GOESCHE COURANT Op Reis BIJVOEGSEL De Scheide- Zender. *Ter kruisvaart. Rechtszaken. Binnenland Van Overal Koloniën VAN DB VAN VRIJDAG 18 JULI 1930. Hal'.o, Hallo. Hier is het draadloos uitzenclstation cli Scheldezender. Vindt u het interessant te hooren, dat de „Schelde" in Vlissjngen van de Rotlerdamschc L!oyd de opjraclit ge kregen heaft voor den bouw van een mo tor-vracht- en passagiersschip. De bouw zal vermoedelijk het voorgenomen ontslag aan 200 arbeiders voorkomen, dat in St. Philipsiand een brieven besteller anders met de kern toevertrouwL de brieven omging dan het rijk van haar bestellers verwacht. De man is geschorst, dat in de afgeloopen week menigeen een stuk vacantie zag verregenen, dat ook het stationsemplacement in Goes e-ectrisch verlicht zal worden, dat het wel aardig zou zijn indien de Goesche autobezitters eens een auto-tocht met de Goesche ouden van dagen onder namen. Elders hebben zulke tochten voor de oudjes een plaisant verloop. Wie neemt het initiatief tot zoo'in één-dags-verjon- gingskuur, dat de leerlingen der Goesche H. B. S. dit jaar verwacht hadden nog langer vacantie te hebben dan anders, in verband met de afbraak van de gevangenis, etc. 'tZal echter niet gaan, dat de vergulde smoking niet bereid is gevonden aan den historischen optocht, ter gelegenheid van de Koninginnefeesten mede te werken. Van den optocht zal nu wel niet veel komen. Gelukkig dat Mid delburg de goede gelegenheid biedt ego mooien histcrischen optocht te bezichtigen, dat we gisteren voor het eerst m langen tijd, de Goesche Groote 'toreni- klok weer hebben hooren slaan. Een symt- pathiek geluid, dat de Vlissingers dezer dagen ge noten hebben van een concert van de ma rine-kapel uit Den Helder, --- dat een aantal meiskes en jongens uit Zuid-Beveland, ondier leiding van den heer Tamminga in Augustus op de Antwerp- sche tentoonstelling oude Zeeuwsche dan sen en liederen zuilen uitvoeren, dat de leden van den Ne[d. Bond van Zaad handel a ren Woensdag veel regen mee naar Zeeland brachten. Zóó lang was liet toch nog niet droog geweest, dat velen dezer dagen onder den indruk gekomen zijn bij het lezen van het vliegongeluk, den vlieger C. Elout overkomen. Elout was in Zeeland geen onbekende. Twee jaar geleden o.a. be reidde hij in Goes nog de rondvluchten der K.L.M.. voor, die jammer genoeg' geen doorgang konden vinden in verband met de gesteldheid van het terrein, dat ide vorige we©k Zaterdag in iVIis- singen een auto-val in werking is gesteld. De controleurs boekten de namen van 10 zondige bestuurders, dat Ged. Staten blijkens een mede- deeling in de jongste sta ten-vergadering binnenkort ook aandacht zullen gaan wij den aan de stoombootdieusten op de Oos- lerschelde, dat de burgemeester van Zierikzce in het „Vaderland" enkele artikelen schreef over de attracties, die voor den tourist van Schouwen-Duiveland uitgaan. Een moderne burgervader, blijk gevend de beteekenis van de pers te begrijpen, dat de Middelburgers zeer in hum «as zijn met de nieuwe motorbrandspuit, de gemeente door een aantal ingezetenen cadeau gedaan. Als we wel ingelicht zijn ziet het gemeentebestuur met belangstel ling naar andere geschenken (als nieuwe straten, nieuwe uniformen voor de politie enz.) van de burgerij uit, dat ve!e Zeeuw sche journalisten (en zij die daarvoor doorgaan) erg veel met Doortje ophebhen. Den buitenstaander zij medegedeeld, dat Doortje de door-vorm van een zin is. Als een burgemeester een vergadering opent kan men schrijven: „De burgemeester opende de vergadering", maar ook, in Doortjes-stijl„Door den burgemeester werd de vergadering ge opend". Het laatste is echter zeer gemeen Nederlamdsch, dat we ons niet voorstellen, dat Doortje thans vermoord zal worden door de Zeeuwsche journalisten, doch het leek ons gewenscht haar hardnekkig leven te vermelden, dat de vacantie-menschen alle nieuws Onder groote deelneming heeft de begrafenis plaats gehad van de slachtoffers der dan tieniduizend menschen woonden .de plechtigheden bij en velen werd' de ontroer mijnramp te Nenrode in Silezië. Meer ing te machtig. uit onze provincie meegenomen schijnen te hebben. Hier is verder niets aanwezig. Wij sluiten nu tot volgende week Vrij dag. Adieu. Tijdens de herdenkingsfeesten van het 750 jarige bestaan der stadsrechten te Huist, van 15 tot 25 Augustus a.s. zal op een der terreinen nabij het Zeeuwsdh- Vltaamsche stadje geheel de sfeer herbo ren worden van het oude, omwalde Hulst der middeieeuwsche edelen en poorters, der monniken en buitenlieden. Aldaar, in een nagebootste entourage van het vroegere kasteel van Maelstede zal ook een kijkspel opgevoerd worden onder leiding van den bekenden Vlaai» scben tooneelist Renaat Verheijen. Als veelal in kijkspelen bij gelegenheid van herdenkingsfeesten, heeft de schrijver van het spel, de heer Louis Lockefeer, ook naar een historische kern gezocht om een weergave van het tijdsbeeld te vinden, dat hij in zijn tooneelstuk tot uitdrukking brengen wilde. En hij wist niet beter te doen dian een tafereel schetsen uit dien meest nobelen strijd aller oorlogen, de Kruistochten. Toen Hulst voor 750 jaren zijn stadsi- rechten verwierf, stond het Vlaamsche land in het teeken van bevrijding 'uit de kluisters der dienstbaarheid. De „servi" van weleer werden aanzienlijke poorters en duldden geen dwang en overheersching meer. Vlaanderen leefde in een bloei-tijd perk. Graaf Philips van den Eizas, die aan Gent, Brugge, Ieperen, Oudenaerde en vele andere steden tal van nieuwe voor rechten geschonken had, schonk ook aan Hulst de eerste stedelijke rechten. Door de vrijheid van tollen, welke tot die rech ten behoorde, bloeide de handel op. Daar!- bij bestond er 'n goede verstandhouding tusschen de poorters van Hulst en de kasteelhoeven der veste, de herren van Maelstede. Zooals het middeieeuwsche Vlaanderen steeds schrille tegenstellingen in personen en in het maatschappelijke leven gekend heeft, welke wij menschen van de twin tigste eeuw dikwijls nauwelijks vcrmoj- gen te begrijpen, moeten deze ook Hulst beroerd hebben. Edelmoedigheid en roofzucht zagen de Vlaamsche middeleeuwers dikwijls in scherpe contrasten tegenover elkaar ge steld. Waar de cenon voorgingen in held!- haftigheid voor het verkrijgen van een gekerstende maatschappij, kwamen ande ren in onbarmhartigheid dikwijls moei zaam verworven beschavingswerk in één slag te niet doen. Deze middbleeuwsche tegenstellingen h>eft de schrijver aangegrepen om het maat schappelijke leven van Hulst in dien tijd beter te kunnen typeeren. In het kijkspel zifcn we Wulfaert van Maelstede, die in de jaren 1180 kasteel heer was te Hulst, deelnemen aan dc kruis tochten. Dat omtrent dien tijd ook van uit het Land -der Vier Ambachten aan de Kruistochten is deelgenomen, is zeer waar schijnlijk. In 1188 was het immers, dat Itfe Turh1- sche heerscher Saladijn Jerusalem ver- meeslerd had en Koning Philips August van Frankrijk voor de tweede maal aan stalten maakte om naar de velden van Palestina op te trekken, te zamen met den Engelschen Koning Richard Leeuwen hart, in wier legers tal van Vlamingen waren. In het eerste bedrijf vaart u idte (geest aan van een Sint Benedictus of een Peter van Amiens. Een eenvoudige monnik roept in geestdrift den kasteelheer en zijn poor ters op voor de Kruisvaart. En in rid derlijken ootmoed geven vele Hulstenaars gevolg aan dezen indrukwekkenden op roep. Het vertrek van de kruisvaarders lijkt in alles even simpel en eenvoudig. Maar het is een daad vol ontroerend^ heldhaftigheid, zooals uit verdere bedrij ven blijkt. Er zuilen slechts enkelen terugj- keeren. Zooals uit de geschiedenis der kruistochten bekend, vonden vele Vlaam sche strijders uit de legers onder opper bevel van de Fransche en Engelsche ko ningen hun dood1 op de slagvelden van het H. Land, tengevolge van een verschrik Lelijke pestziekte. In Lockefeer's kijkspel vormt de terug keer van enkelen uit Huist, die in leven bleven na den strijd' voor de poorten van Jeruzalem, het scherpst dramatische ac cent. Zij, die hun stad in welvaart en vrede verlieten, troffen deze nu aan in kommer en losbandigheid, waar een in dringer bij de afwezigheid van Wulfaert van Maelstede de kasteeivrouwe en het achtergebleven personeel verdreven had fto het kasteel in bezit nam om er braspartijen aan te richten en het Hulstersche volk te verdrukken. In dit tafereel grijpt u een tragische ontgoocheling aan van den recht vaardige tegenover den onrechtvaardige. Hierin ook treft ge dien scherpen twee spalt aan van het licht en donker in IdbfciÓt- len dei' middeleeuwers: hun edelmoeldigf- heid, doch ook hun zonden en grofheden. Daarbij zien we in het tweede bedrijf, dat voorafgaat aan dien terugkeer der kruis vaarclers, handlangers van den roofzuch- tigen indringer tegen die bewakers van het kasteel van Maelstede samensmeden. Er spelen zich daarin ruwe tooneelen af, zooals de gevangenneming van den trou badour van bet slot, een droomer van God en Zijn natuur, die aangezien wordt voor een verrader maar in zijn hulpeloosheid en onnoozelheid tenslotte zelfs het meelij opwekt van schelmen en ruwhartigen. Wie in dit stuk dramatische verwikke lingen en zedeschiideringen van het leven der middeleeuwers verwacht, met een diepte en volledigheid zooals een Manzoni die wist uit te beelden in zijn boek „De Verloofden", zal zich allicht teleur ge steld voelen. Men moet het stuk voor alles opvatten als volkskunst en als zoodanig is het zeker geslaagd. In e©n kijkspel als dit is het overigens ook ondoenlijk om gecompliceerde zielkundige verwikkelin gen op den voorgrond te brengen.. De geest van dit tooneelstuk zal voor een belangrijk deel tot uiting moeten komen door dó regieniet alleen de woorden zullen het moeten doen. Wie de liefde van de Zeeuwsch-Vla mingen voor het goede tooneel kent en Renaat Verheijen van het oude Vlaam sche Volkstooneel, zal er ook verzekerd van zijn, dat de opvoering van dit boeiend openluchtspel e©n boeiend en luisterrijk karakter krijgt. Vooral heeft men groot- sche verwachtingen van de avondópvoe- ringen, die zullen geschieden bij fantasti sche verlichting. Dood door schuld. De rechtbank te Middelburg heeft den vroegeren opzichter bij de werken aan de ammoniakfabriek te Sluiskil, thans wa nende te Heugen (België), .aan wiens schuld althans nalatigheid het te wijten is, dat door het breken van een hijschpaal een werkman door een betonbak van 150 K.G. werd getroffen en aan de gevolgen overleed, veroordeeld tot drie maanden hechtenis wegens het veroorzaken van dood door schuld. Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. Purol op stroom liggende Duitsche stoomschip Amrum. Het is spoedig gelukt de eerste drie mannen aan den wal te helpen, maar M. is niet meer gevonden. Vermoedelijk is hij verdronken. De rivierpolitie heeft langen tijd gedregd, maar zonder resul taat. Tijdens de reddingspogingen is da roeiboot weer recht getrokken, maar kort daarna sloeg de boot opnieuw om. Een «Voddenkoopman*. Hij ging er met f 500 van door. Een dertigjarige juffrouw uit de Rozen straat te Sneek zou even een boodschap gaan doen, terwijl haar zieke moeder bo ven op bed lag, meldt de „Msb." Toen zij na enkele minuten in haar woning terug kwam zag zij in de huiskamer een onge veer achttien-jarigen jongen staan, die de geopende linnenkast aan een onderzoek onderwierp. Zij vroeg hem wat hij daar moest doen en kreeg ten antwoord-. „Ik kom om vodden te koopen, er is nog een man boven." De juffrouw schrok en vloog de trap op naar boven, om te zien of dit zool'was. Er bleek niemand boven te zijn. Het joMgmensch had van de gelegenheid ge bruik gemaakt om zich uit de voeten te maken. Weer beneden gekomen ontdekte de juffrouw dat een geldtrommcltje met ongeveer f 500 verdwenen was. Zij vloog naar buiten, sprong op de fiets, maar zag den jongenman niet meer. Zij reed toen naar het politiebureau, waar terstond een onderzoek werd inge steld. Binnen zeer korten tijd had zij het jongmensch te pakken, maar deze hadl toen het geld niet meer bij zich. Hij ontkende aanvankelijk, doch zeide ten slotte, dat hij met een vriend was geweest ,die op de fiets naar Bolsward was doorgereden. O ogenblikkelijk werd een onderzoek in Bolsward ingesteld. Daar dit onderzoek geen resultaat opleverde, werd het jongmensch opnieuw gehoord. Hij legde toen een volledige bekentenis af en gaf voor het geld te water /te Ihebben gegooid. Tot dusver is het geld echter niet gevonden. Ernstig auto-ongeval. Twee predikanten zwaar ge wond. Ongeveer vijf uur Woensdagmiddag kwamen de beide predikanten Ds. Jonge- breur en Ds. Snoek, beiden uit Veenen- daal, terug van het Zendingsfeest te Rij senburg. Tusschen Doorn en Driebergen op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin moest de chauffeur uitwijken voor een grooten tourwagen. De wagen, een spiksplinternieuwe Cadillac, slipte in de tramrails, die daar ter plaatse niet be straat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg ge slingerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, G. Beukhos uit Veenendaal, werd half uit den wagen ge slingerd, doch wist het stuur nog vast te houden. Daar het chassis weinig bescha digd werd kon de auto nog verder rijden en na een vijftigtal meters werd d'e auto tot stilstand gebracht. Een vierde inzit tende, J. H. Janssen, eveneens uit Vee nendaal, werd' uit den auto geslingerd, doch bekwam wonder boven wonder geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadillac werd echter totaal vernield. De beide predikanten, die achterin zaten, werden vreeselijk verwond. Dr. van der Weij, van het nabijgelegen Sanatorium Deninenoord, verleende de eerste hulp, terwijl spoedig na het ongeval Dr. Le Heux, Dr. Bar- key Wolff, beiden uit Doorn en Dr. Bee^ Iaerts van Blokland uit Driebergen, aan wezig waren. Ds. Snoek bleek ernstige vleeschwonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per ziekenauto kon hij naar Veenendaal overgebracht worden. Ds. Jongebreur werd met zware hoofdwonden en andere verwondingen opgenomen en naar het Wijkhuis te Doorn vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Toen het tragisch ongeval te Veenen daal in den loop van den avond bekend werd, verzamelde de bevolking zich op het Marktplein. De verslagenheid over dit ongeluk den beiden Ned. Hervormd predikanten overkomen, is zeer groot. Nader wordt gemeld, dat Ds. Jonge breur overleden is. Ds. Snoek, die per ziekenauto naar zijn woning te Veenendaal was overge bracht, is er redelijk aan toe. Hij heeft een gebroken sleutelbeen en enkple inr wendige verwondingen. De he-r J. H. Jansen, eveneens uit Veenendaal, kwam er met enkele schram men af, en de chauffeur, G. Beukelhof, is ongedeerd gebleven. Roeiboot omgeslagen. Eén man verdronken. Gisternacht omstreeks kwart over 12 is, vermoedelijk tengevolge van den zwa- ren stroom en den bollen vorm van 'de boot in de Maashaven te Rotterdam, een roeiboot omgeslagen. In de boot zaten de 51-jarige wachtsman M. K„ de '22-jarige donkyman, F. W„ de 24-jarige matroos J. W. J. en de 23-jarige matroos A. T.M allen opvarenden van het in die haven Ongeveer 10 jaar geleden kwamen bij den slager M- aan den Janswog te Haarlem herhaaldelijk vier personen, die etenswaren kochten om deze in den win kel op te eten. Dinsdagmiddag kwamen deze personen weer- Zij begroetten den sla ger zeer hartelijk, doch toen zij, na iets gekocht te hebben, weer weg gingen, miste de heer M. vijf bankbiljetten van f 100, welke hij toevallig even los in zijn vest zak had gestoken. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat een der vier personen een bekend inbreker is. Gisterochtend omstreeks kwart over 8 is de 48-jarige kapper J. L. van Win gerden met zijn fiets bij het afrijdén vin de Rijneveldbrug te Delft aangereden door een personenauto, bestuurd door den 39-jarigen K. uit Slikkerveer. Van Win gerden kreeg een schedelfractuur en is naar het St. Hypolitus zieeknhuis ver voerd. Hij is kort daarna overleden. De Belgische regeering heeft beslo ten ter gelegenheid van het Belgische Eeuwfeest kwijtschelding van straffen te verleenen aan al de veroordeelden die Voor de eerste maal drie maanden gevangenis en minder werden gestraft. Aan oud-strijders die een straf hebben gekregen tot hoogstens zes maanden, wordt die straf kwijtgescholden. Frankrijk bezit zijn eerste vrouwe lijke politie-agent, of beter gezegd: voor het eerst is er in Frankrijk eem vrouw poütie-agent geworden. De nieuwe ver schijning is te zien te Le Touquet, de badk plaats aan het kanaal en de bedoeling is, dat er een heel korps van deze politio- vrouwtjes komt. Haar uniform is een kaki kostuumpje en een strooien hoed. Het succes der nieuwe ambtenaressen is groot. Alles wat toerist is te Touquet blijft op straat staan om haar aan het werk te zien, op gevaar af het verkeer te beu Iemmeren. Moord op een assistent. Een weerzinwekkend gevat. De snijveldopziener H. C. Bellink van de suikerfabriek Poerwodadi van de fe Amsterdam gevestigde N.V. Landb.-M. Poerwodadi is nabij Baraf door een troep koelies vermoord. Meer dan 30 personen gooiden den assistent met zware steenen, ook nadat hij reeds in een ravijn was gevallen. De aanvallers zetten zich na hun weerzinwekkende daad te hebben be ëindigd, strootjes (een dun soort in- landsche cigaretten) rookende neer, in afwachting van de komst van de po litie. In verband met den moord zijn 28 koelies gearresteerd. Tijdens hef voorloopig verhoor verklaarden zij ter motiveering van hun daad dat de toean (heer) kassar (ruw) was geweest.

Goessche Courant | 1930 | | pagina bijlage 1