IV. 77 Woensdag 2 Juli 1950 117 Jaargang. Buitenland, ProVincienieuvVs Uit de Radiowereld Lraad en Tuinbouw LINTVELT's BAZAR meer dan 15% der aanlegkosten heeft Het meisje, dat met een Koning trouwde COUPONS EN LOSSINGEN Hendrikse Go's Rank N.V dagboekblaadjes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 - - gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. ten verzoeke van den heer J. F. Ben- nema te Kantens, publiek verkocht een boerenbehuïzïng met schuren, ge naamd „Semdingaheerd", met de v.a La.Lv. bekl. van 26.40.30 H.A. land De ex-keizer en de schuld aan den oorlog Wilhelm 11 bereid voor een I waarvan 3.50.00 H.A. groen, met een internationalen krijgsraad <e|aandee 1 in een laan, groot 46.60 A„ verschijnen. I staande en gelegen te Kantens, doende I jaarlijks op Midwinter tot vaste huur Volgens den Amerikaanschen histo- fl0o, met inbegrip van alle te veld: ricus Bigelow, die terug is gekeerd I staande vruchten, van een bezoek te Doorn aan den ex- Kooper de heer J. Holfkamp te Ha keizer, met wien hij gedurende zijn ren voor f38.800 plus f7000, geheele leven vriendschapsbetrekkin-1 overname. gen onderhouden heeft, verlangt deze („v.a.i.a.l.v. bekl." is de oude for- levendig, dat een internationale krijgs-1 muje voor: „vast, altijddurend, in alle raad zal uitmaken, of hij verantwoor- linieën verervend beklemrecht"), delijk is voor het uitbreken van den wereldoorlog. Na een studie van drie dagen en drie nachten, samen met den ex-kei zer in de intergeallieerde archieven, is Bigelow tot de overtuiging gekomen, dat Rusland in de eerste plaats en Engeland in de tweede plaats verant woordelijk zijn voor het conflict. Bigelow zegt verder, dat de ex-kei- De electrificatie. Aansluiting aan het electrisch net buiten de kommen. Men schrijft ons: Het zal niet ieder bekend zijn, welke voorwaarden voor betrekkelijk arm is, daar I aansluiting aan haar electriciteitsnet hij 19 aanv"1 - laste heeft. hij 19 aanverwante gezinnen te zijnen I <je Provinciale Zeeuwsche Electric! laste heeft. teits Maatschappij stelt voor percee t!ee1 aa" Bigelow mee, datl[enj jjje n;ef ;n (Je kommen gelegen hij, indien het Duitsche volk hem I z;jn en vele buitenbewoners zullen dan terug mocht roepen, het zijn plicht ook belang stellen in hetgeen wij daar zou achten, zich bereid te verklaren over kunnen mededeelen. opnieuw den troon te bestijgen on danks zijn ouderdom. De Phohi-zender gesloten. De P.Z.E.M. bracht tot voor korten tijd geen aansluiting buiten een kom tot stand, of zij moest verzekerd zijn van een jaarlijksche opbrengst aan stroom gelijk aan 20% van de te ma ken uitbreïdingskosten. Daarvoor werd dan van den bewoner van het aan te Het laatste offer van het s}uit™ pcrceel een garantie gevraagd, sectarisme. I die bij boerderijen berekend werd naar j het aantal H.A. grond dat daarbij be- De „N. R. Crt.schrijft: Wat voor I hoorde en die, behalve in verschil- een veroordeelde het galgenmaal is, I lende gevallen in Zeeuwsch-Vlaande was Maandag de uitzending van delren, op f5 per H.A. werd berekend. Phohi. Zonder eenige bijzondere plech-1 Vooral op Schouwen-Duiveland was tigheid hebben de verschillende ar-1 men over dit laatste systeem niet best tisten, die ruim anderhalf jaar hunlfe spreken. Wie dicht aan een kom beste krachten gegeven hebben, van I woonde, vond een garantie van f 5 Oost- en West-Indië afscheid geno-1 per H.A. te hoog, wie ver af woonde, men. Maandag heeft voor t laatst I had veelal geen bezwaar, mits van een klein muziekgezelschap nog eenige I geen ander een mindere garantie werd nummers ten beste geven en toen was I gevraagd. het gedaan met de stem, die de ban- Het is wel merkwaardig, dat ten- den tusschen moederland en koloniën I slotte juist op verzoek van den land- nauwer heeft aangehaald. Door de ver- bouw in Schouwen-Duiveland het H.A.- foeilijke politieke invloeden is hier stelsel niet over boord is geworpen. Bij aan een meesterstuk van de moderne I de herziening, die eenïgen tijd geleden techniek het zwijgen opgelegd. Crisis Men meldt aan het „Hbld.": Dezer dagen werd te Kantens in het café Groen, ten overstaan van den heer notaris Wolters te Bedum, I ^egkosten^f'te"bovên gaat" plaats had, is echter het bedrag per H.A. tot f 3,75 verminderd en is te vens bepaald, dat voor de garantie in de plaats kan komen een boven den stroomprijs en de meterhuur te be talen vergoeding van 7% 's jaars der aanlegkosten. Deze vergoeding is ech ter slechts ten volle verschuldigd zoo lang zij, samen met het voor den stroom te betalen bedrag, 15% der zoo dat het er feitelijk op neerkomt, dat men, afgezien van meterhuur, nooit te betalen, tenzij men voor een groo Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. STADHUIS VAN GOES, in koper. ter bedrag aan stroom verbruikt. De garantie wordt voor 15 jaren gesteld de verplichting tot het betalen der bo- vertbedoclde vergoeding geldt even eens voor 15 jaren. 17 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. „GOEDE KAMERADEN". Dien morgen speelden we golf op het heerlijke kleine veld, dat Max had laten aanleggen. De lucht was nog steeds betrokken, en het leek, alsof het kasteel geheel en al door dichte wolken omringd was. Het veld bevond zich op een stuk heidegrond, begroeid met heel lage struikjes, die Max blau we boschbessen noemde, terwijl er hier en daar varens en gaspeldoorn te voorschijn kwamen. Hij speelt uitstekend: hij munt trou wens in elke sport die hij beoefent uit Hij gaf mij eenige punten voor en ik won het. Ik denk dat het meer kwam, omdat het me zoo weinig kon schelen. Ik moet echter bekennen, dat ik bui tengewoon op dreef was, en verschei dene prachtige slagen maakte. Tegen de lunch keerden wij terug. Ik' was heel opgewekt toen we weer boven klommen, en op dat oogenblik hield ik werkelijk veel van het won dermooie leven. De wolken werden langzaam verdreven door een sterke bries. Boven ons was thans de blauwe hemel zichtbaar. Max deed alsof hij diep teleurgesteld was over zijn ne derlaag en ik werd bijna verlegen over de wijze, waarop hij mijn spel prees. Ik voelde mij echter zoo gelukkig om dat ik zijn stem hoorde, en door het feit dat hij zich zoo dicht bij me bevond, terwijl wij het rotsachtig paad je opliepen. Oh, wat had mijn leven toch heer lijk kunnen zijn.... Op het kasteel aangekomen stelde ik voor Baron Waldemar uit te noodï- gen om met ons de lunch te gebruiken. De oude heer scheen hierover opge togen te zijn. Ik mag hem heel graag. Hij lijkt me zoo verstandig en goed en toch is hij op en top een man van de wereld. Max is blijkbaar erg op hem gesteld en hij aanbidt Max een voudig. Hij heeft vanaf den tijd, dat hij als kind in de wieg lag, over hem gewaakt. Op zijn advies en min of meer tegen de wens;chen van de Ko ningin-Moeder, bezocht Max als jon gen Engeland nog al dikwijls en volg de hij eenige college's» te Oxford. Na ALLE per 1 Juli vervallende worden verzilverd door GOES. Een landbouwer, die dicht bij een kom woont, zal thans voordeeliger uit kunnen zijn door de bijbetaling van 7°/o te kiezen; immers, ook al valt zijn verbruik tegen, zoo betaalt hij toch niet meer dan 15% 's jaars der aanlegkosten; moet hij echter f3,75 per H.A. garandeeren, dan zal hij, zoo hij een hofstede van beteekenis heeft veel meer moeten betalen. Voor wie verder af woont, wordt de keuze moeilijker, doch de P.Z.E.M. is na tuurlijk steeds bereid, daarbij van voorlichting te dienen. Evenwel moet men in 't oog houden, dat niet altijd ieder persoonlijk kan kiezen. Om de zaak niet hopeloos in gewikkeld te maken heeft men de keuze moeten laten aan complexen van afnemers, die bijv. op eenzelfde transformatorenstation of op eenzelfde leiding worden aangesloten. De afne mers van zoo'n complex zullen het dus onderling eens moetén worden, waar bij echter wederom de P.Z.E.M. gaarne de helpende hand zal bieden. Men meene nu niet dat ieder land bouwbedrijf voor een gegarandeerd be drag van f 3,75 per H.A. kan worden aangesloten. Ligt een hofstede zeer ver van het net en zijn er geen an dere in de onmiddellijke omgeving, dan kan het zeer wel zijn, dat de P.Z E.M. een hooger garantiebedrag moet vragen. Maar in elk geval beteekent de verlaging van de 20% tot 15%, de verlaging van het normale garantiebe drag per H.A. tot f 3,75 en de den aanstaanden afnemers gegeven keuze een belangrijke vergemakkelijking der aansluitingsvoorwaardcn, die een toe neming van het risico door de P.Z. E.M. medebrengt, welke deze echter kan aanvaarden nu zij de resultaten van haar bedrijf geleidelijk ziet ver beteren. "Wij moesten ons in het bovenstaan de beperken tot een overzicht van de z.g.n. garantievoorwaarden; wie om trent tarieven, aansluitingskosten enz. meer wil weten, wende zich tot de N.V. „P.Z.E.M." te Middelburg (voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Dui veland en Tholen), of te Vlissingen (voor Walcheren en de Bevelanden). Gemeenteraad van Kapelle. Onderwijzer met hoofd-acte gevraagd; te veel leerlingen in de klassen der openbare school. Onder voorzitterschap van burge meester Bierens kwam de raad van Kapelle Maandagmiddag bijeen. Af wezig waren de heeren van Wingen en Fraanje. Van den minister van finan ciën was bericht ingekomen dat de uitkeering per inwoner voor -de ge meente bedraagt f3,65 (vorig jaar f 1,821/2)- Door het bestuur der P.Z. tuurlijk houdt Max hem een beetje voor den mal en plaagt hem, maar de baron begrijpt hem volkomen en neemt het altijd goed op, alhoewel hij nooit uit de plooi valt en steeds voor oogen houdt dat hij tegenover den Koning staat. Het gaat hier veel vormeiijker toe dan thuis: zelfs nu wij als hef ware op een zeer teruggetrokken wijze leven. De bedienden lijken veel op auto maten. Je zou haast niet gelooven, dat ze levende wezens waren. Ik durf nau welijks tot hen te spreken, uit vrees dat ik iets zal zeggen, wat in strijd is met de Hofetikette. Vanmiddag nam ik een blokje hout op en wierp dit in het vuur. Een bediende was in de kamer aanwezig en ik dacht heusch, dat hij van schrik flauw zou vallen. Gisteren na de lunch maakte Max met mij den beloofden autotocht. Het was verrukkelijk: al stijgend en da-1 lend reden wij door prachtige valleien en grootsche passen. De schitterende zonsondergang op den terugweg ech ter stemde mij weemoedig. Eerst tegen tien uur dineerden wij. Ik sliep als een roos, en veronder stel dat ik erg vermoeid moet zijn ge weest. Vanmorgen regende het dat het goot, maar toch ging ik een wandeling E.M. werd bericht dat alsnog de dreef en het Jufferswegje in de kom der gemeente zijn opgenomen. De voorzit ter deelde mee, dat in overleg met den Inspecteur van het onderwijs drie maal een oproeping is geplaatst voor een onderwijzer met hoofdacte, en dat tot nu toe niemand is verschenen. De heer C. A. de Keijzer, onderwijzer met hoofdacte aan de openbare school te Kapelle, verzoekt ontslag wegens ver trek naar Delft. Dit werd op eervolle wijze verleend tegen ingang van 1 September. Ingewilligd werd het ver zoek van den heer A. S. Luijk om vergoeding voor zijn leerplichtig kind dat de school te Hansweert bezoekt, ingevolge art. 13 L. O.-wet 1920. Ook werd ingewilligd het verzoek van de weegbrugvereeniging „Kapelle-Biezez lïnge" om ingebruikneming van ge meentegrond. Aan H. de Kunder en J. van Stel werd voor een half jaar ontheffing van hondenbelasting ver leend. Niet ingewilligd werden de ver zoeken van Jan Klap en M. de Jager Jbz Besloten werd de gemeentegebou wen van electriciteit te voorzien. Ook werd besloten tof toes'temming voor den aanleg van waterleiding in het Jufferswegje te Biezelinge. Bij de rondvraag wees de heer v. d. Have op de grootte der lokalen van de open bare school en op het overgroote leer lingenaantal in sommige klassen. Er kunnen slechts 40 leerlingen in één klas, zei spr., en er moeten er 53 zit ten. De voorzitter zei dat de leerlin gen in andere klassen kunnen onder gebracht worden. De heer v. d. Have en v. d. Graaff vinden dit niet bevor derlijk voor het onderwijs. De voor zitter zei, dat B. en W. aandacht aan deze zaak zullen schenken. De ge meente groeit en het aantal inwoners stijgt verbazend. De heer v. d. Have vroeg verder nog naar straatverbete ring en rioleerïng. Gemeenteraad van Wolphaartsdijk lnlegging van een treinverbin ding in den winterdienst,- de radio-distributie gegund. De gemeenteraad van Wolphaarts dijk vergaderde Maandag. Van de Spoorwegen was bericht ingekomen daf de trein, te 9 uur naar Goes vertrek kend (thans niet in de dienstregeling opgenomen) in October weer zal in- gelascht worden. De raad verleende met ingang van 16 Sept. eervol ont slag aan den heer W. Drenth als hoofd der school te Oud-Sabbinge. De ver goeding volgens art. 101 der L. O.-wet werd bepaald op f 1166,16. Aan den heer M. Tramper werd concessie ver leend voor de radio-distributie. Hij zal aan de gemeente ieder kwartaal f 0,10 per aansluiting afdragen. De heer Kloosterman merkte op dat slechts aan één smid in de gemeente prijsopgave van het eventueel voor het raadhuis te plaatsen hek was gevraagd. De voor zitter antwoordde, dat met deze op merking rekening zal worden gehou den. De heer Kloosterman vroeg ver volgens of B. en W. reeds nadere ge gevens hadden omtrent huurkoop-in stallaties bij de electrificatie. De voor zitter antwoordde ontkennend. Het met Max maken. Wij kwamen door en door nat terug, en aten aan de lunch als wolven. Er werd echter heel wat van mijn zenuwen gevergd. Ik weet niet, wat ik tegen hem zeggen moet, doch zal er vermoedelijk wel aan wennen. Na de lunch zeïde ik wat te willen gaan rusten en begaf me naar mijn kamers. Max beweerde later te zullen uitgaan, doch eerst moest hij een Mi nister ontvangen, die voor een belang rijke staatsaangelegenheid van de hoofdstad was gekomen. Hij wilde me nu niet lastig vallen, maar zou wach ten met mij aan hem voor te stellen tot de volgende week na onzen intocht in de hoofdstad. De minister is geweest en al weer vertrokken. Ik weet echter niet waar Max is. Zeer waarschijnlijk weer bij haar. Eén feit geeft me een weinig troost, namelijk dat hij er geen flauw idee van heeft dat mij iets omtrent haar bekend is. Dat zie ik duidelijk aan zijn geheele optreden. Wanneer het tegenovergestelde het geval was, zou ik het eenvoudig niet kunnen verdragen. Het vooruitzicht naast hem te moe ten leven, van hem te houden, en te weten dat hij niets om me geeft, maakt me wanhopig. 2 JULI. Ik heb een oogenblik geaarzeld of ik de zeer intieme mede- deelingen, die mevrouw Van Dijk mij na den succesrijken vliegtocht van haar echtgenoot, heeft gedaan, aan de openbaarheid mocht prijsgeven. Maar nu ik zie, dat mijn collega's alle dis cretie hebben op zij gezet, heb ik gemeend, ook een tipfe van den sluier te mogen oplichten. Toen ik dan met 377 collega's in het boudoirtje van „Het Berkje" in de Rust en Vreugdlaan te Wassenaar was toegelaten en de vrouw vart on zen kranigen vlieger mocht intervie wen, deed ik de ondeugende vraag: Bent u blij, dat de tocht gelukt is? Het antwoord was verrassend: Ja, dolblij. Ik zou 't vreeselijk hebben gevonden als de tocht niet goed was afgeloopen. En uw dochtertje? Die vindt 't ook fijn. Hoe vindt u het, dat het juist uw man was, die Kingsford Smith mocht vergezellen? vroeg mijn collega van de „Tuindorp Herald", een van onze meest ondernemende reporters. Reuze, luidde het origineele ant woord. Hebt u in spanning gezeten? vroeg de hoofdredacteur van de „Wa tergraafsmeer Express". Mevr. Van Dijk nipte aan een kopje thee en zei schalks: Nu en geen klein beetje. Gelooft u in de duikboot als de fensie-middel? vroeg plotseling een collega, die zijn opleiding aan een Amerikaansche courant heeft gehad. Mevr. Van Dijk liet zich niet uit het veld slaan en zei: Nou, en of! Nu waren de hekken van den dam. De een overtroefde den ander. En zoo kregen wij een uitstekenden blik in het particuliere leven van den held van den dag: Hoeveel verwoont u hier? Duizend gulden. Bent u voor de A.V.R.O.? 'tuurlijk! Houdt uw man van tallekies? Van wat? Van tokkies, verbeterde een ander. Nou, dol! We waren 'r verleden nog Wat lust Van Dijk voor groente?, Hij is gek met raapstelen. Maat zonder jus. Hoe vindt u 't Taylorstelsel? Eenig! En den korten rok? Enorm. We mochten ten slotte nog het be stek zien, waarmee Van Dijk eet als hij niet vliegt, een pyama en een grap pig kort pijpje, waaruit hij eens ge rookt heeft. Zijn dochtertje heeft krulletjes bij de ooren. Kortom, het was een groote dag voor de Nederlandsche pers. zelfde lid vestigde de aandacht op den toestand van het voetpad in de Lepelstraat, dat geheel met klei be dekt is. Aan deze kwestie zal aan dacht worden gewijd. De heer van Oh, alles is zoo leeg om me heen. Ik heb een ontzettend heimwee en verlang hevig naar mijn lieve, witte kamer in Eden House, en de mooie, groene grasvelden van het park. Als ik moeder maar even weer kon hooren zeggen: „Baby... Lieve Baby!" Brief van de Koningin van Lostrasia aan haar moeder, de Hertogin van Broncaster. Karbïnka, Opper-Lostrasia. „Lieve moeder, Ik ben bang, dat ik ditmaal slechts een heel korf briefje kan schrijven in antwoord op Uw heerlijk lang epis tel. Ik vond het verrukkelijk dit te ontvangen, en het kwam zoo gauw over, omdat onze post vanaf de grens per vliegtuig wordt gebracht. Alles is nog een chaos voor mij, zoo dat ik U nog niet een goed verslag kan geven, maar het is hier eenvoudig schitterend zoowel het kasteel als de omgeving: die grootsche bergen in de verte, de rotsen, waarop het kas teel is gebouwd, dat prachtig uitzicht op de valleien tusschen de bergen door en die watervallenU zou één en al bewondering zijn.... (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1