City Magazijn Hendrikse Go's Bank N.V., N°. 78 Vrijdag k Juli 1950 117 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel Buitenland, WEGENS VERANDERING SPOTKOOPJES MOOIE DINGEN VOOR BIJNA NIETS Het meisje, dat met een Koning trouwde Rechtszaken. School en kerk. COUPONS EN LOSSINGEN Koloniën Parlementaria. ProVincienieuWs Dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De ontruiming van het Rijngebied Het levenswerk van Stress- mann volbracht. De eerste Juli zal in <Je annalen der Duitsche geschiedboeken met gouden let ters genoteerd worden, omdat op dien dag voor bet eerst na 12 lange en moeilijke jaren de Rijn weer geheel vrij van vr©em|- de troepen werd. Twaalf jaren lang hebben de uniformen van Fransehe, Belgische en Engelsehe mi litairen den Duitschers er aan herinnerd; dat zij de overwinnaars van den grooten wereldoorlog waren. Twaalf jaren la», moest het Duitsche Rijk zich aan den Rij; bukken voor de buitenlandsche overheer- schers, en al was die druk vooral in de laatste jaren nu niet zoo heel erg, toch was het voor eiken Duitscher onaange naam, telkens weer herinnerd te worden aan den nederlaag, dien zijn Rijk te slik ken had gekregen. Het is dus begrijpelijk, dat het thans vrij geworden gebied feest heeft gevierd, ook al waren de betrekkingen zeer verbe terd. Er werden groote» optochten georga niseerd, juichende redevoeringen gehou(- den, kortom, het Rijnland vierde feest, omdat het vrij was geworden. En datzelfde Rijnland heeft niet ver geten, dank te brengen aan dr. Stresemann, die helaas dezen dag niet mocht beleven. Stresemann toch is de groote bevrijder geweest van het Rijnland en zjjn naam zal voor altijd verbonden blijven aan den lsten Juli 1930. Men zou in '1920 niet gedacht hebben zoo sprak Hermann Müller in het „Berl. Tageblatt", dat het Stresemann gelukken zou, deze bevrijding tot stand te brengen. Hij had toch te worstelen met de binnen- landsche partij-politiek en met het buiten land. Telkens weer, als het buitenland hem begon te vertrouwen, maakte men in Duitscbland zelf, d!at het wantrouwen weer de overhand kreeg. Stresemann moest dus wel moedeloos worden. Hij wanhoopte echter niet en vocht door, niettegenstaande zijn ziekte hem lichamelijk sloopte. En welk een voldoening moet het ,voor dezen grooten staatsman geweest zijn, toen eindelijk in Den Haag zijn levensdoel bereikt werd: de ontruiming der bezette gebieden. Sedert was het hem aan te zien, dat hij „op"* was. Na zes jaren strijd en vervul ling van de moeilijkste functies in een uiterst gecompliceerde» tijd, vaak' niet ge steund door zijn eigen land, door het bui tenland beschouwd 'ais volkomen eerlijk, doch niet de eigenlijke vertegenwoordig- IN 18 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Ik ben er zeker van, dat ik het heele land mooi zal vinden, en kan ik het des te meer waardeeren, omdat ik nooit in het buitenland ben geweest. Het gedeelte hier doet me aan een sprookjesland denken. Natuurlijk ben ik gelukkig, moeder tje. Max is heel goed voor mij, erg attent en lief. Hier lijkt hij, wanneer ik hem naast de andere menschen zie, nog meer op een Engelschman en daardoor komt het waarschijnlijk, dat ik' geen heimwee krijg. Het spreekt vanzelf, dat ik mijn lief, goed moedertje ontzettend mis. Ik begin hoe langer hoe meer te be grijpen, hoeveel wij voor elkaar zijn geweest. Vermoedelijk komt het, om dat we zooveel jaren maar met zijn beidjes warenU behoeft zich, zoo als U terecht in Uw brief zegt, over ger van Duitschland, dat wraakzuchtig heette, is Stresemann gevallen te midden in zijn arbeid. Duitschland heeft dit niet vergeten. Het heeft hem dezer dagen stille hulde get- bracht en hem geëerd als den man, die Duitschland bevrijd' heeft van de vreemde troepen "Rechtbank te Middelburg. Hooger op. J. S., scheepsbevrachter te WemeU clinge heeft cassatie aaiugeteekcnd1 tegen het vonnis van de Rechtbank te Middel burg van 30 Juni 1930, waarbij hij ii hooger beroep wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet is veroordeeld tot f25 of 25 d. h. Het onderwijzersexamen. Velen afgewezen. Men schrijft aan „Het Volk1': Ten gevolge van de1 lage loonen en de zware studies zien vele jongeren er te__ op om onderwijzer te worden. Dit heeft thans geleid tot een toestand, waarbij een groot tekort is aan 'leerkrachten bij het la ger onderwijs. Zoo erg zelfs i9 het tekort, dat in Amsterdam reeds klassen naar huis worden gestuurd', omdat er geen onderwij zer(es) voor was. Vete jeugdigen en ook ouderen denkfen, dat nu er zooveel omderL wijspersoneel noodig is niet alleen die exa mens lichter zullen worden, maar ook de loonen zich zullen verbeteren. Wat het eerste betreft, niets is minder waar, al thans wat Amsterdam aangaat. De exa men-commissie te Amsterdam, onder voor zitterschap van dr. H. B. F. Westerman van Meesteren, inspecteur bij het lagei onderwijs te Hoorn, heeft de examed- beoordeeling zoo verscherpt, dat er meer zakken dan ooit te voren. Zaterdag 21 Juni agden er van die 12 candidaten stechts 1, terwijl er een week te voren slechts 3 a 4 van de 12 slaagden. Voegen we hieraan toe, dat bij deze candidaten een zee- groot gedeelte was, dat reeds één of meer malen op geweest was, dan is dit toch een treurig resultaat. Candidaten, die verleden jaar reeds op geweest waren, kregen, terwijl ze 't heele jaar hard gewerkt hadden, een nog lager gemiddelde dan het vorige jaar. Het blijkt overduidelijk, dat de commissie een te zware maatstaf moet aanleggen; 11 van de 12 gezakten bij een ploeg waar men schen van 5-jarige H.B.S.-opleiding bij waren, dat vraagt om een onderzoek. Kan de minister niet eens een wenk geven, dat, zoolang er zooki tekort is, er een, beet je minder streng geëxamineerd' moet wor den ?Immers, dit optreden van de com missie doet nog mees- een stemming ont staan tegen' het onderwijzersvak. Het gaat hier zoo wel om de belangen van den aanstaanden onderwijzer, als om de belant ;en van het schoolkind, dat geen les ont- angt bij «ebrek aan onderwijskrachten. Betaling van leerboekjes. Door de gemeente of door het sichoolbestuur. Onlangs, is in een openbare vergadering mij geen zorgen te maken. Het is waar eens hajd ik toch van U moeten weg gaan en U beeft volkomen gelijk zoo blij te zijn, dat ik een echtgenoot als Max heb gekregen, daar U bemerk te dat ik' inderdaad van hem hield. Dat is,- zoo, moedertje. Ik houd van Max. Ih geloof niet, dat er een tweede ïemanr'i zooals hij op de wereld be staat. Wij leiden hier een heerlijk terug getrokken leven. Max en ik zijn vrij wel voortdurend alleen. Wij gaan veel in 'f Je auto uit, spelen golf op een aar dig, veld beneden het kasteel gelegen, en z. 's Avonds zingt hij en begeleid ik hom. Wij zijn echter al heel vroeg moe, omdat de lucht hier zoo zwaar i. Wij voeren een echt eenvoudig be- ,taan. Ik zie erg tegen den intocht in Ves- teral op, welke de volgende week plaats heeft en nog meer tegen de kro ning. Eveneens maak ik me wat ze nuwachtig over de eerste ontmoeting met de moeder van Max. Per slot van rekening is zij echter ook een Engel- sche, en zal dus niet zoo geheel en al vreemd voor me zijn. Ik zou zoo graag willen, dat U voor de plechtig heid overkwatn, maar ik begrijp, dat ALLE per 1 Juli vervallende worden verzilverd door GOES. van Ged. Staten te Haarlem behandeld het bezwaar van het bestuur der Cbr. school voor meisjes aan de Homdecoetenl- straat tegen het raadsbesluit, waarbij' ge weigerd werd vergoeding toe te kennen voor de aanschaffing van den nieuwen druk van een rekenboekje. Ged. Staten hebben beslist, dat het be zwaar ongegrond is. Het schoolbestuur zal in beroep gaan bij de Kroon. Zijn meester in den dood gevolgd Een bejaarde Javaansche huisbediende van den onlangs vermoorden assistent der onderneming Lima Poeloe, heeft zelf moord gepleegd' door ophanging. De oude man waakte bij het stoffelijk overschot van zijn heer gedurende den nacht na den moord en was door het gebeurde zeer get- schokt. Hij was sinds 1906 op de onder neming. Brand in een hotel. Het hotel Belvédère te Brastagi (bij Medan) is blijkens een bericht in de „Su~ matra-post" geheel door brand verwoest. De brand is vermoedelijk ontstaan achter het buffet in de groote zaal. 1 Het vuur greep snel om zich heen, zoodat het grootendeels uit hout opgetrokken hoofdgebouw spoedig een vuurzee geleek. De bijgebouwen, de rage en de keuken bleven gespaard door het doorkappen van den verbindingsgang. Een logeergast, de heer Tiserand, ont dekte de brand 's morgens om half vijf en sloeg alarm, waarop hij een 10-tal mede gasten wekte, waarvan verschillenden naar het dak vluchtten. Zij konden langs een bamboe-ladder worden gered. Een dér dames, mevrouw Limburg, sprong van 5 meter hoogte naar beneden en werd1 daarbij vrij ernstig gewond. Een andere dame ge raakte lichtgewond toen een aaneengei- lmoopte handdoek, waarlangs zij afdaalde, losliet. De bagage der gasten is geheel ver brand, zoodat zij slechts beschikten over hun nachtgewaad. Bluschmateriaal ont brak. Tal van gasten waren juist den vori- gen dag vertrokken in verband met het einde der school-vacantie. Een baboe en een hotel-boy worden vermist. Beidien zijn naar alle waarschijnlijkheid omgekomen. Het nagloeien der overblijfselen belet een onderzoek. De totale schade kan nog niet worden opgegeven. Het verzekerd' bedrag bedraagt IV2 ton, terwijl de eigenaar vier dagen tevoren een bedlrijfsverzekering sloot. de lange reis te vermoeiend voor U zal zijn. Past U vooral goed op Uzelf. Nu moet ik eindigen, moedertje, want Max roept me om mee uit te gaan. We hebben vrij stormachtig weer gehad, doch thans schijnt de zon ver rukkelijk. Met heel veel liefs en een zoen van Uw dochter Meg." Karbinka, 1 Juni.... Dit is onze laatste avond hier. Mor gen zullen wij onze plechtige intrede in de hoofdstad doen. Ik ben vreese- lijk zenuwachtig. Wij gaan per auto mobiel tot het dichtsbij gelegen sta tion en reizen dan verder met den Koninklijken trein naar Vesteral, waar wij tegen den middag arriveeren. Ik zal geheel in het wit gekleed zijn: mijn japon is van kant en mijn mantel van fijne georgette gemaakt, waarop vogels met zilverdraad geborduurd zijn, en afgezet met een smalle strook hermelijn. Mijn hoed heeft den vorm van een kroon van een Russischen kerkvorst, hoog in het midden en ge heel bedekt met paarlen, welke tot over mijn ooren hangen. Ik heb een breeden, nauwsluitenden halsketting van paarlen om en draag verder eenige TWEEDE KAMER. Het suiker-wetje. De Tweede Kamer is gisteren op reces gegaan. Met een vriendelijk woord heeft de voorzitter, mr. Van Schaik, den heeren huldj gebracht voor hun arbeid in 's lands belang en hun 'n prettige vacantie toege- wenscht tot half September a.s., als de sluitingsvergaderïng hen weder te zamen zal brengen. Alvorens het zoover was heeft de Kamer intusschen nog eenige uren ge wijd aan de behandeling van het voor stel tot heffing van een compensee- rend recht op den invoer van witte suiker. Het regeeringsvoorstel werd ten slotte aangenomen met 50 tegen 23 stemmen. Auto-ongeval. Als men rechts passeert. Woensdagavond reed de heer J. W. Kloet, reiziger te Rotterdam, met zijn auto over den Westelijken kanaalweg van Schore naar Hansweert. De heer K. passeerde in snelle vaart een voor hem rijdenden motorrijder aan de rechterzijde van den weg, waarbij hij de controle over zijn stuur verloor en terecht kwam in den watergang. De heer K. en zijn passagier, de heer J. Goudappel uit Vlaardingen, bekwamen geen letsel en zijn per trein naar Rot' terdam vertrokken. De auto werd door middel van een takelwagen met veel moeite op het droge gebracht en naar Goes vervoerd voor herstelling. Gemeenteraad van Colijnsplaat. Pensioenbijdrage ambtenaren; verlangen naar electriciteit. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Co lijnsplaat waren alle leden tegenwoor dig. De gemeenterekening 1929 werd aangeboden en in handen gesteld van een commissie van onderzoek, be staande uit de heeren A. de Pree eq J. van Dis met wethouder Haringman. Daarna kwam aan de orde het punt: Kennisname der stukken aan denRaad van State, inzake de pensioensbijdrage der gemeente-ambtenaren. De stukken worden voorgelezen, waarna de heer Potappel protesteert tegen eenige uit lating in het adres van 't Hoofdbe stuur van den Algemeenen Ned. Poli tiebond. Hij noemt dit misleidend. De wedde van den gemeente-veldwachter wordt daarin opgegeven als f 1392, terwijl zijn pensioensgrondslag f 2042,- bedraagt Ook de heer Van Dis heeft dezelfde aanmerking en heeft boven dien eenige aanmerkingen op het adres van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. Op voorstel van den heer Potappel wordt besloten een afgevaar digde te zenden naar de vergadering van den Raad van State; waartoe wordt aangewezen de heer J. van Dis. Op voorstel van den heer van Dis wordt besloten een schrijven te rich- lange snoeren van de Lostrasiaansche kroonjuweelen. Ik zal van boven tot onderen behangen zijn met paarlen. Zelfs mijn bandschoenen zijn daar mede door meisjes uit een klooster school in Vesteral geborduurd. Maar al deze pracht zal, geloof ik', niets zijn vergeleken bij mijn kroningsklee- ren. Eergisteren schreef ik aan moeder. Ik hoop, dat mijn briefje haar gerust zal stellen. Zelf vond ik het wat ge dwongen en onnatuurlijk. Maar zij schijnt te denken, dat ik gelukkig ben. Ze zou er veel te veel over tobben, als zij vermoedde dat zulks niet het geval was. Bijna alles wat ik zeide, was inderdaad waar. Er stond slechts één groote leugen in. Ik beweerde ge lukkig te zijn, terwijl ik diep ramp zalig ben. Ik heb niet aan June geschreven, niettegenstaande ik een gezellig, leuk epistel van haar ontving. De waarheid is, dat ik bang ben het te doen. Zij kent mij beter dan iemand op de we reld, en ik vrees dat zij wellicht tus- schen de regels door zou kunnen le zen, hoe het inderdaad met mij ge steld is. Ze ziet, hoort en begrijpt alles zoo gauw. Toch heb ik het ge 4 JULI. Johnny Bobs, de kam- pioen-knikkeraar, staat na zijn dubbe le overwinning in Engeland, waar hij het Britsche open kampioenschap knik keren-met-stuiters en het Britsche ama teurkampioenschap won, een luister rijke ontvangst te wachten bij zijn thuiskomst te New-York. Artillerie zal bij zijn aankomst gg saluutschoten los sen niets meer en niets minder en burgemeester Walker zal hem op het stadhuis het eereburgerschap van New-York aanbieden, lp het Huis van Afgevaardigden zal een wetsontwerp worden ingediend, waarvan het eer ste en eenige artikel luidt, dat de heer Johnny Bobs zich verdienstelijk heeft gemaakt tegenover het vaderland en dat hem een lijfrente zal worden verleend van 'n half millioen dollar, benevens vrij knikkeren voor hem, zijn weduwe en zijn kinderen. In een interview heeft Johnny Bobs den titanenkamp, die hem het kam pioenschap bezorgde, beschreven .- „De strijd was zetfmoordend. De inspanning van de zes maanden voor oefening, die ik in Engeland heb ge had om aan het terrein te wennen, haalt tezamen niet bij het sloopende halve uur van mijn match met Archie Compston. Bij het viertje met witte knikkers begon het te spannen. Het „achie" met blauwe knikkers was al een sensatie, maar het zestientfe met paarse was het aangrijpendste oogen- blik van mijn leven. Veertig duizend toeschouwers moedigden ons loeiend aan.- „Come on, Archie! Get at it, Johnny!, now or never, Archie! Hit them hard, Johnny!" Het leek mij of de wereld één hel van cacopho- nisch gebrul geworden was. Ik dacht bij mijzelf: „Hielden ze hun gemak rpaar, want op die manier blijf ik mijn zenuwen niet meester". Maat, merk waardig genoeg, op het oogenblik dat ik moest schuiven beheerschte ik mij volkomen. En ik won!! Toen gebeur de er iets geweldigs. De menschen sprongen bij honderden over de om heining, rukten mijn oogharen en mijn tanden uit als souvenir, droegen mij het veld rond totdat ze al mijn boven- kleeren van het lijf hadden getukt. Nieuwe aanval van souvenir-jagers. Stechts met groote moeite kon men mij een restaurant binnenloodsen. „Ja, en nu wacht mij de huldi ging in New-YorkMaar de eer lijkheid gebiedt mij te zeggen, dat hier van genialiteit óf zelfs maar van scherpzinnigheid mijnerzijds nauwe lijks sprake is geweest. Ik dank mijn succes aan den fabrikant van mijn knikkermateriaal en ook aan het toe val". Tot zoover het interview. Noot van de redactie. Er zijn in bovenstaand verhaal eenige minder belangrijke vergissingen geslopen. Zoo heet de man niet Johnny Bobs, maar Bobby Jones en hij is niet kampioen knikkeren, maar kampioen-golf. ten aan den Raad van State, waarin de bedenkingen van den Raad zijn vervat. De heer van Dis leest eencon- voel, alsof het June al lang duidelijk is, dat ik niet gelukkig ben, om de eenvoudige reden dat zij zelf verliefd is. Ik weet, dat zij reeds geruimen tijd heel veel belang stelt in een van de secretarissen van het Amerïkaan- sche gezantschap. Hij is heel aardig en heet Hardy. Ik heb hem een paar keer in Londen gezien en ontmoette hem op een par tij bij de Hertogin van Caister. Uit haar brief meen ik te kunnen opma ken, dat ze nu ontdekt heeft werke lijk van hem te houden. De Hertogin wil evenwel hebben, dat zij met Lord Culverton trouwt. Hij is een van de beste partijen op het oogenblik en is dol op June. Ze heeft me evenwel ge zegd, dat ze niets voor hem voelt. Ze is volstrekt niet iemand om een man te nemen om zijn titel en bovendien heeft ze zelf geld genoeg. Het zal dus echt romantisch zijn, als ze met Hardy trouwt, want ik' geloof, dat hij straatarm is. Ik zal wachten met haar te schrijven tot na de plechtigheid in Vesteral: dan heb ik meer dan vol doende te vertellen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1