Stadsnieuws Binnenland Buitenland. Sport. Parlementaria. School en kerk. assistentie verleend aan het losgebro ken sleepschip, geladen met telefoon palen, van de reederij „Zweits", dat door de sleepboot „Comunis" werd ge trokken, behouden binnengebracht Zondagmorgen is het sleepschip „Ter- neuzen 6", schipper Kunder, geladen met stukkolen, hetwelk in het Thool- sche gat door de sleepboofen „Su- zanna" en „Martina Adriana", beide in dienst van het bergingsbedrijf van Hoogenboezem en Van der Tak, en de sleepboot „Anavant 8", die het schip op sleeptouw had, aan den grond ge zet, is, nadat de lading was overge werkt en het water uitgepompt, be houden te Wemeldinge binnengebracht Schietwedstrijd. Met buks en margg-geweer. Zaterdag werd door de schietver- eeniging „Elk naar zijn krachten" te Hoedekenskerke, ter gelegenheid van de Heinkenszandsche kermis, een on- derlingen schietwedstrijd gehouden met buks en marga-geweer. De uit slag is als volgt: Personeele baan Marga: le groep: le pr. S. Roelse; 2e pr. J. Geense; 3e pr. L. Lous; 2e groep: le pr. C. Oele; 2e pr. J. van Damme; 3e pr. J. van Belsen; 3e groep: le pr. M. den Dekker; 2e pr. Johs. van den Berge; 3e pr. Joh. La Grand. —Vaste baan (Marga): le pr. P.Oele; 2e pr. J. Priester; 3e pr. L. Lous. Vaste baan (buks): le pr. S. Roelse; 2e pr. J. Priester; 3e pr. T. Riemens. Het ongeluk te Kwadendamme. Wat het onderzoek aan het licht bracht. Omtrent het vinden van het lijk van den heer P. R. uit Schore in Kwadendamme, wordt nog het vol gende vernomen: Donderdagmiddag arriveerde te Kwa dendamme de rechter commissaris uit Middelburg, teneinde een onderzoek ia te stellen, dat licht zou kunnen werpen op deze geheimzinnige zaak. Een 8-tal getuigen werd gehoord. Van deze getuigenverklaringen konden we weinig te weten komen, vast schijnt echter te staan, dat op verschillende punten de verklaringen elkaar niet dekken. Onder de getuigen was ook de heer P. R. uit 's Heerenhoek, van wie men vermoedt, dat hij verslagene heeft overreden met zijn vrachtauto. Deze houdt evenwel vol, dat hij ner gens van afweet, en ook de andere getuigen, die met hem in de auto ge zeten hebben, en ook geen schok ge voeld te hebben. Wat is echter het eigenaardige? Uit het sectie-onderzoek is gebleken, dat de heer R. zoo goed als zeker het slachtoffer is geworden van een aanrijding. R. werd gevonden achter een boom, waarvan de bast op een bepaalde plek was afgescheurd, en ook het hout van den boom ver toonde sporen, die er op wezen, dat hij door uitstekende deelen van een passeerend voertuig moet zijn getrof fen. Op de plaats waar de doode ge vonden werd, n.l. achter den boom, kan hij echter onmogelijk zijn over reden, dus is 't op een andere plaats gebeurd. Nu zijn er twee mogelijkhe den, of wel, R. is na overreden te zijn, door derden naar die plaats gedragen en daar neergelegd en aan zijn lot overgelaten, of wel, R. heeft zich in zijn zwaargewonden toestand daar naar toe gesleept en is er gestorven. In het eerste geval moet de auto daar hebben gestopt, en alle getuigen ver klaren, dat de auto niet gestopt heeft voor hij op 't dorp was. In het tweede geval is het mogelijk, dat niemand er iets van gezien of gevoeld heeft, hoe wel 't niet waarschijnlijk is. Blijft nog steeds de vraag: hoe komt de boom zoo beschadigd? De heer Vijgeboom, de politie-deskundige, die het geval gereconstrueerd heeft, heeft de be schadigde plek uit den boom laten za gen en meegenomen. De plaatsen waar het hout getroffen was, stemmen, naar men zegt, precies overeen met de hoogte van de plaatsen, waar aan de vrachtauto uitstekende deelen, zooals moeren, bouten of handvaten beves tigd zijn. "De auto heeft met 't "ach terste gedeelte van den „bak" den boom getroffen. Toen we aan een des kundige vroegen naar zijn meening over het geval, antwoordde hij, dat nog wel niet alles even duidelijk was, maar dat men toch al aardig op weg was, om het geval te ontsluieren. Het getuigenverhoor, dat pl.m. 1 uur begonnen was, was om 7 uur pas ge ëindigd, waarna de rechter-commissa- ris weer vertrok. Tusschen de moeren van de auto, die den boom getroffen heeft, zijn houtvezels gevonden. Een en ander is door den politie-deskundige, de heer Vijgenboom, meegenomen en zal na-* der onderzocht worden. PROVINCIALE SNIPPERS. De heer P. J. Dobbelaar, gebo ren te Wemeldinge, is aan de Univer siteit te Utrecht op proefschrift be vorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Het tweetal naar de Geref. Kerk te Yerseke bestaat uit: Ds. P. van Strien, van Veere en Ds. P. Veldhuis, van Paesens. Zaterdagmorgen moesten het be stuur en de regelingscommissïe vandc gymnastiekvereeniging „Oiympia" te Kapelle besluiten om het te houden sportfeest, waarmede het 20-jarig be staan dezer vereeniging zou herdacht worden, wegens slecht weer uit te stellen tot de e.k. Zaterdag. Op de Vrijdag gehouden ver gadering van kerkvoogden en notabe len der Ned. Herv. Gemeente te Krui- ningen, wijdde de voorzitter eenige waardeerende woorden aan denplot- sèling overleden kerkvoogd P. Witte. Na behandeling van enkele reclames der kerkelijke belasting, werd beslo ten het vrouwenkiesrecht ook in te voeren bij de verkiezing van notabelen Voor het kiescollege is reeds eenige jaren het vrouwenkiesrecht geldig. De heer Joh. Padmos Sr. heeft bedankt als lid van 't hoofdbestuur van den Zeeuwschen Mosselkweekers- bond. Het Christelijk Lyceum. Opening in IQ31 verwacht. Van de zijde van het onlangs ge vormde bestuur wordt medegedeeld, dat ijverig gewerkt wordt, om zoo mo gelijk in September 1931 een Lyceum te kunnen openen. Voor dat doel is een financieele en een bouwcommissie ingesteld, bestaan de uit de heeren: Gunning, Yerseke (voorzitter); v. d. Berg, Terneuzen; Bïerens, Kapelle; v. Mazijk, Sluis, en Rothuizen, Laport en J. Dekker te Goes. Voorts is een Internaats-commïssie gevormd, bestaande uit de heeren: Dr. van Lonkhuyzen, Zierikzee (voorzit ter); Ds. Post, Axel; Ds. Van Voors, Zierikzee en Ds. v. d. Vis te Goes. Het moderamen van de vereeniging is thans als volgt samengesteld: Dr. van Lonkhuyzen te Zierikzee (voor zitter); Ds. Raams te Kloetinge (vice- voorzitter); Mr. Goedbloed te Goes (secretaris)burgemeester Gunning van Yerseke (penningm.) en burge meester Van Voorthuysen te Domburg. Geslaagd. Voor het examen costumière slaag den de dames: Anna Battes en Lïna van Stee te Goes; M. van Eijkeren te 's Heerenhoek en M. Koch te Hein- kenszand allen leerlingen van de Zusterschool alhier. Benoemd. Tot buitengewoon opzichter bij den Provincialen Waterstaat met stand plaats Middelburg is benoemd de heer L. J. Lagendijk te Arnemuiden, oud leerling van het Zeeuwsch Technisch Instituut alhier. De Ariel-club. Wedstrijd om een motor. De Zeeuwsche Aiiel Motor Club zal op 1 September a.s. een Wimpeltocht naar Domburg houden. Als hoofdprijs stelt de club beschikbaar een nieuw Ariel motorrijwiel met chroom-nikke len tank en electrische verlichting ter waarde van f630, Het inschrijfgeld voor deelname aan dezen Wimpeltocht bedraagt f 4, Het kan niet anders, of een groot aan tal Ariel-rïjders zal naar Zeeland trek ken. Het badseizoen is in Domburg nog in vollen gang en het eiland Wal cheren is nog in zijn kleurig zomer kleed, zoodat voor de deelnemers vol op te genieten valt. Rijwielbelasting De nieuwe plaatjes; van 16 Juli as. af verkrijgbaar Met ingang van 16 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- ken voor het belastingtijdvak, aanvan gende 1 Augustus a.s. en eindigende 31 Juli 1931. Het geval zal zich kunnen voordoen dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantoor tij delijk geen belastingmerken voorhan den zijn. Hef verdient daarom aanbe veling, het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op ge wezen dat de controle op het gebrui ken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieu we belastingtijdperk zal worden inge steld. Trambotsing. Vier lichtgewonden. Zondagmorgen tegen 8 uur werden bewoners van den Goudsche Singel nabij de Jonker Fransstraat te Rot terdam opgeschrikt door een 'heftigen knal, gevolgd door luid gegil: een nieuw model motorwagen van lijn 4 der electrische tram was nabij hef kruispunt Goudsche SingelJonker Fransstraat in botsing gekomen met een motorwagen van lijn 23, oud model. Gelukkig bevonden zich op dit vroege morgenuur slechts weinig pas sagiers in de wagens en zijn wonder boven wonder de inzittenden er met eenige onbeduidende kwetsuren afge komen. De materieele schade is ech ter zeer groot. Nachtelijke berooving. De daders gearresteerd. Zaterdagnacht kwam op het politie bureau in de Vinkenstraat te Zaandam een 20-jarige jongeman uit Sloterdijk, die na sluiting der café's wandelende naar Sloterdijk meende te gaan, mede- deelen, dat hij op de Pieter Ghijsen- laan was overvallen door twee perso nen en beroofd was van af zJijn geld, zijnde tien gulden. De jongeman, S. S. geheeten, had met een ander, zekeren K. D. verschillende café's bezocht. Het laatst waren zij in een gelegenheid in de Nicolaasstraat, waar zich een derde persoon, S. K., bij hen voegde. Te half 12 werd afscheid genomen en begaf S. zich alleen op weg naar Sloterdijk. Op de Pieter Ghijsenlaan merkte hij opeens, dat zich iemand achter een boom trachtte te verber gen. Even later werd hij plotseling door twee personen aangevallen. Een er van hield hem een revolver voor. Op dat moment passeerde een fietser. De mannen zeiden: „Wij zijn van de recherche, wij moeten je arresteeren". De fietser reed toen volgens zeggen van den beroofde door. Toen de kust weer vei'ïg was voor de roovers, greep een hunner den ontstelden jongeman met de rechterhand in den zak en haalde daaruit zijn pertemonnaie met inhoud. Onder bedreiging, dat hij den volgenden avond afgemaakt zou wor den, als hij een mond opendeed, ver lieten de individuen S. Deze begreep dat alleen snel handelen hier iets zou kunnen uitrichten. De recherche is den geheelen nacht met het geval bezig geweest en ar resteerde Zondagmorgen de beide per sonen D. en K. Bij confrontatie her kende S. terstond zijn belagers, van wie K. reeds bekende. D. ontkende echter elke schuld aan het misdrijf. Beide aangehoudenen zijn goede be kenden van de politie. Verdronken Bij zijn poging zijn zoon te redden. Gisfernamiddag omstreeks half vier speelde zich te 's Hertogenbosch een droevig ongeval af. De loodgieters knecht J. van der Put, wonende aan den Dage -aadsweg, was, vergezeld van zijn zes-jarig zoontje, in een bootje in de rivier de Aa aan het visschen. Plotseling viel de jongen overboord en de vader, wetende dat zijn "jongen niet zwemmen kon, sprong hem na. Bij deze reddingspoging verloor de va der echter zelf het leven, terwijl de zoon zich op het -droge wist te wer ken. Ijlings toegeschoten hulp mocht niet meer baten. Eenige uren na hef ongeval werd hef lijk van den onge lukkige door de politie opgehaald. De vrouw van het slachtoffer hoorde bij haar thuiskomst van het noodlottige ongeval haar man overkomen. Engelands antwoord aan Briand. Een beleefde afwijzing De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph" weet mee te ideeleri, dat het antwoord' van Engeland op Bri- and'ls memoranidnm over de panpEuro- peesehe samenwerking heden overhandigd zal worden. Het antwoord zal eenigszims afwijh ken van den tekst, zooals die aanvankelijk door het departement van buitenlandsche zaken was opgegeven. Deze verandering zou het gevolg zijn van een nadrukkelijk betoog der Franr sche regeering te Londen, tegen het on langs te kennen gegeven voornemen van Engeland, om als antwoord1 slechts een nota aan Frankrijk te sturen, (.waarin de ontvangst van het memorandum bevestigd werd en zich eerst verder over de zaak uit te spreken tijdens de komende Ass:m- blée van den! Volkenbond in September la.s. Van Fransche zijde zou men men er op hebben gewezen, (dat een dergelijke houding van Engeland door de andere na ties als een afwijzing zou worden be schouwd en dat het aanzien van Briand als ontwerper van het plan erdoor ge schaad zou worden Me* het nog hierop en om geen Fransche gevoelens te kwet sen, is de nota uitvoeriger geworden en in een weiwillenden toon gehouden, hoe wel Engeland alleen geen beslissing kan nemen zonder overleg te hebben gepleegd met de Dominions. De Ooslenrijksche gezant le Parijs heeft Zaterdag het antwoord der Oostenrijksche bondsregeering op het memorandum van Briand overhandigd. Oostenrijk wenscht Briand geluk met de wijze, waarop hij het probleem der Ver. Staten van Europa uiteenzet en met de door hem gevonden oplossing, en voegt er bij, dat de politieke en economische toestand van het huidige Europa beter wordt doorvoeld dan in Midden-Europa. De toekomstige unie moet er van den beginne af naar streven, de bezwaren, die tegen de federatieve organisatie van Euro pa worden ingebracht, te ontzenuwen, en haar tot een zoo bruikbaar mogelijk in strument van den vrcd'e en het economische leven te makein. De kring der tot samenwerking uitge nood igde staten moet zoo groot mogelijk worden gemaakt. Ook aan de buiten dezen kring liggende staten, die economisch en politiek nauw met de leden der unie ver bonden zijn, moet de mogelijkheid worden gegeven van duurzame medewerking. De unie kan zich organisch bij den Volkenbond aansluiten. Het Volkenbonds secretariaat zou werkzaamheden, welke deze statengroep betreffen, op zich kun nen nemen. Of een politieke commissie der unie noodzakelijk zou zijn, valt nog niet te zeggen. De Europeesche conferentie zou op doeltreffende wijze haar optreden op een besluit der volkenibo'n/dsvergadering moe ten baseeren, hetgeen tot waarborg zou strekken, dat de poging tot nauwere Euror pee sche samenwerking door de niet-Euro - peesche leiden van den bond wenschelijk werd geacht en met sympathie zou wor den gesteund. De Europeesche unie zou in volle harmonie met den Volkenbond bij het mechanism© van Genève worden aan gesloten. Ongetwijfeld zou de rationeele organi satie der economische! krachten van Euro pa eerst kunnen geschieden, wanneer de mogelijkheid van een Europeeschen oorlog definitief zou zijn verdwenen. Er bestaan nog politieke problemen, die volgens het standpunt der volkomen ge- iijkgerechtigheid van alle Europeesche staten en volkenfamiliën moeten worden opgelost, vóór de vrede in Europa als vol komen verzekerd kan worden beschouwd. Samenwerking met den Volkenbond is de voornaamste taak der unie. De werkzaamheden van allerlei aard moeten niet aan. de deskundigen worden overgelaten, die door hun eigen wetenschap al te zeer beïnvloed worden, maar de dram den moeten samenkomen in de handen van de staatkundigen der verschillende landen. De Oostenrijksche regeering verklaart zich bereid, in den geest der in f.iet{memo[- ramdum uiteengezette persoonlijke en Europeesche solidariteit aan de groote taak der organisatie van Europa med© t© werken. De Guldensporendag. Scherpe redevoeringeti der Vlamingen. Met ongemeenCn. luister hebben d© Vla mingen Vrijdagavond den Guldensporen- slag van 1302 herdacht. Schier in elke stad en dorp werden vergaderingen en op tochten gehouden, waarbij Vlaamsche lie deren werden gezongen en toespraken gehouden, die niet alleen het grootsch verleden herdachten, maar tevens een op wekking waren tot het hardnekkig voort zetten van den thans g©voerden strijd tot herstel van het Vlaamsche volksrecht. In vele plaatsen hadden de toespraken een zeer scherp karakter, ook van de zijde der Vlaamsche groepen, die anders doorgaans een gematigden toon aanslaan, als b.v. de afdeelmgen van het Davidsfonds. De heftige toon van die redevoeringen is te verklaren uit 'het feit dat dle,regeciLnnig|- Jaspar haar belofte niet heeft vervuld om vóór het Kamerreces alle quaesties op te lossen, die met de Vlaamsche zaak ver band houden, integendeel, zelfs een wets ontwerp op de regeling van het lager- en middelbaar onderwijs heeft ingediend, dat allerminst overeenstemt met den Vlaam- schen volkswil. Vandaar dat in den geest van het Vlaamsche verzet tegen de regie ring-Jaspar, wiens goede wil door v©l© sprekers weliswaar wordt erkend1, die herdenkingsfeesten Vrijdag dan ook zijn gevierd. De leus scheen dezen dag te zijn De Vlaamsche Leeuw is het tergen zijner vijanden moe. Op sommige plaatsen hebben all© Vla mingen zonder onderscheid van partijen, het feest samen gevierd^ eldeiv de z.g. minimalisten en extremisten elk in een eigfctn lokaal. Dat in nationalistisch© kringen de sprekers zich op nog scherpere wijze dan de m©er gematigde kringen heb ben uitgelaten, laat zich begrijpen, doch de scherpe woorden di© in laatstgenoem de kringen werden gehoord, zijn vooral kenschetsend voor den toestand in het Vkamsch gebied. Voor zoover b©k©n|d zijn bij de viering van den GuLdensporenr slag nergens incidenten voorgevallen. LUCHTVAART. Plannen van Kingsford Smith. Solovlucht EngelandAustralië Naar verluidt heeft de Oceaanvlieger wing-commander" Kingsford' Smith hel plan een solo-vlucht te ondernemen van Engeland naar Australië, in een licht toe stel. Smith hoopt den tocht in 10 dagen t© kunnen uitvoeren, waardoor hij het be staande record, dat op naam van Bert Hinkler op 15 dagen staat, zal verbeteren. EERSTE KAMER. Wegenwet en oorlog. Bij de behandeling van de Wegenwet in de Eerste Kamer werden Vrijdag door de heeren Van Lanschot, de Savornin Lobman en van Sasse van IJsselt bezwa ren geopperd tegen de voorgestelde regeling inzake het openbaar worden van wegen. Zij vreesden, dat de eigenaren practisch van hum wegen zouden kumm n beroofd worden door de bepaling, dat een weg, die 30 jaar achtereen tot het inwerking treden van deze wet voor een ieder toegankelijk is geweest, openbare weg wordt. Wel kan de eigenaar dit voorkomen, door gedurenide ten minste één jaar een bord te plaatsen, waarop staat aangeduid1, dat hier ton eigen weg is. Dit werd echter niet voldoendje geacht. Het verzet tegen het wetsontwerp was wel heel sterk, ©n dit was voor in klis ter Reymer vermoedelijk wel de aanlei ding, waarom hij de toezegging deed, dat de Wegenwet niet eerder zal worden inge voerd dan ruim e3in jaar nadat zij zal zijn afgekondigd'. Dan zal dus iedereen in de gelegenheid zijn een eigen weg nog g©du£- rende een jaar als zoodanig aan te duiden. Over het wetsontwerp zal in een volgende vergadering worden gestemd. Hierna kwam het ontwerp tot goedkeu ring van het protocol nopens den chemi- schen en bacteriologischen oorlog aan do orde. De heer van Embden betoogde, dat het onmogelijk is een chemischen en bac teriologischen oorlog te voorkomen, en hij vond het ontwerp dlaarom een onding. Hij voegde daaraan toe, dat het voorbehoud ten aanzien van het gebruik van chemische middelen ontoelaatbaar is. Minister Deckers stelde daar tegenover, dat een protocol, hetwelk dloor 25 staten is onderteekend, toch niet zonder bétee- kenis kan zijn, en wat het voorbehoud be treft, zeide de minister, dat ons land het recht moet hebben middelen te gebruiken tegen een vijand, die ons met soortgelijke middelen bestrijdt. Ook over dit wetsontwerp zal in een volgende vergadering worden beslist. Nadat een aantal ander© wetsontwerpen zonder discussie of stemming waren aan genomen,' werd d© vergadering gesloten. Eind der maand komt de Eerst© Kamer wederom bijeen. Waarom in Juli examens? Onnoodige marteling in de warmte. Het is weer d® tijd, dat de eene helft van het Nederland sche volk de andere helft examineert. Examens volgen ons op ons levenspad, gelijk onze schaduw. Examen doen we als we zeven jaar en cis we veertig zijn, als we kindermeisje wil len worden of geneesheer. En zoo er nog één beroep gevonden .wordt, zooals b.v. journalistieke, waarin men zoo verstandig is niet alle heil van een examen te verwach ten, dan worden er commissies benoemd en zwaarwichtige besprekingen gevoerd om ook dat beroep ten spoedigste te dwingen in het examenkeurslijf. Nu moet u niet denken aldus lezen wij in de „Amh. Crt." in een artikeltje onder bet hoofd „Examentijd" dat wij zoon tegenstander van examens zijn. In een enkel g®val kunnen zij natuurlijk een totaal verkeerd beeld geven van de ontwik keling, de geschiktheid van zeker individu, maar over het algemeen genomen is het examen een tamelijk bruikbare maatstaf voor kennis en geschiktheid. Maar toch hebben we wel het een en ander op examens tegen, althans op de examens, zooals zij in ons land worden ge houden. Wij kiezen daarvoor bij voorkeur uit den warmsten tijd van het jaar. Juni is de maand1 van het „gaarstoomen" der candidaten, in Juli wordt dan de schotel opgedischt. Dat nu is een onnoodige mar teling. In andere landen, we meenen o.a. in Zwitserland, vallen de schoolexamens in een anderen tijd van het jaar en het ware te wenschen, dat ook wij ze enkele maanden vroeger of later konden stellen. Wij zien niet in, wat er tegen zou zijn den examentijd te' stellen op begin Mei. De vacantie zou dan half Mei of begin Juni kunnen aanvangen, juist in een tijd, dat de natuur in West-Europa op haar mooist is en in ons land het klimaat op zijn best. Augustus toch is de regenmaand' bij uilne-

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2