Hendrikse Go's Bank N.V., N° 76 Maandag 50 Juni 1950 117 Jaargang. Sport. Parlementaria. Het meisje, dat met een Koning trouwde Rechtszaken. Uit de Radiowereld Zomervacantie ASP9RIN tmi)d en Tuinbouw ProViucienieuWs dagboekblaadjes. COUPONS EN LOSSINGEN ABONNEMENT Prijs per kwartaal in Goes f 2, buiten Goes £2, Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT Uitgave: Naamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 c gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LUCHTVAART. De Oceaan-vliegers. Eere-burgers van New-York. De bemanning van de „Southern Cross" heeft ten stadhuize van New York het eereburgerschap van de stad New-York in ontvangst genomen. Tij dens de rit door de stad hadden de vliegers uitbundige ovaties in ontvangst te némen. Heden zullen zij door Hoo ver, den president der republiek, ont vangen worden. Cosgrave heeft namens den Ierschen Vrijstaat de Oceaan-vliegers telegra fisch met hun prestatie geluk ge wenscht Kingsford Smith heeft te kennen ge geven dat hij eerlang het vliegtuig de „Southern Cross" persoonlijk bij op bod zal verkoopen, daar hij geld noo dig heeft voor zijn a.s. huwelijk. Mevrouw Van Dijk heeft Zaterdag nacht voor den microfoon van P.C.J. tijdens de normale experimenteele uit zending van den Philips Korte Golf- zender P.C.J. te Hilversum een toe spraak gehouden tot haar man en de bemanning van de „Southern Cross" te New-York. Deze uitzending is door alle Ame- rikaansche zenders doorgegeven. Gis terochtend heeft de heer Van Dijk hierop geantwoord, dat hij de uitzen ding zeer op prijs heeft gesteld. Hij dankte iedereen en zond de groeten van Fokker en zich zelf aan zijn vrouw. De heer Van Dijk belde Zaterdag den heer Plesman, directeur der K. L. M., op, doch door hef lange wach ten op de aansluiting en door andere bezigheden verhinderd, kon de heer Van Dijk niet zelf spreken. Het ge sprek werd toen door den heer Fok ker gevoerd. De heer Fokker deelde mee, dat Van Dijk op het jacht van den heer Fokker verscheidene andere Oceaan vliegers zal ontmoeten als kolonel Lindberg, admiraal Byrd, kolonel Fitz- maurice en me.j Earhardt. TWEEDE KAMER. Lucht verbindingen Volgens het verslag der commissie van rapporteurs inzake het wetsont werp tot nadere bevordering van het onderhouden van luchtdiensfen tus- schen Nederland eenerzijds en Ne- derlandsch-Indië en het buitenland an derzijds door de K. L. M., verklaar den verscheidene leden gereedelijk in te stemmen met de wenschelijkheid van een behoorlijke voorbereiding en exploitatie van die luchtverbinding. Echter mag deze wenschelijkheid de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat de verwachtingen, welke bij het tot stand komen van de wet van 30 Juni 1927 werden gekoesterd, geenszins 16 FEUILLETON DOOR ALICE HEATH HOSKEN. Vertaald door Dicky Wafelbakker. Hij rende de trap op, drie treden tegelijk nemend, en terwijl ik hem gadesloeg, voelde ik hoe de tranen mij in de oogen sprongen. Ik drong deze echter met geweld terug, daar ik voor geen geld van de wereld ge wild zou hebben, dat de oude baron hiervan iets bemerkte. Met een paar vriendelijke woorden verwijderde hij zich echter. Het ontbijt werd opgediend en het duurde werkelijk niet langer dan vijf minuten, voordat Max beneden kwam. Hij zag er frisch en welverzorgd uit in zijn sportcostuum met de korte kniebroek, en hij deed weer heel veel aan een Engelschman denken. „Wij zullen vanmorgen niet met de auto kunnen gaan toeren, Meg", zei hij, „maar wel een partij golf spelen. Ik heb een vrij behoorlijk veld laten aanleggen op dat heide-plateau onder zijn verwezenlijkt. Gevraagd werd of er gegronde verwachtingen zijn, dat in een nabije toekomst een sluitende exploitatie kan worden verkregen zon der subsidie van het rijk. Het groote tekort op de exploitatie van den dienst over 1929 en de on gunstige verwachtingen voor 1930 en 1931 deden bij verscheidene leden de vraag rijzen of wel i n voldoende mate wordt toegezien, dat de exploitatie zoo economisch mogelijk zij. Het werd voorts noodig geacht, dat duidelijk blijke, welke verplichtingen bij de gevraagde machtiging tof het wijzigen van de bestaande overeen komst door hef rijk worden aanvaard. Gevraagd werd nog of de staat niet méér zou kunnen doen ter bevorde ring van 'f goederen- en postvervoer per vliegtuig tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Hooger beroep. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den Po litierechter te Middelburg van 23 Juni j.l., waarbij W. P. v. d. E., 65 jaar, melkveehouder en P. v. d. E., 31 jaar, melkveehoudersknecht, beiden teYer- seke, wegens wederspannigheïd en be leedïging van ambtenaren, veroordeeld zijn ieder tof f100 boete of 10 dagen hechtenis. Studenten-inval in het Paleis. Voorwaardelijke gevangenisstraf. De Vierde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de beide Delftsche studenten, die, zooals men zich zal herinneren, op 11 Mei j.l. na de Uni versiteits-roeiwedstrijden in het Ko ninklijk Paleis op den Dam waren bin nengedrongen. Beide verdachten werden veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie weken. De verdeeling van den zendtijd. Een adres aan de Koningin. Het bestuur van de vereeniging „De Vrije Luistervink" heeft zich met hef volgende adres gericht tot de Koningin Majesteit, Er heerscht verbittering onder uw volk. Een groot deel daarvan, dat zich uit vrijen, vasten wil, immer geschaard heeft onder uwe goede en ordelieven de staatsburgers, voelt zich gekrenkt in zijne diepste gevoelens en aange tast in die rechten, welke steeds als een kostbaar en onvervreemdbaar erf deel van den vrijen Nederlander wer den beschouwd. Deze schrijnend gekwetste gevoelens en de daaruit voortgekomen en nog steeds groeiende verbittering, zoeken zich een uitweg. Daarom hebben wij ons dan ook gericht tot die instanties aan de terrassen. De menschen vinden mijn voorliefde voor golf gek, doch dat komt omdat dit spel nog geen opgang in Lostrasia heeft gemaakt, ik vrees, dat je ons in het algemeen als erg achterlijk zult beschouwen. Maar In elk geval kunnen wij hier de ramen open hebben". Ik antwoordde, dat ik het heerlijk zou vinden golf te spelen. Ik slaagde er zelfs in te glimlachen en heel ge woon te spreken. Het klonk eigenaar dig hem te hooren zeggen, dat wij de ramen konden open hebben. Waarom zouden wij dat niet overal kunnen doen? Het ontbijt was zeer smakelijk. Ver rukkelijke koffie, alle mogelijke soor ten fijne broodjes, waarvan sommige kruiden, kaneel en suiker bevatten, doch er was geen boter aanwezig en niets van al datgene, wat wij in En geland gewend zijn, zooals ham, eie ren of andere zware gerechten. Hef servies was van zwaar wit porselein en hierop was het koninklijk wapen aangebracht Ik veronderstel, dat het erg antiek is, want de borden waren vreeselijk groot en de koppen zoo onhandig, dat ik moeite had behoorlijk daaruit te drinken. De beste voorzorg tegen de gevolgen van* regendagen: Aspirin-Tablefien. Let op oranje band en Bayerltruis. Prijs 75 cis. Uwer Majesteits regeering, welke ge acht zouden moeten worden krach tens hare functies aangewezen te zijn de oorzaken eener ontstemming als welke thans een zoo breed deel van uw volk in beroering brengt te onder zoeken en zoo mogelijk weg te nemen. Helaas hebben noch uw minister van Waterstaat noch de voorzitter van den raad der ministers aan onze toch zoo diep gevoelde en ernstige bezwaren het oor willen leenen. Ons rest om deze redenen niets an ders dan deze nooden op te dragen aan Uwe Majesteit. Deze nooden wortelen in het besluit van uwen minister van Waterstaat dd. 15 Mei 1.1., waarbij de helft van den zendtijd, waarover de algemeene radio omroep in Nederland, thans beli chaamd in de Algemeene Vereeniging Vereeniging Radio Omroep beschikte, onteigend werd ten bate van de, onze volkseenheid versplinterende, partij politiek. Voorts vindt deze algemeene ver ontwaardiging voedsel in het feit, dat uw minister van Waterstaat evenals zijn ambtsvoorganger, volhardt in de onthouding van een antwoord aan de A.V.R.O. op haar reeds ruim een jaar geleden gedaan, en sinds dien vele malen herhaald, eerbiedig verzoek om op eigen kosten een nieuw systeem zender te mogen bouwen, waarvoor plaats is in den internationalen aether, en waarop de algemeene omroep in Nederland zijn zegenrijken arbeid tot verhooging van de saamhoorigheid van uw volk zou kunnen voortzetten, zon de vrije ontwikkeling van de bijzon dere omroep-organisaties ook maar in het minst te belemmeren. Wij hebben gemeend deze nooden van honderdduizenden Uwer Majes teits trouwe onderdanen aan u te moe ten opdragen, overtuigd, dat van Uwe Majesteit geen daad van tusschen- komst mag gevraagd worden, doch te vens in het besef, dat het ook Uwer Majesteits wensch is, dat eendracht en eenheid dient gehandhaafd en be vorderd, doch niet verstoord te worden Allen voorstanders van een alge- meenen omroep in Nederland, die den 18-jarigen leeftijd bereikt hebben en die sympathiseeren met -de strekking van bovenstaand adres, wordt verzocht onverwijld hunne adhaesie kenbaar te maken door inzending van een brief kaart of naamkaartje aan dr, Max Juda, Prinsengracht 31, Amsterdam; de na men zullen worden verzameld in een groot boekwerk, dat der Koningin zal worden aangeboden. En Max babbelde opgewekt verder over het golfveld, het weer en alle mogelijke andere .dingen. Ik zag ech ter duidelijk hoe zenuwachtig en ver legen hij was. Hij at ontzettend veel. Over den vorigen avond sprak hij evenwel geen woord. Eerst deed zijn glimlach mij pijnlijk aan, en toen ik zijn welluidende stem weer hoorde en zijn vroolijke, guitige blauwe oogen zag, was ik' op het punt in snikken los te barsten. Langzamerhand werd ik evenwel ge voelloos en praatte met hem, alsof hij een vreemde voor me was. Eensklaps zei hij eenigszins kortaf: „Ik hoop, dat je goed geslapen hebt Denk je, dat je aan onze grappige bedden kunt wennen?" ,Ik heb een uitstekende nachtrust gehad", loog ik. „Ik vind alles hier schitterend". Toen bemerkte ik, hoe hij moed trachtte te verzamelen om iets te zeggen. Meg", begon hij. Hierop nam hij een grooten hap koek en een teug kof fie. „Zeg, Meg, ik' vermoed, dat wij na deze paar dagen niet veel meer van elkander zullen zien. Er is zoo weinig tijd, moet je weten. En ik ben er zeker van, dat je het liever ook Vervoer van aardappelen. Reductie op de spoorwegvracht. Hef centraal bureau der Tuinbouw veilingen ontving van den minister van Waterstaat bericht, dat de regeerïng met het oog op de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden besloten heeft voor het tijdvak van 1 Juli tof 15 Aug. as. een redcutie van 30 pet. te verleenen op spoorwegvrachten voor vervoer van aardappelen van Neder- landschen bodem in binnenlandsch verkeer of naar het buitenland. Feesten te Hulst. Viering van het 750- jarig bestaan. Te Hulst, een der oudste en meest merkwaardige stadjes van ons land zijn plannen in voorbereiding om hef 750-jarig bestaan der Stad van 15 tot en met 25 Augustus a.s. feestelijk te herdenken. De leiding berust bij een 'Comité dat gevormd is uit de besturen van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer en den Oudheidkundigen Kring „De Vier Ambachten". Dit Comité heeft een programma sa mengesteld dat in korte trekken hef volgende omvat: Historische optochtenhistorisch openluchtspeltentoonstellingen, o.a. van de rijke geschiedenis der stad; avondconcerten op het attractieterrein „Oud Hulst"; waterfeesten vuurwerk; op verschillende avonden schitterende verlichting. Het geheel belooft, in de sfeer van het eeuwenoude, geheel omwalde stadje een zeer merkwaardig feest in het Zeeuwsch-Vlaamsche land te worden. Een overdekte oesterput te Bergen op Zoom. In opdracht van de Gebr. van Dort wordt binnen enkele dagen te Bergen op Zoom een aanvang gemaakt met den aanleg van den eersten overdek ten oesterput in Nederland, waardoor Bergen op Zoom weer een kweekerij voor consumptie-oesters rijker zal zijn. De „Tel." had hieromtrent een on derhoud met een van bovengenoemde heeren, waarin deze o.m. verklaarde dat een gepatenteerde zuiveringsme thode, welke nog door geen enkele kweekerij in ons land wordt toegepast, het welhaast zeker maakt dat voor de oesters in deze inrichting geteeld, hef benoodigde verzendingscertificaat zal worden verstrekt Over de werkwijze vertelde de heer Van Dort het volgende: Het Scheldewater wordt eerst naar een put geleid, waar het gedurende vier dagen blijft staan. Daarna wordt het in een tweeden puf gevoerd om eventueele ongewenschte stoffen, die nog aanwezig zouden kunnen zijn, te laten bezinken. Vervolgens pompt men het in den overdekten put, na eerst zoo hebben wilt. Zooals ik reeds vroe ger zei, wij hebben gedaan wat men van ons verlangde, en kunnen wij ver der niets meer doen. Ik zal het je volstrekt niet lastig maken: 'daarop kun je rekenen". Alhoewel ik het gevoel had, alsof mijn keel werd dichtgeknepen, slaagde ik er toch in hem te antwoorden. Ik herkende echter ternauwernood mijn eigen stem. „Natuurlijk, Max, maak je niet on gerust over mij. Ik zal me wel red den. Er zal genoeg voor mij te doen zijn. Om te beginnen, moet ik je lands taal vloeiend leeren spreken. Dat zal me heel wat moeite kosten, want deze lijkt me zeer moeilijk toe". Ik begreep echter heel goed, dat hij het niet op die manier bedoelde. Hij wilde mij aan het verstand brengen, dat ik niet zoo dwaas moest zijn te veronderstellen, dat hij iets om me gaf. Hetgeen hij gezegd had, toen hij zijn aanzoek deed, klonk me weer in de ooren: „Klein Engelsch meisje, ze willen hebben, dat wij met elkaar gaan trouwen. Wat zeg je er van?" Indertijd begreep ik het niet goed, doch thans is het me heel duidelijk. Wij zouden eenvoudig koning en ko ningin van Lostrasia zijn, omdat de 3o JUNI. Wet Frits, hoe was 't examen? Nul voor Nederlandsch! kefte mijn neef, alsof 't mijn schuld was. Moet fe mij daar hard om val len? vroeg ik verwonderd. Wie anders! snauwde hij. Wie heeft mij aangemoedigd om maar veel kranten te lezen? Wie heeft be weerd, dat ik daar mijn taal mee ver beterde? Wie heeft gezegd, dat Hollandsche journalisten Nederlandsch kennen? U. Nou, en wat zou dat? vroeg ik met een angstig voorgevoel. Hij duwde mij een papier met authen tieke knipsels onder m'n neus. Ik last „Maar de jonge Mario Ferraro is een waarachtigen Italiaan". (Groene Amsterdammer „Reeds zou een anderen uitweg on mogelijk kunnen blijken". (Groene Amsterdammer „Wanneer eiken downslag met 300 punten wordt gestraft". (N. R. Crt.J. „Wanneer ook maar den schijn ge wekt wordt van een groot-Neder- landsch annexionisme". (N. R. Crt.J. „Als zoodanig valt hier dan ook weer een goeden tango te signalee- ren". (N. R. Crt.J. dat aan een lid den toegang tot de raadszaal wordt ontzegd". (Alg. Hbld.J. „Daarvan getuigde ook dezen dag". (Alg. Hbld.J. „Lessen voor wien ze leeren wil,..." (L. M. G. Arntzenius in de „Tel."). „Er wordt een hevigen strijd ge voerd om den post van hoofdcommis saris". (Tel.). „Een aandeelhouder zou willen we ten, hoe den gang van zaken over de eerste 4 maanden is". (Tel.). „Op voorstel van miss Bondfield werd den Belgischen regeeringsverte- genwoordiger gekozen". (Tel.). „Vandaag zou wel den heelen dag met graven heengaan". (Tel.). „In de officieele mededeelingen wordt er den nadruk opgelegd". (Tel.). „Bij K. B. is toegekend den titulai- ren rang...." (Vad.). Nu, en? vroeg ik bezorgd. Nu, en? Nu, en? giftigde Frits. Ik dacht dat het een nieuwe mode was, een soort vereenvoudigde spel ling, voor 't gemak alles met 'n en- netje Genade, wat heb ik een uit brander gehad. Hij dacht, dat ik 'm voor de gek had gehouden 't Is ook wel erg dom van je.... waagde ik. Dom? barstte hij uit, durft u praten van dom?! Laat ik eerlijk zijn; ik heb geen woord meer gezegd. Ik heb mij ge schaamd; collectief, per order. ALLE per 1 Juli vervallende worden verzilverd door GOES. groote mogendheden dit hef beste vonden. En we moesten het elkaar niet Jastig maken. Wat schaamde ik toen ik er aan dacht, dat ik hem met blikken had aangezien, waarin duide lijk te lezen lag hoezeer ik hem be wonderde. Oh, ja, nu was alles mij maar al te duidelijk, en hij meende, dat ik het reeds lang geleden begrepen had. Ronduit zei hij me te weten, dat ik er precies zoo over dacht als hij. We moesten „goede kameraden" zijn en het elkander gemakkelijk maken. Ten minste dat verwachtte hij van mijn kant, want ik had me niet met zijn zaken fe bemoeien. Voor het oog der wereld zpuden wij comedie spelen. Heel duidelijk begon het tot mij door te -dringen. Ik werd voortdurend wij zer. Nu wist ik hoe dom ik was ge weest, en ik zou er voor zorgen, dat die domheid niet eeuwig duurde. Ar me, kleine, onschuldige Meg.... Hoe dwaas was ik geweest. Als ik -dacht aan die mooie vrouw in de Opera, bloosde ik van schaamte en ik had wel door den vloer willen zinken. (Wordt vervolgd). t Ui-,.. I I 1 L Ij Li-i I

Goessche Courant | 1930 | | pagina 1