Aspirin N° 79 Maandag 7 Juli 1950 117 Jaargang. Uit de Radiowereld Het meisje, dat met een Koning trouwde Rechtszaken. Sport. ProvincienieuWs Te I a n g i n water eenigop de wereld i"Dagboekblaadjes ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave :Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Het algemeen programma der A.V.R.O. Wij ontvingen schrijft de Radio- bode van den Radioraad op 20 Juni j.l. een brief, waarin o.a. het volgende werd verklaard: Naar aanleiding van het door U ingezonden ontwerp-programma voor 7 Juli 1930 deelt de Commissie U mede, dat dit in het algemeen wel voldoet aan de voorwaarden, welke aan een algemeen programma kunnen worden gesteld. De Commissie noodigt U echter uit met het volgende rekening te willen houden: 1. Het algemeen programma be hoort zonder onderbreking gedurende den tijd van 824 uur te worden ge geven, tenzij bezwaren van technischen aard dit niet mogelijk maken. 2. Ten einde te kunnen beoordee len of de gekozen muziek niet over wegend licht of ernstig is, wordt me- dedeeling van de te geven nummers verzocht. 3. Onder „morgenwijding" kan slechts worden verstaan een uitzending zonder propagandistische strekking voor eenige godsdienstige richting waaraan Uw morgenwijdingen tot dus ver voldeden, doordien zij zonder meer bestonden uit het „Onze Vader"-ge- bed, de voorlezing van een gedeelte uit den Bijbel, het zingen van een lied en den zegen. 4. Tegen het „Praatje over Kook kunst", „Modepraatje" en „Praatje over Sport" bestaat geen bezwaar, in dien dit een populaire voordracht be treft, die door ieder kan worden aan gehoord. Cursussen kunnen geen deel van een algemeen programma uitma ken. Er was begrijpelijkerwijs groote vreug de in ons kamp, want de „algemeen heid" zooals die door ons, A.V.R.O., verstaan werd en jarenlang betracht was geworden, had nu officïeele er kenning verworven. Het Rijksradiomerk was als ,tware op de A.V.R.O.-programma's gedrukt. Ook het karakter van de A.V.R.O. Morgenwijding had de offïcieele goed keuring verworven, niet alleen voor de toekomst maar ook en dat was nóg belangrijker het verleden was gezegeld. Maarhelaas! De A.V.R.O. had te vroeg gejuicht. Op 27 Juni (juist één week later) was het opper-censuur-college radicaal van meening veranderd. Wij ontvingen n.l. een brief, waarin o.a. het vol gende werd gezegd: De Algemeen Programma Commis sie heeft thans vastgesteld, dat onder het algemeen programma niet behoo- ren te worden opgenomen uitzendin gen van godsdienstigen aard, zooals godsdienstoefeningen, morgenwijdin gen, godsdienstige ziekenuurtjes e.d., op grond van de verschillende op vattingen, die op godsdienstig gebied bestaan zoodat dergelijke uitzendin gen niet als van algemeenen aard kun 19 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Gisteren ging Max erg vroeg in den morgen met een kamerheer een be zoek afleggen bij een ver familielid van hem, Prins Eudoxis. Deze woont twintig mijlen van hier, dicht bij de laagvlakte, waar zich een rivier be vindt, die beroemd is om den groo- ten voorraad visch, welke daar aan wezig is. Het is merkwaardig hoe op gewekt en natuurlijk hij zich gedraagt en ik doe mijn best precies zoo te zijn. Ik ben nu langzamerhand in staat te spreken, zonder dat ik bang behoef te zijn in snikken uit te barsten. Als er iemand bij ons is, behandelt hij me volmaakt correct een weinig teeder, is vroolijk en zeer attent, maar nimmer verliest hij mijn positie als Koningin uit het oog. Hoewel hij het vermoedelijk zelf niet weet, ligt er toch in zijn geheele optreden een groote waardigheid. Ik denk, dat hef dit i» wat moeder bedoelde, toen ze nen worden beschouwd, terwijl bo vendien in de ministerieele beschik king voor het Algemeen Programma sub 4 de uitzendingen van godsdien stigen aard niet zijn genoemd. Weg met de Morgenwijding dus. En welk een dilemma voor de N.C. R.V., die nu haar Statuten geweld moest aandoen door een godsdienst loos programma in elkaar te timme ren voor haar algemeenen dag. Mondeling is ons verder medege deeld, dat het „non-stop"-programma van punt 11 in den eersten brief geen eisch blijft. Radio-censuur. Geen uitzending van beurskoersen. Naar aanleiding van de stappen die de directie van het persbureau Vaz Dias bij den secretaris van den Ra dioraad heeft gedaan inzake het via de omroepvereeniging die voor de eer ste maal het algemeen programma op Maandag 30 Juni verzorgde, ontvangen verbod tot het uitzenden van beurs berichten in de persberichten, heeft de directie van het persbureau Vaz Dias het volgende telegram van den secretaris van den Radioraad ont vangen: Algemeen Programma-Com missie heeft haar besluit tot niet toe lating beurskoersen in algemeen pro gramma gehandhaafd. Goesche overtreders. Spiegel en rijbewijs. De kantonrechter te Middelburg heeft C. R. te Goes wegens het rijden met een motorrijtuig zonder spiegel tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis ver oordeeld. Nog werd L. v. d. R. uit Goes wegens het niet op eerste vorde ring vertoonen van zijn rijbewijs ver oordeeld tot f2 boete subs. 2 d. h. LUCHTVAART. De „Southern Cross". Te San Francisco aan gekomen. Naar Reuter uit San Franciso meldt, is de „Southern Cross" tiaar aangeko men. Hiermede heeft Kingsford Smith nu zijn vliegtocht om de wereld vol bracht. Het tijdsduurrecord vliegen verbeterd. 23 dagen en één uur in de lucht. Na 23 dagen en één uur onafgebro ken in de lucht te zijn geweest, zijn de Amerikaansche vliegers, de twee broers Hunter, Vrijdagavond om 23 u. 20 Greenwich-tijd, op het vliegveld van Chicago, Skyharbour, geland. De vliegers hebben met hun vliegtuig Ci ty of Chicago het tijdsduurrecord met ruim 5 dagen verbeterd. De landing zei, dat hij heel anders zou zijn in zijn eigen land. Ze heeft volkomen gelijk, en niettegenstaande hij in ver scheidene opzichten op een Engelsch- man gelijkt, verschilt hij toch in dat gedeelte van mijn landgenooten. En hoewel hij soms wat uitgelaten is, zeer democratische opvattingen heeft en iedereen even vriendelijk tegemoet treedt, geloof ik toch niet, dat een sterveling het in zijn hoofd zou ha len zich eenige vrijheid tegenover hem te permitteeren. Den vorigen middag was Max uren uit rijden geweest Hij stelde niet voor, dat ik met hem mee zou gaan. Waar schijnlijk heeft hij een bezoek aan Ma dame Valona gebracht. Den geheelen avond bleef hij echter bij mij en op mijn verzoek noodigde hij de dames en heeren der hofhouding uit zich bij ons te voegen en werd er gemusiceerd Ik herkende onmiddellijk den man, dien ik over Madame Valona hadhoo- ren spreken. Hij heeft een knap ge zicht en bezit een prachtige bariton- stem. Ik geloof dat hij geheel in de war zou zijn, als hij wist welken in druk zijn woorden op mij gemaakt hadden. De vrouw ontdekte ik niet: geen van de aanwezige dames had ten minste zulk een luide stem als zij. Nadat wij het gezelschap goedennacht was noodzakelijk geworden door een barst in de olie-toevoerpijp. De vliegers verklaarden, dat sedert Vrijdagnacht ook de motor van het vliegtuig „vermoeid" begon te worden. In totaal hebben de vliegers afge legd 66.360 K.M., waarbij zij 223 maal verbinding met een ander vliegtuig hebben gehad voor het innemen van benzine en levensmiddelen. Het an dere vliegtuig, dat de voorraden aan vulde, werd bestuurd door twee an dere gebroeders Hunter. De vliegers verbruikten gedurende hun record vlucht 30.520 liter benzine en 1600 liter olie. P. Witte, f De teraardebestelling. Zaterdag had te Kruiningen de be grafenis plaats van den zoo plotseling overleden heer P. Witte. Aan de ge opende groeve wees Ds. B. ter Haar Romeny op dit plotseling sterven, en herdacht den overledene als oud-ker- keraadslid der Ned. Herv. Gemeente, als Kerkvoogd, bestuurslid der Zon- dagsschoolvereeniging, en der afdee- ling „Vrederust" en als voorzitter der buurtvereeniging, in welke functies hij steeds zijn beste krachten gaf. Van al deze vereenigingen was het bestuur aanwezig, die, na de familie, bloemen strooiden op zijn graf. De oudste zoon dankte voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Oesters. Verlangen naar lagere invoerrechten. De C.O.K.S.O. te Verscke en de Kamer van Koophandel te Middel burg, hebben een adres gericht aan den Minister van Buitenlandsche Za ken, om, te komen tot vermindering van invoerrechten op Zeeuwsche oes ters, in te voeren in België. Nu wordt door buitenstaanders (oesterkweekers en verzenders) in Yerseke ook een lijst voor dat doel gecirculeerd. Het electrisch bedrijf te Kapelle Verdiensten van den heer van der Have. Naar aanleiding van het bericht over het Coöp, Electr. bedrijf te Kapelle, in ons blad van 30 Juni 1.1., verzoekt onze correspondent alsnog ter aanvul ling te willen vermelden, dat het ini tiatief voor het Electriciteitsbedrijf al daar werd genomen door den heer A. van der Have, die thans gedurende 12 jaren stroom heeft geleverd aan een destijds opgerichte Coöperatie tot dis tributie van dien stroom. Voorzitter van deze Coöperatie was de heer H. Blok Sr. Het was dan ook de heer A. van der Have die de electrische verlich ting in Kapelle heeft mogelijk gemaakt door moeite noch kosten te ontzien. Hij alleen droeg het risico en dank zij hem was het dat Kapelle geduren de 12 jaren zulk een uitstekende elec trische verlichting had. gewenscht hadden, ging Max een si gaar op het terras rooken en begaf ik mij naar bed. Gisterenmiddag sloop ik stilletjes het kasteel uit en maakte alleen een wandeling. Ik verdwaalde en kwam in een vallei terecht, welke ik niet kende. Deze was heel smal en aan beide zijden door bergen omringd, ter wijl er een heerlijke geur van hooi in de lucht hing. In een veld dicht bij den weg, ston den een man en een meisje en beiden waren nog heel jong. Hij had een aan trekkelijk donkerkleurig gezicht, glins terende oogen en hagelwitte tanden, terwijl zij klein, slank en blond was met groote droomerige, zwarte oogen. Ze vormden samen een mooi paar en men kon duidelijk zien, dat ze erg verliefd op elkaar waren. Het eene oogenblik harkten ze ijverig het hooi bijeen, en daarna kwam de man weer op het meisje toe, legde zijn arm om haar middel en zwijgend staarden ze naar het prachtige landschap. Het waren eenvoudige boerenmen- schen, maar wat benijdde ik hen! Ze herkenden mij in het geheel niet, toen ik hen groette. Om te beginnen zouden ze natuurlijk nooit verwacht hebben, dat hun nieuwe kóningin al leen lange wandelingen maakte. Ik Als gevolg doen zich vaak huiveringen, hoofdpijn en onbe hagelijkheid voor. Neemf dan bijtijds Aspirin-Tabletten. Lef op oranje band en Bayerkruis. Prijs 75 c Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch Vlaanderen. Het programma. Naar de „Tem. Crt." officieus ver neemt, heeft het voorgenomen bezoek der Kon. Familie aan Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen op 16 Augustus aanstaan de voornamelijk ten doel te bezoe ken de gemeenten welke bij vorige tochten door Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet werden bezocht. Vermoedelijk zal H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Hen drik de reis maken van Den Haag per spoor tot Vlake en van daar met een der Prov. booten oversteken naar Ter- neuzen, alwaar de Kon. Familie in den vroegen voormiddag zal arrivee- ren, om vandaar met auto's de tocht door het Westelijk deel van Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen aan te vangen, via Axel door Zuiddorpe, Westdorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek', terug naar Terneuzen, alwaar de vor stelijke familie met gevolg weer zou inschepen om te varen naar Walsoor den, van waaruit een bezoek zou wor den gebracht aan Kloosferzande, Graauw, Clïnge, St. Jansteen, Koe wacht en Hulst, alwaar eenigen tijd zou worden getoefd, om vandaar via Walsoorden, Hansweert en Vlake weer terug te reizen. Bovenstaande betreft een voorloopig plan, dat in verband met omstandig heden nog wijziging zou kunnen on dergaan. Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- Bond. Algemeene vergadering in Kruiningen. Deze bond zal op Zaterdag 19 Juli te Kruiningen zijn algemeene vergade ring houden. Op de agenda komt o.m. voor: Jaarverslag over 1929. Rekening en verantwoording over 1929. Voorziening in de bestuursvacature, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren P. Dumon Tak, W. Ka- kebeeke en P. W. Maarleveld. Bespreking van vragen en voorstel len in de vergadering door de aan wezigen te doen. Voordracht te houden door Prof. L, van Vuuren te Utrecht over: „Onze volkskracht en de landbouw in het bijzonder ten aanzien van Zuid-Beve land". In den namiddag zal een autorit droeg een donkerblauwen rok en een oude jersey, die ik' van thuis had meegebracht, een zwart vilten hoed, en had een dikken wandelstok bij me., Ongetwijfeld zagen ze me voor een buitenlandsche touriste aan, want ze beantwoordden mijn groet met een vriendelijken glimlach en een paar op gewekte woorden. In de verte, dicht bij het hoogste punt van de vallei lag op een over hangende rots een kasteel. Het was heel klein; anders had het nooit op zulk een beperkte ruimte gebouwd kunnen worden. Zelfs nu leek het, alsof het elk oogenblik naar beneden zou tuimelen. Een smal kronkelend paadje leidde er vanuit de vallei heen. Ik vroeg me af, waarom Max me nooit op onze verschillende tochten en wandelingen hierheen had gebracht. Het was zulk een betooverend gedeel te. Plotseling echter begreep ik het en alles om mij heen scheen ineens in duisternis gehuld te worden. Het was niet eens noodig geweest op het kleine kasteel te wijzen en den boerenmenschen te vragen, aan wie dit toebehoorde. Ik' wist het al te goed. Zij antwoordden mij in een dia lect, dat ik niet kon verstaan en bei den uitten ze zich in een stortvloed van woorden. Duidelijk ving ik' .echter 7 JULI. Een Amerikaansch de mocratisch Senator heeft bij den Se naat een motie ingediend, waarin Pre sident Hoover wordt gemachtigd, de Zuidpoollanden, welke door Amerika nen, onder wie Ryrd, zijn ontdekt, voor de Vereenigde Staten in bezit te nemen. De Senator verklaart in zijn toelichting, dat Groot-Britannië aan spraak maakt op twee landstreken na bij de Zuidpool en dat het z.i. tijd wordt, dat de Amerikaansche regee ring in deze aangelegenheid agressie ve stappen doet. Agressieve stappen! Het is of et geen oorlog is geweest en of er geen Volkenbondspact bestaat. Ik dacht, dat de tijd van agressie voorbij was! Zouden de heeren in Genève niet in vrede en vriendschap kunnen over wegen, wie met het mandaat over het Zuidpoolgebied gelukkig kan worden gemaakt? (Wellicht voelt Mussolini et iets voor; het Italiaansche bevolkings overschot zou bij verkoeling slechts baat kunnen vinden). Nog behoorlij ker zou het echter zijn. indien men de Zuidpoolbevolking zelf een woordje mee liet spreken,- waarom geen refe rendum onder de bewoners georgani seerd? Wanneet de begeerigheid naar dit rijke gebied niet in goede banen wordt geleid,_ is een ernstig internationaal conflict onvermijdelijk. De groote win sten van de Zuidpool)abrieken, de on uitputtelijke rijkdommen van den bo dem, de welvarende landbouw en vee teelt, de weelde-industrieën met hare tienduizenden arbeiders, de aanblik alleen al van deze sappige, vruchtbare streek, maken het verlangen der mo gendheden om dit bloeiende gebied in bezit te nemen, volkomen verklaarbaar Hier dreigt een internationaal ge vaar. Acht de Nederlandsche regeering het niet haar plicht, enzoovoort. worden gemaakt door Oostelijk Zuid- Beveland, gedurende welke o.a. ver schillende soorten van wegdekken zul len worden bezichtigd. De nieuwe muziektent te Kloetinge. De ingebruikneming vond Zaterdag plaats. Zaterdagavond had te Kloetinge on der groote belangstelling de ingebruik neming plaats van de nieuwe muziek tent. Voor dat tot ingebruikneming der tent werd overgegaan, sprak de burgemeester dezer gemeente het vol gende: „Het was op 24 Sept. 1920 dat de feestcommissie die leiding had gegeven aan het feest waarop herdacht werd de 40ste geboortedag van onze geëerbiedigde Koningin, vergaderde teneinde de rekening betreffende dit feest vast te stellen. Uit bedoelde re kening bleek dat er een batig saldo was ten bedrage van f 25,4(1. Na eeni ge bespreking werd besloten dit be drag te reserveeren voor een op te richten muziektent. Na het gehouden feest bij gelegenheid mijner installa tie als burgemeester van Kloetinge op den naam van Karina Valona op. Mijn voorgevoel was juist geweest. Dit huis in de bergen behoorde aan haar toe. De man grijnsde en zeide iets, waarvan ik alleen het woord „ka- rek", wat in het Lostrasiaansch „ko ning" beteekent, begreep. Ik maakte daaruit op, dat hij me vertelde, dat Karina Valona een groo te vriendin van den Koning was. Met gefronst voorhoofd keek hij naar het kleine kasteel, terwijl het meisje min achtend haar lippen krulde. Hierop ga ven ze mij door gebaren te kennen, dat het gebouw nu gesloten was. Dus ze was wegDaarom had Max gisteren den geheelen avond op Karbinka doorgebracht. Hij bleef slechts bij zijn bruid, omdat hij niet naar de vrouw „die alles met hem kon doen" kon gaan. Ik spoedde me heen. Ik vreesde, dat deze eenvoudige menschen me per slot van rekening zouden 'herkennen. Toen ik me nog eens omwendde, be merkte ik, hoe ze dicht tegen elkan der aangedrukt stonden, en de man de mooie lippen van het blonde meis je kuste. Ik haastte me voort, mij nog eenzamer en verlatener voelend dan ooit en de tranen liepen mij langs de wangen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1