N0. 88 Maandag 21 Juli 1950 117 Jaargang Rechtszaken. Uit de Pers. Het meisje, dat met een Koning trouwde Uand en Tuinbouw Sport. ProViocienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 C01R4NT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tof 12 uur voorm. Een oneerlijke ontvanger. Malversaties. De arr.-rechtbank te Dordrecht ver oordeelde den gewezen gemeenm-ontvan ger van de gemeente Papendrecht, C. A. tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Zooals men zich zal herinneren, had de gemeente ontvanger C. A. zich in het tijdvak, loor pende van omstreeks het begin, 1922 tot bet begijn van 1930, in zijn functie opzettelijk verschillende bedragen aan geld en gelds waardige papieren, toebelioorerude aan de gemeente verduisterd1, tengevolge van wel ke malversaties een tekort in de kas der gemeente van plm. f36935,63 was ont staan. Leerling met liniaal geslagen. Omdat hij „Aegeïsche Zee' niet kon uitspreken. Volgens een bericht uit Roermond aan „De Tel." heeft voor de rechtbank te recht gestaan de onderwijzer J. B, hoofd der lagere school te Beringe, ge meenten Helden (L.), verdacht van mis handeling van eenige zijner leerlingen. Naar de 11-jarige A. P. uit Helden ter terechtzitting verklaarde, had de onder wijzer hem op 11 April j.l. tijdens de les met een liniaal op het hoofd en in den (hal- geslagen, omdat hij de woorden „Afegeï sche Zee" niet behoorlijk kon uitspreken. Naar de moeder verklaarde waren bij haar zoontje bij zijn thuiskomst nog duide lijk de striemen in den hals zichtbaar. Ook eenige andere jongens verklaarden meer- malen slaag te hebben gekregen met een liniaal. Verd. ontkende echter zijn leerlingen te hebben geslagen. De officier van justitie achtte het bewijs van de mishandeling geleverd en eischte tegen verdachte een geldboete van f25 subs. 15 dagen hechtenis. „De arme bollenkweeker". Een concurrentie-methode den Engelschen onwaardig. De Engelsche kweekersorganisatie, de Horticultural Trades Association zit verre van stil, waar het geldt den handel tus- schem zijn leden en het publiek te bevoïy deren. Het bestuur heeft thans besloten, bij de propaganda gebruik te maken van een artikel, dat Sir H. Perry Robinson heeft geschreven in de „Sunday Express" en waarvan de Horticultural Advertiser een samenvatting geeft en die als volgt luidt „Weinig dingen zijn minder gewenscht vei-keerder en onvaderlandslievender dan de manier waarop duizenden goedmeenelt- de Engelschen elk jaar hun geld zenden naar „den armen Hollandschen bollen- kweeker", terwijl Engelsche kweekers, die hard moeten vechten voor hum bestaan, in staat zijn, hen vlugger en beter te be dienen met bollen, die gegroeid zijn op En gelschen bodem en die een schitterende bloemenpracht voortbrengen, zooals men in de parken van Londen kan zien. De „arme Hollandscbe bollehkweekers' met hun catalogi in aandoenlijk-gebroken Engelsch, waarin een beroep wordt ge- 25 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik ben een beetje bang voor de Koningin-Moeder. Ze heeft een impo- neerende gestalte en is volstrekt niet zoo Engelsch, als ik wel verwachtte. Natuurlijk werd zij in Engeland gebo ren en spreekt de taal even zuiver als wij zelf, maar zij is volkomen één geworden met Lostrasia. Max vertelt mij, dat zij dweepte met Koningin Vic toria. Zij heeft wel iets van haar weg, doch is een weinig grooter, maar zij is niet zoo lang als ik ben. Ze is heel mager, ziet er zeer zwak uit, en loopt daar zij gebrekkig is, steeds met een stok, waardoor zij veel ouder lijkt dan ze inderdaad is. Ze kleedt zich ook vrij ouwelijk, en draagt eenvou dige zwarte japonnen met kanten kra gen en mutsjes van dezelfde stof, wel ke gedeeltelijk over haar ooren han gen. Haar haar, dat geheel grijs is, is daan op het medelijden der Engelschen om te helpen na den oorlog: de oorlog, waardoor geheel Holland in welvaart toe nam door de voordeelen, behaald met het smokkelen van voedingsmiddelen naar onze vijanden, terwijl zij het aan ons overlaten, de lasten te diragen der schulden van half Europa. Hebt gij gezien, hoe deze, ,arme Hol- landsche bollehkweekersleven in hun „flower villages"? Ik wèl. Hebt gij ge zien dien stroom van gesmokkelde goede ren, die eiken dag over de grens ging, oogluikend toegestaan door de autoritei ten? Ik wèl. „De arme Hollandsche bol- lenkweekers"!! De Engelsche tuinlieden, die zich ver oorloven, zich elk jaar zoo medelijdend te voelen, zijn zooals ik reeds zeidè, memt- schen, die het goed meenen. Ze zijn een. voudigweg onbekend met de wereld en begrijpen daardoor de toestanden niet. Vele plattelands-geestelijkenlieve oude-dames, die het heerlijk vinden, om arme buitenlanders in den harden strijd om het bestaan te helpen; gepensionneerde officieren en burgers, die na eervollen arbeid genoegen scheppen en troost vin den in de schoonheid van hum Engelsche tuinen, zij allen zijn het zout der aarde. Ik heb niets op hen tegen, behalve dat zij dom zijn. Vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen! Maar ik hoop, dat db tijd eenmaal aanbreekt, dat door onderwijs en propa ganda de onwetendheid niet lange;- als een excuus zal gelden voor een gebrek aan va derlandsliefde. Geld zenden naar „arme Holl. bollemkweekers" of naar een ander in het buitenland, zoolang het in het bin nenland kan worden uitgegeven, zal op dezelfde wijze getaxeerd worden als ste len en bedriegen". Maar waarop is dit geschrijf over de medeüjden-opwekkemde Nederlanders ge baseerd zal men vragen. Zie hier wat het orgaan der Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur er van zegt: „Men ziet waartoe de niet-verantwoor- de en onjuiste reclame-methodes van en kele Nederlandsche firma's leiden. En hoe dit onzakelijk zakendoen door den Brit- schen handel dankbaar wordt gebruikt, om den Hollandschen bollenhamdel een trap te geven. De Britsche zakenvrienden weten zeer goed, dat het hier de handelwijze geldt van een enkeling, die het Engelsche pu bliek bewerkt op een manier, die als ze niet zulke schadelijke gevolgen voor den Nederlandschen naam had alleen maar belachelijk zou zijn. Toch is een be stuur van een bevriende organisatie direct bereid om hier munt uit te slaan. Het verwondert ons en maakt onze verontwaardiging gaande, omdat wij maar al te goed weten, hoe goedgeloovig het Engelsche publiek is. De onwaarheden over den smokkelhandel worden door. ve len geslikt, in plaats van de nog onge schreven geschiedenis, die het tegemdcB1. aantoont." I RotterdamBerlijn genoodzaakt te n-oo-d- landen, waarbij tengevolge van de bodem gesteldheid bij Teltow verkeerd neerkwam. De Hollandsche piloot Sole,' ea «fe 6 pgs sagiers bleven ongedeerd en werden direct per auto naar Berlijn gebracht. De Berlijnsche brandweer verleende as sistentie. De materieele schade is niet groot LUCHTVAART. Noodlanding. Vrijdagavond 8 uur was het driemotorig Fokker verkeersvliegtuig van de dienst in het midden gescheiden en ligt dit in een klein knoetje achter op haar hoofd samengebonden. Ze heeft een laag voorhoofd en een punfigen neus. Haar lippen zijn bleek, dun en steeds vast opeengeklemd, doch wanneer ze lacht komen volmaakt mooie tanden zichtbaar. Gravin Hulda, mijn hof dame, zegt dat zij erg trotsch op haar gebit is. Als ze tegen Max glimlacht, ziet ze er heel anders uit. De geheele uit drukking van haar gezicht wordt zach ter, en blijkt heel duidelijk, hoe ze hem verafgoodt Tegenover andere menschen gedraagt zij zich echter ta melijk koel en vormelijk, en ze is buitengewoon aan de etikette gehecht. Bij onze eerste ontmoeting kon ik haar niet spreken, daar deze plaats had in het openbaar op den dag van on zen intocht De eerste maal, dat ik haar echter alleen ontmoette, was ze heel boos op mij, omdat ik diep voor haar boog. Ze stond op om mij te ont vangen, en ik voelde me verlegen en was geheel in de war. Daarna zei ze tof mij: „Je moet niet vergeten, beste kind, dat je de Ko ningin van Lostrasia bent. Jij behoeft voor niemand te buigen en moet niet Mond- en klauwzeer. Het antwoord van de regee ring op vragen van het Ka merlid Boon. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon 1. Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel Matafto bij vee, lijdende aan of besmet met het virus van mond- en -klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder wetenschappelijk toezicht is toe gepast 2. Zoo neen, is do minister d!an bereid met het oog op de groot© belangen der Nederlandsche veehouders onmieklellij. daaromtrent inlichtingen te dben inwinnen en enkele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogtej te stellen? 3. Mochten de 'inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaking van door mond- en klauwzeer aangetast vee, wil de minister alsdan bevorderen, dat ten spoedigste in Nederland proeven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter is geworden, doos-dien in de onmiddellijke omgeving van 's Gi-avenhage een ernstige mond- en klauwzeer-epidemie heerschemde is 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den \fl-- houders honderdduizenden guldens scha de berokkend', zoo deugdelijk mogelijk te bestrijden? heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord': Vraag 1. Behalve niet gunstige gevolg trekkingen naar aanleiding van de inder tijd in Nederland verrichte proefnemingen, zijn den ondergeteekende omtrent de wer king van het Matafto gegevens van lateren datum uit het buitenland' bekend. Volgens prof. O. Waldmann, directeur .van het mond- en klauwzeerinstituut te Riems in zijn nota aan de vergadering van het Internationaal Veeziekten-Bureu 1929 te Parijs is het bewezen, dat het Matafto geen enkele specifieke werking bezit. Ten aanzien van de in Spanje1 plaats gehad hebbende- proefnemingen werd van den directeur van het internationaal vee ziekten-bureau vernomen, dat de commis sie, die met het onderwerpelijke middel gewerkt heeft, over de werking een vage conclusie formuleerde waarbij intusschen naar voren kwam, dat bet voorbehoedend vermogen van het Matafto als twijfelach tig beschouwd moest wordien. Het middel is in Spanje niet officieel geregistreerd, zooals de wetgeving aldaar vereischt. Vraag 2 en 3. In verband met het bo venstaande kan de beantwoording der vra gen 2 jen 3 vervallen. beginnen met fouten te maken". Ze glimlachte en streelde mijn hand, doch ik voelde me erg klein, vooral omdat ik meende me op de juiste ma nier gedragen te hebben. Het leek mij bespottelijk Max' moeder niet met een zeker respect te behandelen, maar zij staat er altijd op, dat ik voortdurend denk om mijn positie. Misschien heeft ze gelijk. Het is hard er steeds aan herinnerd te moeten worden, koningin te zijn. Tot nu toe hebben wij haar bijna dagelijks gezien. Ik voel me altijd zoo onwetend en onbeduidend in haar bij zijn. Ik ben er echter zeker van, dat zij het goed bedoelt, doch ik voel ook dat ze niet van me houdt. Ik ver onderstel, dat men dit ook niet van haar verwachten kan. Als zij eens al les wist.... Daarenboven is zij zelf een Engelsche Prinses en ik geloof, dat zij het nooit vergeten kan dat ik niet van koninklijken bloede ben. Baron Waldemar is zoo heel anders. Hij is gewoonweg een schat Hij is ouder dan de Koningin-Moeder, was een groote vertrouwde van haar man en hij heeft nog steeds zeer veel in vloed over haar. Feitelijk is hij al leen aalmoezenier van den koning, Vraag 4. Deze vraag, wordt uiteraard bevestigend beantwoord, en 'de feiten be wijzen, dat steeds in dien geest is gehan deld. De ondergeteekende zal nader over wegen, zulks in het algemeen belang en dat van de veehouders in het hijzonder, of en in hoeverre hij gevolg kan geven aan het algemeen advies van het meergenoemd internationaal bureau, om niet toe te la ten de aanwending van zoogenaamde spe cifieke geheimmiddelen tegen mond- en klauwzeer, indien hun afdioende gunstige werking wetenschappelijk niet is vastge steld. De verbinding met Schouwen- Duiveland. Het rapport der Staats- corrimissie. Verschenen is het verslag van de com missie-Van Rijokevorsel voor de verbete ring van >het verkeer tusschen de Zuid- Holiandsche en Zeeuw sche eilanden met Zuid-Holland en Noord-Brabant, ingesteld bij beschikking van den minister van Wa terstaat van 2 Juli 1929. In het verslag wordt omtrent het Veer Anna Jacoba-Zijpe opgemerkt: „Het stoomschip Zijpe kan beter ge schikt gemaakt worden voor liet vervoeren van auto's, een wijziging, waarvan de kos ten op f 1500 zijn begroot. Doch ook dan zal die, niet voor auto vervoer gebouwde, boot Hijven een onvol komen vervoermiddel, in het bijzonder voor de overzetting van grootere auto's. Aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen door gedurende den zomerdienst de stoomboot Hollatidsch Diep voor dit veer te bestemmen. Gedurende den winterdienst, wanneer de HoLandsch Diep moet varan fa het veer NumansdorpWillemstad', zal voor het veer Anna JacobaZijpe met de veerboot Zijpe moeten genoegen' genomen worden, waartegen minder groot bezwaar bestaat, omdat in den winter het verkeer minder druk is. Te Anna Jacoba is de toegang tot de aanlegplaats moeilijk berijdbaar voor auto's. Hierin kan verbetering worden ge bracht door den bestaanden weg aan de de noordzijde van het stationsgebouw te verbreeden ten behoeve van het opgaande verkeer, en een nieuwen weg .lang onge veer 90 M., aan te leggen langs de zuid zijde van het stationsgebouw ten behoeve van het afgaande verkeer. De kosten wor den op f8400 geraamd." Over den weg SteenbergenAnna Ja coba wordt gezegd: „Het tracé voor den verbeterden weg is zooveel mogelijk gekozen in de richting van de bestaande verbinding. Als wegconstructie js gekozen een as- phaltsteemslagbaan pp fundeering. Blijkens de begroeting zijn de kosten op f 700.000 te ramen. In overweging is, naar de commissie meent te weten, dezen weg te brengfti op het Rijkswegenplan, in welk geval de verbetering in aanmerking zal komen om van Rijkswege te worden uitgevoerd' en de kosten voor rekening van het Rijk zullen komen." 'Dagboekblaadjes maar men zegt dat hij in alles inge wijd is en een groote macht bezit Gravin Hulda, die een echte babbe- laarsters is, heeft mij dit alles ver teld. Ik heb heel wat moeite gehad haar als hofdame te mogen behouden, daar het blijkt dat de Koningin-Moe der niet veel met haar op heeft en haar te wuft vindt. Toen hef was vastgesteld, welke da mes tot mijn hofhouding zouden be- hooren, was zij daarbij met ingedeeld. De Koningin-Moeder heeft een bijna onbeperkte macht, hetgeen natuurlijk te wijten is aan het feit, dat er ja renlang geen enkele benoeming plaats vond, zonder dat zij daarin geraad pleegd werd, en nu veronderstel ik, dat dit een vaste gewoonte is gewor den. Geen van de dames spraken En gelsch en ze waren allen even oud. Onder hen bevond zich ook een echte oude mopperaarster, die voortdurend verkouden is, maar welke dame vol gens Gravin Hulda tot een van de oudste geslachten van het land be hoort, en de hooge plaats alleen krach tens haar geboorte inneemt, daar zij ongetrouwd is. Zij zou degene zijn, met wie ik dagelijks moest omgaan, De Christologie betracht een eenwording van deze met een hoogere wereld door meerde re geestelijke verdieping met voorbijgang van de middelen der mediumniteït. De Christologische beweging „Excelsior". Openbare Godsdienstoefening Zondagm. 10 Vs uur, Oranje So ciëteit - Prins Hendrikplein. (Advertentie). 21 JULI. „Oom", zei mijn jeug dige logé, terwijl hij mij de krant liet zien, „zijn er behalve de bekende godsdiensten, nog meer van die onbe kende, zooals deze?" Ja, mijn jongen, sprak ik. Het zijn echter meestal philosophische.dat is wijsgeerige als je 't nu nog niet be grijpt, krijg je 'n draai om je ooren) bewegingen van menschen, die geen vrede hebben met de bestaande kerk genootschappen en zoeken naar de Hoogere Waarheid. Mijn neef keek mij schichtig aan en vroeg aarzelend om voorbeelden. Wel, sprak ik, daar heb je de Beweging der Divageerende Neo-Phi- losuïten, die gelooft in de menschen- tiefde als een vitale levenscongruen tie. Zij verwerpen het geloof in Zonde of Hoop. Dan heb je de Engelsche Be weging Gaga Ltd. Zij gelooft alleen in de dingen, voor zoover deze zelfbe wust zijn en beschouwt de quadra- tuur van de cirkel als een philodia- betisch dogma, dat de eenige redding is uit het parallello-materialisme de zer dagen. De aanhangers van deze beweging gelooven niet in niezen en zijn voorstanders van de afschaffing der electricifeit. Verder zijn er de Vibro-Asketen. Zij verwerpen het geloof in den dood en dragen geen vesten. Zij zijn tegenstan ders van alcoholhoudende dranken in kleine hoeveelheden en voeden zich uitsluitend met kaviaar. De Transrhe- nanisten gaan nog verder en verwer pen het geloof in alles. Zij stellen zich op het standpunt, dat de diabolische magie van de ultra-moreele transposi tie een gevolg is van infusie der anti microben en slapen op alle dagen, be halve op Vrijdag. Bekend is voorts de beweging van Mevrouw Tissenstraff. Haar volgelin gen spreken elkaar aan met „leeuwe rik" en gelooven alleen in den zang. Zij eten niets, drinken niets en dragen geen kleeren. Zij meenen, dat het er niets toe doet wat men doet, zoolang men 't maar niet doet. Vereenvoudi ging van het leven is een levenseisch. „Niets is wat het werkelijk is", zeg gen zij, en „Het doel van het leven is zelf-expressie". Deze beweging heeft vooral volgelingen onder metaalbewer kers. Zij toont eenige gelijkenis met de vereeniging „De Jongens van de Ozon", ook wel genoemd de „Trans cendentale Gastrozeloten"doch deze verbieden ook het lachen. Dan zijn er 'n stuk of tachtig andere bewegingen, daar zal ik je 'n boekje over geven Mijn neef had met open mond toe geluisterd en veroorloofde zich mees muilend de vulgaire opmerking: 't Is maar 'n weet, hè?. Ik vrees, dat het knaapje weinig kijk heeft op den ernst des levens. maar hiertegen verzette ik me. Eerst deelde ik Baron Waldemar mede, dat ik voor die functie Gra vin Hulda wenschte te hebben aange wezen. Hij keek me met zijn vrien delijken, schalkschen glimlach aan, en zei te zullen zien, wat er aan gedaan kon worden. Den volgenden dag vroeg hij om een audiëntie, nadat ik van een bezoek aan het Maximiliaan Zie kenhuis, dat door Max' vader gesticht werd, was teruggekeerd. Hij deelde mij mede, dat het beter zou zijn den Koning te vragen, zijn persoonlijken invloed bij zijn moeder aan te wenden. Het lijkt werkelijk wel, alsof ik nog een schoolmeisje ben. Ik vroeg het dan ook inderdaad aan Max. Hij kan alles met zijn moeder doen en ze stem de ook onmiddellijk toe, doch zond mij een eenigszins schalksche bood schap, waarbij zij er op zinspeelde, dat Gravin Huida's kennis van het Engelsch mijn studie van het Lostra- siaansch niet zou bevorderen. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1