Van Overal Binnenland Laatste Berichten. Het is niet alieen de grootte, die succes geeft. Advertentiën Om 6 uur vereenigdem allen zich (aan een gezellig diner op de bovenzaal van de „Prins van Oranje", waar menig hartelijk woord werd' gesproken en de voorzitter van den Ned1. Kolf bond een tafelrede hield, die uitmuntte door stijl en inhoud. Gisteren werden die wedstrijden beëin- digjdl Na de prijsuitreiking door dr. Van Balen Blanken, werd het feest besloten met een rijtoer door ons mooi Zuid'-Beve- Land. Met den trein van 7.20 vertrokken de Kolfbroeders, vol lof over de warme ontvangst, het aangenaam verblijf en ons schoone eiland. De kolf sociëteit ,,de Prins van Oranje" kan met genoegen terugzien op de viering van haar 75-jarig bestaan. Hier volgen de uitslagen van de wedj- s tijden: Korpsprijs afdeeling I. 1. de Prins van Oranje; 2. Mik Wis; 3. Utrecht. Korpsprijs afdeeling II. 1. Mik Wis; 2. de Prins van Oranje; 3. Utrecht. Van de personeel© prijzen zij vermeld, dat de heer H. J. Molhoek den eersten prijs verwierf voor het hoogst aantal pun ten, terwijl die heer H. Bliek beslag legde op de tienenprijs. Breskens I—Goes I. In Breskens heeft Goes I gisteren een nederlaagwedstrijd gespeeld tegen Bres kens I. De Goesenarén kwamen met een overwinning van 71 uit den strijd. Goes werd winnaar van een beker. Voetbal. De voetbalvereeniging D.O.S. alhier speelde Zaterdagavond alhier tegen D. N. V. uit WoJphaartsdijk. De Goesenaren wonnen met 60. Kantongerecht. De kantonrechter alhier veroordeelde wegens overtreding; Het zonder noodzaak met een auto rijden over een rijwielpad: P. J. H. te Bei-gen op Zoom f 10 of 10 d. Tijdens den schooltijd een leerplichtig kind arbeid laten verrichten: M. d. K. te Kapelle geen straf toegepast. Met een rijwiel in verboden richting in een weg rijden; P. R. te Goes f 5 of 5 d. Met auto rijden zonder rijbewijs: P. S. K. te Goes'f'5} s. 5d. Idem zonder nummerbewijsL. W. v. d. L. te Wolphaartsdijk vrijgesproken. VleeschkeuringswetD. G. te 's Gra venpolder, C. R., beidien ontslagen van rechtsvervolging. 's Avonds fietsen zonder licht: J. T. te Rotterdam, A. H. te Ovezanjdia f 5 b«f 5 ld., C. M. v. S. te Yerseko terug aan ouders. Dronkenschap: L. E. te Hans weert 3 d. hechtenis. Hooger beroep aangeteekend Idloor: C. v. d. S. te Kapelle veroordeeld wegens het in een bocht met een motorrijtuig de rechterzijde van den weg niet houden tot f 10 of 10 d.; door J. J. v. d. Ji te Vlis- singen wegens het met een auto rijdendie geen signaal geven als de veiligheid! van het verkeer zulks vordert, veroctfcleeid tot f 15 of 15 d. Concert. Vrijdagavond te half negen uur zal „Eu- phonia't' een volksconcert geven op de Groote Markt. Het programma luidt: 1. Residentie Marsch, W. Schootet- meyer2. Ouverture Le Calif de Bagdad, A. Boieldieu; 3'. a la plus Belle Valse de concert, A. Govaert4. Cortège de Ballet, L. Montagne. Pauze. 5. Lentegroet, Marsch, J. Horst; 6. Ouverture Fête Al- pestre, A. Avon; 7. Heinzelmannchens Wachtparade, K. Noack; 8. Grande Fan- taisie sur l'opéra Carmen, Kesseis; 9. Finale. In- en uit. Ingekomen: J. A. van den Hoek, tim mei-man, van Rotterdam, Poelwleg1 V 26; |J. Daaleman, dienstbode, van Oudelande, Bouw. de Wittestraat 7; P. van de Linde en echtgenoote, zonder beroep, van Wol phaartsdijk, Oostsingel 156; N. Quant geb. Beuzenberg, zonder beroep, van Zie- rikzee, Lange Kerkstraat 44; Wed. H. R. Fohner, zonder beroep, van Driewe gen, Vogelzangszangsweg, 26; W. K. Boersema, dienstbode, van Bedum, Lange Vorststraat 46. Vertrokken; A. Buijse en echtgenoote, handelsemployé, naar Weltevreden; I. J. Leenhouts, zonder beroep, naar Retran- chement; M- J. Begthel, slagersknecht, naar Kruimngen, C 205; M- J. Maliekoote en gezin, chauffeur, naar Bergen op Zoom, Emmastraat 10; A. J. F. Scheewe, ver pleegster, naar Egmord aan Zee, Huize „Kei-dijk"; H. Klijnstra, opzichter, naar Kruiningen G 12; Wed. A. Nonnekens, zonder beroep, naar Bergen op Zoom, Kremerstraat 2. Onbestelbare post. Brieven binnenland: Ministerie Ondier- wijs, Kunsten en Wetenschappen, Haag. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- head aan hen kunnen worden teruggegeven. Voorts iis het gewenscht alle stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. In 't Bimnen-Gasthuis te Amsterdam is ter verpleging opgenomen een 32-jarige man, die met bloedende wonden aan het hoofd door twee agenten in de Reguliers dwarsstraat aldaar bewusteloos was aan getroffen. Hij zou volgens getuigen uit een café in genoemde straat zijn verwijderd en daar bij door de café-houdster zijn mishandeld'. Deze vrouw is in verband hiermede aan gehouden. Onder de kinderen te Westerland op Wieringen komt een zoodanig aantal gevallen van diphteritis voor, dat vier lo kalen der openbare lagere school zijn gesloten. De politie te» Leiden heeft het lijk in beslag genomen van den 75-jarigen zwei-ver R. M., die in gezelschap van een anderen zwerver uit Zoeterwoulde was vertrokken en dood in een. slo^t werd ge vonden. Zijn metgezel werd door een veld wachter uit Zoeterwoude gevanjklijk'naar de residentie overgebracht. De penhouder van Locarno. De penhouder de douane niet gepasseerd Het uitvoerend comité van de Vredess en Volkenbondstentoonstelling in Den Haag schrijft1 Na beëindiging van het daartoe door de Haagsehe recherche met groote nauw keurigheid ingesteld onderzoek, moet in derdaad worden vastgesteld', dat dö pen houder van Locarno, uit Locarno verzon den met dé bedoeling om ter tentoonstel ling met de andere voorwerpen van histo- rischen aard te worden geëxposeerd, ver loren is geraakt. Of daarom de uitgesproken meeining, dat deze penhouder geen vulpenhouder nralir een gaozev©er, in gouden montuur met de emballage uit Locarno is verbrand in die centrale verwarming der Grafelijke Za len, juist is, kan niet worden uitgemaakt. Vaststaand is, dat de Nederlandsche douanen, die toezicht hielden op het uit pakken van de voor de tentoonstelling be stemde voorwerpen, op deze zoowel als op tal van andere vrachtbrieven nauw keurig den inhoud' hebben genoteerd en omi- der dézen inhoud komt de 'bedoelde pen houder niet voor. Uit de mededeelingen, van Locarno uit verstrekt, is intusschen ge bleken, dat de bedoelde penhouder is ver pakt in vloeipapier, waaromheen 'een touw werd gedaan. Aldus, dus niet in een aparte doos verpakt, is de penhouder verzonden in de binnenzijde van de klok, die stevig met papier en emballage was opgevuld, teneinde het breken van het glas te voor komen, hetgeen ook inderdaad gelukt is. Het spreekt wel vanzelf, dat het moge lijk is, dat tegelijk met de emballage en het papier uit de klok de penhouder is verwij,- derd en gevoegd bij het vele papier, dat zoo spoedig mogelijk diende te worden opgeruimd, zulks vooral, aangezien door het uitstel, dat de tentoonstelling tengevolge van de tweede Haagsehe conferentie had ondergaan, groote spoed' moest warden be tracht. Vaststaand kan men het echter moeilijk noemen, aangezien ook bij het uitpakken van de zending uit Locarno door de douane de grootste nauwkeurigheid is betracht, zoodat de mogelijkheid van ontvreemding voordat de kist hier kwam, blijft bestaan. Het moge zijn, dat het verlies van dezen penhouder, op welke wijze men het ook beziet, teleurstelling heeft gewekt, het is voor het tentoonstellingscomité een aange name gedachte, dat zelfs de meest ge- interesseerde partij, het gemeentebestuur van Locarno, heeft te kennen gegeven, dat daaraan omstandigheden, buiten de schuld van het tentoonstellingsbestuur, debet zijn. Het is begrijpelijk, dat dit gemeentebe stuur, een zoodanig kostbaar voorwerp missende, een oogenblik a priori heeft aangenomen, dat niet voldoende zorg aan de inzending was besteed. Van de zijde van het uitvoerend comité zijn daarom rechtstreeks aan dit gemeentebestuur alle inlichtingen verstrekt over den gang van zaken, die ter tentoonstelling was gevolgd, en naar aanleiding daarvan is een brief in gekomen, waarin niet slechts door dit gemeentebestuur voldoening wordt betuigd voor alles wat gedaan is om het ongeval te herstellen, maar tevens als overtuiging van dit gemeentebestuur wordt uitgesproken „dat het ongeval is geschied tengevolge van omstandigheden, waaraan het tentoonstel lingsbestuur geenerlei schuld heeft". Aangezien de inzending uit Locarno, gelijk overigens alle goederen ter tentoon stelling waren verzekerd, hetzij door de belanghebbenden, hetzij door het tentoon stellingsbestuur, is, nu de penhouder inder daad' als verloren moet worden beschouwd, deze aangelegenheid met de Verzekering opgenomen. Nederlandsche Reisvereeniging. Rapport commissie-De Visser. Het orgaan van de Ned. Reisvereeniging „Reizen en Trekken", bevat het rapport der commissie, die onder voorzitterschap van dr. J. Th. de Visser een onderzoek instelde naar de moeilijkheden, welke zich in de vereeniging voordeden. Het beeld van de Nederlandsche Reis vereeniging, zoo als het zich aan de coml- missie vei"toonde, was dat van een v©r>- eeniging, door twisten in den boezem van het bestuur geschokt. Een algemeene ver gadering, in zekeren zin geroepen tot rechten over de elkaar in het openbaar beschuldigende bestuursleden, kon, zooals te voorzien was, de 'geschillen op den weg naar ontbinding mede te sleepen. De naaste aanleiding tot de crisis is geweest de z.g. Barcelonareisde oorzaak' ligt dieper. Hoe het gekomen is, dat zoo veel brandstof is opgestapeld, is niet met zékerheid na te1 gaan; zakelijke grieven loopen samen met gevoeligheden van per soonlijken aard; daarbij komt dat, bij de werkwijze der vereeniging, de grens tus- schen het geoorloofde en ongeoorloofde niet steads gemakkelijk is te vinden- Aan noodige tact, om conflicten te voorkomen of op te lossen, heeft het dikwijls ointbror ken. In elk geval is de commissie over tuigd, dat de Barcelonareis niet tot de cri sis had kunnen leidien, indiien niet reeds een lang sluimerende verbittering de gele genheid tot uitbarsten schier afwachtte De commissie behandelt achtereenvol gens de grieven betreffende de commissie voor de zeereizen, den Oriënlreis, de grie ven tegen den heer dé Leve, de aange legenheid waarbij de heer Bakker betrok ken is, en de bezwaren tegen den voorzit ter, mr- v. d. Flier. Dat door het besluit der commissie voor de zeereizen, volgens hetwelk de vrouwen 'der leiders haar echt- genooten op die reizen zouden vergezellen, en als zoodanig van dé door de scheep vaart-maatschappijen beschikbaar gestelde gratis-plaatsen zouden mogen profiteer nadeel aan de verschillende reiskas&en zou zijin toegebracht, acht de commissie niet bewezen. Zij adviseert evenwel in het vervolg met de scheepvaartmaatschap pij, zoo mogelijk, in dier voege te con tracteeren, dat de leiding over overtollige vrije plaatsen ten bate der reiskas kan be schikken. De commissie acht de kwalificatie van „corruptie", op genoemde leiders toege past, misplaatst. Van deze blaam dienen zij gezuiverd te wordJen. Ten aanzien van den heer van Waard acht de commissie het incorrect dat hij in verband met het meedoen aan den Oriënl reis, door zijn echtgenoote, aan dien direa- teur van het Centraal bureau vroeg een particulier briefje te1 schrijven ten zijnen behoeve aan den directeur der Febre'ijn en waarin hij den' directeur van het Cen traal bureau een wederdienst belooft. Er is echter geen reden hem van corruptie te beschuldigen. Ook het optreden van den heer de Leve in verband met een vrij- biljet acht de commissie incorrect, doch geen corruptie. Op het beheer van den heer Bakker als penningmeester is, naar het oordeel der commissie, geen enkele aanmerking te ma ken. Wat de combinatie bankier-penning meester betreft, deze dateert uit den tijd, dat de vereeniging nog betrekkelijk klein was. Niet altijd behoeft tegen zulk een combinatie bezwaar te bestaan; evenwel bij den grooten groei van de Nederland sche Reisvereeniging acht de commissie dit samengaan in het vervolg omgewénscht. De commissie is overtuigd van de1 toe wijding van dén heer v. d. Flier, doch wat betreft zijn beleid als voorzitter kan dé commissie zich niet aan den indruk ont trekken, dat hieraan verschillende fouten kleven, die wellicht grootend^els voort spruiten uit persoonlijke eigenschappen, les défauts dé ses qualités, maar die dan toch voor den goeden gang van zaken niet steeds bevorderlijk zijn geweest. Het verslag ejndigt met een reeks op merkingen betreffende eventueel rorga- nisatie, en behandelt daarbij achtereen volgens de interne organisatie, dén fiman- cieelen toestand en de werkwijze der ver eeniging. Het hoofdbestuur der vereeniging zal op 5 Juli het rapport nader behandélen. In deze vergadering zal tevens de datum bepaald worden voor de algemeene leden vergadering der vereeniging, waarin het rapport ter sprake zal komen, welke ver gadering, naar het zich laat aanzien, na de groote vacantie zal worden gehou den. Handel en Nijverheid. Vergadering der maatschappij. De 153ste jaarlijksche algemeene ver gadering van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel is Vrijdagmorgen in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht geopend met een rede van den voorzitter der Maat schappij, mr. C. H. Guépin, aan welke rede wij het volgendie ontleenen: Sinds wij nu een jaar geleden aldus spr. tezamen waren in Leeuwarden, zijn de vooruitzichten voor een opgewekt bedrijfsleven niet verbeterd. De belang rijke daling van dé prijzen m den groot handel, zoowel voor grondstoffen als voor consumptieartikelen is nog niet tot staan gekomen en blijft belangrijken invloed uitoefenen op het gebeele economische li- ven. Bij ons is het de landbouw, welke in de eerste plaats zeer ernstig dén val der prijzen voelt. Het is in Nederland op dit oogenblik althans niet meer mogelijk op het gebied van graan en bietenbouw ©en loonend bedrijf uit te oefenen. In Indië zijn bijna alle cultures getrof fen door de belangrijke daling van den prijs der producten. Voor de meeste der producten is deze daling veroorzaakt door vermeende of werkelijk geconstateerde overproductie. Zonder hierop nader in te gaan kan als vaststaand worden aangenomen, dat Ne derland hiervan de gevolgen zal gaan ondervinden, zij het dan niet zoo onmid dellijk als door de daling van dé prijzen der goedéren, die hier te lande worden geproduceerd. Verder zal ook Nederland de gevolgen voelen door de verminderde opbrengst der directe belastingen, waarvan het gevolg zeer waarschijnlijk moet leiden, hetzij tot verhooging van het belastingpercentage, hetzij door het stopzetten van werken, die aan velen werk geven, hetzij tot het uit stellen van voorzorgsmaatregelen op soci aal gebied. Spr. wees er hierna op, dat dé ver wachting, dat dé Vereenigde' Staten van Noord-Amerika het beeld zouden blijven geven van een land van voortdurende ver hooging in koopkracht, de bodem is inge slagen. Het aanhouden van de malaise na den „krach" op de New-Yorksche beurs in het najaar van 1929 heeft veel intenser invloed gehad dan aanvankelijk werd ge meend. Spr. memoreerde voorts de on zekere toestanden, welke er heerschHa in China, in Oost-Europa en in Engelsch- Indië. Doch niet alleen in Engelsch Indië in geheel koloniaal Azië verlangen vraag stukken om een oplossing, die voor een korte reeks van jaren nog niet binnen den gezichtskring waren der meest vooruitf- zienden. Een zeer belangrijke belemmering voor den bland el in Europa is tenslotte gelegen in de nieuwe verhooging* der tarieven, ter wijl het tenslotte de problemen van socia len aard zijn, die een gevoel van onzéker-, heid doen ontstaan. Zoo b.z. het vraag!- stuk der werkloosheid. In Engeland' Duitschland en ook in de Vereenigde Sta ten groeien de moeilijkheden, die daaruit voortvloeien, de regeering bijkans boven het hoofd. Bij ons is gelukkig dé omvang van de werkloosheid minder groot, hoe wel onze statistische gegevens aanwijzen, dat in vergelijking met April 1929 en April 1930 het aantal der werkloozen verdub beld is. Ook hier wordt verlangd naar een oplossing. In dit verband' merkte spr. op dat in leidende kringen langzamerhand wel moet doordringen, dat het kwaad der groote werkloosheid toch niet zal worden be zworen door het opvoeren dér bescher mende rechten. Na er op gewezen te hebben dat het toenemend protectionisme1 der staten ook gevaren van politieken aard oplevert, achtte spr. het van belang de aanwijzingen te belichten, die ondanks v©el tegenslag, er toch op duiden, dat wij in een nieuw tijdperk zijn getreden. Een dier aanwijzin gen is het voorstel-Briand, waarop spr. uitvoerig inging. Nog veel te weinig oordeelde spr. is er over het plan-Bri- and, dat gebaseerd is op dezelfde begimi- selen als de Volkenbond: de verdraagj- zaamheid der Staten, de mogelijkheid van samenwerking op economisch en politiek gebied, de uitschakeling van den strijd tus- schen de volken, gesproken en geschreven Het voorstel bedoelt de oprichting van een nieuw ^rganisme „L'Union Européenne". Het project gaarne alle mogelijke kan sen van slagen toewenschend, meende spr., dat het alleen kans van slagen zal bieden als het begrensd wordt tot de Sta ten van West-Europa. De Staten van Oost-Europa hebben zooveel andere be langen, terwijl het ook wel waarschijnlijk zal zijn, dat Engeland zich onthoudt. In de gunstigste omstandigheden zal het plan- Briand dus slechts tot uitvoering kunnen komen, nadat het teruggebracht is tot een verbond van dé bij den Volkenbond aan gesloten West-Europeesche staten, en wel Frankrijk, België, Duitschland, Neder land, Zwitserland, de Scandinavische Rij ken en wellicht ook Spanje en Oostenrijk. Spr. wees er voorts op, dat ten opzichte van het plan aan de Fransche regeering bedoelingen worden toegeschreven, die geen steun vinden in dé bewoordingen van het memorandum, integendeel, herhaalde lijk wordt gesteld', dat l'Xnion Européenne een onderdeel moet blijven vormen van den Volkenbond: Ongeloof in de mogelijkheid van sla gen aldus zeidé spr. verder is ver keerd. De geschiedenis is daar om te toonen in hoe korten tijd de toestanden zich kunnen wijzigen. Onze Mr. Loder, steunpilaar van het Volkenrecht, de man, die zoo hard heeft geijverd voor de tot standkoming van dé internationale ver plichte rechtspraak, heeft onlangs nog betoogd, hoezeer uit die totstandkoming van de verplichte rechtspraak mag wor den afgeleid1, dat niet gewanhoopt be hoeft te worden en dat men vertrouwen mag hebben in de toekomst, zelfs in een toekomst, die wij nog kunnen beleven, te bereiken valt, wat nu nog onbereikbaar schijnt. In het slot van zijn rede schetste spr. de beteekenis van dé totstandkoming van de internationale verplichte1 rechtspraak. LICHT OP. Dinsdag 1 Juli 9.53 uur Woensdag 2 Juli 9.53 uur BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Cornelia Tona Davina d.v. Jacob Govert Vos en Adriana Corne lia Slimmen. Huw.-aang.Antonie Pieter Bosdijk 28 j. jm. te Voorburg en Maria Nee1fje Maijs 26 j. jd. Overleden: Joost Wondergem, 47 j., te Kattendijke. Motorjacht gezonken. Men meldt ons uit Veere Zaterdagavond omstreeks half tien is in de Roompot tusschcn Schouwen-Dui- veland en Walcheren een Belgisch motor jacht in brand geraakt, en na ontploffing gezonken. Het bleek te zijn de „Safier" uit Antwerpen, eigenaar Edg. Dupont. Aan boord van het jacht waren 5 foe eren, en 3 dames. Deze zijn door den veerman C. Schippers te Veeré aangebracht. Een dronken chauffeur. Men meldt ons uit Eindhoven: Op den Elsterweg is gisteravond een Ford auto eerst tegen een lantaarnpaal en daar na tegen 2 boomen gereden. De auto werd in elkaar gedrukt en de inzittenden, allen jongelui, werden min of meer ernstig ge wond. Een jongetje van tien jaar kreeg een schedelbreuk. Men vreest dat hij het rech teroog zal moeten missen. De chauffeur brak eenige ribben en zijn neusbeen, een 16-jarig meisje het dijbeen. De politie heeft den chauffeur, d'ie dronken was, ge arresteerd en zij stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. YERSEKE. Publieke verkooping ten overstaan van notaris Van Dijke te Krui ningen, in café Nolet te Yerseke: voor Wed. Jac. Scheele huis en schuur, Lange Viele, samen groot 255 roeden, kooper werd Jac. Gleriim voor f6020; Perceel weiland, groot 2 gem. 223 roei den, kooper werd' Jac. van Sprundel voor f700 per gemet. (Voor sportterrein.) WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van l Juli luidt: zwakke O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. maar de juiste indeeling van Uw advertentie MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 30 Juni 1980. Vlasaanvoer 1200 blauw f 0,70 a f 0,80, 2000 Groningen f0.60 a f 0.75, 6000 geel f 0,60 af 0,75, 1600 dauwrood f 0,60 a f 62-J. 2000 wit f 0,60 a f 0,75. Handel traag aanvoer gedeeltelijk ver- kocht. Zaden wegens eind-seizoen geen notee- ring. Boekweit, Danziger Juli f8,00, Manjoe- rische stoomend f 11,50. Granen buitenlandsche vast. Meel f 14,50 a f-,-, Mais f 156, Haver f 6,50. Binnenlandsehe: Tarwe f 10,76 a f 11,22 Overigens geen noteeringen. AardappelenZeeuwsche Blauwe geen aanvoer. VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 761 eerste kwaliteit f 0,61 a f 0,63 tweede f 0,59 a f 0,61 derde f 0,57 a f 0,59 zouters f 0, f 0,export f 0,60 a f 0,65. Handel kalm. Heden overleed in het Hospitaal te Den Helder in den ouderdom van 31 jaar, onze Zoon, Broeder en Behuwdbroeder J. H J. BARTELSE. Namens de familie, J. M. BARTELSE. Goes, 28 Juni 1930.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 3