Voor Dames. Rechtszaken. Stadsnieuws door middel van een nieuwe vinding (Engelsch patent) op speciale wijze te zijn gefiltreerd, waardoor het abso luut onmogelijk is dat het water nog eenige onzuivere bestanddeelen bevat. Een groot voordeel van dezen over dekten put is dat overvloeiing wordt uitgesloten. Zooals bekend wordt in een dergelijk geval de toestemming tot verzending ingetrokken, waardoor me nige kweeker reeds groote verliezen leed. Ook is er geen gevaar voor be vriezen, terwijl bovendien de pakkerij bij den put wordt aangesloten, hetgeen een belangrijke arbeidsbesparing be- teekent. Binnen een maand hoopt men toef de werkzaamheden klaar te ko men, zoodat deze nieuwe kweekerij reeds het eerstvolgend seizoen in be drijf zal worden gesteld. Koninginne-feesten te Middelburg. De historische optocht. Men schrijft ons: Een der mooiste onderdeelen van de feestelijkheden, welke men te Middelburg op touw zet ter viering van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin, zal de historische optocht zijn. Uit den aard der zaak moest het onderwerp verband houden met eene gebeurtenis uit het Koninklijk Huis. De keuze is gevallen op den intocht van Prins Willem V, stadhouder, in 1786, met zijne gemalin en zijne drie kinderen, onder wie de latere Koning Willem I. De Prins kwam destijds aan met een jacht aan de Oostpunt en is met een vrij grooten stoet door een deel der stad gereden naar de Abdij. In afwijking daarvan zal de rit door de stad eenigszins worden uitgebreid en eindigen op het groote marktplein dat aan zeer veel bezoekers gelegen heid geeft den stoet in alle onderdee len te zien. Het prinselijk paar stelt zich voor daarna in een der zalen van 't Stadhuis te recipieeren. Het vaartuig, waarmede de Prins zal aankomen, zal een getrouwe na bootsing zijn van het in 1786 gebruik te, evenals ook de karossen, welke in den stoet zullen voorkomen. De medewerking der Middelburg- sche ingezetenen is algemeen. De hoofdpersonen van den optocht zullen worden voorgesteld door den heer Mr. W. F. E. baron van der Feltz, sub stituut-officier van justitie, en zijne echtgenoote, barones van der Feltz— de Vries van Doesburgh. De vendels Zwitsersche soldaten zullen worden aangevoerd door de hoofd-officieren van het garnizoen. De stoet zal tweemalen door Mid delburgs' straten trekken; in den mid dag en in den avond. Gemeenteraad van Rilland-Bath. Over grond-aankoop. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Rilland-Bath waren de heeren J. v. d. Sande en J. v. 't Le ven afwezig. Een adres van de Ver- keerscommissie uit de Middensfands- vereenigingen .Handelsbelangen" en „De Hanze" te Goes, inzake het ver voer van reizigers van Goes naar Wol - phaartsdijksche veer wordt voor ken nisgeving aangenomen. De begrooting van het gasbedrijf voor 1929 en 1930 wordt gewijzigd, eveneens de gemeen- tebegrooting voor 1929. Besloten wordt aan de besturen van Frederica- en Zïmmermanpolder den teerketel in huur af te staan onder de voorwaarden waartegen deze aan den Reigersberg- schen polder in gebruik gegeven wordt, terwijl een der gemeente-arbeiders wordt afgestaan om de leiding der werkzaamheden te voeren. De heer Blok wijst er op, dat het werk der ge meente er niet onder mag lijden, hij acht het bezwaarlijk beide arbeiders af te staan. B. en W. stemmen hiermee in, onder verwijzing naar hun voor stel. Aan D. Moelker, Chr. Kok, M. C. van Wingen en M. Weststrate wordt voor een half jaar ontheffing verleend van hun aanslag in de hondenbelas ting. De voorzitter stelt voor de ver plichting tot geheimhouding op te hef fen, die in de vorige raadsvergadering omtrent hef behandelde in comité werd opgelegd. Nadat met den heer G. Nagelkerke bespreking was gevoerd omtrent den koop van een perceel grond bij het station elk voor een ge deelte, stond de heer v. d. Sande voor en nam op zich om alleen met den eigenaar te onderhandelen buiten den heer N. om. De heer v. d. Sande ontving van den eigenaar echter de mededeeling dat de heer N., die van en en ander de lucht had gekregen, voor zich alleen het perceel had ge kocht. De voorzitter is van oordeel dat de heer N. tegenover den raad heeft gedaan wat de raad tegenover den heer N. in het zin had. Intusschen is de heer N. bereid een deel van den koop af te staan, mits met winst. Van het laatste wil/en B. en W. echter niets weten. B. en W. stellen de mogelijk heid dat de raad of alsnog een deel van den grond overneemt tegen den oorspronkelijken prijs en op den ver kregen grond een verbindingsweg aan legt of alleen het laatste doet en aan den heer N. de exploitatie laat. De meerderheid van B. en W. handhaaft zijn voorstel uit de vorige vergadering tot gedeeltelijken aankoop, daar dit nog steeds van kracht is. Wethouder v. Boven heeft zich echter hiervan losgemaakt. De heer David zou zich van de heele zaak willen afmaken en de boel laten loopen. Hij heeft ge zien, dat het station toegang geeft tot den nieuwen weg. De heer Blok meent, dat de grond te duur is. De kosten van den verbindingsweg kan men er niet op verhalen. Voorts is hij van mee ning, dat men ten behoeve van één woning geen weg kan aanleggen. Wet houder Deurloo wijst er op, dat de toegang van het emplacement naar den rijksweg hier van geen beteekenis is, daar men er toch niet over mag. Het oude verbindingswegje naar den Eer sten weg is absoluut onvoldoende, de gemeente zal daaraan groote kosten krijgen, daar verbreeding in verband met den veel grooteren aanvoer langs den rijksweg niet kan uitblijven. Daar om is het voorgestelde kortere verbin- dïngswegje aan te bevelen, het kost minder en verlicht het verkeer. De voorzitter wijst er op, dat het verbin dingswegje een toepassing is van het ontwerp-uitbreidïngsplan, waartoe de raad met algemeene stemmen in dien vorm opdracht gaf. Dit plan was een compromis tusschen twee sfroomingen in den raad en daarom is het niet cor rect tegenover de andere leden als sommige leden zich daarna hiervan losmaken. Den laatsten tijd kwam hef verschillende malen voor dat enkelen terugkomen van een eenmaal genomen beslissing, dit schaadt het gezag van den raad. De voorzitter wijst er op, dat aan het station den laatsten tijd meer gebouwd wordt dan aan hef dorp. Ook dit gedeelte van de gemeen te mag een goede grondpolitiek vra gen van de gemeente. De voorzitter is het niet eens met den heer Blok, dat de menschen aan erfpacht den voor keur geven boven koop. De erfpachts canon is aan de Stationsbuurt veel te zwaar, de menschen hadden veel lie ver op gemeenfeferrein gebouwd en de te besteden prijzen daar kunnen lager zijn dan waarvoor de gemeente de oude perceelen verkocht of in de toe komst zal koopen. Het verbindings wegje heeft de raad eenparig noodig geoordeeld voor het verkeer, vooral in den bietentijd. In verband met het veranderen van sommige raadsleden merkt de heer David op, dat er nu al weer enkele raadsleden zijn, die hun hand er niet om verdraaien of het uit breidingsplan tot stand komt of niet, zij zien er niets in. De voorzitter ver trouwt, dat als dit inderdaad zoo is, deze leden daarvan openlijk zullen doen blijken, opdat de gemeente niet onnoodig op kosten worde gejaagd. Het oud voorstel van B. en W. om voor een portie tegen den aanvanke lijk besproken prijs deel te nemen in den koop, wordt verworpen met 4 te gen 1 stem (voor wethouder Deurloo, tegen wethouder v. Boven en de heeren Blok, David en Weststrate). Het electrisch bedrijf te Kapelle Opheffing wegens komst der P. Z. E. M. De aandeelhouders van het Coöp. Electr. bedrijf te Kapelle kwamen on der voorzitterschap van den heer H. Blok bijeen. De voorzitter deelde o.m. mee, dat door het bestuur een over eenkomst met de P.Z.E.M. kon getrof fen worden om het bestaande boven- grondsche net alsnog niet te sloopen. De P.Z.E.M. wilde direct afbreken en dan tegelijk aansluiten, nu zal aan sluiting pand voor pand geschieden en zal met afbreken gewacht worden tot de laatste aansluiting. Wanneer men direct met afbreking van het oude net was begonnen, dan zou men zeker 14 dagen zonder stroom geweest zijn. Met genoegen werd zulks vernomen. 12 jaren lang heeft het bedrijf goede diensten bewezen. Vanaf de oprich ting af is de heer H. Blok voorzitter geweest. Als een der eersten in de Middengroep heeft Kapelle's burgerij geprofiteerd van electrisch licht. Zelf boven Goes mag Kapelle genoemd worden met zijn 80 procent aanslui tingen. Tot bevrediging is gewerkt en aan de aandeelhouders kan bij alge- heele liquidatie alles uitgekeerd wor den. Besloten werd in' den nog restee- renden tijd aan de aandeelhouders vrij licht te verstrekken. Een jubileum. Men schrijft ons: 1 Juli a.s. zal de firma H. Blok en Zonen te Kapelle het 40-jarig bestaan harer zaak her denken. In 1890 werd door den oud sten firmant den heer H. Blok Sr. de eerste stoot gegeven, drie jaren voor dien werd Kapelle reeds door hem bereisd, dus was de heer Blok geen onbekende. Was aanvankelijk het plan te Yerseke een manufacturenzaak op te richten, hiervan werd afgezien en Dames die gesteld zijn op een goed en degelijk toiletpoeder, maken gaarne ge bruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Kapelle kreeg de voorkeur. In de Bie- zelingsche straat was het begin een klein begin, maar door nette, vlugge bediening, met concurreerende prijzen en prima kwaliteit, wist hij zich spoe dig het vertrouwen waardig te maken. Met voorbeeldigen ijver en toewijding werd gewerkt en binnen 7 jaar moest verplaatsing naar het kerkplein volgen. In 1914 werd een uitbreiding gegeven aan de zaak in karpetten en vloerzei len in de Biezelingsche straat. In 1919 volgde algeheele inrichting voor hef pand op het kerkplein. Een mooie win kel werd gebouwd, terwijl in 1927 weer een nieuwe winkel verrees voor slaap- kamermeubileering, matrassen, dekens enz. In 1929 kwam een geheele nieuwe afdeeling tot stand in salon- en huis kamermeubelen, deze afdeeling is een sieraad voor ons dorp. Met voldoe ning mag deze firma op de afgelegde jaren terug zien. Met 16 personen vast personeel, benevens de onderscheide ne kleermakers en naaisters enz. wordt gewerkt. In alles kan men zien dat deze firma met haar tijd meegaat. Het ligt in de bedoeling om den dag van oprichting dit jaar feestelijk te her denken. Gemeenteraad 's Heer Arendskerke. De belastingfactor onveran derd; de raad tegen de sa- larisvoorstellen van Ged. Staten. In de Vrijdagmiddag gehouden raads vergadering van 's Heer Arendskerke, waar de heeren P. v. d. Dries, J. Ver- mue, J. v. d. Weele, J. Sandee en H. van Gorsel afwezig waren, kwam aan de orde hef in de vorige vergadering in handen van B. en W. om advies ge steld verzoek van A. de Leeuw en 20 andere belanghebbenden te Nieuw- dorp en 's Heerenhoek, om verharding van den berm van den West-Kraaijert- schen dijk gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Nieuwdorp. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten adressanten in overweging te geven zich met hun verzoek tot het bestuur van den West-Kraaijertpolder te wenden, daar dit niet weggedeelte in beheer bij dien polder is. Naar aan leiding van een 5-tal ingekomen be zwaarschriften tegen den aanslag in het schoolgeld over het belastingjaar 1929—1930 wordt besloten J. v. d. Weele, M. J. Bouwens, P. Jansens en H. Sonke vrij te stellen van betalen van schoolgeld en den aanslag van A. J. de Pree op het kohier te hand haven. Nadat in de gemeentebegroo- ting over 1929 nog een kleine wijzi ging is aangebracht, wordt overgegaan tot het vaststellen van de jaarwedde van den eerlang te benoemen secreta ris-penningmeester van het Groot Arm bestuur van 's Heer Hendrikskinderen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten het tractement van dezen titu laris te bepalen op f 200,terwijl de aard en het bedrag van de door de zen te stellen borgtocht zal moeten zijn inschrijvingen op een der groot boeken van de Nationale "Werkelijke Schuld, ten bedrage van f900,re- eel. Verder wordt vastgesteld het ko hier van de hondenbelasting 1930. Daarna wordt met algemeene stemmen besloten het tractement en de vergoe ding woninghuur van den op 11 April I.1. overleden heer J. Timmerman, in leven gemeenteveldwachter te 's Heer Arendskerke, uit te betalen tot 1 Juli 1930. Het percentage van heffing voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, voor het belastingjaar 1930-1931 wordt evenals vorig jaar vastgesteld op 1.7. Thans komt in bespreking de circulai re van Ged. Staten van Zeeland, be treffende een nadere regeling van de jaarwedden van de burgemeesters, se cretarissen, ontvangers en wethouders in Zeeland. Een voorstel van B. en W. om zich met deze nieuwe regeling te vereenigen, kon de goedkeuring van den raad niet wegdragen, waarna met 4 tegen 2 stemmen (die der heeren J. Nijsse en J. J. de Jager) op voorstel van den heer Lindenbergh werd be sloten, mede in verband met de tegen woordige tijdsomstandigheden, welke voor verhooging der jaarwedden niet gunstig zijn, niet accoord te gaan met de in voornoemde circulaire voorge stelde conceptregeling. Tenslotte wordt nog goedgekeurd een door het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskin deren voorgestelde af- en overschrij ving in de begrooting zijner instelling over het dienstjaar 1929. Ringrijderij in Wemeldinge. De regen spelbreker. Vrijdag had te Wemeldinge de jaar- lijksche ringrijderij „Ons Genoegen" op de weide van den heer J. Linden bergh, alhier plaats. Daar de vereeni- ging haar 10-jarig bestaan vierde, wa ren de rijders allen gecostumeerd. Jammer dat kort nadat begonnen was, moest worden gestaakt wegens het on gunstige weder, en het bestuur genood zaakt was de prijzen qndcr de deel nemers te verloten. De le pr. viel ten deel aan Johs. de Jonge Gz.; 2e pr. C. van Oosten; 3e pr. Mars. de Jonge Gz.4e pr. B. Onderdijk; 5e pr. Johs. Neels; 6e pr. Jan van Oosten Johsz.; 7e pr. C. Gijssel; 8e pr. Jac. Vermaire; 8e pr. M. de Groene Pz.10e pr. Jan de Heer; 11e pr. Johs. de Jonge Johsz.; 12e pr. P. Feijtel Jz.; 13e pr. C. Hamelink; 14e pr. H. Mieras Jz.; 15e pr. J. de Jonge Dz.; 16e pr. C. Traas Jz., terwijl aan H. Gijssel nog een prijs werd toegekend alszïjnde niet aan de wedstrijd te kunnen deelnemen. PROVINCIALE SNIPPERS De voetbalvereeniging D. V. O. speelde Zaterdagavond te Wemeldinge tegen S.M.I.T. I van Wemeldinge. De uitslag is 31 in het voordeel van S.M.I.T. I. De uitslag van den te Schore ge houden schietwedstrijd van denVrijw. Landstorm is als volgt: le pr. L. Wit te 49 p.; 2e pr. G. Zoeteweïj Jz. 44 p.; 3e pr. Jacs. Zoeteweij Gzn. 44 p.; 4e pr. M. Joosse 44 p.; 5e pr. M. Pie- terse 40 p.6e pr. P. M. Stevense 39 p. Schieten op poppen: le pr. Jacs. Zoeteweij Gzn.; 2e pr. M. Pieterse. Het schip „De Onderneming", (schipper de Waal van Werkendam) voer door onoplettendheid van den schipper, tegen het remmingswerk van de Schorebrug. Nadat de daardoor aangerichte schade was vastgesteld, kon de reis worden voortgezet. De voetbalvereeniging „Juliana" speelde Zaterdagavond te Kattendijke tegen Z.B.B. Z.B.B. won met 40. Zondag heeft te Vlissingen de Vijfde Provinciale landdag van Vrij zinnig Godsdienstigen in Zeeland plaats gevonden. Des morgens had in het Concertgebouw een godsdienstoefening plaats, onder leiding van Ds. O. L. v. der Veen, doopsgezind predikant te Vlissingen, die sprak over „Eenheid", terwijl koorzang de bijeenkomst afwis selde. Op de achterplaats der voorma lige Willem III-kazerne had na den gemeenschappelijken maaltijd, de open luchtsamenkomst plaats, door velen, uit alle deelen van Zeeland, bijge woond. Vrijdag is in 's Heerenhoek het electrisch net onder stroom gezet Hier bij waren tegenwoordig de directeur van de P.Z.E.M., afd. Middengroep, de heer De Regt, bedrijfsingenieur, en de heeren Dijkstra met eenige zijner ondergeschikten; voorts de pastoor Nuyen, de dokter en andere gemeente ambtenaren met den voltalligen raad. Zaterdag werd te Wissenkerke het stoffelijk overschot van J. v. d. B., die Woensdagavond op zoo een nood lottige wijze op het strand van de Vlietepolder om het leven gekomen was, aan den schoof der aarde toe vertrouwd. Aan hef graf voerden ver schillende sprekers het woord. De heer P. Westdijk, ambtenaar ter Secretarie te Heinkenszand, is ge slaagd voor het examen der gemeente Rotterdam voor de benoembaarheid tot ambtenaar bij de gemeente-admini stratie aldaar. De geslaagde bereikte dit succes zonder het volgen van een specialen cursus. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met ingang van 28 Juli tot dijkgraaf van den Nieuw Olzendepolder, de heer M. Mol te Yerseke; met ingang van 6 September tot dijkgraaf van den Zuïdvlietpolder de heer S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk; met in gang van 3 Augustus, tot plaatsvervan ger van den dijkgraaf van den Zuid- vlietpolder, de heer W. C. van Oeve ren te Wolphaartsdijk. Naar wij vernemen, zal de firma N.V. Expeditiebedrijf voorheen H. Braakman Co. (Stoombootdienst „Telegraaf") te Rotterdam, welke zoo als bekend een geregelden vrachtdienst Rotterdam-Middelburg-Vlissingen, vi ce versa onderhoudt, dezen dienst uit strekken tot Zeebrugge-Brugge, in aan sluiting naar Ostende etc. Daar deze route vanuit Vlissingen verder over zee leidt, heeft de firma daartoe een passende boot gekocht, welke onder den naam van „Telegraaf XXI" bin nen enkele weken dezen dienst zal beginnen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken Overtreding Motor- en Rijwiel overtreding. J. S., 34 jaar, scheepsbevrachter te Wemeldinge, bevestiging van het von nis van den Kantonrechter f25 boete of 25 dagen hechtenis. Overtreding Motor- en Rijwiel overtreding. D. K., 19 jaar, veekoopman te Goes, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Gemeenteraad. Stukken voor de zitting van morgen. De verordening tot regeling van het ge organiseerd overleg voor ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, bevat een bepaling die B. en W„ nu de verordJeb ning eenigen tijd heeft gewerkt, minder ge.iwkig gekozen voorkomt. Artikel 2 sub. a, le schrijft n.l. voor, dat een deel der vertegenwoordiging der gemeente in de Commissie voor Georga niseerd overleg zal bestaan uit twee leden van het college van B. en W. Hiervan is het gevolg, dat in de meeste gevallen vóóil- dat het advies der commissie B. en W. heeft bereikt, de meerling van de meerder heid van het laatstgenoemde reeds vastligt en alle overleg met het derde lid bij voor baat tot onvruchtbaarheid is gedoemd. B. en W. achten zulks onjuist en zijn van meening, dat hun College weder de ge legenheid moet 'krijgen om' rustig te over leggen alvorens te bepalen, welke houding het dient aan te nemen: tegenover voort stellen der commissie, evenals zulks het geval is en ook behoort te zijn ten opzichte van hetgeen door de Commissie van Bijstand, bedoeld in art. 54, tweede lid dei* Gemeentewet waarvan een. lid! van B. en W. voorzitter met raadgevende stem is, wordt te bedde gebracht. Zij geven den raad' mitsdien jm overwe ging, bovenaangehaalde bepaling voortaan te doen luiden als volgt: „een lid van bet College van Burge meester en Wethouders, door dit college aan te wijzen." Door den Iaboratoriumbediende aan d®n Keuringsdienst van Waren is verzocht om eenige verbooging van salaris, thans bedra gende f 800f 1200 per jaar. De directeur van den dienst steunt dit verzoek, daar in vergelijking met andere diensten, de belooniing hier inderdaad ge ring is, hetgeen blijkt uit een opgaaf van de salarissen elders. De directeur geeft in overweging, het aanvangssalaris te (jepa- Ien op f 1300 per jaar en daaraan toe te voegen 4 jaarlijksche verhoogingen van f 100. De Commissie voor Georganiseerd Over leg heeft zich met het voorstel vereenigd. B. en W. kunnen met het voorstel van den Directeur accoord gaan. Kolfwedstrijd. „De Prins van Oranje" jubi leerteen feestelijk samenzijn Zaterdag herdacht de Kolf sociëteit „de Prins van Oranje" alhier haar 75-jarig bestaan. De zustervereenigingen „Mik Wis" uit Koog a/d Zaan en „Utrecht" uit Utrecht hadden gevolg gegeven aan de vriendelijke uitmoodïging om in Goes on- derl inge wedstrijden te komen spelen Het beste bewijs, dat de „Prins van Oranje" in een goed blaadje staat bij het hoofdbestuur van den Nederlandschen Kolfbond, blijkt wel hieruit, d'at niet min der dan vijf hoofdbestuursleden w.o. de voorzitter, Dr. van Balen Blanteri waren overgekomen om den feesten luister bij te zetten. De voorzitter van de jubileereode ver- eeniging, de heer H. J. Molhoek, richtte hartelijke woorden van welkom tot de kolf broeders van Utrecht en Koog a/d Zaan, tot de hoofdbestuursleden van den Ned. Kolfbond1, speciaal tot den heer F Q. C. den Hollander, die ruim veertig jaar lid is van „de Prins van Oranje", memo reerde het groote verlies, dat „Utrecht en de geheele bond1 heeft geiedHi door het overlijden van den heer Van den Berg, liet ons meeleven met de ups en downs van zijn vereeniging en verheugde er zich uiter mate over, dat er nieuwe, jonge krachten waren toegetreden- Er is nu redèn voor optimisme en met vertrouwen kan de „Prins van Oranje" de toekomst tegemoet gaan. Met den wensch, dlat er op de wedstrij den een prettige en gezellige toon moge heerschem en allen zullen meewerken om deze feesten tot hoogtepunten in het vereenigings'leven te maken, eindigde de heer Molhoek zijn met gloed uitgesproken rede. Hierna spraken de heeren Van Laer uit Utrecht en De Riddier uit Koog a/d Zaan, die hun gelukwenschen deden vergezeld gaan van prachtige stoffelijke bewijzen in den vorm van een schoone ets van den Dom en een keurige zilveren molen uit de Zaanstreek. De heer Klokke uit Utrecht, huismeester van St. Eloi, bood die jubilee- rende vereeniging, namens die regenten van het Gasthuis St. Eloi een schitterende mand bloemen aan. Nu begon de wedistrijd. Terwijl deze in vollen gang was, verscheen Dr. van Dalen Blanken, wien een groot- scbe hulde werd gebracht.

Goessche Courant | 1930 | | pagina 2