f 50,uitgeloofd door de Nederl. Acetyleen Vereenijing te Am sterdam, benevens een speciale prijs van f 50,—, uitgeloofd door N.V. Hoeks Zuurstof fabriek te Amsterdam. Maandagmiddag is de motor - spits „Tamsa 37", kapitein Camans, van Rotterdam, die geladen was met kolen van Rotterdam naar Gent, in de Wemeldinge Vlije omhoog geloa- pen en blijven zitten. Met den vloed is het schip vlot gekomen, doch in de haven te Wemeldinge werd een lek geconstateerd, zoodat de hulp van de pompboot „Dorus Rijkers", van Smit's Bergingsbedrijf, kapitein M. Harfog, moest worden ingeroepen. Daar in de Zuiderzee groote banken met mosselzaad zijn gevonden, die niet behooren tot de zone, waar uit de Bond van Zeeuwsche mossel kweekers het zaad distribueert, heb ben tal van Zeeuwsche mosselkwee kers veel meer kunnen uitzaaien dan in andere jaren. Tengevolge hiervan zullen dit jaar zeer veel mosselen op de markt gebracht worden. In Yerseke vreest men dat het aanbod de vraag zelfs zal overtreffen, hetgeen aan den mosselprijs voor de kweekers niet ten goede zal komen. De verzendingen naar België en Frankrijk hebben reeds een aanvang genomen. Critieke toestand in Egypte. De moeilijkheden waarin de regeering verkeert; afwach tende houding van Engeland. Engeland heeft den laafsten tijd de handen wel vol! In eigen huis moet de regeering van Mac Donald alle zei- Jen bijzetten, om het roer in handen te houden, maar daarnaast moet ze ook een oogje houden op het buiten land. De actie, indertijd door Gandhi ingezet en langzamerhand gegroeid tot een nationalistische beweging, is nog steeds niet geëindigd in een overwin ning voor Engeland. Weliswaar wor den de berichten uit Britsch-Indië ge ruststellender en schijnt men een toe nadering te kunnen bespeuren, maar in orde is het nog heelemaal niet! En nu is daar den laatsten tijd Egyp te bijgekomen. In dat land is Enge- lands macht toch al danig aan hef tanen geraakt de laatste jaren, maar op het oogenblik maakt men daar wel een heel ernstige crisis door. Nahas Pasha, de leider der Wafd- partij, of om het misschien wat duidelijker uit te drukken der na tionalistische partij, is kort geleden af getreden, omdat hij een constitutioneel conflict had met koning Foead. Dat was gevaarlijk, omdat Nahas Pasha ongeveer 90 pet. van de Egyptische bevolking achter heeft staan, zoodat men gevoegelijk zou kunnen spreken van een breuk tusschen koning en volk. Opvolger van Nahas Pasha werd Sidki Pasha, die evenals koning Foead anfi-constitutioneele ideeën heeft. Het gevolg was logisch: groote be- foogingen, botsingen en pogingen, om de republiek uit te roepen. Alexan- drië werd het tooneel van den strijd, waarin studenten en intellectueelen de leiding hadden. Een veertien dooden en eenige honderden gewonden waren de gevolgen van de relletjes in Alexan- drië. De Engelsche troepen, die in Alexan- drië in garnizoen liggen, hielden zich afzijdig. Zij moeten de vreemdelingen beschermen, maar hebben blijkbaar- niet de taak, om koning Foead te be schermen. Natuurlijk heeft de Engelsche re geering daarover het noodige moeten hooren en wel van de conservatieven, die deze afwachtende houding van de troepen scherp laakten en de regee- ring daarvan schuld gaven. Zoo was ongeveer de toestand aan het einde der vorige week. De be richten van Maandag brachten nog geen verbetering. Integendeel bleek, dat de toestand weer verscherpt is. De Wafd-partij hield Zondag onder leiding van Nahas Pasha in Caïro een vergadering. Aan het slot der bespre kingen werd een afgevaardigde naar den Koning gezonden, om hem na mens twee-derde van het parlement dringend te verzoeken, een buitenge wone zitting van het parlement bijeen te roepen. De Wafdpartij heeft door dit verzoek elke verantwoordelijkheid voor eventueele onlusten bij een po ging om, ondanks het verbod der re geering, een parlementszitting te hou den, bij voorbaat afgewezen en op de schouders van koning Foead geladen. Want volgens de Grondwet is de Ko ning verplicht, een buitengewone zit ting van het parlement bijeen te roe pen, wanneer twee-derde van het aan tal afgevaardigden hem daarom ver zoekt. Wanneer deze zitting inderdaad bijeengeroepen wordt, zal deze slechts dienen om de Wafdpartij gelegenheid te geven een motie van wantrouwen tegen het kabinet in te dienen, die ze ker zal worden aangenomen, waardoor het kabinet tot aftreden zal zijn ge dwongen. Het schijnt dan ook wel vast te staan, dat de dagen van de huidige regeering geteld zijn, doch wanneer Koning Foead en minister president Sidki Pasha niet overgaan tot het bijeenroepen van het parle ment, zou de wijze, waarop de regee ring tot aftreden gedwongen zou wor den, wel eens met bloedige offers ge paard kunnen gaan. Die bloedige offers zijn er intus- schen al geweest. Naar aanleiding van het besluit der Wafdpartij, om on danks de ontbinding van het parle ment, den toegang tot het parlements gebouw te forceeren, had zich Maan dag een groote menigte in de nabijheid van het gebouw verzameld. Langza merhand vormden zich groote stoeten van demonstranten, grootendeels be staande uit jeugdige personen. Demon stranten trokken door de hoofdstra ten. Op vele plaatsen werden winkel ruiten en lantaarns ingeworpen, terwijl de trams tot stilstand gedwongen wer den. In sommige hoofdstraten bleef geen winkelruit heel. Talrijke personen werden door de politie gearresteerd. Tegen den middag namen de betoo gingen ernstiger vormen aan. In vele straten kwam het tot bloe dige gevechten, waarbij van vuurwa penen gebruik werd gemaakt. Een groot aantal demonstranten werden ge dood. Uit latere berichten blijkt, dat En geland nu toch niet langer rusteloos wil blijven toezien. Uit Palestina wordt tenminste gemeld, dat alle verloven der bij de luchtmacht ingedeelde manschappen en officieren ingetrok ken zijn, hetgeen men in verband brengt met den gespannen toestand in Egypte. Ook uit Caïro komen berichten van militaire maatregelen. Op alle belang rijke strategische punten der stad staan n.l. troepen met bajonet op het geweer opgesteld, om bij eventueele onlusten dadelijk krachtig te kunnen ingrijpen. Langs de spoorwegen staan verder ook troepen opgesteld, die or der hebben ontvangen op iederen trein te vuren, die een poging zou willen doen, om de spoorlijn te vernielen. Morris Autos' De in Delft gevestigde Hollandsche afdeeling van de bekende Engelsche Mor ris-automobiel-fabrieken heeft deze week in de „Prins van Oranje" een expositie van een aantal harer merken georganiseerd teneinde het Zuid-Bevelandsche publiek in de gelegenheid te stellen kennis te ma ken met haar producten, die thans ook in ons land meer en meer aftrek vinden. De expositie omvat enkele chassis voor auto bussen en vrachtwagens en een tweetal geheel toegeruste personen-auto's. De chassis voor autobussen toonen aan dat de Morris-fabrieken zich daar in het bijzonder hebben toegelegd op de moderne eischen welke de autobus in dezen tijd is gaan stellen. Zoo zullen de Morris-auto bussen, geheel geladen, snelheden kunnen bereiken van £)0 tot 100 K.M. per uur. Behalve aan snelheid is aandacht gewijd aan eenvoud van montage en aan- hereik- baarheid van alle onderdeelen. Nieuw en oorspronkelijk is het demonteeren van de voöras en den motor zonder gebruik te maken van speciale werktuigen. Zooals wellicht bekend wordt in En geland van auto's belasting geheven naar het aantal P K.'s. In verband hiermede leg den de constructeurs zich toe op het zoo Laag mogelijk houden van het aantal P.K.'s, en zij streefden met succes naar versobering van de overtollige krachten, die den gebruiker altijd veel geld kosten. Dit systeem, afwijkend van het Ameri- kaansche, lijkt ons op den duur ook in ons land een der voorwaarden van een succes van een bepaald auto-merk te zullen wor den. Van de twee personen-auto s aie in de „Prins van Oranje' geexposeerd zijn, gaat een ware bekoring uit. De afwerking dezer wagens is „Engelsch" in de goede beteeke. nis van het woorclvoornaam en toch beantwoordend aan luxieuse eischen. We werden in de gelegenheid gesteld de capa citeiten van een der wagens op den weg aan de werkelijkheid1 te toetsen, en we zijn vol lof over de prestaties. De ligging van de Morris-auto's is zeer vast, dk be stuurbaarheid licht, het rem-vermogen waar Lijk verbluffend, het optrek-vermogen beter dan die van de meeste Europeesche wa gens waarmede we tot nu toe reden. Ai deze eigenschappen en het feit dat de Hol land sche afdeeling er toe is overgegaan om de hier te lande niet zoozeer gewaar deerde Engelsche koetswerken te vervan gen door andere, zullen er toe bijdragen dat^ ook in Nederland de Morris-wagens veel opgang zullen maken. Vooral ook omdat de Engelsche moto ren hier reeds bekend staan als het puikje van het puikje. Een bijzonderheid van de Morris Ox ford is een Ideale opendak-constructie in serie^uitvoering. De verlichting van de auto s is uitnemend verzorgd1 met een magnetische dim-inrichting, waarbij een lamp gekanteld wordt cn dan als berm lamp dienst doet. Vrijdag zullen de thans in de „Prins van Oranje" geexposeerde auto's een tocht door Zuid-Beveland maken. Vertegen woordiger van de auto's voor Zuid-Beve land en Walcheren is de heer J. M. Koo ien, alhier. Veemarkt. Ter veemarkt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd 1 kalf, 90 biggen. Rechtbank te Middelburg Nalatig rijder. In de zitting van 22 Juli werden de volgende zaken behandeld M- K„ 39 jaar, drogist te Wemeldinge, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 April j.l. te Kloetinge met een door hem be stuurd motorrijwiel grovelijk onvoor zichtig en nalatig heeft gereden over idCen openbaren rijweg de Rijksweg toen hij rijdende achter een autobus van C. v. d. Endt, die in dezelfde richting reed', deze autobus wilde passesren en niet heeft gezien dat Jan de Smit op een rijwiel uit de tegenovergestelde richting kwam aan rijden en dezen toen heeft aangereden en deze ernstig daardoor verwond, deze zijn beroepsbezigheden geruimen tijd niet heeft kunnen uitoefenen. Eisch'1 maand hechtenis. Niet tevreden over een vonnis. J. B., 41 jaar, koopman en commission,- nair te 'sH. Arendsker]^, was in verzet gekomen tegen een verstek-vonnis van 20 Juni j.l. waarbij hij wegens het maken van een gewoonte om goederen te koopen zon der volledige betaling is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Verdachte had groote hoeveelheden goe deren gekocht. Van P. K. Nieuwenhuize voor f 434 aardappelen en mangels, van P. Blok voor f 330,78 aardappelen, van T. Zandee voor f 126,24 aardappelen, van F. Dekker voor f 126 aardappelen, van J. de Regt voor f64,70 aardappelen, van D. Zandee voor f53,77 mangels, van D. D. Geen se voor f 25,88 aardappelen, van P. Remijn voor f 155,44 aardappelen, van W. Westerweele voor f52,05 mangels en van C. Schikker voor f 35,92 mangels, ter wijl hij geen dezer goederen geheel of ten deele heeft betaald. Eisch: bekrachtiging van het verstek- vonnis. Mr. Kuipers vroeg bij veroordee ling een voorwaardelijke straf op te leggen. De motor- en rijwielwet. O. K. G. K., 33 jaar, veekoopman te Middelburg, was in verzet gekomen tegen een vonnis der Rechtbank, waarbij ©en vonnis van den kantonrechter te Goes van 25 April j.l. houdende veroordeeling we gens overtreding van de1 Motor- en Rijwiel- wet, gepleegd op 1 Maart j.l. te Kruinin gen tot f 25 of 25 dagen hechtenis is be vestigd. De eisch luidde; bekrachtiging van het verstek-vonnis. Mr. A. H. Kuipers verdedigde den ver dedigde den verdachte en vroeg vrijspraak. Politierechter te Middelburg Weggenomen. In de zitting van 22 Juli werden de vol gende zaken behandeld: J. D., 48 jaar, werkman te Hansweert, werd ten laste gelegd dat hij op 9 Juni 1930 te Hansweert een geldsbedrag van f 50 toebehooremde aan M. Rogiers, heeft weggenomen. Eisch f10 of 10 d. Uitspraak idem. De hardhandige werkman. D. P. v. H., 29 jaar, werkman te Goes, werd verdacht dat hij in den nacht van 15 op 16 Juni 1930 te Goes J. M. Schrij ver heeft geslagen op het hoofd en ge stompt, waardoor zijn hoed' beschadigd werd. Eisch f 10 of 10 d. Uitspraak idem. Failliet verklaard. De N.V. Motoren en Constructiewerk plaats „Het kanaal", v.h. fa. Reitsma, v, d. Werke en Bakker, gevestigd te Wemel-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2