Stadhuis van Goes, ASPIRIN N° 86 Woensdag 25 Juli 1950 117 Jaargang, Lrand en Tuinbouw LINTVELT's BAZAR Het meisje, dat met een Koning trouwde Sport. ProvincienieuWs Verhit en licht gekleed ^eenigop de wereld dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— bulten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Belgische suikerindustrie. Minder gunstige resultaten Ten gevolge van de aanzienlijke en aanhoudende daling van de suiker prijzen zijn de resultaten, door de Belgische suikerindustrie over 1929 1930 bereikt, heel wat minder gunstig dan een jaar geleden. Zoo hebben de Raffineries et Sucreries du Grand- Pont, over 19291930, volgens de thans bekend gemaakte cijfers, slechts frs. 2.445.735 winst geboekt tegen frs. 6.715.969 over 1928—1929. Er zal ditmaal dan ook geen dividend wor den uitgekeerd. Onze zuivel-export in gevaar. Adres van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond aan de Regeering. De algemeene Nederlandsche Zui velbond (F.N.Z.) heeft zich tof den minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met een adres in verband met de bezwaren, welke den zuivel-export naar Duitschland bedreigen tengevol ge van de overeenstemming, welke er tusschen Duïtsche en Finsche belang hebbende partijen bereikt schijnt te zijn over de regeling van den boter en kaasinvoer, en de wijziging van het handelsverdrag tusschen deze beide landen, welke daarvan het gevolg zal zijn. Volgens onze laatste, van partïcu liere zijde ontvangen berichten —zegt het adres zou de overeenstemming bereikt zijn op grond van wederzijd- sche tegemoetkomingen, waarbij met Finland overeengekomen zou zijn, dai jaarlijks minstens 8 millioen K.G. bo ter en 3 millioen K.G. kaas tegen be paalde, voor Finland acceptabele voor waarden, kan worden ingevoerd. Daardoor bestaat de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, dat binnenkort het van 27.50 op 50 mark per K.G. verhoogde invoerrecht op bo ter in Duitschland in werking treedt, gevolgd door een verhoogd invoer recht op kaas, terwijl het volgens onze berichtsbron, door speciale overeen komst, welke Duitschland met Fin land sluiten zal, niet buitengesloten is, dat het invoerrecht van 50 mark op boter nog verdere verhooging zal ondergaan of langer van kracht zal blijven, dan aanvankelijk in de be doeling lag. Finland heeft hierbij door zijn verkregen garantie geen belang meer en de waarde van de meestbe- gunstigings-clausule in ons handelsver drag met Duitschland wordt hierdoor wel heel problematisch, om niet te zeggen waardeloos. Volgens onzen zelfden berichtgever is er te Berlijn reeds een „Butter- und Kase Eïnfuhrgesellschaft m.b.H.", met in koper. Hoek Koningstraat - Magdalenasttaat. 26 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Max heeft mij uitdrukkelijk' verklaard, dat zijn moeder niet het minste verlan gen of recht heeft zich met mijn zaken te bemoeien, doch dat het langzamer hand een gewoonte geworden is van de Staatslieden en de hofhouding om haar in alles te kennen. Ik vertelde Max niet eer eenige verantwoordelijk heid op mij te zullen nemen, alvo rens ik wat meer levenservaring had opgedaan. Gravin Hulda scheen buitengewoon ingenomen te zijn met het feit, dat zij bij mij zou blijven. Er zijn haast geen jonge menschen aan het Hof, en zij zegt dat dit komt omdat de Koningin-Moeder van opinie is, dat jonge, getrouwde vrouwen zJch behoo- ren te wijden aan haar echtgenooten, huishouding en kinderen. Volgens oude gewoonten komen ongetrouwde dames een stamkapitaal van 50.000 mark on der leiding van Rittergutsbesitzer Voll- rath von Arnim, opgericht, welke den boter- en kaasinvoer uit Finland rege len zal, zoodat deze aangelegenheid reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding schijnt te verkeeren. Het behoeft niet te worden gezegd: dat door dezen gang van zaken in ons belangrijkste afzetgebied voor bo ter en kaas voor onzen zuivel-export een zeer zorgvolle toestand ontstaat, gaat het adres voort, en het zal be grijpelijk zijn, dat deze berichten in de kringen der belanghebbenden te leurstelling en ontstemming verwek ken, vooral omdat men hierin een aanfluiting der te Genève gehouden conferenties en gemaakte afspraken ziet. Het adres verzoekt den minister, er bij zijn ambtgenoot van Buitenland- sche Zaken op te willen aandringen, dat hierop te Berlijn gewezen wordt en dat alles zal worden gedaan, om te voorkomen, dat de waarde van de clausule van meestbegunstiging op deze wijze tot niets wordt teruggebracht. LUCHTVAART. Een vliegtuig neergestort. Zes slachtoffers. Maandagmiddag is bij Gravesend (Engeland) een Junkervliegtuig neer gestort, dat dienst deed in een lucht taxi-dienst tusschen Le Touquet en Croydon. De bestuurder en zijn hel per en 4 passagiers, allen bekende le den van de society, zijn daarbij omge komen. De passagiers waren de mar kies van Dufferin, Sir Edward Ward baronet, burggravin Ednam en mevr. Loeffler. De bestuurder was kolonel Henderson, de helper was Shearing genaamd. De beide laatsten \?aren oud officieren van de luchtvaart. Volgens ooggetuigen heeft er, terwijl het vlieg tuig boven Meopham dicht bij Gra vesend was, een ontploffing plaats ge had. Het toestel werd gevonden in den tuin van een huis te Meopham. Eén der vleugels lag 2 mijl verder. Het Junkervliegtuig behoorde toe aan kolonel Henderson, die het gebruikte in dienst van de Walcot Air Lines te Croydon. Reeds eerder op den dag was het naar Le Touquet geweest en had het één passagier naar Croydon gebracht Daarna was het opnieuw vertrokken om Lord Dufferin te ha len. Het ongeluk geschiedde op den te rugweg. De weersomstandigheden wa ren den heelen dag ongunstig geweest. De terugkomst van Miss Amy Johnson. Miss Amy Johnson, die het laatste gedeelte van de reis Australië—Enge land, van Egypte naar Croydon, per vliegtuig van de Imperal Airways zal afleggen, zal bij aankomst op Croydon op 4 Augustus a.s. officieel worden ontvangen. Namens de regeering zal Lord Tompson aanwezig zijn, terwijl een gedeelte van het veld gereser veerd zal worden voor het publiek. niet in aanmerking voor een derge lijke positie. Met haar werd evenwel een uitzondering gemaakt. Zij is erg knap, levendig en donker van uiter lijk. Ze heeft bruinachtig gele oogen, een blanke huid en een volmaakt fi guur. Ze bezit heel aantrekkelijke lie ve zachte manieren en ze doet haar uiterste best het mij naar -den zin te maken. Ze is zeer ontwikkeld en voor een Lostrasiaansch meisje heel ge ëmancipeerd. Ze bestuurt zelf haar auto, iets, wat hier in dit land ongehoord is. Volgens haar wordt er op een boos aardige wijze door de oudere Hofda mes kwaad van elkaar gesproken: ze bespieden elkander voortdurend. Zij is er verrukt over dat Gravin Resta, de uitverkorene hofdame van de Ko ningin-Moeder, en haar onafscheide lijke gezellin, naar „Het kleine Pa leis", zooals het genoemd wordt, ge trokken is. Hulda kan de Gravin niet uitstaan, en ik vermoed, dat deze ge voelens wederzijds zijn, want Hulda is erg verliefd op haar zoon, Graaf Hugo, Max' besten vriend. Hulda heeft geen geld en de familie Resta is zeer arm. Graaf Hugo is zoo aardig- Toen hij Zeeuwsche polder- en waterschaps- bond. Een rede over „Onze volks kracht en de landbouw",- de excursie. (Vervolg). Uit dit alles blijkt volgens spr. dat Nederland inderdaad op weg is meer het karakter van een industrieland aan te nemen dan zelfs Duitschland. Spe ciaal komende tot Zeeland wijst spr. er op, dat men daar wel in de eerste plaats heeft gestreefd naar het areaal bouwgronden, maar ook is de tendenz van het niet al te zeer vergrooten van het aantal monden er in werking ge treden, wat spr. aan de hand van een graphiek nader toelicht. De toe name staat in Zeeland bedenkelijk on deraan en sedert 1920 is een stilstand ontstaan, wat in het bevolkingspro bleem wil zeggen, dat de groep is op weg naar den ondergang. De provin cies Noord-Brabant en Limburg too- nen een sterke vooruitgang, zoodat belde provinciën nu ver boven Zee land zijn uitgekomen. Voor Noord- Brabant is aan te wijzen de vrucht- baarmaking der zandgronden, voor Limburg de ontwikkeling van den mijnbouw, maar ook sociaal ethische factoren hebben veel zoo niet het meeste bijgedragen tot deze vermeer dering van de volkskracht. De pastoor en de schoolmeester zijn hier in staat geweest door de eenheid van levens beschouwing een organisatie te voor schijn te roepen in landbouw en zui- vel-industrie die haar wederga in ons land nauwelijks vindt. De ernst van het verschijnsel wordt vergroot door het feit, dat het aantal huwelijken in Zeeland tegenover Brabant volstrekt niet zoo'n slecht figuur maakt. Een andere factor is het streven liever on gehuwd te blijven wonen op den voor vaderlijken grond dan te huwen en daardoor genoodzaakt te zijn, of te splitsen of voor te duur geld opnieuw in te spannen. Het-eenige goede daar van is, dat de splitsing in Zeeland niet zoo groot is als elders, wat spr. ook weer met cijfers aantoont. Ook is een gelukkige verandering ingetreden ten aanzien van de verhouding van gebrui kers van eigen land en pacht. In die beide opzichten mag men derhalve be sluiten tot het behoud van de weer standskracht der Zeeuwsche landbou wers in economischen zin. Blijkens de bevolkingscijfers echter -dreigt er een groot gevaar voor de Zeeuwsche groep en het was spr.'s plicht daarvoor te waarschuwen. Hij wekt op vast te hou den aan het onverzettelijk vertrou wen, -dat de Zeeuwsche groep steeds geput heeft uit de eigen levensbeschou wing en zich niet te laten meevoeren in den grooten stroom, die streeft naar het behoud van een zeker welvaarts peil door vermindering van het aan tal, en terug te vinden de levensblij heid en de arbeidsvreugde, die voor waarden zijn voor de verdrijving van het spook van overbevolking en over productie. Er is voor alle monden met Nieuwjaar met Max in Engeland was, heb ik hem ontmoet Hij kon niet voor het huwelijk overkomen, daar hij een ongeluk had gekregen. Nu is hij echter weer geheel hersteld. Hij ziet er heel knap uit, is niet zoo donker als de meeste'Lostrasianen, heeft grij ze oogen, een kleine snor en er ligt een ernstige trek om zijn mond. Niet temin is hij een en al opgewektheid en houdt erg veel van sport. Hulda beweert, dat hij bang is voor zijn moeder. De gravin heb ik een of twee maal gezien. Ze is groot en mooi en ziet er nog zeer jong uit Ze heeft evenwel een koude, trotsche uitdruk king in haar gezicht, en groenachtige oogen. Ze is half Fransch en haar glimlach is een weinig sarcastisch. Hul da beweert, dat zij haar ziel en za ligheid zou verkoopen voor geld. ETIQETTE VOOR EEN KONINGIN. Ik doe mijn uiterste best het Los trasiaansch te leeren en Baron Wal- demar geeft mij onderricht in Hof etiquette. Ik heb het gevoel alsof ik weer op school ben. Het is echter beslist noodig. Hij vond het zeer grap pig, toen ik na een diner waaraan neem! U plaats. Een verkoudheid is dan vaak het gevolg. Neemt dan te juister tijd Aspirin-Tabletten. Let op oranje band en Bayerkruls. Prijs 75 cfc. plaats op deze wereld mits men trouw blijft aan het Zeeuwsche devies: Luc- tor et Emergo. Die worsteling zal nu dan gaan om het doen doordringen van het besef in de wereldgemeen schap dat slechts een volkomen vrije productie, daar waar die geschieden kan met de geringste inspanning, ver bonden met een volkomen vrije uit wisseling der producten aan de menschheid de welvaart deelachtig kan doen worden waarvoor door God de mogelijkheden geschapen zijn. Hiermede eindigde spr. onder ap plaus. Van de gelegenheid om van gedach ten te wisselen, maakte de heer Vo gelaar gebruik, die zeide uit de rede te hebben opgemaakt, dat dus de land bouw de uitgang van alles is, de moe der dus, die echter erg stiefmoeder lijk wordt behandeld. Men moest meer aandacht daar aan schenken, want de trek naar de steden heeft tot oorzaak, dat de menschen het daar veel beter krijgen, en toch moet men ook op het land goede krachten houden. Een ar beider op het land Iaat in een week meer zweet dan een arbeider in de stad in een vol jaar, terwijl laatste het dubbele verdient. Men houdt te weinig rekening met de arbeidspres tatie. Het is te begrijpen men liever een groot loon heeft voor minder ar beid. De trek naar de groote steden, zal daar wellicht de werkloosheid nog vergrooten, maar dan geeft men weer steun, en dit geschiedt niet bij den landbouw. Maar een der grootste oor zaken zijn volgens spr. de hooge ta riefmuren, wat het moeilijk maakt con- curreerend op te treden. De heer prof. van Vuuren zegt, dat men zich wil verrijken ten koste van anderen. Die verdwazing zal moeten ophouden. Dit zal eerder het geval zijn dan men nu denkt. In de middel eeuwen had iedere stad haar tarief muren en nu alleen de Staten, terwijl Amerika tal van Staten vereenigd heeft, die onderling geen tariefmuren hebben. En al moge Genève nog niet het gewenschte resultaat hebben op geleverd, er ligt daar een tendenz, waarop men met God moge hopen voor de toekomst. De heer J. Doeleman wees er bij de rondvraag op, dat het bestuur bin nenkort een circulaire tot de leden zal richten om de meening te vragen over het makkelijker maken in het al gemeen reglement om ook het ge bouwd te belasten, wat nu alleen Wal cheren en Schouwen door hun bijzon heel veel menschen hadden deelge nomen, op wanhopigen toon beweer de, dat ik les zou moeten gaan ne men in manieren. Half schertsend, half ernstig bood hij mij zijn diensten aan, welke ik dadelijk dankbaar ac cepteerde. Zijn geheele houding in deze is bui tengewoon vriendelijk. Hij doet alsof hij alles als een grap behandelt, en toch weet ik dat hij het ernstig op vat, hetgeen mij aan moeder herin nert. Zij zei altijd dat wanneer men iets ter hand neemt, het met dezelfde moeite goed gedaan kan worden. Het lijkt mij bespottelijk, dat geen van de gasten aan het diner regelrecht hef woord tot mij mag richten, en dat ik zelf niemand kan aanspreken, voor dat ik mij tot een persoon van hoo- geren rang gewend heb. Dit schijnt echter een heel oude gewoonte te zijn, dus het is zaak voor mij hiervan op de hoogte te wezen. Er zijn nog duizenden andere on aangename en vervelende dingen, wel ke ik niet mag of wel moet doen, en het komt mij voor, dat wanneer ik deze allemaal wil onthouden, ik dag en nacht aan niets anders zal moeten denken. Gisterenavond in het salon 23 JULI. Hoogvereerde lezer, mijn huidige Notiz zij der duize Kul- tur gewidmet, der duize Kultur die niet aflaat onzere armzalige spraak almalig uit te beteren en te vervol- standigen. En verderheen der duize Wetenschaft, die ons op onzeren eigen bodem hare vruchten bieden komt. Een vriendelijke abonnent uit Lim- boerg heeft mij een rondschrijven toe gaan laten, welk te Holz, bij Kerk- rade is verspreid en een en ander zon- nenklaar uitwijst. Ik zal hier dit rond schrijven boekstavelijk afdrukken-. Pasz drop! Bent werkelek gezond? Zoo nit, zo laat deitig van enen Praktiker beraden. Wagt nit tot het to ladt es! Consultieren door Oogen-Diagnose Gesichtsuitzien, Handen en Vingernagels. Volgens natür en magnetische Be- handelingsart! Spreekiiren in hef Café Josef Wolt- garten in Holz, Nieuwestraat 11, Donderdags, van 's morgens lObïs tot en met 6 Ur. Notarielle Denkschriften van ge- holpenen Patiënten leggen ten Zu- zicht vor. Civile Preise! Magnetopath Peter Backés Lid van den Verband duize Heil- praktiker, e. V., Sitz Berlin. Pasz drop! Ik heb mij naar Holz geëild om mij door Magnetopath Backes nomen est omen magnetisieren te laten. Ik onderzocht zijn notarielle denk schriften en hij mijn nagels en ge- zichtsuitzien. En ik was overrast door zijn slichte en hartensgoede wezen. Ik raad dan ook ieder, mijn bijspel te volgen. Backes is famoos. En of schoon Duitscher, neemt deze vriend van Holland genoegen met Nederland sche guldens. der reglement konden doen. Spr. wees er op, dat aangeraden wordt het vroege voorjaar te gebruiken voor het storten van steenslag, hem komt juist het najaar daarvoor beter geschikt voor. De heer de Regt meent ook, dat dit moet geschieden direct na den bie tentijd. De heer Sfieger kan niet langer blij ven en brengt dank voor de uitnoodi- gïng. Met onverdeelde instemming heeft spr. de inleiding van prof. van Vuuren gevolgd, al heeft deze de Zeeuwen ook een harde les gegeven. Spr. twijfelt niet of de lezing moet resultaat hebben. Spr. uit de beste wenschen voor den groei en bloei van den bond, en verzekert dat Ged. Sta ten steeds met belangstelling diens doen en laten volgen. De burgemeester van Kruiningen, de heer Elenbaas, bracht dank voor de uitnoodiging aan het gemeentebestuur. Het verheugt spr. dat deze vereenïgïng haar jaarvergadering in het kleine zag ik hoe iedereen recht overeind stond en mij onbeweeglijk aanstaarde, alsof ze standbeelden waren gewor den. Toen drong het tot mij door, dat ik moest gaan zitten. Ik vrees dit dikwijls te zullen vergeten, omdat ik er thuis zooveel van hield voor hef haardvuur te staan. Het is ook een heele toer voor mij er steeds aan te moeten denken, Hat ik zelf te kennen dien te geven, wanneer ik met iemand wil praten. En dan het dansen op de Hofbals.... Je kunt dit alleen doen in een zekere ruimte, en gedurende een bepaalden tijd, en mag je je voeten eveneens slechts op een bepaalde wijze bewe gen. Natuurlijk kan ik nooit met Max dansen. Dit zou ik bovendien ook niet wenschen, daar het me nog veel el lendiger zou maken. Oh, hoe heel anders zou ik al die stijfheid en strengheid beschouwen, wanneer hij van me hield. Wij konden er dan samen om lachen, in onze ka mers walsen, stoeien als kleine kin deren en soms dwaze grappen uitha len. Zelfs Baron Waldemar schrok een weinig, toen ik gisteren de groote gang doorrende om hem tegemoet te gaan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1