Uit den Westhoek. Stadsnieuws PLAATST DE HARDNEKKIGE GEMEENTE. Zooals men onder .Provincie-nieuws'* in dit nummer leren kan heeft het ge meentebestuur van 's Gravenpolder beslo ten alle betalingen stop te zetten. Dit be sluit is gegrond op een conflict met Ged. Staten, die weigeren goedkeuring te ver- leenen aan de begrooting van 's Graven polder. De raad ging n.l. niet accoord met de door Ged. Staten ontworpen salaris regeling voor den gemeente-veldwachter. Ged. Staten hebben getracht den gemeente raad van het dbrp nog tot andere gedach ten te brengen, doch de raad heeft in zijn houding volhard. Met algemeene stemmen verklaarde hij zich tegen verhooging van het salaris der veldwachters, en hij' besloot het conflict niet te beëindigen door capi tulatie. In den gemeenteraad is o.a. ge zegd: „Laat Ged1. Staten de vermeerde ring van het salaris desnoods op onze be grooting zetten als zij daartoe de macht hebben; wij doen het niet." Wegens het niet goedkeuren der be grooting mag het gemeentebestuur thans geen betalingen meer doen. Het benieuwt ons hoe de strijd' tusschen Ged. Staten en 's Gravenpolder zal ein digen. Vast staat dat, zoo de zaak niet in der minne geschikt zal worden, de ge- heele raad zijn ontslag zal nemen. Alle raadsleden zijn bet er n.l. over eens dat de raad1 niet mag overgaan tot salaris- verhooging. Willen Ged. Staten bet col lege daartoe dwingen, dan zullen alle raads leden weigeren verder zitting in den raad te hebben. Dit conflict, boe weinig verheffend het ook is, getuigt van een standvastigheid, die we in Zeeland niet zeer dikwijls waarne men. Het leert verder iets voor de toe komst. En wel voor het geval dat Ged. Staten' zullen overgaan tot invoering van hun ontwerp inzake de jaarwedderegehng voor burgemeesters, secretarissen, ontvan gers enz. der gemeenten in Zeeland, welk ontwerp in zeer vele gemeenten gcgn ge nade in de oogen der raadsleden vond. de genoegdoening niet te moeten zoe ken. Dit is nu de waarheid over de po gingen om uit het buitenland te zen den. Tegenwerking van vreemde regee ringen hebben wij niet ondervonden. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdagmid dag te 2 uur in openbare vergadering bij een komen. 'Agenda. Ingekomen stukken. Verzoek om afschrijving van belasting. Vaststelling van het le suppletoir-ko hier der Hondenbelasting voor het jaar 1930. Voorstel tot overdracht in beheer en onderhoud aan de Provincie van den weg naar Wilhelminadorp. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1930. Voorstel tot regeling van het gemeente lijk belastingstelsel in verband met de tot standkoming dei' wet van 15 Juli 1929 (Stbl. 338) houdende herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Verzoek van de Oranje-Vereeniging om subsidie ten behoeve van het kinderfeest op 11 September 1930. Voorstel betreffende de levering van gas aan den 's Heer Hendrikskinderen- dijk. Voorstel tot het opnieuw vaststellen dei- prijzen van de gemeentelijke bouwteirei- nen, behoorende tot het Grondbedrijf- Voorstel tot aanvulling van het „Uit breidingsplan 1924". Begroetingen van het Gasthuis, voor de dienstjaren 1929 en 1930. Voorstel tot het opnieuw onderhand verburen van gronden aan den Westhaven,- dijk. Overdracht van een weg. B. en W. stellen den raad voor om aan de provincie in beheer en onderhoud over te dragen den weg naar Wilhelminadorp tegen betaling van een afkoopsom van f7444. De provincie zal niet op zich ne men de verplichting tot betaling van de kosten, voortvloeiende uit verlegging van waterleidingbuizen enz. f 1000 de kinderen. doen, omdat zij met zekerheid meent te mogen aannemen, dat door aanbouw van nieuwe perceelen aan den 's Heer Heni- drikskinderendijk spoedig meerder gasver bruik op de te leggen gasbuis verwacht mag worden, waarmede het te maken werk dan productief zal zijn. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Herziening gemeentelijk belastingstelsel. B. en W, schrijven den raad //De tot stand koraing der nieuwe wet, regelende de financieele verhouding tus schen het Iiijk en de Gemeenten, maakl het noodzakelijk, het belastingstelsel der gemeente aan een herziening te onder werpen Zulks dient te geschieden vóór September a.s. en wel met het oog op de rangschikking der gemeente iu een der klassen van de Personeele belasting. Ge schiedt zulks toch vóór dien datum niet door de gemeente, dan wordt zulks gedaan door de Kroon. Allereerst worde Uw aandacht erop ge vestigd, dat komen te vervallen a. de uitkeering per inwoner krachtens de wet van 1897 b. de opcenten op de Rijksinkomsten belasting (indien geheven, hetgeen hier niet het geval is) c de gemeentelijke inkomstenbelasting d de uitkeering krachtens de wet van 1887 in de jaarwedden van burgemeester en secretaris, voor deze gemeente bedra» gende f 600, Hiervoor komen in de plaats a een uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds, verband houdende met de uitgaven voor politie, onderwijs en arm wezen over de jaren 1926, 1927 en 1928 en de draagkracht der ingezetenen vol gens de Rijksinkomstenbelasting over het belastingjaar 1927/1928 eenerzijds eu de opbrengst eener te heifen gemeentefonds belasting met 50 opcenten vermogens belasting over het dienstjaar 1931/1932 anderzijds b. een uitkeering van 75 pCt. van de opbrengst van grondbelasting c. een uitkeering van de opbrengst der personeele belasting; d. een uitkeering in de jaarwedden van burgemeester en secretaris van 75 pCt. met een maximum van f 3000. welk bedrag voor deze gemeente wordt bereikt. Een vergelijking tusschen den ouden en den nieuwen toestand geven de vol gende cijfers Bestaande toestand Uitkeering krachtens de wet van 1897 naar het aantal inwoners f 19088,48 Uitkeering in de jaarwedden van burgemeester en secretaris - 600, Gemeentelijke inkomstenbe lasting - 179000, Opcenten vermogensbelasting voor zoover deze de 50 te boven gaan - 3533,33 50 opcenten personeele be lasting - 21876,99 Totaal f224098,74 Nieuwe toestand Uitkeering uit fondsbelasting, geschat gegarandeerd bedrag f 71103,76 75 pCt. der jaarwedden van burgemeester en secrelarissen - 3000, 75 pCt. der opbrengst van de grondbelasting - 16218,89 Hoofdsom der personeele be lasting - 41315,09 B. en W. vragen den raad' een crediet van f 1000 voor het kinderfeest, dat ge organiseerd zal worden ter gelegenheid van den 50sten verjaardag der Koningin. Gaslevering. De beeren D. M. en E. J. Rouw heb ben gaslevering verzocht in twee percee len aan den 's Heer Hendrikskindéren- dijk, zonder dat adressanten de zekerheid kunnen geven, dat de ontvangsten wegens gasverbruik per jaar ten minste 10 pet. van de kosten van aanleg der hoofd- en dienstleidingen zullen bedragen. De Gasconimissie adviseert evenwel aan het verzoek van de beeren Rouw te vol Totaal f 131637,74 Verschil f92.461, welk bedrag der halve zal dienen te worden gevonden. Daarbij zal het voorzichtig zijn, te ie kenen met de volgende omstandigheden Tot het sluitend maken der begrooting voor het jaar 1930 werd uit het reserve fonds geput een bedrag van f 10.000 hetwelk voortaan zal moeten worden ge vonden door belastingheffing. Bovendien zal in 1931 voor het eerst op de begrooting moeten worden gebracht een subsidie .van f 2000 voor de kerk restauratie. Meerdere bijzondere omstandigheden zijn ons momenteel niet bekend, terwijl het nog ontbreken der gemeente-begrooting voor 1931 belet om meer nauwkeurige ramingen te maken. Dekking zal dus nog moeten worden gezocht voor f92,461 -(- f 10.000 -f- f2000 f 104.461. Om tot een goede oplossing te komen, is het thans noodig, de door de nieuwe wet geschapen mogelijkheden nader te bezien. In de eerste plaats zij er dan op ge wezen, dat voor de fondsbelasting de ge meenten in drie klassen kunnen worden ingedeeld; zulks ter beslissing door Uwen Raad. Wordt geen beslissing genomen, dan komt de gemeente in de eerste klasse. Het verschil is, dat de belastbare som begint in de eerste klasse bij f800 voor ge huwden en f700 voor ongehuwden; in de tweede klasse bij resp. f 700 en f600. in de derde klasse bij reap, f 600 en f 500. Met andere woordenbij rangschikking der gemeente in een hoogere klasse be. gint de belasting bij een lager inkomen te worden geheven dan bij plaatsing io de eerste klasse. Htt meerdere dat door rangschikking in een hoogere klasse aan belasting wordt opgebracht, komt rechtstreeks aan de ge meente ten goede Dit meerdere zou volgens gemaakte be rekening voor deze gemeente bedragen f6113. Dit bedrag zou echter moeten worden opgebracht door de belasting schuldigen met de lage inkomens im mers de hoogere aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud heeft steeds minder in vloed naarmate het inkomen grooter wordt Wij meenen dan ook geen vrij heid te kunnen vinden Uwen Raad te adviseeren om tot plaatsing der gemeente in een hoogere klasse over te gaan. In de tweede plaats vraagt belangstel ling de personeele belasting. Tot nu toe kon de gemeente op deze belasting slechts opcenten heffen. Thans zal zij de opbrengst in haar geheel ont vangen, maar bovendien krijgt zij de be voegdheid om in een andere klasse te worden gerangschikt. Verder wotdt haar toegestaan om het tarief der belasting te wijzigen, enkele grondslagen te laten ver vallen en voorts om op de belasting zelve opcenten te heffen. Dit alles stempelt de personeele belas ting tot sluitsteen van het geheele be lastingstelsel. Er zullen er onder Uwe vergadering ongetwijfeld zijn, die zulks betreuren, doch het feit ligt er nu een maal en alleen de Rijkswetgever zou, in dien zulks wensohelijk ware, daarin ver andering kunnen brengen. De vraag is nu, hoe zal de heffing der personeele belasting dienen te wor den ingericht De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en de verschillende schrij vers over deze zaak nemen hetzelfde standpunt in adviseert om aanvanke lijk de belasting zoo in te richten, dat de betrokken personen ongeveer betzelfde bedrag betalen, dat thans van hen wordt gevraagd, t.w. behalve de hoofdsom, ook de gemeentelijke en provinciale opcenten, en de Rijksopoeuten ten behoeve van het leeningsfonds, welke laatste twee krach tens de nieuwe wet komen te vervallen. Dit brengt dus mede handhaving der gemeente in de zesde klasse en voorts een tarief als ontwikkeld in bijgevoegde con cept-verordeningen. Wij meenen, dat bet aanbeveling ver dient. dezen van alle zijden gegeven raad op te volgen Immers dient men, alvorens ingrijpende veranderingen aan te brengen, zich rekenschap te kunnen geven van de mogelijke gevolgen en dit nu is momen teel absoluut onmogelijk. Gaat Uwe vergadering met ons voor stel acjeoord, dan komt de nieuwe staat van ontvangsten (zie hiervoron) er uit te zien als volgt Uitkeering fondabelasting (ge garandeerd bedrag) f 71103.76 Bijdrage jaarwedden burge meester en secretaris - 3000. 75 pCt. opbrengst grondbe lasting - 16218.89 Personeele belasting (volgens de nieuwe regeling waarin verwerkt de voormalige op centen voor gemeente en provincie) - 87507.72 Opcenten personeele belas ting (10 en 20 opcenten die thans betaald worden ten behoevevanhet leeningsfonds) - 7773.80 Totaal f 185604.17 hetgeen met de vervallen inkomsten (zie hiervoren) een verschil maakt van f 224098,65 f 185604.17 f38494.57 zoodat er te dekken blijft (zie hiervoïen) f 38494.57 f 10.000.(- f2000.— I 50494.57. Hiervoor staan twee wegen open, nl. a. heffing van opcenten op de hoofdsom der fondsbelasting b. rangschikking van de gemeente in een hoogere klasse der fondsbelasting Wat het laatste betreft, meenen wij U reeds genoegzaam te hebben duidelijk gemaakt, dat het niet wensehelijk is, daar toe over te gaan, om de eenvoudige reden dat daardoor juist op de miusl draagkrachtigen een zwaardere druk zou worden gelegd. Daarom lijkt het ons, gelijk gezegd, beter, de rangschikking der gemeente in de eerste klass: te band haven en het vereischte bedrag te ver krijgen door heffing van opcenten, die, volgens gemaakte berekening, het getal van 54 zouden moeten beloopen. De uitkomsten van een zoodanige op» centeuheffiing bij rangschikking der ge meente zoowel in de eerste als in de tweede klasse der fondsbelasting, zijn opgenomen in het als bijlage aan dit voorstel toegevoegde staatje. Rest ons nog te bespreken de heffing van opcenten op de vermogensbelasting Tot heden bedroeg het getal opcenten, hetwelk deze gemeente op deze belasting hief, 75. Dit getal zal krachtens de nieuwe wet teruggebracht worden tot hoogstens 50, doch hiertegenover staat, dat het Rijk voortaan 60 opcenten zal heffen ten behoeve van het gemeente, fonds en dat bet maximum-aantal, bet- welk de provincie nag heffen, van 20 wordt gebracht op 40' Indien de ge meente derhalve voortaan 50 opcenten zal heffen, wordt het totaal aantal op centen van 95 gebracht op 140. Zou uw raad besluiten om dó opcenten op 'de vermogensbelasting geheel al te schaffen, dan zou het aantal opcenten op de fondsbelasting bij handhaving der ge meente (jn de eerste klasse) moeten wor den gebracht op 62. Het resultaat hier van is op bijgevoegd staatje uitgewerkt. In dit verband' zij er nog op gewezen, dat de 55 opcenten, welke het Rijk ter dekking van de crisisuitgaven gedurende den oorlogstijd, buiten de gewone opcenten om, op de vermogensbelasting heft ten behoeve van het leeningsfonds, met ingang van 1 Mei 1934 krachtens de wet komen te vervallen, zoodat vanaf d'ien datum de aangeslagenen In deze belasting automa tisch zullen worden verlicht. Eindelijk krijgen de gemeenten nog hel recht om een forensenbelasting It heffen van hen, die zonder in de gemeente hoofd verblijf te hebben, er gedurende het be lastingjaar meer dan 90 malen nachtver blijf houden of er op meer dan 90 dagen van dat jaar voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar houden Het aantal personen, die volgens deze nieuwe bepaling forens zullen zijn, tax- eeren wij zoo gering, dat van invoering van deze belasting alhier gevoegelijk kan wordea afgezien. Tenslotte meenen wij nog het volgen de te moeten aanstippen: Nog niet lang terug werd door enkele Leden van Uwe vergadering de wensch uitgesproken, dat de verordening op de heffing der gemeeutelijke inkomstenbelas ting zou worden gewijzigd in dier voege, dat de kinderaftrek zou worden verhoogd, teneinde eenige tegemoetkoming te schenken aan de belastingplichtigen, hoofden van groote gezinnen. Ons college adviseerde toen daartoe niet over te gaan omdat het nieuwe belastingstelsel voor de deur stond en de vele en omslachtige bereke ningen die noodig zouden zijn om de financieele gevolgen van een verordenings wijziging als werd gewenscht te kunnen overzien, du9 slechts nut zouden afwerpen voor een zeer kort tijdsbestek. Uwe vergadering ging hiermede accoord "Wij willen er daaiom op wijzen dat de nieuwe fondsbelasting in ruime mate aan de toentertijd geopperde wenschen tegemoet komt. Immers bedraagt, ingevolge de nog van kracht zijnde verordening, de kinder ftrek welke plaats heeft om tot bet be lastbaar, f 50,per trind boven en be halve de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud ad ff 700,voor gehuwden De kinderaftrek voor de fondsbelasting is gelijk aan die voor de Rijksinkomsten- belasting, we'ke geschiedt volgens] onder staande schaal: De aftrek bedraagt per minder jarig kind bij een inkomen van minder dan f 1400,f 100. van f 1400,f 1500,— f110,— f 1500,f 1600,— f120,— f1600,f1700,— f 130 f f 1700,.f1800,— f140,— f1800,f 1900,— f150,— f 1900,f 2000,— f160,— f2000 f2300,— f170,- f2300,f2600,— f180,— f2600,f3000,— f190,— f3000,of meer f200, Indien het aantal minderjarige kinderen meer dan 4 bedraagt, wordt de vermin dering voor ieder kind gesteld op l'/4 maal het bedrag bovengenoemd. Bovendien zal, gelijk reeds eerder ge zegd, de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud voor gehuwden van f700, worden gebracht op f800, Resumeerende stellen wij Uwen Raad voor, verschillende besluiten te" nemen. Wij wenschen hieraan nog toe te voegen, dat de door ons gegeven oplossing der belasting-pnzzle' natuurlijk niet be schouwd dient te worden als de eenige juiste. Indeeling in een andere klasse der fondsbelasting, tariefswijziging der personeele belasting of heffing van pro gressieve opcenten daarop zullen weder andere resultaten opleveren. Doch uit elke regeling vloeien voor- zoowel als nadeelen voort en opheffing van de eene onbillijkheid zal ongetwijfeld weder langs anderen weg een nieuwe doen geboren worden. Bovendien zal het steeds moge lijk zijn om, indien de noodzakelijkheid te eeniger tijd mocht blijken, veranderin gen in het stelsel aan te brengen. De gevolgen daarvan zullen echter over eenige jaren waarschijnlijk beter zijn te overzien dan thans. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken slaagden te Rotterdam de dames PBroul- wer, J. Buitendijk en A. N. Hoogesteger alhier. Voor de Internationale Jury te Brus sel slaagde voor de Middelbare acte piano Mej. J. Kriense-Lokker alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer A. Lamain,. thans onderwijzer aan een Chr. School te Delft, slaagde te s Gra venhage voor de hoofdacte. Uw advertenties in de courant die gij leest Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven. Mulo-examen. Geslaagd voor diploma B: P. C. Pries ter te Eilewoutsdijic, B. van Wouwe te Vlissingen. Voor diploma A: C. Klip, J. Bijl J. Gunst, J. J. Jansen, J. J, Waterman, N. A. vain, der Velde te Viissingön, J. Cijr souw te Wemeldinge, A. Geene, J. M. Verburg te Goes, A. M. Beukema te Nieuwdorp, P. Schecle te Kapelle, A. C. van Dale te St. Jansteen, W. C. Uyt den Bogaard te Sas van Gent, J, J. Bliek, J. S. de Smidt te Terneuzen, H. J. van Lijiv den te Koudekerke, H. J. Buys, A. C. Steyn te Middelburg. •I .1' I*' Geslaagd voor diploma B. P. Sandijck, te Goes, M. F. Boogert te Kloetinge. Voor diploma A: A. C. Beneder te 's Heer Arendskerke; L. Pieterse, M. E. van Meerendonk, te Middelburg; H. G. J. de Rijke te Zomnemaire; G. J. Geluk, E. E. van Leuven te Zierikzee; N. Meer man, M. J. Schmidt, G. Ruyg, A. Rom;- bout, S. de Koning, C. Klap te Vlissin gen, F. van Zee te Goes, J. A. Mol le Kruiningen. Hen leening. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk alhier heeft in zijn vergadering van 15 Juli 1930 besloten, ten behoeve van het nieuwe orgel een geldleening aan te gaan, groot f 8000,—, rentende 5 procent 's jaars. Rijks Hoogere Burgerschool, Goes. T oelatings-examen. Na gehouden examen zijn toegela ten tot de le klasse: J. J. v. d. Peijl, H. v. d. Berg, A. van Strien, Th. Reijer- se, J. C. v. d. Weert, S. W. Godfriedt, J. A. Dekker, C. Goedbloed, A. Oud- kerk, allen te Goes; C. v. d. Broecke te 's Heer Arendskerke; J. W. Smit en G. A. Waardenburg te Wemeldinge; E. C.a. van Noort te Driewegen; P. A. de Graag te 's Heer Abtskerke; A. J. Mol te Verseke; W. J. Westveer en C.a. J. de Regt te HeinkenszandJ. K. C. Matthïjs te Kortgene; N. v. d. Schraaff te EllewoutsdijkJ. de Wilde te Hansweert; A. J. Blok te Kloetinge; A. C. v. d. Sande te Krabbendijke. Her-examen 4. Tot de 2e klasse: M. S. Eversdijk te Kortgene. Excursie. Bond van Nederlandsche Zaad handelaren. Zeeland trekt tegenwoordig wel con- gsessisten. Woensdag was het weer de Bond van Nederlandsche Zaadhandelaren, die in onze provincie haar algemeene ver gadering belegd had. In Goes was 'tpunt van samenkomst. Eerst werd dó Groote Kerk bezichtigd, toen volgdó de traditio- neele foto en vervolgens werd in auto's via Middelburg en Veere naar Vlissingen getoerd, waar in Britannia de vergadering werd gehouden, gevolgd door diner. Gis teren kwam het gezelschap, dat uit onge veer 80 personen bestond, weer naar onze stad terug om vandaar uit de proefvelden van de firma v. d'. Have te Kapelle tel be zichtigen, alsmede den dijkval in den Wi|t- lem Annapolder bij Biezelinge. Ook stond nog yen bezoek aan Rilland' op het program. Buurtvereeniging Groote Markt. Lichtfontein of muziektent. In de Woensdagavond in café „De Landbouw" gehouden vergadering van de buurtvereeniging „De Gr. Markt", werd de heer C. Sinke 'tot voorzitter gekozen. Tot penningmeester koos de vergadering den heer Wattez. Mede gedeeld werd dat de Markt ruim f 400 in kas heeft. Hiervan zal f100 worden gestort in de kas van het hoofdcomi té. De vereeniging is van plan gedu rende de Koninginne-feesten de mu ziektent verlichten of op de Markt een lichtfontein oprichten. Nader zal nog worden beslist aan welk plan de voorkeur gegeven dient te worden. Landbouw-Bioscoop. In de Landbouw-Bioscoop wordt de ze week het drama uit het landloo- persleven in Amerika „Zwervers" ver toond. In deze rolprent speelt o.a. Wallace Beery. In- en uit. Ingekomen: P. Rijk, chauffeur, van Ovezand, 's H. Hendrikskinderendijk 38 T. Donner-Faberij de Jonge, zonder be roep, van Apeldoorn, Terwelslraat 12; J. M. Meeuwse-Rooze, zonder beroep, van Wolphaartsdijk, Corn. Eversdijkstr. 18; J. D. C. de Moor, dienstbode, van Woensdrecht, Groote Markt 40; H. G. van Langevelde, verpleegster, van Krab bendijke, Oostwal 31J. Fokke-Korsuize, zonder beroep, van Colijnsplaat, Com.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2