N° 82 Maandag II Juli 1950 117 Jaargang» Binnenland DE UITVERKOOP IN Magazijn DE STER GELDBESPARING Het meisje, dat met een Koning trouwde PpoVincieuieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant §§&I3Bksb} Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf I alafnrt»iT»i»fYi>tvia4. 17 nn "1*7 O A A J i>n A*1 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Dubbele moord te Rotterdam. Vader schiet op zijn beide kin deren; het dochtertje gedood. het jongetje zwaar gewond. In de Rubroekstraat heeft Vrijdag' avond een vader op zijn zoontje en zijn dochtertje geschoten, tengevolge waarvan het 11-jarig meisje onmïddel lijk dood was, en het jongetje, 10 jaar oud, in zeer zorgelijken toestand in het ziekenhuis aan den Bergweg moest worden opgenomen. De dader, een 40 jarige oud-koloniaal, heeft, nadat hij op zijn kinderen had geschoten, het pistool op zichzelf gericht, maar het wapen ketste, waarna hij met eenpen- nemes zichzelf eenige onbeduidende wonden heeft toegebracht. De man is 20 jaar geleden als titu lair-brigadier-muzikant naar Indië ge gaan, waar hij is gehuwd. In dit hu welijk werden twee kinderen geboren, die later naar Nederland zijn geko men. Gedurende de laatste twee en een half jaar zijn de kinderen opge' nomen geweest in het kinderhuis „Wel kom" aan de Van Spijkstraat Hun va der had hen beloofd ze bij zich te nemen, zoodra hij weer in Nederland terug was. Drie a vier maanden gele den is hij gerepatrieerd. Eerst is hij bij een broer in de Meidoornstraat gaan wonen, maar kort daarna nam bij zijn intrek bij oude kennissen aan de Binnenrotte. Daar heeft hij ook de kinderen bij zich genomen. Omdat het huis te klein werd, is de familie waar hij inwoonde, die een 9-jarig klein dochtertje opvoedde, om bem ter wil le te zijn naar de Rubroekstraat ver huisd, waar een grootere woning werd betrokken. De man genoot een pension van f 12 en nadat hij eenige weken zonder werk had geloopen is hij bij een lunch' room gedurende ongeveer zes weken als portier werkzaam geweest. Door dat bij daar een kleine bemerking van de directie kreeg, heeft hij ontslag genomen, waarna hij weer twee weken zonder werk heeft geloopen. Nadien heeft hij een betrekking gekregen bij een fabriek te Hilligersberg, maar om dat hij daar naar zijn oordeel te wei nig verdiende, is hij daar weg gegaan. De man was nu ongeveer een week thuis en den laatsten tijd had hij zich vaak bitter beklaagd over de maat schappij. Met zijn pensioen was hij in het geheel niet tevreden, en de verdiensten in zijn betrekkingen wa ren hem evenmin voldoende. Door de financïeele moeilijkheden waarin hij was geraakt, heeft hij zich Woensdagavond tijdens een bezoek bij KERKSTRAAT, GOES, naast C. JAMIN, BETEEKENT VOOR U EEN 22 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Op den dag van onzen officieelen intocht ging alles veel plechtiger toe. Een menigte soldaten stonden langs den geheelen weg geschaard en alles verliep zoo regelmatig, alsof hetklok- werk was. Het eenige, wat ik te doen had, was steeds te buigen en te bui genEr was een gala-maaltijd op het stadhuis. Herinner je je dat schit terende oude Gothische gebouw, op getrokken uit rood zandsteen met het prachtige houten hek? Het was een geweldige festiviteit. Wij waren de gas ten van de stad, kortom het was een banket, zooals men in Guidhall in Londen kan verwachten. Er waren honderden menschen, die redevoerin gen hielden, waaraan geen einde scheen te komen. Bovendien was het ontzettend warm en ik werd zoo moe en zenuwachtig, dat ik er hoofdpijn van kreeg. kennissen uitgelaten, dat hij nu wel een eind aan zijn leven kon maken. Vrijdagmiddag is hij met de kinde ren uit geweest en in plaats van zes uur thuis te komen kwam hij pas kwart over zeven met de kinderen naar huis. In de keuken-woonkamer heeft hij toen de kinderen bij zich ge nomen, een revolver genomen, eerst het meisje door het hoofd geschoten en daarna de jongen. Omdat het jon getje nog teeken van leven gaf, heeft hij het kind nog met een pennemesje in de hartstreek getroffen. Tegen de vrouw van het gezin, die hierbij tegenwoordig was, heeft hij ge zegd weg te gaan en de vrouw is in derdaad de trap afgeloopen. Op straat gekomen waarschuwde zij een buur man dat er geschoten was. Zij zeide hem de politie te gaan roepen. Deze man heeft twee agenten gewaarschuwd die onmiddellijk meegingen en in de woning vonden zij den man met in de eene hand een mes en in de an dere een revolver. Tiet mes heeft een van de agenten den man ontnomen en hijzelf heeft het vuurwapen wegge legd. Stap was volkomen kalm, en hij maakte een cynischen indruk. Hij werd onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau aan de Meer- manstraat overgebracht, waarbij hij zich wederom beklaagde over de maat schappij, die, naar hij zeide, dit al les blijkbaar zoo had gewild. Het jongetje is echter later overleden. Zaterdagmorgen is de dader nog maals aan een verhoor onderworpen. Hij vertelde hierbij, reeds lang met het plan rondgeloopen te hebben om zichzelf en zijn beide kinderen van het leven te berooven. Hij zag n.l. in zijn benarde omstandigheden geen uit weg meer en wanneer hij alleen zich zelf doodde, dan wilde hij niet zijn beide kinderen „aan de maatschappij overlaten". Verder zeide S. eerst op het jongetje geschoten te hebben en toen hij ontdekte dat het kind niet dood was, het daarna nog met een mes een diepen steek in de hartstreek te hebben toegebracht. Zijn eigen ver wondingen zijn slechts van lichten aard. Bovendien verklaarde hij nog niet in 1880, zooals hij eerst zeide, doch in 1890 geboren te zijn. Hij is dus veertig jaar oud. De beide lijkjes zijn naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, om daar ge schouwd te worden. Valsche munter gepakt. Valsche guldens en kwart jes in beslag genomen. De Heerlensche recherche heeft in een café een man gearresteerd, die voorgaf een Italiaan te zijn, doch bij het nazien van zijn papieren, bleken deze niet in orde te zijn. De man werd naar het politiebureau gebracht, Op hem werden gevonden: vijf gul dens en 125 kwartjes, welke hij na der onderzoek valsch bleken te zijn. De geldstukken hebben alle een blau we kleur, zijn vrij gemakkelijk van echte te onderscheiden en dragen alle het jaartal 1914. Een gedeelte der kwartjes had nog een ruwen rand, en was dus blijkbaar nog niet geheel af Ik was geheel in het wit, en droeg een hoed in den vorm van een kroon van Russische kerkvorsten, geheel be dekt met paarlen, terwijl ik ook ver schillende lange snoeren om mijn hals had. Maar de kroning.... June, die zal ik nooit vergeten. Men beweert, dat deze met zooveel pracht en praal ge schiedde, omdat het volk hierin een soort vergoeding zou krijgen voor het feit, dat hef huwelijk in Engeland had plaats gehad. Een buitengewoon indrukwekkende stoet vertrok lang van te voren van hier,*de kapiteinen en koningen". Hoevele waren er wel niet, en wat was ik vereerd, dat zij allen voor mij ge komen waren. Zooals je weet, verte genwoordigde mijn neef Arthur, de Hertog van Gibraltar, ons land, ter wijl verder nog aanwezig waren de kroonprins en prinses van Galatria, en -de mooie nicht van Max, de ko ningin van Moldavia met haar man, die er zoo knap uitziet met zijn don kerkleurig gezicht en sneeuwwit haar. Ik wilde, dat je haar japon gezien had, June. Natuurlijk was er een ze kere hofkleeding voorgeschreven, doch zij droeg haar toilet geheel anders dan de anderen, terwijl ze schitterde gewerkt. De aangehoudene verklaarde, dat hij niet geweten heeft, dat het geld valsch was, en dat hij het nabij Cannes in België had gevonden. De man is Vrijdag aan de justitie te Maas tricht overgegeven. De Heerlensche po litie vermoedt, dat zij met deze ar restatie een lid van een groote val sche muntersbende te pakken heeft gekregen. Deze week werd in Heerlen en in Kerkrade reeds aangifte gedaan van eenige valsche kwartjes en een valschen gulden. Het arbeidsconflict te Goor. Hervatting van den arbeid. Vrijdagavond kwamen in het R.-K. vereenigingsgebouw „St. Joseph" te Goor de leden van de textielarbeiders- organisatie „St. Lambertus" en „Uni- tas" bijeen. Door de heeren Mensïnk en Vunde- rink werd in deze vergadering ver slag uitgebracht van de conferentie, welke Vrijdag in het Cencertgebouw te Hengelo heeft plaats gehad, tus- schen de besturen van de Twentsch- Gel-dersche fabrikantenvereeniging en de besturen der respectievelijke tex- tiel-arbeidersorganisaties, zulks naar aanleiding van het conflict bij de N.V. Katoenfabrieken voorheeen Arntzenius Jannink en Co. te Goor. Met algemee- ne stemmen werd door de leden van bovengenoemde organisaties goedkeu ring gehecht aan de voorwaarden, waarop heden de bontwevers het werk zullen hervatten. De textielarbeiders-organisatie „De Eendracht" en de vrije organisatie hebben een dergelijke vergadering met de leden gehouden, waar eenzelfde besluit werd genomen. Liefdes-drama te Nieuw-Roden. Een droevig slot. In het nabij Leek in de provincie Groningen gelegen dorp Nieuw-Roden heeft zich Donderdag een drama af gespeeld. De 24-jarïge T. T. had ge- ruimen tijd omgang gehad met de 20- jarige A. L. Het meisje schijnt de liefde van den jongen man niet naar zijn zin te hebben beantwoord. Een en ander had reeds herhaaldelijk aan leiding gegeven tot scènes. Het vorige jaar nog, aldus de „Tel.", had T. een aanslag op het meisje gepleegd, waar voor hij toen eenige maanden gevan genisstraf heeft ondergaan. Later heeft de jonge man weer toenadering ge zocht, doch het gewenschte succes bleef uit. Dit nu heeft ten gevolge gehad, dat hij Donderdagnacht de wo ning van het meisje is binnengedron gen, waarna hij haar met een mes een vrij ernstige wonde heeft toege bracht. De dader is daarna gevlucht en heeft vervolgens een einde aan zijn leven gemaakt. De gevaarlijke zee. Het had geen haar gescheeld of de zee had Vrijdagavond tegen 8 uur ter hoogte van het Groene Huisje te Scheveningen weer twee slachtoffers geëischt De 20-jarige Duitsche dienst bode, R. L., was daar met een vriendin aan 't zwemmen en veel te ver in zee van de smaragden. Bovendien waren ook nog de kroonprinses van Baslia en Krotana aanwezig, ontelbare groot hertogen, prinsen en prinsessen, bene vens de vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, Spanje, Amerika, Oh', ik zou wel aan het opsommen kunnen blijven Ken jij de Kathedraal nog? Is deze niet schitterend? Welk een onbe schrijflijk mooien indruk maakt dat roodachtig paarse zandsteen in den zonneschijn.... Heb je die ooit bij zonsondergang gezien, June? Vanuit mijn venster heb ik er het uitzicht op, en het is zulk een overweldigend ge zicht, dat mij bij den aanblik daarvan dikwijls de tranen in de oogen sprin gen. Van binnen is de Kathedraal even wonderlijk. Je komt geheel onder de betoovering van die plechtige duis ternis, die groote antieke kleeden, welke van de gaanderijen neerhangen, den enormen, massieven Normandi- schen kansel, de koornissen en ge schilderde in lood gevatte ruiten, die fonkelen als diamanten en die tot de oudste en mooiste der wereld moeten behooren. Op dien zomermorgen wer den ze door de zon beschenen en was hef, alsof al de juweelen der gegaan. Geen van beiden kon het strand meer bereiken. De 16-jarige jongen O. uit de Spijkermakersfraat begaf zich aan een lijn in zee, maar kon de meisjes niet bereiken. Hierop probeerde de 22-jarige B. uit Am sterdam het aan de lijn. Deze heer smaakte het genoegen twee menschen- levens te redden. Een agent van po litie, die ook bij de redding behulp zaam was, pastte op Mej. L., die be wusteloos aan wal kwam, kunstmatige ademhaling toe, hetgeen niet baatte. Zij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zij laat in den avond is "bijge komen. Haar vriendin kon rechtstreeks naar huis gaan. Een tjalk in nood. Zaterdagavond omstreeks zeven uur hebben vijf Lemster visschers te Lem mer binnengebracht het ijzeren tjalk schip „Eersteling", schipper H. I. Chorten van Hoogeveen, op reis van Gorinchem naar Wolvega. Door een hevigen rukwind was voor de Lem ster haven het zeil over boord ge slagen, waarop hef schip eerst hul peloos rond dreef, doch later voor anker kon komen. Onmiddellijk voer de Lemster reddingboot uit. Men slaag de er in een vrouw en vier kinderen, waarvan het jongste 7 weken oud was, te midden van hol staande zee over te nemen en te Lemmer binnen te brengen. Met veel moeite slaagden na derhand vijf visschers er in om ook het tjalkschip binnen te sleepen. Kinderverlamming. Te Gouda is het aantal gevallen van kinderverlamming tot 30 geste gen. Vrijdag is de ziekte geconstateerd bij een jongetje van drie jaar. De geheele afgeloopen week be droeg het aantal nieuwe lijders drie, allen jongens resp. van 7, 12 en 3 jaar oud. Te Arnhem hebben zich twee ge vallen van kinderverlamming voorge daan bij kinderen, die een der R.K. bewaarscholen in Oost Arnhem be zochten. Er is op advies van het ge neeskundig schooltoezicht overgegaan tot sluiting van de school. Ook is er een geval van kinderverlamming voor gekomen op de school van de Arnh. schoolvereeniging in de Brugstraat Het geval, dat een leerling in Oos terbeek betrof, is doodelijk afgeloo pen. Het bestuur heeft deze school gesloten en ook zijn tweede school in -de Korte Walstraat, omdat de kin- lieren van beide scholen gezamenlijk gymnastiekles hadden. 'Dagboekblaadjes, 12 JULI. Een fabel: Zóó zag de recensie er uit: „Het nieuwe tooneelstuk van Schrij- velaar en Geestloos is gevallen als een baksteen. Wij vragen ons af, wat de schrijver bezield heeft om dit zou- telooze prul op de planken te brengen. „In dit stuk worden de droevige lotgevallen ten tooneele gebracht van een meisje uit het volk, zooals men er iederen dag duizenden om zich heen kan zien, en ook deze lotgeval len zelf zijn zoo weinig bijzonder, dat ze in geen enkel opzicht de moeite waard bleken om te worden gedrama tiseerd. Toch zijn er nog altijd men schen, die het vooze en valsche van zulk maakwerk niet beseffen en het is treffend om te zien hoezeer de menigte het onware van sommige si tuaties in het geheet niet beseft. Zie hoe het publiek als razend applau- diseert om dezen allergruwelijksten onzin „Zelfs het spel van Mevr. Galm, een van onze beste actrices (wij hadden haar nog nooit zóó slecht zien spe len) was geheel in overeenstemming met het peil van het stuk. Men kon haar aanzien, dat zij voelde hoe mis plaatst haar groote figuur was in dit artistieke onding En aldus luidde de advertentie: „Leest de schitterende persbeoor- deelingen! de droevige lotgevallen van een meisje uit het Volk. Het is treffend om te zienZie hoe het publiek als razend apptaudiseert Mevr. Galm, een van onze beste actri ces haar groote figuur Nu begrijp ik pas Tiet nut van een knipcursus. Boomen voor wegbeplanting. Vragen omtrent de levering. Het Tweede Kamerlid Kersten heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen of de levering van boomen ter beplanting van de rijkswegen in Zeeland en ook in Noord-Brabant bij herhaling is op gedragen aan één kweeker, zonder dat anderen in de gelegenheid zijn gesteld aarde opgehoopt lagen in het schip en het koor. Daarbij kwam nog het grootschevan de ceremonie, de vreemde, oude ge bruiken, de muziek, de indrukwek kende gezangen, de schitterende ge waden der priesters, de wierook, de statige, oude aartsbisschop, die de kroon op mijn hoofd plaatste, het ge bulder der kanonnen buiten en den bijna eindeloozen optocht van men schen, die buigend langs mij heen gin gen. Oh, ik voelde me zoo onbeduidend en tot op zekere hoogte eenzaam, ter wijl ik daar geheel alleen zat. Volgens oude gewoonte stond de troon van Max vrij ver van de mijne af aan de andere zijde van den doorgang en hij kwam niet eer bij me, voordat al les afgeloopen was. Toen stapte hij naar mij toe en hand in hand liepen wij den doorgang af. Hieraan ging een eigenaardige plech tigheid vooraf. De opperceremonie- meester van den koning, een prach tig gebouwde man in een schitterende middeleeuwsche uniform, met een ge- plooiden kraag om en schoenen met lange punten aan, stond precies on der de trappen van den kansel en dronk uit een groote, Venetiaansche naar de levering mede te dingen? Is de minister bereid, indien dit het geval ware, maatregelen te nemen op dat kweekers gelijk behandeld worden? Storm op de Schelde. Schepen gezonken. Zaterdagvoormiddag is het sleepschïp „Piëta", schipper Willems, geladen met steen, ter hoogte van Gorishoek ten gevolge van het hevige stormachtige weer in zeer diep water gezonken. De opvarenden zijn door de boot „Ana- vant 8", die het schip op sleeptouw had, gered. Het sleepschip „Terneuzen 6", ge laden met kolenpuf, is in "Tiet Thool- sche gat volgeslagen. De opvarenden zijn eveneens in veiligheid gebracht. Zaterdag zijn nog de navolgende schepen, die tengevolge van den storm onklaar geraakten, te Wemeldinge bin nengebracht Het Belgisch sleepschip „Stad Lo keren", schipper Look, geladen met kolen, werd op den Oostberm van het kanaal geworpen. De sleepbooten „El- sa" en „Elise" verleenden assistentie en brachten het schip met de sleep boot „Hendrik", die het schip op sleeptouw had, weder vlot Voorts is door de sleepboot ,',Elsa" bokaal, gevuld met wijn, op de ge zondheid der koningin. Nadat hij den beker had geledigd, wierp hij dien neer en deze viel in stukken op de steenen. Alle mannen trokken hun de gens en hielden die omhoog, terwijl als uit één mond klonk: „Lang leve de Koningin!" Het was buitengewoon indrukwekkend. Ik moest daarna op staan en buigen, maar ik struikelde over mijn sleep: Mijn kleeren, June? Het is onmo gelijk je daarvan een beschrijving te geven, kindje. Ik was eigenlijk van top tot teen behangen met juweelen. Voortdurend verlangde ik er naar, dat moeder mij had kunnen zienZij houdt zooveel van kostbare dingen, en ze is zelf altijd zoo arm geweest. De japon was van zilverkleurig satijn en geheel bedekt met kleine kwastjes paarlen. Om mijn heupen had ik een breeden gordel van oude gele dia manten, die een prachtigen glans ver spreidden. De hals was erg laag uit gesneden en ik droeg ontelbare snoe ren groote paarlen, het diamanten cor sagesieraad in rden vorm van een vo gel met wijd uitgespreide vlerken, -dat ik op mijn huwelijksdag aan had, be nevens drie enorme, antieke robijnen boven elkaar (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1